WOUDA's WOUDA's 17e Jaarvranj». Vrijdag 28 Mei 1926. No, 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGER ÉN OMSTREKEN Kalvermeel WIERINGER COURANTS JORN. J. BOSKER, WEERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG CI1 VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnsboei Wlarlngu Telei. Intereomm. No. II. ALLEEN VERKRIJGBAAR bij JANNES J. BOSKER Telefoon 22 H.HOEF ALGEMEEN HOOFDARTIKEL. De Nederlandsche Wegen. De Pool ende Polen. Binnenland. Nu de zomermaanden weer in het naaste verschiet liggen, spreekt het welhaast vanzelf, dat het berucht geworden wegen-vraag stuk plotselign weer aan de orde komt. Des win ters blijven wij in den regel van critiek op oude toestanden en nieuwe verbeteringen (of plan nen) nogal gepaard, maar niet zoodra is er kans op zonneschijn en zomerwarmte of de kweldui- evl, die wegenzorg heet, staat voor ons. Ons land pronkt op het oogenblik met een paar prachtige groote straatwegen, vooral in het cen trum en naar den kant der Veluwe-zoomen, ter- v.ijl ook verschillende landwegen, waarvan de sorg hoofdzakelijk op het bestuur der kleine ge meentes drukt, zeer goed onderhouden en aange legd zijn. Op het totale aantal straat- en landwe gen echter, blijven het maar uitzonderingen. Juist de wegen, welke het dichts langs of onder de groote steden loopen en waarover het drukste verkeer plaats vind zijn er het slechts aan toe. Wie b.v. van Den Haag uit naar het Noorden trekt en over Utrecht moet om in Friesland en Groningen te komen, verkeert een groot gedeelte van zijn tocht in levensgevaar. De kuilen en ga len, welke hij tegenkomt en die hem des avonds dis zwarte schaduwen van den weg af aangrijn zen, zijn legio en dat het aantal ongelukken met motoren en automobielen niet nog grooter is, mag misschien alleen worden toegeschreven aan het feit, dat het gros van de de reizigers, die da gelijks „bij den weg" zijn, ons geheele land van 7uid naar Noord en van Oost naar West op hun duim kennen. Het tourisme lijdt echter van de vele gevaren, welke de Nederlandsche wegen opleveren. Hier Ti ril heeft men veelal met reizigers te doen, die Jen weg niet zoo goed kennen en die heel vaak ;n totaal onbekende streken aanlanden. Het aan lal ongelukken des zomers is dan ook beduidend grooter, dan in de koelere jaargetijde. De oor zaak daarvan is niet in de eerste plaats het druk kor verkeer, maar hoofdzakelijk de onbekend heid met de trajecten. Aan dien toestand moet een einde komen. AI kent men een bepaalden streek of weg niet, dan behoeft men daarom nog niet in voortdurend ge aar te worden gebracht. Het landsbestuur dient dan ook niet langer te aarzelen met het aanbren gen van vele hoogstnoodige verbeteringen. De gedeelten en plaatsen van den openbaren weg, welke aan de gemeentelijke zorgen zijn toever trouwd, zijn ook al weer uitzonderingen daar gelaten veelal wel in goede conditie en in som uiige gemeenten zorgt de overheid zelfs op on berispelijk wijze voor het veilige verkeer FEUILLETON. HET MYSTERIE DER LIEFDE. No. 18. Buitenland. Het is vreemd hoe in de wereld geschiedenis, welke zich dagelijk verder afspeelt en de eene rol na de andere beschrijft, altijd de aandacht op slechts een gebeurtenis het sterkst gevestigd blijft. Dikwijls, en niet te zeggen meest al, juist op die dingen welke feitelijk van het minste belang zijn. Zoo ook worden in deze weken weer aller blik ken gericht op het hooge Noorden, de Noordpool, van waar zoo juist Amundsen na zijn zooveel ste ontdekkingsreis is teruggekeerd, terwijl