Ie Erfenis van Ooi, P0RT0RIC0 PRUIMTABAK 17e Jaargang. Vrijdag 3 December 1926. No. 99 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN W- J. 1. 11 IJ s De fijne pjpia/ak is ■wieringer courant* CORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER fr-yr;- VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVEHTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUlEiOi Hlppolytnshoel Wlerfatpea Telef. Intorcomm. No. IA Tabaksfabriek D« Wakende Leeuw'' Laat 12B - ALKMAAR 30, 70, 100, 120,140,150, 160, 180, 200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. EEN SNEL SCHIETEND GEWEER. Naar aanleiding van de herhaalde overvallen van verschillende postmannen in de V. S. A. heeft men daar een nieuw geweer aan de beambten verstrekt, dat 400 schoten in de minuut kan lossen. Een „doeltreffen" wapen PROVINCIAAL NIEUWS. UIT CASTR3CUM. De arbeider wisselwach ter Kaagman, die Woensdagmiddag den goede rentrein van twee uur rangeerde, stond in het midden van den trein op het z.g. „opstapje" Plotseling brak dit. geheel af, met het gevolg, dat K. viel. Ilij had evenwel het geluk, dat hij tufschen de rails kwam te liggen. De trein reed over hem heen.... zonder hem letsel te veroor zaken. OOK URK IN FINANCIëELENTOESTAND. Urk behoort al evenzeer tot do noodlijdende eilanden als Vlieland. Reeds jaren hebben Gede puteerde Staten met den Minister van Binnen- lnndsche Zaken een briefwisseling gevoerd over maatregelen, ten einde verbetering te brengen in den financieelen toestand, welke mede als gevolg van de na den oorlog ingetreden malaise in het visscherijbedrijf, zoo ongunstig is, daj herstel daarvan zonder ingrijpen van het Rijk en de provincie Noord Holland uitgesloten moet worden geacht. Het resultaat van die briefwis seling is nu ten slotte, dat de minister in overleg met zijn ambgenoot van Financiën, zich bereid verklaarde te bevorderen, dat aan de gemeente I.'rk een bijdrage ineens van 81.500 worde ver leend, mits de provincie een bijdrage tot een ge- liik bedrag wil geven. De gelden die verder nog noodig zullen zijn om Urk's financieelen toe stand weer in orde te brengen, zullen uit de op FEUILLETON. No. 11. Mijnheerr Bradford stak nu een sleutel in de straatdeur en draaide hem zachtjes om. Toen duwde hij de deur open en' ging naar binnen. Het was hem, alsof hij op zijn ouden dag nog stelen ging- Maar, zeide hij, terwijl hij met zijn zakdoek de zweetdruppels van het voorhoofd wischte, ik kom niet om te halen, doch om te brengen. Op do teenen sloop hij de zitkamer binnen, doods bang, dat hij iemand in huis wakker zou maken. Iiii het heldere maanlicht zijn weg zoekend, kwam hij aan den vleugel, waas mevrouw Holmes met haar kroost verblijf hield. Hij bukte zich en schoof voorizchtig een brief onder de deur. Gelukkig, er bewoog zich niemand. Een luid gesnork, dat hem vanuit mevrouw Dodd's kamer tegemoet klonk, schonk hêm moed, ook onder haar deur een brief naar binnen te schuiven. De brief voor juffrouw Smithers legde hij op de mat voor haar kamer. Hij wist, hoe licht slaaps en waakzaam zij was. Bij de rap gekomen, aarzelde hij even, maar daarna weer moed vattend, klom hij op de teenen naar boven en schoof achtereenvolgens een brief ouder oom Israëls deur en onder die van Dick. De brief, die voor mijnheer Perldns bestemd was, kwam bij ongeluk bij Elaine terecht, daar mijn heer Bradford niet wist, dat de dichter ditmaal een ander verterk bewoonde. Nadat hij zijn taak volbracht