Hoe men schoenen duurzamer kan maken I Bedekt de schoenzolen met drie lagen gewone olieverf. Indien de schoenen nieuw zijn, moet eerst het glimmende oppervlak met schuurpapier worden afge schuurd, daarna wordt de verf er op gebracht. Iedere verflaag moet minstens acht en veertig uren dro gen. De verf zal er natuurlijk spoe dig afgeloopen zijn, maar doordat zij in het zoolleer getrokken is, zal zij de schoenen duurzamer maken en zal het onnoodig zijn de schoenen te laten repareeren. BINNENL. NIEUWS. Iets nieuws. Een echtpaar in Drachten kon digt de geboorte van zijn dochter tje op de volgende origineele wij ze aan„Hierbij bericht van 't kleine wicht dat 't eeuwig Licht schonk 't eerst aangezicht. Hem daarvoor dank met lofgeklank. Wij noemden 't kind, dat kwam gezwind „Antje." Besmetting door Hollandsche varkens. Eenige Engelsche bladen heb - ben melding gemaakt, dat zich in Schotland gevallen van mond- en klauwzeer hebben voorgedaan, welke ziekte zou zijn ingevoerd door uit Nederland geïmporteerde geslachte varkens. Naar aanleiding van deze berich ten wordt het volgende medege deeld Uit niet-officieclc bron werd medegedeeld, dat het stoomschip „Lorrick", dat een lading varkens bevatte, waarbij in Schotland ver schijnselen van mond- en klauw zeer zouden zijn geconstateerd, behalve varkens aan boord, ge keurd in Nederland, ook, voor het meerendeel, varkens aan boo"d had, die geslacht en gekeurd wa ren in België en als zoodanig ge merkt en die via Rotterdam naar Schotland waren waren gezonden. Van de zijde der Nederlandsche Regeering wordt met de meeste nauwgezetheid gewaakt tegen het verzenden van gesachte varkens naar Engeland, waarop aanmer kingen als de onderwerpelijke zou den kunnen worden gemaakt. Hiervan overtuigt de vertegen woordiger van den Engelschen Veeartsenijkundigen Dienst, de veearts Brown, die onder verschil lende landen, die hij in opdracht van zijn regeering bezocht, ook in ons land een onderzoek instelde naar eventueel gevaar van over brenging van mond- en klauw zeer. De heer Brouwn toonde zich zeer ingenomen met onze maatre gelen en zijn opinie was, dat, al thans mét betrekking tot den uit voer van geslachte varkens het practisch niet mogelijk was, dat hierdoor mond- en klauwzeer zou worden overgebracht. Juist in den laatsten tijd kennende de vrees tu Engeland, heeft de directeur van den Veeartsenijkundjgen Dienst den Rijkskeurmcester herhaalde lijk op het hart gedrukt, met de meeste zorgvuldigheid de dieren zoowel in levenden toestand als geslacht te onderzoeken en is men voor alle zekerheid tot den stren gen maatregel overgegaan, om elk „haar varken", onverschillig met welk klauwlijden ook, besmette lijk of niet besmettelijk, niet voor uitvoer goed to keuren. „Haarvarkens" zijn geslachte varkens, niet van de borstel en klauwen ontdaan, die vooral in Schotland een gewild handelspro duet zijn. Het wil zeer onwaarschijnlijk schijnen, dat, als inderdaad ge slachte varkens met werkelijk be sméttelijke klauwziekte in Enge land werden aangevoerd, deze uit Nederland afkomstig zouden zijn en, mocht onverhoopt zulks toch hét geval zijn, dan moet ernstig overwogen worden de faciliteit, die aan de exporteurs verleend .s, om de geslachte varkens niet van haren en klauwen te behoeven te ontdoen, in