op, dat ook de voedermiddelen lager in prijs zijn geworden, zoodat de achteruitgang niet zoo groot is als hij schijnt. Voorts heeft de mijnwerkers- staking een verminderd eieren verbruik tegevol- ge gehad, waardoor op de Londenschemarkt een veel grooter aantal binnenlandsche eierfn werd aangeboden. De Engelschen zelf zijn dan ook al lerminst van meerling, dat hun kippenstapel vol doende is om de binnenlandsche behofete te dek ken. Ten slotte zal ook de algemeene econtwni- sche toestand zijn invloed wel doen gelden. De heer M. meent, dat het er maar op aankomt, den productieprijs te verlagen. In dit verband geeft hij als zijn meening te kennen, dat de hoen ders in het algemeen te veel gevoederd worden. Nooit mag meer gevoerd worden dan de dieren vlot achter elkaar opeten. Voorts moet de droog- voedermethode toegepast worden en d'c drinkbak een flink eind van d£ droogvoederbak staan en moet voqr doelmatige huisvestiig en verzorging «•orden gewaakt. Tenslotte kunnen ook de eigenschappen van de hoenders nog worden verbeterd, terwijl een vaststelling van de verterings coëfficiënt der voedermiddelen voor het pluimvee van groot belang is van een crisis in de pluimveeteelt, hoog stens van een tijdelijke inzinking. Deze moot voor de kippenhouders een spoorslag te meer zijn, den kostprijs der eieren zooveel mogelijk te ver lagen. Hoe lager de eierprijs, dos te vlotter afzet. En het snelle dubbeltje is te verkiezen boven het langzame kwartje. „DRENTE MOET EENS EINDELIJK UIT DEN NOOD GERAKEN." De Minister van Binnenlandsche Zaken mr. J. B. Kan, die, gelijk bekend, den laatsten tijd eeni ge reizen naar Drente gedaan heeft, om zich per soonlijk in verschillende plaatsen in het veenge bied van den noodtoestand mededeelingen ver strekt aan een medewerker van „De Ned. Werk gever", hoe die hulp verleend zal worden. De Minister verklaarde te dien aanzien o.m. het volgende Sedert eenige jaren al staan er in Drente ont zettende voorraden fabrieksturf te velde, die niet afgeleverd kunnen worden, omdat de prijs, die voor die turf thans kan worden bedongen, zoo laag is, dat hij de kosten van het vervoer niet loont. Voordat we nu in Drente met de vervening kunnen doorgaan om den vruchtbaren dalgrond bloot te leggen, moeten we door die voorraden heen. Eindelooze velden staan thans vol met die stapels turf, die niet kunnen worden afgevoerd. Van den aanvang af had ik de bedoeling dien af voer mogelijk te maken door een premie. Maar dit achtte ik uit economisch oogpunt toch niet geheel onbedenkelijk. Op eiegn gelegenheid wil de ik dien stap dus niet doen. Daarom heb ik de zaak aanhangig gemaakt bij de commissie, die te onderzoeken heeft wat er gedaan moet worden om te komen tot het wegnemen van de veenlaag en daardoor uiteindeliik van Drente te maken een door land- en tuinbouw welvarende provin cie. De commissie nu heeft me ee ndag of vee»- tien geleden geadviseerd, dat mijn denkbeeld uit voerbaar was. De regeling', zooals deze daaron is vastgesteld, komt in hoofdzaak hierop neer, dat er een kwar tje subsidie zal worden gegeven voor ieder en kubieken meter afgevoerde fabrieksturf. mits deze afgenomen wordt door bepaalde soorten fabrieken, die in den uitvoeringsmaatregel met name zijn genoemd, ó.a. strookartonfabrioken Het is dus geen cadeaiu in den blinde. Door dozen maatregel maak ik dus den afvoer van de te vel de staande fabrieksturf mogelijk. DaarbM zal worden