ning der zeegras-exploitatie over het jaar 1925 1926. De gemeenterekening sluit in ontvangst met 91845.38*/2 en in uitgaaf met 94196.02'/=. dus met een nadeelig slot van 2350.64 voor dat betreft den gewonen dienst en met 30013.16 in ontvang en 28042.43 in uitgaaf, dus met een ba tig slot van f 1970.73 wat betreft den kapitaal- dienst. De rekening van de zeegras-exploitatie sluit, voor zooveel betreft den gewonen dienst, in ontvangst en uitgaaf met 82542.84 en voor zooveel betreft den kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf met 1886.95'/.. Het bedrijf heeft een winst gemaakt van 1886.95'/.. Tot leden der Commissie tot het nazien der ge noemde rekeningen werden benoemd de heeren M. Bakker, J. Kooij en M. Kooij. Naar aanleiding van het verzoek van den Dienst der Zuiderzeewerken om den weg langs den Beursdijk te Den Oever van eene klinkerbe- sttrating te voorzien, waardoor eene doorgaan- dp straatverbinding zal ontstaan naar een bin nenkort door dien dienst aan te leggen weg langs den Stontelsdijk, werd besloten hiervoor bet noodige crediet te vcrieenen. De dienst der Zuiderzeewerken zal de helft in de kosten bijdra gen, doch het onderhoud komt geheel ten laste der gemeente. Op voorstel van den heer Oden werd verder besloten evenals vorige jaren, de winst uit de zeegrasoogst 1926 onder de maaiers te verdeden. Vastgesteld werd de le suppletoire begrooting dienst 1926. In de vacature J. Rotgans Sz., die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, zal tot lid van het College van zettere in de eerste plaats worden aanbevolen de heer VV Hermans Jz en in de tweede plaats de heer Th H. Boersen. In de vacature O. .T. Boskcr zal in de eerste plaats worden aanbevolen de heer O. T- Boskcr en in de tweede plaats de heer .T. KleinCz* Tof lid van het Cc' ege van Armvoogden, be- heerende de Hervormde of Gereformeerde Ar menkassen op Wieringen werd in de vacature .T. Rotgans Sz., die om gezondheidsredenen had bedankt, benoemd de heer S. Koorn .Tzn. RONDVRAAG. De heer Lub wenscht dat ein delijk ook eens van de zijde van het gemeente bestuur pogingen worden aangewend om te ko men tot een vluchthaven. voor de schippers, die thans hun ligplaats moeten zoeken aan het .Woud opdat deze bij slecht weer een behoorlijke ligplaats hebben. Voorzitter zegt dat door D.E.T.V. daartoe in dertijd reeds stappen zijn gedaan met zijne me dewerking echter zonder resultaat. De heer Lub heeft mededeeling ontvangen dat het wenschelijk was niet alleen aan den Zuider zeeraad, maar ook aan de Regeering en aan den heer Vissering, directeur der Nederlandsche Bank, te adresseeren. Is er tusschen deze auto riteiten verschil van meening, dan is althans de kans op behandeling niet uitgesloten. De voorzitter zegt toe dat het gemeentebestuur het nog eens zal probeeren en dan daartoe eerst met het' Visschersfonds en D.E.T.V. zal overleg gen. De heer Oden pleit voor een aanlegdam voor het aanvoeren van zeegras. Er wordt om den Noord niet gemaaid, men weet niet hoe het zeegras aan wal te krijgen. Verder wijst spreker er op hoe groot het gevaar is aan de Noordkant, reeds een schuit is bijna veron gelukt en in de toekomst zullen zeker ongeluk ken niet uitblijven. De kosten, al zijn ze hoog. wegen niet op tegen een menschenleven. De re,. De heer Kaan vreest dat de kosten te hoog* zullen worden, ook wordt gevreest voor verzan ding. De heeren J. Kooij en Lub zijn voor ver zanden niet bang. Sinds het gat dicht is wordt het daar dieper. De heer Oden hoopt als eerst de vluchthaven er is dat dan de losplaats later ook wel zal ko men. Voorzitter zegt nogmaals dat er pogingen door het gemeentebestuur zullen worden gedaan om een vluchtplaats te krijgen. De heer Oden zegt dat de verbinding van Wes- terland met den Noordkust geheel is verbroken. De weg is uitgegraven en men loopt gevaar om in een afgrond te rijden hij verzoekt om bij Z.