WOUDA's c Kalvermeel „OMHOOG". Telefoon 22 H.HOEF bij JANNES J. BOSKER ALLEEN VERKRIJGBAAR Westkust van Frankrijk en Midden- en Oost- Frankrijk heeft gfoote schade veroorzaakt voor al in de bergachtige streken. Er heerscht een strenge koude. In Boven-Savoie daalde de tem peratuur tot 7 graden onder nul. PROVINCIAAL NIEUWS. WIERINGER WAARD. Ter gemeentesecreta rie worden inlichtingen verzocht omtrent een veiloren dop van een collingspatent-as. WIERINGERWAARD. Aari de Zondag j.1. ge houden Ringstekerij op fietsen hij den heer J. Breed aan de Nieuwesluis, waaraan door 14 per sonen werd deelgenomen, werden de prijzen ge wonnen als volgt le pr. G. Bakker, Wieringer- waard 2e pr. A. Koppel, Wieringcrwaard 3o pr. K. Jongejan, Anna Paulowna, 4e pr. A. IIoo- gewonlng, Anna Paulowna. TUINBOUW ONGUNSTIGE RESULTATEN. Aan de volllngsverccniging ,.Do Tuinbouw" te Bovenkarspel werd een omzetcijfer van drie millloen gulden bereikt. Vergeleken bij het vorige jaar beteekent dit een achterstand van 11/4 milliocn gulden. UIT HEERHUGOWAARD. Door de afd. van de Holl. Maatschappij van Landbouw was het besluit genomen, een oursus te doen geven ir. vcekennis en veevoedering, doch hiervoor blijkt niet veel animo to bestaan. Slechts een 6-tal per sonen heeft zich voor dezen cursus aangemeld, zoodat die door gebrek aan belangstelliï?g niet zal doorgaan Boter schijnt de poging der afd. te zullen sla gen in haar streven naar de stichting van een fokvereeniging. Medewerking is althans toegc- eegd van besturen en andere corporaties voor het houden ecner gecombineerde vergadering, waarin dan een bevoegde over deze zaak een uit eenzetting zal geven. HEERHUGOWAARD. Men is hier druk bezig met het „thuishalen" der winterknol, om deze daarna te sorteeren en te bergen. Dit jaar is een g-oot aantal koolschurcn bijgebouwd, terwijl men hier en daar nog met den bouw bezig i3. Bleef in vorige jaren een deel van den voor raad buiten, welke dan bij flinke vorst werd af gedekt, voor 't komende seizoen zal er vrij wat meer in veiligheid gebracht kunnen worden. Ook begint men hier te denken aan andere cul tures, waarvoor hier en daar reeds een kas of een warenhuis verrijst. RAADS OVERZICHT WIERINGEN r Met recht, de Praeses had zijn bollen verloden week Vrijdag flink gaar gebakken en triomfante lijk kwam hij er mee de raadszaal binnendragen iiï de volle overtuiging: „als ze hier niet in willen bijten, happen ze nergens in Echter, het begin was al mis; de boter, die pa pa Lub op z'n broodje had willen smeren, (esn adres van 'n aantal visschers voor 'n vluchtha- ven) en waarop hij zich al dagen lang had ver kikkerd, bleek, dank zij de goede zorgen van den voorzitter der D.E.T.V. niet te zijn binnengeko men, en gramstorig duwde hij 't menu van zich, ei meewarig keek collega Oden hem aan en nc i riede „Als ik jou zie, dan moet ik huilen 1" En het werd er heus niet beter op, toen Tante Vv aterleiding voor de derde maal de zaal kwam binnen tippelen, en waar zij al tweemaal de vlucht genomen had, omdat de heer Oden tel kens met 'n bulderliedje had gezongen: „en tan te durreft de ronde niet te zoenen", daar kwam zij nu zoowaar met wapperende krulletjes vrij moedig op hem af I Ja, hij had naar haar geknip oogd, en wie van het zwakke geslacht zou dat van hem kunnen weerstaan. Inderdaad hij had het meermalen gezegd": „als zij nog 'ns komt, dan zal ik geen „neen" meer zeggen. „En ..een man een man, 'n man, een woord een wooord zoo dacht ook tante waterleiding! Het arme schaap; Ze wist nog niet welk vleesch ze in de kuip had. En het kwam Toen zij haar toetje naar hem toestak, draaide hij zich eensklaps om, en fluisterde: Spijt me erg lieveling maar ik durf je niet; 'k ben zoo bang voor m'n kiezerij! O, daar zou wat voor me opzitten en hij zag 'n vreeselijk visioen; hij voelde al de slagen Maar tante had hem al minachtend de rag to1 