te trekken. Mocht blijken, dat, hetgeen ver moed wordt, de varkens uit België afkomstig zijn en via Rotterdam naar Schotland vervoerd, dan zal in het belang van eigen landbouw en veeteelt en van den Nederland schen handel overwogen moeten worden de doorvoer van in andere landen geslachte dieren te verbie den. Een dure prop papier. Te Helmond zag een dienstbode die de kachel wilde bijvullen, een groote prop papier op tafel liggen en duwde die, zonder er verder acht op te slaan, in de kachel. E- ven later kwam de dochter des huizes binnen en vroeg waar het papier gebleven was. De dienstbod- de bekende natuurlijk dit in de ka cheLte hebben gestopt. Doch wat bleek Even te voren had men eenjge gouden sieraden van zeer groote waarde in het bewust pa pier klaar gelegd. Men doofde di rect het vuur, doch vond slechts één samengesmolten klomp goud. Enkele waardevolle steentjes kon men niet terugvinden. In welke badplaats zal ik mijn vacantie doorbrengen Een aldus getiteld boekje, sa - mengesteld door J. W. Kockx, werd ons dezer dagen ter beoor deeling toegezonden. Bij den sa menstelling is door den schrijvër een neutraal standpunt ingeno men. Over alle Nederlandsche Bad plaatsen is een beschrijving gege ven, geen enkele aanbeveling is hiei echter bijgevoegd, zoodat ie der de keuze is vrijgelaten. Natuur lijk bevat dit hoekje een groot aen tal advertententiën van verschil lende Hotels, pensions enz. op de verschillende badplaatsen. Verder is om de badgasten op hoogte te brengen met de beteekenis der stormwaarschuwingsdienst hier omtrent ee noverzicht geplaatst. Een ieder die voornemens is zijn vacantie aan zee door te brengen raden we aan dit werkje aan te vragen, het is geheel kosteloos ver krijgbaar aan de administratie Boullevard 4 Egmond a. Zee. Auto in het Boterdiep. Zondagnacht om twee uur werd de burgemeester van de gemeente Bedum gewaarschuwd dat ter hoogte van de rolpalen in deze ge meente een auto te water geraakt was. Ook dr. Frik werd gewaar schuwd zoodat spoedige hulp ter plaatse was. Het bleek dat een auto den weg was kwijtgeraakt en te water was gereden. Het voer tuig lag met de wielen naar bo ven gekeerd in het Boterdiep. In de auto bevond zich alleen de be stuurder. Deze werd spoedig op het droge gebracht doch de le vensgeesten waren reeds geweken. De ongelukkige is de 27-jarige M. Kok-Dijkema uit Warffum. De oor zaak van het onheil is onbekend, De weg was op de plaats des on- lieils goed verlicht. Een boschwachter aangevallen. Het Dgbl. v. N. Brabant meldt Toen de boschwachter Vermon den uit Prinsenhage zich Vrijdag avond omstreeks 8 uur nabij het Huis ten Bosch op den weg Prin senhageEtten, onder de gemeen te Etten, bevond, werd hij plotse ling door twaalf mannen van Het. Heike aangevallen. De kerels be gonnen de nboschwachter onmid dellijk met steenen te gooien. Ver- monde loste eenige schoten in de lucht, maar het hielp niet. Inzien de dat hij door het groote aantal aanvallers het onderspit zou moe ten Delven, vluchtte hij het Huis ten Bosch binnen, van waar uit om hulp werd getelefoneerd. On- dertusschen koeldeti de aanvallers hun woede op het huis, dat zij zoo danig met steen en bombardeerden dat verschillende ruiten werden vernield. Een rijwiel, dat tegen den muur stond, werd totaal stak geslagen. Vermoedelijk vreezende, dat er hulp voor den boschwachter zou tornen opdagen, zijn de aanvallers daarna afgetrokken. