De Erfenis van Oom. 17e Jaargang. Dinsdag 30 November 1926, No. 99 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT rn^-4 (JOHN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTISN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hlppolytushoei Wleringea. TeleL lnteroo—Ne. lt. [ODE. GEDISTINGUEERDE DRACHT VOOR BUITENSHUIS. Wij mogen ons dit seizoen gelukkig prijzen, wat de mode betreft, want de ontwerpers liebben zooveel verschillende modellen gecreëerd, dat het onmogelijk Is, dat er niets bij zou zijn naar onzen smaak. Als de nieuwe overhlousende tail- l.-Mjn ons niet bevalt, kunnen wij trouw blijven aan de rechte lijn en vice versa, als de rechte lij- Un ons beginnen te vervelen, gaan wij over naar het kamp der voorstanders van overhlousende kieeding. Deze gemakkelijke toestand kan na tuurlijk niet altijd blijven bestaan. Het volgende seizoen zal vrouwe mode zeer waarschijnlijk wei veer veel strenger gaan optreden en zal zij veel hardere wetten vastleggen voor wat „chique" ep wat "niet-chique" is, dus lnten wij, nu wij er toe in de gelegenheid zijn, gebruik maken van haar lankmoedigheid. Het is opmerkelijk, dat men dezen winter weer tei ukkeert naar de rokken met over-rokken, zoo- dat vele der nieuwe modellen daarvan voorzien zijn, zooals men zien kan aan het japonnetje af gebeeld onder No. 1204. Deze japon is speciaal be doeld voor het dragen op straat en wordt ge maakt van zwar.t zijden ribs. De overjapon wordl in zijn wijdte iets of wat beperkt door het inno in, n aan de heupen door middel van plooitjes en aan beide kanten wordt hij afgewerkt me.t. lang uifloopende slippen, die lager vallen, dan de zoom van den rok. Het noodzakelijke vroolijkc effect wordt verkregen door den kraag en het vest van zacht rose satijn. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42 44. 46, 48 oneer opgave van No. 1204, aan he,t bu reau van dit Blad. Kosten 55 cents. De mantel, No. 1203 is van het modieuse cape model en hiervoor neemt men als stof prune- kleurig laken. Het nauwsluitende bovengedeelte liceft even onder de taille een paar uitgesneden punten, welke met knoopen waren versierd en aan kraag en mouwen is een garneering beves tigd van bruin bont. Knippatronen zijn verkrijg baar in de maten 42. 44, -46 en 48 onder ongave van No. 1203 Kosten 55 cents. FEUILLETON. No. 10. Dora bracht Claudius buiten de kamer en kwam terug met een uitdrukking op haar gelaat, die mevrouw Holmes tot verzet prikkelde. Willie, zei ze bevelend, ga dadelijk do kat voor je zusje terughalen. Stil Rebbie, stil lieve ling, huil maor niet meer. Broer zal de kat halen Maar broer dacht er niet over. Haal ze maar zelf, was zijn antwoord. Ik ga naar de schuur. Kom Rebbie, ga dan maar naar juffrouw Smithers en zeg, dat ze je een boterham met dik boter en jam moet geven. Vertel haar maar, dat mama het gezegd heeft. Ik heb toch zulke lieve kinderen ging mevrouw Holmes voort, toen Reb bie de kamer verlaten had. Willie is zoo knap, (lat ik altijd bang ben, dat hij niog eens gestolen zal worden. Daar zou ik, als ik u was. me niet over onge rust maken. Als ze hem stelen, brengen ze hem lieusch binnen de twee uur terug, zei Dora. Wiilie heeft gelukkig een vasten wil, ver volgde zijn moeder. Hij heeft dat van mijn fami lie Geen van mijn kinderen aardt naar hun va der. Willie is toch zioo dol .op mij en de anderen bunnen mij ook geen oogenblik uit hun oogen voldragen. Toen ik laatst uit was en Rebbie al leen in de slaapkamer had achtergelaten, zette ze mijn beste hoed op, om toch iets van moeder te hebben. Was dat