HUISH0UDST" gevraagd Te Koe DRIJFRIEM i Winterhand P U R(; japonnen, diei haar zoo goed ston den,- zien verdwijnen. Gelukkig geeft de nieuwe mode zoo'n groote i ijheid, dat iedere vrouw zich liet moderne costuum aan haar fi guur kan aanpassen. Wie 'n glad de rug goed staat, nclemt bijv. aan de rugzijde v.an de japon platte gestikte plooien, die van voren los vallen. Of men houdt de voor zijde glad en ongegarneerd oii neemt plooien en versiering aan den rugkant. Wintersport. Wie er tijd voor heeft en boven dien de noodige contanten, begint zich langzamerhand klaar te ma ken voor de heerlijke wintersport in Zwitserland en de Fransche Al pen wachten de goed ingerichte hotels op de gasten, die van het prechtige winterlandschap willen genieten, van het glijden op de vlugge ski's over de besneeuwde bellingen en he.t schaatsenrijden on de bevroren bergmeren. In de lu.ve plaatsen wordt voor de sport zoor veel toilet gemaakt. De meest elegante sport co stuums ziet men daar dragen, veel met bont afge - werkt on van onberispelijke cou- pe. -In eenvoudiger plaatsen zijn do dames meestal gekleed in een korten donkeren sportrok, waar - onder zich een pantalon bevindt van dezelfde stof. De rok kan aan één zijde losgeknoopt worden, wat bijv. bij een tocht op ski's absoluut noodzakelijk is. Op den rok wordt een kleurige wol len sweater gedra gen en op 't hoofd een bijbehoorend wollen mutsje. Heit costdum van onze afbeelding van het chiquer gen re, is vervaardigd van witte wollen stof en afgezelt met een band van wit bont aan hals, rok en mouw. Bij de sluiting bevindt zich een band kleu rig porduursel. Een wit wollen of wit bonten mutsje be - hoort bij dit smaak volle costuum. Onze itweedr af beelding geeft eien zeer gekleeden win termantel, voor wandeling en be zoek. Een overvloed van de laatste is: ode-modellen voor dames en kinderen vinden onze lezeressen in „Het Nieuwe Modeblad". Bij elk model komt een practische be sc brij ving voor. „Het Nieuwe Modeblad", twee-' zunal per maand verschijnende, met telkenmale 2 gratis knippa- trcnenbladen, is bij de admini stratie dezer courant verkrijgbaar voor 95 cents per kwartaal of f 1.25, franco per post. WILHELMINE. VAN WEEK TOT WEEK. Merkwaardig is wel, dat sinds ons bericht in „Van week tot w,e»ek (in bet nummer van 1.1. Vrijdag dut in Hollands Noorden nog zoo weinig voor de Watersnoodslacht offers werd gedaan, thans overal comité's worden opgericht. In An na Paulowna, in Wieringerwaard, in \Yderingen, in Schagen, enz. Wij verwachten wel, dat de gif ten de verwachtingen ver zullen overtreffen. T-Ict is pchter wenschelijk, dat i.uier maar op z'n eigen terrein blijft. In Schagen wilde men toch aanvankelijk zelfs naar Anna Pau lowna om klGedingstukken, enz., op te halen. Waarvoor zou dat nu toch noodig zijn Men beschouwt te Schagen de bewoners van den T'oidc^ joch zeker niet zoo achter lijk, dat zij dat zelf niet zouden kunnen doen Als men van al die ellende in de geteisterde streken hoort, dan iraagt. men zich af: „hoe moet dal alles nog terecht komen En toch. de tijd heelt alle wonden Hoe was het 10 jaren geleden in Anna Paulowna niet droevig ge- f.old? Later liep het allemaal weer mee. De Zuiderzeewerken kwa men en er was arbeid. De Zuivel en graanprijzen bleven stabiel. De bloembollen werden weer goud waard. Wij zagen 'n paar dagen ge leden in de Spoorbuurt nog 'n kist je met 10 bollen a 8 per stuk. De ze moesten om ze voor beschadi ging te vrijwaren per auto <Ktra worden vervoerd, welk ritje 40.