NIESTADT - SCHEI De Wenteltrap. Iedere dag geopend. Ooi Zondags flEERENBAAI P0RT0RIC0 J. E. S1 V S S BLANKE BAAL I ÏEE1EMJ ,JE DEE1E8 17e Jaargang. Vrijdag 25 Juni 1926. No. 60= NIEUWS- EN ADVE W9ERINGEN <E.4 OMSTREICE^ Laat Uw foto's door Atelier maken. WIERINGER ".VS* CORN. J. BOSKER, WIERINCEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSP R-IJ S per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytushoef Wleringea. Telef. Intercomm. No. li. Mooie foto's tegen matige prijzen. ALGEMEEN HOOFDARTIKEL. „ALCOHOLHOUDENDE CHAUFFEURS." BUITENLANDSCHE INDUSTRIEËN. Binnenland. Wisten wij tot dusverre niet an ders dan dat in den wandeling alleen maar over „alcoholhoudende dranken" gesproken werd de Utrechtsche burgemeester heeft op deze uil- rukking een variatie gevonden door de te spre ken van „alcoholhoudende chauffeurs," welke uitdrukking hij voor het .eerst in het openbaar gebruikte op het Alcohol-congres te Utrecht. Dit congres heeft uit alle deelen van het land en uit alle lagen der bevolking groote belangstel ling ondervonden en de veronderstelling, dat de ze samenkomst zeer nuttige resultaten kan heb ben, ligt daarom dan ook wel voor de hand. Zei oen toch vonden menschen bij het verrichten van hun taak zooveel deelneming en eerlijke interes se als deze congresgangers. Meer dan ooit is dan ook naar voren gekomen, dat het alcoholvraag stuk wel degelijk een brandend vraagstuk gaat worden. De gezonde redeneering is op het oogenblik zoo, dat men niet langer alle sterke dranken wenscht af te schaffen omdat zij de gezondheid schaden of in sommige gevallen menschen tot volslagen armoede en verval brengen, maar een voudig dat men zegt„Ik laat me niet door een dronken chauffeur in stukken rijden." Men zoekt op het oogenblik nog steeds even als sedert het eerste verschijnen van motoren en automobielen nog steeds naar fouten bij de bestuursders, terwijl uit de kringen der automo bilisten nogal eens stemmen opgaan tegen de voetgangers. Toch schuilt er een besliste legica in om eerst de volmaaktheid te zoeken achter bet stuurrad, alvorens men de voetgangers en. andere weggebruikers de wetten strenger laat slellen. Tenslotte is een voetganger nog steeds de natuurlijke gebruiker van een weg en levert een automobiel of een motor voor hem niets an ders dan gevaar op. Aangezien nu onder automo bilisten een zeer groot aantal alleen maar rijdt, voor plezier of uit een sporttief oogpunt, is het billijk, dat dit gevaar zooveel mogelijk verkleind wordt. Maar afgezien nog van den voetganger, is het ook een treurige waarheid, dat vele ongelukken hun ontstaan alleen te danken hebben aan de ge varen waarin de bestuurders elkaar brengei Aanrijdingen en botsingen zijn immers aan de firde van den dag Van dergelijke ongelukken komt een groot aantal op rekening van den alcohol. In het druk- ke en dagelijksche verkeer komen niet eens zoio- FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( No. 7. „la ben gesrtuikeld over een paaltje" vcrteljc „la. dacht, dat ik Halsey misschien zou zien «thuis komen. Hij hij moest hier eigenlijk zijn." Ik iiep de oprijlaan af. De tuinmanswoning stond een eind van het huis af, vlak bij den gro" ten weg. Er stonden twee witte pilaren bij den ingang, maar het ijzeren hek, dat vroeg -r dooi den portier open en dicht werd gemaakt, stond nu voortdurend open. Tegenwoordig reed iedei- een in een auto, en had niemand meer tijd voor dichte hekken en portiers. liet huis bij den in- ;ang van den tuin diende dan ook alleen om er ledienden onder dak te brengen het was van llle gemakken voorzien en eigenlijk veel gezel liger, dan het groote huis. In gedachten verdiept liep ik do oprijlaan af. ft'ie zou het zijn, die door meneer Jamieson in licn kelder