De Wenteltrap WOUDA's WOUDA's 17e Jaarsrang. Vrijdag 11 Juni 1926. No. 56. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ISI WRERINGEN EN OMSTREKEN Kalvermeel - EERENBAAI. PORTO! J. B. K1 S S WIERINGER COURANT* aqg corn. j. bosker, wieringen uitgever verschijnt elken dinsdag eu vrijdag. abonnementsprijs I napuBBtn g jad A D V E R T E NT I N Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytushoef Wierlngea. TeleL lntercomm. No. II. ALLEEN VERKRIJGBAAR hij JANNES J. BOSKER Telefoon 22 H.HOEF mode. EEN AARDIG ZOMERJURKJE voor MEISJES. Het hierbij afgebeelde jurkje kan gemaakt worden van effen of bedrukte shantung, tusor of chepe de chine. Ook gebloemde mouseline of voile is bijzonder geschikt voor dit modelletje. Voor een meisje van zes jaar heeit men onge veer 1.75 Meter stof noodiig van 90 c.M. breedte en 5 Meter galon van 5 c.M. breedte. De versiering is aangebracht op het kraagje, de mouwtjes, de strooken en als een streep op het midden van het voorpand. De onderste strook is aan het jurk je geknipt en de tweede bestaat uit een rechte 'ap. Het patroon bestaat uit vijf deelen een voor pand, een rugpand, een halve kraag, een mouw en een kwart strook. Vouw de stof in de lengte dubbel, zelfkant op zelfkant en leg de patronen er op, zooals op onze teekening is aangegeven. De kraag moet uit een stuk geknipt worden, zonder naad van achteren. Gebruikt het patroon voor de strook tweemaal onderelkaar. Het patroon No. 383b is verkrijgbaar voor meis jes van 6 tot 8 jaar, kosten 55 et., aan het Bureau ilezer Courant. ALGEMEEN HOOFDARTIKEL. VERHOOGING ZUIDERZEEBEGRGOTING. CENTRAAL EUROPA. Binnenland. Ingediend zijn drie w etsontwer- FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( No. 3. Onder voorwendsel dat ik het hui3 eens goed wilde bekijken, liet ik mij door Thomas Johnson overal in huis en in de kelders rondleiden, maar zonder resultaat. Alles was goed in orde en keu- i ig onderhouden. Aan den bouw en aan de riolee- nng waren voldoende zorgen besteed. Het huis was vol comfort en ik had geen reden om berouw te voelen over het. huren van een huis, behalve dat het onvermijdelijk weer nacht moest worden. En dat er nog vele nachten zouden volgen en we zaten een heel eind van een politticbureau ai. Laat in den middag kwam er bericht van Ger- Irude dat zij en Halsey 's avonds om ongeveer om elf uur zouden komen, met de aulo uit Rich- ucld. Het begon er hoopvoller uit te zien. Terwijl ik mij aan het verkleeden was, klopte Liddy op mijn deur. Ze was nog niet heelemaal de oude, maar ik vermoed dat ze meer over den gebroken spiegel en de beteekenis daarvan tob de, dan over iets anders. Toen ze binnen kwam nad ze iets in haar hand en ze legde hel voorziet! hg op de toilettafel. „Dat heb ik in de waschmand gevonden," zei /.e. „Het is zeker van meneer Halsey, maar ik be grijp niet hoe het daar komt." Het was de helft van een bijzondere manchet knoop en ik bekeek hem nauwkeurig. „Waar lag hij Op den bodem van de mand vroeg ik. „Heelemaal bovenop", antwoordde zij. „Het is ten wonder;, dat het ding er onderweg niet is uit gevallen." Toen Liddy weg was bekeek ik het stukje eens goed. Ik had het nooit eerder gezien en ik was er ontwerpen, betrekking hebbende op de droog making van de Zuiderzee, n.1. tot wijziging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1926 Blijkens de toelichtende Memories zijn deze wetsontwerpen een uitvloeisel van de onlangs aangenomen wetten, die beoogen een krachtiger ter hand neming van do uitvoering der Zuider zeewerken. Het eindcijfer van de begrooting van