NIESTADT - SCHAOEN Ie Wenteltrap. 1^ J. E. KSÏÏSS 17e Jaargang. Vrijdag 13 Augustus 1926. IN o 73. NIEUWS- EN ADVERT^flTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HEEREN BAA P0RT0RIC0 Weer een mug! Kloosterbalsem WIERINGER COURANT» jOBN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER: VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eu VRIJDAG. abonnementsprijs per 3 maanden 1. A D VERTENT IëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytushoef Wierlngea. Telef. Intercomm. No. IA FOTO'S IM El GES OMGEVIMG. Famlllesro*p*n, Baordarljan on Interieurs. WORDEN OEMAAKT DOOR ATELIER Zonder rerhooging T»n prijs overal aan bnis te ontkieden. BINNENL. NIEUWS. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )0( No. 19. HOOFDSTUK XIX. Olmstraat No. 14. EEN FLINK DOKTER. De kleine baby slikte een veiligheidsspeld in - naar der kinderen aard natuurlijk in geopen- den toestand, zoodat de speld den armen kleint ïicp in de keel stak. Zijn moeder vloog met hem naar het hospitaal, waar dokter Larkin daar r geen andere manier was om de speld eruit te [rijgen deze diep in zijn eigen vinger drukte en ze zoo uit de luchtpijp van den kleine haalde. MOND-, en KLAUWZEER. In Noord-Brabant zijn nieuwe gevallen van nond- en klauwzeer geconstateerd te Woens- Irecht, Ossendrecht en Kruisland. Te Raalte heerscht in erge mate 't mond- en lauwzeer. Jonge kalveren sterven bij tientallen, erwijl het aantal noodslacljtingen toeneemt. Te Diepenveen zijn in de maand Juli j.1. ruim 1 gevallen van die ziekte onder 't vee voorgeko men. KRIELKIPPEN. Ja, waarom worden eigenlijk krielkippen ge raden Niemand zal er een fokkerij van begin- ien om er geldelijk voordeel mee te behalen, ant de eieren hebben geen handelswaarde, en lechts voor enkelen, zeer ervaren kweekei'3 kan de verkoop van broedeieren of dieren die aan fltoonstellingseischen voldoen, soms eenig voordeel opleveren. Ts het echter de bedoeling om de eieren der krieltjes in het eigen huishouden te consumee - ren, dan is het houden van een toompje aan te raden. Krielen kunnen op buitenplaatsen en villatui- nen nu en dan gerust los loopen, daar ze niet zooveel wroeten als gewone kippen en ze zijn met een zeer kleine behuizing tevreden. 't Grootste voordeel der krielhoenders is ech - ter het feit, dat men ze ook daar kan houden, waar de ruimte voor gewone kippen te beperkt is, b.v. in kleine stadstuintjes op een plat dak, op een waranda. Een toompje van circa 6 krieltjes stelt zich met een totale loopruimte van een paar vierkante meters tevreden. Met de eieren zeiden we, kan men geen gelde- iijk voordeel behalen, omdat ze te klein zijn en daardoor niet geschikt voor den handel. Daar staat echter iets tegenover krielen eten belang rijk minder dan de helft der portie voeder die haar groote zusters behoeven en produceeren toch eieren, die belangrijk meer dan de helft van gewone eieren wegen. Deze laatste wegen 55—60 gram, krieleieren ongeveer 40 gram. ERNSTIG ONGELUK. Een 10-jarig knaapje te Kerkkriel wilde het touw van zijn vlieger, dat in een twee meter hoog ijzeren hek was verward geraakt weer los maken. Bij het naar beneden klimmen hield het ventje zich vast aan den kop van een steenen pi laster. Plotseling brak de kop er af, met het treu rig gevolg, dat het knaapje met het steenblok naar beneden stortte. Met een verbrijzeld boven been werd het ventje opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. RUW WEDER. Tijdens een onweer, dat Zaterdagnacht in den omtrek Axel woedde, is het dak van de land- bouwschuur van den heer v. H. weggeslagen. Het wagenhuis werd door een windhoos een eind verplaatst en eenige boomen werden ont worteld deze kwamen op het woonhuis neer, dat daardoor beschadigd werd. J. H. SPEENHOFF. Niet in den handel. Woensdag heeft Speenhoff, naar „Het Vólk" verneemt, bij zijn wederoptreden te Zandvoort verklaard, dat hij zijn plannen in den handel te gaan heeft laten varen. „De roep van het tooneeï was toch te sterk, ik moest weer terug", zei hij. De dichter-zanger heeft zijn handelszaak over gedaan ahn jongere krachten. EEN AVONTUURLIJKE KOE. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur ontsnapte een koe op den dijk langs het Hoortischetfiep te Groningen nabij het oude spoordok aan haai be waker, vertelt de „Prov. Gron. Crt." Zij snelde langs den dijk en sprong in een mimimum van tiid op het plattedak van een in het spoordok gelegen woonschuit. Tegen een derlijke vracht was het dak niet bestand en aan den kant van het water zakte de avontuurlijke melkgeefster er door heen. Zij gaf zich echter niet gewonnen en werkte zich met inspanning van al haar krachten los Het resultaat was een vernielde vand van de woonschuit en tevens dat een leege kinderwagen met een groote zwaai het water invloog. Ook de keo dook daarop in het dok, om snuivende weer boven te komen en zwemmende het water te doorkruisen. Het was echter een merkwaardige koe. Want terwijl elke andere vertegenwoordigster van haar geslacht nu hul - peloos zou zijn geweest, zette zij koers naar een strong voor mij een verlies was of niet. Maar ik hielp hem gauw uit de onzekerheid. Ik vond hem een aardigen man. Hij had Tho mas goed gekend en had beloofd om den begra- fenisdienst in het kleine Afrikaansche kerkje te leiden. Hij mij meer over zichzelf, dan hij wel wist, en voor hij weg ging, beloofde ik hem tot zijn verbazing en eerlijk gezegd was ik er zelf '»ok verbaasd over een nieuw kleed voor zijn kerk. Hij was zeer geroerd en ik bemerkte wel dat het armoedige aanzien van zijn kerkje hem evenveel verdriet deen als het een moeder doet, wanneer ze haar kind niet behoorlijk in de kleeren kan steken. ,Gij kondt geen betere en veiliger plaats voor uw gaven bedenken, juffrouw Innes", zei hij. ,Het is er vast veiliger dan op Zonnehoek", gaf ik toe. En de gedachte aan het kleed maakte dat hij er om kon glimlachen. Hij stond vlak bij dc deur en keek van de weelde in buis naar het prachtige uitzicht. „Rijke menschen moesten allemaal braaf zijn" zei hij op droevigen toon. „Ze hebben zooveel moois en schoonheid, werkt veredelend. En toch, hoewel ik van .de dooden niets dan goeds be hoorde te zeggen heeft meneer Armstrong dit mooie uitzicht nooit gezien. Voor hem waren de ze boomen en gazons niets meer dan een eigen - dom, dat zooveel per vierkante meter waard was. Hij was gek op geld juffrouw Innes, en of ferde alles op aan zijn gouden kalf. Om macht en eerzucht gaf hij niet zooveel maar om geld.' Toen veranderde zijn toon en hij glimlachte vriendelijk tegen me. „Niettegenstaande al deze weelde zeiden de menschen hier in de buurt al tijd, dat meneer Armstrong op zijn geld zat In tegenstelling met de meeste andere zomergasten gaf hij nooit iets aan de kerk en nooit aan de ar men. Hij hield van het geld zelf." „Maar in zijn graf zal hij niet veel aan heb ben zei ik cynisch. Ik liet hem met de auto naar huis brengen en gaf hem een bos rozen mee «uit de kas, voor zijn vrouw. Hij was er heelemaal van in de war. En ik had een gevoel van edelmoedigheid dat voor „De Tabaksfabriek Wakende Leeuw'* Laat 125 - ALKMAAR 70,30, 100, 120, 140,150, 160. 180,200, 225, 250 en 350,400, 450 en 500 cent per pond. vlotklom daar tot groote verbazing van de aanwezigen op, liep netjes tegen een trapje op(?) en snelde over een warnet van rails en wissels van het spoorweg-emplacement voort. En zij liad veine. Want zonder éénmaal door een ran- geerende locomotief bedreigd te worden, bereik te zij de viaduct. Plotseling echter bedacht zij zich en keerde op haar schreden terug. Zij zag een uitgang en snelde in groote vaart, overal schrik en ontsteltenis verspreidende, langs de viaductstraat de Driehojrenplaats op. Daar kwam aan haar sensationeele vlucht een einde. Want na nog twee kinderen omver te hebben ge loopen, werd zij door het haar achtervolgende spoorwegpersoneel gegrepen. Wel deed zij nog