17e Jaargang. Dinsdag 24 Augustus 1926. No, 76 18® NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN «WIERINGER.COURANTft liOBN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUBEAU: Hlppolytushoef Wier In gen. Telef. In ter oom m. No. MODE. EEN ZOMERTOILETJE VOOR DAMES, JONGEMEISJE EN KINDEREN. Gemakkelijk te maken japonnetjes voor Da mes, Jongemeisjes en Kinderen zijn afgebeeld op bovenstaand plaatje. De damesjapon is ge dacht van citroengeel popeline, een stof en een kleur die buitengewoon modern zijn, met bor duursel vau oud-goud, geel en groen op wit. Het geheel geeft een zeer apart en modern ca chet. Het meisjesjaponnetje is van linnen of nollen stof en bestaat uit een ten deelo geplooid rokje met rechte casaque. Het kinderjurkje is van wit batist en met bloemen-motieven gebor duurd. Alle drie zijn zeer eenvoudig te maken. Knippatronen zijn /verkrijgbaar in de verlangde maten, onder opgave van de no.'s 1120, 1121 en 1122 aan het bureau van dit blad. Kosten 55 ct. per stuk. MARKTOVERZICHT. Hoe bet komt, dat de varkens dezen zomer nogal prijzig zijn 't Is in den regel moeilijk om de oorzaken der handelsverschijnselen op te sporen. De handel is zulk een ingewikkelde eco nomische combinatie, dat de verschijnselen, die daarbij en daarin voorkomen, zoo geheel buiten de markt liggen, dat men alleen met behulp van velerlei gegevens ze kan verklaren. De goede varkenshandel zal wel voornamelijk zitten in. de hoogere vetprijzen en in het Engelsche in voerverbod. Daardoor wordt ook den invoer van Londensche biggen en zouters getroffen. De big gen teelt is daardoor in vele streken van ons land vastgelegd, waardoor de varkensvoorraad achteruit is gegaan. Zoodat de prijzen wel moes ten omhoog gaan. Als daar weer evenwicht is ontstaan, zal weldra prijsverlaging volgen. Te SCHAGEN was Donderdag al neiging tot die verlaging. De markt zette vroeg in met 40 cent, werd al spoedig 39*/2 en was na een uur 39. Verder hebben wij ze niet kunnen volgen. Scha pen waren goed. De hoogste markt 34£0 ver kregen J. Raat Burgerbrug en G. Smit Barsin- gerhorn. Overhouders voor de wei 25.a 36.-. Texelsche lammeren 17,k 18,Oude vette schapen 28,— k 36.—. Beste jonge koeien, met kleine voorraad 1,05, goede le kw. 1,Gros sierskoeien 80 cent, mindere kwaliteiten 0.55 i> 0.65. Goede stieren 70 cent. BINNENL. NIEUWS. MET DE VINGERS TUSSCHEN EEN HAKSELMACHINE. Een zoontje van den daglooner V., te Zeve naar, zou eens probeeren, een hakselmachine in werking te stellen. Inplaats van beetwortelen hield de vijfjarige knaap er een paar vingertjes tusschen, met het voor de hand liggend gevolg, dat die er grootendeels werden afgesneden. VERDRONKEN. Donderdagavond is te Hensbroek (N.-H.) de viachtscliipper A. Hoogland uit Broek op Lan- gendijk bij het verplaatsen van eenige gevulde zakken van zijn motorschuit gevallen. Hoewel terstond een woonwagenbewoner gekleed te water sprong, kon men hem pas weer op het droge brengen, toen de levensgeesten reeds ge weken waren. Geneeskundige hulp mocht niét meer baten. DOOR DE VOORRUIT GESCHOTEN. Op den Rijksweg Tilburg-Breeda onder 'de gemeente Rijen is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Een kindje van den heer C. B., te Rijen werd, toen het van achter een boom vandaan kwam, door een auto aangereden. Het kind word tegen den grond geworpen en bleef daar bewusteloos liggen. Weldra was het evenwel door ijlings ontboden geneeskundige hulp bij gebracht, waarna bleek, dat. het slechts eenige minder ernsttigc schramwonden aan het gelaat had bekomen. De chauffeur van de auto was er evenwel ern stiger aan toe. Door het krachtige remmen whs de man door de voorruit van de auto geschoten, waardoor hij een ernstige snijwond aan het voorhoofd had bekomen. Tn zorgwekkenden toestand is. de man