was opgesloten Zouden we het lijk «inden of iemand, die erg gewond was Waar schijnlijk geen van beiden. Degene die naav be leden gevallen was, had nog kans gezien om de leur van binnen af te sluiten. Als hij van buiten [wam, hoe was hij dan in huis gekomen Ais liet emand van ons huishouden was, wie kon het lan gewest zijn En toen sloeg de schrik mij liotseling om het hart. Gertrude Gertrude en laar verstuikte enkelGertrude, die mank liep n den tuin terwijl ik dacht dat ze in bed lag Ik probeerde de gedachte van mij af te zeiten, naar dat ging niet. Als Gertrude dien avond op le wenteltrap geweest was, waarom was ze dan evlucht voor meneer Jamieson 1 Degeen die een chuilplaats had gezocht achter de deur boven- an die trap, was blijkbaar niet erg op de hoog- van het huis en van de manier waarop de Tabaksfabriek ,.De Wakende Leeuw" Laat 125 -ALKMAAR, 70,30,100,120, 140,150, 160,180,200, 225, 250 en 350, 400, 450 en 500 cent per pond. veel ongelukken voor, maar hoofdzakelijk bren gen de Zondagen en feestdagen de rampen Hieruit blijkt wel het duidelijkst hoe gevaarlijk het alcoholgebruik is. Veel is er niet noodig om een ongeluk ten gevolge te hebben. Men is al spoedig een „alcoholhoudend chauffeur". De twee glazen wijn, die iemand tijdens het diner genuttigd heeft, zullen hem thuis niet deren, maar achter het stuur is het een heel ander ge val. Daarom lijkt het ons dan ook een zeer billijken eisch, dat men de bestuurders van automobielen en motoren er op aan gaat zien, dat zij voor alles bij hun volle verstand zijn. Dit is immers de hoofdzaak. Wat helpt het of men een uiterst be kwaam en kalm chauffeur is, als men met een beneveld brein aan het toeren gaat De vraag is nu slechts, wanneer is iemand be neveld en derhalve ongeschikt een auto te bestu ren En dan antwoordt men aan den eenen kant dat een enkele slok wijn al voldoende is, om ie mand zijn zelfcontrole te doen verliezen, terwijl ,nen aan den anderen kant geen gevaar aanwe zig acht, zoolang de bestuurder nog eenigszins op zijn beenen kan staan. Zoo ontstaat weer een nieuw mceningsverschil Buitenland. De industrie in Engeland is vooral de laatste jaren van zeer groote beteekenis ge worden. Nu echter is alles lamgeslagen door de onflicten in de mijnstreken. Niets kan voldoen de werken en menige fabriek blijft gesloten of produceert slechts ten halve. Afgezien van de mijn-conflicten echter, staat de Engelsche indus trie er toch slecht voor. Men heeft geen groote af zet meer en algemeen klaagt men over een veel te dure productie. Ook de Duitsche industrie staat er heel slapjes bij. Nu is daar echter nog een bijzondere verkla ring voor, welke gezocht kan worden aan gebrek aan geld. Het isi een algemeen bekend feit, dat zelfs de grootste Duitsche fabrieken heel dikwijls zonder eenig bedrijfskapitaal rond scharrelen een gevolg van den inflatie-tijd. Bij het binnen - Komen van groote bestellingen moet heel dik- s. ijls vooruitbetaling worden geëischt, daar men anders de opdrachten niet uit kan voeren. Dit Is een ontzaggelijk bezwaar, dat door de ongelukki ge verhoudingen van oud en nieuw geld in Duitschland bijna niet op te lossen is. De ban kiers kunnen ook maor tot op zeer geringe hoog te hulp verleenen want ook zij missen de grootste helft van hun vroegere kapitalen geen wonder wasch hier naar beneden gegooid werd. Het werd steeds geheimzinniger. Welk verband kon er in vredesnaam bestaan tusschen Halsey en Gei tru- de en den moord op Arnold Armstrong En toch, hoe ik ook mijn best deed, overal stuitte ik op dingen, die op zulk ee nverband wezen. Onderaan de oprijlaan liep de weg met een iange, hoefijzervormige bocht om de tuinmans woning heen. Ik zag licht schijnen tusschen de boomen en in een van de