MESTUIT - SCM Wenteltrap It HEEREN BAA P0RT0RIC0 J. E. K1USS BLANKE RAAI. PRUIMTABAK 17e Jaargang:- Vrijdag 6 Augustus 1926. No 71. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR KOI WIERINGEN EN OMSTREKEN cl n< WIERINGER COURANT! JOHN. J. BOSEER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van I5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoei Wtarlngsa. Telef. lntercomm. No. IA FOTO'S IN EIGEN OMGEVING. Famlllogpoapan, Boordorljen on Interieurs, SpoPtfoto'a en Industriaal werk. WORDEN OEMAAKT DOOR ATELIER Zonder verliooging van prijs overal aan kuis te ontkleden. komen van den schrik en van drogee kleeren te sijn voorzien, keerde de familie per tram huis - Iwaarts. De auto bleef voorloopig in de vaart lig gen. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT NOORDSCHARWOUDE. De staking dei transportarbeiders. De toestand is onveranderd [wee van de werkwilligen van den vorigen dag «aren heden weggebleven en twee anderen weer langenomen. Het laattervein wordt scherp bewaakt. Er bordt gezorgd, dat geen enkele staker op 't ter rein komt. Er is een tapverbod uitgevaardigd van sterken drank en samenscholing van meer van meer dan drie personen is verboden, terwijl iel zonder noodzaak verboden is des nachts nh uur op den openbaren weg te zijn. De kooplieden voor Amsterdam moeten Woens- iagmorgen niet gekocht hebben door het ver meden, dat daar niet gelost wordt. Waar mogelijk komen de stakars met de werk IlIHgen in botsing, doch de versterkte politie aist dit nog al te voorkomen. De werkwilligen worden te voet door de poli- lie van huis gehaald en weer thuis gebracht, iteeds gevolgd door een aantal stakers, wat er Inn thans niet meer dan drie mogen zijn. Een der kooplieden moet zoodanig met enkele lakers in botsing zijn gekomen, dat hij zich on- ler behandeling moest stellen. De vrouw van een der stakers kreeg een klap [net een gummistok. Enkele kooplieden moeten toestemming ge regen hebben zich in het bezit van een wapen e stellen. De strijd treedt thans in al haar scherpte op. UIT LIMMEN. Door het te ver uitwijken kwam Jde woonwagen van den heer V., die met het ver- Hmizen van den draaimolen enz. bezig was, "Hen berm van den weg terecht. Door- het weg pakken van het wiel kwam de groote wagen te kantelen en geraakte in de wegsloot. Het gal een heele consternatie om het gevaar [c weer op het droge te brengen. an 'j' a: nln SCHERMERHORN. Woensdagmorgen ge lakte nabij Schermerhorn in het Noordelijk jedeelte van den Beemster de auto van den heer I. G., wonende alhier, terwijl deze een tocht el«Jn,lakte met zijn echtgenoote en kind, te water. liet gelukte- den heer G. door het portierraamp je uit den wagen te komen. Met behulp van den leer K„ die onmiddellijk te hulp snelde, geluk- e het den auto zoodanig te kantelen, dat men iet portier kon openen om de inzittenden te be- naafrrijden uit hun netelige positie. Mevrouw G. had eenige lichte kwetsuern be- |omen aan het gelaat. Na in de boerderij van den heer K. te zijn bc- i' FEUILLETON. N iN Naar het Amerikaansch van MART ROBERTS RINEHART. )o( No. 17. Bij het onderzoek vond hij aan den eenen ant de steenen van den schoorsteen en aan en anderen kant die van de buitenmuur naar neüen toe ging de opening niet verder dan de ter. Het gat was ongeveer ruim een meter bo ni den vloer gemaakt en de stukken kalk lagen lemaal binnen in. Het spook was zeer syste latisch te werk gegaan. Het was een groote teleurstelling. Ik had min- lens een geheime kamer verwacht, en ik ge el dat zelfs Jamieson zich verbeeldde, dat hij wel een spoor zou vinden. Maar het ergerlijk- e was, dat de nachtelijker bezoeker blijkbaar p meer dan éen wijze het huis kon binnen ko len en wij spraken af, dat we dien avond alle