n-aar het ziekenhuis overge bracht VOEDERPROEVEN MET EENDEN. Khaki Campbell-eenden, die 300 eieren leggen. Men schrijft Zooals velen bekend is, is dr. Te Hennepe, bacterioloog der Rijksseruminrichting te Rot - teidam, reeds eenige jaren bezig, te Volendam, op zijn proeffokstation, voederproeven te nemen met eenden, biet doel dezer proeven is onder meer, de eendenhouderij te bestudeeren, in ver band met de droogmaking der Zuiderzee en de ii lernationale wet,'die het visschen van onder- n aatsche visch op de Noordzee zal tegengaan. Deze proeven hebben dit jaar een interessant resultaat opgeleverd. Een 50-tal der in Volen dam gefokte en opgevoede eenden zijn in het najaar van 1925 overgebracht naar het terrein der Eerste Zuid-Holl. Coop. Pluimvee Centrale, aan den Kralingschen weg te Rotterdam. Dit lokstation staat eveneens onder leiding van dr. Te Hennepe en hier heeft hij proeven genomen met het voeren van slachtafval op eenden. Alle eenden, zoowel te Volendam als te Rot terdam, worden zonder eenig zwemwater gehou len. De foktoomen te Volendam krijgen nooit groenvoer en alleen droogmeel en mais te eten. Te Rotterdam loopen de eenden in grasrennen, en krijgen alleen droogmeel of slachtafval. Deze week nu heeft een foktoom van Khaki- Campbell-eenden een ongekend hoog productie cijfer gehaald. Een der te Volendam gefokte eenden legde op 14 Augustus haar 300ste ei, ter wijl de andere drie Campbells van dezen fok toom legden resp. 241, 233 en 284 eieren tot 15 Augustus. Alle vier eenden zijn heden nog aan den leg. Verschillende eenden hebben reeds het legcijfer van 200 gepasseerd. Van de „300-legster" zijn dit jaar verscheide ne jonge eenden en woerden te Volendam opge fokt en deze zijn 15 dezer jonge eenden weer op het terrein der Centrale geplaatst. Een dezer jonge eenden, 41/- maand oud, is al reeds aan den- leg. Wegens het niet tijdig antvangen van eopie konden wij het vervolg feuilleton „De Wentel trap" heden niet plaatsen. Red. DE DOOD VAN EEN LAFAARD. De jongen keek, vermoeid over de verschan sing geleund, naar de een voor een aangloeien de lantaarns op de kust. Het stampen van het schip deed zijn hoofd bonzen en het gebrek aan voedsel had een weegevoel in zijn maag veroor zaakt. Hij scheen zich weinig aan te trekken van de 300 emegranten, die zich aan boord van bet schip bevonden. Hij had een gevoel van wrok tegen het noodlot, dat op hem rustte. De oude kapitein Maris had al heel weinig blijk gegeven van zijn menschenkennis, waar hij an ders zoo praat op ging, toen hij zijn eenigen zoon naar zee gezonden had. Tot zijn verdediging mag hier gezegd worden, dat Maris geen kans gezien had de bleuheid en de gevoelloosheid van zijn zoo meester te wor den. De oude Maris en al zijn voorvaderen wa ren echte ruwe zeelui geweest,, ze hadden meni- gen storm beleefd en schier op elke zee waren ze aan allerlei gevaren blootgesteld geweest. En nu had de jongste spruit uit het geslacht der ij Marissen veel meer weg van een jonge juffrouw J dan van een zeebonk De jongen had wel vaak droefheid gevoeld o ver de vele verwijten, welke zijn vader tot hem richtte, maar zijn karakter was steeds onveran derd gebleven. De jongen was veel meer voor een kalm baantje geschikt dan voor het ruwe zeemansbestaan. Maar ondanks dit alles was hij thans scheepsjongen aan boord van het s.s. ..De Ster van Azië", een vrachtboot, die emigran ten naar de Kaapkolonie overbracht. Even later kwam de tweede stuurman langs en die zei, dat Maris naar beneden moest' gaan. Toen was alles rustig. Enkele uren later stoomde het schip rustig verder door den dikken mist want het was mis tig in het Kanaal. j)e kapitein liep op de brug heen en weer. Hij DE ONVERSAAGDE WEDUWE VAN HOENSBROEK. Een zeldzame huwelijksinzegening Woens dagmorgen in de R.K.