ivaarop het zeer gemoedelijk toegaat. Hoe herin neren wij ons nog de dagen, waarin gewacht werd, omdat een passagier hijgend en blazend aan kwam draven. Zaterdagmiddag stond te Schoonhoven de trein om 2.23 des namiddags tot vertrekken gereed. De locomotief pufte en de machinist hing over de leuning om uit te zien naar den chef. De w.n. chef dacht dat alles in orde was en gaf het signaal tot vertrek. En de locomotief trok aan en snorde in de richting Gouda. Bij Den Ilem merkte de machinist was vreemds. Ilij ging de zaak na en bespeurdedat de trein conduc teurloos was. De terin omkeeren ging niet, dus doorrijden was de boodschap. De machinist ladde fietsen .in en verrichtte zoo veel mogelijk de taak des conducteurs, maar kaartjes afgeven kon hij niet, omdat hij ze niet had. In Bergambacht werd getelefoneerd naai Schoonhoven. Daar wist men van niets, maar men adviseerde den machinist om door te rijden naar Stolwijk, dan zou men den conducteur van zien trein, dit uit Gouda kwam, waarschuwen, dat hij op den trein van Schoonhoven moest c- verstappen. Zoo werd gedaan en in Stolwijk weid de trein SchoonhovenGouda bemand met een conduc teur. Toen ging de trein uit Gouda naar Schoon hoven door zonder conducteur. Er kanden ook geen kaartjes worden afgegeven. In Schoonho- heeft men den verloren geganen conducteur weer opgepikt. De passagiers verheugden zich zeer in het ge val en vroegen zich af of dit vanwege de bezuini- niging kwam. Zouden de oenmanswagons op de lijn SchoonhovenGouda in gebruik genomen zijn DE TROUW VAN EEN KOE. Een landbouwer uit Dinxperlo verkocht dezer dagen een koe aan een veehandelaar te Varsse- veld, die het beest in zijn weide bracht om het. la ter ter markt te verkoopen. Hoe verbaasd was de landbouwer toen hij den volgenden morgen zijn koe weer bij zijn huis zag slaan. Het bleek, dat de koe een wandeling van twee uur gaans naar Dinxperlo had gemaakt om naar haar vroeger verblijf terug te keeren. WIERINGEN. Nadruk verboden. IV. Het eiland, in den vorm, zooals de zee die het oracht en weer ten deele tot zich nam en zooals ons voorgeslacht het per resto heeft w'ten te be schermen tegen dbze barbaarsche moeder, die hot afwierp en weder trachtte te verslinden, loopt zooals wij weten, in de lengte van Zuid- West tot Noord-Oost. Toen de eerSte bewoners er hun bivak hebben opgeslagen, liep het echter in de lengte van Noord-West tot Zuid-Oost. De uiterlijke Noord-Westhoek was slechts door ren „Grob" thans op z'n Wieringers „Slonter" genoemd, gescheiden van het Huisduinsche zand, dat zich zeer ver binnenwaarts (tot het tegenwoordige Noorderzïel of Noorderzeil) had voortgeplant. Op deze hoek konden de Robbenvangers en de Konijnenvangers met drooge voeten elkander ontmoeten. (Den lezer zal begrijpen dat met de Robbenvangers onze eilandbewoners en met de konijnenvangers de Caninevaten die de Zuid- en Noord-IIollandsche duinstreek bewoon den, worden bedoeld. Ofschoon beide volksstammen Frieschen wer- werden genoemd, waren do rassen verschillend van aard. Onze eilandbewoners, eertijds geteeld in ge meenschap met de Noordernaren, later bekend als de Noormannen, zullen wel de ruwste zijn geweest, •- - - - maar tevens het meest ge resolveerd ende baas. Geloof dit maar zeker. Het zal ook wel hieraan toe te schrijven zijn, dat de Romeinen met dit volkje, dat hier en meer naar boven, de zeekusten bewoonden, zeer weinig konden beginnen en ter hunner afwering reeds in de vroegste tijden, ecnige versterkingen aan brachten, om hen, waar en wanneer noodig, op afstand te houden. Temeer, waar men op het eiland in nauwe connectie was met de, ook zeer lastige, bewoners van Westfriesland, dat, zooals wij weten, over de