- zeewerken op spoedige verbetering aan te drin gen. Voorzitter doet toezegging. De heer Oden zegt dat de menschen te Wes- terland klagen over onvoldoend politietoezicht. Fe vele aanrandingen en baldadigheden geven hier wel aanleiding toe wenschelijk zou het vezen een veldwachter te stationeeren. Voorzit ter zegt dat het politietoezicht moeilijk kan wor den uitgebreid, bovendien wordt het wel wat o- verdreven intusschen heeft de zaak sprekers volle aandacht. De heer Kaan vraagt hoe het staat met een cventueele steunregeling bij werkeloosheid Voorzitter zegt dat R. en W. reeds aan het werk zijn. De heer J Lont wijst opnieuw op hlen slechten toestand van het Stroeërkcrkhof, hij heeft luier reeds meer op gewezen. De voorzitter zegt dat bij een vorige gelegen heid aan den heer Lont werd verzocht de noo dige herstellingen te laten doen. B. en W. zijn dus in deze onschuldig. Met een „plezierige ker mis" gaan we huis toe. POLITIE. Gevonden een dames taschje met inhoud een kinderhandtasschje een huisdeur sleutel met defecte ring. Verloren een Zwart Zijden Armbandje met gouden schuifje een gouden dames armband horloge,. (aan den Oever). Beleefd verzocht het alsnog terug te bezorgen. Inl. b.d. Gem. Veldw. Succes Nieuws. Zondag a.s. komt Sparta I van Schagen Succes een bezoek brengen. De Sparta- mannen waren de laatste keer zeker niet tevre den toen zij gecombineerd waren opgekomen en met 53 moesten verliezen. Daarom komen zij nu nog sterker uit. Nu als Sparta zich dan ook van zijn goede zijde laat zien dan zal Succes ook wel aan het kortste eind trekken, daar het 2e klassers zijn. Wij wenschen „onze mannen" dan ook in deze wedstrijd veel succes. Burgemeester Kolff zal van 3 tot en met 19 Augustus met verlof buiten de gemeente verblij ven. De loteling van de lichting 1922 Cornelis Wit is opgeroepen om on 1 September a.s. voor eerste oefening in werkelijken dienst te komen. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1926. Geboren: Jan, z.v. E. Everts en G. Kooy; Jan z. v. D. D. Luikens er' I Posthuma; Jacob z.v. R Kaleveld en G. Verblauw; Hendrikus, z.v. H. J. van Engelen en B. Bouwmeester; Gerarda Anna, d.v. N. J. Bruul én T. J. de VriesCornelis, z.v. J. Bakker en H. de Haan Elbert, z.v. N. Lont en M. Bakker. Ondertrouwd J. Bakker en G. Halfweeg L. Wiegman en S. ten BokkelS. Breet en T. Lont. Getrouwd Jb. Bais en C. D. de WitJ. Bak ker en G. Halfweeg Li Wiegman en S. ten Bok kel S Breet en T. Lont. Overleden Jan J_ager, oud 25 jaren, ongehuwd Geertje Lont, oud 59 jaren, ongehuwd. j"-. Aan Cornelis Omis der lichting 1922 uit_de- ze gemeente, is door den Minister van Mato v orgoed vrijstelling verleend van den dierre^ plicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. Brief van TEUN aan HARM. Anna Paulowna Juli '26. Brave Ilarm. Natuurlijk kon ik vorige week geen nieuws van jou verwachten, 't Was bij jullie kermis en natuurlijk was jij een der eersten, die de schuit jes van de luchtschommel beproefde en boven in de Turksche Schop de maan begluurde. Van zelf heb jij ook bij den wonderdokter je zenuwen laten monsteren; laten opmeten hoeveel bloed je in je boddy had; en ook „geblezen om te laten zien dat je longen sterk waren als 'n leeren plun- jezak. Ja, ja, ik kan me dat zoo indenken. Op de kermis vindt je rare zaken, Dat je met je hoofie in de war zoudt raken Zoo luidt 't liedje, maar zoo is 't ook. 