niet aandoenlijk Zeer aandoenlijk, stemde Dora droogjes toe. Mijn kinderen zijn nooit gestraft geworden e.i het is ook nooit noodig geweest. Ik regeer ze met zachtheid en daarom zijn ze er zoo gevoelig voor, als iemand zoo 'onvriendelijk tegen hen is. Wel, kort voor dat we hier heen kwamen sloeg Jan met zijn vuist in het oog van een vrouw, zoo dat ze er heelemaal niet meer mee zien kioin, om dat zij probeerde hem zijn hondje af te nemen. De vrouw moest naar het ziekenhuis gebracht worden. Ik hoop, dat zij er door geleerd heeft, zich nooit meer met een andermans kinderen te MARKTOVERZICHT. De SCHAGER markt van 25 November droeg oen tweeledig karakter, wat trouwens altijd met den laa,tsten Donderdag in November het geval Is paardenmarkt en gewone weekmrrkt. Dé paardenmarkt is een privilege van den eerstel) hi er van Schagen 1423, de weekmarkt Is daar la- t-T bijgekomen. Ten slotte Is dat eene scheimarkt geworden, waarop de jongelui lustig kermis vie ren. Daar lijdt de weekmarkt wel het meeste on der. Doch op 24 N'Ov. was deze ook goed. Goed in aanvoer, iets beter in handel en prijzen. Van dat „iets beter", profiteerden in de eerste plaaits de heste kwaliteit vette koeien. Zij liepen tot 1,05 goede 2e kw. 0.80 4 0.90. verder afdaleend tot 0.60. Ook de schapen waren iets beter. Wij no teerden voor Gebr. Boekei, Tuitjehorn 38 gld., en F. de Boer 37,Die prijzen konden wij vele weken achteruit niet opgeven. Vette lammeren liepen tot 25,weide lammeren 23, 4 25. Nuchtere kalveren matig prijzen 11 4 25 var kens prijshoudend aanvoer te Schagen, vooral wat slachtvarkens betreft, zeer goed, goede kwa liteit 72 cent, zouters 66 4 69 cent. Op de Veulenmarkt, op 25 November, waren 140 Paarden aangevoerd. Besteed werd Rijtuigpaarden 300,fi 400, 21/.,-jarige f 200,4 f 300,— 1 '/.-jarige 140,— k 240,— Werkpaarden 260,k 380, Slachtpaarden 80,a 240, Veulens f 65,4 165, Hitten 140,— ii 350,— NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW Werp geen beenen weg, na ze eenmaal ge- aruikt te hebben voor de roep. Alle kracht is er oog lang niet uit bij eenmaal koken. Men kan ze nog eens en nog eens gebruiken, zoolang, tot er overal kleine gaatjes in komen dan is er geen klacht meer uit te halen. Als het metalen busje, dat aan hef einde van de schoenveter zit, er af geraakt mocht zijn, draai dan de veter tot een puntje en stop dal uiteinde in in potje was van dezelfde kleur als de veter. Is de waa koud geworden, dan zal de \eter gemakkelijk door de gaatjes gaan. Een rauwe aardappel over het lemmet van! tafelmessen gewreven, zal er alle vlekken van af nemen. Wrijf de zolen van de schoenen uwer kin doren een paar maal in met wat. vernis. Laat le der laagje goed dragen, vóór ge het volgende aan brengt- IV zolen gaan minstens eens zoo lang mee als anders. BINNENL. NIEUWS. HOOFD VERPLETTERD. De 34-jarige ongehuwde machinist Van Oning is Vrrijdag op de steenfabriek der ,N. V. steenfa brieken v.h S. G. van de Pol en Co. te Eck-en- V'iel tusschen de locomotief van het grondspoor en den kip-wagentrein gekomen. Zijn hoofd werd verpletterd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een wagen door den trein gegrepen. Uit Breda wordt aan „De Volkskrant" gemeld: bemoeien. Moeder te zijn [is het heerlijkste, wat er op de wereld bestaat. Denk eens, welk een wel daad ik de menschheid bewezen heb. Haar geel- v itte gelaat gloeide van verrukking. Hoe bedoelt u dat 1 vroeg Dora. Wel door Willie en de tweelingen ter wereld (e brengen, daarbij zinkt, mijns ineens, alles ln het niet. Kijk eens naar Willie, een