Kreupel zeer gemakkelijk to bereiken moet zijn geweest. Zoo vinden wij reeds op kaarten of schotsen, die den toestand weergeven uit den Romeinschen tijd, onderscheidene versterkingen aangegeven tus- schen do gebieden, die onderscheidenlijk door onze robbenvangers en de konijnenvangers wer den bezet. De zoogenaamde Romeinsche muur die het Sliek „de Ziepe" en het Sliok de Wierinc-Waard, tot in de middeleeuwen gescheiden hield en de vestingwei ken van „de Grebbe op de pasge noemde binnenhoek van het voormalige Huis- duinerzand, zullen hieraan wel niet vreemd geweest zijn. Bovendien ontvingen onze half-Nooren dik wijls bezoek van hunne neefjes (en misschien ook nichtjes) uit de fjorden, die door het inmid dels bevaarbaar geworden zeegat „het Vlie" een veilige schuilplaats vonden, wanneer deze op hun strooptochten door storm werden overvallen of moesten vluchten voor de vloot hunner „Gast- heeren" die door onze Noormannen met een ongewenscht bezoek waren vereerd geworden. Aan moed en strijdlust, maar ook aan zee manskunst zal het onze „Wieronners" wel niet hebben ontbroken. Hun legerplaats, de plaats waar hun opperhoofd troonde was Strfto,, later Slrude of Stroe, dat beleekent „kamp" of stich ting of stad of aorp. Het middelpunt dus van het ongeveer 20.000 H.A. groote eiland en prachtig gelegen aan een bijna tot de legerplaats insprin gend binnenmeer „de Hauwkes" en aan de „grob" die van buiten doordrong tot het dal dat later, in den Kloostertijd, het Willebrordus-dal is genoemd geworden. Eindelijk komen wij tot den aanleg van onze eerste waterkeeringen. Regelmatig heeft men de hoogere ruggen van keileem en opgeworpen zand, tegen de vernielen de en alles meevoerende stroomen en stroompjes, die zich met vloed en ebbe voort durend daar tusschen heen en weer bewogen door z.g.n. inlaagdijken trachten te verbinden en werden, vooral voor enkele eeuwen terug, de overblijfselen dier inlaagdijken (de wierriemen) zelfs aan de Vlieter nog teruggevonden en ont dekt. Omstreeks de 9e oj' 10e eeuw echter moeten storm na storm zoodanig hebben huisgehouden en dusdanige hooge vloeden tegen onze kusten hebben opgezet, dat de zeer smalle en hier en daar reeds onderbroken duinenrij tusschen de eilanden Huisduinen en Texel, totaal werd weg geslagen. De balch werd naar binnen gestulpt en het wa ter brak zich baan ter weerszijden van hel tegen, voordige Breehorn. De geregelde vloed- en ebbe-gangen waren nu voortgeplant tot in het meer bezuiden Wieringen. Door het in de onmiddellijke nabijheid inge broken en nog steeds wijder wordende zeegat, werd den hoogwaterstand om het eiland steeds hooger en hooger. De Breehorn en het land van de Zeug, gingen onder, en de lengte-as van Wie- ringen, was „om"van Noordwest-Zuidoost verplaatst naar Zuidwest-Noordoost. Hot vee verdronken, de scheepjes vergaan en üe eigendommen verwoest. Ellende en jammer waren over het land geko men en hadden waarlijk dit vrijgevochten volkje ontmoedigd. Doch zij waren niet alleen. Langs het geheele Noorden waren verwoestingen aan gericht. Maar net zooals Mulder, onze bekende polder- ooer placht te zeggen onze Lieve Heer doet nooit een deur dicht of Hij doet weer een venster open. De Broeders uit het Zuiden, vroeger nim mer tot deze oorden toegelaten, kwamen de behulpzame hand bieden, doch namen tevens de gelegenheid te baat, om de aldus getroffen Noorderlingen voor het Christendom te winnen. Overal werden de zeeweringen hersteld en dij ken aangelegd, kerken gebouwd en kloosters ge sticht en hiermede afgebroken en weggedacht de barriere, de vijandschap, die Noord- en Zuid gescheiden hield. caninevaten (tegenwoordig) Kennemers. Wordt vervolgd. RECHTZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER te ALKMAAR. Zitting van Maandag 7 Juni. DIEFSTAL. De 19-jarige kruidenier Pieter D. te Zijpe heeft van een rijwiel tocbehoorende aan getuige E. Son te Koegras weggenomen een rijwielbelasting- plaatje. Dit rijwiel was in den avond van lg Maart ge plaatst in de rijwielbewaarplaats behoorende bij bet café van den heer Kossen. Verdachte is dienzelfden nacht aangehouden en is het plaatje bij hem in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven. Verdachte spaarde op voor een motorfiets. Geadviseerd wordt een voorw. veroordeeling met strenge voorwaarden. Eisch 5 maanden gev. met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaarden. Vonnis 3 maanden gev. met 3 proefjaren. VERDUISTERING. Verdachte Hendr. de'R. landarbeider te Texel neeft zich te Breezand, gem. Anna Paulowna, schuldig gemaakt aan verduistering van een hem in huurkoop afgeleverd rijwiel, tocbehoo rende aan den heer A. Prins te Schagen ten eigeo bate verkocht voor dat het was afbetaald. Verdachte erkende. Hij was zonder werk ge laakt. De heer Prins diende een eisch in tot schade vergoeding ten bedrage van 30 gulden. De officier wenschte geen voorwaardelijke straf te reguireeren en vorderde 3 maanden on voorwaardelijk. Beklaagde werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met 2 proefjaren met verplichte schadebetaling van 30 in wekelijksche termij nen van 2.50 ten behoeve van Prins. BRIEF VAN TEUN AAN HARM Wieringen, Juni 1926. Waarde TEUN I Jij het 't zeker te drok met de hooierij, dat Je zoo heelekcdal niks van je hooren lilt. Hin dert niks hoor! Reuzewecr voer jullie; alle da ge gras en aicre. En bij ongs lache d'r ok 'n hoop, dat er zooveul buitjes komme, de tougenhouwers van de waterleiding benne zoo blijd as kip. Des alniettemin hewwe de pipa's in ongs Raad ongs modern Wiering 'n raar ouwerwesch mal figuur slaan litten deur de waterleiding of te bansjoeren Ze moste d'r schamel En den nog wel, dat de twic social democraten ok teugen stemden, dat gaat heelekcdal boven mien pet! ..Nou zeit pipa Oden dat iie eerst wete wil of zien pappenheimers er mee op de hoogte benne hoe zoo'n leidingkraan tje lekt en loopt I Met slipjas en gedopt stapt hij rond en begint den met n anloopke teugen elk z'n van buten teerd versje Mogge, juffrouw I Zoo, uw hondje aan het touw! 1 't Beestje heeft-'n mooie bouw I Hh, chm' wat ik zegge wou 'k Pak u aan uw mouw 1 Ze willen hier 'n leiding nou, Wat doen we in de kou 1 Hoe staat u er mee juffrouw 11 En de juffrouw geeft 'n snauw: Man I Loop nou gauw I Ja, Teun, vader Oden, tot nog toe nog al in de gunst ok bij 't zwakke geslacht raakt er deur de waterleiding-afstemmerij heelemaal uut I En den klesse ze in den raad: op Wiering is water at 1 Er valt alle dage 1 Vraag 't 's an de puttenboorder Lange Klaas van Winkel. De man zit er niet gauw mee an, maar nou hangt zien lip o p't derde knoopsgat dat ie bij 't durpcr Keesfabriek op Wiering maar glen. water kricge ken. De heele boel liep dir guster deur mekaar; dir was gore melk 1De boere die 'r melk goor brocht hadde, ware zelf ok goor, omdat ze met 'n rooie streep op 't waibord ston- ge! de kcesmakcr was goor omdat de melk goor was. Klaas was goor; het was goor weer, Het was er een goor zoodje. Nei, Teun, den verlo den Zundag bij jullie in de Polder op het sportter rein, dir was 't lol en nog wat. Jonge, jonge Teu- nis, wat konne ze loope, allemaal met vol gas I zoo maar in,de kom van de gemeente met maxi mum snelheidIk rekende uut dat ze zoowat 18 kilometer liepe, dat was er drie te hard, maar de pelisies deede net of zo niks zage; zeker liét hoekje vol, want aars benne ze er happig bij 1 Dat hoogspringen was ok