De Wenteltrap. 17e Jaargang. Dinsdag 15 Juni 1926. No. 57. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR fe® WIERINGEN kil OMSTREKEN WIERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN V ;l'. V ADVERTENTIëN: BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. UITGEVER ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytushoai WleringtB. Telei. Intercomm. No. IA VOOR DE ZOMERDAGEN. Zelden kunnen wij in ons landje de aanschaf- fmg van een zomermantel veronachtzamen. Het »'eer is zoo onbetrouwbaar, dat men ieder oogen- riik de behoefte gevoelt aan een extra kleeding- stuk. De nieuwe mouwlooze japonnen hebben een nieuw model wollen mantel in de mode gebracht, welke voor de koele avonden en de regenachtige dagen een heerlijke beschutting geeft. Daarbij is nij licht en niet in het minst hinderlijk. Een buitengewoon aardig voorbeeld is het mo del op ons plaatje en ofschoon de „tallor made" niet om correcte afwerking vraagt, zullen de meeste vrouwen en meisjes, die een beetjé han dig zijn met de naald, geen moeilijkheden onder vinden bij het vervaardigen van dit model. Kasha, dun laken, flanel of ripe-stof zijn een naar van de aangewezen stoffen voor dezen man tel. Moet het een gekleede mantel worden voo Ie wandeling, dan raden wij aan shantung of ottoman-zijde. Het patroon no. 436 is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48, kosten 55 cents, aan het burean dezer courant. MARKTOVERZICHT. Het volstrekte invoerverbod van levend of geslacht vlesch van herkauwende dieren en var kens uit ons land in Engeland, komt de verkoop- iui en exporteurs op een jaarlijkschen uitvoer van 60 millioeen gulden te staan. De Engelsche verbruikers zullen voor het schapenvleesch en varkensvlcesch naar eene voorloopige bereke ning 1/5 meer moeten betalen. En dat nog wel een verlies voor ons, geheel buiten onze schuld. De welwillendheid om de Belgische mesters een FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )0( No. 4. „O, tante Ray, tante Ray riep ze opgewon den uit. „Er is iemand vermoord, vermoord 1" „Dieven," zei ik kortaf. „Gelukkig dat er van nacht een paar mannen in huis zijn." Ik trok Mijn pantoffels aan en een kimono en Gertrude probeerde met haar trillende handen een lamp aan te steken Toen deden we de deur naar de hal ópen en op het bovenportaal stonden de dienst boden bevend en met bleeke gezichten, naar be neden te kijken, met Liddy aan het hoofd. Ik wercj begroet door onderdrukt gegil en allerlei vragen en ik probeerde hen te kalmeeren. Gertru de was op een stoel neergevallen en zat daar te rillen. Ik liep onmiddellijk naar Halsey's kamer, klop te en duwde de deur open. De kamer was leeg, het bed was niet beslapen. „Hij zal in de kamer van meneer Bailey zijn", zei ik opgewonden en liep er heen, gevolgd door Liddy. Ook hier was niemand en het bed was niet gebruikt. Gertrude stond nu weer, maar ze leun de tegen een deurpost aan. „Ze zijn vermoord hijgde ze. Toen greep ze Mij bij den arm en trok mij naar de trap toe. „Misschien zijn ze alleen maar gewond, en we Moeten ze vinden," zei ze, en haar oogen waren groot van opwinding. Ik herinner mij niet meer hoe we de trap af kwamen. Ik had er een voorgevoel van dat we in het speelzaaltje of op de trap iets zouden vinden, en alleen de angst, dat Halsey in gevaar kon zijn dreef mij voortbij iederen stap knikten mijn knieën. Gertrude liep vooruit en in het speelzaal vjc bleef ze staan en stak haar kaars in de hoog te. Toen wees ze zwijgend op het daarachter lig- ;,ende portaal. Met zijn gezicht naar beneden en doorvoer over Rotterdam naar Engeland toe te staan, komt Holland door te staan, want een streng