Kleine oorzaken groots gevolgen AsdusïrooP Mij. TOT UITVOERING VAN ZUIDERZEE WERKEN. Volgens Staatscourant no. 179, is de Konink lijke goedkeuring gehecht aan de acte van op richting der Maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken te Wieringen door de hoeren J. H. Telders, ir. te Beverwijk, dir. der N.V. M. J. van ï'attum's Havenwerken te Beverwijk N, de Ronde Bresser ir. en P. C. Supet van Hattum ir., beiden te 's Gravenhage, als directeuren der Hol landschc Aanneming Maatschappij te 's Graven hageA. Bos Izn., aannemer te Dordrecht cn L. Volker Azn, aannemer te Sliedrecht. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 6.000.000 verdeeld in 4 aandeelen, elk van 1.500.000. In het kapitaal wordt deelgenomen door ieder der 4 comparanten voor één aandeel. De dagelijksche leiding der werken berust bij een directeur-hoofduitvoerder, te benoemen en te ontslaan door den Raad van Bestuur. Do directeur-hoofduitvoerder moet zijn Neder- hindsche, in Nederland wononde. De benoeming van een directeur-hoofduit- voerder behoeft de goedkeuring van den Minis ter van Waterstaat. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN ONGEDEERD. Vrijdagavond heeft op den Muiderbinnenwcg te Weesp een ongeval plaats gehad, dat bijeon der goed ls afgeloopen. De 12-jarige J. N. reed op zijn fiets naar het station. Op een gegeven oogen h'.ik brak de voorvork, zoodat de knaap op straat rolde. Juist kwam een vrachtauto van den heer J. L. v. K. te Weesperkarspel achter den jongen aanrijden. De chauffeur had geen gelegenheid meer den wagen tijdig tot stilstand te brengen, zoodat het rechter voorwiel over het lichaam van den knaap heenging. Ook de fiets kwam onder een der wielen en werd geheel vernield. Maar wonderlijk genoeg bleef de jongen nage noeg geheel ongedeerd. De ontstelde voorbijgan gers kondon hunne oogen niet gelooven toon zij den knaap onder den auto zag'S» uitkruipen. Alleen kin en knieën waren eenigszins ontveld, maar dat was alles I Toen de heer v. K. Jr. die den a/uto bestuurde, den knaap mee wilde p. men op den wagen, om hem naar den dokter le rijden, antwoordde Jan „Nee hoor, ik wacht i p mijn vader, en dan moet die maar zeggen o> ik naar den dokter moet." Later op den avond is dit gebeurd, maar ook de dokter kon geen verdere nadcelige gevolgen van de overrijding constnteeren. Alleen vertoon de de buik eenige blauwe plekken. De jongen gaat weer naar school, of er niets gebeurd was. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zondagavond geraakte do ruim twintigjarige boerendochter Ter Doest op een onbewaakten o- verweg bij Hengelo onder den sneltrein. Zij werd opslag gedood. Het lijk werd vreeselijk verminkt. SPORT. Zondag spceldo Succes I haar eerste compe titie-wedstrijd tegen D.O.S.K.O. I van Oude Sluis D wist Succes thans voor de eerste maal 'n ne derlaag toe te brengen. Om even twee uur blaast scheidsrechter Heinman van Helder (wiens lei- d'ng ons lang niet kon bekoren) de elf-tallen in hot veld. De D.-midvoor brengt de bal aan het lollen; S. spoelt tegen wind. Een oogonblik la ter maakt de D.-midvoor van dicht bij 10. l)e Successers pakken ook flink aan; en op 'n gegeven oogenblik kruipt S. door het oog van 'n naald, wanneer de S.-keeper 'n bal zal vangen, doch misgTijpt. Gelukkig de bal springt tegen de l aal en de S-back weet haar nog tijdig weg te werken. Spoedig echter maakt D. door 'n misver stond in de S.-verdediging 20. Dan is 't rust I Na de thee heeft S. het wind-voordeel en zijn nu ook het meest in den aanval. Spoedi g maakt Kooij 21. D raakt hierdoor 'n beetje de kluts kwijt, en verandert direct haar opstelling, doch S. blijft in de aapval. Om echter 'n doelpunt te ma ken voor Succes wordt veel te onbesuisd ge speeld. Enkele gevaarlijke corners op het Ddoel leveren niets op; spoedig is het einde met 21 oor D. Succes had na rust wel 'li puntje ver diend, hoewel dit D. voor rust nog toe kwam. De inzet ls voor Succes slecht geweest, doch de kop er bij houden en hopen maar van later beter Zondag naai Kleine Sluis en 'n beetje meer sa menspelen, dan is ie weer gemaakt. Vergeet voor al do lessen van den trainer niet. Kleine Sluis heoft Zondag het competitie-sei zoen geopend met een 3O-overwinning op Ba tavier III Gezien het elftal waarmedo moest worden gespeeld n.1. 