SPOTKOOPJES -BALANS QPÜ11I3G- tijdens de HERMAN NYPELS Politie-aangifte volgde, waarna door den in specteur en den rechercheur Vedder een onder soek werd Ingesteld. De genoemde heeren S. en M. brachten het meisje, dat erg ontdaan was, naar huis. ÜIT LIMMEN. Naar we vernemen is aan het Dag. Bestuur der gemeente een verzoek gericht van den Landarbeidersbond, om verschil te ma ken piet de loonen, die worden uitgekeerd door bemiddeling der gemeente. Burg. en Weth. hebben daarom besloten, om aan de werkeloozen die in dienst der gemeente 01 ken, uit te keeren 3 per dag voor goorgani leerden en 2.50 voor ongeorganiseerden. ÜIT OTERLEEK. De knecht van slager Kooij, Zaterdag bij een klant vandaan komende kwam tot de minder aangename ontdekking dat zijn Fordje met de kop in de wegsloot geraakt was. Oorzaak was waarschijnlijk de harde wind. Met veieende krachten wist men het vihekel weer op den weg te krijgen. De motor deed direct zijn dienst weder en het vleesch was in goede condi tie gebleven, zcodat dit ongeval goed afliep. DE ZACHTE WINTER. EDAM. Alhier is een nest met jonge spreeuwen gevonden. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Raad op Maandagmiddag j.1. Aanwezig alle leden. Na opening en voorlezing notulen worden de volgende ingekomen stukken medegedeeld: Naar aanleiding van 'n vraag van den heer O- den op 'n vorige vergadering, omtrent het weg ruimen gezichtsbelemmeringen langs den weg, bebben B. en W. inlichtingen ingewonnen "In hoe ver de Gemeente bevoeghdeid bezit voor zcover dat betreft op particulier ierrein; het advies van de Directie v.d. Vereen, van Ned. Gemeenten lui de ongunstig, zoodat B. en W. ontraden in deze verbodsbepalingen uit te vaardigen. Met het oog op de dreigende werkloosheid heb ben B. en W. zich gewend tot den Minister van Binnenlandsche zaken met verzoek om steun aan de Gemeente. Het antwoord van den minis ter en het uitgebracht advies van de Commissie luidende dat geen steun werd noodig geacht (zie dit volledig antwoord in 'n vorig nummer van dit blad,, kon bij B. en W. geen bevrediging vin den; zij willen zoo spoedig mogelijk 'n nieuw schrijven aan den minister richten, waarvoor ge gevens worden verzocht Immers door den Mi nister en ook door den Directie der Zuiderzeewer ken werden verzekeringen gegeven, dat dezen winter verschillende werken zouden worden uit gevoerd of voortgang zouden hebben, zóódat voor werkloosheid geen vrees behoefde re be staan. Echter blijkt dat door de regeering met de belangen van Wieringen wordt gesold. De direc teur Generaal van Zuiderzeewerken zegt toch dat geen spade voqr nieuwe werken dezen win ter in den grond zal worden gezet; —de Commis sie van werkverruimming praat van heel wat werk, echter gaan de aannemers zienderoogen de menschen gedaan geven. Dat blijkt toch De heer Klos heeft er 40 ontslagen; nog 160 aan het werk, waarvan 100 nog worden bedankt.. De heer Bosker heeft er 65 ontslagen, nog 20 aan het werk, die echter iederen dag kunnen worden bedankt, als 't winterl; De heer Daalder heeft 18 man ontslagen; nog 17 aan 't werk; welke 17 eer daags hun ontslag krijgen; De heer Hermans heeft 67 man ontslagen; nog 27 aan 'I werk; of hij dezen aan 't werk kan houden is niet bekend! Het is hiermee dus ver van rooskleurig:. De Raad dringt aan» p spoedige behandeling door B. en W. van deze zaken en