aan den anderen kant het ongelukkige Polen weer lamgeslagen ligt en niemand er zich iets ••an aantrekt. Toch kan niemand weten, welke gevolgen de onlusten daar nu weer hebben zul len, niét zoozeer omdat er op het oogenblik ge vochten wordt en er oproerige elementen naar het bewind grijpen, maar wel omdat Polen al vijftig jaren lang te kampen heeft tegen onvree en verdrukking. Vroeg of laat moet daar iel veranderen anders loopt het mis. In de dagen van Bismarok reeds, begon in het Polenland de ellende. Bij de Vereeniging van het Ouitsche Rijk stuitte men op dit land, welks be volking zich met hand en tand bleef verzetten tegen den Pruisischen Adelaar. Door de groote staatsmanswijsheid van Bismarok werd tenslot- 'r toch een oplossing gevonden, echter eene, die Polen opgedrongen werd, zoodat van een eerlijke vrede eigenlijk geen sprake was. Bismarok had tevoren met ettelijke kunstgrepen reeds getracht het land te verduitschenhij demonstreerde daar o.a. het trucje, dat thans ook Mussolini laat zien, n.1. het grond koopen ten behoeve van Duit sche landbouwers en industrïeclen. In die dagen werd op alle Poolsche veilingen en andere ver knopingen door Duitschers geboden en. .gekocht. Met groote stukken ging het land in Duitsche be zit over. Het heelt toch niet mogen baten van Warschau uit bleef de Poolsche regeering op l aar post en tenslotte wist zij toch den toeleg te verijdelen. Helaas, Polen werd toch tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk verdeeld. Nu, na den wereldoorlog, heeft men het weder om „vrij" verklaard, maar intusschen in di kern der bevolking zoo verbasterd en zoo door «Herlei vreemde invloeden van elkaar verwij d<rd, dat het de eigen vrijheid niet op de juiste vaarde wist te schatten. Van de oude kern uit komt echter nu de oppositie voort en zooals de zaken nu staan, laat het zich aanzien, dat het, bestaande regiem voor het nieuwe zal moeten wijken. De meerderheid der bevolking is rechts gezind en gematigd het is dus duidelijk, dat men voor omwentelingen in den geest van de Russische niet behoeft te vreezen, maar juist omdat het verzet voor een groot deel uit de hoog intellectu- oele kringen oplaait, zullen de gevolgen voor de andere landen licht van een verstrekkende be- teokenis kunnen worden. Intusschen is het te nopen, dat de toestand in Polen gunstiger zal worden en men hem als den eersten stap naar de binnenlandschen vrede zal mogen beschou wen.' Amundsen's nieuwe tocht heeft tot op heden nog niet, veel bijzonders geleerd. Wij hoorden s'echts van de mee- en tegenvallers der reizigers in de „Norge." De eenigste waarnemingen, welke men heeft, kunnen doen, hebben geleid tot de ont dekking van veel open water in de Poolzeeën en aak kreeg nu weer een geheel ander tintje, zij werd romantischer. Zeker, zooals u zei, wordt door deze openlij ke' bekentenis uw zwijgen beter gemotiveerd. Dit wilde ik u evenwel vragen, is het nimmer hij u opgekomen, dat u, door over dit alles te zwijgen juffrouw Van Kamberg aan een groot gevaar cloot stelde Hoe licht had het namelijk kunnen gebeuren, dat de beklaagde weduwe haar plan oor den tweede maal zou uitvoeren in de hoop dan beter te slagen O, daar bestond allerminst vrees toe, daar juffrouw Van Kamberg spoedig daarna met haar ader op reis ging en bij haar terugkomst de weduwe reeds in hechtenis was genomen 1 Ja, dat is waar, zeker, zeker, dat is zoo. De baron stelde nu voor een bode naar Witten dorp te doen gaan om de bewuste buks mede te nemen. Dan zou daar dus zoo lang op gewacht moeten worden. 