ie Weiteltrap. 17e Jaargang;. Vrijdag JtigusJi 1926. No 70. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR W1ERINGEN ER OMSTREKEN WIERINGER COURANT» JORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT KLKIN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: BIppolytnshoel Wlerlngen. Telei. Intercomm. No. II. BERGBEKLIMMEN ÏN ZWITSERLAND. Zwitserland, het ideale land voor sport en tourisme trekt 's winters en 's zomers haast evenveel vreemdelingen. Onze foto geeft een drietal koene bergbeklimmers weer, die met onbedwinbaren moed de gevaren der ^smel tende sneeuw trotseeren om den top van dezen b .trgreus te bereiken. PROVINCIAAL NIEUWS. Wij ontvingen een verslag van de werkzaam heden van den Rijkszuivelconsulent in de Pro vincie Noordholland, Dr. L. T. C. Scheij, over het jaar 1925. Wij ontleenen daaraan de volgende bijzonder heden. Vele der gewone onderzoekingen zijn, aldus schrijft Ds. Schey, zoo noodig, onder mijn toe zicht verricht'door het Station voor Melkonder- zoek, gevestigd te Hoorn in het gebouw van het Eijkszulvelconsulentschap. Het Station is een instelling van de Vereeniging van Oud-leerlin gen der R. L. W. School te Schagen. De adviezen, waarvoor zij dienen, worden door mij verstrekt. Twee zuivelfabrieken zenden geregeld iedere v.eek een paar monsters melk ter controle op het onderzoek op S. G. en vetgehalte aan de fa briek de leveranciers aan die fabrieken hebben ie zekerheid, dat de weekmonsters goed worden onderzocht. Verschillende fabrieken zouden nu en dan monsters melk voor hetzelfde doel. In 't alge meen moesten de besturen van deze gelegenheid meer gebruik maken. Een kaasfabriek vroeg hulp, omdat men oen everancier verdacht van melkvervalsching. Hij everde de melk gedeeltelijk geroomd om den raderen dag, dus 4 melkmalen in 2 bussen. Dit maakt zoo'n geval ingewikkeld. Mijn conclusie was, dat er een geringe watertoevoeging was ge- 'ifcchied. Do leverancier betaalde de opgelegde wete. Een andere zuivelfabriek meende, dat een everancier, die de melk van slechts één koe 1c- (erde, er room aan onttrok. Volgens het onder dek van den controleur was het S.G. abnormaal FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )0( - No. 16. Te beginnen met den dag dat Jamieson weer p Zonnehoek- kwam, veranderde Gertrude's onding tegenover mij. Het was nauwelijks nerkbaar en moeilijk te omschrijven, maar het •as zoo. Ze was niet meer zoo openhartig tegen ne, hoewel ik geloof dat ze nog evenveel van me ield. Toendertijd schreef ik het toe aan het feit it ik haar verboden had om John Bailey te 'brijven en geweigerd had de verloving van ra beiden te erkennen. Gertrude bracht een oot deel van haar tijd in den tuin door, of ze aakte lange wandelingen. Halsey speelde iede n dag golf op de club én toen Louis ons de eek daarop verliet, waren meneer Jamieson i ik veel samen en deden we nogal eens een ir' elletje. Zaterdagsavonds, toen de detectieve kwam, 'd ik een lang gesprek met hem. Ik vertelde im wat Louise Armstrong den vorigen nacht 1 de wenteltrap overkomen was en over den in, die Rosie zoo aan het schrikken had ge- aakt in de oprijlaan. Ik kon aan hem zien, t hij mijn mededeelingen zeer belangrijk vond hij verzette zich sterk tegen mijn voorstel om ft extra slot op de oostelijke deur te laten ma li. „Het lijkt mij waarschijnlijk" zei hij, „dat on geheimzinnige bezoeker weer terug komt, en moeten alles precies zoo laten als het is, ar.