lichaampje, waar een beeldhouwer van zou droomen en een gezichtje, dat reeds groote kunstenaars heeft ge ïnspireerd. De fotograaf, die zijn laatste portret gemaakt heeft, was verrukt over hem en wou het ■ortret exposeeren, maar dat wilde Ik niet toe laan, en een dame heeft hem eens uitgeteeekend ■oor een tijdschrift waar zij aan verbonden was. Zij heeft er natuurlijk schatten mee verdiend en mij gaf ze slechts een exemplaar van 't blad waarin hij stond. Welk blad was het 1 O. een humoristisch weekblad. Het mooiste is dat het Willie niiet eens verwaand heeft ge maakt. Op dat oogenblik kwam Rebecca ween binnen, in de eene hand een pop. die ze bij de haren hield en in de andere een dikke snee brood met wat stroop er op. Ik had toch duidelijk jam gezegd, merkte mevrouw Holmes op. Ik weet heelemaal niet of stroop wel goed voor Rebecca is. Sara is toch ook eigenwijs. Voor Dora antwoordden ken, hoorden zij ho ven een luid geroep van hein, help 1" Het hulpgeroep kwam uit oom Israëls kamer en Dora dacht niet anders of de oude man wos in -iin had gevallen. Tn het bad lag niemand, maar uit een verwar de massa beddegoed jn het ledikant klonk weer help help Dora haalde met groote moëite oom Israël n- vcreind en hieln hem op de heen. Hii nam dado- liik een prooien slok uit een mediciinflesch cr ank teen. nog aan al zijn leden bevend, on zijn koffer neer. F.on onderzoek bracht aan het licht, dat de (■■oorden van oom Tsraëls ledikant, waarop zilt (wee veerenhedden rustten, op wel twaalf plaat- sou doorgesneden waren. Willie bekende dadeliik. dan hii het. e-odaeo had m scheen zeer tvotsch op het heldenfeit Vrijdagavond werd een fustwagen der bier brouwerij „De Gekroonde Bel" uit Oosterhout op den onbewaakten overweg onder Teulingen, dioor den sneltrein, komehde uit de richting Tilburg, gegrepen. De wagen, die geladen was met vaten en kisten, werd eerst tegen een seiqpaal en daar na in een hoek van het vroegere seinwachters- hnisje geslingerd. Een kist kwam boven op de locomotief terecht De reizigers, die in de trein zaten, verklaarden later ."dat zij dachten, dat er met steenen gegooid werd De wegen Werd zwaar beschadigd. De wagen werd zwaar beschadigd. De knecht die p den wagen gezeten was, bekwam gevaarlijke kneuzingen TUSSCHEN DE KNEEDMACHINE. Een dochtertje van den broodbakker Sch. te Ter Aar kwam, terwijl zij in de bakkerij van haar vader speelde, in aanraking met een aldaar in werking zijnde kneedmachine, waarbij haar 2 vingc -s werden afgekneld. Het meisje moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd DE WALRUS WEER GESIGNALEERD. HELDER De walrus, die onlangs alhier ont kwam, moet zich thans in de Zuiderzee ophou - dan. Door kustvisschers, die hun netten binnen haalden, werd hij gesignaleerd achter de Gaas- terlandsche kust, vlak bij het Vrouwenzand. WAARSCHIJNLIJK NIET HET BEGEERDE. Doro middel van een valschen sleutel is ie mand het spoorwachtershuisje aan de halte Wei- i'iort te Zoeterwolde binnen gedrongen. Een hommel werd ontvreemd, doch deze bevatte re- lementen en voorschriften voor het porsoneel. KETEL KOKEND WATER OMGETROKKEN. Zondagochtend heeft het dochtehtje, oud 10 maanden, van den heer van S., in de Zuiderstr. te Delft, in een onbewaakt oogenblik, een fluit ketel met kokend water -omge trokken en den inhoud over het lichamen gekregen. Met vrij ern stipe brandwonden werd de kleine in het gast huis ter verpleging opgenomen. EEN ZONDERLINGE KLANT. Woensdagavond stapte een net gekleed heer schap, zekere F. T. L., woonachtig te Tilburg, den schoenwinkel der firma De K. in. De