't Was dan ook in hoofdzaak daarom dat de behandeling verdaagd werd tot 's middags vier uur. Toen de president om vier uur 's middags de zitting weer heropende, deed baron Van Kam berg het verzoek een kleine mededeeling té mo gen doen. Na al de gehoorde verklaringen van den ge tuige Beringer, begon toen de baron, is mij thans veer iets in herinnering gekomen, dat ik de moeite waard acht hier te berde te brengen Hetgeen ik u vertellen ga, gebeurde korten tijü oor den moordaanslag op mijn dochter. Mijn machtige jachthond stierf in dien tijd namelijk loor vergiftiging. Hoe wij evenwel ook trachtten ien dader op te spo. cn, niets hieip. Nu schiet mij venwel in de gedachte, dat kort te voren me vrouw Kruis een bezoek bij ons had gebracht. 'Jaarbij kwam nog, dat mijn dochter zich dien dag vrij onwel voelde, in hoofdzaak, zooals later bleek, te wijten aan een vies-smakende stof, wel ke op raadselachtige wijze in haar thee was geko men. Geen van ons dacht er toen evenwel aan me vrouw Kruis daarvan te verdenken. Nu hebben v ij evenwel ontdekt, dat het vergif dat door me vrouw Kruis op den grond werd geworpen, later door den hond werd opgeslokt en zooals ik reeds zeide met het droevig gevolg, dat het mooie dier (.•enigen tijd later stierf. Ik hield het voor mijn plicht, thans, nu ik betreffende dat alles volle HEERENBAAI, Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw'' J. E. 1111 S 8 Laat ISö - ALKMAAR 70,30,100,120,140,150, 160,180, 200, 225, 250 en 350, 400, 450 en 500 cent per pond. BLAMEBMI. Zuiver Boekweitmeel ETSCHT DE BIAUWSTREEP ZAKI Voor Winkeliers verkrijg baar bij Jn. J. BOSKEL Teleloon 22 H.HOEF *a ook van kleine, rotsachtige eilanden. Nu is de aanwezigheid van open water en nog wei van veel iets, dat men nog niet wist, althans nog niet >eker wist, maar aan den anderen kant blijft toch de mogelijkheid bestaan, dat die aanwezig heid een gevolg van het seizoen is. Wie weet hoe veel maanden van het jaar de zeeën dicht liggen. Open water geeft altijd practisch nut, maar in hoeveree dit ook het geval met de Poolzee zal zijn, kan niemand zeggen. In elk geval dit is da nontdekt cn de Noorsche en Italiaansche vol ken zijn er zeer verheugd over. Wij, voor ons, vinden echter, dat Amundsen's tochten meer op een dure sport, dan op heuschelijke ontdekkings t eizen gaan lijken BINNENL. NIEUWS. SLAAPZIEKTE. Een 4-jarig dochtertje van M. Ramphorst, te wartebroek, gemeente Barnevcld, is na een on afgebroken slaap van 130 uur, overleden. DE AFSLUITDIJK VAN DE ZUIDERZEE. Naar aanleiding van de aanneming door de Eerste Kamer der wet, waarbij bepaald is, dat de afsluitdijk van de Zuiderzee niet bij Piaam, doch bij Surich nabij Harlingen zal aansluiten, wat voor deze gemeente van groote beteekenis is, werd te Harlingen Zaterdag gevlagd cn maakte het stedelijk muziekcorps een wandeling met mu ziek door de stad. In een daarna gehouden bij eenkomst sprak de vice-voorzitter van II. S. N., ile heer Feenstra, aldus De aanneming der wet is voor Harlingen een verblijdend feit. Een groot werk in de nabijheid der stad stelt de zekerheid voor werkverruiming, terwijl wij hierin tevens een prachtige gelegenheid voor onzen handeldrij venden middenstand zien. De dijk te Surich be- teekent verbetering voor het vaarwater van hier naar open zee, beteekent een snelle spoorverbin ding met Holland, beteekent dat hot groote vaar water van Groningen, n^ar het Zuiden niet over l.emmer maar over Harlingen zal gaan, betee