kamers boven zag ik vage schaduwen, alsof er iemand heen en weer liep met een lamp. Ik liep heel zachtjes op mijn huisschoentjes en voor den tweeden keer dien avond botste ik tegen iemand aan toen ik vlak bij het huis kwam. Ik liep tegen een man aan met een lange jas, die in het donker naast den weg stond, met zijn rug naar mij toe, en naar de verlichte ramen keek. „Wel verdraaid I" riep hij woedend uit en keer de zich om. Toen hij mij zag, wachtte hij niet op een antwoord van mij. Hij verdween dit is let terlijk waar, hij verdween volkomen in de duis ternis, zonder dat ik meer een glimp van zijn gezicht te zien had gekregen. Ik kreeg vaag den indruk dat hij een voor mij onbekend gezicht had en een soort van pet met een groote klep droeg. Toen was hij weg. Ik was nu doodelijk zenuwachtig geworden en nog niet genoeg bij mijn positieven om te hooren. aat er een auto aankwam. Toen hij dichter bij kwam herkende ik den omtrek van de onze en wist ik, dat Halsey terug gekomen was. Het moet voor Halsey ook wel heel vreemd geweest zijn, dat hij mij daar midden in den nacht vond, met. den rok van mijn grijze japon om mijn schouders geslagen. Van vreugde en opluchting begon ik te huilen. HOOFDSTUK VIII. Echt iets voor een meisje. „Tante Ray", zei Halsey vanuit het duister achter do lampen. „Wat tet wereld voert u hier uit „Ik ben aan 't wandelen", zei ik, terwijl ik pro beerde mij te boheerschen. Ik geloof dat we het op dat oogenbllH niet eens een belachelijk ant woord vonden. „O Halsey, waar ben je geweest?" „Laat ik u naar huis brengen". Hij stond in een oogenblik naast me. Jack Bailey was er niet dus, dat de hersens der Duitsche industricclen op het oogenblik meer bezig zijn met het geld vraagstuk, dan met dat der productie. In het eens zoo grootsche en schatrijke West- faalsche industriegebied, dat zoo vlak bij onze grenzen ligt en aan zooveel duizenden Nederlan ders mede brood verschafte, heerscht na de bit terste armoede, terwijl de toestanden in Saksen en Silezië al niet veel beter zijn. Van de tien schoorsteenen rooken er zeven niet m Noord-Frankrijk, waar men in de laatsti dertig jaren zulk een kostelijk industrie-centrum had opgebouwd, is alles lam geslagen. Daar heeft men te kampen met de ironc, waarvan de waar de voor iedereen zeer twijfelachtig is, en derhal ve ook voor de fabrieken weinig aantrekkelijks biedt. Nochthans gelooven wij dat men in Frankrijk en Duitschland het eerste den toestand mtestei zal worden alsmen nu eindelijk maar eens ophoudt met het nuttelooze en eindelooze ge praat over vlaggenkwesties, schuldregelingen, ministers-verantwoordelijkheid, enz. enz Eens moet toch den tijd komen, dat men gaat inzien, dat daarvan het wel en wee der volken niet af hangt. De regeeringen staan op het oogenblik ui wcrkelijken -weder-opbloei danig in den weg; zij willen olies regelen maar vergeten dat een aï- neene welvaart de noodige regeling geheel van zelf met zich medebrengt. Laat men dus hier aan vooral eens wat aandacht gaan besteden, misschien dat dan de welvaart spoediger weder keert dan men verwachten kan 1 HEERENVEEN Telef. 188. Prima Frlascha «url tegen scherp concurraa- rende prijzen. Vraag monster en prijs. Brandstolhandelaren koopt rechtstreeks van ons. BINNENL. NIEUWS. DUBBEL HUWELIJK. H. Th. G., geboren te Weert, 31 jaar, kanonnier lste klasse subsistentenkader Koloniale Reserve thans gedetineerd, die op 29 December 1925 te Weert opzettelijk een huwelijk heeft aangegaan met U. Th. D., zulks terwijl hij reeds te Bandoeng in Ned. Oost-Indië met een inlandsche vrouw was getrouwd, welk huwelijk niet was ontbon den, is door den Krijgsraad te Den Bocsh veroor deeld tot 5 maanden gevangenisstraf. PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF. Op