man, die onder drankinvloed verkeerde, sommeerde den winkelier om hem geld te geven. Toen deze begrijpelijker wijze aan den eisch niet voldeed, tastte de man in zijn zak en haalde er een groot geopend knipmes uit en wierp dit met kracht in de richting van den verschrikten winkelier. Gelukkig werd hij niet geraakt en daar de man nu ontwapend was, kostte het den winkelier niet al te veel moeite meer, om hem naar buiten te loodsen. Inmiddels was evenwel de politie gewaar schuwd, die den woesteling ter ontnuchtering opsloot. lntusschen heeft de politie hem den volgenden morgen nog een nieuwe ontnuchtering bezorgd, 'oor hem er aan te herinneren, dat hij nog vier mranden gevangenisstraf wegens mishandeling (e goed had EEN SINTERKLAASMOP. Waar gebenrd in onze streek. Letter X. Banketbakkerswinkel prijkte in Sinterklaas- lekkernijen Zelfs de heldere winkeljuf zag er uit om dadelijk in te bijten. In d'r kraakhelder schort, d'r wit-linnen mouwen, d'r blozend kleur tje, d'r geonduleerd polka-hoofdje, was zij een juf, die er zijn mocht. En juist had ze een dikke burger juffrouw met speculaas weggeholpen, of daar kwam een „sa- gerijnig" uitziend heer type binnen, die ze ver welkomde met 'n wa-blieft-u Ik moet boterletter hebben, sprak de man. Hoeveel wenscht u 1 Wat kosten ze 1 negeerde de man de g*- ichtvraag. Een zestig per pond. De man mokte wat voor zich, liet zijn blikken gaan over den zwart ijzeren bak met boterlet ters op de toonbank. Wat zoekt u vroeg de juffrouw vriendelijk Ik zoek een bepaalde letter, zei dé man. Moet u een W vroeg ze. En ze glimlachte verrukkelijk. Wat 'm koud scheen te laten. Ik zoek een X. Letter X. O je, glimlachte ze. Dlie heb ik niet. Heeft u geen X vroeg de man onverstoord. Nee, wel een I. Mag het een I zijn Wat heb i kaan een I. Twee I's maken een X, zei ze gijnig. Maar 'e man lachte niet. 'k Moet bepaald een X hebben, hield-ie voi Tegelijk maakte-ie aanstalten om weg te gaan. Wat ze verschrikkelijk vond. Was d'r nog noodt gebeurd, dat een klant wegliep, zonder te koopen. Nee, 't moet bepaald een X zijn. 't Is voor m'n schoonmoeder, Xantippe. Hij lachte droog lijntjes. F.n de juf lachte, niet begrijpend, mee. Als u en X moet hebben Kunt u een X voor mij laten bakken 1 vroeg de man. - O zekei, lachte ze verlucht. Zeker. - Hoelang duurt dat vroeg de man. Kan 'k er op wachten 7 O, niet lang, suste ze. Tegelijk liep ze een trapje af naar beneden, waar de bakkerij was. Dan kwam ze terug. Over een half uur, sprak ze verheugd. Is dat wed 1 De man knikte. Goed, dan loop 'k wel een straatje om. Hij liep den winkel uit. Na een half uur kwam-ie terug, even droog, even lakoniek. - 'k Heb een X voor u, juichte de snoepige juf. - Zoo, heeft u een X, zei de man en hij boog zich over een schaal, die naast den ijzeren bak stond. Hij zag de X in een heerlijke kleur van gcudigbruin, glanzend van vettigheid. Hij is nog warm, prees de juf aan. Wil 'k hem eens wegen Ja. geef me daar maar een ons van, zei de man. De juf schrok. Een ons vroeg ze met verschrikte oogen. Ja.een ons, zei de man. Ojé, 'k dacht, dat u de hCéle letter X moest liebben. Nee, geef mij maar een ons. 