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Raad op Maandag j.1. des nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Na opening, voorlezing en goed keuring der notulen, volgt voorle zing van de volgende ingekomen stukken: dat de heer Van Kalsbeek zijn benoeming tot lid van de Commis sie van Toezicht op het Lager Ori derwijs aanneemt; dat de heeren S. Russelman cn Jb. N. Keijzer hunne benoemin gen als Armvoogden aannemen; dat Ged. Staten de overdracht van gemeenteeigendommen (wa teren en wegen aan het Heem raadschap en omgekeerd, goedkeu ren. De Zeegrashandel nog steeds niet rookleurig. KomUter tafel de maandstaat der Zeegras Exploitatie over A pril, die aar^eeft 'n verkoop van 200 pak; A V)0 pakken zitten nu nog in de4Jiigeuizen. Aan Bakker en Jan Smid GfcT wordt op hun verzoek zes maanden ontheffing van hon denbelasting verleend wegens op ruiming van hun hond. Het waterleidingplan valt voor loopig in duigen. Eén van de bur gers buiten roept: „gelukkig I" Aan de orde is de voordracht tot wijziging en aanvulling der bouw en woning verordening (aanslui ting aan de Provinciale waterlei ding. Aan toegevoegd zou dan moeten worden art. 25a: „alle burgers die hunne woningen binnen 40 Meter van de hoofdleiding hebben zijn verplicht tot aansluiting aan de Provinciale waterleiding, (het bui zennet loopt langs den hoofdweg met zijspruit Haukes, verder hoofdweg met zijspruit Stroe en dan verder naar Den Oever. Bewoners, welke kunnen aantoo nen dat zij vóldoendc water verga ren, welker kwaliteit dusdanig is, dat deze evenredig is aan leiding water kan door B. en W. onthef fing tot aansluiting worden ver leend mits na advies van de Ge zondheids commissie te Schagen. De heer Lub vindt dat Wieringen anders tegenover de waterleiding staat als 't overige deel van Noord Holland. D&ar vindt men met ty- phus-bacillen besmette siooten hiér niet Hier zijn goede putten! Typhus is hier niet'of komt zeer sporadisch voor; en hoe zal het gaan met bewoners van Koning straat, Elftstraat, Kerkplein, enz., welke huizen allen meer dan 40 meter van de hoofdlijn afliggen Bovendien is de meening van spr. dat niet gauw tot ontheffing vér- leening zal worden overgegaan, ofschoon B. en W. leidingwater als drinkwater hebben voorgesteld Doch dit zal eerst de goedkeuring van Ged. Staten erlangen. Met het oog daarop kan volgens spr. nu geen besluit worden genomen. De heer Oden is voor aanslui ting volgens de aanhef der gege vens, mits eerst den belanghebbcn den wordt uiteengezet de wijze en voorwaarden waaronder do water- levering zal plaatsvinden. Op de vraag van den heer Lont, of, als het water niet wordt goed gekeurd, B. en W. dan toch onthef fing kunnen verleenen, antwoordt Voorrz. van wel, mits er goede mo tieven zijn. De heer Engel gelooft dat er geen rekening wordt gehouden met de burgerij; doch er zijn er minstens 75 procent tegen. Op de vraag van den heer Her mans, of, als de gemeente niet o vergaat tot aansluiting, er de lei ding dan toch komt, antwoordt voorz. van vermoedelijk wel met het oog op de Zuiderzeewerken De heer Kaan vindt, dat er eev verkeerde tactiek word gevolgd. Liet men