WOUDA's WOUDA's eJieK. erbalsem Kalvermeel Zuiver Boekweitmeel EISCHT DE BLAUWSTBEEP ZAKI Voor Winkeliers verkrijg baar bij Jn. J. BOSKEh Teleioon 22 H HOEF te wassen. De Maas is reeds buiten haar oevers getreden. DE TERUGEEER VAN DEN EX-KEIZER. In den Rijksdag heeft Dinsdag de soc. afge vaardigde Sanger het soc. voorstel toegelicht tot verbod aan de vroegere vorsten om in Duitschland te vertoeven. Hij betoogde o.a. dat Wilhelm II, die alles heette te weten en te ken nen, één ding niet heeft gekend hij kon n.1. niet vechten en niet sterven voor de eer van zijn volk en zijn huis. Zijn zoon, de vroegere kroonprins, zat dezer dagen bij den zesdaagschen te Berlijn onder het gefluit en gejoel der lagere rangen. Roemloozer en on-koninklijker, aldu sdc spr., dan de familie Hohenzollorn is nog nooit een dy nastie gezonken, (goci-geroep door do D. natio- nalen.) Heden voor acht jaar hebben de Duit- sche arbeiders den staat gered (gelach bij do D- natlonalen.) „Zeker, do arbeiders hebben op 9 Novomber 1918 den Dultschcn staat gered, en jullie (tot den D.-nationalen) waren nergens te vinden. Het Dultscho volk moet eindelijk gericht houden en verklaren Z. M. krijgt bevel buiten het land te blijven en dit bevel geeft de Duitsche republiek, (bijval bij de soc. gelach bij de D nationalen en völkischen.)" BINNENL. NIEUWS. VERGETEN I Men meldt uit Bodegraven aan de N.R.Crt. Gister kwam een veehandelaar met koeien te Woerden in de stad, waarop de marktchef hem vroeg, wat dit beteekende. De koopman ant woordde, dat hij koeien kwam markten op de namarkt, wtlke bij verordening is vastgesteld 14 dagen na de groote najaarsmarkt te houden. Blijkbaar hadden noch het dagelijksch bestuur der gemeente, noch het marktpersoneel aan de zen marktdag gedacht, en in grooten haast wer den palen gezet en draad gespannen, waaraan tenslotte 100 stuks koeien kwamen te staan I De niarkt had hoegenaamd geen vertraging. ONDER EEN HOUTEN SCHOT. Dinsdag waren te Nieuw-Vennep twee metse laars aan het opladen van houten schotten, toon door een rukwind een der schotten van de auto viel en beide mannen er onder geraakten. Een hunner werd zwaar aana het hoofd gewond en in ernstigen toestand zwaar aan het hoofd ge wond en in ernstigen toestand naar een zieken huis te Haarlem overgebracht. HET MOND- EN KLAUWZEER. Over de veelvuldig voorkomende veeziekte mond- en klauwzeer deelt de Minister van Bin nonlandschc Zaken in zijn Memorie van Anti woord op het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer mee, dat het hem voorkomt, dat bij den thans geldenden prijs van het Serum der ltijks Serum-inrichting alhier iedere veehouder in staat is gesteld, de bedrijfsschade, door deze ziekte veroorzaakt, zoo gering mogelijk te doen zijn. Tegen een nog grootere verlaginv van den prijs bestaan verschillende bezwaren. In verband met den korten duur der immuni teit welke met serum tegen mond- en klauwzeer kan worden verkregen, is hiervan, als algemeen bestrijdingsmiddel, alleen dan succes te ver wachten, wanneer het wordt toegepast gclijktii- dig met verschillende andere maatregel >n, ont leend aan de \eewtt. Dit zal echter slechts dan met kans op succes kunnen geschieden, wanneer de ziekte minder uitgebreid voorkomt dan thans nog het geval is. Zoodra hot oogenblik daarvoor gunstig wordt geoordeeld, moet worden overwo gen in hoeverre hiertoe, hetzij