10 man en Stellingwerf en Bugel afwezig, kan het resultaat bevredingend worden genoemd. Ais begonnen wordt is B even in de meerderheid, doch spoedig herstelt K.S. zich en krijgt dan eenig overwicht, zonder dit in doelpunten uit te drukken. Eerst na 'n half uur weet Roelofs aan K.S. de leiding te geven. Met 1- 0 voor K. gaat de rust in. Na halftime is B v eder even in de meerderheid doch de K.S ach lei hoede weet steeds nog te werken. Als toelofs aan den anderen kant. tegen de paal heeft ge schoten krijgt K.S. 'n penalje te nemen, waaruit van Oorschot de stand op 20 bracht. Even hier na nogmaals 'n strafschop door den zelfden spe ler genomen; maar nu belandt de bal tegen den staander en gaat achter. Direct hierop breekt Harder door de B.-verdediging en brengt den eindstand op 90. Kort hierop fluit de scheids rechter voor het laatst. Zondag krijgt K.S. Succes van Wieringen te gast. Dit. zal voor K. oen zeer zwaren strijd wor den. Enfin, hard werken, dat is de voorwaarde, hoor Jongen9. verbonden, doch de Amerikanen verklaarden, dat die contracten voor Amerika geen waarde hadden. De spelers ontvangen 500 dollars als reiskosten en krijgen verder een salaris van 200 dollar per maan. In hun contract is o.m. be paald, dat ze een maximum van 60 wedstrijden per jaar hebben te spelen. STORMRAMP IN FLORIDA 1215 DOODEN. Vereenlgde Staten.) Een geweidige orkaan, die Zondagnacht op de kust van Florida heeft gewoed, heeft ontzettends gevolgen gehad. De steden Lewlston en Moore haven zijn totaal vernield. Ook Miami en Miami- Beach hebben onbeschrijflijk geleden. De oogst is totaal vernield. De materiale schade wordt op ruim 100 millioen dollar geraamd. President Coolidge heeft met de autoriteiten de maatregelen besproken, die moeten worden genomen voor hulpverleening aan Florida. Van ailo kanten worden hulptreinen gezonden naar het geteisterde gebied. Een groot aantal bewo ners zijn in paniek gevlucht uit de door den cy cloon geteisterde steden. Vele slachtoffers der natuurramp zijn omgekomen, doordat zij ver dronken. Deze storm is de hevigste, die Amerika ooit ooit heeft geteisterd. Hij bewoog zich tot 60 mijl over de kust van Florida heen, en liet overal op zijn weg groote verwoestingen achter. De storm duurde negen uur. Miami werd door twee vloed golven geteisterd, waarvan de laatste de meeste verwoestingen aanrichtte. Tal van huizen zijn in gestort, en de overige zijn meest alle ernstig be schadigd. Teneinde plunderingen te voorkomen, is, waar noodig, de staat van beleg aangekondigd. Te Baltimoro ls trestond het centrum voor de hulpverleening gevestigd. Voortdurend gaan er treinen met geneeskun digen nerpleegsters naar het geteisde gebied. De sheriff van Jacksonville heeft verzocht 500 man politie naar Miami te zenden, aangezien daar verschrikkelijke toestanden heerschen. De straten zijn bezaaid met vernielde automobielen omgewaaide telegraafpalen en meubelen uit de verwoeste huizen. Tijdens den orkaan stond het water in de straten vier voet hoog. Uit New-Orle ans wordt gemeld, dat daar en te Mobile (Alaba ma) de barometer er op wijst, dat de orkaan,, die F'oria heeft geteisterd, zich in de richting van de golfkust beweegt. Naa do laatste berichten doen verluiden zijn I ij den orkaan 1215 menschen omgekomen en ziin vele duïeenden menschen gekwetst of dak - loos. Te Miami zijn 500 a 800 gekwetsten en 28 000 dakloozen, aan de kust van Miami 110 dooden. te