GEMEENTE WIERINGEN. RAAD van Wie ringen op Zate dag 17 April j.1. Afwezig de hee ren M. Kooij en W. Hermans. Na opening zegt voorzitter, dat hij, alvorens de agenda af te han delen miet enkele woorden wj»1 memoreeren, dat op den morgen van 4 Maart 1926 de cerst-aange- wezen ingenieur der Zuiderzee werken, de heer Therry, bij hem kwam en miededeeling deed, dat des middags de dijk door het Am sleldiep officieel voor liet verkeer zou worden opengesteld. Na een ti-dperk van 700 Jaar Wieringen dus geen eiland meer en werd aan den vasten wal verbonden. Wij gaan een nieuw tijdperk tegemoet; Vee»!, ernstige zaken zullen onfle aan dacht vragen. Reeds a.s. Woens dag zal een bespreking wordtin ge bondon over aanleg van de waterleiding, terwijl ook plannen in voorbtetrei ding zijn voor aanfcg van elec- Irisch licht. Moge alles meewer ken tot groei en bloei van de ge me *nte. De notulen worden vervolgens gelezen. Van de heeren T. Bakker Vz., .T de Bruin en J. Wigbout Czn ais, leden-werknemers en van de h."c ren O. J. Bosker, ,T. C. Klein en M. S. Bakker als leden werkge vers zijn berichten ingekomen, dat zij hunne benoemingen tot le den dor Commissie van Advies in zake wcrkloosheidv&rzekering en Arbeidsbemiddeling aanvaarden Dankbetuiging is ingekomen van de muziekvereeniging „Har - monie voor de geschonken lau werkrans. Door Ged. Staten is vastgesteld de yegeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ont vanger. Deze zijn nu: Burgemeester: minder dan 2 jaar f2800; van 2—4 j. ƒ2975; van 4— 6 jaar ƒ3150; van 6—8 j. ƒ3325 moer dan 8 jaar ƒ3500. Secretaris: minder dan 2 j. ƒ2500; van 2—4 j. 2675; van 4—6 j. 2850 van 6—8 j. 3025; meer dan 8 j. 3200. Ontvanger: minder dan 2 j. ƒ1050 van 2—4 j; ƒ1175; van 4—6 j. 1295 van 6—8 j. ƒ1417; meer dan 8 j. ƒ1540. Jf' Goedgekeurd door Ged. Staten, het aangaan van een geldleening van hoogstens ƒ10.000 tegen 5proc d 1 wijziging der Bouw- en wo ningverordening, waarin wordt bepaald, dat zoolang geen rooilijn is bepaald, als zoodanig wordt aangewezen de lijn die door4 het 'meest, achterliggende der naastbij liggende; gebouwen wordt aange geven, of, indien die lijn verder van den weg verwijderd is, dan proet gebouwd worden tenminste 3 meter uit den uitersten goot- rand langs straatwegen, en 3 me ter binnen de perceelsscheiding langs grind of andere wegen. Wordt voorgeletzieïi dat de foren sen aanslag op ex-kroonprins Wil helm bij Kon. besluit ongegrond is verklaard. De heer Lub vraagt of de zaak nu in hoogst? instantie is beslis* en er nu niets meer te halen is (Meer de gemeen,te heeft nog nooit wat gehad als enkele met potlood geteekende koppen. Red.) Voorz. antwoordt van neen Maandstaat zeegras-exploitatie 'De neering gaat slecht Over Februari werden verkocht 1019 pak tegen ƒ5570.75 en over Maart 50 pak tegen ƒ237.50. De voorraad bestaat nog uit 3000 pak. Volgens den heer Kaan staat het «er slecht voor en is er in het geheel geen vraag. (Wij hoorden van buiten af, dat han delaren, die eerst hard om zee gras riepen, ze nu .niet willen af nemen! Red. E Ti verslag tot verbetering der volkshuisvesting en 'n verslag van de Gezondheidscommissie te Scha gen was ingekomen. Uit dit laatste verslag stipp.eln stippen we aan, dat naar aanlei ding van 'n klacht van de afdee- ling ..Het Witte Kruis" het ge meentebestuur werd geadviseerd om de sloot achter perceel WD 27 te Haukes door den onderhoud?.- plichtige te doen reinigen. Even eens werd naar aanleiding van 'n adres van genoemde vereeniging aan de gemeente geadviseerd om het als woning in gebruik genp- ..