hernieuwde verzoek schriften aan den betrokken Minister. Verdere mededeelingen: Ged. Staten kunnen nog geen goedkeuring geven aan 'n geldleening ad. f 8500; 't onderzoek is nog niet afgeloópen; De overdraht van den Koogerweg aan het Heemraadschap en 'n bijdrage van f 261.29 in de kosten der beharding, is goedgekeurd; tevens is goedgekeurd de wijziging in de bouw- en woning verordening wat betreft de Verplichte aanslui- iing waterleiding; goedgekeurd 'n gewijzigde be grooting Gezondheids Commissie Schagen; he't Bandeel door de gemeente bij te dragen is f 64, of wel 2 cent per inwoner. Aan Mej R. Annyas wordt op haar verzoek met ingang van 1 Jan. '27 eervol ontslag als on derwijzeres verleend. Aan N. Takes wordt voor de helft ontheffing van hondenbek verleend; Een dergelijk verzoek van P. de Jong wordt afge wezen; zijn hond werd in Juli overreden. Bij 'n gehouden kasverlficatie door B. en W. bij den Gem. Ontvanger en den Adm. der Zeegras- exploitatie bleek alles in orde. De Maandstaat der Zeegras Epl. over October gaf aan 'n verkoop van 350 pak ad f-2012.50; over November 590 pak ad. f 3068.75. Aan de Algem. Noord Holl. Pluimveevereeni- ging werd op haar verzoek tot dekking van 'n tekort op den 3en legwedstrijd 'n subsidie voor éénmaal verleend en wel van f 25. Een regeling van pensioengrondslagen, naar aanleiding van de salarisverhoogingen van bur gemeester, secretaris en ontvanger werd goedge keurd; eveneens werd goedgekeurd de vaststel ling eener verordening, verklarende welke ver- O'deningen, tegen wier overtreding straf is be dreigd, geldende blijven; Machtiging wordt verleeend om de overtollige kasgelden te beleggen bij de Coop. Boerenleen bank te Wieringen. Wordt besloten tot aanleg van rioleering in de Belt vanaf D de Haan tot K. Boersen. De heer O- den zou nog 'n stuk verder willen doortrekken de heer J. Kooij oordeelt djt niet njoódig. Wordt besloten op de volgende plaatsen brand kranen en spruitstukken op de waterleiding te doen aanbrengen, Hoek Westerlanderweg - Laan Noorderbuurt bij M. Kooij Mzn.; Belt bij P. Brcet Hoek Mekkenstuinweg - Beltsitr.; Schoolplein Hhoef; In de Elft bij Wed. D. N. Mulder; Nieuw- straat bij N. J. Poel; Zandburen bij S. ten Bokkel Hoek Gem.Landsweg-Smerperweg; Stroeerweg liij N. Rotgans; Stroe: brandspuithuisje; Vartrop Akkerweg - schoolpad; Hoek Hofstr. - Gesterweg Hofstr. bij A. M. Hegeman; Te Haukes en Don Oever tevens voor de Vissherij. De brandspuit kan tevens op al deze kranen aan sluiten; Ze kunnen zoo noodig oók dienen voor wtgbesproeiing; Do belangen bij blussching gaan vóór de belangen van anderen; eventueele scha de aan leiding en kranen is voor rekening van de Gemeente; De kosten.van.'n spüuitstuk bedra gen f 20; van een brandkraan f 70; De heer Oden geeft in overweging zóóveel moge lijk Wierlngers hij de waterleidingswerken te la ten werken;B. en W. hebben, volgens voorzt- ter, dit verzoek reeds aan den aannemer Valk en aan de Directie der Waterleiding verzocht. Voorzitter deelt mede dat Zaterdag j.1. bij de vei ling van grond Erven Zomerdijk een stukje ter rein aan den Gasthuisweg is opgehouden» met de kosten zou dit komen op f 92.15; B. en W. heb ben met den notaris gesproken en de Gemeente z. u 't voor dezen prijs kunnen krijgen. De heeren Bakker en Hermans voelen daar niet voel voor; als 't aan de andere zijde van den weg