e Wenteltrap. l7e Jaargang. Dinsdag 7 September 1926. No. 80 (li NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 11111 WIERINGEN EN 1 OMSTREKEN «W1ERINGER COURANT* mm )BN i- BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTISN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUS Hlppslytashoel Wlerlnpea. TeleL Intercoxom. Ne. M. [ODE. goede vette 1,grossierskoeien 0.85 a 0.92 2e kw. 0.60 h 0.70. Nuchtere kalveren 8,ia 13,—, met wat vleesch 15,a 25,—. Be- (lrijfskoeien zijn 100,a 150 in prijs gedaald, daarbij is de handel nog stug. Vette varkens gol den 40 cent per pond. TWEE CHIQUE NAJAARSJAPONNEN. De herfst gaat langzamerhand zijn intrede len en de Vrouw ziet reeds uit naar de nieuwe ndellen, welke in het najaar zullen worden ge- agen. Óp bovenstaand plaatje geven wij twee üdellen van najaarsjaponnen, welke waar- ïijniijk wel in den smaak onzer lezeressen llen vallen, temeer, waar zij naar de Parijsche acht zijn gecreëerd. Beide japonnen zijn zeer nvoudig en tamelijk strak van lijn, doch heb- n iets bizonder charmants en gracieus door t slanke model. Zij zijn beide te maken van chte, wollige, doch niet te zwaje stoffen, die oral soepel moeten zijn. Kleuren kan men zoe- n uit de volgende, welke dezen herfst veel ge- agen zullen worden geel, bronsgroen, reseda, udkleur, havana, téte de négre en mosgroen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1128 A en 18 B aan het Bureau van dit blad. Kosten 55 lts per stuk. SCHAGEN De lessen aan de U.L.O. school al hier zijn begonnen met 22 nieuwe leerlingen, waarvan 13 uit Schagen, 1 Oudesluis, 1 St. Maar t.ensbrug, 2 Anna Paulowna, 3 Wieringerwaard en 2 uit Moerbeek. SCHAGEN. Voor de lessen aan de Landbouw- huishoudschool alhier, hebben zich 17 nieuwe leerlingen aangegeven, en wel 4 uit Zijpe, 4 uit Winkel, 2 uit Barsingerhorn, 2 uit Anna Pau lowna, 1 uit St. Maarten en 4 uit Schagen. OPPERDOES. Als een bijzonderheid kan ge meld worden, dat de burgemeester, die nu voor de derde maal voor een niet aanwezige loteling een nummer trok, telkens het nummer 1 uit de bus haalde. HOOGKARSPEL. De Raad dezer gemeente be sloot tot gasverwarming in het Raadhuis. In de Polltle-Verordening werd een „Vloek- verbod opgenomen. TWEE REMMEN IS VOORSCHRIFT. Een motorrijder, een 21-jarig monteur uit Hoorn, werd te Oudorp op 9 Mei aangehouden door een rijksveldwachter, die de deugdelijk heid van de motorfiets wenschte te controlee ren. Het bleek dat de motor beschikte over slechts 1 behoorlijk werkende rem, de tweede rem was defect. Procesverbaal, terechtstelling en veroordeeling tot 3 boete of 2 dagen volg den elkander in regelmatige volgorde op. MARKTOVERZICHT. Het is wel opmerkelijk, dat onze uitvoer van tie schapen naar Denemarken aanmerkelijk ineemt. Naar Denemarken, dat op de vleesch- irkt do grootste concurrent van Nederland is. 1 is het waar, dat het gebruik van schapen- tesch in Denemarken toeneemt en terwijl het if niet over een groote voorraad, noch over bij- ïdere kwaliteit beschikt, is het niet te ver raderen, dat het van de gedaalden prijs in tlland gebruik maakt, om daar zijn inkoopen doen. Maar de volksmond zegt, dat het eesch vanuit de Deensche havens naar Enge- nd gaat. Dat wordt ook in den handel beweerd ar gaat men zelis nog verder. Van uit Duitsch id, zou schapen vleesch over Denemaiken ar Engeland gaan. En deze beweringen wor- a van de markt en uit de hal met klem van lenen volgehouden. Intusschen blijven