Be Wente Itrap. 17e Jaargang. Dinsdag 31 Augustus 1926. No. 78 nieuws- en advertentieblad voor sé&sj :r|enteeblad weeringen en omstreken WIERINGER COURANT* jORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER i VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.~ ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoef Wieringen. TeleL Intercomm. No. II. MODE. EEN EENVOUDIGE, KEURIGE HERFST- MANTEL. Voor hen, die zelf eens een mooie herfstman- tel willen maken, brengen wij onder No. 1123 een afbeelding van een zeer modernen jas, die, mits van de daartoe vereischte stof gemaakt, zooals bijvoorbeeld gabardine, ook uitstekend voor regenmantel kan dieenn. De achternaad springt uit in een diepe stopplooi, terwijl de hal ve vóór- en achterbaan op de heup bijeenkomen en daar ook een diepe stopplooi vormen. Deze mantel is zeer gemakkelijk te maken en nu de herfsttijd langzamerhand zijn intrede gaat doen zal een dergelijk model, naar de laatste mode geteekend, zeer zeker wel aftrek vinden. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1123 in de maten 42, 44, 46 en 48 aan het bureau dezer courant. Kosten 55 cents p st. FEUILLETON. koeien mot 0.80 0.85 en verder ging het tot 0.60 per Kilo, melk- en kalfkoeien zeer stug, nuchtere kalveren met wat vooropleiding 20,- 25,minder kwaliteit 9,a 13,Scha pen waren lager dan vorige week. Besteed werd voor beste jonge schapen 34,Oude met goed v icesch en vet liepen tot 40,Enkeje vleozige lammeren konden 26 gld. opbrengen. Voor Duitschland was weinig vraag. Voor Denemar ken en België kwam ons ook niets ter oore. Zoo het een bij het ander is het geen wonder, dat de markt lager was. Varkens met kleinen aanvoer waren goed. Als hoogste prijs noteerden wij 42 cent.. GEMEENTE WIERINGEN. MARKTOVERZICHT. Nu het invoerverbod van Engeland er is, willen de tuinders aldaar nog wel een stap ver der gaan. Een deputatie uit de Koninklijke Tuin l.ouw vereeniging heeft den minister verzocht, om een invoerverbod voor stapelgroenten uit te vaardigen. Dat ging zelfs den conservatieven minister te ver, althans, hij gaf te kennen, dat er geen bewijzen bestaan, dat groenten smetstof overbrengen. Van eene herroeping van zijn in voerverbod van vleesch is evenwel niets te wach ten. Hij verklaarde, dat Nederland zoo besmet was, dat er geen systeem bestond, om Engeland bij nieuwe invoer, veor besmetting te vrijwaren. Nederland is thans in hoofdzaak op eigen land aangewezen. Dat zal nog eene grootere veria- ping van prijzen, vooral van runderen met zich brengen. 't Was te SCHAGEN op 26 Augustus zeer stil in den handel. De allerbeste kwaliteit slacht koeien wist de prijs van vorige week te handha ven 1,02, de gewone lc kwaliteit gold krap- aan 1dan kwam en-al spoedig de grossiers Vergadering van den Gemeenteraad Qp 28 Augustus 1926. Afwezig de heer M. Kooij. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer S. Koorn Jnz., dat hij zijn benoeming tot lid van het College van Armvoogden aanneemt Van de bestturen der „Vereeniging tot bevor dering van getrouw Schoolbezoek" en van de „Schoolfeestbond" een dankbetuiging voor de vei hooging van subsidie voor het houden van schoolfeesten. En de maaiers strijken ze op 1 Door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad van 31 .Juli 1926 het wederom uitkeeren van de winst der zeegras-exploitatie aan de maaiers. Het gaat nog niet wild. De maandstaat zeegras exploitatie wordt ter inzage aangeboden waaruit blijkt dat verkocht weiden 200 pak. Aan de vereeniging van de malariabestrijding door de bevolking van Noord-Holland" werd evenals voor 1926 ook voor 1927 een subsidie van 1 cent per inwoner toegestaan tot een bedrag van 33. Uit de rekening en verantwoording van de gezondheidscommissie te