ag, was het iets anders; maar nu is het voor de Gemeente waardeloos. Het suppl kohier der Hondenbelasting dienst 1926 wordt vastgesteld. Volgt benoeming onderwijzeres aan de O.L. school te H.hoef wegens vertrek mej. Annyas. Uit 44 sollicitanten zijn op de voordracht ge plaatst: No. 1 K. J. Duijvetter; No. 2 A. Jonker, Texel en no 3. A. Verfaille, Texel. N bespreking in comité wordt stemming gehou- di n; Juffr. Duijvetter verkrijgt 5; juffr. Jonker 6 stemmen, zoodat gekozen is Mej. Jonker. Rondvraag: De heer Lub heeft in overweging zco spoedig mogelijk te beginnen aan verbree- dirig Mekkenstuinweg. Er is nog geen goed keuring van Ged. Staten. De heer M Kooij vraagt waarvoor de grens van Wieringen is verlegd. Voorz. zegt die reden nimmer te hebben verno men. Echter moet 't nieuwe gebied der Zuiderzee werken toch tot een of andere gemeente belmo ren; vooral met ongelukken, transport van ge wonden moet men weten tot welk bestuur men zich moet wenden; de kosten worden later weer aan zulk 'n gemeente gerestitueerd. De heer Bakker vertelt van 'n ongeluk op Stroe waarvan de kosten niet zijn terugbetaald. De heer Minnes zegt dat de Gem. Anna Pau- lowna de kosten van vervoer van gewonden van de directie Zuiderzeewerken heeft terugbetaald gekregen. De heer J. Kooij dacht dat er 'n aanvraag was om aankoop van 'n stukje grond; 't betreft een hoekje grond van de gemeente aan Bakker bij de Zandkuil te Westerland. Voorzitter zegt dat hier iets anders betreft. Een ruiling. De heer Kaan komt op voor den weg naar de woning van den heer J. Kooij op Dam. Het is daar 'n onhoudbare toestand. De dokter kan er niet komen; kan hier geen brug gelegd worden! Voorz. B. en W. zullen er werk van maken. De heer Kooij: Ja, werk van maken is goed, maar aanpakken, daar dring ik op aan De heer Oden vraagt, in verband met uitkee- iing aan ongeorganiseerde arbeiders, of de ge meente daartoe verplicht is. In andere gemeen ten worden ze verwezen naar het armbestuur. Is het dan niet dringend noodig, dat hier 'n arm bestuur komt Voorzitter zegt, dat B. en W. niet hooger gaan met steun geven dan noodzakelijk is. De heer Oden zou dan steun willen geven in na tura en elk geval -op zich zelf grondig onderzoe ken.—B. en W. achten 'n grens moeilijk te trek ken, doch zullen met een en ander rekening hou den.— De heer Oden zegt dan dat verschillende wiermaaiers graag zouden persen. Er is ruimte! Voorzitter zal Zomerdijk er naar vragen. Dan klaagt de heer Oden over 'n gat in den weg te Den Oever; dé auto's hebben er last van. De heer Hermans zegt, dat 't reeds was aange- itld. doch 't hier telkens verzakt. Le heer Oden vraagt of de vergaderingen van de Commissie oovr arbeidsbemiddeling niet op Zaterdag kunnen worden gehouden; verschillen de bestuursleden werken in Medemblik. De heer Minnes wil het probeeren. Op verzoek van den lieer Bakker zal de straat tij de school te Oosterland worden vóórzien De heer Engel deelt mee dat Wed. Klaver nog geen geld voor haar verkocht land heeft ontvan gen. Hoe kan dat? Schuld is bij Ged. Staten De heer Hermans pleit voor rioleering voor aan de haven te Den Oever; de heer J. Lont voor voor lening van 't onbegaanbare Stnoeër pad. Hierna sluiting van de vergadering. DIENST DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. BEKENDMAKING Op 25 December a.s. (le Kerstdag) zullen de kantoren open zijn als op Zondagen. Er zal dien dag door de kantoren een algeheele bestelling van brief- en pakketpost worden uitgevoerd, aanvangende op de tijdstippen der eerste bestel ling (werkdagen.) De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor H.