ITolvwood 250 dooden en 1000 gekwetsten en 10 000 dakloozen, te Lewlston 140 dooden, te Port I.nuerdnle 100 dooden en te Hinleah 54 dooden. Van het Turk's eiland, één der Bahama eilan den ten Noorden van Haïti, wordt gemeld, dat dpar eveneens een hevige wervelstorm heeft gé- woed. Menschenlevens ziin niet. te betreuren. De materiëele schade ts echter zeer groot en wordt op anderhalf millioen pond sterling geschat.. PROVINCIAAL NIEUWS. VINGERS AFGEKNEPEN. MEDEMBLIK. saterdag, toen do heer A. de Goede te Mcdemblik aan het einde der Oosterha ven stond, om te zien naar het binnenkomen van de schepen der Zuiderzeewerken, bemerkte hij niet, dat een staaldraad welke over de kaaimuur was bevestigd, door het deinen van het watei verschoof. De draad ging over zijn hand, waar door drie vingers werden afgeknepen. KINDJE GESTIKT. ALKMAAR. Toen Zaterdagavond mevr. H. haar kindje van 4 maanden voor den nacht wou gereed maken, boek het kind in zijn wiegle met het gezicht in de kussens te liggen, waardoor de ademhaling w as belet, wat tot gevolg had dat de de arme was gestikt. Ingeroepen hulp van het Roode Kruis mocht niet meer baten, zoodat de geneesheer dr. Maats slechts den dood kon constateeren. UIT URSUM. Reeds meermalen waren bij het Polderbestuur klachten ingekomen dat de inge zetenen hun eenden loslieten, hetgeen bij veror dening verboden is. Aan do politie werd op dracht verstrekt om op alle loszwemmende eendjes jacht te maken. Het resultaat was wel bemoedigend, wnnt een 40-tal eenden werd op gevangen. De verschillende eigenaars krijgen proces-verbaal benevens kosten voor het schut ten van de eenden. GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLAND. OPKOOPEN VAN VOETBALLERS. Amerikaansche „opkoopers" van voetballers bevinden zich op het oogonblik in Boedapest, waar ze met hun pogingen bij twee spelers suc ces hadden gemaakt. Beide spelers waren door Contracten aan hun vereenlging in Boedapest POLITIE. Gevondeneen rijwielbelasting- plaatjo en een Slavenarmband. Inl. bij den Gem. Veldwachter Door den heer S. Jac. Mulder, Elft, werd op do Schagerbrugsche verloting een mooi veu len gewonnen. Een mooi buitenkansje -- Een motorrijder, Zondagmiddag met 'n duo- rijder acht èfc Op zijn machine, van Wieringen komeikde, .verloor bij de hoek te Van Ewijelt- sluis zijn macht over zijn motor. Inplaats van minder gas te geven draaide hij de handel in z'n zenuwachtigheid juist andersom, waardoor de machine met volle vaart vooruit schoot. De duorijder, 'n ongeluk voorziende, gaf 'n sprong en kwam op z'n knieën neer, die wel 'n weinig- werden ontveld, doch verder bekwam hij geen letsel De motor botste met het voorwiel tegen een paal van een waarschuwingsbord, waar door dit wiel geheel in olkander werd gedeukt De man zelf, die onder zijn motor lag, kreeg geen verwondingen maar was zoo van streek, lat hij per auto van Waiboer huistoe moest wor den gebracht De eerste duif werd geconstateerd 10 u 39 min 58 sec. en de laatste 10 u. 57 m. 9 sec. Woensdat j.1. vergaderde onze Afd. Het Witte Kruis" in Vcerburg onder leiding van den heer Lovink. Secr. was de heer C. Liefhebber. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat de in- ventariswaardo van materiaal in het magazijn thans ƒ4000 bedraagt; Aangeschaft werden dit juar een zuurstofapperaat en een ziekenophef - upperaat. Verder heeft de verbandcursus groot succes gehad en voorzitter maakte daarvoor dr. OIree zijn compliment. Aan het examen toch w erd door 13 dames en 4 heeren deelgenomen en aan allen kon 'n diploma worden gegeven. Het ledental bedraagt thans 900. In 4 jaar tijds is het ledental verdubbeld. Waar een schrijven is ingekomen, dat de zuigo lingensterfte in onze gemeente nog boven het ge middelde cijfer voor Noord Holland staat, wordt besloten bij genoegzame deelname moedercursus sen to doen hquden te Kleine Sluis