IIEST1IT - SCHAGEN De Wenteltrap. Ook Zondags H£EREIBAAI PORTORICÖ J. B. IIU S S 7e Jaargansr. No. 62 NIEUWS- EN ADV^R^NTIEBLAD VOOR SSflP WIERINGEN EN OI«STREK£E* Laat Uw foto's door Atelier maken. WIERINGERCOURANTü öORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wlerlngei Telel. Intercomm. No. lt. Mooie foto's tegen matige prijzen. BINNENL. NIEUWS. DE PERENOOGST. Men bericht uit Oostelijk Noord-Brabant, dat dc peren dit jaar heel wat beloven. Dank ook zij de goede gevolgen van £e practische aanwen ding der juiste kunstbemesting blijken de pe renboomgaarden bet in deze streken uitmun tend te doen. VEEZIEKTE. In bet gebied van Maas en Waal is den laat- sten tijd onder het vee, de z.g. „kopziekte" waar genomen. Enkele dieren zijn bezweken. Deze ziekte komt in genoemde streek zelden voor. In vlakke weiden (Noord- en Zuid-Holland) ver toont zij zich echter meermalen in het najaar als bet weer guur is en de koude winden uit bet Noorden blazen. SCHADEVERGOEDINGEN WATERSNOOD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van het Comité van Actie uit de bewoners van het land van Maas en Waal (waarbij zijn ge voegd lijsten met 627 handteekeningen), hou dende verzoek, te willen bevorderen, dat met d$® grootsten spoed tot wederopbouw van wo ningen en uitbetaling der schadevergoedingen tengevolge van den jongsten watersnood wor den overgegaan. DE FINANCÏEELE TOESTAND VAN VLIELAND. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van den burgemeester-secretaris van Vlieland, houdende verzoek, door een commissie uit de Kamer te worden gehoord ter zake van den on- rw? /rfftgrftfi&elen toestand dic-r geifitrente: BESTRIJDirïG ÏEPENZIEKTE. Te Laren worden |6p ruime schaal proeven genomen met de bestrijding der iepenziekte met mangaansulfaat. Bij niet minder dan 150 aan getaste boomen np den Brink wordt het middel toegepast. DOOR ZIJN EIGEN AUTO OVERREDEN. Te Amsterdam is een 40-jarige man, bij het aanzetten van den motor van zijn auto onder de auto geraakt, daar deze begon te rijden, met het gevolg, dat nij een been brak. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij het oversteken van den onbewaakten over weg bij Rheden bemerkten twee wielrijders niet, dat een trein in aantocht was. Een van hen wist nog juist op het laatste moment van zijn fiets te springen, de ander reed tegen de locomotief op, doch werd opzij geslingerd en bleef onge- ALLERLEI. De grootste onder de walvisschen is de blau we vinvisch, die 30 M. lang en 15000 K.G. zwaar kan worden. De jvasgeboren jongen hebben leeds een lengte van zeven 5 acht meter. x Een postduif legt zonder moeite 70 K.M. per uur af. Er worden elk jaar naar schatting 100.000 millloen haringen gevangen, wat slechts 15 2 procent is van het totale aantal, dat In de zee blijft leven. In de 16e eeuw waren in het dorp Langendijk niet meer dan twee of drie paar schoenen, die alleen gebruikt werden door de leden van de vroedschap, als ze op reis moesten naar Den Haag. 1 Valsche vlechten en pruiken droegen de E- gyptische vrouwen reeds meer dan 5000 jaar geleden. Krokodillen hebben aan weerszijden van den kop en aan het achterlijf een paar klieren, die ten naar muskus riekende vloeistof afscheiden De vrouwen van Soedan in Afrika wrijven zich iaarmede in, om lekker te ruiken. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( No. 9. Enkele meters van ons af in de hal was. die plek, waar het lijk van Arnold Armstrong ge vonden was. Plotseling hoorde ik boven aan die trap het geluid van zachte voetstappen. Duidelijk hoorden we het schuiven van leen lichaam langs de gebogen trapleuning en de- geen die daar liep, was nu beneden aan de trap gekomen en moest ons zien tegen de verlichte deuropening van de biljartkamer. Toen schud de Halsey mij af en liep weg. „Wie is daar riep hij op een bevelenden loon en deed een stap of zes in de richting van de trap. Toen hoorde ik hem iets mompelen er viel iemand, de buitendeur werd hard dicht geslagen en toen bleef het een oogenblik stil. Ik gelooi, dat ik een gil gaf. Toen herinner ik me dat ik het licht opdraaide en Halsey zag, die Pieck van woede probeerde zich los te maken uit een wannen wollen lap. Hij had zijn voor hoofd kapot gestooten tegen de onderste irede van de trap :en zag er nog al griezelig uit. Hij gooide de witte lap naar mij toe, maakte de buitendeur open en rende het donker in. Gertrude was op het lawaai komen toeloopen en nu stonden we elkaar aan te staren en tus- schen ons in lag note bene (een deken van witte wol met zijde er door, een prachtstuk Het was oen wonderlijk iets. Gertrude was de eerste die iets zei. „Had iemand dat in zijn hand 7" vroeg ze. „Ja. Halsey trachtte wie het ook was, tegen te houden, en viel toen. Gertrude, die deken is niet van mij. Ik heb hem nooit eerder gezien." Ze nam den deken op en keek er naar toen liep ze naar de veranda deur en gooide die open Misschien oen dertig meter van het huis af ston den twee gedaanten, die terwijl wij toekeken, angzaam naar ons toekwamen. Toen ze in het doel'd. Zijn rijwiel werd verbrijzeld. De auto van den heer De R. te Vinkevoen is op den onhewaakten overweg nabij Nieuwer- siuis door den trein gegrepen en verbrijzeld. Wonder boven wonder kwam de chauffeur met den schrik vrij. jaar zijn er, naar uit Toronto aan de Ncw-York Herald wedrt gehield, in geslaagd een valsche chépue van 50 dollar te vervaardigen. Het be- diag konden zij zonder eenige moeite innen, want de nabootsing was voortreffelijk. Hot geld besteedden zij aan vuurwerk. GEVAARLIJKE BEKLAAGDE. Een vleeschhouwer, die wegens diefstal tot tuchthuisstraf werd veroordeeld, vuurde Maan dag in de rechtzaal te Görlitz 2 schoten af, waar door gelukkig niemand werd gewond. Dij zijn vervoer tuimelde hij in het trappenhuis van de vierde verdieping naar beneden en stierf kort daarop aan de bekomen verwondingen. KERK INGESTORT. Tengevolge van de overstroomingen is te Jo- na in Roemenië een kerk ingestort, waarin zich vluchtelingen bevonden, zestig hunner werden gedood. BUITENLAND. EXPORTSLAGERIJEN STOPGEZET. Te Wolvega zijn twee van de drie exportsla gerijen van de firma Lezer en van de firma Mondeis Slager, tengevolge van het invoer verbod van versch vleesch in Engeland stopge zet. DE STOPGEZETTE VLEESCHEXPORT. Engeland blijft potdicht. Het laat ons rede- ïieereii en Betogen, het geeft allemaal niets. Het wil zijn eigen veefokkers een winstje geven en dusblijft voorloopig 't mond- en klauwv zcer hier te lande een onoverkomenlijk bezwaar. We moeten ons „eigen" vleesch eten en op onze beurt het bevroren buitenlandsch vleesch terugwijzen. Maar het prijsverschil voor smalle beurzen Komt in orde meent de „Vee en Vleesch." Als nu de uitvoer stop staat, de vleeschpi ijzen hier e lande ste-a dalen, zal het bevroren vleesch hier vanzelf van hiët toonecl verdwijnen. De wensch van onzen Minister van Landbouw om meer versch vleesch aan de