luren en ramen nog eens exstra goed na zou sa zien. ;ver- IIS HOOFDSTUK XVII. O vei Thomas. •Meneer Jamieson", zei ik, toen we dien avond het dinei alleen waren, „bij die rechtszitting sieren zijn er eigenlijk alleen dingen herhaald al bekend waren. Er kwam niets nieuws bij er den dag, behalve wat dokter Stewart vertel en dat deed hij uit eigen beweging. ,2oo iets is eigenlijk alleen een formaliteit, Brouw Innes," antwoordde hij. „Tenzij een 1 openlijk is gepleegd, -gebeurt er in zoo'n Ch 'al weinig meer dan dat de verklaringen van getuigen gehoord worden, terwijl de zaak in nog versch in het geheugen ligt- De politie *it er pas later bij te pas. U en ik weten alle- i v, el, hoeveel belangrijke dingen er nooit aan t ligt gekomen zijn. Bijvoorbeeld, de vermoor man had geen sleutel en toch verklaarde juf BINNENL. NIEUWS. VOET VERBRIJZELD. Te Laren Is een 60-jarige vrouw, mej. J. v. M. uit Baarn, door een losse locomotief van een stoomtram aangereden. Haar rechtervoet werd geheel verbrijzeld. De ongelukkige, die bij fami lie te Laren gelogeerd was, werd in ernstigen toe stand naar het St. Jans Ziekenhuis gebracht. KARNEMELK iieeft een hooge voedingswaarde, daar zij veel eiwit bevat. Jammer, dat niet ieders maag kar- lemelk verdragen kan I VARKENSZIEKTE. Ook in de gemeente Bergambacht heerscht onder de varkens de gevreesde pestziekte. Bij een landbouwers sterven op één dag elf krul staarten aan die ziekte. WAAR IS HET GELD Een landbouwer te Veghel deed aangifte, dat hem 300 was ontstolen. De politie nam de zaak In onderzoek en het gelukte haat weldra den dader op te sporen. Het bleek te zijn een verpleegde in het krankzinni gengesticht te Vught, waar hij eenige dagen te voren uit was ontsnapt. De man zeide het geld verborgen te hebben, doch zich niet meer te kun nen te herinneren waar deze plaats was. Einde lijk wist de politie hem evenwel zoover te bren gen, dat hij bekende het geld onder struikgewas te hebben verstopt. De politie ging naar de aan geduide plaats, doch daar werd niets gevonden. Nu weet men heelemaal niet meer waar men moet zoeken. AUTO VERDWENEN. Een expediteur te Delft kwam tot de ontdek king, dat zijn auto uit de garatie verdwenen was Toen hij zich op het politiebureau vond om aan gilte te doen, kwam aldaar telefonisch bericht uit één der omliggende plaatsen, dat de auto vas aangehouden en de chauffeur en diens vriend wegens openbare dronkenschap waren ingesloten. De knecht van den expediteur, maak te- dus na aan Bacchus te hebben geofferd, een snoepreisjes. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN EN HET AUTOBUSBEDRIJF. -De exploitatie van het onderhavige bedrijf zal hc-t gehecle land omvatten en beoogt een zoo uitgebreid mogelijk goederen- en personenver- -■er. Uitsluitend eerste klas materiaal zal wor den gebezigd. De Heer Heg, verzekerde, dat een gevolg van de inwerkingtreding der nieuwe buslijnen zal zijn, dat allerwege garages zullen worden opge richt en dat talrijke nevenindustrieën tot bloei zullen komen. Plaatsen, die tot dusver per trein niet te bereiken waren, zullen nu een goede ver- inding kriigen en van een behoorlijke aanslui- ling op den treinenloop verzekerd zijn. De nieuwbenoemde directeur, die het bedrijf in Frankrijk. Duitschland en Zwitserland gaat bestudeeren, was van meening dat vóór 1 Jan. van het volgend jaar wel niet met de uitvoering der plannen zou kunnen worden begonnen. SCHIP IN NOOD. Voor de haven van Huizen lag een schip in zee, dat de noodvlag geheschen had. De haven meester stevende er op af en wat bleek Dat aan boord van de schuit een nieuwe wereldbur ger werd verwacht. Met bekwamen spoed werd het vaartuig binnen "de haven gesleept en wel dra was het schippersgezin „uit den nood." frouw