De Erfenis van Ooi. PQRTORICD J. 3. K1UI8 BLANKE BAAL PRUIMTABAK DouweEqberlj 17e Jaargang. Vrijdag 19 November 1926. No. 99 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGBN EN OMSTREKEN «wieringer courant* CORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.— ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.60. leden regel meer 0.10. BUREAUl HIppolytnshoel Wleringam. Talet Intercomm. No. IA ,.D« Tabaksfabriek Wakende Leeuw" Laat 125 - ALKMAAR 30,70,100,120,140,150, 160,180,200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. j'1 'vr 3£L Hierboven is afgebeeld de heer Cummings, of liever de „Jongeheer Cummings", want hij is pas 16 jaar oud. Dit jongemensch is buitenge woon handig met de lasso, het koord, waarmede ■ie z.g. cow-boys in Amerika de losloopendc run deren en paarden opvangen. Verschillende prij zen heeft hij reeds bij wedstrijden in het lasso - werpen gewonnen. PROVINCIAAL NIEUWS ENKHUIZEN. Alhier is procesverbaal opge maakt tegen een Enkhuizer visscher, die den li llen dezer bij het vlot maken dooi' andere vis schers van het tweemastklipperschip St. Jan, met zijn motorvaartuig eenige malen gepoogd heeft, een kabel stuk te varen, waardoor het klip perschip opnieuw zou zijn gestrand. ALKMAAR. Een ongeval, dat goed afliep. Woensdagmiddag precies 5 uur heeft in 't ge bouw van het Alkmaarsch Veem aan het afge sneden kanaalvak een ongeval plaats gehad, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Op een zolder in het gebouw waren arbeiders bezig met het verwerken van kunstmest, mei een totaal gewicht van circa 160.000 KG. Op een gegeven oogenblik is deze zolder naar beneden FEUILLETON. - No. 7. Mevrouw Holmes kwam al aangeloopen en iep driftig uit Blijf van mijn kind afHoe durft u hem zoo te mishandelen Kom hier Ebbie, kom maar bij moeder. Je mag net zooveel kippen jagen als je maar wilt. Zoet nu maar. Stil nu maar. Harlan verscheen op dat oogenblik op het too nvel en maakte mevrouw Holmes in een paar korte woorden duidelijk, dat de kippen zijn ej - gendom waren en dat niemand het recht had (ien hoenderhof binnen te gaan, zonder zijn spe ciale toestemming. Hemel, wot een drukte en dat nog wel van iemand die om zoo te zeggen van de gift leert. Dora keek Harlan ana, niet wetende of zij la chen of schreein zou. Arme lieveling, zei haar man vertroostend trek het je maar niet te veel aan. Ik zal zorgen dat ze uiterlijk morgen ons huis verlaten. Allemaal 7 vroeg Dora met een blik op juf frouw St. Clair, die juist den tuin in kwam. Harlans gelaat betrok en hij schuifelde verle gen met zijn voet over het kiezel. Zou dat niet erg hardvochtig zijn 7 vroeg hij De tranen schoten Dora in de oogen. Zij wend de zich haastig om en bereikte gelukkig zonder iemand tegen te komen haar kamer. Dick kwam uit de schuur, waarheen hij de wijk had genomen, naar Harlan toe en vroeg hem Ben jo weer kalm 7 Kalm herhaalde Harlan verbaasd. Wel man, mijn hoofd is half suf van het lawaai. Mm, je zult, voordat ze weg zijn, nog wel heel andere dingen beleven. Maar wat zijn het eigenlijk voor menschen en waar komen ze vandaan 7 Ja, wat zal ik je daorvan zeggen. Mevrouw Holmes beweert, dat ze een eigen nicht van tan gestort, hetgeen een ontzettend geweld veroor zaakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. UIT URSUM- Zaterdag liep het dochtertje van den heer J. Evers op den Walingsdijk, toen de autobus van den heer Vethaak aan kwam rijden. Op het signaal van de auto probeerde de kleine meid toch nog naar den overkant van den weg te loopen, waardoor zij veel gevaar liep onder de bus te komen. Alleen door snel remmen werd een groot ongeluk voorkomen. Van de andere richting kwam echter een bakker per rijwiel aan gereden. Het gevolg was, dat het meisje toen te gen de fiets opliep. De bakker slingerde van zijn rijwiel. Verschei dene broodjes kregen een modderbad. Niemand kreeg lichamelijk let9el. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmor gen had alhier ter veiling een ongeval plaats, het welk nog al goed afliep. Toen de bouwer L. de Graaf uit Zuid-Scharwoude, z.n schuit met bleomkool geveild had, geraakte zijn vaarboom bekneld tusschen een schuit, waarop de Graaf den vaarboom tegen zijn borst kreeg en te water geraakte. Zijn werkjongen, J. Balder, van Zuld- scharwoude, sprong hem na om hem te redden. Intusschen waren enkele omstanders al in de v'fct gesprongen. Zij hadden de beide drenkelin gen spoedig op het droge. TEXEL. De Texelsche Crt. schrijftEen Schip met whisky cognac en Fransche Jenever gestrand. Zaterdagamiddsg bereikte ons een min of meer verward bericht dat door schipper Drijver van Oosterend een 5-tal Fransche zeelie den die zich in een vlet bevonden aan boord wa ren genomen. Hoewel deze personen een taal spraken, die voor den schipper onverstaanbaar was, wisten ze hem toch te beduiden dat ze van een schip kwamen dat was gestrand, later bleek dat 't Fransche s.s. „Perdreau" in de Haaks- gronden was gestrand. Een deel der bemanning was te Nieuwediep geland. De sleepboot „Dren te" vertrok ter assistentie. Als lading werd op gegeven steenkool. l.ater werd gemeld dat ook een andere lading zich aan boord bevond, n.1. kisten met whiisky, cognac en Fransche jenever. Al spoedig bereik te ons berichten dat achter Den Hoorn, aan den Prins Hendrik dijk en later ook achter De Koog van die kisten aanspoelden. Geheel Teiel's uit gebreid politieeorps en de commiezen kwamen dadelijk in actie. Doch wij durven niet beweren, dat niet, evenals altijd bij stranding van een Tankschip zich verschillende lolletjes hebben afgespeeld. De drank moet van prima kwaliteit zijn en keurig verpakt. Nader vernemen wij Tengevolge van den zwaren mist strandde Vrijdagavond het stoom- schip „Perdreau". Om aandacht te trekken lief het schip zijn stoomfluit werken, en gaf licht- seinen, dezen werden niet opgemerkt. Den geheelen nacht bracht de bemanning die uit 17 koppen bestond in angst door. Gelukkig was het vrij kalm weer, zoodat geen direct le vensgevaar bestond. Toen er van den wal geen teekens werden ge roven dat men het schip had opgemerkt, besloot de bemanning Zaterdagmorgen hulp te halen Vijf personen hegaven begaven zich in een sloer die later door de Texel 33 werden opgepikt. Een hevige storm was intusschen komen opzetten. Toen het berichtt van de stranding bekend werd, heeft de „Dorus Rijkers" later de personen van bcord gehaald. Het overnemen van de beman ning geschiedde met groote moeilijkheid. Het stoomschip ls later uiteengeslagen. OUDESCHILD. Zondag dreven op stroom verscheidene kisten afkomstig van het schip dat Zaterdag bij Helder 9trandde. De kistjes be vatten flesschen whiBky en cognac. Ze werden door den strandvonder geborgen. Ook heeft een der visschers een gedeelte van een stuurkas» op- gavischt. DEN HOORN. Alhier zijn bij de etrandvonde- i ij aangebracht 58 kisten met whisky, cognac en Fransche jenever, iedere kist bevatte 12 fles schen, en eén vat Fransche wijn. STOOMBOOTVERBING URK. Ged. Staten stellen voor,, aan de naamlooze vennootschap Eerste Urker Stoomboot Maatschappij Urks Be lang te Urk ten behoeve van haar stoomboot- dienst KampenUrkEnkhuizen voor het tijd vak van 1 Juli 1926 tot 1 Juli 1931 een bedrag van ten hoogste 12.500 'sjaars toe te kennen. IJMUIDEN- Beschonken visschers. Den laat- sten tijd wordt alhier heel wat haring gevangen, zoodat het gebeurt, dat een logger na zeven of acht dagen weer met een flinke vangst binnen is. Daardoor verdienen vele visschers een flink stuk brood. Echter wordt van het verdiende geld veel in jenever omgezet, dat bleek de vorige week nog, toen de logger Wilhelmina V. K. W. 144 weer ter visscherij moest vertrekken. De meeste opvarenden kwamen zoo dronken aan boerd, dat de twee jongens die ook op het schip gemonsterd hadden, niet wilden uitvaren. De beschonken matrozen pakten hun beet en wil den de jongens dwingen mee naar zee te gaan Fchter dezen wisten van het schip te komen. Zij gingen naar het Zeemanshuis op de Bik- en Ar nnldkade. De matrozen zochten hen echter toch op. In weerwil van sterk verzet werden de kna pen weer naar boord teruggebracht. Maar nu wisten zij ten tweede male den logger te ont vluchten. De jongste der jongens ontmoette zijn broer, die het geval aan de politie meedeelde. Bii onderzoek bleek de jongste knaap nog slechts 13 jaar te zijn. zoodat hij rou heelemaal niet mee mocht. De logger ging dien dag