de prij van schapen en varkens op onze markten >t. Te SCHAGEN werden Donderdag de jonge Ie schapen tot 36.verkocht, oude vette 35,— weldeschapen 18,30,Vette nmeren 23.50, bedrijfslammeren 12 A 34,— prima vette koeien waren iets beter 1,05, FEUILLETON. PROVINCIAAL NIEUWS. BINNENL. NIEUWS. DE AFGRAVING VAN TURF IN DRENTE. „De Ned. Werkgever", orgaan van het Ver bond van het Verbond van Ned. Fabr. Vereeni- gingen, schrijft over het voor afgravingen in Drente verleende „turfsubsidie" Nu de maatregel reeds eenige weken in wer - king is en inderdaad aan den afzet der te velde staande turf bevorderlijk blijkt te zijn, willen wij niet nalaten hier openlijk te verklaren, dat wij den maatregel als een zeer gezonden en doel- treffenden beschouwen. Ook wij achten, 3chrijft het blad, de werkverschaffing in Drente een ab- normalen toestand, waar men hoe eer hoe beter van moet trachten af te komen. Waar nu de ont zaglijke voorraad nog te velde staande turf een belemmering blijkt te zijn om met spoed do af graving van de veenlaag ter hand te nemen die den dalgrond bedekt, ten einde te kunnen ko men tot ontginning van den vruchtbaren onder grond, heeft de Minister terecht ingezien, dat een bijslag op de turf van Rijkswege, 'zelke wordt geleverd aan bepaalde categoriën van fa brieken, het eenige afdoende middel was om de aanwezige voorraden fabrjeksturf met spoed af gevoerd te krijgen. In het bijzonder is er voor gewaakt, dat deze turfbijslag zoo gering moge lijke schade toebrengt aan den afzet van steen kool uit onze mijnen. Bovendien is uitgesloten, dat bijslag zal worden gegeven aan nieuw gesto ken turfhet Is immers geenseins dc bedoeling de turfproductie weer opgang te brengen, maar alleen de belemmering weg te nemen, welke thans nog aan de geheele snello verwijdering van de veenlaag in den weg staat. Ovehigens zal don Minister thans ook wel eeds gebleken zijn, dat deze vorm van staats bemoeiing (zooals zoo menig andere) eigenara- dige prachtische moeilijkheden medebrengt, welke aanvankelijk allicht niet voorzien waren. De turfprijs is sedert de bijslag werd toegekend, reeds omhoog geloopen. Dit kan hem misschien aanleiding geven, rekening te houden met de fluctuatie van den prijs en het subsidie daarmee telkens in overeenstemming te brengen, ten ein de te voorkomen, dat de Staatskas noodeloo3 te groote bedragen ten behoeve van den turiafzet beschikbaar stelt en belanghebbenden feitelijk een geschenk uit de Schatkist ontvangen. FRAUDE DOOR GEMEENTE-PERSONEEL. Eenigen tijd geleden was het vermoeden gere zen, dat de afslager van de gemeentelijke visch- hal te Amsterdam, benevens dien-s helper zich aan fraude hebben schuldig gemaakt. Vanwege liet gemeentebestuur werd een ambtelijk onder zoek ingesteld, waarbij bleek, dat beide perso nen zich ten nadeelc van de gemeente een be drag van ongeveer 800 hadden toegeëigend. In verband hiermede diende het gemeentebe stuur een aanklacht in bij de justitie. Het twee tal is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Bovendien zijn zij uit den gemeentedienst ont slagen. In verband met deze zaak worden verschil lende Urker visschers gehoord. BRUTALE DIEfSTAL. Aan den Lijnderdijk nabij Halfweg is Zater dagnacht een brutale diefstal gepleegd. De dief drong de slaapkamer van den eigenaar en diens vrouw binnen en ontvreemdde daar een porte- monnaie met 50.