toegezien, dat men nu niet gauw nieuwe turf gaat afsteken, om daarvoor ook dit kwartje te krijgen. Ik hoop, dat de strookartonfabriek te Coevorden reeds in October in werking zal ko men en dan ook tot de afnemers zal behooren. Deze subsidie zal zeker heel wat kosten naar het is het eenige middel om zoo spoedig moge lijk van den veengrond tot dalgrond te geraken, die van uitstekende kwaliteit is, en zoodoende van de werkverschaffing af te komen. We kun nen toch niet eeuwig met die werkverschaffing voortgaan en dag en dag daarbij een paar dui zend arbeiders te werk stellen. We moeten inte gendeel alles beproeven om daarvan ten spoe digste te zijn verlost, ook met het oog op de moei Ijjkheden, die daardoor ontstaan. Het is een to taal onhoudbaren toestand, dat een paar duizend arbeiders te Emmen, die thufis blijven, bij de werkverschaffing daar meer verdienen dan een paar honderd arbeiders, die in Duitschland o\er de grens gaan werken. Maar bovendien in die werkverschaffing zit geen perspectief de mentaliteit die ze kweekt is glad verkeerd. Tk zoek maatregelen met pers pectief. We moeten de emigratie zooveel moge lijk bevorderen, maar vooral zoo spoedig moge lijk tot ontginning van den vruchtbaren tuin grond in Drente, die thans ngo door veen bedekt is, zien te komen. Drente moet eens eindelijk uit •len nood geraken. Deze maatregel strekt om dit doel sneller te bereiken. den trapt de bal nü geheel in het doel zóodat de stand gelijk is. S. werkt weer hard voor de lei ding. De E.-keeper krijgt volop werk en is enkele malen niet erg zeker van zijn zaak, doch weet zijn doel toch schoon te houden.. Geen van heide weet het net meer te vinden, zoodat verlengd moet worden. Succes speelt eerst tegen wind. De S.-voorhoede gaat ten aanval. Toon geeft mooi door aan Ben welke keihard schiet doch juist te- £en de keeper aan. Het is de toeloopeede Jan I ont welke de E.-keeper geen schijn van kans geeft en Succes het winnende punt bezorgd 21 waardoor S. beslag legde op de 3e prijs een ver guld zilveren kruis. Tevens kwam S. in het mz.it van een mooie zilveren lauwertak van D.O.S.K.O. van Oudesluis als tweede prijs van de doo/' D. uitgeschreven nederlaagwedstrijden en Succes D.O.S.K.O. op 20 Juni een 31 nederlaag toe bracht. De prijzen zijn te bezichtigen in de etala ge van II' Dijkshoorn. BRIEF VAN TEUN AAN HARM Breezand, Anna Paulowna, Aug. '26. Waarde vriend Harm Dat was me verleden week 'n historie met jou Tante Na, maar alles zat er nog an, toen ze o verend krabbelde en dat is in den teugenwoordi gen tijd wel 'n lot uit de loterij. In de regel toch is er wel 'n arm of een been bp stap als je zoo buiteling overkomt. Trouwens 't was met mij 'n paar dage leden ook op 't kantje af Je begrij pe, toen main ega in de smiesert kreeg, dat jullie naar Huisduinen weest ware, toe was er geen houwen meer an; zé most en zou ok naar 't Zwar te Duin. „Maar mensch", ik zeg pas is er con eert in dc tent hier weest en nu Zondag twee reu zepartije voetbal; 't is niet opschept .Maar of ik al kletste als Brugman, zij hield keep en zoo stevenden we dan op onze trapauto's naar het Zwarte Duin. We klauterden dat 't 'n lieve lust was, m'n tong hing dra op main schoene Net stond ik als 'n borstig paard op 'n zand- bult uit te blazen of daar was 't .