IET OFFER. e Jaargang. Dinsdag 23 Februari 1926. No. 15. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VIERINGER COURANT J, BOSEER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytoshoei Wiorlnpei Telel. lntercomm. No. lt. WATERSNOOD IN ONS LAND. IOOD DER GEMEENTEN. Waar niet is het tenslotte blijken, dat er ('willige giften voldoende Bs gekomen, om de scha ie, He watersnood heeft ge- jte herstellen? Niet voor e 100 daar kan in geei forake van zijn maar dan zooverre, dat de streek de Beft er weer bovenop te ko - Of zal het nog noodig zijn, dé kassen der openbare li - wordt bijgesprongen Hen moeten afwachten. oogenblik heeft het Alge - Watersnood Comité nog t genoeg, dat staat vast. imeepte Appeltern heeft 250 ide huizen en een 300 zwaar üigdo Drcumel 150 verniel 20 zwaar beschadigde. In en Leeuwen zijn 200 hui - sewoonbaar, waarvan 957 Vernield in de gemeente hebben 27 huizot! zich be, in 53 zijn ernstig geteisterd. Istaat l het met het. zand 1" et Westen valt het mee. Het [niet zoover gekomen. Slib el, maar te' veel. Het ver - m grond en maakt de.h bo - ji dranig, dat bewerking on- k is." In paar cijfers uit Dreumel. tde van particulieren word [op 1.500.000, aan pulilie- ldommcn op 68.500. orp telde op 31 December stjeoners. Er waren er 200 ge [nog een 1200 zijn er weg. kleinen van de ruim 440 ^nderen zijn er nog 300 (urmen niet alles herhalen in het geheel van Maas e.n lebben gehoord. Tenslotte FEUILLETON. komt alles neer op dezelfde ellen de, welke met 3.000.000 lang niet zal zijn vergoed. In Leeuwen De schade aan vele. Ongeveér 45 stuks, jonge en oude be,esten, zijn dood. Te Ochten, Ech teld en IJzendoorn staat nog vee, waarvan de eigenaars niet komen opdagen. Blijkbaar kleunen ver - schillende boeren hun vee niet meer terug. Dc dieren moeten nu uitgezocht, wat heel wat moeite baard, maar wellicht komt dat nog in orde. In Leeuwen zijn totaa verwoest 60, in Wamel 414 huizen. Het aan- onbewoonbare huizen is respectie velijk 60 en 81 in de' beide dorpen. Er zijn ongeveer 3500 kippen en 125 varkens verloren. In Leeuwen zijn 67 noodwonin - gen in aanbouw, in Druten 16. Men is met die noodwoningen wat karig, want zij kosten circa 900 oer stuk en dit geld komt in min dering van het bedrag, dat be schikbaar is voor de definitieven bouw. In Leeuwen achtte men de scha de nog moeilijk te benaderen de burgemeester van Druten schatte haar voor zijn gemeente, die veel minder zwaar is getroffen dan die in den Westhoek op een vier ton gouds. Wij hebben, rfaar aanleiding van den ocht door Maas en Waal, enkele indrukken weergegeven. Nu de ruïnen zichtbaar zijn, lijkt eerst goed, hoe ontzettend de ver nieling is gewietest. Nederland heeft reeds veel gedaan, maar laat het vooral niet denken, dat een som van een kleine drie milli- oen voldoende is om het geteaster de gebied, dat ook andere streken van ons land omvat, weer tot een bescheiden welvaartspeil te bren - gen.. ,2i No. 46. ic groote angst, ging .'ij it ik u voor mijn (lood niet "lig zou zien. Thans heb ik i, u gesproken en ge ver - le niet meel'. Ge luisteit u'. Ik zal gelukkig hleen ■lep hem hij de schouders »hem met oneindige liefde es hem aan Jeanne. int het is. mijn zoon, die Knappe jongen O, wat hel) leweend nddc zich tot Mark waart vijf jaar toen men u ari armen onrukt heeft. O. dagen en wreede uren fli wanhoop Hoeveel bittc- 1 Ir wie deed dat dan toch? rtJ'k, oordeelende dat het lik om de waarheid te lee - ||[en eindelijk gekomen was I lt?die man I vader ivader volgens de wet. O, ik een