provinciesgow ljzc of meer uitgebreid, kan worden overgegaan DE GEZWOLLEN RIVIEREN. Een overzicht van den toestand. Dat de Maas zoo spoedig een nieuwe stijging zou beginnen werd wel niet verwacht. Maar aan hare nukken komt blijkbaar geen einde voordat de algcheele kanalisatie is doorgevoerd Zij overstroomd op hot oogenblik wederom de weilanden, uiterwaarden en wegen langs hare oevers zoodanig, dat de bewoners met schrik de komende maanden tegemoet gaan. De Roer begint eveneens bij herhaling op te loopen, waardoor in de heele omgeving var Roermond ongerustheid wordt gewekt over den te wachten toestand. De beesten, die weer even tjes naar de wei waren gestuurd, kunnen gerust in hun winterhoekje geplaatst worden. Dit bc- teekent voor den landbouwer een duren winter. Het aanspoelen van slib maakt zijn weilanden thans onbruikbaar, zoodat hij door de opvolgen de water-stoornissen zijn viervoeters op stal moet houden Of zouden zij hier ook nog verdre ven worden Men schrijft uit Roermond De storm, die in den vroegen morgen van Dinsdag over het wa- teivlak woei, stuwde de Maas nog meer op, zoo dat thans de stand zeker wordt als op 1 Nov. j.1. Alles wat niet eenigszins op een terp is gelegen staat al blank. Da wegen in de onmiddellijke na bijheid zijn te tweede male overstroomd. Na het tcrugloopen zal het hier modderan worden. Da steenfabrieken langs de Maas kunnen hun voor raad met moeite beschermen, want mocht de Maas hare stijging blijven volhouden, dan zal er toch menige duizend stroomafwaarts ver trekken. De voorraden zijn niet zoo gemakkelijk te bergen. De schadeposten, ook voor anderen beginnen groote afmotingen aan te nemen. Vele families, die langzaam den ouden toestand, voe len weinig meer om hun woning, waarin het wa ter zich liefkozend-vochtig als ongenoode gast toegang verschaft, nog langer te blijven betrek ken. Het meeste huisraad, landbouwmachines, wintervoorraden verhuizen voor den zooveelstop maal naar hoogcr gelegen streken of worden bil naaste families ondergebracht. 48 VARKENS IN ééN VRACHTAUTO. Te Velp is procesverbaal opgemaakt tegen ze kere D. te Nijmegen, die met een vrachtautomo- bicl 48 varkens vervoerde. Deze varkens waron erdeéld over twéé verdiepingen, die op die auto waren aangebracht. Te Worth-Reden bezweek de vloer van Ipet bovenste gedeelte en vielen de varkens bij de andere op de verdieping^ lager. Daarbij werden twee varkens gedood, terwijl er één een poot brak. Deze werden naar de nood- s'achtplaats te Rhenen vervoerd. Een gedeelte van de varkens moest op een wagen worden overgeladen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Bij het vertrek van den trein van 8.10 van Hil versum naar Amersfoort kwamen Dinsdag op het laatste moment twee dames aanhollen ~cn trachtten in den trein te springen. Ondanks f waarschuwingen van den condeucteur wist de moeder in t en coupé 3e klasse te springen de dochter sprong echter mis en vjel tusschen de treeplank. Een ontzettend gegil weerklonk, te gelijkertijd trok iemand aan de noodrem en stond de trein stil. Wonder boven wonder was het meisje slechts licht gewond, maar door schrik ernstig over stuur Met een paar minuten vertraging kon de trien zich weer in beweging zetten. EEN BEGEERDE BETREKKING. Voor de betrekking van klerk op het bureau an den Geneesk. Dienst te Hilversum hebben zirh 114 sollicitanten aangemeld. VEEL HARING IN DE ZUIDERZEE. In geen 30 jaar hebben de Huizer visschers zooveel Novemberharing aangebracht als thans hot geval is. In één week tijds werden ruim 90.000 stuks in de haven gelost. KOLENDAMP. Te Muiden vond de dienstbode van de fam. D. het echtpaar 's morgens bewusteloos in bed. Met moeite wist de dokter, die kolendampvergifti ging vaststelde, de levensgeesten weer op te wek iten, ofschoon de toestand van den heer D. nog zorg baart. PROVINCIAAL NIEUWS UIT HEILOO. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat in de kippenren van den heer .1. Wolf een pereboom, soort Beurié Hardy, in Klooi staat De bijzonder gunstige standplaats van den boom Was oorzaak dat de bloei goed uit komt UIT NOORD-SCHARWOUDE. Woensdaga vond word de hondenwagen van den heer v. d. Hurk, boter- en kaashandelaar to St. Pancras, ernstig aangereden door een luxe auto. De wagen uerd ernstig beschadigd, doch de honden be kwamen wonder boven wonder geen letsel. De schade zal niet zijn te verhalen, omdat de wagen aun den verkeerden kant van den weg stond. WIERINGERWAARD. Maandagavond ver gaderde de Wieringerwaarder IJsclub, onder leiding van den heer H. Kok. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Bonds vergadering, welke te Haarlem zal worden ge houden, werd gekozen de heer K. Zijp en tot plaatsvervanger de heer H. Kok. Volgt verkiezing bestuursleden, wegens peri odieke aftreding van de heeren H. Kok, K. Scha- gen en J. Schenk Kz. Laatstgenoemde, als secre- aiis, werd herkozen, terwijl voor de twee an dere, niet herkiesbare leden werden gekozen do heeren J. Breed Cz. en V. de Wit. Uit een verslag van den Districtsvoorzitter van het Noorderdistrict bleek, dat bijna alle Ijs clubbesthren 50 pCt. toeslag ontvangen van de gemeentebesturen van hun verwerkt arbeids loon Alleen de clubs te 't Zand en Wieringer- waard zijn tot dusverre hiervan verstoken. Wan neer de vorst zich sterk doet gevoelen, en daar door de werkloosheid buitengewoon toeneemt, worden door een toeslag van 50 pCt. de IJsclub- besturen in staat gesteld, zooveel mogelijk in de werkloosheid te voorzien. Wat de werkzaamheden voor het a.s. seizoen betreft, wordt besloten allereerst een kinder feest te organiseeren, terwijl het overige aan het bestuur wordt overgelaten. Bij de rondvraag bracht de heer Jb. Kaan Kz. een woord van dank aan den aftredenden voor zitter, voor alles wat hij voor onze IJsclub heeft edaan. rensenbelastingdubbeltjes Van j. P. Jansen én Gebr. Roozen; maar de rozen hebben doornen en Ged. Staten hebben gecommandeerd van: „laten loopen!" en bij de Kroon werd het zelfde liedje gefloten: „lou pe tout: lekker niksl Zooals gezegd, het is winter en geen wonder dus dat op de convocatie stond vermeld: verlaging opcenten vermogensbelasting, voorstel van pipa Komen. B. en W. gevoelen er niet veel voor om dat zij bang zijn, dat dan de inkomstenbelasting moet worden verhoogd. En met het bollen- en vee houdersbedrijf is het nu juist geen rozengeur en maneschijn. 