„boem" ik sloeg 'n slag over de kop en docht op z'n minst dat er 'n aardbeving an 't spoken was en er geen stuk meer van me heel bleef (later hoorde ik dat de marine an 't kruit verkladden was en me die val flikt had) Efein, ik bevoelde me wat, peuter de 'n lading zand uit m'n neus en ooren, en wist overend te krabbelen. De eenigste troost, die m'n wederhelft me gaf was, dat ik op z'n minst elke dag 'n half uur an de rekstok most hangen om me wat leniger te maken voor de duinenklimme ij. Nou ik zeg „dank je wel. 'k Heb de schilder bij ons in Breezand zien hangen en daar heb ik de schrik nog van in main kuiten Ja, moet je begraipe, Harm. Rijdt me daar Corn B. met z'n auto achteruit tusschen de Kooiplaats en 'n bollenschuur. Hij bemerkte er geen snars van dat daar 'n schilder op 'n hooge ladder an kladden was. Opeens 'n geweldig gekraak en in minder dan geen tijd ligt de ladder tegen, de wereld en hangt de schilder an de dakgoot te spartelen. De arme acrobaat schreeuwde van zelf moord brand en zocht angstig de lucht af of er geen vliegmachine in 't zicht was, die 'm op kon pikken, maar Corn. B. trooste hem „Hou je kalm man," zei ie, kaïik naar je naasten. De le den van de coöperatieve landbouw-, tuinbouw- en handelsvereeniging bij ons in Breezand hange immers allemaal Ja Harm, dat was me Don derdag 'n huishouwen op Jan Steen op de verga dering bij Borst, en Daalder, die voor 't eerst ka pitein was op 't slingerende cooperatieschip had wat te doen om z'n muitende manschappen on der de duim te houden, 't Valt ook niet mee. In plaats van gage te ontvangen moeste ze elk 50 pop bijdokke wegens kastekort Wilden ze dros sen, dan koste hun dat nog 100 pop bovendien Nuy en IJzendoorn bliezen alarm, maar Busé slaat hun dat spektakelding uit de hand en dan komt Klaas Keuris en werpt olie op de golven. O ja, hoe menigmaal hebben de kanaalgolven niet togen zijn pontschip gespookt. Hoe bulderden fan de orkanen, hoe striemden de stortbuien en bij was kaptein, stuurman, bootsman, matroos a' les in z'n eigen zeivers vercenigd; hij kende z'n reglement en ..bleef op z'n post ..Alle leden \an de coöperatie waren tot tranen wordens toe geroerd door Keuris' woord en duwden maar weer gedwee hun hoofd in de lus vaif de- statu ton en zongen tot slot: „vare, vare, over die bare" (Misschien wel 't mond- en klauwzeer En zoo zullen we eerstdaags wethouder van Erp als onpartijdige van Schagens B. en W. met dikke actetasch vol boomenbioed bij den profes sor in de planten ziekten leer zien verschijnen om het iep-griep - raadsel te doen oplossen. Wellicht kan hij 't brengen tot iep-griep directeur Nou, gonje TEUN. ANNA PAULOWNA. SPORT. Succes-Nieuws. Zondag speelde Succes I tegen Excelsior I in Anna Paulowna, in de verliezers ronde der serie wedstrijden om 3e of 4e prijs. Om ruim 2 uur blaast scheidsrechter Steinman do elftallen in het veld. Succes verschijnt eerst met 10 man en verkiest tegen wind te spelen. E. pakt direct flink aan. De S.-verdediging moet dan ook alles in het werk stellen om erger te voorkomen. Zij schieten echter veel naast en over. Spoedig komt bij S. de 11e man Opdagen en S. begint zich fJink te roeren. De E.-verdediging is geheel pre sent en laat zich dan ook van haar goede zijde zien, vooral de spil munt hier wel uit. Beide doe len verkeeren om beurten in gevaar en met de rast is de stand nog blanco. Na de thee heeft S. het windvoordeel en zijn dan het meest in het offensief. Ook breekt E. enkele malen gevaarlijk door. Het E.