reuzig, Teun. Het meest hcw ik de touw-machinistcn Kaan en Van der Goes bewonderd. Lenig as 'n kat, vol bewon dering om heur moed nakeken deur de heclé com missié, klomme ze iedere keer 't trapke van drie om 't touw 'n ietsje hooger te doen 1 F .ffifCor Kaan had lang gion benijdenswaardig laantje as vieze voorzitter, want hij most ok do médaljes met 'n hartig woord uutggeve. Ze zate allemaal te wachten, dat ie van wal steke zou 1 En toe pa Keuris al drie maal z'n lorjet afveegd bad kwam de woordenvloed van Kaan as 'n don derbui, en hij reikte de medailles met 'n gracieus gebaar over als waren het plakjes woist. men alsnog de hoop dat de gemeente zal toetre den. Ze laten zoo gauw niet los. Maar wat was dat !De medaille-winners beke ken hun *plak aandachtig; ..dan ineens was het n gekibbel as vechtende jongens en den begon Pennkamp as eerste winnaar te vertellen dat ze as hardloopers en hoogspringers toch gicn me- dailje konden anneme met 'n voetbal er op 1 Ien voer ien kwame ze nou bedanke en gave de medalje uut waardeering weerom 1Dat was wat I Mijnheer Stellingwerf en mijnheer Keijzer cok leden van de commissie, die aars heel wat hewwe kenne, zate met trane in d'r ooge en keken meewarig naar vieze-voerzitter Kaan die nou weer achter zien medaljes verscholen zat I Zokke ondankbare klante had hij nog nooit be diend.; hij was er van streek van. En dat non juust de jonegn van slager Daalder van Breezand er bij was, dat deed de deur dicht. Die kraait het vanzelf drie keer zoo hard as ie gewoon is de buurt over. G* Zoo eindigde deuze zoo vroolijke dag en oplucht dat ie thuus is, staat slager Kaan acu ter zien toonbank en helpt zien klanten hoffelij ker as ooit. Nooit wil ie meer het baantje van vieze voorzitter. Nou, besjoer Teun, tot are weck op de Fransje Far I in Breezand. HARM. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Wieringen maken bekend, dat ingaande met den eersten Zitdag in JULI 1926 door den Rijksontvanger ,c Anna Paulowna voor de ontvangst van Directc- belastingen in deze gemeente zitting zal worden gehouden op eiken len en 2en WOENSDAG van iedere maand met uitzondering van de maanden JANUARI en JULI, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Burgem. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Succes-Nieuws. Zondag a.s. speelt Succes I een vriendschappelijke wedstrijd tegen een com binatie van Zilvermeeuwen uit Zaandam. Deze combinatie is samengesteld uit 6 spelers van Zilvermeeuwen I en 5 uit het tweede elftal. Zil vermeeuwen I is dit jaar kampioen der le klasse N.H.V.B. geworden. Dus we hopen weer eens getuige te zijn van een mooie faire partij voetbal. De Zilvermeeuwen komen al vroeg omrede het plan is eerst nog het een en ander te bezichtigen AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het ver- hoogen en verlengen van een gedeelte van dén Bierdijk, het leggen van een kade op het Hooge Land van Stroe en het verhoogen en verlengen v an een gedeelte van den Rinkewielsdijk op Wié- i ingen, met bijkomende werkenraming 111.000. Laagste inschrijver W. Hermans, Wierin gen, voor 87.700. Het wordt hier 's nachts gevaarlijk langs den «eg. Bijna geen Zondagavond gaat er voorbij of wandelaars of fietsers worden aangehouden, en somwijlen mishandeld. Waren het voor enkele dagen terug de jongeman M. C. Koorn en 'n twee tal meisjes die op den verbindingsdijk gedwongen tverden van hun fietsen te stappen, terwijl Koorn zelf werd geslagen en men trachtte zijn fiets te ontrukken, nu Zondagavond hield men de hoer P. Jongkind en zijn huishoudster aan. Toen Jongkind dreigde met 'n vuurwapen lie ren de onverlaten hen gaan. Naar ons wordt gemeld, zal de directie van het Prov. Waterleidingbedrijf