1 Papa Komen echter is gepikeerd en heeft zijn igen uit het hoofd gekeken, dat B. en W. zijn eitje nu al uit 't nest durfden te halen terwijl hij 't nog niet eens had uitgebroed. Nu was het van zelf bedorven, 't Had gelijk gemoeten met de vaststelling van 't vermenigvuldigingscijfer De heer Keuris acht het ook wel wat ontijdig, hij wil bestudeeren, berekenen welk „kuiken er uil te voorschijn kan komen" De verlaging van opcenten kan aan kleine renteniers ten goede komen en daar is hij wel voor te porren; im mers, en nu laat hij zijn democratisch gevoel spreken—, het is toch ook nog 'n verschil of de belasting wordt opgebracht van inkomens ver kregen uit vermogen of uit arbeid. Ferm ge sproken. Hij wordt zoo langzamerhand compa- bel onze wethouder der toekomst te worden. En de heer Komen krijgt op Keuris' advies ver gunning van den raad het opcenten-ei in het nest terug te halen en er op te gaan zitten tot eind Januari of begin Februari. Dan worden de zwaarden gegord tegen de be sluiten van Ged. Staten die maar netjes de foren scnaanslagen van Ruijsenaars en F.A.F. Grone- man wilden vernieticgn. 't Zal niet gaan In be- oep zal worden gevochten tot de laatste druppel bloed! De zege zal ons deel zijn. Maar in onze Vroedschap zitten mannon niet alleen met moed, maar ook met zachte weeke harten en zoo kon het ook niet anders of 'n ver zoek van de arme Gemeente St. Maarten om oude schoolbanken te mogen overnemen, werd niet alleen toegestaan, maar er werd twee jaar rediet gegeven met de betaling. Ja, ja, dat is 'n termijn; „ruimte genoeg" merkt de heer Kuiken op 1 Tegenw oordig mag je je handen dicht knij pen als je 'n maand op de pof krijgt. Maar onze Raad loopt over van royaliteit als de stemming goed is en ..de vadertjes in alle onderdeelen in de zaken worden gekend maar anders II717 Tn 't Raadhuis zijn ze druk bezig het kleine ka mertje te vertimmeren voor 'n ..burgemeesters kamer". B. en W. stellen voor tot vertimme- ring over te gaan, ofschoon.men al druk aan 't hameren, zagen en kloppen ,is. O, de braken de jammerkreten van miskenning los 1 ANNA PAULOWNA. RAAD ANNA PAULOWNA 1.1. DINSDAG. Herfstseizoen is weer gekomen, En de Zomer is voorbij 1 Al het loof valt van de boomen In dit sombro jaargetij 1 Ja somberheid, 'n echte win tergeest heerschte Dinsdagmiddag bij de aanvang der Raadsverga- 'ing in de zaal. Twee zetels mochten hun kost bare last niet draegn. De heer Kossen is nog al tijd ongesteld en ook de burgemeester ligt krank te bedde. Hij zal wel de boodschap gezonden heb ben, dat de vaderen tot zijn spoedig te verwach ten herstel rustig door kunnen praten, dan zal hii 'savonds bij 'n kopje koffie wel lezen welke v. ijze praat de schepenen van stad en lande An- tje Paulowna hebben uitgekraamd. ..Wellicht is hij ook met de zaal draadloos in contact. Men kent het spreekwoord: „Als de kat weg is, piepen de muizen, welnu, we zouden het onder vinden Wethouder Stammes zwaaide de voor zittershamer en met heele mooie zinnen deed hij mededeeling van ingekomen stukken. Bij het in gekomen „Vleeschkeuringsverslag" stak de heer Komen zijn hand op; hij wou even meerijden met de vleeschwag en uitte de wensch tot afschaf, fing van keurloonen voor noodslachtingenhij wilde, maar dat zei hij niet.dat er voor boer baas meer overschoot als het huidje. Dan deed voorzitter de droeve mededeeling van Ged. Staten, dat van werkzaamheden tot den aanleg primaire weg niets kon komen omdat nog in het duister ligt welke wegen door de Zuider zeewerken zullen worden aangelegd. Voor de werkloosheid 'n misrekening. Nu moeten we tutschen twee haakjes even vertellen hoe zulk 'n mededeeling op de publieke tribune in de Am sterdamsche Raadszaal zou zijn1 ontvangen. Daar sprak de heer Weiss over 'n dergelijk on derwerp en toen schreeuwden 'n paar vrouwen: Choleraliiders! Schooiers! Schoften, Jullie heli ben geen hongerende kinderen!" En toen werd do vergadering geschorst en de dames onder het uiten van nog meer moois door de sterke arm erwijderd. Neen, dan gaat 't bij ons in den Rolder toch fatsoenlijker. 