ie Wenteltrap. 17e Jaargang. Dinsdag 21 September 1926. No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 111111 WIERINGEN EN OMSTREKEN .^DLvJuj. WIERINGER COURANT» CORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER 1 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUl Hlppolytnshoel W leringen, TeleL Interconun. No. IA [ODE. on is voorzien van buffelhoornen knoopen, die dienen als sluiting aan de voorzijde en tot het afwerken van de zakken en mouwen. Deze man tel kan gedragen worden door meisjes van 12— 15 of 16 jaai Knlppatrone nzijn verkrijgbaar on der opgave van no. 1144. Kosten 55 ets. I DE MANTEL VOOR SCHOOLGAANDE MEISJES. In dezen tijd van het jaar zijn de moeste moe- dors druk bezig met het nazien van de gardero be der jeugd Op de eerste plaats moeten do zo merjurken tot een volgend jaar worden opge borgen en dan moeten de kleeren van vorleden winter uit de doozen worden gehaald, waar zij zooveel lange maanden gelegen hebben, zonder, (Int er naar omgezien werd en dan moeten dit een lang en opmerkzaam onderzoek ondergaan Gelukkig kindermode verandert niet zoo dik wijls en zoo vlug, als dames mode en zoolang de eigenaresjes er niet uitgroeien, kunnen de jurk jes met hier en daar een kleine verandering, meestal eenige seizoenen lang dienst doen te meer, daar winterjurken lang niet zoo gauw tee kenen van slijtage vertoonen, als de dunne zo- mercostuumpjes. In den regel zijn winterman tels belangrijker, dan jurken, want als de kin- ■diren een netten mantel hebben, zio nzij er da delijk goed uit, hoewel de jurk die eronder ge dragen wordt, niet do nieuwste van de nieuwste behoeft to zijn. Eenvoudige mantels zijn nog steeds het meest in den smaak voor dagelijksche dracht en de jongcra generatie heeft heel spoe dig smaak gekregen voor het „tailer-made" Idee Een rechte, slank zittende lijn is op het oogen.- blik het nieuwste, hoewel plooien hier en daar eog veel gedragen worden in de meeste nieuwe jurken en mantels, daar do modeteekenaars zeg gen, dat vrijheid van boweging een der meest aoodzakelijko dingen is in de tegenwoordige mo idellen. De mantel, afgebeeld onder no. 1143, wordt ge ■maakt van kasha „nature" en Is van een ver- bluffenden eenvoud, daar er niet de minste ver siering aan is gebracht. Het onderste godeelte Is voorzien van twee stolpplooien, die beginnen onder de zakken welke door een ceintuurtje met knoopen afgemaakt zijn. Deze mantel kan dienen voor meisjes van 8 01 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder op gave van No. 1143. Kosten 55 ets. Eenvoud is eveneens een kenmerk van den mantel afgebeold onder no. 1144. Deze wordt ver vnardigd van blauw en reekleurlg geruit tweed FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o(- r v - No. 29. Hot was een lango magere kerel, vuil en in. lompen gekleed, en hij zag er op dat oogenblik verlegen en verschrikt uit. Alex was vol zelfver trouwen en tot op den huidigen dag gelool ik niet, dat k hem ooit heb gevraagd waarom hij den vorigen dag zoo maar was weggegaan zonder permissie te vragen. „Juffrouw Innes", begon Alex „deze man kan nos iets heel belangrijks vertellen over de verdwijning van meneer Halsey. Toen ik hem ontdekte, was hij aan 't probeeren om dit horloge te verkoopen." Hij haalde een horloge uit zijn zak en legde het op tafel. Het was Halsey's horloge. Ik had het hem op zijn eenentwintigste verjaardag gegeven en de schrik sloeg mij om het hart. „Hij zegt dat hij nog een paar manchetknoopen heeft gehad ook, maar die heeft hij verkocht." „Voor andcrhalven dollar", zei de landlooper met heesche stem en keek even naar den detéc- tieve. Hij is toch niet dood vroeg ik. De land looper schraapte z'n keel. „Nee, juffrouw", zei hij. „Hij was er leelijk aan toe, maar dood was ie niet. Hij begon net bij te komen toen ik hij zweeg en keek naar den detectieve. „Ik heb het niet gegapt, meneer Win ters," jammerde hij „eerlijk op den weg ge- l.