kent voor Harlingen misschien een bloeiende toekomst. EEN WIJNFLESCH-CAPSULE aan zijn FIETS! De gemeente-politie te Weesperkarspel hield Maandag op den Abcouder Straatweg wederom -trenge controle op de rijwielbelastingplaatjes. P'f wielrijders werden aangehouden, die niet in het bezit waren van een plaatje. Van een hun - ner, die getracht had den fiscus te ontduiken. uoor, ter plaatse waar het plaatje behoort te zit ten, een capsule van een wijnflesclx aan te bren gen, werd het rijwiel in beslag genomen. DE NOODLOTTIGE BRAND TE OUDEHASKE. In de woning van den arbeider J. Haisma in Ie gemeente Haskerland, waaronder Oudehas- ke resorteert heeft Dinsdagnacht een noodlottige brand groote ontroering verwekt. De woning stond aan den grintweg tusschen Joure en Hee renveen. Omstreeks één uur werd een der vijf kinderen, die op de zolderdieping van het kleine huisje sliepen, wakker. Het jongetje bemerkte, dat er brand was en ging langs de ladder, die de verbinding vormt tusschen de kamer en de zol- ier, naar beneden om zijn ouders te waarschu wen. Toen zij wakker werden, had het vuur, dat ontstaan was in de uitgebouwde keuken, reeds zoo'n aanvang aangenomen, dat het niet meer mogelijk was langs de ladder naar boven te ko men om de andere kinderen te redden. Evenmin was het mogelijk door de deur naar buiten te komen. Door het venster moesten de drie kinde ven, die beneden sliepen en het jongetjë, dat zijn ouders gewekt had, naar buiten worden gebracht en langs denzclfden weg konden de ouders zich edden. Het vuur greep snel om zich heen en toen na korten tijd de brandspuit van Oudehaske, die inmiddels door buren was gehaald, ter plaatse was verschenen, was er van blusschen van den brand en nog minder van het redden der klnde- ,en, meer sprake. De vier kinderen, die op dea zolder sliepen, waren vermoedelijk reeds door den rook gestikt, voordat de vlammen de zoldei- verdieping bereikt hadden. Het geheele huisje, dat slechts bestond uit een groote kamer, een keuken en een met riet en pannen afgedekte zolderverdieping, werd door den brand verwoest. Aan belde zijden van het huis staan op ongeveer een meter afstand ong> veer gelijke woningen. Dank zij de windstilte konden deze woningen behouden blijven. De arbeider Haisma, zijn vrouw en de vier ge- t»dde kinderen, zijn voorloopig bij huren onder dak gebracht. zekerheid heb, dit u allen mede te doelen. Zooals te verwachten was, maakten deze mc- dedeelingen diepen indruk op de aanwezigen. Met toornige blikken en vol afschuw zagen de aanwezigen de misdadige weduwe aan. Ook de rentmeester was niet weinig verrast, toen hij dat alles hoorde. Neen, voor zoo slecht had hij haar waarlijk nog niet aangezie.n Dat andere had zij in een soort waanzin gedaan, maar dit neen, zooiets had hij nimmer verwacht. Zoo peinsde de beklaagde van Warne, terwijl bij met sombere blikken voor zich uitzag. Mevrouw Kruis daarentegen zag brutaal rond zich heen, grimlachte om al die vertoornde en verbaasde gezichten. Nu, beklaagde, wat heeft u op dit alles te antwoorden vroeg de president. Niets 1 antwoordde zij. Ik wil slechts dit zeggen, dat ik mij van dat alles niets herinner U bestrijdt dus ook dat u dien moordaan - slag op juffrouw van Kamberg pleegdet 1 Natuurlijk, bestrijd ik dat De rechter, baron van Kamberg, die ondertus- schen in wat papieren had gesnuffeld, stak nu opeens met triomfantelijkep lach een blaadje papier omhoog. - U wilt toch niet bestrijden dat dit strych ajno-recept tusschen uw brieven werd gevonden