- welke onder het hoofdkus sen lag. Plotseling liep de wekker af en Klonken buiten signalen van een passeerend motorvaar tuig. De dief ontstelde natuurlijk hevig dacht minstens aan een electrische waarschuwingsin stallatie en verdween met rassen spoed. STADSVUIL VOOR BEMESTING. Het „Drentsch Landbouwblad" meldt, dat de reinigingsdienst van Enschedé binnen korten tijd een geheel nieuwe periode zal ingaan wat betreft haar vuilberging, waardoor men het dor re en kale Usselerveen in bloeiende landbouwen hoopt te herscheppen. Het werk in het Usselerveen wordt uitgeroerd door de Ned. Heide Mij. Om het veen is een nf- wateringssloot gegraven, welke het water ir> een beken loodst. Het geheele veen, 66 H.A. groot, wordt geëgaliseerd en gedraineerd, waarmede verschillende ploegen arbeiders bezig zijn. Het vuil, dat eerst gesorteerd wordt, zal ter dikte van niet minder dan 40—50 c.M. worden gestort Wil men met ruw stadsvuil resultaat hebben, dan moeten er zeer ruime hoeveelheden van wor den aangewend. ZIJN SISTE VONNIS. De Rechtbank te Winschoten heeft veroordeeld Hendrik Pluim 57 jaar, geboren te Muntendam thans gedeteneerd en zonder bekende woon- of verblijfplaats, wegens vernieling te Winschoten tweemaal gepleegd, tot drie maanden gevange nisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis. 'T KWAM GOED AF. Te Blaricum heeft de familie Rigter in groote ongerustheid verkeerd omtrent haar 12-jarig dorhtertje, dat nergens te vinden was. Sommi gen vertelden, dat ze het kind in een auto had den zien zitten. Do politie werd in den arm geno men en zocht den geheelen nacht, terwijl de on gerustheid der ouders van uur tot uur toenam, 's nachts om 2 uur ontdekte men de jeugdige vermisteslapende in een hooiberg. Het kind vertelde, een autorijder den weg te hebben gewé zen, waartoe zij tot het Witzand was meegere den, nabij den Bussumschen watertoron. Van daar was zij teruggewandeld en van vermoeid - heid in het hooi gaan slapen. AL JONG OP STAP. Maria D. uit Nuth had kans gezien een bank biljet van honderd gulden weg te nemen. Daar mede was zij op stap gegaan. Zij had de autobus naar Maastricht gepakt, met het doel, naar zij le ter vertelde, een paar mooie dingskes te koo - pen. Daar echter zag toevallig een voorbijgan ger het bankbiljet en bracht Marie onder veel snikken naar het politiebureau, waar de geschle denis aan. het licht kwam. Maria ls. .12 jaar. ONREGELMATIGHEDEN te St. PHILIPSLAND In de dezer dagen gehouden Raadsvergadering van St. Philipsland werd beraadslaagd over de aan het licht gekomen onregelmatigheden, waar door zoowel de burgemeester (door den waarne- menden Commissaris der Koningin een maand met verlof gezonden) als de gemeénte-secreratiS- ontvanger en de kade- en havenmeesters gecom proihoteerd zijn. De heer L. J. van Nieuwenhuyzen, rapporteur van de commissie tot het nazien van de gemeen terekening, kwam met een lijstje van vijftien grieven, schrijft het „Vad." Als eerste kwam hierop voorde uitgaven voor het sttembureau, waarvan de burgemeester voorzitter was. Het menu voor drie personen voor dien dag bestond uit 9 pond paling, 11 pond kalfsborst, 15 pond kersen en aardbeien, 80 broodjes, een liter cog nac, 15 fleschjes citroen limonade en flesschen wijn, tezamen een rekening van 64.75. Voorts o.a. de rekening van drank, gebruikt tijdens de schoonmaak van de secretarie de totale onkos ten bedroegen 33.50, waaronder 6 en een halve liter brandewijn begrepen was. Het advies van de commissie luidde van deze zaken kennis te geven aan