£L vonden Winters nam geen notitie van hem, maar keek steeds naar Alex. „Ik zal u maar vertellen wat hij heeft gezegd", Alex hem in de rede. „Dat gat vlugger. Me neer Winters, in do Vijfde Straat ontdekte ik de- !?.en man, terwijl hij probeerde dat horloge te ntij verkoopen. Hij bood het mij aan voor drie dollars „Tïoo herkende je-dat horloge vroeg Win £72 :T NUTTIGE WENKEN voor de HUISVROUW Appelcider. Het gebruik van appelcider is in ons land niet zoo bijzonder in zwang en toch zij, die eens applcider gemaakt en er van gedron ken hebben, verheugen zich ieder jaar weder op den herfst, w anneer de huisvrouw zich er- weer eens „voor zal spannen" om verschen voorraad te maken. Het is een heerlijke drank niet alleen, doch bovendien zeer gezond vooral voor de kin deren en zeer verfrisschend. Hieronder volgt een uitstekend recept, waaruit zal blijken, dat het maken van appel cider zeer ^eenvoudig is. Men kneust of stampt "rijpe appels (aantal naar verkiezing) en plaatst die in een grooten steenen pot. Deze appels begiet men met kokend water, tot zij geheel onder water staan. Zoo la ten staan gedurende een week. Daarna filtreeren of zeeven en suiker bijvoegen ongeveer een pond suiker per liter vloeistof. Dan roeren, tot de suiker is opgelost en dan op een warme plaats eenige dagen laten werken. Daarna kunt gij het verkregen nat met een. gerust geweten bottelen en kurken. De cider is gereed en wacht er slechts op gebruikt te worden. MARKTOVERZICHT. Als wij de markt van 9 September en die van 16 September te Schagen met elkaar verge lijken, dan komen wij tot de conclusie, dat het verschil niet groot is. Wanneer er van een ver liezende partij sprake kan zijn, dan zou het 16 September zijn. Dat zat hem nu minder in prij zen, dan in den geest van de markt. Er waren minder koopers, de handel was iets stugger, hoe •.vel de prijs vrijwel gelijk bleef. Koeien met groo ten aanvoer le kw. 1,a 1,05. Dan terugloo- pende tot 0.80 a 0.60. Bedrijfskoeien zeer stug. Schapen, in bijzondere goede kwaliteit 39,,a f 38.50 en 38,De groote hoeveelheid gold 30,h 34,Oude schapen nog al uiteen- loopendo 20,a 32,weideschapen 10,a 16,Slachtlsmmeren, met toenemenden aan voer 20,it 24,De handel was trekkend. Er werd voornamelijk gekocht voor België, Dene marken en Duitschland. De varkens bleven vrij vast, voor de beste kwaliteit werd 77 cent per K.G. betaald BINNENL. NIEUWS. PUTBAZEN ALS KEETBAZEN. Op do vragen van het Tweede Kamerlid lliem- stra inzake het optreden van putbazen als keet bazen bij de Zuiderzeewerken antwoordde de Minister van Waterstaat „Naar de door ds. O. L. van der Veen te WJe- ngen, in zijn dagbladartikel geschetste toe standen is een onderzoek Ingesteld, waaruit is gebleken, dat 't niet in overeenstemming met de werkelijkheid moet worden geacht aan de me- dedeeling omtrent ongewenschto verhoudingen, die zouden ontstaan bij de Zuiderzeewerken re ters plotseling. „Ik had het vaak eerder gezien, en het 's nachts gebruikt als ik onderaan de trap de wacht hield." De detectieve was voldaan. „Toen hij mij dat hor loge aanbood, herkende ik het, en ik deed net of ik het wilde koopen. We liepen een zijstraatje in on ik kreeg 't horloge." De landlooper rilde. Het was duidelijk op welke manier Alex dat horloge in handen had gekregen. „Toen heb ik dezen ke rel uitgehoord. Het schijnt dat hij alles gezien heeft. Hij zegt dat hij in een leegen goederenwa gen lag, in denzelfden wagen, waar de auto te genop reed." Toen viel de landlooper hem weer In de rede, en vertelde de geheele geschiedenis, af en toe on derbroken door Alex en Winters. Het ging een beotje omslachtig en hij gebruikte af en toe won derlijke uitdrukkingen, maar over 't algemeen werd het ons wel duidelijk. Op dien bewusten avond had de landlooper zich ter ruste gelegd in een leegen goederenwa gon die op een zijspoor bij Casanova stond. De