roeg hij daarop. De beklaagde schrok merkbaar. Ik, ik weet werkelijk van niets, stamelde zij. Verstandiger zou het van u zijn de waarheid te zeggen en niet zoo maar alles te blijven ont - kennen. Dit recept is, dunkt mij, toch wel een overtuigend bewijs Mag ik het even zien vroeg daarop de pre sident. Wanneer gebeurde dat alles eigenlijk pre cies, vervolgde hij, zich andermaal tot den rech ter Van Kamberg wendend. Ook dat heb ik nauwkeurig opgeteekend, wacht eens, dat gebeurde op den laatsten dag van Juli, op dienzelfden dag moet ook de strych nine door den apotheker zijn verstrekt. Na deze merkwaardige onthulling dienen «ij thans met het onderzoek van de buks te be ginnen. Welnu, geweermaker, wat kunt u ons daarover mededeelen De geweermaker verklaarde nu, dat het kali ber van den gevonden kogel en de buks vol maakt overeen kwamen. Hij herinnerde zich PROVINCIAAL NIEUWS. UIT EGMOND AAN ZEE. Dinsdagnacht heeft er een ernstig ongeval plaats gehad ongeveer ter hoogte van den zoogenaamden „blauwe paal", die de grens aangeeft tusschen deze gemeenlo "n Egmondbinnen. De monteur van den heer J. Grijwielhandelaar op Egmond aan den Hoef, •ekere K. K., die een kameraad van Egmond aan ee op de motorfiets naar huis wilde brengen, kwam op de aangeduide plaats ia botsing met oen paarl en wagon, waarin vermoedelijk een trouwens nog deze buks korten tijd geleden ter reparatie te hebben gehad. Of er nog iemand in deze omtrek woonde, die zoo'n buks bezat, kon hij niet zeggen. - Zoo, zoo, mompelde de president, u ziet be klaagde, dat uw loochenen niet veel helpt. Nu wilde ik u vragen, of u blijft volhouden dat uw medebeschuldigde inderdaad schuldig is. Ja zeker, zeker, daar blijf ik bij, antwoord de mevrouw Kruis, terwijl zij spottend naar Eva Van Kamberg keek. Wij sluiten nu het verhoor, vervolgde daar op de president. Het woord is thans aan het O- penbaar Ministerie. De officier van justitie hield daarop een lange rede waarin hij overzichtelijk den geheelen loop van de behandeling van deze rechtzaak weergaf. Hij hield vol, dat beiden beklaagden schuldig wa ten, dit stavend door bijzonderheden, welke door de getuigen en door het gedane onderzoek waren bekend geworden. Na den officier sprak nog de verdediger van den rentmeester Van Warne, terwijl de verdedi ger van mevrouw Kruis het al heel kort maakte daar hij natuurlijk inzag, dat al zijn woorden toch niets zouden vermogen tegen zulke ovcr- uigende bewijzen, welke zoo duidelijk deden zien, welk een laaghartige vrouw zij was. De rechters gingen hierna even in de raadka mer. Na enkele minuten keerden zij reeds weer erug. Toen sprak de president, dat de meening der rechtbank was, dat de heer Kruis niet was edood met opzet, doch dat het geheele geval ce was te schrijven aan een noodlottig ongeval, ;n wel overeenkomstig de verklaring van rent meester Van Warne. De rechtbank gelastte dan ook onmiddellijke vrijlating van den rentmeester, terwijl mevrouw Kruis nog in hechtenis zou worden gehouden in zake het andere haar ten laste gelegde. Spoedig zou dan hierover het onderzoek wor den begonnen. Zoover kwam het evenwel niet daar mevrouw Kruis reeds den volgenden nacht stierf door een flinke dosis strychnine welke zij nog altijd bij zich droeg in te némen. Liefde overwint alles. Enkele maanden daarna werd er op Kamber- goord flink feest gevierd ter gelegenheid van Het huwelijk van Eva van Kamberg met den vroegeren rentmeester Van Warne. -EINDE.- lJ

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1