onderzoek, door een Engelsch deskundige, i-e Rotterdam gedaan, heeft bewezen, dat de ziek te der varkens, die met het s.s. „Schokland" uit Engeland terugkwamen, allen uit België afkom stig waren. Bij de twaalf Nederlandsche varkens kwam niets voor. Maar daarmee is het invoerver bod nog niet ingetrokken. Op de markt was Don derdag te SCHAGEN reeds merkbaar, dat er iets niet in orde was. Het meest openbaarde zich dat hij de schapen. Jonge vette schapen ontbraken geheel. Beste lammeren, die op de gewone mark ten voor export zouden zijn aangekocht, gingen nu voor lager prijs, voor het bedrijf weg. Eenige cude vette schapen gingen naar Amsterdam voor 35,— 45,—. De gewone bedrijfslammeren waren stug en liepen van 12,tot 18,Nuchtere kalveren waren lager in prijs. Naar schatting liepen de mindere kalveren 2,50, de betere 3,50 terug. Besteed wei d 8,A 25,Varkens met veel goede kwaliteit waren iets lager in prijs. Voor de goede sïachtvarkens, alles voor binnenland - sche consumptie, werd 40 a 41 cent betaald. Vette koeien waren iets hooger, waardoor voor le kw. van 1,05 tot 1,15 per kilo werd geno teerd. BUÏTENLAND. DROEVIGE STAKINGSGEVOLGEN. Ruim 100 jongemijnwerkers, die geen enkele steun- of werkloozenuitkeering genieten en wier vakhonden geen stakingsgeld kunnen betalen, zijn Zaterdag het kantoor van den Armenraad te Ahertillery in Zuid-Wales, binnengegaan, zeg gende, dat zij van honger omkwamen, en niet zouden vertrekken, vóór zij te eten hadden ge kregen. Men bracht hen tenslotte naar de gemeentelij ke gaarkeuken, waar de 100 man al het voedsel opaten, dat naar men dacht, voor 400 man vol- uoende zou zijn. EEN BERUCHT MISDADIGER TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te New York heeit Richard Reese Whittemore, die bij de politie te boek stond ais een der meest beruchte misdadigers, tot den strop veroordeeld wegens moord op een cipier, in 1925 gepleegd toen hij uit de gevangenis van Maryland ontsnapte. Ofschoon Whittemore eerst jaar oud was, was hij de leider van een bende, uie voor de waarde van meer dan een millioen dollar door strooptochten in banken en dietstal van juweelen in New-York en andere steden, in ae wacht sleepte. Whittemore was al van zijn ,eugd af aan een misdadiger en heeft twee keer wegens moord terechtgestaan. GEVAARLIJKE HONDENTROUW. Dat de trouw van een hond gevaarlijke kan zijn, bewijst het volgende voorval, dat is gebeurd te Bur-Erle (Rijnprovincie). Een herbergier be sloot samen met 2 mijnwerkers zijn ouden jacht bond met een dynamietpatroon te dooden. Z. rokken naar buiten, bonden het dier aan ten boom vast en bevestigden de patroon op den rug van het dier. Daarop staken zij de lont in brand en renden weg van de plaats, waar de hond stond. uitgestrekte armen lag daar een man. Met een snik liep Gertrude er heen „Jack riep ze uit. „O Jack Gertrude keerde hem tenslotte om, tot we zijn bleeke gezicht konden zien en toen viel ze uitge put op haar knieën neer. Het was het lichaam van een man in een rok en een wit vest, dat nu met bloed bevlekt was een man, dien ik nooit eerder had gezien. HOOFDSTUK IV. Waar is Halsey Gertrude stak in den blinde haar handen uit. „Hij heeft hem vermoord 1" mompelde ze bijna onverstaanbaar, in in mijn zenuwachtigheid schudde ik haar door elkaar. „Wat bedoel je 1" zei ik opgewonden. Er klonk zooveel verdriet en overtuiging uit haar toon, dat dit nog meer indruk op mij maakte dan wat ze eigenlijk zei. Maar er kwam geen woord meer uitze bleef maar naar den man op den grond kijken. Na een poosje, hoewel het ons uren toescheen, kwam er een auto aanrijden. Drie leden van de Greenwoodclub kwamen binnen. Ik herkende