de bewoners vrij, dan zouden zeker na 'n jaar 60 procent zijn aangesloten. De heer Minnes vindt dat de Raad er te zwaar aan tilt. Men zou verstandig handelen tot aanslui ting over te gaan. Het voorstel van B. en W. tot aan sluitiing komt in stemming en wordt met 7 tegen 4 stemmen afge stemd. Tegen Engel, Lub, Oden, Bakker, Hermans, Lont en J. Kooy Voor: Kaan, Bosker, Minnes en M Kooij. Toeri we na den Raad huiten- kwamen en 'n voorbijganger hoor de dat da waterleiding was afge stemd, juichtte deze „Goddank Hoe is het mogelijk Vefrslagg. Eenige raadsleden motiveerden hun tegenstem aldus, dat zij eerst de gevoelens wenschten te weten van de belanghebbenden Hebben wij „Hervormde" of „Politieke" Armenkassen I?" Het Praeadvies nopens een voor stel van den heer Kaan tot bestem ming van het Kapitaal der Zeegras Exploitatie als stamkapitaal voor een op te richten burgerlijk armbe stuur, is aan de orde. B. cn W. adviseeren op het voorstel afwij zend te beschikken. Voorzitter zegt, dat de kwestie, of de Her vormde en Gereformeerde Armen kassen uitsluitend voor deze ge zindheid bestemd zijn, of dat ook andersdenkenden daarvan mogen genieten nog niet is uitgemaakt. De beslissing van Ged. Staten dient te worden afgewacht. Voorz. vraagt den heer Kaan waarom deze bezwaar heeft om de uitspraak van Ged. Staten af te wachten. De heer Kaan heeft geen bczwaai doch verzoekt voorlezing te mogen doen van eenige brieven. Mr. de Vrieze heeft daarin de 15 punten weerlegd, die B. en W. aan voeren,- alszoude de bewuste Armenkassen bestemd zijn voor alle gezindten. De lieer O. J. Bosker zou indeze nog uitvoeriger inlichtingen kun nen verschaffen De heer Minnes zegt, dat, nadat hij gisteren inzage heeft genomen van deze stukken, hij nu anders van meening is over deze zaak als in de vergadering van B. en W. De heer Lub vraagt waarom wet houder Minnes zijn college dan niet met deze veranderde houding in kennis heeft gesteld De heer Minnes had niet gedacht dat dit nu aan de orde zou komen De heer Lub zegt dat hij er tegen op moet komen als zou volgens den heer Kaan de beheerders der Zeegras Exploitatie alles gratis hebben gedaan. Zij ontvingen een som van ƒ1000, doch deze werd dan door hun teruggestort in <ie Gemeentekas. Dat geld ging in ie der geval toch van de Exploitatie af en vormde dus niet het stamka pitaal. De heer M. Kooij zegt dat het hem pijnlijk aandoet dat het juist Kaan is, die 'n philantropisch ca chet aan deze zaak wil geven. La ten B. en W. hier de voorwaarden ter tafel leggen waarop de Exploi tatie is aangegaan. Laten deze toe aan het kapitaal van de Exploita tie 'n andere bestemming kan wor den gegeven, dan is bij direct voor 't voorstel Kaan. Doch hij weet ze ker dat het niet gaat Verder vond liij het voorstel op z'n zachtst ge zegd „brutaal"! Het praeadvies van B. en W. wordt nu met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden Kaan en Bakker. Inzake de voordracht zeegras - maaien in 1926 stellen B. en W. voor om hot pakkenged te bepalen op ƒ2.de prijs voor het maaien op ƒ7.afloopende tot ƒ3.50. De prijs voor den handel te bepalen op ƒ11.nrima; 10.25 goed en ƒ9 voor afwijkende kwaliteit. De heer Oden wil de prijs voor 3 de soort lager stellen. De heer Bak ker klaagt over de onverschillige houding der