- zou kosten. De bloemen kwamen dus op de plaats van hun bestem ming- op ƒ12 per bol. Geen wonder dat heeren dieven soms 'n zakje met dat kostbare goed trachten weg te kafreri. Zooals wij zoo juist vertelden, de Zuiderzeewerken waren voor vele arbeiders 'n uitkomst en zijn het nog! Met smart wordt er daarom te Wieringeri alweer ep gewacht dat de aannemers van de nieuwe werken zullen beginnen. Ech ter verklaarde ons 'n aannemer .boe gaarne ik ook 'n aanvang zon maken, het gaat nog niet, want ik wacht nog steeds op detailteeke- ningen van de Directie Ja, we weten het: het gaat. daar in Den Haag trekkende. Maar hielr loopen de arbeiders te hunkeren naar werk. DE WATERSNOOD Iemand, die de verwoesting in bet begin der vorige week bezocht heeft, vertelt ons: Langs den smallen, gladden La gen Dijk naar Dreumel. Rechts en links, overal ijs. Doordat het wa ter, dat tot aan de kruin van den dijk heeft gestaan en hier en daar zelfs er over heen is geweest, onge veer 1V2 a 2 Meter gezakt is, nadat de vorst haar vernielingswerk had aangevangen, is het ijs overal aan blijven vasthangen. Wilgen vor men paddestoelen.; in deurposten, waaruit, mét de vensters en inboe del van het huis, de deur gerukt is, ziet men op driekwart hoogte ijsvloeren, did als het ware in de lucht hangen. Hier en daar ziet men van hout en stroo opgerichte veestallen langs den dijk, kippen loopen langs den dijk en op de zolders der verlaten huizen.Dreuml mid den in het ijs, dat ternauwernood houdt zoodat men vele meters van elkaar verwijderd achter elkaar moet loopen; .het dorp van onge veer 5000 inwoners is verlaten doodsch.. Men ziet niiets dan half in het ijs verdwenen huizdn met eehecl of gedeeltelijk ingestorte ge veis, alles zonder deuren en ven sters. Zoo zijn er in Dreumel ruim 150 huizen gehel verdwenen en meer dan 200 grootendeels ver woest. Groote schade is aangericht aan de vruchtboomgaarden. De hoo rnen, ook zeer sterke, konden d,e< ijsvracht na het zakken van het water niet dragen. De meiesten zijn gespleten en onherstelbaar verlo ren. Als men w.eiet dat een niet te groote boomgaard een waarde heeft van ƒ10.000 tot ƒ20.000 en dat de meeste boomgaarden in het land van Maas en Waal, vruchten van jarenlangen arbeid, thans in enkele dagen door den vorst zijn verwoest, dan begint men eenig be grip te krijgen van de schade. Ir. Kuysten, leider van het bouw bureau verte'lt dat alléén in het land van Maas en Waal naar schatting 500 huizen zijn verwoest en dan nog 600 gedeeltelijk. Alleen aan de huizen is naar zijn schat ting een schade berokkend van vier millioen gulden. Onder hef zand. Niet minder dan 30 H.A. wei- en bouwland van de gemeente Over- en Neerasselt, welke in deonmidde lijke nabijheid lag van de Maasdijk doorbraak, zijn met 1 tot 2 meter fijn zand bedekt. Mén beschouwt deze uitgestrektheid verzande wei den en akkers voor den landbouw verloren. Verschillende boeren wor den hierdoor zwaar gedupeerd. ANNA PAULOWNA. Als no. 2 op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbarerta ger^ school te Schagen is geplaatst Mej. A. D. Harder, onderwijzeres alhier. Zaterdag vergaderde het O- ranjecomité alhier ten Raadhuize welke vergadering door een 26-tal personen werd bijgewoond. De voorzitter, de heer N. Raap, deel de mede, dat door het Bestuur wordt voorgesteld, in övèreen- stemming met den wensch van H.M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar zilveren huwelijksfeest geen feestelijkheden te doen plaats hebben, doch een collecte te houden ten behoeve van de ge troffenen door den watersnood in 1926. Dit voorstel vond algemeen ingang, doch gaf één der aanwezi gen aanleiding te vragen of het niet beter zou zijn den naam oran je-comLA te veranderen in waters comité, opdat niemand zich uit dien hoofde zou behoeven te ont houden van medewerking. Toege licht wordt dal de leden van den Raad behoorende tot de S. D. A. P. zijn uitgönoodigd de vergadering bij de wonen, waaraan door den heer Bakker is voldaan, terwijl van den heer Keuris bericht van verhindering is. ontvangen. Uit dit laatste schrijven blijkt en door den heer Bakker wordt bevestigd, dat deze collecte' hun sympathiek is. Besloten wordt de collecte te doen houden vóór 4 Februari a.s. pn dan tot afdracht der gelden en tot regeling der ophaling van