en Breezand Een oproep zal daarvoor worden gedaan. De cur sus bestaat in 12 lessen en zal worden gegeven door mevrouw Van Vuuren. Voor het. inventaris zal nog worden aange schaft een couveuse en 'n electr. lichtboog. Tot afgevaardigde naar de algem. vergadering werd gekozen de heer C. Liefhebber en tot plaats vervanger de heer Rezeiman. De Orkest Vereenlging A.P. had Zondag met Laar optreden in de Grootte tent van Veer- hurg veel succes Een groot aantal belangstel lenden was opgekomen en gaf telkens door har telijk applaus blijk van ingenomenheid. Een woord van dank aan leden en directeur is hier op z'n plaats. Mogen zij spoedig 'n dergelijke uit voer'ng herhalen. Des avonds waren weer ve le paartjes in de tont om van 't bal te genieten De heer J. Daalder behaalde Zondag te Wie ringei waard den. derden prijs mot 100 M. han] loopeu en de heeren J. en Joh Pennekamp den lsten en 2den prijs met 1500 M. hardloop™. LANDBOUW. COÖPERATIEVE VARKENSAFZET. Naar wij vernemen worden in den Achterhoek vnn Gelderland krachtige pogingen aangewend door de landbouworganisaties om te komen tot coöperatieven afzet van varkens BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Ana Paulowna Sept. 1926. BRAVE HARM 1 Dat was me toch 'n historie met jou en je bar bier. Main Mie is razend nieuwsgierig hoe jai er met je dricweeksche baard er zal uitzien. Ik had altaid docht dat ze op Wiering met 't polka haar zouë achterkomme, maar ik begraip dat ik mis was en de maiskes bij jullie ok waito waar Abraham de mostert haalt. Trouwens, m'n Mie, die ook op de Oeversche atleatiekwedstraid present was had me van de Wieringer maiskes al zoo ien en aar verteld ir aar op die er woorden ken je nou niet te veul bouwe. Maar ik ga er of, zoo as ik er an kom Ze zai: Nou Teun, je kon zien dat de dam naar Wieringen 'eit.. Wat 'n mensche, wat 'n mensche en vooral ook „Janmaat was present en DOOPSGEZ. GEM. ll.hoef Donderd. 23 Sept. 8 uur Afscheidsavond van Zendeling Herrmann Schmitt voor zijn ver trek naar Indië. Collecto voor de zending Vrijdag 24 Sept. 8 u. Jongerengroep 1924. EVANGELISATIE Il.-hoef „Rehoboth" Woensdagavond a.s. 8 uur de heer Bakker. Onderwerp de nieuwe wereld leeraar. Medewerking van zang. Gelegenheid om vragen te stellenn. Toegang vrij. Coll v.d. arbeid. A.s. Donderdagav. 8 uur in de Kapel te Oever -. de heer Bakker. Tls boven. de maiskes stonge bij hun in de pas I Maar op de autobushouwers was ze slecht tc iireken; toe ze thais kwam was zo zoo plat als n scholletjo. Ze zai: „Die kerels douwe maar in; nou jong, ik kon kwalijk asem liale, zoo zate wc op mekaar plakt. En den hobbele en bobbele jemig krimmenille, m'n bloed wier baikans kar remelk! En ik zat met m'n baine optrokken on met m'n kin op m'n knieë. Ik zeg teugen Mie,, „maar mensch, waarom deed Je dat 1?" .Begraip je dat den niet," zai ze, „je waite nooit wat er met zulke rammelkaste kan gebeüro; '1 was voor de vailigheid cn ik heb teugen die vent zaid, ik zai man, inplaats van banke mot je tafels in lorrie maken dan gaan we zitten met gekruiste baine as de Turken; d'n ken je er nog veul meer instouwe en de veiligheid is tip-top Ja Harm, m'n Mie is vindingraik; Edison ls er niks bal. Het ergste Is, dat Mie teugenswoordig zoo op de sport verzot raakt, dat ik, as gain baizonder atleatiekmeusch dagelijks in haar achting zak „Kaik 's naar Jan en Jó Pennekamp" za-it ze. die loope as hazen, maar jai, jal sokke er over as 'n ploegpeerd. Nou Harm, dat laatje je gain twaimaal zegge maar ik docht ik rai liever als dat ik loop; as het dan toch sport weze moet, klim ik op 'n knol Wanneer U Uw schijnbaar onbeteckenend hoestje niet verzorgt, legt gij Uw ge zondheid in de waagschaal. Talmt niet. Neem nog heden mede samengesteld uit krui den en planten, waarvan bijv. de Hcrba Maté be roemd is om baar genezende cn krachtdadige werking bij adeiiihalingsstoornissen, CK-rrnl v.