niet naar zee. DE ZUIDERZEEVISSCHERIJRAAD. De Inwerkingtreding der Znlderzeestennwet. De Zuiderzeevisscherijraad vergaderde dezer dagen te Enkhuizen onder voorzitterschap van het tijdelijk hoofd van het le, 2e en 3e visscherij district. De Raad constateerde tot zijne groote teleur stelling en verontwaardiging, dot de artikelen 5 enz. van de Zuiderzeesteunwet nog niet in wer king zijn getreden, alhoewel eene commissie uit den Raad reeds in het voorjaar bij den Minister van Waterstaat er op had aangedrongen, dat deze artikelen spoedig ln werking zouden tre den, omdat zich reeds In verscheidene plaatsen de gevolgen van de voorgenomen afsluiting van ie Zuiderzee en de reeds uitgevoerde werken deden gevoelen. Er werd besloten nogmaals audiëntie aan te vragen bij den Ministrr van Waterstaat en met te Rebecca is. Ze is iederen zomer na tante Re- becca's dood hierheen gekomen en oom Jan is het nooit mogen gelukken haar weg te krijgen, als ze er eenmaal was. Harlan keerde verwoed naar de bibliotheek terug, terwijl Dick zich niet in het minst bewust f -a9 iets gezegd te hebben, wat zijn gastheer er- gei en kon. Dora verscheen niet aan den lunch, Zij was op haar bed in slaap gevallen en sliep rustig door totdat het reeds bijna nacht was. Zij stond op, en nadat zij haar gelaat met koud water ge hot had, liep zij naar het raam en keek naar bui ten. Een lange donkere gedaante, gewapend met een lantaarn en een spade, liep op het kiezelpad. Het is Harlan, dacht Dora. Ik zal eens even gaan kijken, wat hij toch doet. Maar het was juffrouw Smithers, die hevig schrikte, toen ze opeens haar meesteres naast zich zag. Wat doet u toch 7 vroeg Dora, toen ze be merkte, dat juffrouw Smithers een groot gat in den tuin gegraven had. Ik ben even gaan onderzoeken, of de ge raamte van de kat hier nog lag, was het ant woord, maar, voegde Sara er triomfantelijk bij. het is, zooals ik dacht, de kat is uit haar graf verrezen en uw oom zal niet lang meer wachten vuor hij haar voorbeeld volgt. Wat een dwaasheid riep Dora driftig uit. ik wil er niets meer van hooren Claudius Tiberius, die een wandelingetje in den tuin maakte, wa9 naderbij gekomen en sprong nu ln het gat, dat hij van alle kanten besnuffelde Ziet u wel, mevrouw, dat Claudius de plek herkent 7 Gooi dadelijk dat gat dicht, zei Dora op strengen toon en g.a dan meteen naar bed. -- Heel goed, mevrouw, antwoordde juffrouw Smithers, ik zal natuurlijk uw bevel opvolgen, maar ik weet, wat ik weet. VIII Nog meer gasten. Dora was het er niet met zichzelf over eens, klem aan te dringen op het spoodig in werking stellen van de geheele Zuiderzeesteunwet. Tevens zal bij deze audiëntie nogmaals ver zocht worden uitbreiding te geven aan het aan tal visschers, dat zitting heeft in de Centrale Commissie Het onderwijs aa nZuierzeevisschers en hun ne kinderen kwam ter sprake en er werd beslo ten aan de Centrale Commissie te verzoeken zoo ,poedig mogelijk maatregelen te nemen, opdat nog dezen winter in verschillende plaatsen, waar er behoefte aan bleek te zijn, kosteloos een herhalingscursus van het lager onderwijs aan Zuiderzeevisschers zal kunnen worden gegeven. Tevens werd besloten de Generale Commissie te wijzen op de slechte uitkomsten der vissche rij en de gevolgen daarvan in het Zuidelijk ge deelte der Zuiderzee, welke slechte uitkomsten mogelijk verband houden met de afsluiting van het Amsteldiep, door welke afsluiting naar de meening van de visschers het zoutgehalte en waterverdeeling in de Zuiderzee is veranderd. Het districtshoofd werd geadviseerd om in •verleg te treden met de directie der Zuiderzeë- erken om te bespreken, welke maotregelen ge nomen kunnen worden, opdat in het a.s. voor laar, bezuiden VVieringen, in de Wierlngermecr en bonoorden Medemblik ongestoord de haring en ansjovisvisscherij zal kunnen worden uitge oefend, in verband met het groote aantal sleep- hooten en bakken dat op die plaatsen geregeld heen en weer vaart. «at zij doen zou. Natuurlijk was het huis nu hei ■ugeriuom van haar man, maar toch had zij een gevoel, also' oom Jan er ok nog wel wat over te '.eggen had Zij ging voor het geschilderde por tret staan en bestudeerde het met groote aon- 'acht. Was het