-doel verkeert echter het meest in gevaar. Na mooi combinatiespel is het Jan ï.ont welke Succes met een harde schuiiver de leiding bezorgd. Lang heeft S. hier echter geen plezier van. Want als E. doorbreekt en de S.-keeper is uitgeloopen, trapt de E.-rechtsbuiten in het ver laten doel. De S.-back welke nog tracht te red - De heer S. Baken aan den Stoomweg alhier, heeft zijn boerderij met ongeveer 147a H A. land uit de hand verkocht aan clen heer Jb. van Stip- i iaan te Breezand. BREEZAND. De Coöperatieve Landbouw^, Tuinbouw- en Handelsvereenjging hield Donder dag een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Jb Borst. De heer K. Daalder, voorzitter, hoopte, dat de besprekingen kalm gehouden zouden worden. De secretaris, de heer C. Schilderman, las de notulen, welke werden goedgekeurd. Daarna vraagt de heer H. A. van IJzendoorn, of de 100 gulden uittréegeld, die het bestuur heeft vastgesteld, overeenkomstig de Cooperatiewet Js. Voorzitter antwoord, dat niet het Bestuur, maar de Algemeene Vergadering het uittréegeld op 100 heeft bepaald, hetgeen is opgenomen in 't Huishoudelijk Reglement. De heer Nuij vraagt, of met die 100 gulden al les betaald is bij het ujttreden, waarop hij als antwoord krijgt, dat bovendien ieder lid aanspra kelijk is voor zijn aandeel in het tekort op de le denrekening, volgens art. 29a. Daarvan staat niets in de notulen zegt de heer Nuij en hij meent met anderen, dat van dit laatste op de vorige vergadering heelemaal niet gesproken heeft. Er volgt nu een schier eindeloos lange discussie, o- ver dé reeds-goedgekeurde notulen, tot de heer Busé verklaart, dat de notulen er niets mee te maken hebben, doch dat 't staat in de vastgestel de statuten. Ook de heer Keuris wijst er op dat dc verplichtingen der leden aan de statuten ge bonden zijn De discussies nemen nu een kalm einde en gaat men over tot het jaarverslag. Daaruit stippen we aan: het aantal leden be draagt 106. Tweemaal had controle door den ac countant plaats. J. M. Keppel en P. Borst wka- men in het bestuur. De winst- en verliesrekening en balans komen nu aan de orde: De boekwaarde v.d. gebouwen is 7823.62; machines ƒ2775.97, inventaris 630.45.. De accountant zou 'n extra afschrijving aanra den en wel: 823.63 op gebouwen, ƒ1275.97 op ma chines, ƒ280.45 op inventaris, totaal ƒ2380.04 Met inbegrip van het nadeelig saldo vorige jaren dat bedraagt 2863.77 wordt 't bedrag ƒ5248.81, dus wordt dit voor ieder lid pl.m. ƒ50. Dit voorstel wordt met 28 tegen 10 st. aangen. De heer Elfering klaagt dat hij reeds lang gele den zijn lidmaatschap per aangeteekende heeft opgezegd. Hij heeft hiierop nooit antwoord ge had. Ook meent hij, waar hij tegen het accoun- tantsyoorstel heeft, gestemd, met f30 betaling te kunnen volstaan. Echter zijn zienswijze vindt geen instemming. PROVINCIAAL NIEUWS. Alleen Elfering wilde nog in troebel water vis schon en dacht er met 'n koopje af te komen, doch o jé, de man had z'n bril vergeten en zag niet dat z'n snoer inplaats van in 't water, om 'n tak van de cooperatie-treurwilg hing. Inplaats van 'n vette baars ving hij nu 'n dooie musch Niettegenstaande dat, Harm, het was 'n emo tievolle vergaderiing en ik zeg maar: „er moet le ven wezen in de brouwerij. Zoo denke ze er ook o- ver in onze Harmonie. Fijne nieuwe fluiten heb- be ze yan de fransje fair-cente aangekocht en toen is er flink gerepeteerd engediscusseerd Je begrijpt wel Harm, over de vele concerten vanzelf en de groote