MESTUIT - SCHAGEK De Wenteltrap EEREK BAAI P0RT0RIC0 J. B. H1ÏÏSS PRUIMTABAK 17e Jaargang- Vrijdag 20 Augustus 1926. No. 75 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN wieringer courant* iSOHN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van I5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUt Hippolytnshoei Wlerlnfen. Telef. Intercomm. No. IA FOTO'* IN EIGEN OMGEVING. Famlllagpoapan, BoKi-derljan en Interieurs. Sporlfoto's en Industrieel werk. WORDEN OEMAAKT DOOR ATELIER Zonder Terhooging Tan prijs overal aan knis te ontbieden. de bouw der kunstwerken in den afsluitdijk door de N.V. onder zijn goedkeuring in het openbaar of onderhands zal worden aanbesteed, in welk geval deze voor haar bemoeiingen terzake geen andere vergoeding zal ontvangen dan do even tueel door haar gemaakte kosten. Voor de Nedérlandsche aannemers, die niet in de N.V. zijn opgenomen, zal er dus bij de uitvoe ring der Zuiderzeewerken nog werk genoeg over blijven, en de overeenkomst heeft dan ook alleen ten doel, om, vóórdat wordt aangevangen met de werken, waarop het in de eerste plaats aannomt en waarbij de grootste risico's zijn te verwachten, n 1. de afsluiting der Zuiderzee en de bedijking van de Wieringermeer de meest mogelijke zeker heid te verkrijgen, dat tot aan de geheele voltooi ing daarvan over goede aannemershulp en vol doend materieel zal kunnen worden beschikt. ïn afwachting van de afwikkeling der nog noodige formaliteiten der overeenkomst hebben de deelnemers reeds een begin gemaakt met den aanleg van den proefpolder bij Andijk, volgens een door de directie der Zuiderzeewerken onder goedkeuring van den Minister met hen daarom trent getroffen redeling. Het is toch noodig, dat deze proefpolder zóó tijdig gereed zal komen, dat reeds in den zomer van 1927 met de daarin te nemen proeven betreffende de ontzilting en het in cultuur brengen van den drooggelegden zee bodem kunnen worden begonnen. Vijf achtereenvolgende jaren is Mejuffrouw Dorothy Hughes uit Brooklyn, N. Y. bij den schoonheidswedstrijd tot de schoonste onder de achoónen verklaard. MAATSCHAPPIJ TOT UITVOERING VAN ZUIDERZEEWERKEN. Dezer dagen is opgericht een naaml.' vennoot schap, opgericht onder den naam „Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken" aan wel se deelnemen de Hollandsche Aannemings-Maat- schappij te 's-Gravenhage, de Hollandsche Maat schappij voor Aannemingen (voorheen de firma Van Hattum en Blankevoort) te Beverwijk, de heer L. Volker Az. te Sliedrecht en de heer A. Bos Pzn. te Dordrecht. Met deze vennootschap bestaat overeenstemming omtrent een regeling, v aarbij haar wordt opgedragen het maken van den afsluitdijk der Zuiderzee tusschen Wicrin- gen en de Friesche kust, wat de daarin gelegen sluizen en andere kunstwerken en van den dijk van de Wieringermeer tusschen Wieringen en Medemblik, zoomede van den bij Andijk aan te leggen proefpolder en wel op dezen voet, dat^ ach tereenvolgens voor de uitvoering der verschillen de werken afzonderlijke aannemingsovereennom sten zullen worden geslQten, volgens dooi' den Minister van Waterstaat goedgekeurde bestek ken en dat het Rijk in beperkte mate in de winst, alsmede in het eventueele verlies der N.V. za deelen. Buiten deze overeenkomst blijven intussclien een aantal in verband met de afsluiting der Zui derzee en de indijking en droogmaking der Wie ringermeer uit te voeren belangrijke werken, als bijv. het verhoogen en verzwaren van de Friesche