een zekere meneer Jarvis, maar de anderen wa ren vreemden. „Wat is er vroeg Jarvis. „Er is toch nie mand gewond, is 't wel V' Hij keek naar Gertru de. „Het is nog veel erger, meneer Jarvis," zei ik. ,ik vrees dat er iemand vermoord is." Er ontstond groote opwinding. Meneer Jarvis nam de lamp van mij over dat herinner ik mij nog. Ik keek hem aan en zonder er iets van te be grijpen. „Wie is het bracht ik er met moeite uit. Ik had een gevoel of er een band om mijn keel zat. „Het is Arnold Armstrong" zei hij, terwijl hij mij vreemd aankeek. „En hij is vermoord in het huis van zijn vader." Na een paar minuten kwam ik weer op mijn verhaal en bracht meneer Jarvis mij naar de woonkamer. Liddy had Gertrude naar boven ge bracht, en we twee andere heeren bleven bij het lijk. De reactie van den schrik was ontzettend tk was machteloos en toen deed meneer Jar vis mij een vraag die mij opeens weer wakker Het trouwe dier wilde echter zijn baas niet in den steek laten, wist het touw, waarmede hij was vastgebonden, los te rukken en liep met reuzen sprongen de drie vluchtende mannen achterna De mannen zagen tot hun schrik den hond steeds nader komen. Nog slechts een afstand van 10 M was er tuSschen den hond en zijn meester opeens ontploft de dynamietpatroon met een ge weldigen knal. De drie mannen tuimelen over ai bun leden bevend op den grond. Van den hond is geen spoor meer te bekennen. Het geval zal nog wel een minder prettig naspel henhen voor de diie mannen, daar zij niet het recht hadden een dynamietpatroon tot ontploffing to brengen. BINNENL. NIEUWS. EEN HANDIGE ONTVLUCHTING. In het Huis van Bewaring te Utrecht bevond zich reeds sedert eenigen tijd een verdachte, die onder verdenking stond zich te hebben schuldig gemaakt een verschillende diefstallen eenige dier misdrijven had hij reeds bekend. Daar een gedeelte van het onderzoek te Amsterdam moest worden gehouden volgens den verdachte had hij medeplichtigen gehad in de hoofdstad werd de man vorige week door Rijksveldwacht en recherche naar Amsterdam overgebracht, ten einde de politie daar nadere aanwijzingen te doen, die eventueel zouden lijden tot de aanhou ding van anderen. Om dit onderzoek in zeker pand succes te waarborgen, moest de arrestant alléén dit perceel binnengaan, om bij niemand der bewoners argwaan te wekken. Na een poosje kwam de arrestant terug bij Rijks- en gemeente politie, die voor het huis op hem wachtten. Hij moest volgens zijn zeggen nog eenige keeren het pand binnengaan, want de zaak was nog niet geheel voorelkaar, zooals hij dit wel wensehte. De politie vertrouwde hem, zag in hem haar hel per bij dit onderzoek en zoo verdween de man op nieuw in het huis. Hij kwam opnieuw buiten, maar had binnen nog geen succes gehad na weer even met de politiemannen hebben staan praten, ging hij andermaal het perceel binnen., en kwam toen niet meer te voorschijn. Tonn de politie het wachten moede was, stelde zij in de woning een onderzoek in, maar de ar restant, wien men vrij spel had gelaten om z'n vertrouwen, dat hij had weten te wekken, was noch in den kelder, noch op zolder te vinden. Het was duidelijk, de man had zijn geleiders een poets gebakken hij was eenige keeren bij hen teruggekomen om het vertrouwen, dat hij genoot, nog een tikje te versterken, maar in werkelijk heid met geen andere bedoeling dan deze de po litie om den tuin te leiden. Hij heeft tenslotte kans gezien het perceel aan den achterkant te verlaten. Hij had gelegenheid genoeg gehad om de situatie daartoe binnenshuis voor te bereiden. Daar men wist, dat de vluchteling in een der dorpen rondom Amsterdam een liefje had zitten, pakte men vliegensvlug een