-kerk te Hoensbroek. Toen werd n.1. onder overgroote belangstelling het huwelijk ingezegend van de 76-jarige weduwe C. met een weduwnaar van 60 jaar. Vrouw Ceen bekende straatfiguur uit Iloens broek, die er echter warmpjes bijzit en geen kinderen heeft, was recht in haar schik, want reeds lang wenschte -rij weer in den echtelijken staat te treden. Het vorige jaar hadden onverlaten daarvan reeds gebruik gemaakt, doordat een van hen haar een huwelijksvoorstel deed en de weduwe bewoog geld te geven om een trouwpak te koo- pen. Later bleek dat de huwelijkscandidaat reeds gehuwd was en is de politie, zeer tot on genoegen van de weduwe, die zulks niet wilde gelooven, daar een stokje voor komen steken. Spoedig daarop echter was er een lieusche candidaat gekomen en kon de huwelijksband ongehinderd worden gesloten. Iedereen leefde met de 76-jarige mee. In een prachtig versierd rijtuig werden de oude jongelui na de huwelijks inzegening naar hun woning gebracht, die door buurlui met groen en bloemen kwistig getooid was, terwijl ook de straat, waar het echtpara woont, in feestdos gestoken was. Op verzoek van de bruid zorgden politie* en marechaussee voor een escorte, terwijl de burgemeester mede aanwezig was om den optocht, die honderden nieuwsgierigen trok, ordelijk te doen verloopen. Des avonds kwam het plaatselijk muziekkorps een serenade brengen en werd er volop feest ge vierd. PETROLEUM GEDRONKEN. Een kindje van den arbeider M., te Huiten, dronk, toen het even alleen was gelaten, uit een petroleumkan. De moeder vond het eenige oo- genblikken later bewusteloos liggen. De ijlings ontboden arts diende het kind een braakmiddel toe, waardoor het een golf petroleum kwijtraak te Hoewel nog ziek is de kleine buiten gevaar. DE EX-KROONPRINS NAAR DOORN Uit den Haag wordt aan de „Vossische Ztg." gemeld, dat binnen 10 dagen de ex-kroonprins naar Doorn zal vertrekken om zijn vader te be zoeken. DE VERDWENEN BRUIDEGOM. Uit Nieuwer-Amstel wordt aan het Hbld. ge meld Volgens afspraak zou alhier voor den len ambtenaar van den burgerlijken stand een huwelijk worden voltrokken tusschen een 24-ja- rigen jongeman uit Ouder-Amstel en zijn hier wonende bruid. Het bruidspaar verscheen ech - ter niet. Nader werd vernomen, dat de bruide gom daags te voren het ouderlijk huis had ver laten, achter latende een briefje, dat hij van het huwelijk afzag en dat, wanneer zij dit lazen, hij wel niet meer in het land der levenden zou zijn. Een groote teleurstelling voor de bruid, daar na 'uurlijk alle maatregelen waren genomen dm de echtelijke woning te Amsterdam te bet ek- ken. De bruidegom is zenuwpatiënt. Omtrent hem is nog niets naders bekend, doch uit het feit, dat hij gelden en 2 costuums heeft medege nomen, wil men afleiden, dat hij vermoedelijk naar elders de wijk heeft genomen. HAAR KINDEREN ACHTERGELATEN. De politie te Weesp werd er mede in kennis- gesteld, dat de commissaris van politie te TJ- voelde zich niets op zijn gemak. Mistweer in het Kanaal is steeds gevaarlijk. Van alle kanten dreigt het gevaar en de grootste ervaring in zeemansschap is geen waarborg voor veilig heid. De man in den uitkijk slaakte een kreet. De kapitein sprong op de telegraaf toe en sein de naar de machinekamer Full speed achter waarts De omtrekken van een groot zeilschip erden flauw zichtbaar in den mist en even daarna liep het zeilschip dwars op den stoomer juist ter hoogte van de brug. Een hevige schok deed „De Ster van Azië" in haar deelen trillen. Ze helde over naar stuui boord en ging opzij liggen. De reddingssloepen werden van de davits geslingerd. Daarna ver dween het zeilschip als een geest in den mist. De „Ster van Azië" was ten ondergang ge doemd. nensklaps allerwege lawaai, verwar ring. De emigranten verdrongen zich om op het dek te komen. Ze slaakten