heftige pogingen om weer te ontkomen, doch het mocht niet baten.Een agent van politie besloot verder onheil definitief te voorkomen.een schot knalde en dood lag het beest, dat tot zoo veel ongedachte dingen in staat bleek. HIJ HAD GEEN BRANDKAST. Een vakman in een Brabantsch dorp kreeg van een boer uit den omtrek opdracht zijn huis wat op te knappen, vertelt het „Hsgz. Van de meubels, welke de boerenwoning sierden, was het ook een kast, waarin van alles en nog wat, zelfs geldswaardige stukken waren geborgen, die de diensten van den vakman van noode had. Toen de kast de noodige bewerkingen had on - dergaan, kreeg de boer het in zijn hoofd om eens naar zijn geldswaardige papieren om te zien. Wie. beschrijft echter de verwondering van den effectenbezitter, toen hij tot de conclusie kwam, dat een ander zich over zijn bezitting ontfermd had (meende ons boertje.) Het was hem niet moeilijk de verdenking to 'aten vallen op des vakmans knecht, die heel den dag in de nabijheid der schatten werkzaam was. Diens voogd kwam toevallig in den loop van den dag naar den welstand van den jonge - man vernemen en hij schrok niet weinig toen hem de aanklacht ter oore kwam. Zonder dralen werd de auto voorgereden en een heel gezelschap tufte naar de boerderij aan den zoom van de hei. Daar aangekomen trof men men den boer in een heel andere stemming, want zijn „deffecten" liad-ie weer opgeduikeld. Om het gezelschap de vondst nog eens te de- monstreeren, opende de boer z'n kast en toonde de plaats waüFr hij gewoon was zijn „deffekten" te bergen. 't Was op de zooveelste plank tusschen de hammen en gerookte varkensruggen. Maar nou ging het hem boven z'n pet en hij kon er niet o- ver uit, dat ze thans verzeild waren geraakt tus schen de eieren, die in een der kastladen gebor gen waren. En hij telde één, twee, drie, vier, vijf obliga ties N. W. S. ieder nominaal 1000, rente 4'/, ten honderd. en nieuw kleed in zijn kerk niet te duur ge kocht was. Toen ik aan onze kerk in de stad een nieuw zilver avondmaalstel cadeau gaf, was ik lang niet zoc voldaan en was men mij ook lang niet zoo dankbaar. Ik had een heeleboel dingen om over te den - ken in die dagen. Ik maakte een lijst van vragen en mogelijke antwoorden, maar ik scheen altijd wel in een kringetje rond te draaien. Ik eindigde altijd weer waar ik begonnen was. De lijst was ongeveer zoo ,Wie was er in den nacht vóór den moord het huis binnengedrongen 1" Thomas beweerde dat het meneer Bailey was, dien hij op het voetpad had gezien en die de ei genaar was van de paarlen manchetknoop. Waarom was Arnold Armstrong in den nacht, dat hij vermoord was, weer teruggekomen nadat hij eenmaal weg was gegaan Geen antwoord. Was het om de opdracht die I ouise zei, dat ze hem gegeven had Wie liet hem in huis Gertrude zei dat ze de deur aan den oostkant op slot had gedaan. Op de deur zat geen sleutel en de doode had ook geen sleutel bij zich. Hij moet dus binnengelaten zijn door iemand, die in huis was. Wie was er in de wasehkelder gevallen Blijkbaar iemand, die niet goed op de hoogte was met het huis. Er ontbrak op dat oogenblik Gertrude. Dus maar was het Gertrude Zou het niet dezelfde geheimzinnige inbreker ge weest kunnen zijn Wie had mij in de oprijlaan aangehouden 1 Misschien weer die nachtelijke bezoeker. Het leek anders waarschijnlijker dat het iemand was die iets geheimzinnigs vermoedde in de portiers woning. Zouden Louise's gangen nagegaan wor den Wie was I.ouise gepasseerd op de wenteltrap? Zou het Thomas geweest zijn. Dat leek niet onmogelijk, omdat hij een sleutel van de ooste lijke deur bleek te hebben. Maar als hij het was, w at deed hij daar dan Wie had het gat in den muur van den kofier- Denk er om wanneer U gestoken wordt door muggen, muskieten, wespen of andere zomerplagen, dat er geen vlugger, eenvoudiger en meer afdoend middel is dan AKKER's in 60 cents potten bij alle drogisten. PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. De