het Zuiderzeefonds wordt in verband hiermede verhoogd met 8.900.000, de Waterstaatsbegroo- ting 1926 met 5.671.500, en de begrooting van Financiën met 1.028.500. Uit de toelichting op de artikelen Mijkt o.m ci at tengevolge van uitbreiding van aantal en omvang der werkzaamheden, ook het personeel moet worden uitgebreid voorts, dat de uitvoe ring van ecnige .onderdeden van het afsluitings- werk in 1926 alsnog zoodra mogelijk ter hand zal worden genomen, o.a. de bouw der uitwaterings sluizen en van een schutsluis beoosten Wierin gen en de verhooging der Friesche zeedijken be noorden het aansluitingspunt van den afsluit dijk. Ook met de werken tot indijking van het Wieringermeer zal zoodra mogelijk begonnen worden. Een werk eindelijk, dat zoo mogelijk ook in '926 moet worden .uitgevoerd is het maken van <en proefpolder van ongeveer 40 H.A. bij Andijk, loneinde daar, waar de bodem veel overeenkomst heeft met dien van het Wieringermeer, proeven te kunnen nemen ten aanzien van de beste wijze van ontawtering en ontzilting van den droogge- itgden bodem en met voor de eerste bebouwing te kiezen gewassen. De Minister meent met de commissie-Lovink, dat de uitgaat welke voor het maken van een proefpolder noodig wordt geacht, ruimschoots al worden opgewogen door de daarmede te ver krijgen voordeelen ten aanz.ien van de opbrengst der gronden in den drooggeiegden polder. i Buitenland. Waar het geheim van den werkc- lijken vrede ligt, weet blijkbaar nog niemand zeker, maar zekere „kringen" in Centraal Euro pa beginnen er toch aardig dicht bij te komen. 1* ie n.1. zijn aandacht eens heeft laten gaan over wat zich deze week in Luxemburg heeft afge- peeld, zal niets anders kunnen zeggen, dat daa.' inderdaad de eerste ernstige poging is gedaan om tot een eerlijke en oprechte verbroedering te komen. 1 Een vergadering van Duitsche en Fransche liidustrieelen en Handelaren op neutraal grondr gebied Een samenkomst, welke heel veel voor de sa menkomst beloofd, omdat er voor het eerst eens niet eens behoefde gesproken te worden over „cischen" en verplichtingen. Deze samenkomst w as hoogst noodig en dat de kopstukken van het zakenwereldje zich zoo spoedig voor het groote werk hebben gezet, mag zeker wel van hun goe- uen wil getuigen. Wie de toenadering bewerkt heeft en hoe alles precies in elkaar zit, weten wij niet want de vergaderingen zijn z.g. geheim maar in ieder geval mogen we deze gebeurtenis met warmte begroeten. Dat de samenkomst tot op den laatsten dag ge heim gehouden is, valt gemakkelijk te verklaren. Men wilde van beide zijden..de politiek er bui en houden. Inderdaad een buitengewoon ver standig besluit. Geen regeeringszaken meer De Duitsche zoowel als de Fransche fabrikan ten hebben begrepen, dat het eindelocze gepraat Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" Laaf 125 - ALKMAAR 70,30, 100, 120, 140,150, 160, 180,200, 225, 250 en 350, 400, 450 en 500 cent per pond. over de schulden, de grensregelingen, de beta- .ïngen enz. enz. niets met het streven naar vrede gemeen hebben, integendeel, men is overtuigd, dat dergelijke conferenties alleen maar dienen kunnen om weer in een nieuwen strijd te gera ken. De Luxemburgsche vergadering besprak slechts één ding, n.1. hoe de industrieën van bei de landen elkaar over en weer in het ïeven kun nen houden. Zooals de toestand nu is gaan de Duitsche ondernemingen evengoed als de Fran sche ten gronde, wat is er dus duidelijker dat men een plan van samenwerking opzet. De resultaten van deze eersto samenkomst zijn zeer'bevredigend; men was het omtrent de