luide, angstk-eten. Enkele matrozen snelden naar voren om dc boo ten in gereedheid te brengen, maar een streng bevel van den kapitein hield hen terug. In enkele oogenblikken had de kapitein den toestand overzien. De nog overgebleven booten konden nooit de honderd en vijftig personen bergen, die aan boord waren. Het land was on geveer 3 mijlen verwijderd van de plaats waar bet Schip lag. Niet zoo voer dus en de kust was o-looiend en zanderig, zoodat, wanneer het schir» op de kust gezet kon worden dit het behoud der opvarend,n beteekende. Zou het schip met het groote lek er echte: in slagen dien afstand nog dt te leggen Hij zou het maar eens probeeren Full speed voorwaarts en hij riep tot den tweeden stuur man Ga naar beneden en sluit de waterdichte chotten in het vooronder De stuurman snelde naar beneden en met be hulp van den timmerman ging hij aan het werk De jonge Maris stond doelloos toe te kijken. Breng een lantaarn naar beneden riep de stuurman, en Maris door zijn angst actiief wor dende greep een lantaarn en klom naar bene den' trecht aanhouding en overbrenging verzocht van A. H. B., oud 26 jaar, tot voor kort wonende in een woonschip, liggende in de Vecht, onder de gem. Utrecht. De vrouw is gehuwd met A. B. die haar echter een jaar geleden verliet. Zij wordt verdacht, zich schuldig gemaakt te heb ben aan overtreding van art. 255 Wetb. van Strafr., het in hulpljehoevenden staat achterla ten van kinderen door ouders. Een viertal zeer jonge kinderen is in de woon schuit achter geblevenj.1. Zondag heeft de rouw tegenover een familielid verklaard, dat, /nadat zij een paar jaar voor de kinderen had gezorgd, de man het nu maar weer eens moest doen." Maandagmiddag heeft zij zich bij de Van Hou- ten's fabrieken te Weesp om werk aangemeld, doch dit kon haar niet gegeven worden. Dinsdagavond is zij per laatste trein naar Am sterdam vertrokken den volgenden ochtend kwam het verzoek der Ut.rechtsche politie om aanhouding zij wist dus, voor het oogenblik tenminste, juist den dans te ontspringen. DOOR HET INSLIKKEN VAN WATTEN GESTIKT. Een driejarig kind heeft in de ouderlijke wo ning aan do Crooswijkschestraat te Rotterdam een f +uk watten ingeslikt. Toen de moeder in de kamer kwam lag bet kind, zooals zij meende, bewhsteloos. Onmiddellijk werd een geneesheer qehaald, doch deze kon slechts den dood consta- teeren. ERNSTIGE MELKVERVALSCHING. Voor het kantongerecht te Purmerend stond erecht een veehouder uit den Overweerschen polder aldaar, wegens aflevering, van melk, wel ke met water vermengd was en waaraan melk was toegevoegd afkomstig van een koe welke aan uierziekte lijdende was. Op bijzondere wijze was geconstateerd dat deze boer slootwater bij de melk had gedaan, van welk feit hij reeds te voren werd verdacht. Volgens het procesverbaal van deze zaak had den een keurmeester van den Warenkéurings- dienst en den gemeenteveldwachter te Kwadijk zich verdekt opgesteld in de nabijheid van het land, waar *de veehouder eijn koeien zou gaan melken. Toen het melken geëindigd was, schep te een zoon van den veehouder een emmer wa- er uit een sloot, waarin twee jongens hun han den gingen wasschen. Toen dat gedaan was hoeft de vader met een maat van dat' slootwater geschept en bij de melk in een bus gevoegd. De monsters welke daarna van de melk geno men werden bleken bij onderzoek met resp. 3 en water vermengd te zijn. Ook werden er in gevonden organismen uit melk van een koe met nierziekte. De kantonrechter wees den verdachte er op, dat hij een ernstige overtreding had begaan, vaaruit gevaar voor de volksgezondheid zou kunnen ontstaan. De veehouder ontkende water bij de melk te hebben gedaan. En de melk van de koe met ui erziekte had hij weggemolken, voor zoo ver lu'j kon zien dat die melk niet goed was. Bekl. is reeds