baas gaf de kleine baas de schuld, en de kleine baas de leden en de leden om gekeerd weer de groote en de kleine baas; kortom het muziek en zang Hindert niemanadl Geen strijd, geen overwinning. Gauw krijgen we weer 'n mop in de tent die klinkt als 'n klok Waar ze ook moppen kunnen tappen, Harm, dat is in de „Schager Vroedschap. Daar hebben ze last van doode boomen aan de Spoorla^n. De voorzitter zegt: „ze hebben de iepziekte en wil ze 'n lavementje geven. Wethouder Gorter even wel meent dat ze aan 'n andere kwaal lijdén. MEDEMBLIK. Voor het Kantongerecht alhier stond terecht G. J. Kpomen van Wervershoof, wegens overtreding Boterwet. Beklaagde heeft boter gemelcerd, waarin méér dan 10 pCt. vetgehalte aanwezig was (welk percentage bij de Wet is bepaald.) Practisch was de bedoelde boter dus beter doch in strijd met de Wet. Eisch 5,uitspraak 1.boete, wat éoor den heer K. direct werd voldaan. Zelden zal het voorkomen, dat men veroordeeld wordt, omdat het artikel te best is HEILOO. Door den heer C. de Ruyter, tuinder alhier, werden Zaterdag 2 sloffen aardbeien „Deutsch Evern" aan de veiling aangevoerd. De ze zijn voor de tweede maal geplukt en de vrucht was schitterend mooi. De prijs was. 1.15 per ki logram. *-■" UIT COCKSDORP. Tijdens een kort onweer zijn op de hoeve Rio Grande bij de Cocksdorp op Texel, bewoond door den heer H. Barhorst, 39 vnn de 40 kippen doodgeslagen. Bij den heer Rie- mens, die een huisje in de nabijheid bewoont, ontstond brand, die spoediïg word geblibscht. In polder de Eendracht werd een schaap de kop verbrijzeld. LANDBOUW. STROOPRIJZEN. De algemeene vergadering van aandeelhouders der coöperatieve stroocartonfabriek „De Toe komst" te Scheemdermeer heeft den gemiddel den strooprijs voor den oogst 1925 vastgesteld op 36-09 per 1000 kg. HOOI. Het Kamper-Eilander hooi werd te Kampen in de afgeloopen week verhandeld voor 20 tot 22 per 500 kg. Voor hinnenveldsch werd 18 tót f 20 besteed. Matige handel. De hooibouw is afge loopen. GOEDKOOPE TREIN. WOENSDAG 25 AUG. De directie der Ned. Spoorwegen zal op Woens- lag 25 Aug. een goedkoope trein 2e en 3e klasse laten rijden van Helder, Anna Paulowna, Scha- gen enz. naar Nijmegen, Oosterbeek Laag en Arn hem en terug Prijzen voor heen en terug: 2e klas se ƒ5.25; 3e klasse 3.75. De verkoop van akarten vangt aan Woensdag 18 en wordt gesloten Dins dag 24 Augustus. Zij worden verkocht aan hoven genoemde stations. Vertrek heenreis Helder 5.54; A. Paul. 6.10 v.m. Schagen 6.24. v.m. Aank. Arnhem 10.55. Vertr. uit Arnhem 7.17. n.m. Aankomst te Scha gen 11.14; te Anna Paul. 11.26; te Helder 11.41. Zie advertentie in dit blad. GEMEENTE WIERINGEN. Het fracm van het nieuwe rijwiel, dat verleden week bij den heer J. Luyt werd ontvreemd is door 'n zeegrasdrooger te Lutj eland opgevisent. De wielen, de pedalen en het zadel waren er van afgeschroeft. Het opgevischte deel werd bij de politie gedeponeerd. De A. N. W. B. iis voornemens een wegwijzer te doen plaatsen op den hoek Kerkplein-Nieuw- straat bij de woning van dep heer N. Kaan. ONGELUKKIGE MILITAIRE MARSCH. Het 13e regiment infanterie te Maastricht ging een dezer dagen smorgens om 10 uur op marsch naar de 30 km. ver Heerier Heide Men arriveerde te n.m. vijf uur. Tegen half twaalf snachts begon de velddienst tot zes uur smorgens. Te kwart voor acht werd weer afgemarcheerd naar Maas tricht waar men te vier uur binnenrukte. In der tig uren hadden de jongens dus 60 km. bij felle hitte met volledige bepakking van 20 kg. geloo- pen behalve de zes uur velddienst. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Van de 300 man vielen er 150 uit. Van de andere helft moes ten 100 man op het ziekenrapport. Een had blin dedarmontsteking. 16 man liggen er op het oo- genblik in Utrecht in het ziekenhuis wegens ge broken middenvoet-beentjes. Een aanklacht over het gebeurde is bij de be trokken autoriteiten ingedjiend. ERNSTIGE CONFLICTEN. Al hebben de samenscholingen va nhet publiek in de omgeving der azijnfabriek te Tiel een einde genomen, het begeleiden der werkwilligen naar |en van de fabriek geeft dagelijks aanleiding tot meer of minder ernstige ongeregeldheden. Zater dagavond is.het te Kerk Avezaath, waar een aan tal werkwilligen woonachtig is, tot een ernstig treffen gekomen, waarbij de Averzaathsche bevol king zich met hooivorken, dorschvlegels en spa den gewapend had. De stakers met hun aanhang werden naar Tiel gedreven, waarbij flinke klappen vielen. DOODSLAG. Zaterdagavond 11 uur kregen jongelui te Zie- rikzee, na het verlaten van een café, waar ge danst was, ruzie over een meisje. In den strijd stortte een der jongelieden neer. Hij had een drie cm. breede wonde in de borst, die, zooals dr. de Ruyter constateerde, gevaarlijk was. Kort na dien overleed de jongeman. Ëen der vechtersba zen werd van zijn bed gelicht. Hij beweerde den verslagene een klap te hebben gegeven. - DAAR WEET MEN TE KAUWEN - Volgens de officieele statistieken besteedde het Amerikaansche volk verleden jaar 117 milli- oen gulden aan kauwgom. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 16 Aug. Augustus 1926. Op de he den gehouden weekmarkt waren aangevoerd 28 vette koeien 240 a 460 18 vette kalveren 65 a 145 p. ned. pond 1.10 a 1,50 39 Nuchtere kalveren slacht 8 a 28 8 vette schapen 26 a 31 468 vette varkens zware p. ned. pond 0.76 a 0.84., zouters 0.74 cent. - Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van. Maandag 2 tot en met Zaterdag - 14 Augustus. Kippen per stuk 0.75 a 2 Kuikens per stuk j 0.10 a 1.75 Eenden per stuk 0.50 a 1,75 Ko nijnen per stuk 0.30 a 2 Eenden-eieren per 100 stuks 5.75'; Kippeneieren (grooth.) per 100 st. f 7 a 7.75 ;iclem (kleinh.) per 100 stuks 6.50 a 8 boter le soort per half kilogram 0.85 a 0.95* idem (2e soo'ri) 0.70 a 0.80 slachtduiven 0.15 a 0.20. '5 KINDERRUBRIEK. Hier ziien jullie een leuk plaatje van Boer Haas en Dikkie Schildpad, die bezig zijn een stuk land om te ploegen. Boer Haas heeft al een oaar maal uitgekeken naar zijn vrouw, want liet wordt tijd voor zijn twaalfuurtje, maar zij verschijnt, niet. Tenminste,- dat denkt Boer Haas; maar zijn Vrouw is er allang Domme Boer Haas ziet haar niet, dat is het 'm. Als hij maar goed gekeken'had, dan zou hij haar al een heelen tijd geleden ontdekt hebben. Vrouw Haas heeft zich VGor de aardigheid verborgen. Zien jullie haar Zoekt m^iar eens, om Boer Haas een handje te helpen. Plekken op de huidj puistjes ent zweertjes zijn onaangenaam en moeilijk té verdrijven, cwndat telkens andere plaatsen besmet wor- dfcn. Geneest U^met Akker Kloosterjbalsem ïdan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Bovendien onovertroffen bi) wonden. ontvellingen, smetten. Insectenbeten. Per pot 20 gram 60 cent. -v. 50 gr. f 1.-. v. 100 gr. f t.75 OveraC verkrijgbaar!

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2