Gertrude dat ze aan het slot had hoeren draaien en dat de deur toen opengegaan was. Dat verhaal van dokter Stewart, waarover u het had, moeten we voorzichtig beschouwende dokter krijgt iemand op het spreekuur die in het zwart is en haar sluier niet oplicht 1 De ech te geheimzinnige vrouw En daarna komt de dokter Arnold Armstrong tegen, die een zeer lichtzinnig jongmensch was en hij heeft net ruzie met een in het zwart gekleedc vrouw. Kijk zegt de dokter dat is natuurlijk dezelfde -•vouw geweest." „Waarom was de heer Bailey niet bij de rechts zitting tegenwoordig De detective trok een zonderling gezicht. „Omdat zijn dokter een verklaring heeft afge geven dat hij ziek was en niet in staat om uit bed te komen." ,Ziek 1" riep ik uit. „Daar hebben Halsey en Gertrude mij niets van verteld „Er zijn nog wel meer onbegrijpelijke dingen juffrouw Innes. Bailey beweert dat hij niets wist van den slechten toestand van de bank voor hij het Maandagsavonds in de krant las, en dat hij toen onmiddellijk is teruggegaan om zich aan ie geven. Ik geloof er niets van. Jonas, de wa ker van de Handelsbank, geeft een heel andere lezing van het geval. Hij zegt dat Baiiley den Donderdag te voren 'savodns om ongeveer half negen bij de Bank kwam. Jonas heeft hem er in gelaten en hij zegt dat de kassier verschrikkelijk opgewonden was. Bailey werkte er tot midder nacht, toen sloot hij de kluis en ging heen. Het w as zoo ongewoon, dat de waker er de ngehee- len nacht over heeft gepiekerd. En wat deed Bai ley toen hij op zijn kamers terug was Hij pak te een handtasch, zoodat hij als het noodig was, onmiddellijk kon vertrekken. Maar hij stelde het te lang uit, hij wachtte ergens op. Volgens mijn persoonlijke meening wilde hij eerst Ger trude nog spreken voor hij het land uitging. En toen hij dier. nacht Arnold Arrn,strong had neer geschoten, had hij te kiezen tusschen twee kwa den. Hij deed datgene wat de publieke opinie onmiddellijk in zijn voordeel zou brengen, .en meldde zich zelf aan, als een onschuldig man Het ergste wat ze tegen hem aan kunnen voeren is, dat hij voorbereidingen voor zijn vlucht had getroffen en dat hij na den moord op Arnold Armstrong besloot terug te komen. Hij was slim genoeg olie verdenking van het ergste feit van GEMEENTE WIERINGEN. RAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 31 Juli 1926. Afwezig de heer J. Bosker en M. Kooij. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten de goedkeuring van het. besluit tot het aangaan van een geldleenjng groot 7100 en de goedkeuring 3e suppletoire begrooting dienst 1925 Medemblik grijpt er naast. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat door hen is vernietigd de forensen-aanslagen in de Gemeente Medemblik ten name van de hee- ren M. Minnes, D. Koorn en Jb. Koorn. Uit de maanstaat der zeegras-exploitatie bleek dat over de maand Juni werden verkocht 50 pak De Warenwet in actie. Uit het verslag der Keuringsdienst voor Wa- ■en blijkt dat in deze gemeente aan de consump tie werden onttrokken 14 pak zelfrijzend bak meel, 4 pak roggebloem, VI, Kg. zoethout 1I, Kg. boekweitgort, 17 Kg. chocoladefiguren, 1 Kg. hoekweitmeel, 5 pak gruttemeel 2 Kg. Gort, 2 Kg kindermeel, ontbijtkoek 1 stuk 2 Kg. lijnzaad 5 Kg. spliterwten 3 Kg. grauwe erwten 5 Kg. gort'I, Vermecellie 1 Kg. rozijnen 5 pakjes maragrine 5 Kg. vijgen 5 flesch karnemelk m. gort1 Kg. krenten 3 Kg. tarwebloem Azijn 3 Liter 1 Kg. cacao. Een bakker werd gestraft met 15.— boete of 10 dagen hechtenis wegens hel verkoopen van brood van onvoldoende ge wicht aan droge stof. Een andere bakker met 12.boete of 6 dagen hechtenis voor hetzelfde feit. Een slager die worst in verkoop ten voor raad had waarin ongeoorloofde kleurstoffen voorkwamen en waaraan een te hoog gehalte aan watervrij zetmeel was toegevoegd is nog in behandeling (de zaak natuurlijk, niet den sla ger.) Verslag N.V. Spoo."