had, haastte do oude man zich, het huis weer te verlaten, ver schrikt door een hevig gebrul van een der twee lingen. Buiten gekomen zag hij, dat er bij mevrouw Hol mes licht werd opgestoken. Hij trok vliegensvlug zijn schoenen weer aan en snelde den heuvel af. Teen hij op zijn kantoor kwam bemerkte hij dat liij juist twee uur van huis geweest. Hij haalde de brieven, die hij niet had kunnen brengst van een door de gemeente te sluiten lee ning van 42000 zijn te verkrijgen. Ook voor het totstandkomen van die leening wil de minister medewerking verleenen, mits de pravincie be- erid wordt gevonden met het Rijk samen de be taling van rente en aflossing daarvan te garan deeren. Het komt Ged. Staten voor, da,t er termen bc staan de in deze door het Rijk gevraagde mede werking te verleenen. BINNENL. NIEUWS. DE DOMINEE ALS SLANGENLEIDER. Te Zoutelande (Z.) is bij gemeentewet vastge legd, dat alle mannelijke bewoners bij de brand weer moeten dienen, zelfs de predikant en het hoofd der school. Toen de Ned. Herv. predikant nog slechts kort inwoner vari Zoutelande was, kreeg hij zijn aan stelling als „slangenleider bij de brandweer." De zoon van een der wethouders nam echter deze betrekking van den dominé over. De predikant beklaagt zich in „De Zeeuw" o- ver deze gemeentelijke wet, niet omdat hij het heneden zijn waardigheid acht in geval van brand te helpen, maar dat men hem Zaterdags middags oproept om deel te nemen aan de brand weeroefeningen. Dit is een totaal onnoodig neerhalen van het treffelijk ambt. Terwille van zijn ambt, niet ter- wille van zijn zijn persoon, blijft de predikant daarom aandringen op wettelijke vrijstelling van den plicht bij de brandweer te dienen. GEVAARLIJKE BALDADIGHEID. Maandag moest de heer Tigchelaar te Zeven bergen even onderaan de autobus iets in orde brengen. Een drietal 16-jarige jongens van de stroohuizenfabriek te Leur stonden daarnaar te kijken. Ze zagen wat benzine op den weg drup pelen, wat een hunner deed zeggen, „daar een lucifer hij." Tigchelaar waarschuwde ze tot driemalen (oe, doch zo konden niet nalaten toch aan hun boos opzet gevolg te geven. Terstond sloeg een groote vlam op. Ook Tigchelaar vatte vlam. Toegesnelde hulp wist met zakken de vlammen aan de kleeren van T. te blusschen, doch hij was overdekt met vreeselijke brand wonden op de armen. De autobus kreeg veel schade door de vlammen. OM VERZEKERINGSGELDEN TE KRIJGEN. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft bevestigd bet vonnis van de rechtbank te Breda, waarin T A, B., koopman te Bergen op Zoom, werd ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens oplichting. Verd, had een vinger afgekapt om van een vei zekeringsmij. wegens ongeval een uitkeerlng van f 11.000 te verkrijgen. HET VERPLICHTE ZEVENDE LEERJAAR. Naar „Het Centrum" verneemt, zou de Regee- iing zich bereid hebben verklaard .tegemoet te komen aan de uitspraak der Kamer, neergelegd in do bekende motie-Suring en wel ten aanzien van den in deze motie uitgedrukten wensch tot verplicht stellen van het zevende leerjaar. De Regeering zal voorstellen binnen niat al te langen tijd deze verplichtstelling weder in te voeren. LEVENDE DIEREN ALS PRIJS. De Commissaris der Koningin in de provincie oczorgen, omdat zij, voor wie ze bestemd waren, niet bij de Carrs waren komen logeeren, uit een kast te voorschijn en verbrandde ze. Als hij het gezelschap had kunnen zien, dat zich den volgenden morgen om de ontbijttafel verza melde, zou