gekeurd en ijlde nu in de armen van pipa Kooi] van Dam, die had gewenkt en nu zoowaar er niks tegenopzag om even In 't openbaar met haar te vrijen, en ook vadertje Hermans lonkte In 'n ommozien was ze hij hem; ja, zo won veld En de andero vadertjes moesten toezien hoe pi- pa Hermans z'n wijsvinger in die van Tante vast pinkte en in 'n zwierige Foxtrotpas inct haer ronddraaide, Het was schoon De heeren Lont Pakker Lub en Oden konden haar succes nog wel slecht uitstaan, maar ook zij zullen eerst- daagsch als tante Waterleiding hier voor ^oed ge vcstigd is,haar tranen wel willen drinken. Door wrijving ontstaat electriciteit en geen won der dus dat de vaderen dit nu allemaal aan de lijve voelden Alleen Kooij van de Haukes vocht erg tegen de trillingen; helaas het mocht niet ba ten; als 't 'n beetje meeloopt zal in den jare 1927 ook het P.E.N. hier de blommetjes eens buiter. zetten. Papa Lont, die alles wat de kok had opgeschept met lange tanden had gekauwd kon aan het end van de akker, toen de preases met 'n gewijzigd Armvoogdij-reglement op de lappen kwam het niet langer verkroppen; dit smaakte hem heele- ïr.aal niet en hij riep: „hier is toch zeker wat in verdoezeld; Helaas, de praeses - kok gaf te kennen dat 't deeg van zulk 'n ouden datum was dat ie dat nou maar moest slokken; dan waren de gasten er nu voor goed af. Men had deze pap al zoo dikwijls begluurd en beroken !Efein het brouwsel werd gegeten, behalve door pipa Lont die tot slot alleen nog maar 'n blik kon werpen in 't emmertje waar 't onsmakelijk zaakje in ge weest was: ,.en de kok zei triomfantelijk: zie zoo de boel is op, ik heb ferm wat kliekjes opge ruimd. INGEZONDEN STUKKEN. Egmond aan Zee, 28 Oct. 1926. Geachte Redactie. De propaganda-commissie van het Landelijk Comitó voor hulp aan het Drentsehe veenkind verzoekt U beleefd bijgaand stukje te willen plaatsen. Bij voorbaat onzen beleefden dank, Hoogachtend, namens de propagan- dacommissie A. C. BOS. HET DRENTSCHE VEENKIND. Op 15 September j.1. waren in het mooie kolo niehuis „Het Noorderhuis" te Ruinen bij Hooge- veen verschillende autoriteiten en belangstellen den bijeen om de eerste arme, zwakke kinderen dor venen te ontvangen. Het was een mooie dag Woorden van hoop en vertrouwen werden gesproken door den heer Commissaris der Koningin van Drenthe en an deren. Er viel een lichtstraal over de ongeveer 3000 stumpers, die daar ginds in de verarmde vcenstreken wachten op hulp en steun om den hingen, bangen winter door te komen. Inmid dels zijn ook een aantal kinderen naar de huizen der Roomsch-Katholieke en Christelijke vereeni- gingen gezonden zoo zijn er nu allen te zamsn 160 in verpleging. Hot leek alles zoo schoon een Landelijk Co mité, dat vertrouwen inboezemtVakmenschen voor de verpleging Innige samenwerking tus- schen Neutrale Katholieke en Christelijke veree- i 'gingen voor kinderverpleging en van de onder wijzers van elke kleur en gezindte Steun van Provinciale autoriteiten en van de Inspectie voor de Volksgezondheid en ten slotte de steun van de Pers, die algemeen de fusie toejuicht Kon het mooier als begin van een algeme-.ne Nederlandsche beweging Wat is de uitkomst geweest Ontmoediging en teleurstelling Er is wat geld ingekomen, met wat het onder wijzerscomité en het Centraal Genootschap reeds samen slechts genoeg voor enkele weken verpleging. Met bangen twijfel vragen wij ons af „Wat nu Moeten straks na slechts enkele weken de kin deren weggestuurd, de huizen weer gesloten worden 1 Moet het heerlijke werk gestaakt om 3000 Nederlandsche kinderen de gezondheid weer te geven 1 Dat mag niet, niet waar, dat kan niet Het Nederlandsche volk kan en zal dit niet dulden. Laat het geld voor deze omvangrijke chroni sche ellende nu eens toestroomen, zooals dat steeds geschiedt bij acute rampen. iViie direct helpt, helpt dubbel, nu meer dan ooit! En laat het