- hoog en het vetgehalte heel laag. Het onderzoek van oen controlemonster bewees, dat er hier geen sprake was van vcrvalsching, doch dat de de melk dier koe een zeer abnormale samenstel ling bezat. Do melk was afkomstig van een 7-jarige gel de koe, die in Februari gekalf had en bij het on derzoek 14 K.G. per dag gaf. Gedurende 5 laeta- ties was zij gecontroleerd de melk had steeds een normaal S. G. (gemiddeld 32.2) cn vetgehalte (gemiddeld per lactatieperide 3.20—3.49 Bij de proefmelbingcn was éénmaal 2.60, éénmaal 2.90 en verder steeds meer dan 3 vet gevon den. Het voederrantsoen was 4 K.G. maismtó, 2 3/4 K.G. lijnmaal, 2 3/4 K.G. gedroogde pulp 1 K.G. lijnkoek, 20 K.G. wortelen met loof en een weinig hooi. ADVIEZEN. A. Het verleenen van hulp bij het aanwen wenden van middelen tot verbetering van hot bedrijf of het opheffen van be drijfsstoringen. Voor het verleenen van hulp bij het optreden van kaasgebreken of In verband met het maken van kaas met een onvoldoend vetgehalte in de droge stof, werden door mij en den hoofdassis tent eenige boerderijen en febrieken één of meeT malen bezocht. Bovendien is herhaaldelijk schriftelijk of mondeling advies verstrekt, als daarmede volgens verwachting kon worden vol staan. Dit deel der werkzaamheden geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen in verband met ervaringen van bijzonderen aard, waarmede de praktijk zijn voordeel kan doen. Een zuivelfebriek had al meerdere jaren in clen zomer last van kanker in de kaas. De plaats van de kwaal, veelal ,op vier plekken van het gewelfde der korst, gaf te denken. Bij mijn be zoek aan de fabriek in Sept. moest ik aanmer king maken op de zetters, welke zeer ruw waren door het afzetsel van zouten en op de gatenbor den, die niet schoon genoeg waren. De reiniging met zoutzuur werd aanbevolen. Ook de bewaar plaats der kazen liet te wenschen over. Sedert Hen deed het gebrek niet meer voor. Een kaasboer kon niet in zijn lange wei blij ven. Deze werd gauw dun. Hij zond de melk van een zijner koeien, die hem verdacht voorkwam. Het onderzoek bevestigde zijn vermoeden. De zuuqheidsgraad was heel laag en het katalase- getal heel hoog. Later werd de melk dezer koe geheel abnormaal. Toen de melk van deze koe niet meer verkaasd werd, bleef de wei weer goed lane. Al meermalen heb ik de ervaring opge daan. De melk van 2 boerderijen werd tezamen ge bracht en v%or de consumptie verkocht. Daarin openbaarde zich het gebrek „het leng." Het be drijfswater van de boerderijen werd onderzocht; dat van de eene was goed, van de andere slecht. Gelukkig was aansluiting aan de Provinciale Waterleiding mogelijk. De oorzaak van het „leng" kon niet met zekerheid worden vastge steld, de kwaal hield op. Een kaashandelaar zond een stukje oude E- dammerkaas, dat men van een der afnemers met een klacht had terugontvangen het was een stukje van een der platte zijden en had een erge miskleur, vuil-geel. Éen geheele kaas met het gebrek was niet meer te krijgen. Ik pleegde overleg met den directeur der Afd. Zuivelbacterioiogie van het Proefstation alhier. Het bleek, dat de kaas tamelijk veel nitraat en nitriet bevatte, en de verklaring van de mis kleur is de inwerking van nitriet op do kaasstof. Aangezien alleen de platte zijden de kwaal had den, is het niet mogelijk, dat de kaas van buiten met het salpeter in aanraking is gekomen. Op een kaasboerderij werd losse kaas gemaakt; ook reeds den vorigen zomer had men er last de.'s krijgt hij argwaan. Dan kan ik in ieder ge val iedcron nacht een paar uur de wacht houden en misschien wil meneer Innes ook een paar uur voor zijn rekening nemen. Thomas zou ik er zooveel mogelijk buiten houden. De oude man v eet moer dan hij wel wil toegeven." Ik stelde voor om Alex, den tuinman te laten helpen en meneer Jamieson nam op zich om er met hem over te spreken. Maar hij gaf er de voorkeur aan om één nacht alleen de wacht te houden. Blijkbaar gebeurde er niets. De detectie ve zat in het donker op de onderste trede van de trap cn was af en toe, zooals hij zelf