hij, als hij eenig gevoel voor humor be zeten had, zich ten volle beloond geacht hebben voor den angst, diien hij dien nacht had uitge staan. Aan de Carss was niets bijzonders te zien. Dicks oogen dansten van plezier en telkens en telkens barstte hij zonder de minste aanleiding in een vroolijke glimlach uiit. - Ik begrijp niet, hoo de menschen nog lust in lachen hebben, merkte juffrouw SMithers op, toen zij de koffie binnen bracht. Het past ons eer- lc in ernstige overdenkingen, wat betreet onze onsterfelijke ziel, den tijd door te brengen, nu de dooden weer opstaan, om het huls waar zij ge woond hebben, in den nacht te bezoeken. Deze raadselachtige woorden hadden een ver - rassende uitwerking. Mijnheer Persins werd lijk bleek en verliet de kamer. Mevrouw Holmes liet haar werk vallen. Mevrouw Dodd's gelaat werd met een donkere blos overtogen. Oom Israël chudde toestemmend met het hoofd en mom pelde Dat is zoo, dat is maar al te waar. Mevrouw Holmes maakte van de eerste de bes te gelegenheid gebruik om een spade uit de schuur te halen, die onder haar rok te verstoppen en naar haar kamer te brengen, waar ze haar onder Wil- lie's bed legde. In den middag zag men den dichter bezig met een oude kolenschop aan een stok te bevestigen. Oom Israël doorzocht het geheele huis en ver borg eindelijk een in kranten verpakt voorwerp tusschen de heesters. Wdllie was ondertusschen naar mevrouw Dod ciie net erg in haar humeur scheen, toegegaan, en had haar onder tranen meegedeeld, dat hij toch zoo bang wasa. Bang voor wat vroeg de oude dame op scherpen toon. Bang voor ma. Ze wil me zeker gaan begra ven, want ze heeft een groote schop onder mijn bed verstopt. Het gelaat van mevrouw Dood begon opeens te stralen. Friesland heeft aan de Burgemeesters in zijn provincie een schrijven gericht, waarin hij er op wijst dat het in vele plaatsen in Friesland ge bruik is, bij de wedstrijden, speciaal op St. Ni- colaasavonden, doch ook wel bij schutjaspartij en, levende dieren als prijs te stellen. Deze die ren (eenden, ganzen, konijnen, enz.) zijn 'sav. in de café's en andere voor het publiek toegan kelijke plaatsen aanwezig en het is meermalen ergerlijk, hoe daarmede gehandeld wordt dronken voeren, op «nmenschelijke wijze in het publiek dooden, enz. De Commissaris verzoekt zooveel mogelijk tegen dit euvel te willen optre den. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. De „Limb. Koer." schrijft Prof. Kollewijn en zijn volgelingen,, die jaren- u g geijverd hebben voor een vereenvoudigde spelling der Nederlandsche taal, zullen hun ac- lie spoedig bekroond zien. Door den Minister van Onderwijs schijnt thans besloten ,te zijn, een voorstel te doen 'om de vereenvoudigde spelling wettelijk in te voeren bij het onderwijs, evenwel niet geheel het systeem-Kollewijn, doch een, waarbij de uitgang „lijk" inplaats van het Kol- lewijnsche „lik" (aldus gevaarlijk in plaats van „gevaarlik") behouden blijft. Vervallen zullen echter de dubbele klinker, zoodat we schrijven zullen „lopen" inplaats van loopen, „wenen" in plaats van weenen. Ook de ch van sch (gebruikt als s) zal verdwij nen, zoodat we in de toekomst zullen schrijven uit „vissen gaan" terwijl itevens de verbuiging» n's eveneens tut het verleden zullen behooren en de kinderen dus zullen schrijven „van DE man" Minister Wsazing wil laten schrijven, zooals de woorden worden uitgesproken, zoodat de „ch" als g-klank ook als ,g." wordt geschreven. Onnoodige t's verdwijnen eveneens, zoodat het woord „wordt" spoedig „oud-Nederlands' zal zijn. VLIELAND EN OOSTZAAN. Os iinanciëele toestand. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Duys betreffende de te nemen maatre gelen van rageeringswege ten aanzien van de fl- nencieele moeilijkheden der gemeenten Vlieland en Oostzaan, antwoordde de minister van Binnen laudsche Zaken en Laudbouw De financieele moeilijkheden dre gemeente V ieland zijn den minister bekend de tot oplos sing dezer moeilijkheden te nemen maatregelen maken nog een punt van overleg uit tusschen het college vana Ged. Staten van Noord-Holland en de departementen van Financiën en Binnenl. Za ken en Landbouw. In de 'onmiddellijke behoefte van deze gemeen te aan geldmiddelen is in,tusschen voorzien, door U\ ee voorschotten uit 's Rijks kas, resp. van 5000 en 3000. De gemeente Oost zoon heeft aan het Rijk tinan cieelen steun gevraagd. De begrooting voor het dienstjaar 1926 is echter sluitend gemaakt zon der raming van Rijksonderstand. Het is den mi- cister uit de tot dusver te zijner beschikking staande gegevens nog nie,t gebleken, dat deze gemeente zonder buitengewone financieele hulp van het Rijk en van de provincie haar financiën niet in evenwicht zou kunnen houden. MET ZIJN SCHOONMOEDER GETROUWD. Een ambtelijke vergissing. De Amersfoortsche correspondent van het ,Volk" schrijft - Ik begrijp niet, zei ze tot zich zelf, dat Jan dat mensch van Holmes ook wat toegedacht heeft. Ik denk, dat hij op het laatst wat zwak van geestesvermogens geweest is. Zij moet ook wel een schrijven van hem gehad hebben, waar om verstopte ze anders onder Willie's bed. Wat was de oorzaak, dat allen zich van schop pen voorzagen en één voor één, toen de donker- te-begon te vallen den tuin ingingen 1 Wel, als laatste wilsbeschikking van oom Jan had de zaakwaarnemer des 's nachts hun allen zooals wij weten, een brief onder de deur door bezorgd, en in die brieven was vermeld, dat de rfenis in den tuin begraven was. 't Werd een graverij van belang en zij verschuilden zich ach ter de hoornen, omdat de een voor de ander niet wilde weten, dat hij aan "t zoeken was. Eindelijk klonk een juichkreet. Perkins hield een blikken trommel in de hoogte en allen verzamelden zich rondom hem 't Slot was spoedig verbroken en bovenop lag een brief. Openbreken, openbreken riep men in koor. Hij deed dit en begon te lezen „Het geld, dat in deze trommel is, moet als volgt verdeeld worden. Acht cent voor dien lui aard Silas Martin, zijn vruow en acht onopge voede kinderen. Acht cent aan Fanny Wood en haar ideoten man. Acht cent aan de derde vrouw van oom Ja mes en haar twee dwaze dochters. Acht cent aan den tweeden man van Rebec- ca's zuster en zijn vrouw en hun ongeluk van een jongetje Acht zijn aan oom Jason en zijn zoon. Acht cent aan de oude hen Belinda Dodd. Acht cent aan dien schurk van een Harold Vornon Perkins, die nooit een eerlijk stukje brood verdiend heeft. Acht cent aan die wandelende medicijnkist Israël Skilis en tenslotte ook acht cent aan dat creatuur van een Holmes met haar drie draken van kinderen. Dick Chester, die altijd kostgeld betaald en mij in alles geholpen heeft, hoewel hij ook onge nood acht zomers bij mij doorbracht, krijgt twee duizend twee honderdvijftig dollar, plus de drie honderdzeventig dollar, die hij mij als kostgeld betaalde, hoewel ik er nooit om gevraagd had. Sara Smithers, die over het geheel genomen Een stadgenoot is dezer dagen te Groningen