e- ventueel bij de collecte heischik baar gestelde dekens, klederen en schoeisel over te gaan. Het Meek hl. dat een zich te Schagen ge vormd watersnoodcomité ook in deze gemeente zou willen komen tot het ophalen van goederen. De vergadering gaf er evenwel voor keur aan ook deze inzameling 7elf ter hand te nemen. Alvorens deze bijeenkomst werd aesloten werd de collecte begon nen onder de aanwezigen, welke bet niet onbelangrijke beidrag van f 766.50 opbracht. Wnaneer dit rtenjg beeld mocht geven hoei men alhier tegenover deze collecte staat, belooft deze een ruime op brengst. Politie. Verloren een petroleum trechter. Gevonden een c.M., een aïnacca. armband en een geldstuk. Tnl. zijn te bek. ter Secretarie. GEMENGD NIEUWS De Aardappel. Toen de Spanjaarden in 1524 in Peru landen, bemerkten zij, dat de Idianen zich voor een groot ge deelten voedden met een soort knollen, welke zij „latas" noem - den. De Idianen roosterden de la- tas in heete asch, schilden en kookten ze, of verwerkten ze tot meel en bakten er brood van. Tien iaar later bracht een Dominicaan de eerste latas naar Spanje, waar zij in een kloostertuin werden ver bouwd en door de kloosterlingen werden genuttigd. Niemand was er verder toe over te halen, deze vreemde knolsoort als voedsel te gebruiken. In 1565 bracht de slavenhande- 'ara Jonh Hawkins den aardappel naar Ierland over, terwijl Thomas Drake, de Engelsche zeevaarder, vooral bekend om zijn prestaties bij de bestrijding der Onoverwin lijke Vloot, hem in 1586 in Enge land liet aanplanten. In Engeland vond de aardappel echter geen liefhebbers en in Ierland was een hongersnood noodig, om de mem schen er toe te bewegen ze te nut tigen. Tusschiph 1730'35 werd de aardappel in Friesland ingevoerd maar nog in 1756 schreef de beken de Hollandsche natuuronderzoe ker Linnaeus, dat het volk noch voor geld noch voor goede woor - den cr toe te bewegen was aardap pels te eten. Tn 1771 kwam de eerste schuit met aardappelen uit Friesland in Amsterdam aan, vanwaar het ge bruik zich langzamerhand over Nederland verbreidde. De schade op 8 millioen geschat. Nog geen twee millioen is thans voor den Watersnood bijeenge bracht. De schade wordt echter geschat op 8 millioen gulden. De ijsvelden in de Zuiderzee. Men meldt uit Enkhuizen De stoombooten „Dokkum 2" „Stanfries 9" en het motorvaar tuig „Stad Sneek" zijn Woensdag chtend 4 uur van Amsterdam ver trokken, wijl deze vaartuigen oir 1 uur Enkhuizen nog niet waren gepasseerd moet wel worden aan genomen, dat ze in de ijsvelden zijn vastgeraakt. Uit De Lemmer meldit men Woensdagmorgen te 11 uur viel de „Friesland" van de Holland- Friesland-lijn de haven alhier bin non na een reis van acht uur. De kapitein rapporteerde veel ijk tus schen Lemmer en Urk. De veerdienst Enkhuizen Stavoren is hedenochtend volle dig hervat. Uit Urk wordt gemeld De toren- en havenvurten zijn Dinsdagavond voor het eerst na de laatste vorst ontstoken. De ha- ringvisscherij kan hier echter nog niet hervat worden, wijl voor zeil schepen te veel drijf ijs in de zee» om dit eiland is en de kans voor beschadiging of verlies der netten te groot is. IJS in de Zuiderzee. Wegens het vele drijf ijs, dat nog in de Zuiderzee aanwezig is, en waardoor kans op ijsstremming be staat heeft de scheepvaart Mij. Holland-Friesland besloten heden gee-n schepen te laten varen van Stavoren naar Enkhuizen. Met de eeeveerbooten die op de treinen varen zal heden beproefd worden den dienst vol te ho-uden. Ten Zui den van Enkhuizen wordt d,e scheepvaart nog ernstig door het ijs belemmerd. GEMEENTE WIERINGEN. Door bemiddeling van het ra dio-bureau Alb. de Haan alhier, zal Zondag in die» Doopsgezinde Kerk een luidspreker worden ge plaatst, waardoor het mogelijk zal zijn de rede te hoor,eb welke Ds Van der Veen des avonds te 8 uur te Hilversum vanaf het doorzend station zal uitspreken. De rede wordt afgewisseld door zang. Ve