niet blijven bij giften van 1 en 10 en 25 gulden, doch laten, die groote giften ge ven, het ook doen met spoed en niet wachten tot het laatst. Eerst dan wordt het gevaar voor stop zetten afgewend. Namens de Landelijke Ver- eeniging fusie van onderwijzerscorporaties en vereenigingen vnor gezondheidskolonies1 voor alle gezindten, de Propagandacommissie. Ketelaar, voorzitter Hogezeil, Vice-Voorzitter Mr. Leesberg, Penningmeerster Alkmaar, giro no. 44418. "A. C. Bos, Egmond a. Zee Sec. LANDBOUW. VERLOREN LEGGEN OP DE BOERDERIJ. Middelen ter voorkomiBi;. Op de boerderij is de gelegenheid voor de hoen (Iers tot het leggen van eieren op plaatsen, waar de boer dat juist niet wil, gewoonlijk nogal groot Dit veroorzaakt uit den aard der zaak schade, 1: ar deze eieren in vele gevallen geheel verlo ren gaan en in andere gevallen niet meer voor voeding van den mensch of den verkoop geschikt zijn. Het voorkomen is echter bij alle rassen niet steeds even gemakkelijk. Er zijn echter verschil lende oorzaken, die het euvel doen ontstaan en w elke de boer zelf kan wegnemen. „De Kleinvee- taelt" vermeldt alsi de belangrijkste 1. Ondoelmatige legnesten Voor lichte las sen neme men een nest van 35 x 35 cM. voor de middelzware van 40 x 40 cm. Een te ruim nest is altijd beter dan een te klein en leggende kip zit gaarne op haar gemak en breed-uit en wil zich ook nog eens kunnen omkeeren in die ge wichtige oogenblikkeri. Voorts moeten de onderste nesten steeds zóó hoog boven den grond zijn aangebracht, dat de krabbende kippen er geen zand, turfstrooisel, mest enz. kunnen inwerpen. 2 Te weinig negten Men rekent op vier kip- uen één nestbeter een te veel dan één te wei nig, want vele kippen kruipen niet bij elkaar. 3. Onreine nesten Teneinde vlooien en lui zen te weren, moeten de nesten geregeld eens flink van binnen en van buiten met carboline- um worden bestreken en van versch stroo of kertgesneden hooi worden voorzien. Onvoldoende aantal nest-eierenIn - Ier nest moet minstens één steenen of porseleinen nestoi liggen, maar waar men last van verloren leggen heeft 2, desnoods 3 in elk nest. Reeds lang de kippen beginnen te leggen, moeten de steenen eieren in het nest liggen de dieréu pik ken er onwillekeurig ee.ns tegen. Dit voorkomt later het eieren vreten, waartoe men ook eén én kel steenen ei op den vloer legt. De nesteier» bc- hooren af en toe te worden gereinigd. 5. Afwezigheid van springlatten voor de nes ten Een kip springt daar op als ze het ei in de erte voelt oankomen ze loopt eens op haar ge mak er over heen, waarbij de eventiueele móst van de voeten tevens los laat en zoekt dan die gelegenheid op, waar zij voorliefde voor heeft. Anders moet ze vaak op goed geluk af in het nest vliegen, waarbij het best kan gebeuren dat daar al een hen zit te leggen en wel één, waar mee zij niet overweg kan. Het bezoek komt zoo onverwacht en zoo ongewenscht bovendien, dal er niet zelden kibbelpartijen ontstaan. 6. Verkeerde plaats van de nesten Een kip wil, evenmin als de vogels in de vrije natuur, gestoord worden wanneer ze aan het leggen is. De nesten moeten daarom op een rustige plaats zijn aangebracht. 7. Het storen van de kip. Uit nieuwsgierin- hoid voelt men soms te vaak onder de leggende l :'ppen, hetgeen deze blijkbaar niet aangenaam vinden. In eontrole-(val)-nesten worden ze daar aan gewoon, omdat het dagelijks gebeurt, maar overigens maakt men er de dieren maar angstig door en hoe angstiger een kip is, hoe langer het duurt voor het ei komt. TWEEDE KAMER. OVERZICHT. 