Cocksdorp. Maandagmorgen reed een auto, bestuurd door een chauffeur, die de tuurmanskunst klaarblijkelijk nog niet al le best meester was, van De Cocksdorp in de rich - 'ing van Dm Burg. De man achter het rad had zich de „regels van den weg" goed in het geheu gen geprent, n.1. om bij een rechtsche bocht de hinnennant en bij een linksche bocht de buiten kant te nemen. In Waal en Burg gekomen kwam hij prachtig in de gelegenheid om zijn theoretische kennis in praktijk te brengen, n.1. daar waar de weg kort achter elkaar beide bochten maakt. De rechtsche legde hem geen moeilijkheden in den weg hier door aangemoedigd zou hij met een zwierige waai ook de linksche volgens de regelen der kunst en van den weg nemen, ware het niet, dat een sloot hem dit belet had. Hij nam de bocht een paar meter te ruim, waardoor de „stinkende gauwe" met de kop omlaag in de modder terecht kwam. De voorruit werd bij deze gelegenheid verbrij zeld overigens liep liet ongeval nog al goed af, althans van persoonlijke ongelukken hoorden we niet. Als een bijzonderheid zij vermeld dat ruim een jaar geleden dezelfde auto op dezelfde plaats onder dezelfde omstandigheden van den wal in de sloot geraakte. O malle Texelsche wegen 1 j UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag heeft in deze gemeente bij de z.g.n. pijpen een auto-ongeval plaats gehad, dat althans voor de inzittenden wonder boven wonder best is afge- loopen. Twee heeren kwamet met twee kinderen per open auto vanaf den Slikkerdijk en zouden over een der bruggen verder gaan naar Oude- duis. Zooals gewoonlijk met ongelukken het ge val is, werd ook nu weer veel te hard gereden en kon de draai niet spoedig genoeg worden geno - men. De chauffeur reed tenminste door de leu - ai lig pardoes bij de brug neer te water. De leu - ning viel daarna boven op den auto. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat de wielen al - leen boven .het water uit waren te zien, mag het wel een wonder worden genoemd, dat de men - schen allemaal ongedeerd zijn gebleven. Toen we ter plaatse waren, werd nog geen moeite ge daan om de wagen er uit te halen. De scheep vaart was eenigen tijd gestremd. zolder gemaakt Het was geen vernielzucht Het was in alle stilte gebeurd en zeker met een bepaald doel. Als ik maar begrepen had, waarvoor die opening diende, zou mij heel wat angst en onrust be spaard zijn. Waarom was Louise van haar familie wegge- loopen en had ze zich in de portierswoning ver stopt Voor deze en de volgende vragen wist ik nog geen antwoord. Waarom waarschuwden zij en dokter Walker ons allebei dat we maar liever uit het huis moes ten gaan 1 Wie was Lucien Wallace aWat had Thomas gezien op den avond dat hij stierf 1 Waarom was Gertrude zoo veranderd Was Jack Bailey een medeplichtige of een slachtoffer van de catastrophe van de Handels bank 1 Wat kon Louise er in 's hemelsnaam toe beslui ten om met dokter Walker te trouwen De accountants waren nog steeds bezig met de boeken van de Handelsbank en waarschijnlijk zouden er nog wel enkele weken voorbijgaan voor alles opgehelderd was. De experts die on - geveer twee maanden tevoren de boeken hadden nagezien, verklaarden dat alle effecten en alle v aardepapieren er op dat oogenblik waren. Kort na dat onderzoek was de directeur, wiens ge zondheid niet al te best was, naar Californië ver trokken. Bailey was nog steeds ziek en ook in dit opzicht begreep ik Gertrude's houding niet. Ze keek onverschillig" weigerde over de bank te spreken en voor zoover ik weet schreef zij nooit en ging hem opzoeken. Langzamerhand begon ik te denken dat Gertrude hem ook er van verdacht schuldig te zijn en hoewel ik er zelf precies zoo over dacht, Ergerde haar onverschilligheid me. In mijn tijd waren de meisjes anders. Maar kort daarop gebeurde er iets waaruit ik afleidde, dat Gertrude's kalmte alleen maar aan de oppervlakte lag. -T„ (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1