en Noord-Hollandsche zeedijken het maken van den dijk langs het boezemmeer en van het afwa teringskanaal langs de Noord-Hollandsche kust cn alle voor de verkaveling van de Wieringer meer uit te voeren werken, al welke werken op de gewone wijze zullen worden aanbesteed, ter wijl voorts aan den Minister van waterstaat de bevoegdheid is voorbehouden om te vorderen, dat FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MART ROBERTS RINEHART. )o( No 21 „Prachtig En hoe heet je moeder „Moeder natuurlijk. Hoe heet jouw moeder Fn hij wees op mij Ik zal maar eens uitschei- Oen met zwarte kleeren te dragen, het maakt een vrouw tweemaal zoo oud dan ze in werkelijk heid is „En waar heb je gewoond voor je hier kwam? De detectieve \^as gelukkig zoo beleefd om niet te glimlachen. „Grosmutter", zei hij en Jamieson trok een heel verbaasd gezicht. „Duitsch mompelde hij. Wel, jongmensen, je schijnt niet erg veel van je zelf af te weten .,lk heb het de heele week al geprobeerd," viel juffrouw Tata hem in de rede. „De jongen kent paar woorden Duitsch, maar hij weet niet waar hij gewoond heeft, of iets." Jamjieson schreef iets op een kaartje en gaf dat aan haar. „Juffrouw Tate," zei hij, „ik wou graag dat u iets voor me 'deed. Hier is geld voor een telefoon gesprek. Zoodra den moeder van den jongen hier komt. belt u dat nummer op en vraagt u naar den persoon wiens naam hier staat. U loopt maar evers vóór een boodschap naar den drogist en te lefoneert stilletjes. U hoeft alleen maar te zeggen „De dame is er." ..De daipe is er," herhaalde juffrouw Tate. ■Goed, meneer, en ik hnop dat het niet lang meer jzal duren. De jongen kost me een heeleboel aan melk." „Hoeveel kostgeld wordt er voor hem betaald? BINNENL. NIEUWS. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. De arbeidsinspectie schrijft ons 14 Augustus 1926 werd wederom een mensch gedood, die den koperen lampvoet van een (defect) gloeilampje aanraakte. Eigenlijk is de zaak zoo Het slachtoffer kwam met een onder spanning staand deel in aanra king en zakte in elkaar. Het is volstrekt niet ze ker, dat hij toen al dood was. Had men onmiddel lijk kunstmatige ademhaling op hem toegepast cn desnoods 2 uren lang voortgezet, misschien was hij dan wel uit een toestand van schijndood weder bijgekomen en in het leven gebleven. Dus bij alle gevallen van schijnbaar plotse- lingen dood door electriciteit dadelijk beginnen met kunstmatige ademhaling toe te passen en deze lang voortzetten. Eerst wanneer daarbij geen resultaat wordt verkregen, mag men ver^ onderstellen, dat het slachtoffer werkelijk dood is. Kunstmatige ademhaling is behalve de ahrt massage, welker techniek door veel minder per sonen verstaan wordt het eenige middel om deze ongelukkigen te redden, maar onmiddellijk beginnen en lang voortzetten. BEROEPSOMVORMING. Naar het „Centrum" verneemt, is men te Ut recht aangevangen met een cursus om werkloo- ze timmer- en opperlieden tot goede metselaars te vormen. De werkloosheid in Utrecht houdt gestadig aan en, waar er feitelijk daar eentekort is aan goede metselaars, is er door het gemeentebestuur besloten om eenerzijds op die wijze iets te doen, ten einde de werkloosheid te bestrijden, ander zijds in een tekort aan goede vaklieden te voor- zien. In de ambachtsschool kwamen Maandag om uur tien voor deze opleiding aangewezen arbei ders bijeen, waar zij in tegenwoordigheid van enkele bij dit opdeidingswerk betrokken autori teiten' voor den aanvang