auto en rende daar mee naar het bewuste dorp de vluchteling was daar al geweest, maar óók alweer, verdwenen, wel snappende, dat de pólitic hem in die richting zou zoeken. Waarschijnlijk heeft de vluchteling cok per auto gereisd en is hij aldus in de gelegen heid geweest z'n vervolgers net even vooruit te zijn. De man was weg en bleef weg. In geen vel den of wegen meer te vinden. Rijks- en gemeente politie namen den trein naar Utrecht en kwamen maakte. ,Waar is Halsey vroeg hij. Halsey plotseling zag ik het wanhopige ge zicht voor me van Gertrude en de leege ka mers boven. Waar was Halsey „Hij is toch hier geweest, is 't niet drong meneer Jarvis aan. „Onderweg is hij nog even bij de club aangereden." „Ik weet niet waar hij is", zei ik flauwtjes. Een van de andere mannen kwam binnen, vroeg naar de telefoon, en ik hoorde hem opge wonden praten over rechter en detectives. Me neer Jarvis boog zich naar mij toe. „Waarom vertrouwt u mij niet, juffrouw In- nes zei hij. „Ik zal voor u doen wat ik kan. Maar u moet mij alles vertellen." Dat deed ik tenslotte, van het begin af, en toen ik hem zei, dat Jack Beiley dien nacht in huis geweest was, floot hij zachtjes. ,Ik wou dat ze allebei hier waren", zei hij toei. ik klaar was met mijn verhaal. „Het zou veel eter zijn als ze maar hier waren. Vooral. „Wat vooral V' „Vooral omdat het bekend was dat Jack Bailey en Arnold Armstrong absoluut niet met elkaar konden opschieten. Door Bailey is Armstrong in het voorjaar in moeilijkheden gekomen het was Iets bij de bank geloof ik. En dan. ,Ga verder" zei ik. „Als er nog meer is, hoorde ik het te welen." ,Er is verder niets," zei hij ontwijkend. Maar er is één ding waar we op kunnen rekenen, juf rouw Innes. Iedere rechtbank zal een man vrij spreken, die een nachtelijke indringer in zijn nuis heeft gedood. Als Halsey. „Wat, u denkt toch niet, dat Halsey het gedaan heeft riep ik uit. Ik voelde me haast onpasse- ïjk worden. „Neen, neen, heelemaal niet," zei hij op gedwon gen toon. „Kom, juffrouw Innes, u is heelemaal over stuur en ik zal u naar boven brengen. Om ongeveer zes uur kwam Gertrude binnen. Ze was heelemaal aangekleed en ik ging zenuw achtig rechtop zitten. Daarop vertelde ik Gertrude van de geluiden die ik den vorigen nacht gehoord had en de ge daante oy de veranda in den oostelijken vleugel. Ten slotte liet ik haar de manchetknoop zien. „Ik twijfel er nu niet meer aan", zei ik „of het moet eergisteren ook Arnold Armstrong ge weest zijn. Hij had zeker een sleutelmaar waar liier terug zonder arrestant. Deze is scdeit dien nergens meer gezien, hoewel er de laatste dagen met den noodigen ijver naar hem is ge zucht. VERDRONKEN. Een 4-jarig jongetje is te Hillegom bij het spe len in een sloot terecht gekomen en verdronken. Te Nieuw-Vennep viel een 21/, knaapje in en sloot, én was, toen hulp kwam opdagen, reeds verdronken. PROVINCIAAL NIEUWS. Viroege aardappelen campagne in de Streek. Dc vroege aardappelencampagne heeft in de Streek reeds een aanvang genomen en dagelijks stijgen ie aangeboden hoeveelheden, tot in het laatst dezer maand de verlading te Boverkarspel aan Tuinbouw" pl.m. 20,000 balen per dag bedraagt. Zijn het thans nog alleen de geelvleezige, die ter markt worden aangevoerd en voor 7.10 a 8,60 pci 50 Kg. in Duitschland gereede afname vin den, over een paar weken kan ook van de wit- vieezige een vrij grooten aanvoer worden tege moet gezien die dan voor een groot deel hun weg naar Engeland vinden, waar voor geelvleezige nimmer eenige vraag bestaat. Het product, wat ó"cr het algemeen vrij goed te velde staat, belooft foor de meeste Streekdorpen geen ruim beschot. je verwachting is