ongelijk gehad met iuwen «In aan uw vader beleediging aan te doen aarom, mijn zoon, het is htrouw aan zijn herinne - BI ik zoo pijnlijk gestraft brden. Maar ik heb de jet gehad om weerstand te |k zag u grooter worden jrtuin. Ik zag mijn moeder lig. Ik zelf bleef achter aipmiddelen om u een op- te geven. Tot slot nog een opmerking, wel ke de burgemeester van Druten maakte. De schade is niet zoo groot, als het bedrag, dat tot her stel noodig is. B.v. Een huisje van f 500 is vernield. De schade is dus 500. Maar de Woningwet laat het niet toe zoo'n stulpje te heröou wen. Zeker zal voor liet nieuwe huisje 2500 noodig zijn. De Rijks wetten maken het noodig, dat voor het herstel dier schade 2000 meer noodig is dan de schade werkelijk heeft bedragen. Is nu het Rijk niat verplicht die 2000 „surplus" te betalen Wij herhalen die1 vraag, zonder haar op dit oogenblik te beant - woorden. Toen bood de Markies zich aan als echtgenoot. Hij was rijk en scheen te goeder trouw. Hij beweer de, dat het hem gelukkig zou ma ken ons van dienst te zijn. Moeder raadde mij aan naar hem te luiste ren. nen vriend, die wij hadden, dokter Bevnau, de vriend van uw vader, die Paul met mij beweiend had en die hem nog steeds beween de, drong mij ook tot dat huwelijk. Wie kon aan den markies twijfe - len Toen heb ik hem aangeno men en deed die opoffering mijner liefde terwille mijner moeder en vooral terwille van u. Zij keek haar zoon aan. Luister ge goed Ja, moeder. Zij herhaalde als in verrukking Moeder En daarop ging ze voort Ik verliet mijn moeder om te gaan leven met den man, die nu mijn echtgenoot geworden was. Hij scheen mij te beminnen, maar zon der dat ik wist waarom, walgden mij zijn liefkoozingen. Gedurende do eerste dagen was hij erg lief te gen u, maar daarop werd hij plor- seling hard en grof. Op zekeren avond, toen ik u uitkleedde, be - merkte ik dat uw lichaam met blauwe plekken bedekt was. Die man had u geknepen. De Markies vroeg Mark. De markies, antwoordde Chris tine. Vergist ge u niet, mosder riep de jonge man, vergist ge u niet Bij den hemel, die mij hoort, bij dé' liefde, die ik u voor koester, spreek ik de waarheid, niets dam de zuivere waarheid. Mark stond verstomd, maar toch kon hij liijna niet twijfelen. Ilij moest wel gelooven en het scheen Een zeer goed rand werd bij h,et pond verkocht voor 58 cent, 2e 1.05 a 1,12 3e 0.75 k 0.80. Melk en kalfkoeien stug, nuchtere kal veren ideem 12,a 34,Aan dit laatste werd door den tusschen- man 2,50 verdiend. Wij vonden het kalf voor 34,volstrekt niet te duur. Overhouders, uitsluitend voor de weide 25,k 35,Goe de slachtvarkens 88 cent. Engel - sche biggen 78 k 84 cent, alles per Kilo. MARKTOVERZICHT. Van verschillende zijden hoor - den wij van hat oprichten van coo- noratieve slagerijen door land bouworganisaties. Die orgarii atics gaan van heit idee uit, dat bij de dalende marktprijzen, hec con- sumptievleesch te hoog blijft. Zij meenen, dat wanneeir hunne slacht koeien door Coöperaties woiden gekocht, zij meer voor hun vlecsch zullen bedingen, dan thans op de markt het geval is. Dat zal in den beginne ook wel zoo zijn. Het is e- venwel een feit dat vele landbouw coöperaties na eetnigen tijd met ver lies eindigen. Wij denken aan den coöperatieven wolveehandel op Fn geland, den coöperatieven kaas handel te Alkmaar en meer derge lijke onderneming. Ze kosten te veel, er is te weinig persoonlijk be lang bij. Wij meenen dan ook, dat lieeren slagers zich voor dergelijke ondernemingen niet bang behoe - ven te maken. Enfin, op de