de tweede suppl. begrooting van het Prov waterleidingbedrijf voor 1926 komt voor een post van 200.000 voor aansluiting van Wieringén in de toelichting wordt hierover het volgende gezegd Nadat door het gereedkomen van den afsluit dijk de gemeente Wieringen tot het vasteland dezer provincie is komen te behooren, hebben B en W. om aansluiting aan het net van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf gevraagd. Wel is waar heeft de gemeenteraod het voorstel van ge noemd college om de daarvoor vereischte mede werking te verleenen onlangs verworpen, maar men mag, de ervaring met andere gemeenten in aanmerking genomen, vertrouwen, dat hij eer lang de groote voordeelen eener drinkwatervoor ziening beter zal inzien en op zijn besluit terug zal komen. In dat vertrouwen wordt het voor de aansluiting noodige bedrag hij deze negrooting aangevraagd. Nu de toestand van den dijk vol doende gestabiliseerd is, om doarin buisleidin gen te kunnen leggen, bestaat tegen de aanslui ting overigens geen bezwaar. bij. Ik stapte in en langzaam reden we naar huis toe. We spraken geen woord. Wat we te zeggen hadden was te belangrijk om er hier over te be ginnen en bovendien was het niet gemakkelijk om de auto het laatste stuk van de helling op te krijgen. Pas toen we de voordeur gesloten had den en in de hal tegenover elkaar stonden, zei Halsey iets. Hij sloeg zijn armen om mij heen en keerde mij met mijn gezicht naar het licht. „Tante Ray, begon hij, ik gaf er wat voor als ik u alles kon vertellen. Maar het gaat niet tenminste de eerste dagen nog niet. Maar één ding had ik u al lang geleden kunnen vertellen Als u dat geweten hadt zoudt u er mij geen oo genblik van verdacht hebben dat ik iets met den moord op Arnold Armstrong te maken had. De hemel weet wat ik zoo'n kerel niet had kun nen doen, als ik getart werd en ik had een re volver in m'n hand -onder normale omstandig heden. Maar ik houd erg veel van Louise Arm strong, tante Ray, en ik wil niet met haar trou wen. Lijkt het u dan waarschijnlijk dat ik haar broer zou dooden 1" „Haar stiefbroer", verbeterde ik hem. „Neen, natuurlijk is dat niet waarschijnlijk, zelfs nief mogelijk. Waarom heb je het mij niet verteld Halsey „Och, daar waren twee redenen voor" zei hij langzaam. „Ten eerste had u een ander meisje voor mij uitgezocht. „Onzin", viel ik hem in de rede, en ik voelde dat ik een kleur kreeg, eigenlijk was het wel zoo geweest. En de tweede reden," vervolgde hij, „was, dat de Armstrongs niets van mij wilden weten." En begrijpt u nu, wat het gevolg van deze el- lendigehistorie is Dat de heele familie tegen mij is." .Maar dat is al te dwaas," redeneerde ik. „En bovendien, als Gertrude onder eede verklaart dat jij al weg was voor Arnold Armstrong kwam, ten je immers volkomen verantwoord." Halsey stond op en begon op en neer te Ioopen. Al zijn opgewektheid wsa verdwenen. „Dat kan ze niet zweren," zei hij tenslotte, Gertrude's verhaal was in zekeren zin wei waar maar ze heeft niet alles verteld. Arnold Arm strong is hier om half drie gekomen hij kwam in de biljartkamer en was binnen vijf minuten weer weg. Hij hij kwam iets brengen." EEN ZUIGELING GESTIKT. ie *=eumeren, gemeente Barneveld, is een doch tertje 14 dagen oud van den landbouwer K. Donkersgoed, gestikt, doordat de moeder bij ongeluk op de kleine, die in het bed der ouders sliep, had gelegen. LET GEEN ONGEWASSCHEN AARDBEIEN) De arbeider J. Bod te Duiven kreeg tengevolge van het eten van ongewasschen aardbeien bloed vergiftiging. Zijn lippen zwollen reeds op. Dank zij het tijdig ingrijpen door een arts werd erger oorkomen. DE VERDWENEN f 16.800. De voortvluchtige aangehouden. De 20-jariga kantoorbediende P.