len zullen zeker naar de Verma ning gaan om den stem van den predikant en de zang vanuit Hil versum te hooren Voor rekening van den heer J. Dekker Sz. staat te Capelle' a. d l J- sel een nieuw vrachtschip op sta pel groot 250 ton toegerust met e^n Rennes-motor van 80 P.K. Onze' vloot wordt dus weer een kolosaal schip rijker. Succes-Nieuws. Zondag a.s. kun nen wij weer eens een voetbal match aanschouwen. Anna Pau lowna I komt bij ons op bezoek om een competitiewedstrijd tel spelen wat voor Succes lang geen gemak kelijke taak zal zijn, want zooals men weet was A. verleden jaar in de Westfriesche voetbalbond kam pioen van haar afdeeling en staat nu wéér op de bovenste plaats bij de N. H. V. B. Succes mag wel alle? zeilen bij zetten wil zij een puntje machtig worden. Dus jon gens oppassen is de boodschap. .Tammer dat wij één onzer beste spelers moeten missen. Maar.... je best gedaan, is genoeg gezorgd, nietwaar KORT KRONIEKEN: Het land van Maas en Waal zal over vijf weken weer droog zijn Suit de vensters voor de zon en gij moet weldra de deur open maken voor den dokter. B. en W. van Zeist hebben bij den Raad ingediend eeïi voorstel tot het aanleggen van een een bi- sonpark in het Zeiterbosch. Dat is tenminste nog 'ns wat an ders dan 't doodgewone herten kamp. Door den watersnood zijn dui zenden klompboomen weggedre ven/ zoodat het voor de klompen makers moeilijk is, hun bedrijf ,te heiwatten. Vermoedelijk is veel hout in de rivier terechtgekomen, en dus verloren. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. H.-hoef sm. half elf Ds. de Kloet Bevestiging Kerkeraadsleden. Den Oever nam. 2 uur Ds. de Kloet DOOPSGEZ. GEM. Stroe v.m. 10 Ds. Van der Veen H.-hoef 8 uur Radio-toespraak. Ter gelegenheid van den Jeugd- dag uitgeschreven door de Com missie voor het Vrijzinnig Protes tantisme >zal vanuit Hilversum1 een radio-toespraak worden uit gezonden. Sprekers Ds. A. de Ko ning van UtrechtDs. E. D. Spelberg van Egmond a.d. Hoef Ds. O. L. van der Veen van Wie- ringen. De toespraken worden afgewisseld door jeugdliederen te zingen door den bekende ger Jac. Card. De toega vrij. Mogen velen der joi aanwezig zijn. WOENSDAG 3 FEBR. H.-hoef half acht Avondp Onderwerp „Als alles zw EVANGELISATIE Il.hoef v.m. 10 u. de heer Ej GereformAKerk, BELT: voorm. half 10 Ds. J. J. Bus van Oosterend, Namiddags half drie dez MARKTBERICHTEN. Schagen, 28 Jan. 12 paai 150 a 300; 6 stieren ƒ150 a gelde koeien mag. ƒ180 a idem vette ƒ300 a 450; 16 k;> en ƒ300 a 450; 47 nuchtere ren ƒ10 a 23; 130 overhoude[ a 36; 3 bokken en geiten 6 gulden. 28 Varkens mag. ƒ40 a 60t dem vette p. Kg. 0.86 a 0.90; gen f20 a 30; 29 konijnen r3; 94 kippen f 1 a 2.50; 17 f0.70 a 2; 78 Kg. boter f2.10 Eierveiling Schageln: voerd 85 partijen kipeieren o 10761 stuks en 1 partij eendjj totaal 6 stuks. Dje prijs liep van ƒ7.50 tot jonge kipeieren ƒ6.60 a 6.70; ne eieren ƒ8.40 a 8.90. EERSTE HULP In Bosker's Boekhandel krijgbaar het practische boe; „Eerste hulp bij ongeluktfc a ƒ.1.25. h BESTEKKEN, ENZ. Ondergetekende beveel tl aan voor het maken van irl Ken, teekeningen, begrootinf1 metingen, waterpassingen, )a op burgerlijk- en waterboufr dig gebied. j Ontwerpen voor boerderija modern ingerichte stallen.) j Voor d e uitvoering van beton-, (gewapend volgenseil schrift), timmer- of mdtselwte gratis prijsopgave. Wierineen. Aanbev Westerklief. O. 1 E' UI een A Al 38 voet. 11 Te bevragen bij T) P. Ivooij Westerland, Wit tegen 17" Mi bij Jb. L Noordsiroe, Wig30' (jöoperatieve Boerenleeg Wieringen. Zitting van den Kasi Oosterland s Maandags ti twaalf tot half een. Te üf tushoef WOENSDAG van if tot half vier. AANGEBODk nog een nieuwe J 1 lang 12 Meter 10 cM brr Te bevragen bij den V<f~ der Coöp. Electrische (||(]j Hippolytuihoef den Heer J BOSKER.IJ qespronfcl hande?2 t Doos 30- 60f]V] Tube ÖOcP' B Pij Apoth.en Dn

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2