zeide, ingedut. Er kon niets of niemand langs hem en smorgens was de deur nog evengoed dicht als den avond te voren. En toch gebeurde er dien nacht een van de meest onverklaarbare dingen van de geheele geschiedenis. Liddy kwam Zondagsochtends met een ver schrikkelijk uitgestreken gezicht op mijn ka mer. Ze legde net als gewoonlijk alles voor mij klaar, maar ik miste haar gewone spraakzaam heid. Ik kreeg geen klachten over de royale ma nier waarop de niedwe keukenprinses met eie ren omsprong en ze zei zelfs niets over dien Ja- miezon," wiens komst ze met stille afkeuring had geduld. „Wat scheelt er aan, Liddy V' vroeg ik ten slotte. „Niet geslapen vannacht .Neen, juffrouw", zei ze stijfjes. Te veel koffie gedronken gisteravond V' vroeg ik. „Neen, juffrouw" verontwaardigd. „Ik ging overeind zitten en gooide bijna mijn glas om ik drink smorgens altijd een glas arm water met wat zout er in omdat ik geloof dat dat goed voor mijn maag is. „I.iddy Allen," zei ik, „schei nu eens even uit met je werk en verfel me wat er aan scheelt." Liddy zuchtte. „Ik ben nu alles bij elkaar al vijf en twintig jaar bij u, juffrouw Rachel, en ik heb uw goede van gcliad. Bij het bezoek trok de- slechte toe stand van bet boenwater direct de aandacht. Deze bron van besmetting werd zoo goed moge lijk uitgeschakeld door het melkgereedschap ten slotte met kokend water na te spoelen. Ver der was het zeer noodig een nieuwe melktcems aan te schaifen en de avondmelk te koelen. De ze stond nu in een koelbak, met stilstaand nor- tonwater. Het resultaat was goed de gisting in de kaas was over. Voor zoo'n boerderij zou het van heel groot be lang en vordeel zijn, wanneer men leidingwater kon krijgen. Op een andere kaasboerderij deed zich het zelfde gebrek „los" voor. Ook hier was het boen water slecht en men ging op mijn advies er toe over om aan te sluiten bij de waterleiding. De gewenschte verbetering kwam tot stand. De melk van een boerderij was bestemd voor de consumptie. Er kwamen klachten, dat zij spoedig ondeugdelijk werd. Bij een bezoek aan de boerderij vond ik bij de haken, binnen in de bus aangebracht om er de melkmaten aan te hangen, oude melkresten. Deze waren blijkbaar de oorzaak. Deze onpractische inrichting der melkbus is nu door voorschriften van het Melk- besluit t.o.v. het uitmeten der melk doelloos ge worden. Met het oog op het verstrekken van dit soort adviezen zijn 42 boerderijen en 4 kaasfabrieken door den hoofdassistent en mij bezocht. Voor 3 kaasfabrieken werden de melkleveren- de boerderijen, in 't geheel 121, geïnspecteerd. ANDERE ADVIEZEN. Verschillende malen gaf ik advies aan fabrie ken en boerderijen in zake de voorziening van bedrijfswater. Ten opzichte van deze zaak is in den loop der jaren een groote vooruitgang mi rkbaar. Men beseft nu veel beter dan vroeger het groote belang van onbesmet bedrijfswater en heeft een gezonder oordeel in zake de kosten; ki geloof, dat die langzaam veranderde menta liteit, de aansluiting aan het Provinciaal Water leidingbedrijf, ten goede is gekomen. Wanneer een zuivelfabriek een goede norton wil laten maken, bespreek ik doorgaans de zaak in een bijeenkomst ter plaatse met het bestuur cn dengene, aan wien het bestuur het werk wenscht op te dragen. Daarna maak ik het con tract op, waarin de eischen zijn omschreven, terwijl ik mij van de uitvoering van het werk op de hoogte stel. Ter zijner tijd neem ik een monster water om chemisch en bacteriologisch te laten onderzoeken en geef advies omtrent het voldoen aan de gestelde voorwaarden. De norton eeher fabriek, verleden jaar ge maakt onder zeer moeilijke plaatselijke omstan digheden- (groote steenen in de keileemlaag) bracht wat zand op er is een zandvanger aan gebracht met goed