dan ook, dat de oogst niet zal meevallen. De reeds eerder omgeploegde akkers spinazie en radijszaad, worden thans met andere gewas sen beplant, waarom van die zaden zeker geen oogst van eenige beteekenis mag worden ver wacht. Een uitzondering hierop maken de zoo genaamde stullen (zaad voor kool) waarvan inte gendeel wel een goede opbrengst mag worden verwacht, daar dit gewas er best voor staat. Naar meer zonneschijn wordt hier met verlan gen uitgezien. UIT BARSINGERHORN. Alhier werden vijf schapen uit de weide gestolen. Het mocht den Majoor Brigadier bij de Rijksveldwacht te Scha - gen gelukken den dader, zekere P. B. te De Kreil, (Barsingerhorn) op te sporen en tot bekentenis te brongen. Hij werd in het arrestantenlokaal te Schagen opgesloten, waarin hij zich Donderdag avond door ophanging van het leven beroofde. NUTTIGE WENKEN. De beste manier voor het schoonmaken van door damp bevochtigde eiken meubelen is, om ze eerst af te wasschen met heet water, waarin een beetje borax is opgelost. Daarna zorgvuldig dro gen en het hout opwrijven met een zacht doekje met lijnolie. Wanneer men messn schoonmaakt, legt men ten klein beetje duhbelkoolzure soda op dc slijp- plank. De messen zullen daardoor gemakkelijker worden gepolijst. Als men een zakje blauw even rondroert in het ater, waarin de glazen worden afgewasschen, dan zullen ze, na afgedroogd te zijn, prachtig glin stèren. Om te voorkomen, dat men een ladder krijgt in om hij het huis van zijn vader binnenslaapt, be grijp ik niet. Hij kon toch gemakkelijk genoeg met mijn toestemming hier komen. Maar wie het ook geweest is, heeft dit achter gelaten." Gertrude keek even naar de manchetknoop en werd toen even bleek als de parels, die er in za - ten ze greep zich vast aan het voeteneind van het bed en staarde mij aan. „Waar heeft u dat gevonden 7" vroeg ze tenslotte, met een wanhopige poging om kalm te blijven. En toen ik het haar vertelde; stond zij uit het raam te kijken, met een uitdruk king op het gezicht die ik niet begreep en toen vluchtte ze weg. Ik kleedde me aan en ging naar beneden. Aan t'en oostkant van het huis kwam ik Liddy tegen. Haar rok was tot aan haar knieën nat nat van dauw. „Ga naai binnen om je te verkleeden," zei ik boos. „Je ziet er ideoot uit, en dat op jouw leef tijd Ze had een golf-stok in haar hand en zei, dat ze die op het grasveld had gevonden. Dat was op h zichzelf niets ongewoons, maar ik bedacht me opeens dat een golfstok met een metalen punt misschien het voorwerp geweest kon zijn, dat de krassen op de trap bij het speelzaaltje gemaakt had. Ik nam hem van haar over en stuurde haar naar binnen om droge klecren aan te trekken. Toen ze weg was liep ik het huis heelemaal rond. Alles leek in orde te zijn het huis zag er even rustig en vredig uit als op den dag toen ik het, gehuurd had. Er was nergens aan te zien welke geheimzinnige en heftige tooneelen zich er binnen hadden afgespeeld. In een van de tulpenbedden achter het huis zat een vroege merel heftig te pikken op iets dat glinsterde in het licht. Ik stapte voorzichtig door liet bedauwde gras en bukte mij bijna begraven in den zachten grond lag een revolver Ik krab- Delde er met de punt van mijn schoen de aarde af, raapte het ding op en stak het in mijn zak. Pas toen ik weer in mijn slaapkamer was, met de deur op slot, durfde ik het te voorschijn te ha len en te bekijken. Een blik was voldoende. Het was Halsey's revolver. Ik had het ding den vori gen dag uitgepakt en op zijn scheertafel gelegd en ik kon mij niet vergissen. Zijn naam stond er op, op een klein zilveren plaatje. Wordt vervolgd-

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1