hoofd zaken spoedig eens wat begrijpelijk is want voor beide partijen staan de zelfde belangen op het spel. Tenslotte ging men overleggen of het mogelijk zou zijn op geregelde tijden telkens weer samen te komen een voorstel dat aan alle kanten groote instemming vond en dan ook wel spoedig verwezenlijkt zal worden. Het tijdstip voor de volgende vergadering is nog niet vastge steld, maar men verwacht dat deze zeer spoedig zal plaats vinden. Alhoewel men de politici buiten de zaak gehou den heeft, is het toch duidelijk, dat deze bijeen komsten verstrekkende gevolgen kunnen hebben Als de fabrieken in Rijnland en Westfalen gaan samenwerken met die uit Noord-Frankrijk, el kaar zullen steunen zooveel als mogelijk is, zelfs de wereldmarkt door. beiangen-gcmeensehapperi voor beide groepen open stellen, kan het niet uit blijven of spoedig zullen handelsverdragen, ha- enbepalingen, en andere regeeringsverdragen volgen. Daarmede bereidt men dan den weg naai den werkeiijken vrede tusschen de volken, die thans nog in vijandschap leven. De industrie is op het oogenblik verlamd. Noch in Duitschland nog in Frankrijk rooken de scheorsteenen als weleer. Steeds grootere stuk ken van de Europeesche markt komen in handen van de Amerikanen het is dus begrijpelijk, dat de fabrikanten uit geheel Centraal Europa de handen in elkaar slaan en niet langer willen wachten op de steeds weer teleurstellende resul- aten der regeeringsconferenties. BINNENL. NIEUWS. OM EEN STRAATJE TE MAKEN. Maandagavond is de heer D.V., bewoner van ue Julianalaan te Overveen, door de Bloemen- daalsche politie op heeterdaad betrapt, toen hij een straattegel opraapte en in zijn actotasch weg zeker van dat het niet aan Halsey toebehoorde. Blijkbaar was het van Italiaansch maaksel en het bestond uit een ondergrond van paarlemoer waarop heele kleine pareltjes gezet waren. In het midden zat een kleine robijn. Het was wel een eigenaardige manchetknoop, maar niet bijzonder kostbaar. Voor mij was het het voornaamste dat Liddy hem gevonden had in de maand, die boven aan de trap in den oostelijken vleugel stond. Dien middag bood de huishoudster van de Arm- strong een knappe jonge vrouw, zich aan om da plaats van juffrouw Ralston in te nemen en ik was blij toe dat ik haar kreeg. Ze zag er uit of ze wel een dozijn Liddy's waard was, met haar hel dere zwarte oogen en energieke gezicht. Ze heette Anne Watson on ik kreeg dien avond voor het eerst drie dagen behoorlijk te eten. HOOFDSTUK III. John Bailey verschijnt op 't tooneel. Ik dineerde in de ontbijtkamer. De groote eet zaal vond ik te somber, en Thomas, die den ge- heelen dag opgewekt was gêweest, werd na zons ondergang merkbaar zenuwachtig. Hij had een rare gewoonte om in de hoeken van de kamer te kijken, waar het halfhalf donker was en alias met elkaar was het niet bepaald een feestmaal. Toen ik klaar was met eten ging ik naar de huiskamer. I-Ict zou minstens nog drie uren du ren voor dc kinderen kwamen en ik haalde mijn breiwerk te voorschijn. Ik had twee dozen pan toffelzolen meegebracht, van verschillende ma len ik stuur met Kerstmis altijr gebreide pan- liffels naar het Tehuis voor Oude Dames en nu begon ik de wol te sorteeren, vastbesloten om niet meer aan den afgeloopen nacht te denken. Maar ik was met mijn gedachten niet meer bij mijn werk en na een half uur merkte ik dat ik bezig was om een blauwe rand te zetten om paar se pantoffels, toen legde ik ze maar weg. Ik haalde de manchetknoop te voorschijn en ging er mee naai de keuken. Thomas was bezig het zilver af te drogen en er hing een dikke