openbare in lichtingen te gebruiken, is reeds door de Mari ne tf Amsteidam opgevolgd. Met 1 Juli as neemt die geen bevroren vleesch meer van dë stad Amsterdam. Ze zal weer versch vleesch voor haar menage betrekken. OOK AL VALSCHE MUNTERS. Een jongetje van 7 jaar en zijn zusje van 10 licht kwamen herkende ik Halsey en bij hem was juffrouw Watson, de huishoudster. HOOFDSTUK X. Het wordt steeds geheimzinniger. „Juffrouw Watson," zei ik op strengen toon, wilt u zoo goed zijn mij een verklaring te geven an dit zonderlinge optreden 7" „Ik vind het niet zoo zonderling, juffrou In- nes Ze had een heldere, diepe stem, die op dit oogenblik een beetje trilde. „Ik bracht een deken naar Thomas, die niet goed is vana vond, en ik ging deze trap af, omdat het de kort ste' weg is naar de portierswoning. Toen me neer Innes riep en toen op mij toekwam, schrok ik en gooide de deken over hem hee." „Als Thomas ziek is", zei Halsey, „moet er toch iemand van de familie' naar hem kijken Doet u geen moeite, juffrouw Watson, ik zal hem de deken wel brengen." Ze maakte een gebaar of ze wilde protestee- fen, maar blijkbaar wist ze niet, wat ze zeggen moest. Ze streek zenuwachtig langs de plooien van haar zwartgi japon en ze zag doodsbleek. Toen nam ze een besluit. „Goed, meneer Innes", zei ze. „Misschien is het beter dat u gaat. Ik heb gedaan wat ik kon." „Het is hier waarempel een eeuwigdurende nachtmerrie," viel Halsey uit. De deken van juffrouw Watson kan maar éer ding heteekenen er houdt zich iemand verbol gen of wordt verborgen gehouden in de portiers* woning. Het zou me niets verbazen als we daar den sleutel voor het twoede geheim vonden. In ieder geval ga ik er heen om een onderzoek in te stellen. Gertrude wilde mee gaan, maar ze zag er zoo slecht uit, dat ik er op stond dat ze thuis zou blijven rn toen gingen Halsey en ik op weg. Bij de portierswoning was alles rustig. Bene den in de zitkamer brandde licht en boven in een van de kamers zagen we een vaag schijnsel van een andere lamp. Halsey bleef staan dl be keek het huisje eens goed. „Ik weet het niet, tante Ray," zei hij weife- end, „het lijkt me dat u als vrouw er zich maar buiten moest houden. Als er soms een vechtpar tij van mocht komen, moet u den tuin in vluch INGEZONDEN STUKKEN. Alkmaar, 30 Juni 1926 Geachte Heer Redacteur Zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat door middel van uwe courant de aandacht gevestigd ■\ordt op de zeer trage postverzending vanal ■•Vieringen. Het gebeurt zeer veel dat een brief gepost ten kantore Hippolytushocf vierentwintig uur la ter te Alkmaar wordt besteld. U zal het w-1 ens zijn dat dit voor den handel schadelijk is. Kunnen de autoriteiten dit misschien verhel pen Het zal zeer in het belang van don zakenmen- schen zijn dat de verzendingen bespoedigt wor den. Met beleefde dank. Hoogachtend, Uw dw. dn. P. BORJESON. Het doet ons genoegen dat er thans ook van buiten af protesten tegen de „Wieringcr Post" worden geuitmisschien zijn die van meer in vloed, dan de klaagliederen van de burgerij zelve, die blijkbaar door de postdirectie met welgevallen worden aangehoord, doch waarvan men verder geen notitie schijnt te nemen. Hier is de Post er niet voor het publiek, doch het publick voor de Post. Naar de Post heeft men zich te schikken. Immers „Tante Pos" schaamt zich er niet voor, dat het postvervoer over Helder steeds een uur ten achter komt bij het personenver voer over Schagen of Anna Paulowna. Het