Schagen blijkt dat de ontvangsten bedroegen 1891.42 en de uitgaven f 907 08 alzoo een batig saldo van 912.34. De Boerenleenbank laat de gemeente zitten. Van het Bestuur der Coöperatieve Boeren leenbank is bericht ontvangen dat door de Cen trale Bank te Utrecht machtiging is onthouden voor het verstrekken van de geldleening tot ten hoogste 8500.voor het op de oudtijds beken de breedte uitzetten der hoofdwegen. Aangezien in het besluit van 29 Juni de Boerenleenbank als eldschieter was genoemd, dient dus een nieuw besluit te worden genomen, waaruit die clausu le vervalt, waartoe B. en W. het voorstel doen. Be heer Lub vraagt wat de reden is van deze door de Boerenleenbank aangenomen houding Ts de gemeente niet safe of heeft de Boerenleen bank geen geld De voorzitter begrijpt ook de houding van de Centrale bank niet. Óok de aanwezige bestuurs leden van de boerenleenbank weten hierop geen antwoord te geven. Vermoedelijk staat het in verband met de laatstgewijzigde statuten. Er is te kort. Uit de gemeenterekening 1926 blijkt dat deze voor de gewone uitgaven sluit met een nadee- lig saldo van 2350.64 en voor de kapitaalsuit gaven met. een batig saldo van 1970.73. Naar het Amerikaansch van MART ROBERTS RINEHART. No. 23. Ik zette de kaars op den grond bovenaan de trap en trok mijn pantoffels uit. Toen sloop ik de trap af, heel langzaam, en luisterde scherp h.e. Ik was zoo in spanning dat ik geen angst meer kende zooals een ter dood veroordeelde den nacht voor de excutie kna eten en slapen, diong er eigenlijk niets meer tot mij door. Daar was ik al overheen. Onderaan de trap stootte ik mijn teen tegen Halsey's groote stoel en moest rven op een been blijven staan tot de pijn wat zukte. En toen wist ik, dat ik gelijk had ge- bad. Iemand stak een sleutel in het slot en draai de er aan. Om de een of andere reden weigerde het slot en werd de sleutel weer teruggetrokken. Er klonk buiten gemompel van stemmen ik had nog maar een oogenblik. Bij een volgende poging zou de deur misschien opengaan. De kaars gaf een flauw schijnsel op de trap en op dat oogenblik kreeg ik opeens een ingeving. De zware stoel vulde bijna de heele ruimte lus schen de trapleuning en de deur. Met een vaart keerde ik de stoel op zijn kant, tegen de deur aan, met de pooten tegen de trap. Ik hoorde Lid- dy gillen en toen kwam ze de trap af hollen met do revolver recht voor zich uit. ..Goddank", zei ze met trillende stem, .>ik dacht al dat u viel." ,Ik wees op de deur en ze begreep mij. „Roep naar buiten uit de ramen aan den an deren kant van het huis," fluisterde ik. „Hard loopen. Zeg, dat ze onmiddellijk moeten komen. Toen sprong ze met twee treden gelijk de trap op. Blijkbaar liep ze tegen de kaars aan, want die ging uit en ik bleef in het donker acli ter. Ik was werkelijk ongeloofelijk kalm. Ik her inner me dat ik over den stoel heen stapte en Alles klopt als 'n bus. De commissie belast met het nazien der ge» mcenterekening 1926 en van de rekening en ba lans der zeegras-exploitatie dienst '25'26 deelt mede dat zij deze stukken heeft onderzocht en in volkomen orde heeft bevonden weshalve zij voorstellen deze rekeningen vast te stellen zoo als zij zijn aangeboden, met dankbetuiging aan B. en W. voor het door hen gevoerd nauwkeurig beheer. De commissie bestond uit de heeren M. Bakker Sz., J. Kooij Cz., en M. Kooij. deze laatste was door afwezigheid verhinderd aan de werk zaamheden deel te nemen. Beide rekeningen worden op het advies der Commissie vastgesteld De Gemeentebegrooting dienst 1927 zoomede de begrooting der zeegras-explicatie dienst 1926- 27 wordt ter inzage aangeboden een exem plaar van beide begrootingen zal den raadsleden ter bestudeering worden thuisgezonden en zul len deze begrootingen in de