- en Tramweg Mtpij. Wie- ingenSchagen waartij dividend wordt uitge keerd 2 4 por aandeel No. 7. Vorig jaar 4 Kennisgeving van Joh. Takes Beltstraat dat zijn hond dood is met verzoek hiervan notitie te nemen. Idem van M. Kaptein met verzoek ont heffing. Voorgesteld en goedgevonden aan beide 1ggdeelte ontheffing te verleenen. Van gierige burgers 1 Namens de besturen van de vereeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek en van de „Schoolfeestbond" was ingekomen een schrij ven verzoekende om de subsidie per kind van 25 tot 50 cent te verhoógen. Het aantal kinderen is vergroot, bovendien zijn er vele kinderen wier ouders niet veel kunnen bijdragen. B. en W. hoewel het juist achtende, dat ver eheiden ouders van schoolgaande kinderen niet mor het schoolfeest kunnen bijdragen. zijn er Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw'" Laat 12B - ALKMAAR 70,30,100,120, 140,150, 160.180, 200, 225, 250 en 350,400, 450 en 600 cent per pond. ook velen die dit wel kunnen, doch nalatig zijn of te weinig bijdragen. Door nu het gemeen te subsidie te gaan verhoogen, zal bij laatstge noemde nog meer de meening ingang vinden, dat de gemeente ongeveer alle kosten betaalt en dus hunne bijdragen niet noodig zijn. B. en W. zijn Van oordeel dat dit niet gewenscht is en stellen daarom voor om aan adressanten te be- i ichten dat hun verzoek niet kan worden inge willigd. De heer Lub kan zich met het advies van B. en W. niet vereeniging. Het moge waar zijn, dat er welgestelden zijn, die in deze niet aan hun mo- reele verplichtingen voldoen, maar dit pleit dan niet vóór die welgestelden. Tenslotte worden door het advies van B. en W. alle kinderen ge troffen door de schrielheid van enkelen. Waar voorts uit het advies niet blijkt van overwegen de bezwaren, wenscht spreker het verzoek in te willigen. De heer is het hiermede eens en meent dat het schoolfeest niet mag stranden op de schrielheid ven enkele menschen. Voorzitter meent dat 100.subsidie voldoen de is dat de meergegoeden er niet zooveel meer voor over hebben is te betreuren. Het is toch zeer noodzakelijk dat de kinderen het eiland eens verlaten om wat meer van de wereld te zien De heer Lub acht het door voorzitter aange- .oerde een reden te meer op het verzoek in te v. illigen hij acht het niet oordeelkundig om het beetje vreugd dat onze kinderen beschoren is, door weigering van de verhooging nog te be knotten. De heer Oden is hetTnet den heer Lub eens het ligt op den weg van het gemeentebestuur het schoolfeest intact te houden en zoo noodig te bevorderen. De heer J. Lont is van meendng dat de men schen na het lezen van dit verslag wel wat die per in de buul zullen tasten. De heer J. Kooij zou desnoods den gulden mid- denweg willen bewandelen als verdubbeling te veel is. De heer Kaan wil het voor een jaar probeeren. Het voorstel Lub wordt voldoende ondersteund en in stmming gebracht. Voor stemden de hee- ren Hermans, Engel, Lub, Oden, J. Kooij en Kaan tegen de heeren M. Bakker, D. Minnes en J Lont. De Gemeentekas is niet te best gespekt De gemeenterekening over den dienst 1925 uerd den Raad aangeboden, evenals de reke- zich al te wenden." Langzaam ging de avond voorbij. Voor ik naar bed ging, kwam juffrouw Watson op mijn slaap kamer en vroeg of ik ook Arnica had. Ze liet mij een leelijk gezwollen hand zien en roode stree - oen die tot haar elleboog doorliepen ze zei, dat het de hand was, die ze een week geleden in den nacht van den moord, gewond had en dat ze daarna niet rustig meer geslapen had. Het zag er uit of het Iets ernstigs kon zijn en ik zei dat ze het-aan dokter Stewart moest laten zien. Den volgenden morgen ging juffrouw Watson met den trein van elf uur naar de stad en werd in het ziekenhuis opgenomen. Ze had bloedver giftiging. Ik was vast van plan haar daar te gaan opzoeken, maar door andere dingen vergat ik haar heelemaal. Ik telefoneerde alleen dien dag naar het ziekenhuis om te zeggen dat ze een aparte kamer en de allerbeste verpleging moest hebben. 