trein zou bij het aanbreken van den dag in wes telijke richting vertrekken. De landlooper en de remmer van den trein waren goede vrienden, en alles ging schitterend. Om tien uur, misschien nog iets eerder, werd hij wakker door een vree- selijken schok tegen de kant van de wagen Hij probeerde de deur open te doen, maar er was geen beweging in te krijgen. Toen stapte hij er aan den anderen kant uit, en net op dat oogen- blik hoorde hij iemand kreunen. Zijn levenswijze had hem geleerd voorzichtig te zijn. Hij stapte op den buffer en keek om zich heen. Er was een auto tegen den goederenwagen aangereden en het ding stond nog op ttvee wie len. De koplichten waren uit, maar achteraan brandde nog een lamp. Twee mannen bukten zich over iemand heen die op den grond lag. Toen 'iep de grootste van de twee den trein langs om een leege wagen te zoeken. Vier wagens verder vond hij er één, en liep weer terug. Met z'n twee ën tilde zij den bewusteloozen man in den leegen goederenwagen en gingen toen zelf naar binnen; ze bleven er een minuut of vier. Toen ze er uit kwamen„iUepen zo nadat zij de deur dichtgescho en hadïUfi, dwars over het stationsemplace ment, naar de stad terug. De kleinste van de twee liep een beetje mank. De landlooper bleef voorzichtig en wachtte nog en minuut of tien. Er kwamen een paar vrou - gel zijn. Immers zorgen verschillende aanne mers zelf voor de huisvesting van de bij hen in dienst zijnde arbeiders, voor zooverre dezen al thans geen eigen woning in de nabijheid van het werk hebben. Opgemerkt zij voorts, dat, waar het putbazenstelsel in gebruik is en de putbaas tevens keetbaas Is, ongewenschte toestanden daarvan volstrekt niet het gevolg behoeven te zijn. Met uitzondering van één aannemer, die vele van elders, in hoop op werk naar Wlerin- gen getrokken arbeiders in zijn dienst nam, heb ben zich ook bij geen van de thans op Wierlngen aan hot werk zijnde aannemers ln dit opzicht moeilijkheden voorgedaan. Het bij vele grondwerken gebruikelijke putba zenstelsel en de combinatie van put- en keet- fa as kan noch volgens de bepalingen der A. V., noch volgens de bestekbepalingen worden ver boden. Van den aannemer zou dan ook niet zon der nadero regeling kunnen worden verlangd, dat hij in een en ander wijziging brengt. Dit wil echter niet zeggen, dat de directie tegen mis bruik niet kan waken. Zoo zijn gedwongen win- kelneering en het aanwezig zijn of gebruiken van sterken dronk op het werk door de bepalin gen der A. V verboden. Zoodra bekend was, dat In dit opzicht op één der te Wierlngen in uitvoe ring zijnde werken misbruik voorkwam, zijn terstond maatregelen genomen om hieraaneen einde te maken, terwijl met den burgemeester van Wierlngen overleg is gepleegd ter voorko ming van ongewenschte toestanden voor het vervolg. De arbeiders, die zich aan misbruik van ster- ken drank bleken schuldig te maken, zijn inmid dels door den betrokken aannemer ontslagen WIE DOOPT DE DROOGGELEGDE ZUIDERZEE 7 vroeg „Het Handolsblad" eenige weken geleden. Fn ziet, uit alle hoeken van ons land liepen pe ters en meters te hoop. Er waren er, die hunne aanwijzing putten uit historische gegevens en do namen van de tot verdwijnen gedoemde Zuiderzec-eilanden voor het nageslacht, wilden bewaren door drie van de vier to winnen polders resp. Wieringerland, Mar- kerland en Urkerland te noemen. Uit de ingeko men antwoorden bleek, dat het grootste gedeelte der inzendrs en inzendsters in die meening deeli. „Vereeuwig dan ook het vierde Zulderzeeei land" vonden velen. „Waarom de resteerende polder niet Schokkerland genoemd nn nu de naam van do nieuwe provincie. „IJ- selgaarde" wilde men haar noemen of Zwumland Zuiderzeeland werd ons geadviseerd, ook Nieuw- land en Meerland, om uit de groote verscheiden heid slechts enkele namen op te diepen. De over- groote meerderheid der inzenders bleek echter homogeen in haar oordeel, dat het nieuwgewon- nen