-hoef. Op Donderdag 16 December hield het Sint Nicolaas-Comité een vergadering in Hotel de laan. Nu opening door den heer Obreen en voor lezing der notulen, werd rekening en verantwoor ding gedaan door den penningmeester, waarbij dient worden opgemerkt, dat te Hippolytushoef ontvangen werd een bedrag van 214,55, uitge geven 163,55' zoodat het saldo 50,99'/,, kon worden gebruikt voor aflossing van de St. Nico- laa s-garderobe. De Commissie constateerde tevens, dat er van liet dorp alleen 30 nota's van winkeliers waren ingekomen en niet één van elders. Door de firma Albert Heijn waren nog 10 koeken beschikbaar gesteld, die aan eenige arme menschen werden uitgereikt. Bovendien was er nog 40 beschik - baar gesteld door een onbekend persoon, welk bedrag aan de daartoe aangewezen menschen is uitbetaald. POLITIE. Gevonden een motorhandschoen een Portemonnaie met inhoud een Sleuteltje een Sierspeldje een Onderdeel van een Motor. Inl. bij den Gem. Veldw. Uitslag der Verknoping der behuizing en lande rijen erven S Zomerdijk ten overstaan van nota l is Obreen op j.1. Zaterdag in café Jurrie Lont te Den Oever. Perceel 1 boerenbehuizing, kjooper J. Zomer dijk voor f 3150. Perceel 2: Twee bouwterreinén aan Gasthuis- weg, elk 180 M2 kooper G. Doves Jz. voor f 482 en Wóuter Hegeman voor f 525. erceel 3 Hoekje Grond gasthuisweg 14 M2 voor wnardelijk gekocht v. gemeente voor f 82. Perceel 5 en 6 Gecombineerd gekocht door den heer C. V. Koorn voor de sóm van 1420. DOOPSGEZ. GEM. Dinsdag 21 Dec. 8 u. Godsdienst - cursus. Woensd. 22 Dec. half acht precies: Jaarfeest Zus- te.' kring en Jongeren - kringen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. thans aangavangan, In da HEE REN- A KIN DERKLEEDING MAGA ZIJNEN HELDER - - - SCHAGEN. BINNENL. NIEUWS. STORM Op de Fluessen nabij Galamadammen is giste- cn een visschersboot omgeslagen waarbij D. Schakel uit Koudum, vader van 7 kinderen, is verdronken. AUTO TEGEN EEN BOOM. Ten Zuiden van Akkrum is houthandelaar de beer M. J. Jager uit Nijmegen met zijn auto, bij het nemen van een vrij scherpen bocht, met een inelheid van 70 km. tegen een boom gebotst, Zijn zwager, de heer J. Ypey uit Heerenveen, werd ernstig gewond, de auto werd vernield. HET TRwINMYSTERIE. Zooals werd gemeld, werden van een rijtuig van trein 160 uit Amsterdam Vrijdagavond, bij 't passeeren vun trein 23 uit Rotterdam, de coupé ruiten verbrijzeld. Thans is gebleken dat een los geraakt richtingsbord van trein 28 de oorzaak van het mlsterie is. Het bord is op de spoorbaan gevonden, 't Reizen blijft zoo gevaarlijk DROEVIG ONGELUK. Te Abcoude is Vrijdag, naar de Telgr. meldt, een droevig ongeluk gebeurd. Het achtjarig zoon tje der familie V. speelde in de Dorpsstraat. Juist werd de Heinkuilenbrug opgehaald voor het laten passeeren van een schuit. Op het oogen blik, dat de vrouw van den wachter de brug neer liet, naderde het knaapje het kind kwam wat te dicht bij de brug, waardoor het bekneld raak te tusschen de steunijzers en de wip. De borst kast van het jongetje werd ingedrukthel was onmiddellijk dood. MOTORFIETS OP HOL. De