's Maandagsavonds kwam mevrouw Arm steong terug met het lijk van haar man, en de begrafenis werd vastgesteld op den volgenden dag. Ze betrok het huis in de kastanjestraat in de stad, en Dinsdagochtends ging ook Louise daarheen. Voor ze weg ging liet ze mij roepen en ik zag dat ze gehuild had. „Hoe kan ik u ooit genoeg bedanken, juffrouw Innes zei ze. „U heeft mij liefderijk verzorgd enu heeft mij nooit iets gevraagd. Later misschien zal ik u alles kunnen vertellen, en dan zult u mij allemaal verachten Halsey ook." „Juffrouw Innes', zei ze zachtjes, „als ze, als er pogingen gedaan worden om u de huur te laten opzeggen doet u het dan, als u eenigszins kunt. Ik vind het een angstig idee dat u hier blij ven zou." Dat was alles. Gertrude ging met haar mee naar de stad en bracht haar veilig thuis. Ze ver telde dat de begroeting tusschen Louise en haar moeder heel koel was geweest en dat dokter Walker er ook was, en blijkbaar de begrafenis moest regelen. Halsey verdween kort nadat Louise was weggegaan, en kwam ongeveer om negen uur 's avonds thuis, vermoeid en met mod der bespat. Thomas liep somber en treurig rond en aan het eten viel het mij op, dat de detective telkens onderzoekend naar hem keek. Zelfs nu denk ik nog wel eens wat zou Thomas geweten hebben Wat vermoetjde hij 1 Om tien uur bereidde 't geheele huishouden zich voor op den nacht. Liddy, die het werk van ju1 frouw Watson had overgenomen had de thee doeken nagezien en do hoeken van de planken in de koelkamcr en was naar bed gegaan. Alex, de tuinman, was met zware stappen de wentel trap opgegaan naar zijn kamer en Jamieson keek de sluitingen van de ramen na. Halsey viel op een stoel neer in de huiskamor en staarde omber voor zich uit. Opeens vroeg hij „Hoe ziet die Walker er ei genlijk uit, Gertrude „Tamelijk lang, erg donker en glad geschoren. „Niet onknap, zei Gertrude, terwijl ze het boekje neerlegde, waarin ze had zitten lezen. Ilalsey trapte nijdig tegen een stoel. „Gezellig zal het hier in het dorp in den win ter zijn", zeii hij toen. „Een meisje is hier zoo goed als levend begraven." Op dat oogenblik klopte er iemand op de voor deur. Halsey stond op en deed open. Warner kwam binnen. Hij was buiten adem van het loopen en keek verlegen. ,Het spijt me, dat ik n moet storen", eei hij, „maar ik wist niet wat ik anders doen moest. Het is over Thomas." „Wat is er met Thomas vroeg ik Meneer Ja mieson was ook in de hal gekomen en we staar den Warner allemaal aan. „Hij doet zoo vreemd," zei Warner. „Hij zit daar op den rand van de veranda en zegt dat een spook heeft gezien. En hij ziet er verschrik kelijk slecht uit hij kan bijna geen woord uit brengen." „Hij is zoo vreeselijk bijgeloovig" zei ik. „Hal sey, neem wat whiskey mee, dan zullen we er allemaal naar toe gaan." Niemand verzette een voet om de whiskey te gaan halen waaruit ik opmaakte dat ze alle maal zakflacons bij zich hadden voor geval van nood. Gertrude legde een sjaal over mijn schou ders en we gingen allemaal naar de portierswo- portierswoning ik was er 's avonds al zoo ;aak geweest dat ik den koristen weg nu blindelings volgen kon. Maar Thomas zat niet op de veran, da, en in huis was hij ook niet. De mannen ke - ken elkaar veelbeteekenend aan en Warner knalde een lantaarn. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1