-J. Alta, die er op 10 Juni met een bedrag van 16.800 aan Ne- dcrlandsch bankpapier vandoor was gegaan, la Woensdag in Antwerpen aangehouden. Een rechercheur van het bureau Leidscheplein die met een Antwerpsche collega in de Schelde- straataan het speuren was, keek, terwijl hij iu een der hoofdstraten liep, een zijstraatje .in en daar zag hij iemand staan, die volkomen met het ■signalement van den gezochte overeenstemde. De rechercheur sprak hem aan en de jongeling bleek inderdaad Alta te zijn. Hij legde een beken tenis af en vertelde, dat hij nog ruim 15.500 had overgehouden. Een bankbiljet van 1000 had hij in Gaardin gen gewisseld. Alta, is in Antwerpen in bewaring gesteld. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. WASSCHEN MET BENZINE. Een Duitsch dienstmeisje van 20 jaar, in be trekking bij een familie op het Museumplein te Amsterdam, wildé verleden week, hoewei zij er tegen was gewaarschuwd, in de keuken haar kortgeknipt Jhaar met benzine wasschen. De ben zine vloog in brand. Met zeer ernstige verwon dingen is het-meisje naar de Boerhaave kliniek vervoerd, waar zij thans aan de gevolgen is over leden. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT HOORN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is naar de Telgr. meldt hier een brutale mbraak gepleegd. 's Nachts te half twee werd de bejaarde vrouw mej. wed. Hoogeboom, die met haar kleindochter samenwoont, wakker. Zij zag in de kamer ie mand de kast openbreken. Toen zij alarm maak te en het bed verliet, gaf de dief haar een klap met een hamer op het hoofd en nam ijlings de vlucht met achterlating van een fietslantaarn, „Halsey", riep ik uit, „je moet me de heele waarheid vertellen. lederen keer ais ik een uit weg voor je zie, maak jij er met al je geheimzin nigheid weer een eind aan. Wat heeft hij ge bracht 1" „Een telegram voor Bailey", zei hij. „Het kwam met een extra bestelling uit de stad en was van het grootste belang. Bailey was hier heen gegaan en de telegrambesteller was weer naar de stad. De portier heeft het toen aan Arnold gegeven, die den heelen dag had zitten drinken en niet slapen kon en van plan was om een wan deling in de richting van Zonnehoek te maken." „En heeft hij het hier gebracht „Ja." „Wat stond er in het telegram V' „Dat kan ik u pas vertellen als als er zekere dingen openbaar worden gemaakt. Het zal niet anger meer duren dan een paar dagen," zei hij op somberen toon. En toch wil ik er een eed op doen dat geen van ons drieën dién armen kerel gedood heeft, zelfs niet per ongeluk." „I kkeek naar de dichte deur, die tusschen mijn kamer en Gertrude's kleedkamer was, en zei fluisterend .Telkens weer komt er een verschrikkelijke gedachte bij mij op, Halsey, Gertrude had waar schijnlijk jouw revolver, in ieder geval moet ze hem dien avond in handen gehad hebben. Toen ij en Jack weg waren is is die kerel mis schien terug gekomen, en zijen zij Ik kon niet verder. Halsey keek mij aan en klemde zijn lippen op elkaar. „Misschien heeft ze hem aan de deur hooren rammelen de politie zegt, dat hij geen sleutel had en denkende dat jij het was, of Jack, heeft ze hem in huis gelaten. Toen ze zag, dat ze zich vergist had, is ze de trap op gehold, een paar schreden, en in haar angst heeft ze toen op hem geschoten." Halsey legde zijn hand op mijn mond voor ik nog goed en wel klaar was en in die houding ble ven we elkaar met angstige gezichten aanstaren. „De revolver mijn revolver in het tulpen- bel mompelde hij bij zichzelf. „Misschien is het ding van boven nit het raam gegooid u zei, dat hij vrij diep lag. En ze is zoo in de war tante Ray,_u denkt toch niet dat het Gertrude is geweest, die in den waschkelder is gevallen Ik kon alleen maar van „ja" knikken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1