's-Gravenhage, 27 Oct. Met de behandeling van de Wegenbelasting is het zeer gemoedelijk ge gaan Minister De Geer verzette zich tegen vrij wel alle geuitte' wenschen. Hij was het eens met den heer Van Rijckevorsel in diens voorstelling van het Rijk als bankier van het Wegenfonds en bovendien dienen de inkomsten van het fonds niet te worden verminderd als men de wegen goed en vlug iiï orde wil brengen. Er kon dus geen sprake zijn van afschaffing der rijwielbebasting (die motfie-Hiemstira werd kort daarna verworpen) maar evenmin van een vrijstelling of belastingvermindering voor stads auto's. De wot steunt trouwens op de solidari teit der autohouders. Maar wel konden, hij na der inzien, de tarieven voor autobussen en vrachtauto's worden verlaagd, aangezien was gebleken, dat het aantal, vooral van de vracht auto's, zoo snel toeneemt, dat de inkomsten van het fonds ook bij oen vc^aagd tarief niet bene den de raming zullen dalen. Weshalve het ta rief voor vrachtauto's werd teruggebracht van f 10 op 0, en dat voor autobussen van 12.50 op 8. Met deze belangrijke tegemoetkoming op het hoofdpunt der bedenkingen heeft de M,inister den opposanten den wind stellig geheel uit de zeilen genomen. Wijzigingen van eenige bctee- kenis werden er daarna niet in het ontwerp ge bracht amendementen die iets van dien aard beoogden, werden ingetrokken of verworpen. Overgenomen werd, door do Regeer,ing. het i men dement-Van der Waerden betreffende tram tractors en van den heer Van Rappard waardoor de belasting desgewenscht maandelijks kon wor den voldaan. De Minister van Waterstaat deed nog de me- dedeeling dat de wegenverbetering snel er» kr eb tig ter hand aal worden genomen en dat <\e af schaffing van alle tollen is te wachten in eer» v eldra in te 'dienen Wegenwet. ANNA PAULOWNA. Politie. Gevonden een mes. Verloren een man chester broek. Inl. ter Secretarie. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD Gerard Arnoldus van Hese, oud 23 jaar, landarbeider en Johanna Mar garetha Jongejan, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden wonenden te Anna Paulowna Petrus •Johannes Crum, oud 27 jaar, landarbeider en Jannetje Hoogmoed, oud 24 jaar, zonder beroep beiden wonende te Anna Paulowna. -Dinsdag middag gebeurde hier een ongeval, dut ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch nu nog betrekkelijk goed is afgeloopen De land bouwer Op 't Veld toch zou met zijn zoon eenige koeien verwedden. Langs den weg liep 'n stier los van den heer Stammes. Toen de stier de koed on zag, ging hij er op af en de oude man werd omver geworpen; gelukkig dat de zoon met eer. stuk hout het dier wist te keeren. Inwendig ec kneusd, .werd de oude man huiswaarts gebracht Dg fiets van den zoon werd ook geheel vernield Zondag gaf de tooneelvereeniging OBK. haar eerste uitvoering in dit seizoen in de zaal van Kossen die uitstekend was bezet. Het spel van zoowel dames als heeren was in orde. En de dilletanten mogen op een goed ge slaagden avond .terugzien. Immers telkens had den zij 'n dankbaar applaus van het publiek in ontvangst te nemen, 'n blijk dus dat men genoot Één klacht moeten wij hier echter uiten en dat is tegen sommige herriemakers in de zaal die niet alleen 'n last voor hun zelf zijn, maar ook den avond voor anderen vergallen. Waaron. kunnen zulke jongelui hun fatsoen toch niet eens houden f Beseffen zij dan niet hoeveel dr il» ede werk en d)en opofferden van hun tijd om de zon avond te doen sla&en Wij willen hopen, dat zij dit nu eens inzien of anders thuisblijven De Nutsvereen. „Oefening Kweekt Kunst heeft haar eerste samenkomst in „De Vlas en Korenbeurs" gehad. De heer H. Pennekamp, voo" zittel* had de leiding en sprak het welkom Na notulenJezing van den secr. den heer J. A. Smit begon de afwerking van het programma, dat flink was voordien De heer G. Stins hield dc lezing „Ik heb honger" en daarna volgde de bijdrage van Jb. v. Eeker^n met „Vrijage Toen kregen we verschillende voordrachten en wel van de heeren J. Penne kamp, D. Rakker, Swaerts, P. Glim, Jb. van Ee- kcren, Gebr. Peinn«ekamp en de dames: P. de Smit; Swaerts-'5miït; Goz. de Smit; Glim-Ravcn; Zuiver Boekweitmeel EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAKl Voor Winkeliers verkrijg baar bij Jn. J. BOSKER Telefoon 22 IJ HOEF B. van Zandwijk-de Smit Jannie Pennekamp on Anna Corneüssen. Het was 'n avond van succes' De voorzitter bracht dan ook z'n hartelijken dank voor de medewerking en hoopte dat dc vol gen de bijeenkomst ook zoo mocht slagen PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Westerland 7 uur Ds. van der Veen. Den Oever hali drie den heer Eppinga Herdenking Kerkhervorming. DOOPSGEZ. GEM. ll.hoef v.m. 10 uur Ds. Van der Veen. (Collecte met open schaal.) EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 uur de heer Eppinga. Herdenking Kerkhervorming. Zondagmorgen 10 uur Zondagschool Oever. Z,ondagm. drie uur Zondagschool te H.-hoef. Vopae>ulg!rg HANQWCRKCURSUSSSHi Te WBSTEKLaNJ: vour meisjes van 11 16 jaar op Woensdagmiddag van 3-B uur. Te HIPPOLYTUSHOEF voor nieLjis van 11—16 jaar op Woansdagmlddt.g van 3-5 uur. Voor meisjes boven 16 jaar op Dinsdag avond van B-IO uur. Te OOSTERLAND: voor meisjes van 11 16 jaar op Woansdagmiddsg van 8 4 uur. Voor meisjes boven 16 jaar op Dsndardaga. vond van hall ach: hellnogsn. Zij die aan een der cursussen wenschtn deel te nemen kunnen zich opgeven \6ór 30 OCIOBER bij onderstaande peisonenM. Unl)b Ed„ Haukes: R. ANNYAS, MippolyiushoefK J. DUYVETTER, Oosterland. GEMEENTE WIERINGEN. Blijkens een in de Staatscourant van 25 de zer voorkomend bericht, zal de bouw van de 10 dienstwoningen voor de Zuiderzeewerken aan Den Oever alhier niet doorgaan. Mej. B. Annyas, onderwijzeres aan de open bare lagere school te Ilippolytushoef alhier, is als zoodanig benoemd aan school No. 8 to Helder Op November zal prof. Casimis in de Doops gezinde Kerk te H.hoef een lezing houden over „Opvoeding Men houde dezen avond daarvoor i rij. Het is de moeite waard deze rede van den /oo bekenden professor te hooren EEN TJALK GEZONKEN. Een schippersvrouw en haar kindje verdronk. Men meldt uit GoudaDonderdagmorgen omstreeks half 11 is in de Gouwe de tjalk „De Nieuwe Zorg", geladen met grondaarde voor het onderhoud van de Gouwe gezonken. De schip- ver, Kooiman uit Montvoort, kon zich redden. De 26-jarige schippersvrouw en een kindje van 10 weken zijn in de diepte verdwenen. GEEN „HEUSCHE INBREKERS! Zondagavond zag de veldwachter van Dant.u- mawolde onraad in de onbewoonde villa .Lina's Hoeve". Het waren echter, die hier huishielden géén inbrekers in den gewonen zin van het woord, maar jongelui, die het verlaten huis ple gen te te gebruiken als stamlokaal. Zondagaa- vond nu verrastte de veldwachter de stamgas ten, die in één der kamers der villa 'n portfuif hielden. Zij maakten zich bij nadering van de po litie haastig uit de voeten. Toen zij op herhaalde sommatie niet bleven staan, zelfs niet bij scho ten in de lucht, heeft de veldwachter op hen ge vuurd. Eén hunner werd getroffen; gelukkig niet levensgevaarlijk Zoo liep de fuif af 1 Een niewigheid van den Parijschen Automo biel Salon. Deze, als motorboot gemodelleerde auto kan ook als zoodanig gebruikt worden. Hel .toestel" maakt een zeer eigenaardigen indruk. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 28 Oct. 1926. 415 Gcldokocien (mag.) 128 260 48 geldekoelen (vette) 250 4 iöO 100 kalfkoeien 200 4 350 180 Vaarzen 0'i 4 220 308 Graskalveren 30 4 85 19 nucht. kalv. 12 a 24 572 Schapen (vette) 28 4 35 118 Overhouders 20 4 26 4 Bokken en geiten f 5 4 10 21 Varkens (mag.) f 36 62 Varkens ette) p. Kg. 0.66 4 0.70 98 Biggen 12 4 20 52 Konijnen 0.50 4 1,50 13 eenden 0.60 4 1,75 Hanen 0.25 4 1,75 138 K.G. boter 1,90 4 2,10. Eierenveiling. Aangevoerd waren 26 partijen kipeieren, 2S35 stuks en 11 partijen eendeieren, 377 stuks. Do prijs der kipeieren liep van 11,20 lot 12, bruine eieren van 11.60 tot 12 jon ge kipeierrcij van f 8.20 4 9,80 Eendeieren van I6.90 tot 7.10.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2