-A - men pakhuis van den heer D. Hpdj blok te Haukes te doen ontruimen êïi een herhaalde in gebruik ne - ming als woning te beletten. Aan K. Wiegman te Westerland zal op zijn verzoek 50 procent in de kosten worden vergoed ter her stelling van zijn hek bij het Wes terlander schoolplein dat door de schooljeugd is vernield. Een aanvraag om vergunning voor den verkoop van sterken van sterken drank in het kMn van den heer N. Kok Nieuwstraat H.hoef komt aan de orde. B. en W zijn van meening, dat van behoef tie aan een zesde vergunning niet kan gesproken worden. De vijf vergunningen zijn voldoende en men gaat met het vermeerderen van heit aantal vergunningen den verkeerden kant op en stellig ln strijd met de moderne opvatting omtrent drankbestrijding. Op voorstel van B. ien W. wordt op het verzoek afwijzend beschikt Op 'n vraag van den heer Oden, of het aantal vergunningen gieten verband houdt met liet aantal in woners, licht voorz. toe, dat het vereischte aantal voor 'n zesdei vergunning officieel nog niet is bereikt, maar dan nog kan de Raad het weigeren. De visschers krijgen van die ge- 1mfeente geen vergoeding van stormschade I Het voorstel van ctan heer M. Kooij om aan één visscher f 200 en aan twee andere elk f 50 uit de Zeegraskas te geven kan B. en W. niet bekoren. Op dit terrein liggen veel voetangels en klem men. Steun uit de openbare kas sen voor zulk 'n doel is niet wen- schelijk. De he|er Lub vindt dat er geen gering verschil is jtusschen storm schade aan 'n schip of het ver branden van 'n huis. Het gaat le ver dat B. en W. op zulke, gron den adviseeren het voorstel niet aan te nemen. De h*er Oden vraagt stemming. Het voorstel wordt verworpen met 3 tegen 6 stemmen. Voor stemden Oden, Lub en Engel; tegen Minnes, Lont, Bakker, J. Kooij, Kaan en Bosker. De voordracht om 31 vierk. me ter grond te koopen van Wed. Klaver te Den Oever ter verbreie - ding van den Gasthuisweg te Den Oever tegen ƒ5 per M2 wordt goed gekeurd. Een geheele weg voor EEN pop te verkoopen aan de Zuideizee- werken is nu aan die' orde. Het betreft den Molgerdijkw.bg die reeds in onderhoud was bij t Rijk, doch volgiens 't Kadaster aan de Gemeente behoort. De heer Lub vindt 't een beetje. Wij moeten zelf ƒ5 pier M2 geven De heer Bakker vint van maar gauw geven. Van een kale weg is niets te halen Goedgekeurd. Tot Armvoogden worden heiio noemd de heeren Jb. N. Keijzer en S. Russelman beiden met 8 te gen 1 stem. M,ede op die voor dracht stonden de heeren ,Tb. Dek kjerker, C. M. Mulder, W. Mosieit en D. Blaauboer. Rondvraag. De heer J. Lont vraagt verplaatsing van 'n straat lichctpunt in de Koningstraat bij J. C. Klein tot voor de Kooger wieg. Goedgekeurd. De heer K. Engel klaagt er o- ver, dat de autobus van de firma Prins zoo slecht Uithaalt. Onge lukken kunnen zoo niet achterwe ge blijven. Voorzitter zal maatre gelen nemen en politietoezicht in stellen. De heer J. Kooij vraagt of bij t tegenwoordige drukke verkeer de wegen 't wel uit kunnen houden De voorzitter zegt dat die heer Kooij gerust kan zijn. De wegen hebben de volle aandacht van en W. en het levendige verkeer is toe te juichen. De heer Kaan is in tegenstelling met den hrer M. Kooij niet van meening, dat het geld uit de wi'er kas persé moet aangewend wor den ten bate van die maaiers. Hij stelt voor het geld te besteden tot het stichten van 'n Burgerlijke ar menkas. Voorz. zegt dat Ged. Staten wel dra uitspraak zullen doen inzake de bestemming der z.g. „Politie ke Armenkassen. Wordt daarbij de meening der gemeente aan vaardt dan is er grondkapitaal voor 'n burgerlijk armbestuur. Het voorstel Kaan gaat naar B. en W. om prae-advies. Ter voorkoming van ongeluk k»m met de a.s. feesten stelt de heer Kaan voor het verkeer zoo veel mogelijk lang één kant te leiden. Voorzitter zal daar reke ning mede' houden Sluiting. Vóór dat de leden uiteen gingen werd hun ter bezichtiging aange boden de beide door den heer Rot gans te Westerland vervaardigde modellen van de postboot en ijs- vlet. Zn zullen bij den heer C. j. BoskeTy ter bezichtiging worden gesleld^i zijn bestemd als blijven de hermnering aan historische tij den een plaats te vinden in onze beroemde oudheidkamer. Zaterdag vergaderde „Flora" bij den heer Tijsen te DDn Oever. Van de 180 waren 22 leden aan wezig. Na opening door djesi voorzitter den heer C. M. Tijsen en voorle zing der notulen door den seiere»- taris den heer V. Koorn .T.Vz. deed de peningm,eester de heer Jb. N. Tijsen rekening en verantwoor ding. De ontvangsten waren ƒ619.04; de