publiek schikt zich wel Naar de Post dient men te wachtenOnder dit devies veroorlooft „Tante Pos" zich de cor respondentie, die des namiddags op de hulp kantoren te Den Oever of Haukes komt te laten liggen tot den volgenden dag. Het publiek schikt zich wel Hot uur vertraging des avonds maakt, dat men brieven niet meer op tijd kan beantwoor- ien. want des avonds na acht uur heeft te Hip polytushocf geen buslichting meer plaats voor des morgens..halt acht. De brieven naar 't Zuiden (Alkmaar, Amsterdam enz. komen on geveer vijf uur later aan dan voorheen.) Het publiek schikt zich wel Door de Post kan men ettelijke schadeposten Boeken Immers, bestellingen, die voorheen stipt wer- Taba ksfabriek „De Wakende Leeuw" Laat. 125 - ALKMAAR 70, 30, 100,120,140,150, 160,180, 200, 225, 250 en 350,400, 450 en 500 cent per pond. den uitgevoerd, worden nu door de ongelukkige postvervoer vertraagd. Telefoongesprekken moeten worden gevoerd (enworden betaald) om een en ander nog weer voor elkander te krij gen. „Een paar staaltjes van onze „vlugge" Postdienst willen we noemen. Een vertegenwoordiger van eien firma te Alk maar, die te Hippolytushocf des avonds na acht uur 'n brief postte te Hippolytushoef voor een spoedbestelling, kwam des anderen daags des avonds aan de zaak en mocht toen het genoe gen smaken eenigen tijd later zelf de „spoed- brief" in ontvangst te nemen. Een firma te St. Maartensbrug ontving een brief die op Vrijdagavond te Hippolytushoef was gepost. De brief bevatte een bestelling die Zaterdag moest worden uitgevoerd. Echter het schrijven kwam.... Zondagmorgen (al) in het bezit van de firma, ergo de verzending had dius twee dagen te laat plaats. Moet dit Middelceuwsch gedoe nu nog lange duren Betalen we daarvoor onze belasting, onze porto's Schande, als men zooiets op de bezuiniging durft to schuiven Schande, als zooiets moet voortduren De gansche burgerij teekent thans een peti- tionement» dat naar den betrokken Minister zal worden gezonden, om to trachten aan dezen wantoestand een einde te maken. RED. Ook de Openbare instellingen protesteeren. Onder andere werd vanwege het Secretarie van het Heemraadschap Wicringen, van welk kantoor mede in verband met andere dingen veel correspondentie in- en uitgaat, het volgen de telegram aan den Dir. Generaal der Posterij en en Telegraphie verzonden. Directeur Generaal Posterijen en, Telegraphie 's Gravenhage. Wanneer middeleeuwsche toestanden waarin posterijen hier laatste weken ge bracht zijn nog langer voortduren zullen wij zaak bij Regeering en Staten Generaal aanhangig maken, toestand meer dan er gerlijk. Zoolang bestelling over Helder gaat is tijdige bestelling en verzending onmogelijk geworden. Verzoeke onpartijdig onderzoek buiten hen welke tot dit schandaal hebben mede gewerkt. Voor Bestuur Heemraadschap Wieringcn, BOSKER. ten." ..Ik blijf hier," zei ik terwijl ik de kl-inc ver anda opliep en op de deur klopte. Thomas deed zelf open, hij was volledig aan gekleed en maakte een volkomen gezonden in druk. Ik had de deken over mijn arm. „Hier breng ik je de deken, Thomas," /,ei ik. „Het spijt, dat je zoo ziek bent." De oude man staardb eerst naar mij en toen naar de deken. Onder andere omstandigheden zou zijn verlegenheid belachelijk geweest zijn. „WatNiet ziek 7" zei Halsey achter mij. „Thomas, ik vrees, dat je ons voor den gek hebt gehouden." Thomas scheen iets met zichzelf overlegd te nebben. Nu kwam hij buiten op de