'k Was gis ter met m'n wederhelft nog even 'n avondfiets tochtje naar Wieringen gaan make, (dat is im mers nou mode en groote-lui's Toen kwamen v e voorbij de woning van een van jou kennissen I-Iarm. En het was me daar nbende M'n vrouw dacht, dat 't 'n pandjeshuis was en na tuurlijk brandend nieuwsgierig. Ik gong op de man af, en zei: „Zoo vriend, aan 't verhuizen 1" .,An 't verhuzen?" schreeuwde ie, „an 't verhu- zen Was 't maar zoo 't Is allemaal rommel, dat mien wijf wonnen het iin de touwtrektent k ben met al die prullen verlegen, menheer Zie je Harm, dat was nou met recht 'n ker- hiis-slachtoffer. Zoo ik hoor, is 't er anders ko lossaal vredig toegegaan. Geen kloppartij, geen stekerij, niks van dat alles. Zie je, dat verwon dert me zoo, want als je in de laatsten tijd de berichten van Wiering las, of het gesprek in 't laatste raadsverslag van jullie's vroedschap o- ver aanrandingen en meer politiemacht, dan zou je bijna denken, dat er op z'n minst 'n troep kanybalen huisde "n er telkens 'n kerel uit het struikgewas zou springen met de bedreiging: „je geld of je leven" Maar niks van dat alles; overal rust en vrede als bii Moeders pappot, behalve in de kaasfabriek te Oostterland waar de knecht bij 'n ruzietje z'n baas, de kaasmaker, oppakte en met huid en haar in de volle melkbak wierp. Hij ging na tuurlijk kopje onder, en toen hij er toch wist uit te spartelen, geleek bij op 'n druipende langwer pige zoetemelksche kaas Enfin, dat zijn van die dingetjes, die 'n welkome afwisseling in het dagelijksch leven geven. Afwisseling dat hebben wij bij ons in den Pol der en vooral in Breezand, ook ontzettend. Ter wijl de avonden al langer worden en de blade ren al gauw van de boomen zullen vallen, de herfst zoo aanstonds haar intrede doet, zullen wij Zondag het genoegen hchhen (als er niks tus schen komt) al voor de tweede maal in dezen zo mer van onze „Harmonie" 'n concert in de nieu we tent te hooren. 't Was, of ik het in Keulen hoorde donderen, toen ze mij vertelden, dat het Zondag dan gebeuren moest. Ja, er is ook heel wat voor noodig. Eerst de muzikanten, ..en dan de directeuren bij elkaar zwelen Ja, wij heb- hen twee maatslaanders, Harm, maar op het laatste concert, of liever gezegd het eerste-laat- ste in de nieuwe tont schitterden zij beiden, ze ker uit dankbaarheid jegens het publiek, door af v. ezigheid. Nou kom Zondag met je vrouw 's kijken Je vriend TEUN. INGEZONDEN STUKKEN. Anna Paulowna, 1 Augustus 1926. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Geachte Redacteur 1 Beleefd verzoek ik u 't volgende in 't eerstvol gend nummer van „De Polderbode" te willen plaatsen naar aanleiding van de advertentie van Burgemeester en Wethouders in de Schager Cou rant van 27 Juli. Daar Mijnheer de Burgemeester's haat en nijd nog niet is afgekoeld tegen de Familie Hollan der. Daar hij steeds meer haat koestert, dat we aan onze melkklanten niet kunnen ontdekken, dat ze niet minder van die dunne melk koopen Integendeel, ze koopen nog meer als anders Een ieder kent de Burgemeester. Hoe verstan dig, dat hij is, dat is verleden jaar uitgekomen. Ilij was lid van den Voogdij-Raad geworden. Hij durfde zelfs een kind van 14 jaar uit 't ouderlijk huis ontnemen. Hij is nu lid van den Voogdij - Raad. Nu wou hij mooi werk opleveren; Nu aan 't werk. Maar hij had 't kind in valsch en slecht heid overgeleverd aan den Voogdij. Toen hij het mooie werk volbracht had, ging de Familie Hol lander aan 't werk. Toen verloor hij het tot twee maal aan toe voor de Rechtbank; en wou het nog niet opgeven. Maar gelukkig, dat er nog ver standiger menschen zijn; toen heeft de Regee ring z'n vies zaakje overgenomen, wat 'n groote schande voor hem was: Nu is 't kind in 't ouder tijk h uis terug en ziet 't kind tweemaal per dag zijn huis passeer en met haar m eikemmertje. Nu zal hij niet alleen de haat koesteren tegen de ou ders, maar ook misschien tegen het kind. De Burgemeester, begrijpt niet, dat de schuld aan z'n eigen ligt; Neen, dat niet. Onze Burgemees ter kan niet verstandig optreden; Of hij het niet kan dat weten we niet; hij doet 't tenminste niet. Bij voorbaat dank voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij met achting", Familie HOLLANDER. BINNENL. NIEUWS. MINISTER KAN NAAR DRENTE. De Ministee van Binnenlandsche Zaken, mr. J. B. Kan, brengt heden Vrijdag met de Tweede- Kamerleden, de lieercn Van Voorts tot Voorts tn Engels, een bezoek aan verschillende plaat sen in Drente. De heeren worden vergezeld door den inspecteur voor de werkverschaffing, den heer Jongbloed. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Op den Langenberg, onder de gemeente Oud- Gestel, is Dinsdagavond gevochten, het gevolg- van een oude vecte tusschen een tweetal gezin - nen van eenzelfde familie. Er bestónd al sedert lang ee/i zeer gespannen verhouding tusschen de gezinnen der zwagers Roberson en Dirven, welke verhouding al meer malen aanleiding gaf tot twist en bedreigingen en thans tot een bloedige uitbarsting is geko men. Toen R. Dinsdagavond, in gezelschap van zijn vrouw en zoon, van het werk kwam om zich naai' huis te begeven, ontmoette hij daar zim zwager D., die midden op den weg zat zijn zeis te scherpen. De ontmoeting ontlokte wederom een minder aangename woordenwisseling, welke al spoedig in een heftigen twist oversloeg. Plotseling is toen D. van den weg opgespron gen. Met den pikhaak ging hij den zoon van R. te lijf, wat het sein was voor een geweldige steek partij. D. liep niet minder dan elf messteken op, 'terwijl R., die een hooivork bij zich had, ook daarmee nog eenige malen het slachtoffer toeta kelde. De marechaussées van Oudenbosch, die in tusschen waren ontboden, hebben R. en zijn zoon die beiden een volledige bekentenis aflegden, aangehouden en in arrest gesteld. EEN KWADE KIP. Mej. Speksnijder, te Krimpen a. d. Lek, die haar kippen ging voederen, werd door een der dieren in een oog gepikt. De verwonding bleek zoo ernstig, dat de vrouw zich op advies van den geneesheer naar het Ziekenhuis te Rotter dam moest begeven. ANNA PAULOWNA. Op de Zondag te Helder gehouden athletiek- Iwedstrijden werden de leden van onze vereeni- ging D.O.K.E.V. weder met welverdiende lauwe ren overladen. Met 100 meter hardloopen behaal de Alb. Koster den 2den prijs en eveneens den 2den prijs met 400 meter hardloopen N. Dekker. Met 1500 M. hardloopen waren het weer Jan en Johan Pennekamp, die den eersten' en tweeden prijs behaalden. N. Dekker won met verspringen den eersten prijs en bij estafette-loop voor da mes behaalden Dora v.d. Waal, Annie Stammes N en Marie Nap den 2den prijs. Driewerf hulde voor deze wakkere leden van D.O.K.E.V. Vanwege de Harddraverij - vereeniging Voor uitgang" zal dit jaar de harddraverij gehouden worden op Zondag 12 September a.s. De Fancy-fair voor de nieuwe muziektent te Breezand heeft ƒ2300 opgebracht. Aan uitgaven ging daar af ƒ1300, zoodat er 'n batig saldo over bleef van ruim f 1000. Behalve voor het delgen van de schuld op de tent, zal voor 'n deel nieu we instrumenten worden aangeschaft en voor 'n deel nieuwe uniformpetten. Aan de dienstplichtige A. G. van Eek is op nieuw 2 jaar vrijstelling wegens kostwinner schap verleend. PROVINCIAAL NIEUWS. DE ZIELTOGENDE STOOMTRAM. Schagen - Wognum. De Spoorwegen breken do underhandelingen af. Sedert geruimen tijd waren onderhandelingen ij,aande over het voortbestaan van dezen .Stoom - tramdienst. De Naue-'i. oorwegen hadden ge vraagd, of de betrokken streek bereid zou zijn in het tekort bij te dragen. Een commissie nam deze zaak in studie. Nu ontving die Commissie mededeeling, indien vóór 1 Aug. geen beslissign werd genomen, de onderhandelingen met ge meenten en polderbesturen als mislukt zouden worden beschouwd. De commissie heeft nu de hulp van den minister van Waterstaat ingeroe pen. ITALIË. Strenge koude. Volgens een bericht uit Verona heerscht hevi ge koude in Noord - Italië. ZUID AMERIKA. Vreeselijke Botsing. Op de Braziliaansche kust is het schip „Bitar" bij 'n botsing tegen 'n brug in den nacht gezon ken. Twintig passagiers en vijf matrozen ver dronken! EEN ZWEEFMOLEN GEBROKEN. Op een „uitspanning" te Mitcham, in het En- geische graafschap Surrey, heeft zich dezer da gen een ernstig ongeval voorgedaan met een zweefmolen. Op een gegeven moment, toen 40 menschen, jong en oud, daaraan naar hartelust door de lucht zwierden, hoorde.men een onheilspellend gekraak en het volgende oogenblik stortte het ware toestel, als een riet afgeknapt, ter aarde, een groot aantal pleiziermakers onder zich be gravende. Nadat de eerste ontsteltenis der toeschouwers was gekalmeerd, was weldra de balans van de zen treurigen f eest-af loop opgemaakt. Vijftien personen waren min of meer ernstig gekwetst. Vier van hen, die been-, arm- of schouderbreu ken hadden opgeloopen, moesten direct naar het ziekenhuis worden gebracht. MAN OF VROUW Dezer dagen beklaagde zich een moeder te Weenen over de hardhandigheid waarmede de zwemmeester met haar kinderei omging. Leerden zij den een of anderen slag niè gauw genoeg, dan'worden den leerlingen op een eeuigszins „stevige" manier de verschillende be Wegingen bijgebracht. Wie echter schetst hare verbazing, toen zij zich naar het zwembassin be gaf om den „meester" eens flink de waarheid te vertellen en het bleek, dat zij met de persoon, die op bijgaand plaatje is afgebeeld, te doen had! De „meester" was n.1. een „meesteres" HENRI FORD. De Heer Ford, die voor vrijwel niemand meer op de wereld een onbekende zal ujn, heeft zich thans ook op de fabricage van vliegmachines geworpen. Wij znij van den heei Ford gewend een massa-artikel tegen lagen prijj en wij twijfelen niet, of hij zal de vliegtuigindus trie niet alleen, doch ook het gebruik der vlieg machines in het algemeen ook door particulie ren, hierdoor wel weer een heelen stap vooruil brengen. MODE. EEN EENVOUDIGE EN TOCH ZEER CHIQUE DAMES JAPON. Een eenvoudige en toch zeer chique Damei Japon geven wij onder afbeelding No. 105 weer, Deze, japon is gedacht van pastel-blauwe traver met drie inspringende plooien. Het vest mak< men van zilvergrijze düchesse zijde, een kleui die met pastel-blauw prachtig samengaat. D ceintuur met corsage kan men van dezelfde sto maken, doch wil men op eenvoudige wijze eei nog mooier effect hereiken, dan neme men daal voor zilverbrocaat, hetgeen de schoonheid val het geheel nog meer ten goede zal komen. Eei knippatroon van deze japon is verkrijgbaar iii de maten 42-44-46-48, aan het bureau dezer cou rant. Kosten 55 cents. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Den Oever smiddags HALF DRIE Ds. v.d. Veen DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef HALF ELF (n.t.) Ds. van der Veen. EVANGELISATIE H.-hoef smorgens HALF ELF de hr. Eppinga Zondagmorgen 10 uur Zondagschool Oever. Zondagm. drie uur Zondagschool te H.-hoef. MARITTBERICHTEN. SCHAGEN; 5 Aug. 1926. Op de heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd 8 Paarden 200 a 500 14 stieren 111 a 225 35 Geldekoei en (mag.) 170 a 280 81 Idem (vette) 150 a 420 45 Kalfkoeien 200 a 350 70 Nuchtere kal veren 10 a 20 44 Schapen (mag.) 16 a 23 440 Idem (vette) 26 a 34 122 Lammeren 1( a 16 3 Bokken en geiten 3 a 9 10 Varkens (mag.) 18 a 30 59 Idem (vette) per Kg. 0.7! a 0.77 85 biggen 19 a 24 5 Konijnen f 0.1! a 1 274 Kippen 0.50 a 1,10 124 K.G. Boter I.50 a 1.80. SCHAGEN, 5 Aug. Aan de eierenmarkt waren heden aangevoerd 30180 kipeieren 6.40 tot 7 40 per 100 stuks. 982 eendeieren 5.10 tot 5.90 per 100 stuks PURMEREND, 3 Aug. 1926. Weekbericht. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G. A Aanvoer 19945 Eendeieren per 100 5.40 a 5.6G 38388 Kippeneieren 65/66 f 7.50 a 7.90 63/64 J 7,20 a 7,50 60/62 6.80 a 7,20 58/59 6.70 a 6 90, 50/55 5.50 a 5.60.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2