volgende vergade - ring worden behandeld. De vluchthaven hangt nog steeds in de lucht. Bij de rondvraag vraagt de heer Lub of er reeds overleg is gepleegd met D.E.T.V. over bet aan de Regeering te zenden adres inzake het aanleggen van een vluchthaven. Voorzitter zegt dat dit overleg nog niet heeft plaats gehad. De Heer Lub dringt er op aan om er dan toe over te gaan. De dokter in de sjaan. De heer Oden pleit opnieuw voor verbreediin.g van de Mekkenstuinweg de toestand wordt bedenkelijk thans is weder de auto van den dokter in de sjaan terechtgekomen. Voorzitter zeyt dat deze zaak de volle aan dacht van B eii W. heeftmet de eigenaars, die nog al hooge eischen stellen, moet echter nog vorder worden onderhandeld. De heer Lub meent dat bij deze verbreeding erkëlijk het algemeen belang is betrokken en dat zoo noodig de onteigeningswet in toepassing moet worden gebracht. Den Oever heeft genoeg van de keien. De heer Oden verzoekt namens bewoners van Den Oever om de daar nog bestaande keibestra- ting langs den straatweg even als in het dorp, te doen vervangen' door een klinkerbestrating. De noodzakelijkheid hiervan wordt sterk betwij feld, evenwel zullen B.' en W. een onderzoek ter plaatse instellen. Hierna sluiting. BEKENDMAKING DIENST DER POSTERIJEN. Tijdstippen van laatste buslichting ten kan tore voor de verzending te Hippolvtushoef voor den Oever7mx, 10.10 m., 7.25 a. voor de Haukes, den Helder en verver 7.35mx 2 30 a., 5.45 a„ 8.5 a. te de Haukes voor Hippolytushoef en Den Oever 6.50 m.x, 9.55 m., 7.10 a. voor den Helder en verder7.45 mx.. 2.40 a, 5.55 a. 8.15 a. te Den Oever7.20mx, 2.15 a., 5.30 a., 7.50 a. Ingang 39 Augustus '26 worden de bijbussen op Wieringen in aansluiting met de postverzen dingen op en van Wieringen ongeveer gelicht op de volgende tijdstippen te Westerland s 6.50mx, 9.55 m., 1.35a., 5.-a., 7.10a Hollebalk: 6.55mx, 10.—m, 1.40 a., 5.5a., 7.15 a. Belt7—mx, 10.5 m, 1.45 a., 5.10 a., 7.20 a. Oosterland 7.15mx, 10.20m., 2.-a., 5.25a., 7.35a. Lichtingen tijdens de bestelling worden bo- mijn oor tegen de deur hield en ik zal nooit ver gt ten dat een paar centimeter openging in het donker, omdat er van buiten hard tegen gedeukt werd. Maar de stoel hield het uit, hoewel ik een i'p.n de pooten onheilspellend hoorde kraken. En toen brak opeens met veel lawaai het raam van het speelzaaltje. Ik hield mijn vinger op de trek ker van de revolver en toen ik door den schrik opsprong, ging het schot af, recht door de deur. Ruiten vloekte er iemand hardgrondig en voor het eerst kon ik verstaan wat er gezegd werd. „Alleen maar een schrammetje.De man~ nen zijn aan de anderen kant van het huis. En nog een heeleboel ruwe woorden, die ik maar niet op zal schrijven. De stemmen waren nu vlak bij het kapotte raam en hoewel ik heftig beefde, was ik vastbesloten mij te verdedigen iot er hulp kwam. Ik liep oen paar treden de trap op tot ik in het speelzaaltje kon kijken, of liever er doorheen, naar het raam. Even later zwaaide er een kleine man zijn been over het kozijn en kwam de kamer in. Een oogenblik vaakte hij in het gordijn verward toen keerde hij zich niet naar mij maar naar de deur van de biljartkamer. Ik schoot weer en er vielen Sseherven van glas of porcelein op den grond. Toen holde ik de trap op. Er klonken beneden in de hal voetstappen en er rende iemand de trap op. Ik geloof dat ik gek geworden was. Ik hing over de trapleuning en schoot weer. Bene den gilde Halsey tegen mij. „Wat doen jullie daar boven schreeuwde hij. „Het scheelde een haar of ik was geraakt." En toen zakte ik in elkaar. De man was verdwenen. De stal brandde tot den grond af, terwijl dc toeschouwers juichten hij eiken balk die er viel en de vrijwillige brand weer het vuur met een tuinslang