1 Niet, dnt hier alles van 'n leien dakje gaat! O. neen, Onze Raad jaagt immer nog naar de fo- O, we maken ons sterk dat als onzen burger vader nu door de Radio het klaaggezang uit de Raadszaal thuis kon opvangen, zijn haren ten uorge zouden zijn gerezen. De heer Koorn is 'n parlementaire Dempsey, hij trekt dikke handschoenen aan van kennis en ar gumenten en timmert er op los, dat 't een ple zier is, om er naar te kijken. Hij zou de heele sec rctarie hebben willen verbouwen. Waarom er nu kosten aanbesteed, als we over 'n paar jaar weer aan de gang moeten, wegens te weinig ruim te Eerst had hij de begrooting willen zien De wethouder-voorzitter zat nu of hij over het geheele wethouderlijke lijf jeuk had. En geen wjnder De heeren Keuris en Kuiiken zijn ook be gonnen nogal wat vlooien van grieven over zijn rug te strooien. Waar dient de Raad voor, als de zaak al beklonken is Voorzitter geeft zich gewonnen; „het was niet de juiste manier en hiermee drijft de storm in 'n glas water voorbij. 't Zaakje zal f150 pop kosten; ..daarmee ..basta. De heer Komen ontpopt zich weer als 'n be schermengel; De burgemeester gaat trouwen. Telefoon 22 H.HOEF bij JANNES J. BOSKER ALLEEN VERKRIJGBAAR ring van schoolverzuim het arrestantenlokaal, ge bouwd tegen school I verkassen. Het is gebeurd, dat 'n arrestant door 'n leerling werd getractcerd op sigaretten en tabak. Zoo zou dit verblijf ver anderen in 'n lustoordi —Waar moet 't De heer Van der Ham wil onder den toren; de heer Keuris gunt de gunst aan zijn oud-fractic- broeder en zegt: ik had gedacht: in het tuintje van Koorn De heer Koorn groeit 'n el Hij geeft 'n staaltje van zijn uitstekend geheugen ei zegt: Ja voor 10 jaar heb ik dit ook geopperd en toen lieten zo me in m'n hemd staan Dan op aanraden van Kuiken het opruimen van de Vuilnisbelt in Breezand tot besluit En het liedje is uit GEMEENTE WIERINGEN. Naar wij vernemen is de heer J. A. Ringers, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat to IJ- muiden, benoemd tot directeur der N.V. Maat- Ahappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Zijn wij wel ingelicht dan aanvaardt de heer Ringers deze betrekking met ingang van 1 Ja nuari, doch blijft nog tot 1 Augustus te IJmui- den wonen en met de leiding van den sluisbouw belast Na dezen datum treedt hij op als advi seur bij den sluisbouw. De heer Ringers krijgt tot standplaats Wie- ringen, waar een huis voor hem zal worden go- bouwd. Succes-Nieuws. Zondag komt op bezoek bij S. Batavier III van Helder. Hoewel deze club niet bekend staat als een zware partij, mag Succes evengoed wel op haar hoede wezen, want het is nog al een wisselvallige ploeg. Overigens twijfo- lon wij er niet aan of Succes zal Zondag wel haar 5e overwinning boeken. Hiermede is tevens de eerste helft van de competitie voorbij en heeft S. van de 7 gespoelde wedstrijden er dan 5 ge wonnen. Dus Zondag opgepast hoor jongens. Ofschoon enkele bladen reeds hebben vermeld dat een ernstig verwonde van 't autobusongeluk Oden, afkomstig uit Helder, overleden zou zijn kunnen wij tot onze vreugde mededeelen