van hun arbeid werden toegesproken door wethouder A. H. Smulders, die betoogde, dat het gemeentebestuur helpend Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" Laat - ALKMAAR 70,30,100,120,140,150, 160,180, 200, 225, 250 en 350, 400, 450 en 500 cent per pond. tics, die toch met een dwangbevel zijn verrast, de consequenties van het dwangbevel zullen afwach ten om langs gercehtclijken weg aangetoond te zien lc wie hier de schuldige is, 2c of zulke fei ten ongestraft mogen gelaten worden, en 3e wan neer belasting-schulden verjaren. wil optreden bij deze beroepsomvorming, wat na tuurlijk niet inhoudt, dat de gemeente daarme de de verplichting op zich neemt de betrokkenen blijvend aan werk te helpen. De arbeiders zullen vanwege de commissie tot steun aan uitgetrokken werkloozen hun ge meentelijken wekelijkschen steun voorloopig uitgekeerd krijgen. Het spreekt, dat deze beroepsomvorming in de kringen der vakgenooten en van hen, die nauw met het werkloosheidsvraagstuk te Utrecht be trokken zijn, met belangstelling word t gadege slagen. Een technische commissie is gevormd, bestaan de uit drie vertegenwoordig'ers def patroons en der werknemers-bouwvakórganisatie, die eerst mee het program opstellen en 't toezicht uitoe fenen. De arbeiders werken met vrijen wil na overleg met hun organisatie. EEN REIS OP DE BUFFERS. Zondagmiddag, juist toen trein 1657,, welke om 2.49 van Weesp naar Bussum vertrekt, het station uitstoomde, zag de stationschef, hoe een eiziger op den reeds in beweging zijnden trein sprong en een coupédeur trachtte te openen. Toen hem dit niet gelukte, liep hij langs de treeplank tot achter aan het rijtuig en klom vervolgens op buffers, daar hij, naar later bleek, bevreesd was zich aan de paaltjes te stooten, welke zich xan het einde van het perron alhier bevinden. Bij de poging, om op de buffers te komen, stootte de roekelooze reiziger op gevoeUge wijze het hoofd tegen een der haken, waaraan 's avonds de lantaarns bevestigd worden. De stationchef liet het alarmsignaal klinken. Tegelijkertijd had echter een der conducteurs de waaghalzerij ga degeslagen hij wist, langs een treeplank loopen- de, bij de luchtrem te komen en deze in werking te stellen, zoodat de trein nu spoedig stilhield. De reiziger, een Amsterdammer, die naar Bus sum moest, doch in Weesp op het perron even een luchtje had willen scheppen, maar te laat bemerkte, dat de trein reeds weer in beweging was, Werd in de gelegenheid gesteld, het verdere gedeelte van de reis op iets geriefelijker wijze af te leggen. De klimpartij langs het spoorrijtuig kostte hem echter een procesverbaal. SLORDIG BEHEER. Er gaat te Zevenbergen geen Raadsvergadering voerbij of er wordt gesproekn over de slordigheid van den vorigen gemeente-ontvanger: Thans wor den dwangbevelen uitgereikt tot het betalen van schoolgeld over 1922'25. Verschillende perso - oen toonden met quitantie aan, dat zij betaald hadden. We vernamen dat eenige bezitters van quitan- i Geurig xijn ofe kenmkhkenae eigenschappen vroeg ik. „Drie dollar per week, zijn wasch inbegrepen. „Mooi," zei ik. „Ik zal u de afgeloopen week betalen en nog een week vooruit. Als de moeder komt, mag ze niets weten over dit bezoek geen woord en als belooning voor uw stilzwijgen kunt u dan dit geld gebruiken voor voo: iets voor uw eigen kinderen." Er kwam een opgewekte uitdrukking op haal vermoeide gezichtje en ik zag haar naar de voe ten van haar kinderen kijken. Ik vermoedde, da\ ze het geld aan schoenen zou besteden, wani dfe voeten van arme kinderen kosten bijna evenvee geld ais hun magen. Toen we terug reden, maakte Jamieson maai één opmerking ik geloof dat hij eigenlijk erjj teleurgesteld was. „Is King een speciale kinderzaak vroeg hij. Neen, dat niet het is een groot warenhuis.' Toen zweeg hij verder, maar zoodra we thuis v aren, liep hij naar de telephoon en belde het warenhuis van King op. Na eenige moeite kreeg hij den directeur aan do. telefoon en had een lang gesprek met hem Toen Jamieson den haak had opgehangen kwam hij bij mij. Het wordt steeds ingewikkelder zei hij glim lachend. „Bij King zijn vier vrouwen in dienst die Wqllace heeten, maar ze zijn geen van_ allen getrtiuwd en geen van allen ouder dan twintig Ik denk dat ik vanavond naar de stad ga, ik wil ook nog naar het Kinderziekenhuis toe. Maar voor ik vertrek juffrouw Innes, zou ik wel graag willen dat u wat openhartiger tegen mij was, dan u tot nu toe geweest is. Ik wou dat u mij den re volver liet zien, die u in het tulpenbed heeft op geraapt." Dus hij had het al dien tijd geweten ,,Het was een revolver, meneer Jamieson" gaf ik loe, omdat ik geen anderen uitweg meer zag „maar ik kan hom u niet laten zien. Ik heb hem niet in mijn bezit. Een ladder die niet op'z'n plaats stond. UIT HET LAND DER ONBEGRENSDE MOGE LIJKHEDEN. In de eerste helft dezer week kon men in Het Bildt en aangrenzende gemeenten een prachtau- f.o met ongewone initialen zien toeren, wordt aan de L. Crt. geschreven. Het was een „car" uit Ame rika, welke door den eigenaar, den heer Rein Ro zendal, op zijn reis over den Oceaan was mede gevoerd, om hier in het oude werelddeel zich van ijn eigen gemakkelijk en solied rijtuig' te kun nen bedienen. De heer R. was vergezeld van zijn echtgenoote van eigen naam IJmkje Beilanus, en van twee zoons, van wie de een, een student in de medicij nen, dienst deed als chauffeur. De ouders waren beiden geboortig van Het Bildt en van de meest eenvoudige afkomst, landarbeiderskinderen. Bei den hadden slechts weinig onderwijs genoten tot hun elfde jaar en door het destijds heerschende schoolverzuim ook geregeld. Op omstreeks 15-jarigen leeftijd met familie laar Amerika gekomen, hadden zij zich geves tigd te Paterson. De jongen was in dienst geko - men in een zijdefabriek, had zich met ijver en overleg bekwaamd in de verschillende te vemch ten werkzaamheden en was betrekkelijk spoedig meesterknecht geworden met een salaris van 100 dollar per week. Verder was hij zelf een fabriek in eigendom machtig geworden en hoewel door tegenslagen al eens bijna zijn geheele vermogen verloren hebbende, was godin Fortuna hem later ook weer goedgunstig geweest. Zijn kennelijk schrandere en krachtige geest is echter zeker wel de hoofdfactor geweest voor het buitengewone succes, door hem behaald in de fabrieks en zakenwereld. Hij is thans eige naar van zes fabrieken ter vervaardiging, ver ving en anncxen van zijden stoffen. Drie gehuw de kinderen drijven tijdens zijn afwezigheid nu Na het eten stelde Jamieson voor om in zijn plaats voor een paar dagen een ander te sturen, maar was er zekér van dat er niets meer gebem ren zou en dat Alex en hij best voor de bewaking konden zorgen. Vroeg in den avond ging de de tectieve naar de stad terug, om negen uur lag llulsey die den heelen dag golf gespeeld had om z.ijn gedachte.n af te leiden vast te slapen op de rustbank in de huiskamer. Ik ging zitten breien en deed net