-rk-i, jk l.i Vr.tcrs A 11.50, f 2.75, f 'IVO Do grootis Ilacocd zijn voorJceligep. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 20 Sept. 1926. Op de heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd34 vette koelen 225 a 400 9 vette kalveren 60 h 120 per ned. pond 1,20 1,40 39 nuchtere kalve - ren slacht 6 tot 22 9 vette schapen 26 35 394 vette varkens zware p. ned. pond 0.75 0 78 ct., zouters 68 70 ct. - Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste eri laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 13 tot cn met Zaterdag 18 Sept. Kippen per stuk 0.60 1,50 Kuikens Der stuk 0.20 a 1,90 Eenden per stuk 0.30 Konijnen per stuk 0.30 a 3.25 eendeneieren per 100 stuks 5,80 kippen eieren (grooth) per 100 stuks 8.4 8.50 idem (kleinh.) 7 8.25 boter le soort per half Kg. 0.95 1,05 Idem (2e soort) 0.75 a 0.85 slachtduiven 0.15 a 0.20 jonge kippen 1,50 2.75. KINDERRUBRIEK. ANNA PAULOWNA. -T- Na onderhandsche aanbesteding door den heer Ch. Dekker, architect te Schagen, is de bouw van do boerderij van den heer C. Kaan op gedragen aan den heer A. Breed te Kolhorn Do Postduivenverceniging „Altijd Verder" hield een wedvlucht met jonge en oude duiven van uit Soignics (België) afstand 264.50 K.M Om 7 u. 15m. werden de duiven in vrijheid ge steld. De prijzen werden behaald als volgtJon- go duiven Jp2, 4, 5 en 8 C. de Vlieghei-3 Gebr. Van den Berg 7 Gebr. Hogewoning 6 Gebr. Ten Burg en 9 Gebr. Spigt. Met de oude duiven was do uitslag 1. J. Meij- link, 2 en 4 Gebr. ten Burg en 3 Gebr. do Vries. zoo zaid zoo deen; maar ik hob nooit teugen Mie zaid wal er van terecht kwam I Efain, deer benne meer gekke ruiters en gek ko barbiers. Heb je dat lezen van die onvrij willige pagekop. To Boedapest, ja 't is hier ge Kkig 'n end vandaan, want zulke kerels kon nc je wel 's 'n kop kleiner maken, kwam bij 'n kapper 'n maisko, die heur haar wenschte te laten wasschen. De kapper, die het heel druk had om aan jonge malde 'n pagekopje te bezor gen, nam bai vergissing gain zeep, doch een schaar en rits het' maiske was haar weeldcri ge lokken kwait. Het maiske gaf 'n gil; do kap per gaf 'n schreeuw, maar de hare ware er of Het ergste was, haar ouwers zouë haar do deur waize; haar patroon had zaid, onder gain voor waarde 'n pagekop onder 't personeel te dulden, en last not least: heur vrijer had verklaard dat hij de verkeering zou afbreken, as zij heur ha ren kortwieken liet. Vanzelf zou gain ménsch haar gelooven als zij vertelde dat die stomme barbier er zoo rits de schaar inzette Maar RAu is 't zaakje voor 't gerecht en heol Boedapest is in spanning op hoeveel de rechters de haardos van 't maiske zullen taxeeren Meer weet ik niet, tot volgende krant, TEUN MAUW EN KNOR OP REIS. II Het kasteel van den Toovenaar. De kleine kabouter ging hen voor langs een smal pad, waarlangs de heerlijkste bloemen groei ien, en samen liepen zij tot aan een reusachtig kasteel, dat er grauw en vervallen uitzag. Overal zaten groote sloten en ijzeren binten met scherpe punten. „Hier woont de koning van ons eiland", fluis terde het kauboutertje. „Hij is een toovernaar en hij is oh zoo knap cn geleerd 1 Toen hij hoorde, dat Mauw en Knor waren aangekomen stuurde hij mij om jullie welkom te heeten en bij hem te brengen. Dus nu moet je maar zien wat je doet dëër is do bel 1" .Begrijp jij waar die kabouter ineens blijft oeg Knor en Mauw antwoorddo „Neen ik weet het ook niethet moet hier beslist een won derlijk land zijn en ik zou zeggen dat we maar moesten bellen." Zoo gezegd zoo gedaan, en met inspanning van alle krachten trokken zij aan den roestigen bel tot de toovenaar uit het raam kwam kijken. „Miauw.riep Mauw en Knor sprak „Knor- roknorrr 1 Toen trok de Toovenaar een kwaad ezicht en.1? (Volgende week „Do Booze Koning".)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2