heer L. S. uit Emmen op weg naar huis, stond met zijn motorrijwiel, waaraan een defect was, ronde aan den oprit van de pont van het Katerveer bij Zwolle. Plotseling begon de motor te werken en trok de heet S., die er naast liep en 't stuur vasthield, met kracht mede. Daar hij niet slaagde in zijn pogingen om den motor af te tten, moest hij het voertuig loslaten, dal er lustig op zijn eentje vandoor ging en in de rich ting „IJsselzicht" koers zette. Daar botste hel ri wiel tegen een kozijn, dat versplinterd werd en veroorzaakte door den schok het breken van een ruit. De motor zelf werd cok deerlijk geha vend. De heer S., die voorover was geslagen kwam er gelukkig zonder noemenswaardig let sel af. GRIEP. Er komen te Heerenveen gevallen van griep i oorin sommige gezinnen zijn alle leden aan getast. Het winkelmeisje van den heer H., dat dos avonds ziek werd, was den volgenden mor gen reeds overleden. PANIEK IN EEN TREIN. Zaterdagavond omtreeks kwart voor tienen passeerden elkaar bij Warmond de treinen 168 naar Hoek van Holland en 28 van Den Haag naar Haarlem. Door een uitstekend voorwerp van laatstgenoemden trein werden alle ruiten van een wagon le en 2e klasse aan die zijde ver, brijzeld. De reizigers, die een ongeluk vreesden, trokken aan de noodrem, waarna echter bleek, dat er geen gevaar bestond. De trein had dien tengevolge eenige vertraging. WEDEROM EEN POKKENGEVAL TE MAASTRICHT Te Maastricht is wederom een geval van t pok ken geconstateerd., .thans bij een bejaarden man, zekeren B., wonende in de Harbanusatraathij is naar de pokkenbarak overgebracht. Niettegen staande alle mogelijke voorzorgsmaatregelen en massa-herinentingen schijnt de gevreesde ziekte dvs nog niet bedwongen te zijn. De politie heeft nu reeds drie posten te bezetten, hetgeen 12 man personeel vraagt. Hierop is hat korps niet bere kend en indien de ziekte zich nog mocht uitbrei den zal men waarschijnlijk zijn toevlucht moe* ten nemen tot het requireeren van militairen voor het verrichten van bewakingsdiensten. Naar verklaard wordt, is reeds meer dan de helft van de Maastrichtsche bevolking gerevac- cineerd. H DE RAT ALS STORING-VERWEKKER. Donderdag was Doetinchem voor een groot gedeelte in het duister gehuld door een storing in het Electrisch licht, die langer dan een uur aanhield. Bij onderzoek bleek, dat het euvel veroorzaakt was dóór een rat, die in de isolatorcnruimte van het hoogspanningsnet terecht was gekomen. GRIEP. In verband met de heerschende griepepidemie te Vlissingen hebben B. en W. beslist, dat met ingang van heden alle openbare scholen worden gesloten. ERNSTIGE RRAND. Zestien stamboekpaarden en twintig stnks hoornvee verbrand. Zaterdagavond brak een felle brand uit op (t% Hofstede van W. ten Haaf Hz., nabij Zierikzee. In een oogwenk stond alles In lichte laaie. Zes tien stamboekpaarden kwamen in de vlammen om, terwijl ook twintig stuks hoornvee verbrand den. Het huis bleef door gunstige windrichting gespaard. Dc oorzaak is onbekend. ANNA PAULOWNA. KINDERRUBRIEK. ïf y&y BOB EN MOP IN DROOMLAND. Waarom doen jullie niet, wat ik gevraagd heb zei de stem en de kinderen zagen, dat het de schaduw was, die sprak, „Het spijt ons erg," 7-i Mop. „Wij zijn hier plotseling terecht geko men," hielp Bob. „Kun U ons misschien den weg wijzen het land der droomen „Kom eerst maar eens van mijn kooien