maaiers waarmede de andere heeren instemmen. De heer Kaan wil de prijzen niet lager stel len in het belang van den handel, De heer Lub vindt het niet goed, da t het-mes van twee kanten snijd in liet nadeel der maaiers. De heer Oden wil dat de nieuwe voorwaarden aan de maaiers word bekend gemaakt. De heer M. Kooij zegt dat goede waar te leveren voor de maaiers 'n plicht is De prijzen worden nu ongewij zigd vastgesteld: ƒ7.50 ƒ7.en ƒ2 pakkengeld voor de maaiers; 11.50 /TO.50 en ƒ9.voor de handelaren Rondvr. in volgend no. BURGERLIJKE STAND der gemeente Wieringen over de maand MEI 1926. Geboren Marinus, z.v. N. Met selaar en D. Bakker. Ondertrouwd J. D. Pool en T. Anncs A. Zwanink en A. M. H. Hollander. Getrouwd S. Koorn en M. Kos ter A. Zwanink en A. M. H. Hol lander J. D. Pool en T. Annes. Overleden Maike Pijpker, oud 59 jaren, echtgen. van B. Holtjer; Hilgon Bakker, oud 64 jaren, wed v, |b. KaleveldTrijntje Rijraerink, oud 95 jaren, wed. van N. Keijzer; Pieter Luijt, oud 87 jaren, wedn. v. E. Koorn. ANNA PAULOWNA. Uitslag der verkooping u Paulowna op 28 Mei, ten staan van Notaris C. L. v. d. Een smederij met travail nevens' woonhuis, schuur e groot 2.40 Are aan de Van sluis, waarin de polder An lowna voor 47 c.A., mede-e is, eigendom van den he brand Kuiper aldaar. Koo heer A. Liefhebber te Klei Anna Paulowna, voor PREDIKBEURTEN: EVANGELISATIE Woensdag 2 JUNI 's-midd. vertel-uurtje voor kinderen Toegang Vrij. MARKTBERICHTE! Alkmaar, 28 Mei 1926. Vrijdag gehouden kaasma den aangevoerd 197. stapel wegende 220180 Kilogram] Prijs Kleine Fabrièkska* rijksmerk 4-7 zonder rij 43Commissie Fabrii met rijksmerk 45.50, kle renkaas met rijksmerk der merk 47, Commissie kaas met rijksm. 45. goed. Alkmaar, 29 Mei 1926. 0{ den gehouden weekmarkt aanvoer cn prijzen van he voerde vee als volgt 41 Paarden 150 a 350 koeien 225 a 425 130 j kalv. slacht 12 a 30 1' pen, vette 36 a 40 over 28 a 36 305 Lammeren 27 34 Schrammen 38 a B,iggen, 10 w. 25 a 31 14 en geiten f 4 a 14 kleine 0.50 a 1.50. Boter le soort 0.97VJ 2e soort 0.85 a 0.95 groothandel 5.25 a 5.75 handel 5 a 6. Eendeieren Alkmaar, 31 Mei 1926. 0 den gehouden weekmarkt aanvoer en prijzen 21 Ve en 265 tot 415 10 vett ren p. ned. pond 0.60 toö 66 nucht. kalv. slacht pe van 1,10 tot 1.50 v. d. f tot 30 454 Vette Varke re p. ned. pond 0.80 tot 0. ters 0.83 tdt 0.84 Lon varkens 0.70 tot 0.76. Texel. Lammerenwagen in een sloot. In den polder Waal-en-Bui g geraakte een groote geladen lam merenwagen van de heeren E. in een sloot. Met zeer veel moeite ge lukte het de wagen weder op het droge te brengen. LAAT UW KOUSEN AANBREI (ook de allerfijnste casii in de gele winkel b JAAP SNOR, Zuidstr. 15 1 Voor Wieringen bij Mej. J. de BEURS, Hippol] De gele winkel heeft een Ook met zijn NIEUWE KOUSEN sta BOVENA flOLLANDSCfl RIJ met vijf jaar garanli vork en fraaiti, itesren Hijwi met torpedonaaf, kei kast f 60.00 Dames Rijwu geen verhoogde prijs co rembours met vrij Keizerstraat 11 Tel 234 HSLDEI MIJNHARDT'5 Hoofdpijntabletten werken terstond. Glazen Buisje 60d. Bij Apoth.en Drogisten KOOPJE!! BIJ JACK VAN WOLI 'Koningstraat 28, een partij jongenspakjes Heerencostuums vanaf Sporthemden reuze mat zie de etalage 11 zie de s

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2