'k Heb me al leen willen overtuigen, dat de boterletter goed crsch was. Anders vind ik er niks an. Ga vliegensvlug aan juffrouw Smithers een waslijn vragen, beval Dora hem op strengen toon Ik zal wel gaan, zei oom Israël. Ik kan toch iet gaan rusten, voor mijn bed weer in orde is. Van andere bedden krijg ik rheumatiek en de oude man strompelde de kamer uit als een beeld per. wanhoop Dick liep nijdig den tuin in. Hij was nijdig over het heidensch Ievei; in dit mis. Aan het einde van den boomgaard gekomen zag hij aan een ijzerdraad aan een der lage tak ken van den ouden appelboom het geraamte van een kattekop hangen. Wie kan dat er hebben opgehangen dachf Dick. Hij bleef nog eens staan en merkte nu op, da,t er onder der. boom nieuw gras groeide. Zijn nieuwsgierigheid was nu ten volle opgewekt en hij besloot zonder verwijl 'onder den boom te aan graven Het zou net iets voor oom zijn geweest, zijn eld hier te verstoppen, dacht hij. Hij gunde het aan geen van de familieleden, geloof ik. Hij ging naar de schuur en vond er een spade, waar nog aarde aan zat. Met de spade in de hand keerde hij fluitend naar den boomgaard terug, nagegluurd door Sara Smithers. Bij den bewusten appelboom gekomen begon hij met koortsachtige haast ,te graven en was in het minst niet verbaasd, toen zijn spade op iets hards stuitte. Hij gngn op zijn knieën liggen grabbelde met zijn handen de aarde om en haal de een blikken trommel te voorschijn. De trommel was gesloten, maar het kostte Dick geen moeite het slot te verbfeken. Er was een enveloppe met papieren in en eenig los geld. n icest koper Op de enveloppe stond geschreven Aan wien het aangaat." Dick telde het geld en bekeek de gesloten enve loppe van alle kanten. Haar open doen wilde hij niet, want wie zei hem, dat de inhoud hem aan ging. Tk zai de trommel met haar inhoud weer tilietjes begraven, zei hij tot zich zelf. Hij maak te den grond weer glad en legde er wat graszo den op, die hij uit een ander gedeelte van den boomgaard weggehaald had. Nadat ailcs in orde was, bracht hij de spade eer naar de schuur. Toen de bel voor de lunch luidde, begaf hij zich met een opgewekt gelaat naar de uitkamer. Zijn bezigheid had hem goed gedaan. De maal tijd verliep rustig, totdat .men hel desseri begon. Toen bedacht Ebbie opeens om zijn vollen kroes melk in zijn moeders gezicht te gooien. Mevrouw Holmes, die zoolang het slechts an deren betrof, alles, wat haar kinderen deden, oedkeurde. werd, nu het haarzelf gold, woe dend. Zij sprong op, greep den kleinen jongen bij den arm en trok hem met geweld met zich mee. Weldra klonken er angstkreten uit .de richting an mevrouw Holmes vertrekken. Het doet mij werkelijk goed, zei mevrouw Dodd, dat die lieve schat eindelijk eens krijgt, at hem toekomt, maar het is wel vreemd, dat rijn moeder nu opeens niet meer tegen lijfstraf ten is. Als hij mij dien kroes in het gezicht had epooid, zou zij zeker gezegd hebben Maar, Ebbielief, dat is toch zonde van die lekkere melk. Dora lachte vroolijk. Willie en Rebecca vochten er om, wie door het sleutelgat van moeders kamer 2X»u kijken. Ein delijk bleef Willie overwinnaar, waarop Rebecca plat op haar buik ging liggen om door een kier onder de deur te kijken. XIII. Den schat gevonden. De Augustusmaan stond hoog aan den hemel en de krekels zongen uit alle macht. Dauw be dekte de akkers en nu en dan suisde een windje \oor de takken der boomen en deed een eenza men wandelaar dan telkens weer het hart in de keel springen. Voor het huis van de Carss bleef hij eindelijk staan. Het geheeie huis was donker, behalve dat er door een klein rond bovenraam het flauwe schijnsel van een nachtlichtje zichtbaar was. Met woest kloppend hart leunde mijnheer Bradford tegen een boom en trok zijn schoenen uit: Zoo oud als ik ben, heb ik nog nooit zóó iets gedaan, dacht hij, en als ik het mijn kolonel niet beloofd had maar een belofte aan een ster vende gedaan is heilig. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1