markt prijs zullen ze zeker geen invloed uitoefenen. De ingetreden daling bleef Donderdag te SCHAGEN ge- handhaafd le kw. 1,10 a 1,15. hem toe, alsof dei schellen hem van de oogen vielen. Jeanng,, die in de hoogste span ning verkeerde, drong zich dichter tegen haar moeder aan. Haar oo - gen stonden vol tranen en de ge dachte aan hetgeen de jongeman dien zij zoo liefhad, had moeten lijden. Christine ging voort Ik was als krankzinnig. Ik ging naar dien man en verweet hem zijn wreedheid. Ik behandelde den ellendeling, zooals de beul van mijn kind verdiende. Ik weet niet meer, wat ik gezegd heb. Toen ver weet hij mij, dat ik hem niet bemin de en hem zelfs haatte dat ik voortdurend aan den andie'r dacht en nooit aan hem. En werkelijk, mijn ziel was nog geheel vervuld met Paul. Het was mij onmogelijk uit mijn geest, zijn beeld, uit mijn hart zijn liefde te verbannen. Hij bemerkte het en toen ontsnapte hem de woorden Het was wel de moeite waard, om er een moord voor te begaan. Mark, Jeanne en mevrouw d'Ol- ne, geen. van allen konden een ril - 'ing van afschuw onderdrukken. Mark riep Dat is niet mogelijk Ge moet verkeerd verstaan hebben, moeder Verkeerd verstaan, zei Chris tine, dat dacht ik ook. Ik wilde niet gelooven aan zulk een afschu welijke misdaad. En toen hij mij zoo diep rampzalig zag door de ge dachte, dat ik voor mijn geheele leven geketend was aan den moor denaar van den vader van mijn zoon, smaakte hij er het grootste genot in, het staal nogmaals om en om te draaien in de wonde, welke mij zoo ontzettend deed lijden. Ja, ja, herhaalde hij, ik ben het, die' hem doodde. Ik ben het. En ik las GEMENGD NIEUWS. Kannibalen-werk. Terwijl liet echtpaar O. aan het begin van den Bosscheweg te Vught, Dinsdagavond zich verlus tigde in Carnavalspret, hebben, naar de ,,'sHert. Crt." meldt, onge twijfeld personen, die hiermede op de hoogte waren, een bezoek ge - bracht aan de woning van O. ,en daar kannibalenwerk verricht. Want rooven van pl.m. 500 en voor 2000 oud goud vernielen, dat wat niet geroofd kan worden en dan een waakhond aan de post van de door hangen en hem daar na doodgeslagen. Dat is toch wel ve'i egaand. Een geval van pokken Zaterdagavond is door den Haag schen Geneeskundige Dienst een 30-jarige man uit zijn woning naar de barakken op Houtrust vervoerd wegens een verdacht geval van gewijzigde pokken. De toestand van den patiënt, a- manuensis in het laboratorium van het Gemeente Ziekenhuis is gunstig. De noodige maatregelen zijn ge troffen. De S. D. A. P. en de crisis. „Het Volk" bevat een manifest van het hoofdbestuur der S.D.A.P. aan het Nederlandsche volk, waar in dit woi'dt opgewekt, op Kamer ontbinding aan te sturen, „om ons te bevrijden uit den brutalen groep der reactie." Een herinnering uit 1898. Een Parijsch blad herinnert in de volgende woorden aan een voor val, dat 28 jaar geleden ook ver meld is, schrijft de N. R. Crt., doch dat na zooveel jaar misschien wel de moeite waard is nogoens te wor dien opgehaald ,Toen Koningin Wilhelmina, wier zilveren bruiloft men nu ge vierd heeft, den troon besteeg in 1898 was zij heel jong, heel lief en heel gezien. De kroningsfeesten duurden vier dagen en de anders zoo kalme Hollanders schenen al dieh tijd aangestoken door een ge meenschappelijke doeheid. Men zag ernstige mannen, gewichtige burgpr gekleed in zonderlinge oran iecostuums om hun oranjeliefde te toonen. Dag en nacht danste men op straat en te Amsterdam was het lawaai zoo groot, dat de nieuwe koningin geen oog dicht kon doen en de hulp der