uitgaven ƒ531.10; er was dus een batig saldo van 87.94. De commissie van ondei- zoek verklaarde bij monde van dein hjeer M. Bosker, dat alles in orde was bevonden en den pen ningmeester w.e'rd dank gebracht. Volgde bestuursverkiezing waar bij de aftredende heeren S. Bruul N. S. Bakker en Jb. N. Tijsen met groote meerderheid werdpn her kozen. Werd voorgelezen een dankbe tuiging van Harmonie voor de ge schonken lauwerkrans. Volgt bespreking uitreiking van planten aan de leden. De heer A. Lont was met 'n collectie plan ten aanwezig. Aan hem werd op gedragen de Levering van 180 „be gonia abconica's en 180 bladbego nia's. De aanwezige monsterplan ten werden door het bestuur aan gekocht en op voorstel van den heer Zomerdijk onder de aanwe zige leden verloot. Volgde bespreking Tentoonstel ling en Feestelijkheden Besloten werd om twee dagen tentoonstelling te houden. Op voorstel van den heer M. Bosker zal den eersten dag 'n bloefmen- corso plaats hebben op fietsen door gecostumejerde personen. Den tweeden dag zal op voorstel van den heer Jb. Kaan een schoon rijderij met paard en kar worden gehouden, waaraan ook men- schen uit andere gemeentes kun nen deelnemen To.t slot groot vuurwerk. Hierna sluiting. De Middenstandsvereeniging Wieringen vergaderde Zaterdag a vond in lokaal Scheitus. Na opeing door den voorzitter den heer Corn. J. Bosker werden door den secretaris den heer N. Koorn de notulen gelezen. De heer N. Kaan brengt verslag uit van het bijwonen van een ver gadering met den Kamer van Koophandel te Alkmaar. Enkele leden uiten de klacht, dat zij wel voor de genoemde Ka mer moeten betalen doch nimmer een oproepingsbiljet voor de stem ming ontvingen. Besloten wordt n uittreksel van do kiezerslijst aan te vragen. De heer Kuiper uitte zijn ver ontwaardiging over den heer Schma^ te Schagen, die bij de o- oening van de autobusdienst Wie ringen-Schagen, daar' sprak als bestuurslid van de Kamer van Koophandel en toen speciaal de wensch uitte, dat alle Wieringers hun inkoopen te Schagen zouden doen. De heer Kuiper vond zulke nolitiek van 'n bestuurslid van bedoelde Kamer niet geoorloofd^ en vond dat bij eventueele verkie zing van don heer Schmalz van Wieringen een actie tegen dit be stuurslid moest worden gevoerd. Mededeeling werd gedaan van een onderhoud van het hastuur met den heer Heeroma te Heldleir, onderwijzer in „motorkennis. Bij genoegzame- deelname zal begin September hier 'n cursus worden gehouden. Het aantal oursisten moet 40 bedragen. Staan de de vergadering gaven zich 10 d/ettlnemers op. De gelegenheid tot aangifte is verder opengesteld bij den beer N. Koorn te H.hoef. De penningmeester, de T. C. Klein deed rekening. Alles was in orde. Er was 'n flink bating bal do. De heer Klein werd als bestuurs lid herkozen. Mededeeling werd gedaan van de a.s. feestelijkheden. De vergade ring keurde een en ander go^d. Van verschillende voorstellen tot het makén van reclame werd ten slotte oen „etalage-toutenwed strijd" als het beste en meest uit voerbare aangenomen. Het Stedelijk muziekkorps van 1 Leider zal worden uitgenoodigd 's Zaterdagsmiddags een concert te geven bij die1 turndlamonstraties Voorzi.tter bracht nog in het mid den een klacht van de kasteleins dat zij op de1 concoursdage.n niet vóór des avonds 8. uur met het 'bal mogen aanvangen. Het ver wondert spr. dat zij er nu niet zijn om hun belangen te beplei ten. De heer Scheitus, kastelein, be pleit om des nachts om 2 uur te sluiten. Voorz. antwoordt dat bur gemeester dat niet toestaat en zet tevens voor den heer Scheitus een en ander uiteen. Deze vindt thans de regeling goed mits er de hand maar aan wordt gehouden, dat iedere kaste lein entree voor het bal heft. Voorz. zegt dat dit verplichtend iSj daar anders door den burge meester de muziek kan worden verboden. Hierna sluiting. Onze plaatsgenoot, de heler A Zomerdijk vielrde Zondag 18 April zijn 40-jarig jubileum als Lid van het R.K. Armbestuur. Het heeft Z. H. dfetn Paus be haagd den jubilaris het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Jacobus