in het huwelijk getreden. Toen ten s,tadhuize de ge bruikelijke plechtigheden waren afgeloopen en het huwelijk daarna kerkelijk zou worden vol trokken, bleek dat de bruidegom inplaats van met zijn uitverkorene gehuwd was metzijn schoonmoeder. Door het verkeerd behandelen van de huwe lijksformulieren was de naam van de a.s. echt- genoote met die van de moeder van de bruid ver wisseld. WETHOUDERS DIE SALARISVERLAGING VOORSTELLEN. Te Wijdenes hebben de wethouders in de me morie van toelichting bij de ingediende gemeen- (ebegrooting voorgesteld hun salaris, zijnde 100 terug te brengen op 75. AFSCHAFFING COLLEGE VAN ZETTERS. Ingediend is een wetsontwerp tot afschaffing van de colleges voor 's Rijks directe belastingen. Deze colleges van zetters eischen jaarlijks van de schatkist een uitgaaf van -ongeveer 64.000. Sedert de administratie der belastingen over meer en betere gegevens beschikt dan vroeger, hebben de colleges van zetters voor een zóó be langrijk deel hun waarde verloren, dat ze zonder bezwaar kunnen worden gemist. DROEVIG. Het jongste dochtertje van den heer A. v. d. Dorne ee Hooge Mierde kwam door een noodlot tig toeval met de naaimachine in aanraking en u erd dermate verwond, dat voor het leven van het ernstig wordt gevreesd. SMOKKELEN VAN REUKWERK. Men meldt uit Roosendaal aan 't „D. v. V. Br.": Reeds eenigen tiid was het douane aan het station alhier opgevallen, dat 'n zekere heer tel kens met leege handbagage de controle passeer de. Deze heer reisde naar Nederland een gedeet- ren goed mensch is, al heeft ze ook haar op haar anden en die mij trouw gediend en mij er door heen geholpen heeft, als mijn huis vol luilakken was, heb ik twaalfhonderd vijftig dollar ge maakt Als jullie niet allemaal familie van mijn Re- boeca geweest waren, zou ik jullie allang de deur gewezen hebben, maar nu is het met mijn geduld gedaan. Morgen vóór twaalven zorg je allemaal, dat je uit mijn huis bent. JAN JUDSON De brief was slecht geschreven en wel wat verward, maar de bedoeling was duidelijk ge noeg. Nadat mijnheer Perkins geëindigd had, volgde er een doodsche stiltetoen begon mevrouw Dodd zenuwachtig te lachen. Dat gaat onzen neus voorbij, zei ze. Oom Israëls niesde weer en juffrouw Smithers smakte met de lippen. Zij tenminste was vol daan. Mevrouw Holmes was bleek van drift en Dick sloop voorzichtig naar zijn kamer terug Hij gevoelde zich in zijn hart wel wat beschaamd maar was toch ook verrukt over het hem toege dachte. Claudius Tiberius spon luider dan ooit. Mijnheer Perkins streek weer met zijn vingers door zijn lokken en zei - Ik weet niet, of wij wel gevolg moeten ge ven aan dit laatste bevel van-oom Jan. Ik geloof nooit, dat hij nog heelemaal bij zijn verstand ■was, toen hij dezen weeden brief schreef. Me dunkt dat we af moeten spreken, ons niet te la ten verjagen Ik blijf, zei mevrouw Dodd. Juffrouw Smithers ging naar huis terug. Oom Israël keek haar eenigszins ongerust na. Zou zij den Carrs van den brief vertellen Dat geloof ik niet, antwoordde mevrouw Dodd. Ze zal toch immers niet voor hen willen weten, dat ze me? heeft gedaan aan onze graaf- partij. Zij zal wel zoo wijs zijn, haar mond te houden, en het blijft dus afgesproken, dat we geen van allen vertrekken. De egheele optocht keeede weer naar huis terug. Israël, fluisterde mevrouw Dodd nieuwsgie rig, hoe ben je toch in vredesnaam uit je kamer gekomen 7 i De oude man grinnikte. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1