of ik er niets van merkte toen Gertrude opstond en den tuin in liep. Zoodra ze echter goed en wel verdwenen was, ging ik ook den tuin in. Ik was niet van plan om hun gesprek af te luisteren, maar ik wil de mij er van overtuigen dat het werkelijk Jack Bailey was, dien ze zou ontmoeten. Langzaam liep ik het grasveld over, kroop dicht bij de portierswoning door een opening in den heg en bevond mij toen op den openbaren weg. Ongeveer een dertig metee naar links be gon het voetpad door het dal naar de golfclub en daar vlak bij was het bruggetje over de Casa nova-beek. Ik stond juist op het punt om het pad in te slaan toen ik iemand hoorde aankomen en ik kroop weg tusschen de struiken. Het was Gertru de die vlug naar huis terug liep. Ik was stomver baasd. Ik wachtte tot ze tijd genoeg had om bij na in huis terug te zijn, voor ik weer op weg ging. En toen kroop ik onmiddellijk weer weg. De re den waarom Gertrude zich niet aan haar over eenkomst gehouden had, was duidelijk. Alex de tuinman, stond tegen de brugleuning aan en rookte een pijp. Ik had .Liddy wel ik weet niet wat willen doen, omdat ze zoo dom was geweest het briefje voor te lezen terwijl hij het hooren kon. En Alex had ik wel willen vermoorden om zijn brutaliteit. Maar er was niets aan te doen. Ik keerde om en liep langzaam achter Gertrude aan naar huis terug. Na het donker waren we altijd erg voorzichtig We inspecteerden iederen avond alle ramen en sloten, maar op voorstel van Jamieson hadden we op de oostelijke deur niet meer dan het oor spronkelijke Yale-slot. Het leek ons het beste om een ingang voor den indringer over te laten en dan ip_ donker voortdurend de wacht houden on deraan de wenteltrap. Terwijl de detective er niet was, losten Halsey en Alex elkaar afHalsey waakte van tien tot twee en Alex van twee tot zes. Ze waren allebei gewapend en bij wijze van extra voorzorg, sliep edgeen, die niet op wacht zat, in een kamer vlak bij de wenteltrap en liet zijn deur openstaan voor het geval er iets gebeurde. Al deze maatregelen hielden we zorgvuldig ge heim vodr de andere bedienden, die nu pas rus tig begonnen te slapen en die zonder een enkele uitzondering hun deur grendelden en een nacht licht lieten branden. Woensdagavond was alles weer rustig. Het was bijna een week geleden dat Louise iemand op de wenteltrap was tegen gekomen en al weer vier dagen nadat het gat in den muur van den kofferzolder was ontdekt. Arnold Armstrong en zijn vader nisten zij aan zij op het kerkhof te Casanova en bij het Afrikaansche kerkje op den heuvel, wasThomas begraven. Louise was met haar moeder naar de stad ge- vaan en behalve een beleefd briefje om mij te be danken, hoorden we niets vaïi haar. Dokter Wal!- ker had zijn practijk weer hervat en af en toe zagen we hem langs ons rijden in zijn auto, al tijd met een enorme snelheid. De moord op Ar nold Armstrong was nog niet opgelost en ik bleef hij mijn plan om op Zonnehoek te blijven tot die zaak in ieder geval gedeeltelijk was opgehelderd. En toch, hoe .rustig het ook leek, werd Woens dagnacht de brutaalste poging gedaan om in huis te komen. Donderdagsmiddags liet de waschvrouw mij vragen of ze mij kon spreken en ik ontving haar in mijn eigen zitkamer, die vlak naast mijn kleedkamer lag. Mary Anne was in de war. Ze had haar mou wen neergeslagen en een wit schort voorgedaan, dat ze tusschen haar roode handen sond te draal en. (Wordt vervólgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1