veranda en deed de deur zacht achter zich dicht. „U moest maar binnen komen," zei hij fluis terend. „Het is nuzoover, dat ik niet weet wat ik dpen moet en den een of anderen dag komt liet toch uit." Toen maakte hij de deür weer open en ik gng naar binnen. Halsey vlak achter mij aan. In de zitkamer wendde de oude neger zich vol waar digheid tot Halsey. „Gaat u hier maar zitten, meneer," aei hij. „Hier is meer vrouwenwerk te doen." Het ging wel heel anders dan Halsey ver wacht had. Hij ging aan de tafel zitten met zijn handen in zijn zakken en keek naar mij terwijl ik achter Thomas aan de smalle trap op liep, En toen wees Thomas naar een deur, die gedeel telijk open stond en ik ging. naar binnen. In het huisje waren boven drie slaapkamers, uie allemaal goed gemeubeld waren. In deze, dc grootste en moeiste, brandde een nachtlicht >n bij het schijnsel daarvan kon ik een wit ijze ren ledikant onderscheiden. Er lag een metisje in te slapen of misschien was ze half bewus teloos, want af en toe hoorde ik wat mompelen. Rosie had weer moed gevat en was de kamer Binnen gekomen om het licht op te draaien. Toen zag ik het pas goed. In het bed lga Louise irmstrong, blijkbaar ziek, met hooge koorts. Ik keek stom verbaasd naar haar, Louise Hier,, verstopt in de portierswoning, ziek en al een Ik legde mijn hand op het voorhoofd van aet zieke meisj- Hot was gloeiend van koorts en ik keerde me naar Thomas die op net portaal nas blijven s aan. „Wil je mij eens vertellen wat het beteekent, Thomas Johnson, dat je mij dit niet eerder ge zegd hebt 7" vroeg ik verontwaardigd. Thomas keek verlegen. „Juffrou Louise wou het niet hebben," zei hij op ernstigen toon. „Ik wilde het wel doen. Er had al dadelijk een dokter bij moeten komen den avond dat ae' hier kwam, maar ze wou er niet van hooren. Is ze is ze erg ziek, juffrouw Innes „Erg genoeg", zei ik koel. „Stuur meneer In nes naar boven." Halsey kwam langzaam de trap op. Hij zette een gezicht of hij verwachtte dat hij iets verma kelijks zou vinden boven. Het eerste oogenblik kon hij niet veel onderscheiden in de kamer hij bleef staan, keek naar Rosie en naar mij en toen viel zijn blik op het rustelooze hoofd op het Kussen. Ik geloof dat hij nog meer voelde wie het was, dan dat hij het zag, met een paar pas sen was hij de kamer door en boog zich over het bed. „Louise," zei hij zachtjes, maar ze gaf geen antwoord en er kwam geen blik van herken ning in haar oogen. Halsey was nog jong en had Bijna nooit zieke menschen gezien. Langzaam lichtte hij zich op en greep mij bij mijn arm, terwijl hij naar haar bleef kijken. „Ze sterft tante Ray zei hij met heesche slem. „Ze sterftZe kent mij niet eens „Onzin snauwde ik ik word altijd hieiftig ais ik bang ben dat ik te sentimenteel zal wor - den. „Daar is geen sprake van en knijp mm niet zoo in mijn arm. Als je wat te doen wil hebben, geef Thomas dan maar eens een flink pak slaag." Maar net op dat oogenblik kwam Louise bij uit haar verdooving en herkende ze ons. Dat was alles wat Halsey verlangde. Voor hem be- teekende bewustzijn herstel. Hij viel op zijn knieën neest het bed neer en probeerde haar f1 vertellen, dat ze het best maakte en dat wij zouden zorgen dat ze heel gauw weer de oude was en hoe mooi ze was maar hij raakte hcclemaal over stuur en kon geen woord meer uitbrengen. Dat gaf mij mijn gezonde verstand terug en ik stuurde hem de kamer uit. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1