Ged. Staten. Het resultaat van het onderzoek is, dat er veel aan den dag gekomen is o.a. 600 voor luxe uitgaven van den burge - ineestier1. De haven- en kademeesters hebbènl heiden in vertrouwen op den burgemeester g4- tcekend zij zijn reeds voldoende gestraft en blij ven eerlijke menschen. De gemeente-secrfitaris daarentegen wist wel, wat hij deed. Hij heeft zeer veel straf verdiend, want de gemeente is door hem benadeeld. Spr. gelooft evenwel niet, dat hij er voordeel uit getrokken heeft, maar hij had alles openbaar moeten maken. Liddy dat ze de vrouw maar binnen moest moest brengen. Maar toen ze kwam kon ik nau welijks een kreet van serrassing onderdrukken het was de vrouw met het pokdalige gezicht. Ze bleef vlak bij do deur staan, maar ze had een zekere mate van zelfvertrouwen, die me wel aanstond. En tenslotte nam 4k haar in dienst. Het was wel waar. Halsey zei toen we het hem vertelden, het gezicht van de keukenmeid deed er niet veel toe, als het maar schoon was. Ik heb gezegd dat Halsey zoo rusteloos was. Dien dag bleef hij uit tot na de lunch. Ik piloot dat hij voortdurend hoop hnd, dat hij Louise zou onimoeten misschien zag hij haar af en too wel, maar uit zijn sombere stemming maak ie ik op dat hun verhouding nog dezelfde was geble ven. s Middags zat hij, geloof ik, te lezen Ger- trude en ik waren toen uit en aan het eten merkten we allebei op dat er iets gebeurd was, Jat hem hinderde. Het was onhebbelijk, wat "oor hem iets heel ongewoons is zenuwach - tig, hij keek ieder oogenblik op zijn horloge en hij at bijna niets. Onder het eten vroeg hij twee maal met welken trein Jamieson en de andere defectieve zouden komen. Hij stond vroeg van tafel op met het excuus dat hij Alex wilde spre ken. Maar Alex was nergens te vinden. Om over achten liet Halsey de auto voorkomen en reed de heuvel af met een snelheid, die zelfs voor zijn doen roekeloos was. Kort daarop kondigde Alex aan dat hij klaar was om het huis door te loo non en overal voor den nacht te sluiten. Om half tien hoorde ik een paard met razende vaart de oprijlaan opkomen. Het stond stil voor het huis en onmiddellijk daarna hoorde we haas tige stappen op de veranda. Onze zenuwen wa ren een beetje van streek en Gertrude rende da delijk naar de deur. Een oogenblik later kwam I.ouise bloothoofds en buiten adem de kamer binnen. „Waar is Halsey?" vroeg ze. Boven hec zwarte japon leken haar oogen groot en somber en ze had geen kleur op haar wangen. Ik stond op en schoot een stoel naar haar toe. ,Hij is is nog niet terug," zei ik. „Ga zittel' kind, je bent nog niet sterk genoeg voor zoo'n it." NUTTIGE WENKEN. SCHOENEN, DIE NIET GEREGELD GEDRA GEN WORDEN. Schoenen, welke niet geregeld gedragen worden, hetzij, dat men anderen de voorkeur geeft, hetzij, dat het komt door den tijd van het jaar, moeten minstens eens in de 14 da- Ik geloof dat ze mij niet eens hoorde. „Nog niet terug 1" vroeg ze terwijl ze van mij naar Gertrude keek. „Weet u waar hij heen is Waar kan ik hem vinden V' „Veltel ons in 's hemelsnaam wat er aan de hand is, Louise," barstte Gertrude uit. „Halsey is er niet. Ilij is naar het station om meneer Ja- ■nison te gaar. halen. Wat is er gebeurd „Naar het station, Gertrude 1 Weet je dat ze ker Ja," zei ik. „Luister maar, ik hoor net hel fluitje van <'en trein." Door onzen zakelijke toon kwam ze een ziertje tot kalmte en ging eindelijk zitten. Misschien heb ik me vergist", zei ze vei> moeid. „Hij zal