eenmaal wegens melkverval- sehing tot een maand gevangenisstraf veroor- ieeld. Ook in verband met dit feit eischte de ambtenaar van het O. M. thans een boete van f 800 of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter heeft den veehouder tot 500 boete of 30 dagen hechtenis veroordeeld. De stuurman ging naar de ijzeren deur iri de w aterdichte schotten en smeet die dicht. Hier met het licht, vlug. En Maris bracht de lantaarn. Ezels, ezels, ze hebben de grendels aan den erkeerden kant vastgemaakt. In een paar ml nuten gajm we allemaal naar den kelder. Hij snelde naar de ladder en Maris liep hem half gek van angst achterna. Iedereen zou ver drinken, hij zelf ook, dacht hij. Een graf zou hij niet krijgen, zijn lijk zo-u in de koude golven wegzinken. Opeens bleef Maris staan. Hij kreeg een inval. De deur kon aan den anderen kant dichtge maakt worden. O wat was het hem veel waard uit dat ellen dige schip te komen. Als die deur maar dicht was, dan zouden al len gered zijn. Groote zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd. Hij daalde langzaam de trap weer af. Op de laatste sport bleef hij nog even staan. Waarom zou hij het doen. Boven waren er toch nog de reddingbooten, dat wist hij. Hij ou vechten om een plaatsje te veroveren. Hij was nog zoo jong. De kapitein en vele anderen w aren veel ouder en zouden hem wel een plaats je inruimen. Ten laatste verloor hij zijn bezinning en liep blindelings naar de deur. Onderweg verwondde hij zich. Hij viel en bleef eenige oogenblikken onbeweeglijk liggen Hij stond even later weer op en ging door de deur heen. Met koortsachtige haast schoof hij de grendels dicht. Maris zat alleen in zijn toekomstig graf Hii leunde tegen het schot, en voelde zich ziek, dood ziek. Waarom had hij dit gedaan Hij wist het niet. Ze zoduen nu allemaal gered worden maar hij Hij had geen kans meer op het behoud van zijn leven. Zijn handen betasten de wanden van ijzer. Hij wilde terug. Er kwam een kleine hoop in hem wakker geworden. Hij wilde niet zoo sterven. Het mocht niet zijn. Hij kon slechts sterven Hij wilde bidden. Maar hij kon nier denken. Hij iierinnerde zich alleen een liedje, dat zijn moe ier hem vroeger geleerd had. Slaap zacht, slaap zacht. Slaap, o, wat zou hij lang slapen. Langzamerhand voelde hij hoe het ijskoude water steeds hooger steeg. Hij gleed onderuit in het water en hij rees w eer op, streed een woedenden strijd tegen den dood. Hij slaakte een diepen zucht en toen ontstond er een geweldige stilte. De kapitein stond op de brug. Nooit zou het schip de kust bereiken wranneer het water zoo snel het ruim bleef binnendringen. Het deed hem leed, dat al die menschen zou den omkomen. Zelf wilde hij in geen geval on der de geredden behooren. „De Ster van Azië" zonk dieper in het water maar de kapitein kon maar niet begrijpen hoe het kwam dat de voorsteven niet meer in het water wegzonk. Het schip trilde, daar de machines op volle kracht werkten. De sttokers en machinisten de den hun taak. Vijftien minuten verstreken en opeens zat met een hevigen schok het schip aan den grond. Aleen waren gered. Den volgenden morgen miste men den jon - gen Maris en het droevige bericht werd aan zijn vader gezonden. Mdn dacht dat hij over boord gevallen was door den schok en verdronken omdat hij niet kon zwemmen. Een week later gingen duikers in het vooron der aan het werk en vonden tot hun groote ver bazing, dat de ijzeren deur, welke ze open waan den, gesloten was. Ze braken de deur open en vonden het lijk van den jongen Maris. De oude kapitein Maris komt heel dikwijls naar het kleine kerkhof van het vissehers- plaatsje. Daar staat een eenvoudig marmeren kruis, waarin deze woorden uitgebeiteld zijn „Hier rust een held."

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1