besproeide. En in het huis doorzochten Alex en Halsey ieder hoekje van de benedenverdieping* zonder ie mand te vinden. Dtit ik de waarheid sprak bleek uit het kapot te ruim en den stand van den stoel. Het was bij na onmogelijk dat de onbekende hoven had kun nen komen Zelfs tot in de kelders zochten we, maar zonder resultaat. In de oostelijke deur vas een gat waar mijn kogel er doorheen was gegaan. Het zat nogal laag en we vonden den kogel in den vloer van de veranda. Een paar roode vlekken wezen er op dat mijn schot zijn uitwerking niet had gemist. vendicn ongeveer uitgevoerd te Westerland 10.30 m., 2.45 a. Hollebalk11.50 m., 3.45 a. Belt9.40 m., 12.30 a., 8.20 a. Oosterland 9.35 m., 1.30 a. Stroe 10. m., 4 a. x Ook des Zondags De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor Hippolytushoef. NUTTIGE WENKEN. ZORG VOOR HET HAAR. Er is niets zoo voed voor het haar, als regelmatig en dikwijls borstelen, went dit bevordert den groei en houdt het haar glanzend, 's Avonds voor het naar bed goan is hiervoor in den regel de beste tijd. Men moet het haar om de beurt in vier of .vijf ver schillende deelen splitsen en dan flink van den wortel tot het uiteinde borstelen daarna regel matig en systematisch aan den onderkant, iets, dat in den regel vergeten wordt. Zeer droog haar heeft soms een beetje vettigheid noodig, doch borstelen bevordert de toevloeiing, van de natuurlijke olie, die natuurlijk het beste is. Ge bruikt men zoo nu en dan eéns een paar drup pels bay rum, dan is dat niet kwaad voor den haargroei, doch men moet het goed in de huid inwrijven. Zijn de haren aan het uiteinde gesple ten, dan moet men ze de bewerking die men te- renwoordig met „singeing" schroeien dus ïanduidt, laten ondergaan. Zware of nauwslui tende hoeden, die het hoofd erg warm maken, moeten zooveel mogelijk vermeden worden. De nlaats van de scheiding, als men dei heeft, moet zoo nu en dan eens verlegd worden, evenals de wijze, waarop men het haar opmaakt, daar dit ormoodige wrijving op steeds dezelfde plaats voorkomt. KOPEREN KETELS SCHOONMAKEN. Om een koperen ketel, die door aanraking met het vuur zwart geworden is, prachtig schoon en blank te V rijgen, moet men den ketel eerst goed afwasschen met zeep, warm water en soda. Wan neer men hem met dit sopje goed afgeborsteld heeft, maakt men een papje van messenslijp- noeder en wat parafine, waarmede men den ketel flink schuurt. Twee of drie herhalingen A an deze bewerking kunnen wel eens noodig zijn, doch het eindresultaat zal eijn een mooie Manke ketel. OUD BROOD. Oud brood kan men natuurlijk op de bekende wijzen opgebruiken, b.v. doo* er wentelteefjes van te maken doch het kan ook nuttig zijn voor het schoonmaken en wel van licht gekleurde peau-de-suóde of glacé hand schoenen. Men trekke de handschoenen aan en wlijve de vuilgeworden plaatsen stevig met een stukje oud brood in, zoolang tot de vlekken ver dwenen zijn. Het is mogelijk, dat de vlekken :loor ouderdom niet geheel verdwijnen zullen, doch in de meeste gevallen is het middel -pro baat. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGEN. De heer J. Boekei van Schagen, (hans een hekend rundveefokker in de provin cie Groningen, ontvangt dagelijks op zijn hoeve nabij Delfzijl, vreemdelingen van heinde en ver, die zijn fokrunderen komen bewonderen. Het „Degeen die getroffen is moet mank loopen", .ei Halsey; „Het schot was te laag om iets an ti eis dan een been of een voet geraakt te kunnen hebben." Van dat oogenblik af keek ik naar iedereen die ik tegenkwam of hij ook mank liep en tot op jen huidigen dag voel ik een soort wantrouwen oor iederen man die met zijn been trekt. Maar in Casanova was er niemand mank het eenige wat er op leek was een oude man, die den over weg