dat de man nog leeft en er gelukkig kans is, dat hij zal herstellen. Zijn huis is dan 'n huis vol nieuwe idealen in do toekomst Daar mogen wij geen inbreuk op maken. De burgemeester zal evengoed wel eens thuis voor ons te spreken-zijn. Nog murmureert de heer Koorn over zijn ver loren boksmatch; Voorzitter jaagt hem uit z'n schuilhoek en zegt: kom nu met uw voorstel tot de verbouwing van de secretarie en 'n flinke burgemeesterskamer Doch dan telt pipa Koorn de neuzen, blikt ook in 't gelaat van papa Keuris, ziet wel, dat diens koffiemolen ook niet in zijn gunst wil malen, buigt dan deemoedig 't hoofd en zwijgt. De machtiging is verleend Helaas, weldra blijkt nu dat meerderen met den heer Koorn zuchten: „de raadszaal wordt liorschapean in 'n brug der zuchten als in be handeling komt de aanvrage tot uitbreiding van de R.K. school. De heer Kuiken vraagt of geen lokaal van de school te Breezand kan worden ge brnikt, maar voorzitter zegt, dat men kerk en s'bool bij elkaar wil hebben, waarop papa Kui ken met breed gebaar uitroept: „die de buul heeft is baas; wij zijn allen broers en zusters en bijten mekaar niet Maar de wet spreekt anders als de oud-teste- mentische woorden van Kuiken. Die zegt: „die de buul heeft, moet dokken! En aldus zal ge schieden. De Raad mag niet anders zeggen als: ia", de rest regelen B. en W. En de vadertjes buigen het hoofd en zeggen ja en amen. Dan moet op verzoek van do commissie tot we jicht, spit, stram» beid io de ledema* f ten behoeven U niet meer te kwellen. Grijpt naar het heerlijke wrijfmid* dot dat tot diep in de huid zijn welda» dig verzachtende werking voortzet, 'j Uw spieren lenig f ■naakt en Uw pijc j oen verdrijft, den j beroemden AKKER'* Verzachtend - zuiverend - genezend r Sicnl verkrijgbaar in porceleinen pottoq van Cr. 10.80 j 80 Cr. II.-100 Gr. I ».*8 PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Den Oever nam. haf drie de heer Poot. DOOPSGEZ. GEM. i" li.hopf v.m. )0 uur Ds. Van der Veen. Slroe av. 7 uur Avondmaalsviering. Dinsdag 16 Nov. 8 uur: 3e avond v.d. Bijbelcur sus (inplaats van 23 Nov.) Onderwerp „Israéls Volksleven. Woensdag 17 Nov. 8 uur Zusterkr. Dondord. 18 Nov. 8 uur Kerkconcert: Moj. II. Hjlkema (Utrecht) viool; Ds .v.d. Veen orgel. EVANGELISATIE Il.hoef v.m 10 u. do heer Poot van Edam. Zaterd.av. 7 u. Catechis. 8 u. biblioth.. Zondag school 10 u. Oever; half drie H.hoef. MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 11 November 1926. 3 Paarden 150 300 70 Geldekoeien (mag.) 120 4 270 90 Gel dekoeien (vette) 250 4 400 30 Kalfkoeien 180 a 350 108 Vaarzen 100 ii 210 83 graskalvcren 40 4 85 21 Nucht. kalv. 10 4 20 528 Scha- nen (mag) f 27 4 34 144 Overhouders 18 4 25 5 Bokken en gelten 3 4 12 15 varkens (mag.) f 30 4 38 60 Varkens (vette) p. K.G. 0.66 4 0.71 209 Biggen 14 a 21 64 Konijnen 0.50 4 2.75 223 Kippen 0.50 a 2.35 14 Eenden 0.60 4 2 Hanen 0.75 4 2,25 94 K.G. Boter 1.90 4 2.15. SCHAGEN, 11 November. Op de heden gehou den eierenveiling waren aanvoer 2778 stuks en I rijzen witte 13.70 4 14.70 4 15.20 bruine 1F a 15,20 kleine 12.50 4 13 312 eendcieren f 6 50 4 6.90 per 100 stuks. Purmerend, 9 Nov. 1926. Aanvoer 5470 Eend eieren per 100 7,40 4 7.50 11447 Kipeicren 63'64 Kg. f 14.50 4 15 GO'62 Kg. 14 4 14.50 58'59 Kg. 12.50 4 13 56/57 12 4 12,50 50/52 Kg. 9.50 4 10.50 f

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2