at," bromde de schaduw. „Hoe kunnen die nu groei en, als jullie er boven op zitten Bob en Mop sprongen haastig op. „Ik denk, dat jullie beter naar dien politioa- agent kunnen gaan en het hem vragen ,wan,t hij kent de wegen hier precies," zeide de schaduw, die nu veel vriendelijker was en met een scha- naor duwvinger wees zij in de richting van den poli tieagent. (Wordt vervolgd.) —Zaterdagavond gaf de Zangvereeniging „Da Stem des Volks" een openbare uitvoering in de kleine zaal van „Veerburg met medewerking z oals was aangekondigd, van den heer Stern- heim en Mevrouw Hamel. Echter, de eerste was wegens ziekte verhinderd en zoo trad Mevrouw Hamel nu alléén voior het podium. Natuurlijk was men eerst, toen de voorzitter dit bij de ope ning bekendmaakte, wel eenigzins teleurgesteld doch toen de zang zeer verdienstelijk eenige lie deren had ten beste gegeven en Mevrouw Hamel had voorgedragen een passage uit het bekende „Op Hoop van Zegen" van Heijermans, toen was het ijs gebroken; ja, de uitbeelding van de smart van „Kniertje" was zoo voortreffelijk dat velen hun t lanen niet konden weerhouden. Ter afwisseling gaf nu de zang weer enkele li» deren en toen gaf Mevr. Hamel 'n komische ka li, kt er schets „De Zoen", en ook 'n stukje dat de heer Sternheim ten beste zou hebben gegeven ,de Bof" Er werd hartelijk, hartelijk gelachen en geapplaudiseerd. Maar zij scheen onvermoeid 'n Fragment uit „Droomkoninkje gaf zij nog en dan „Ik heb mij verloot! en meerdere voor drachten. De aanwezigen konden tevreden zijn Zoowel de Stem des Volks" als Mevr Hamel, ze waren goed, zeer goed, en ze hebben allen 'n ge noeglijken en leerzamen avond bezorgd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Gerrit, zoon van A. van Stipriaan en van T. Bakker. OVERLEDEN Bartel van de Panne, wed. van Adriana van Houten, oud 86 jaar. Breezand Zondag gaf het Harmoniegezelschap C'oncordia 'n openbare uitvoering bij Bórst. De zaal was goed bezet en het negental muziek nummers werd keurig afgewerkt. Ook de voordrachten van Jan Wiiggers brach ten natuurlijk dnaig de lachtspieren in beweging De voorzitter sprak aan het slot zijn dank voor den wél geslaagden avond. -Zondag behaalde DOSKO van Oude sluis bij 'n vriendschappelijke wedstrijd alhier met Bree zand I een 3 1 overwinning. AP II moest het Zondag afleggen tegen Bree zand II; zij hadden 'n nederlaag van 3—4 te boe- Een volgende maal beter, hoor jongens BELEEFD VERZOEK aan H.H. ADVERTEER DERS en CORRESPONDENTEN hnn cople voor 't volgend nummer zoo vroeg mogelijk in te zen den. DE REDACTIE I MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 20 Dec. Op de heden gohóudei» weekmarkt waren aangevoerd 40 vette koeien f 185 250 8 vette kalveren 80 125 p. ned. nond 1,35 a 1,60 40 nucht. kalveren slacht 10 26 10 vette schapen 26 i 34 493 vette var kens zware p. ned. pond 70 a 72 ct. zouters 67 ct. ALKMAAR, 20 Dèc. 1926. Opgave van dep marktmeester der kleine markten te Alkmaar, be.reffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 13 Dec. tot en met Zaterdag 18 Dcc. Kippen 0.75 fi 2.25 Konijnen 0.40 a 4.50 Kuikens 0.60 a 2.75 Eenden 0.75 n 2 Eendederen 7.50 Kip eieren (grooth.) 8.50 fi 9.50 kleinh. 6.50 10.50 Boter le soort 0.90 1 id. (2e soort) 0 70 a 0.80 Slachtduiven 0.15 0.20 Jonge kip pen 1,50 3. 5

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2