hier wel dadelijk zijn als dies in orde is." We zaten daar met ons drieen en deden geen moeite om een gesprek gaande te houden. Ger amde en ik begrepen allebei dat het nutteloos zou zijn om Louise iets te vragen. Wij luister de naar den motor, die we konden hooren ais liij het hek inkwam, en den heuvel opreed. Er gingen tien, vijftien, twintig minuten voorbij. Louise klemde zich krampachtig aan haar stoel vast. Ik zag langzamerhand alle kleur uit Ger- tiuda's gezicht verdwijnen en ik had zelf een gevoel of mijn keel werd dichtgeknepen. Vijf-en-twintig minuten duurde het, en toen hoorden we eindelijk een geluid. Maar het was geen auto ,het was het onmiskenbare gerammel \an het huurrijtuigje uit Casanova. Gertrude schoof het gordijn opzij en tuurde naar buiten. ,Het rijtuigje van het station", zei ze, blijk baar opgelucht. „De auto is zeker kapot gegaan en geen wonder, na de manier waarop Halsey den heuvel i9 afgereden. Het duurde nog een tijd voor het krakende vi hekel voor de deur stil stond. Louise kwam over eind en greep met haar hand naar de keel. Toen deed Gertrude de deur open en liet meneer Ja mieson en een mageren man van middelbaren leeftijd binnen. Halsey was er niet bij. Toen dc deur weer dicht ging en Louise besefte, dat Hal sey niet mee gekomen was, veranderde de uit drukking op haar gezicht in radelooze wanhoop. „Halsey 1" vroeg ik dadelijk, zonder op den vreemde te letten. „He«ft hij u niet afge haald „Neen." Jamieson keek een beetje verbaasd. Ik Verwachte eigenlijk wel dat de auto er zijn zou, maar we zijn er toch gekomen." Heeft u hem heelemaal niet gezien vroeg Louise opgewonden. Jamieson wist dadelijk wie ze was, hoewel hij haar nooit eerder had gezien. Ze was altijd In haar kamer gebleven tot den dag van haar ver trek. „Neen, juffrouw Armstrong," zei he. „loder oogenblik is kostbaar. Meneer Jamieson, ik heb redenen om te gelooven dat hij in gevaar ver keert, maar ik weet niet welk gevaar. We moe ten hem vinden." De magere man had niets gezegd, maar nu liep hij vlug naar de deur. Ik zal het rijtuigje achterna gaan en tegen houden", zei hij. „Is die meneer in de stad 1" „Meneer Jamieson," zei Louise, „ik kan dat huurrijtuig wel gebruiken. Neemt u mijn paard en rijtuig, dat buiten staat, en r,dt zoo hard u kunt Probeer Halsey's auto te vinden het kan niet moeil.k zijn. Een andere manier weet ik niet. Maar ik wacht niet langer. De nieuwedetectieve was weg en een oogen blik later was Jamieson den heuvel af, zoo snel dat de vonken van de hoeven vlogen. Louise koek hen na Toen ze zich omkeerde stond Ger trude verontwaardigd naast haar. ,.Je weet welk gevaar Halsey dreigt, Louise," zei Gertrude verwijtend. „Ik geloof, dat je a'les weet, de heele oplossing van dit geheim. Als Hal sey iets overkomt, vergeef ik het je nooit. Louise hief haar handen wanhopig ten hemel en liot ze toen weer zakken. „Ik houd evenveel van hem als jij," zei ze som fcer. „Ik heb geprobeerd om hem te waarschu wen. ..Onzin 1" zei ik, zoo opgewekt mogelijk. „Wij maken ons druk over iets wat misschien niets beteekent. Halsey zal wel te laat gekomen zijn, hij is altijd te Iaat. De auto kan ieder oogenblik terugkomen." Maar er kwam niets. Na een half uur vol span ning ging Louise naar buiten en kwam niet te rug. Ik besefte pas dat ze weg was toen ik 't tij tuig hoorde weg gaan. Om elf uur ging de tele foon. Het was Jamison. h--va (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1