walm van tabaksrook. Ik snoof en keek overal rond, maar er was nergens een pijp te bespeuren. Thomas", zei ik „je hebt gerookt." Neen, juffrouwHij was de beleedigde on - schuld zelf. „Mijn jas ruikt zoo naar rook, juf frouw. De heeren van de club. M&ar Thomês maakte zijn zin niet ai. De keu ken rook plotseling naar geschroeid laken. Tho mas greep zijn jas, rende naar de gootsteen, vul de een tumbler met water en goot het in zijn rech ter zijzak, als iemand, die zooiets meer bij de hand had gehad. „Thomas", zei ik, toen hij den vloer afnam, „ïooken is een vieze en opgezonde gewoonte. Als e het niet laten kunt ga dan in vredesnaam je gang maar stop nooit meer een brandende pijp in je zak. Je kunt wat mij betreft, met je ei gen huis doen wat je wilt-, maar dit is mijn eigen dom niet en ik ben niets gesteld op een brand. Heb je deze manchetknoop ooit eerder gezien." „Neen, nooit", zei hij maar hij keek er ver dacht naar. „Ik heb hem in de hal opgeraapt", zei ik op on verschilligen toon. De oogjes van den ouden man keken listig onder zijn borstelige wenkbrauwen ujt. „Er gebeuren hier vreemde dingen, juffrouw nnes", zei hij hoofdschuddend. „Ik ben er van overtuigd dat er iets gebeuren zal. Heeft u niet gemerkt dat de groote klok in de hal is blijven stilstaan Onzin", zei ik „klokken moeten toch wel blijven staan, als ze niet opgewonden worden V' .Die klok is wei opgewonden, en zij is vannacht om drie uur stil blijven staan", antwoordde hij plechtig. „En wat meer zegt, die klok heeft in geen vijftien jaar stil gestaan, niet sedert de eer ste vrouw van meneer Armstrong gestorven is. En dat is nog niet alles, juffrouw. De laatste drie nachten dat ik hier in huis sliep heb ik een voor teeken gehad, nadat het cloctrische licht uit was. Mijn olielamp was pas gevuld, maar hij ging tel kens uit, wat ik er ook aan deed. Zoodra ik mijn oogen maar dicht, ging die lamp uit. Er is geen e ger voorteeken van den dood. De stem van den ouden man klonk vol overtui ging. In weerwil van mezelf kreeg ik een rilling over mijn rug en ik Liet hem verder maar alleen. Het geluid van den auto terwijl deze den heu- el op reed was het meest welkome dat ik in tij den gehoord had en toen Gertrude en Halsey voor mij stonden had ik een gevoel of nu alle na- igheid voorbij was. Gertrude is een heel knap Blanke Boekweitgort Voor Winkeliers verkrijg baar bij Jn. ,T. BOSKER Telefoon 22 H.HOEF borg, met de bedoeling, om dien mee naar huis -e nemen. Dit had hij al 63 maal gedaan. V. had er oen straatje van gemaakt achter zijn huis. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt. SLECHTE BESSENOOGST IN MAAS en WAAL Do bessenoogst, die in de omstreken van Leeu wen kort na den bloei zooveel beloofde, kan vrij- -.iel ais vernietigd worden beschouwd. De kruis bessen sterven en de zwarte bessen lijden buiten gewoon veel van het ongedierte. Ook de veld vruchten, in het hijzonder bieten en kooi lijden veel van gevreet. Men schrijft dit toe aan het ver dwijnen van de mollen tengevolge van éfel wa tersnood. AUJOBVS IN BRAND. Een groote autobus, die in opdracht van de Karei I Sigarenfabriek te Eindhoven naar de Belgische grens reed om het personeel af te ha- 'on zooals dat iederen Maandag geschiedt geraakte even over de Belgische grens plotseling door onbekende oorzaak in brand. De bestuur der zekere De Jong had de tegenwoordig heid van geest om onmiddellijk den wagen te verlaten, doch wegens de snol om zich heen tas tende vlammen was het hem onmogelijk den mo tor af te zetten. Dit had tot gevolg, dat de au tobus tegen een boerderij