resultaat. Een veehouder vroeg mij om raad, omdat hii een nieuwe norton had laten maken, die slecht water gaf. Het bleek, dat deze al heel onoordeel kundig was gemaakt, en er was niets meer aan te doen. Een Zuivelfabriek liet het nortonwater onder zoeken de wel was voor eenige jaren gemaakt, ioen het boveneind der buis nog van hout ge maakt werd Later is dat gedeelte door een ko peren buis vervangen, met het oog op het ver gaan van hout, dat niet steeds in het water blijft. Ook hier bleek de doelmatigheid van die wijziging. De norton zelf had zich goed gehou den. Een plaatselijk onderzoek gaf de verkla ring van het voorkomen van schimmels im mers het boveneinde der nortonbuis was eenigs- zins beschimmeld. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN EN OPMERKINGEN. A. Uitkomsten van het veehouders- zuivelbedrijf. Door de welwillende medewerking van eeni ge personen in deze provincie werden mij ver schillende gegevens verstrekt, welke in het vol gende overzicht verwerkt zijn. a. Gezondheidstoestand van het vee. Evenals in dit overzicht over 1923 en 1924 moet ook voor 1925 weer melding gemaakt wor den van het vrij algemeen heerschen van het mond- en klauwzeer onder het rundvee. De ge wone nasleep van deze ziekte, kreupelheid en uiergebreken, veroorzaakte met het meermalen sterk vertraagde drachtig worden der koelen in veel bedrijven groot nadeel. Verder worden en kele gevallen van miltvuur gerapporteerd, ter wijl in het zuidelijk deel der provincie de kop- ziokte weer eenige slachtoffers maakte. Vanwege den Gezondheidsdienst voor het Vee wordt de strijd tegen de tuberculose zoo krachtig mogelijk voortgezet. De algemeene toe stand, wat de t.b.c. betreft, wordt geacht ongun stig beinvloed te worden door aankoop van on bekende koeien, waaronder zich gereageerd hebbende dieren bevinden. De gezondheidstoestand van de schapen liet weinie te wenschen over. In sommige deelen van mijn ambtsgebied hadden ook de schapen nogal te lijden door het mond- en klauwzeer i'otkreupel trad sporadisch op, evenals het zoo genaamde „zwei-uier" op Texel. I.everbOtziekte (ongans) wordt niet vermeld. (Schijnt over het algemeen af te nemen.) Ook onder de varkens kwam hier en daar mond- en klauwzeer voor door pest- en borst ziekte moesten op sommige bedrijven alle var kens worden opgeruimd. Mede als gevolg van veel voorbehoedende enting trad vlekziekte In mindere mate op. In het algemeen moet dus de gezondheidstoe stand van het rundvee in Noordholland ongun stig genoemd worden, van de schapen goed en van de varkens tamelijk goed. cn en slechte buien verdragen, hoe durft ze ter- v ijl ik zooveel humeurtjes van haar te verduren heb gehad „maar nu kan ik het niet langer uithouden. Mijn koffer is gepakt." „Wie heeft hem gepakt," vroeg ik, want te oordeeien naar den toon waarop ze het zei, ver wachtte ik minstens dat het ding, terwijl ze si iep door een spook gepakt zou zijn. „Ik, juffrouw Rachel, u zult mij natuurlijk niet willen gelooven, als ik zeg, dta het hier in huis spookt. Wie is er in den waschkelder geval len iWe heeft juffrouw Louise zoo aan het schrikken gemaakt „Ik doe mijn uiterste best om er achter te ko men," zei ik. „Waar wil je toch dn hemelsnaam naar toe „Er is een gat in de muur van den kofferzol - der, en dat is er sinds gisteravond in gemaakt. Het is groot genoeg om er je hoofd in te steken en het ligt er vol met kalk." „Onzin" zei ik. „Dat er wat kalk valt is toch niets bijzonders." Maar Liddy liet zich niet van de wijs brengen. „Vraagt u het maar aan Alex", eei ze Toen hij er gisteravond de koffer van de nieu we keukenmeid neerzette, was de muur volko men glad. Nu is er een gat in en er ligt allemaal kalk op den koffer. Juffrouw Rachel, al haalt u tien detectieves