gebied in zijn geheel Flevoland moest heeten. Naast Gelderland en Friesland, naast Utrecht en Overijsel, als twaalfde in de reeks Nederland- sche provincies Flevoland. Het rhythme be koort ons en aan hot verlangen om het verleden vast te koppelen aan het heden, wordt door het kiezen van dien naam voldaan. Dus Flevoland 1 Of daarmee ook zijn pleit gewonnen Is 7 De tijd zal 't leeren wen aanloopen, om de automobiel to bekijken. Toen zij ook weer weg waren, kroop hij in den vagen waar ze den man ingedragen hadden en deed de deur weer dicht. Toen streek een luci fer aan. In een hoekje lag een bewusteloozen man, vastgebonden en met een prop in zijn mond De landlooper liet geen moment verloren gaan hij doorzocht de zakken, vond een klein beetje geld en de manchetknoopen, die hij meenam. Toen maakte hij de prop wat los en ging heen, nadat hij do deur van den wagen weer achter zich gesloten had. Buiten op den weg vond hij het horloge Een poosje later verstopto hij zich op een goederentrein, die naar het oosten ging en bereikte zoo de stad. Hij had de manchetknoo pen verkocht, maar toen hij Alex het horloge aanbood, was hij „geknipt." He,t verhaal was uit. Ik wist niet of ik meer of minder ongerust was, nu ik alles gehoord had. Ik twijfelde er niet aan, of de bewustelooze man was Halsey geweest. Hoe ernstig hij gewond was en hoe ver hij meegevoerd was in den trein, wa ren de eerste vragen die bij mij opkwamen. Maar ik wist nu tenminste ook, dat hij niet in koele bloede vermoord wa9. Vermoedelijk was hij wel gevonden en lag hij in het een of andere vreem de ziekenhuis op de kostelooze afdeeling. We wisten toen nog niet, dat het in werkelijkheid veel erger geweest was. Ik ril er soms 's nachts van als ik bedenk hoe vreeselijk Halsey het de eerste drie dagen na zijn verdwijning gehad moet hebben. Winters en Alex lieten den landlooper met een flink standje vrij. Het bleek duidelijk, dat hij ons es verteld had, wat hij wist. En een paar da. gen later waren we heel dankbaar dat we hem lijn vrijheid weer gegeven hadden. Toen Jamie- son dien avond opbelde hadden wij een nieuwtjé voor hem hij vertelde me, wat ik niet eerder beseft had, dat we zelfs met deze gegevens Hal sey wel niet dadelijk zouden kunnen vinden. Er raren drie dagen overheen gegaan en die vracht wagens waren In dien tijd waarschijnlijk over de heele provincie verspreid. Maar hij gaf mij den raad om moed te houden, omdat dit het bes te bericht was, dat we tot nu toe hadden. En in dien tusschentijd bleef het ln huis ook allesbe halve rustig. We hadden een kalmen dag on toen werd Lid- dy 's nachts ziek. Ik ging naar haar toe, toen ik haar hoorde kreunen, en vond haar met een KIND IN EEN OIERGAT. Hot zoontje van Z., te Houten, geraakte in een giergat. Andere kinderen maakten zoo'n kabaal en gilden zoo angstig, dat dit do aandacht trok. Juist toen de arme kleine nog maar een handj# naar boven stak, kon de vaders nog juist bijtijds de kleine van een wissen dood redden. WEER EEN DER MODERNE TALEN OP DB LAGERE SCHOOL. Zeer spoedig zal door do Regeeging een wetsc ontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend waardoor van 1 Januari a.s. af do mogelijkheid wordt geopend, één der talen Fransch, Duitsch ot Engelsch, gedurende ten hoogste twee uren per week in de vijfde en zesde-klasse der gewo ne lagere scholen te onderwijzen. De bedoeling zou zijn, het bezoek van deze taallessen voor de leerlingen niet verplichtend te stellen. DRIE VINGERS AFGEHAKT. Drie zoontjes van zekeren V., te Bergen op Zoom, waren met een vlaggestok aan het spelen. Om den stok kleiner tte maken, hakten zij er met een hakmes stukjes af. Op een gegeven oogen - blik sloeg de oudste der kinderen zich met het hakmes on do hand, met het noodlottig gsvolg dat hij zijn drie voorste vingers afsloeg. HET BADSTRAND OP SCHIERMONNIKOOG GROEIT WEER AAN. Nadat reeds geruimen tijd de duinen in