van den trein bewaakte, en toen ik er naar informeerde hoorde ik dat hij twee kunstbeenen had. De inbreker was weg en van den groaten en kostbaren stal van Zonnehoek was niets meer over dan wat smeulend hout. Warner was er van overtuigd dat de. brand met opzet was aangestoken en in verband met wat er dien nacht gebeurde, scheen er wel geen twijfel mo gelijk. Flinders. Als Halsey mij nu maar volkomen in verti ou wen had genomen zou het veel eenvoudiger ge weest zijn. Als hij mij alles verteld had wat hij w ist over Jack Bailey en als hij mij den dag na den brand verteld had, wat hij vermoedde, zou den we niet zoo'n ellendigen tijd gekregen heb- ebn, en zou hij niet in gevaar zijn geweest. Maar jonge menschen willen nooit profiteeren van de ondervinding van ouderen en soms moeten do :>uderen het meest daaronder lijden. Den dag na den branÖ was ik erg zenuwach tig en Gertrude drong er op aan dat ik uit zou gaan De auto was tijdelijk onbruikbaar en de paarden van het rijtuig waren gedurende den zomer bij een boer. Ten slottte huurde Gertrude een rijtuigje bij een stalhouder in Casanova en w e gingen er in uit. Net toen we van de oprijlaan op den weg kwamen, ontmoeten we een vrouw. Ze had een kleine tasch op den grond gezet en stond het huis £n den tuin terdege op te nemen Ik zou niet eens op haar gelet hebben, als ze zoo vreeselijk van de pokken geschonden was ge weest. „He zei Gertrude, toen we haar voorbij wa ren. „Wat een gezichtIk zal er vannacht vast van droomen. Toe, vooruit, Flinders". „Flinders vroeg ik. „Heet het paard zoo ,Ja". Ze streek even langs de manen met de ^weep. „Hij zag er niet uit als een stalhouders- paard en do man zei dat hij hem van de Arm- strongs gekocht had, toen zij een paar auto's aanschaften. Zoete Flinders toe maar Flinders was zeker geen algemeen voorkomen le naam voor een paard en toch had het jonge tje in Richfield zijn speelkameraad, die als paard fungeerde, ook Flinders genoemd. Het viel mij dadelijk op. Op mijn verzoek had Halsey al bericht ge stuurd aan den makelaar van wien we het huis ehuurd hadden. Bovendien had hij Jamieson pgebeld en hem eenigszins omzichtig verteld was er 'snachts gebeurd was. Jamieson belief de, dat hij 's avonds komen zou en nog iemand mee zou brengen. Het leek mij niet noodig om mevrouwr Amstrong bericht te sturen, nu ze toch in het dorp woonde. Ze had natuurlijk wel van den brand gehoord en omdat ik bleef wei geren om het huis te verlaten, zou het onder houd nu niet bepaald plezierig geweest zijn. Maar toen we het wit-met-groene huis van dok ter Walker voorbijreden, kreeg ik plotseling een idée. „Wacht hier eens even, Gertrude," zei ik „Ik moet er even uit." .Gaat u Louise opzoeken vroeg ze. „Neen, ik wil Walker iets vragen." Ik begreep wel dat ze nieuwsgierig was, maar k legde het haar niet verder uit. Ik liep naar het huis toe, vond den ingang voor de patiënten en ging naar binnen. De wachtkamer was leeg maar in de spreekkamer hoorde ik twee men - schen praten, op niet zeer vriendschappelijken toon. „Het is een bespottelijk bedrag", zei er iemand Toen hoorde ik de stem van den dokter rustig en kalm. Maar ik had geen tijd om te luisteren naar de bezwaren van iemand, die blijkbaar zijn rekening te hoog vond, dus fik kuchte even. On middellijk zwegen de stemmen er ging ergens een deur dicht en de dokter kwam van uit de gang binnen. Hij was blijkbaar verbaasd mij te zien. „Goeden middag, dokter," zei ik stijfjes. „Ik zal u niet van uw patiënt af houden, ik wilde u 'Heen maar iets vragen." ..Wilt u niet gaan zitten .Dat is niet noodig. Dokter, is er vanochtend ook iemand geweest om zich te laten behande - iien van een schotwond ftVordt vervolgd)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1