opbotste. De fel oplaai ende vlam leverde echter groot gevaar op voor deze boerderij, waarom de heer De Jong genood^ zaakt was zich nog even in de vlammenzee te wagen ten einde het stuur om te werpen. Dit ge lukte hem dan ook, en tevens zag hij kans den wagen op eenigen afstand op een onbebouwd gp- declte tot staan te brengen. De wagen brandde daar geheel uit. De heer De J. liep slechts lichte brandwonden op. IN DE DUINEN VERDWAALD. Een 13-jarig meisje uit Amsterdam, logeerde bij familie aan de Haarlemmerstraat te Zand - voort. Woensdagmiddag was het meisje alleen thuis met de order niet uit te gaan, voordat haai oom en tante waren thuisgekomen. Het meisje echter geen tóch uit wandelen, en schijnt in de duinen den weg niet meer te hebben kunnen vin den toen de bewoners van het huis thuis kwa men. vonden zij het kind niet. De politie weid on middellijk metde verdwijning in kennis gesteld en met zes politiemannen en enkele burgers is men tot 12 uur 's nachts met lantaarns in de dui nen blijven zoeken. Zonder resultaat ss Morgens half zes vond een burger tocraliig het kind slapende in de duinen. Het meisje bleek inderdaad te zijn verdwaald na heel lang rond- loopen, was ze eindelijk van vermoeienis in slaap gevallen. EEN „EENMAN-TREIN." De „Schoonhovensche Courant" meldt, de vol gende, niet onvermakelijke geschiedenis De spoorlijn GoudaSchoonhoven is er een meisje, al staat haar hoed nog zoo gek en het ver- i: aasde mij niets toen Halsey mij een knap jong- mensch voorstelde, die een buiging voor mij maakte en onderwijl naar Trude keek Trude iverd ze op de kostschool altijd genoemd. „Ik heb een gast meegebracht, tante Ray", zei Halsey, „en u moet maar goede vrienden met hem worden en hem op uw lijstje van Zatcrdag- iqt-Maandag-gasten zetten. Laat ik u John Bai ley voorstellen, maar u moet hem Jack noemen. Ik ben er van overtuigd dat hij binnen vieren twintig uur „Tante" tegen u zegt." Wij gaven elkaar een hand en ik kreeg gelegen beid om meneer Bailey eens goed te bekijken hij was vrij lang, misschien dertig jaar en hij had een klein snorretje. Ik herinner mij, dat ik me daarover verbaasde hij scheen een heel behoor lijken mond te hebben en als hij glimlachte list hij goede tanden zien. Ik begrijp nooit waarom sommige mannen zoo'n ding op hun bovenlip v illen hebben, waar natuurlijk van alles in blijft ritten, net zoo min als ik begrijp hoe sommige louwen opvulsels onder hun kapsel kunnen duwen. Ik weid een beetje uit over meneer Bai'y omdat hij laet nogal een belangrijke rol speelde. Gertrude was moe van de reis en ging dus heel gauw naar bed. Ik had besloten om hen dien a- vond nog niets te vertellen en den volgenden dag oo luchthartig mogelijk over onze opwinding ts oraten. Wat had ik tenslotte te vertellen 1 Een nieuwsgierig gezicht voor een raamlawaai 's nachts een paar krassen op de trap en een halve manchetknoop Het was Zaterdagavond. De twee mannen gin- cn naar do billard-kamer en ik kon hen hooren praten toen ik naar boven ging. De mannen waren nog in de billardkamer toen Is tenslotte in slaap viel en het laatste wat ik mij herinner was het huilen van een hond voor het huis. Het was een langgerekt, langzaam wegstel- vend geluid, dat later weer op een ander punt losbarstte. Ongeveer om drie uur 'snachts werd ik wak ker door een revolverschot. Het scheen dat het cluid van vlak buiten mijn deuKkwam. Het ee-- sle oogenblik durfde ik mij niet te uewegen. Toen hoorde ik Gertrude opstaan en even later gooi de ze de tusschendeur open. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1