zijn wensch, dat de familie van zijn vrouw hier den zomer zou doorbrengen 7 Het portret gaf haar geen antwoord. Zou zij de geheele bende, die volgens Sara evenals vorige jaren het huis wel weer zou komen bestormen, moeten ontvangen en tot den herfst gastvrijheid veileenen. Dora stelde zich voor, dat als eerst al de gas ten vertrokken zouden wezen en het boek af was zij en Harlan 6amen van hun huls zouden genie ten. Maar wanneer zou het boek af zijn 7 Harlan sprak er heelemaal niet meer over en toen zij op zekeren dag aangeboden had vast een gedeel te ervan voor hem te typen, had hij dit aanbod a'geslagen, zeggende, dat hij het liever zelf wil de doen, als het heele boek klaar was. De trein van twaalf uur floot in de verte. Do ra sprong verschrikt uit haar stoel op, en Dick lachte. Ze is bang dat er nog meer gasten zullen komen, zei hij. Meer moeders met tweelingen 7 vroeg Elaine Ik weet het niet, zei Dora, maar ik heb een voorgevoel, dat er iets vreeselijks gebeuren zal. Fr gebeurde echter niets. De lunch verliep rustig en Dora begon juist weer wat tot kalmte le komen, toen Willie met luider stem aankon- ligde, dat er wat leuks aan kwam. Allen snelden naar de stoep en zagen iets aan komen, dat het meest had van een pyramide van meubelen, maar dat eindelijk bleek te zijn een wagen, waarop een zwart notenhouten ledi kant stond met een reusachtigen hemel. In het ledikant zat een oud mannetje met een fluwee- len kapje op het hoofd, en met pantoffels aan de voeten, die zich krampachtig aan een groote bed dekwast vastklemde. De hemel beware onsriep Dick uit. Daar heb jo oom Israël en zijn bed 1 Oom Israël kwam, zonder op iemand acht te slaan, van den wagen af en beval den mannen zijn ledikant naar boven te dragen, welk bevel zij dadelijk opvolgden, terwijl Harlaa en Dora er hulpeloos naar stonden te kijken. Boven liet oom ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI BUITENLAND. SMOKKELEN PER DUIKBOOT. Een afdeeling der Canadeesche politie is er, naar uit St Albans wordt gemeld, In geslaagd, oen geheimzinnig dranksmokkelvaartulg t© be machtigen. De smokkelaars werden overvallen toen zij 5000 flesschen bier aan land wilden bren gen. Reeds lang had men tevergeefs gepoogd de ze smokkelaarsbende te pakken te krijgen. Thans is gebleken, dat ze met een geruischlooze Israël zijn ledikant weer volgens zijn aanwijzin gen in elkaar zetten, maar toen het op betalen aankwam, hield hij zich van den domme en het was eindelijk Dick die door het geld maar zelf te geven, de rust herstelde. Even later verscheen een tweede kar, waarop zich een oude koffer, een opvouwbaar bad en een medicijnkist bevonden. Vooral deze laatste ver- eischte een voorzichtige behandeling. Toen alles naar wensch afgeladen en naar boven gebracht was zei de nieuw aangekomene Wees nu zoo goed een van allen tegen Jan te zeggen, dat ik er ben. Jan, ontwoordde Dick, heeft sedert eenige maanden dit tranendal verlaten. Weest dan allen zoo vriendelijk, mij alleen te laten met mijn smart, antwoordde oom Israël terwijl hij langzaam naar binnen strompelde Hoe oud is oom Israël eigenlijk 7 vroeg Harlan. -e» Over de negentig geloof ik, zei Dick. En hoe lang denk je, dat hij hier zal blij ven 7 informeerde Dora. Minstens den heelen zomer. Hallo, daar ko men er nog meer. Een ouderwetsch rijtuig hield voor de deur stil. Eerst stapte er een mager jong mensch uit can middelmatige grootte, wiens lang, kastanje bruin haar over de kraag van zijn jas hing. Hij had een klein zwart taschje en een rol papier in de hand. Een oude dame volgde hem. Zij had een gou- ien bril op, waar overheen zij een onderzoeken den blik werp op de groep, die zich op het bor - des bevond Zij was het, die den koetsier betaal de. De jonge man reikte Dick een slappe klamme hand en zei met een hooge stem Zou je tegen oom Jan willen zeggen dat ik er ben. Op het oogenblik is dat niet zoo gemakke lijk zei Dick, ik zou niet weten, hoe ik aanslul - ting met oom Jan moest krijgen. Waar is Jan dan, vroeg de oude dame. Hij is dood, antwoordde Dora loom. Hij 18 ai eenige maanden geleden gestorven. Het huis behoort nu aan mijn man. Ty.,V~ fWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1