do na bijheid van den Noorder vuurtoren op het eiland Schlemonnikoog geleidelijk waren afgebrokkeld moesten de aan zee gelegen villa's wel worden afgebroken en ook de boulevard verdween in de diepte Het strandhotel het groote wit te gebouw, dat over het geheele eiland zichtbaar was, werd ook steeds meer ondermijnd, zoodat tenslotte na de Noorderstormcn van 1923 niets anders dan sloopen overbleef. Sindsdien vertoont de kust hier, in hoofdzaak hetzelfde beeld als ruim een halvcn eeuw gele den. Sedert het vorige jaar echter geeft de zee, zij het zeer geleidelijk terug, wat zij met stormen geweld had genomen. En wie dezen zomer Schier monnikoog bezocht, zal bemerkt hebben, dat de geul achter de voor de kust liggende bank het vroegere strand weer bijna geheel gedicht Is. Ter zake kundigen meenen dat ook te mogen aannemen, dat, zij het dan ook niet reeds ln 1927, dan toch binnen weinige jaren, het strand hier weder het beeld van voorheen zal vertoonen. Alleen de breede hooge duinen heeft men natuur lijk niet met één slag terug. DE WINTERTIJD. Op Zondag 3 October 's nachts 1 uur zullen de klokken moeten worden verzet, voor aanvang van den Wintertijd ln ons land. DOOR BIJEN AANGEVALLEN. Dezer dagen had de voerman v. R. uit Meijel (L.) eenige kasten bijen gehaald. Door het schom mtlen van de kar dreigde een der korven to val len en toen de voerman deze wilde verplaatsen deden de bijen een verwoedenden aanval op den man en het paard, waardoor paard en kar in een sloot terecht kwamen. De man werd zoo danig toegetakeld, dat geneeskundige hulp nood akelijk was. Ook het paard had er duchtig van „gelust," Hier maakte „eendracht macht." itiuik tegen haar gezicht en haar rechterwang nas heelemaai opgezet. „Kiespijn 7" vroeg ik, niet overmatig vriende lijk. „Dat heb je aan je zelf te danken. Een vrouw van jouw leeitijd, die liever met een slechten kies in haai mond blijft loopen, dan hem to la- len trekken 1 Je bent er zóó doorheen, het duurt maar een oogenbllk." jp j .Ophangen duurt ook maar een oogenblik," bromde Liddy, van achter haar kruik. Ik zocht naar watten en kiespijndruppeltjes. „U heelt, zelf precies zoo'n kies, juffrouw Ra- bel", jammerde ze. „En ik weet zeker dat dokter Boyle al jaren bezig is geweest om u o- er te halen hem te laten trekken." Er waren geen druppeltjes en Liddy maakte een verschrikkelijk kabaal toen ik haar voorstel dB om er carbolzuur op te doen alleen maar omdat Ik eens één keer teveel op het watje had gedaan, waardoor ze een blaar in den mond ge kregen had. Ik ben er van overtuigd dat het haar geen blijvend kwaad heeft gedaan, de dok ter zei later, dat het vloedbare diëet waarop ze een poos had moeten leven uitstekend voor haar maag was geweest. Maar ze wilde er niet van hooren en ze hield mij met haar gekreun uit den slaap, zoodat ik tenslotte opstond en naar Gertrude's kamer ging. Tot mijn verbazing was de deur op slot. Ik liep om, de gang over, en zoo door de ande re deur haar slaapkamer in. Het bed was open geslagen en haar nachtjapon en kimono lagen in het kleine kamertje klaar, maar Gertrude was er niet. Ze had zich niet uitgekleed. Ik weet niet welke vreeselijke gedachten er bij mij opkwamen, terwijl ik daar zoo stond. Door de deur heen hoorde ik Liddy mopperen en at en toe gillen als de pijn heftiger werd. Toen zocht ik werktuigelijk naar de druppeltjes en ging weer naar haar toe. Het duurde 'n half uur voor Llddy's gejam mer ophield. Af en too liep ik eens naar de deur en keek ik de gang door, maar ik zag of hoorde niets verdacht. Toen Liddy eindelijk indommel de, waagde ik het zelfs tot bovenaan de wentel trap te gaan, maar ik hoorde niets dan het re gelmatige ademhalen van Winters, den detectie ve, die vlak bij de deur sliep. En toen hoorde lk in de verte het geklop, waardoor Loulse twee weken to voren 's nachts was opgestaan. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1