bladen in moest roepen om haar brave onder danen te verzoeken na midder nacht wat minder leven om het pa leis heen te maken. Haai' verzoek werd dadelijk ingewilligd en zoo zagen wij op een goeden avond, 2 matrozen, vreedzaam anngescho - ten, die luidkeels zingend aan kwa men loopend, bij den Dam plotse ling stilstaan, hun schoenen uit - trekken en zwijgend en op hun ,tee nen het plein oversteken. Weet go Weet ge dat ge versche roestvlekken van messen kunt verwijderen door een kurk in olie te doopen en daar - mee de plaats af te wrijven. Weet ge dat ge oude roestvlekken van nnes- in zijn gelaat, in zijn oogen, die van bloeddorst fonkelden, waaruit ja loezie en haat straalden, dat hij niet loog, dat hij werkelijk dc tnoor denaar was. Ik stierf bijna van af schuw en schrik. Mijn hemel, mijn hemeljam merde Mark. Ge hebt mij niet willen geloo - ven, toen ik u de eerste maal over die misdaad sprak. Dat is waar, maar wie zon zoo iets ook kunnen veronderstellen In het eerst heelt niemand mij geloofd noch mijn moeder, no'ch de dokter, die mij toch kenden. Ik had geen bewijzen. Ik kon niets doen. Het was mij onmogelijk Paul te wreken H.et monster had mij ge zegd, dat hij alles zou ontkennen. Door het afschuwelijke voorval openbaar te maken, zou ik niets an ders gedaan hebben dan geheel nut telcfos een naam te bezoedelen, dien wij heiden droegen. O, hoe gaarne had ik u op dat oogenblik, dien naam weder willen ontrukken. Ik wilde met u vluchten, ik weet niet, waarheen, als ik slechts verdween. Het denken was mij onmogelijk, maar één ding was mij helder. Ik wilde den ellendeling niet meer te rugzien. die met 't bloed van Paul geheel bezoedeld scheen. Ik kon geen oogenblik langer in zijn na bijheid leven Het was nacht, een pikdonkere nacht en de regen viel in stroomen van den hemel. Het was koud en het stormde ontzet - tend. Maar daarop lette ik niet. Ik nam u in mijn armen, en wanke lend van vrees, nauwelijks in staat mij op de beenen te houden, droeg ik u weg. De orkaan woedde om mij heen en met loshangende ha - ren snelde ik voort. De regen dror.g door tot op mijn huid en in merg en been was ik ijskoud. Mark huiverde. 't Is afschuwelijk, z.uchile hij Ik bereikte het huis mijner moeder, gebroken, stervend. Ik had nog slechts de kracht, een wan hoopskreet te slaken, die in den nacht weerklonk en buiten kennis viel ik neer op den drempel van het huis. Geheel verkleumd hield ik u nog in mijn armen.. Jeanne en haar moeder spraken geen woord. Zwijgend met angstig kloppend hart luisterden zij naar liet diep droevige verhaal. Zij kon den bijna niet gelooven, dat er op aarde zooveel geleden kon worden. Mark was bleek van angst en af schuw. Hij voelde, dat het waar was wat hij hoorde, hij begreep het Het leven zijner moeder werd voor hem ontsluierd en hoe voelde hoe vreeselijk zij gemarteld was ge worden. Hij voelde zich zonderling ontdaan. En het was dezd vrouw, die hij verstooten, bijna vervloekt had. Huiverend wendde hij zich tot Christine en fluisterde Ga voort, moeder, ga voort Zij vervolgde. De ontzettende nacht werd door nog vreeselijker uren gevolgd! Want toen heeft het waarlijk wei - nig gescheeld, of ik had u verloren. Ge hadt eien zware koude gevat, waarvan een keelontsteking bet ge volg was. Ik zag u stervend, ont - rukt aan mijn liefde, en alles door de schuld van dien man Uw adem haling was schor. Uw kleine oogen die oogjes welke ik aanhad, had - den reeds iets glazigs. Ge waart op het punt te stikken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1