hier binnenkort 'n openbare uiteenzetting geven over voorwaarden en verplichtingen van aansluiting, en koestert EET VERGAAN DER WERELD 1 Wederom nadert de wereld haar einde, ditmaal op 24 Juni (althans volgens de voorspellingen m een Tsjecho-Slowaaksche profeet). Het is moeilijk na te gaan of hij de data heeft uitge werkt met een potlood of met 'n griffel of op een ganzebord 1 Hoe 't zij, hij behoort alweer tot de velen, die zich niet hebben ontzien onze goede ou de aarde met deze bedreiging te beleedigén. Sinds 1900 is het einde der wereld ons niet min der dan 28 koeren voorspeld, maar immer heeft de ramp gefaald op tijd te arriveeren. OP DEN OVERWEG. Op den overweg tusschen Losser en Glane is do auto van den heer S. van Amerongen door 'n losse locomotief gegrepen en 15 meter weggeslin- erd. Genoemde heer brak 'n been. Zijn mede passagier bleef ongedeerd. ANNA PAULOWNA. -In de Dinsdagavond onder leiding van den heer Kossen gehouden Middenstandsvergadcring werd besloten een afgevaardigde naar het Con gres te Bussum to zenden. Als afgevaardigde w erd benoemd de heer A. N. Kossen. Als plaats vervanger de heer J. Veltmna. De grief werd naar voren gebracht van de afgif te van de door de winkeliers alhier 1 procent ze gels aan de klanten. De heeren Kossen en Dok «er verklaren zich bereid te trachten dit euvel uit de wereld te helpen. In de Dinsdag j.1. in Veerburg gehouden ver gadering van onze afd. Holl. M. van Landbouw werd in principe besloten tot het oprichten van een rundvee - controle vereeniging Een programma voor de a.s. feestelijke her denking van het 75-jarig bestaan onzer afdeeling w erd vastgesteld. Een zeer geanimeerde bespreking werd nog ge- nouden over het tractor-gebruik. Van drie inzen ders kwam de berekening in, dat 'n tractor 15. per dag ongeveer kost zon-,' er bediening. DE KONING DER UITVINDERS. Deze naam is niet overdreven voor een man als Professor Albert A. Miclielson van de Universi teit te Chicago. Hij is de uitvinder van een nieu- «c machine, de Interverometer, welke in staat is, afstanden te meten tot op een millioenste ge deelte van een centimeter, en welke diénst moet doen bij sterrekundige waarnemingen. Professor Miclielson won in 1907 den nobelprijs voor na tuurkunde. DE KLEINSTE AUTOMOBIEL TER WERELD. Natuurlijk Amerikaansch 1 Zulke dingen maakt men in Europa niet, misschien wel alleen omdat men in Europa den tijd beter kan gebrui- urn. Onze foto toont de kleinste Automobiel ter wereld, gebouwd door Gus Petzei, uit Alameda, (Californië). Het wagentje rijdt 128 K.M. per uur. I-iet heeft 4 cylinders en weegt 560 Eng. ponden. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE Den Oever HALF DRIE. (n. tijd) de Hr. Eppinga. V'esteriand 's avonds 8 uur (n.t.) Ds. v. d. Veen. DOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. HALF ELF Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE Zaterdagavond 8 uur bidstond. Zondag sm. HALF ELF, (n. t.) de heer Eppinga. Zondagmiddag HALF VIER Zondagschool. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 10 Juni. 16 st. Paarden 150 tot 450 4 pinkstieren 130 tot 160 22 geldekocien (mag.) 180 tot 280 64 geldekocien (vette) 275 tot 485 24 Kalfkoeien 200 tot 360 4 Pinken 110 tot 160 88 Nucht. kalveren 8 tot 20 15 schapen (vette) 34 tot 45 54 Overhouders 26 tot 33 353 Lammeren 10 tot 16 7 Varkens (mag.) 34 tot 40 51 Varkens (vette) p. Kg. 0 80 tot 0.82 187 Biggen 22 tot 30 29 Konijnen 0.75 tot 2.50 74 Kippen f 0.50 tot 2 Hanen f 0.15 tot 1 343 Kg. Boter 1,60 tot f 2. Eierenveiling Heden was de aanvoer 180 par tijen kipeieren, 45014 stuks. De prijs liep van 4 80 tot 6.10.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2