in huis en al zet u er een op ie dere trap hier in huis, dan bereikt u nog niets. Er zijn dingen, die je geen handboeien kunt aan leggen. Liddy had gelijk. Zoo gauw ik kon, ging ik naar den kofferzolder, die vlak boven mijn slaapkamer lag. De indeeling van de bovenste verdieping was In hoofdzaak precies zooals op de tvteede verdieping. Maar het oostelijk deel was niet heelemaal afgewerkt, het was de bedoe ling geweest om er in de toekomst een balzaal vaq te bonwen. De dienstbodenkamers, de kof ferzolder en verschillende andere vertrekken on der andere een ruime linnenkamer, kwamen op BINNENL. NIEUWS. SCHRIK OP SCHRIK. Toen de dochter van een landbouwer onder Stavenisse ongeveer vijf maanden geleden, ver nam, dat haar broeder een ernstig ongeluk had gekregen, schrok zij zoodanig, dat ze haar spraak verloor. Al dien tijd, tot nu toe, kon zij geen geluid voortbrengen, maar toen zij dezer dagen zag, hoe een neefje met een boerenwagen, bespannen met twee paarden, plotseling den dijk afreed en in een sloot terecht kwam, schrok zij weer hevig enhaar spraakvermogen keerde terug Het ongeluk met den wagen liep goed af, voor de patiënte was het in dit geval een geluk bij een ongeluk. EEN NEDERLANDSCHE „KOMKOMMER 7" De Stavorensche correspondent van de Tel. schrijft aan zijn blad het volgende bericht, dat nu eens niet over een zeeslang handelt Twee heiboertjes wilden de zee oversteken 't waren twee zeer welgedane boertjes, gezien hun embon point. Dit laatste was niet meer dan chijn, want nauwelijks de haven uit, haalden de reizigers ieder 'n dikke graseode onder hun ne buizen vandaan en begonnen om 't hardst te ruiken. Men vroeg, waarom ze zulks deden en zij ant woordden „zoolang we land ruiken, Is er ons gezeid, zouden we geen last van zeeziekte hebben." Het middel bleek probatum bij Geurt'en Harm, VEE IN BESLAG GENOMEN. Maandag zijn op de veemarkt te Rotterdam 15 stuks vee op vermoeden van mond- en klauw- zeer, welk vee uit België gesmokkeld zou zijn, een lange gang uit, net als op de tweede verdie ping. En zooals Lilly gezegd had was er op den kofferzolder een gat in het pleisterwerk. De opening bleek nog dieper te gaan dan het pleisterwerk. Ik stak er mijn hand in en voelde op ongeveer een meter afstand de steenen van de tusschenmuur. Om de een of andere reden had de architect, die het huis gebouwd had, daar een opening tusschen gelaten, en ik dacht onwillekeurig, toen ik het ontdekte wat een ge weldige trek dit moest geven in geval van brand „Weet je zeker, dat het gat er gisteren nog niet was vroeg ik aan Liddy, op wier gezl :hi een mengsel van schrik en voldoening te lez ui stond. Bij wijze van antwoord wees ze op de kof fer van het nieuwe keukenmeisje. Deze was van boven bedekt met fijne witte kalk, evenais de vloer. Maar er lagen nergens groote stukken kalk. en ook geen latje of tengelwerk. Toen ik Liddy hierop attent maakte, trok ze alleen haar wenkbrauwen op. Ze was er van overtuigt dat het gat daar door een spook gemaakt was en kon zich niet inlaten me t zulke kleinigheden als tengel en kalk. Dadelijk na het ontbijt bracht ik Jamieson boven om hem het gat te laten zien. Er kwam een zonderlinge uitdrukking op zijn gezicht toen hij het zag en het eerste wat hij deed, was probeeren te ontdekken met welk doel zulk een gaat gemaakt kon zijn. Hij haalde een eindje kaars, en door de opening nog wat grooter te maken, kon hij zien wat er achter lag. Het resul taat was nihil. Hoewel er op den kofferzolder evenals in de de rest van het huis, centrale ver warming was, was er ook nog een stookplaats en een schoorsteenmantel. De opening was ge maakt tusschen het rookkanaal en den buiten muur van het huis! (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1