Andreas, z v. J. F. van Kassei en van A. Beers Catharina, d.v. J. A. Rj- sloot en van J. V. PuntKlazina, d.v. J. A. Rosloot en van J. V. Punt. Overleden Antje Davids, oud 37 jaar, echtgen. van J. van de» Molen. Politie. Verloren een vulpen en een portemonnaie, inhoudend eenig geld. Gevonden een belas tingplaatje. Inl. worden ter Sec retarie verstrekt. Zaterdagavond gaf de Arbeiders Zangvereeniging „Stem des Volks een uitvoering in Veerburg. Jammier genoeg was de zaal ma tig bezet; jammfcr, want inder daad deze jonge vereeniging had flinker opkomst verdiend. Wat er op het gebied van zang en too neel gegeven werd was boven ver wacbting en wij kunnen de ver eeniging van harte gelukwen- schen met het behaalde succes, vooral de zang van gezusljelrs Pranger was subliem, en niet minder de muziek van het trio, de dames Hanse van den Helder, Cello, en Viool, en Mej. van de»" Waal alhier, voor de piano, zij brachten iets extra's ten gehoo - re. Als gewoonlijk besloot een ge zellig bal deze amusante avond. Zondagavond gaf de Muziek vereniging „Harmonie" van Bree zand een openbare uitvoering voor leden en donateurs en genoo digdje-n, in de groote tent naast „Veerburg". Te ruim acht uur o- pende de heer A. Raap de uitvoe ring en riep allen een hartelijk welkom toe .Spr. gaf z'n genoegen te kennen dat de zaal zoo goed be zetwas, en riep tot het welslagen ctezer avond aller medewerking in. Daarna werden acht muziek nummers ten gehoore gebracht welke keurig werdSen gespeeld, vooral het zesde nummer „fleur d' Automone," fantasie, trof veler bijval, en niet minder het laatste nummer van het programma „de Harmonie van Knuppelveen" was een waar lachsucces. Wij konden uit een en ander opmakien dat de Harmonie in dein Heer H. B. Schenkels van Helcler een kranigen directeur heeft, die de vereeniging flink traint en de l.rden met war,e routine diregee-l. Voor afwisseling kregen we eein- je voordrachten f, de heeren Jn. Wigg* ers. De heer Wigg^e g<xed op dreef doch i.u ers zouden wij aanre ser te zijn en tevens] wat hefter te leeren, f De heer Raap slod' goedgekozen woord? geslaagden avond e: naar voren dat wati ke verenigingen nimmer genoeg dootj kan worden gewl steeds ieder zijn daartoe dient te gevf Een gezellig bal wav Naschrift. Naar aa.( de sluitingsrede var< ter moeten wij nagci deneering zeer juist f den de goede krachlf plaats te weinig ge] haalt men liever vrl1 ƒ150 voor 10 liedjes] doos. Va BREEZAND. j.1. 2» veel wandelaars tietst door Bieezand teneinde den in oogenschouw te gint er dan ook keurif hei is een ware lust.h en volhardende arbeid S P OF .V.A.P. Zondag de Postmensche<n i te gast tot het spele vriendschappelijke wi tweie uur laat scheids ker opstellen. V. verlj n moet tegen zon en len, terwijl zij boveni man moesten beginne handicap blijkt te zijt is dan ook direct ini beid. Daar echter hij wat te zelfzuchtig sj> ver in goede condititl er geen doelpunten. door Bugel en Visser teerd is wordt V. gels ker wat niet wegneet Post voor rust het be spel blijft behouden., me wordt gefloten is nog blanco. Na een ko die eerste aanvallen u Post en uit een daai Delver, die het schot oordeeld, gepasseerd, met hun overwicht gi verdere tijd is V. gro de meerderheid en hi door goed verdedigen maal geholpen door te wijten dat het doel mannen voor doorbo behoed. Als het eind wint de Post met 1- een aardige strijd wel genaam verloop had. werd goed gespeeld, Visser heeft die plaats naar behooren men. Het Postelftal 1) goede krachten. Wij dan ook gaarne nog PREDIKBEUR EVANGELISA a.s. Woensdag 21 dags 3 uur verteluurl kinderen in de Evan H.hoef. Een half uur dat ook kindle-ren var nen komen. MARKTBERIC1 Alkmaar, 19 April heden gehouden w» ren aangevoerd 2 melkkoeien 280 tc koeien 295 tot 380 120 a 280; 34 Pink-en vette kalveren 7( ned. pnd. ƒ1.40 a ï.7( kalveren slacht ƒ12 i kens; vette zware p. 84 a 88 ct.; zouters Londensche 88 a 90 AANNEMELINGEN CORN J. BOS heeft een groot LIJSTEN voor belijdenis plat uÜL

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2