liet gestolen Kind. 18e Jaargang. Dinsdag 4 Januari 1927. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN ■NU i. WIERINGER COURANT» JOHN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER i VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU! Hippolytnshoe! Wtertngra TolaL lntercomm. No. 19. MODE. DE TIJD DER KINDERFEESTJES. Men moet thans geen overschotjes zijde onge bruikt laten liggen, want het tijdperk van de kinderfeestjes nadert met rasse schreden en de jeugd smeekt om nieuwe jurkjes. De terugkeer tot de meer bewerkte mode is met groot gejuich in de kinderkamer geconstateerd, dat in de om geving niemand iets voelde voor de ernstige een voudigheid en het rechte en slechte van de on- gi garneerde modelletjes. Leuk uitstaand taffetas, crepe met ingebor- duurde bloemen, leuk geplooid goorgette dat is het, waarnaar het vrouwenhart verlangt, het komt er niet op aan hoe oud «of hoe jong dat vrouwenhart is. Rose en blauw worden niet langer als de .twee eenige kleuren beschouwd, die door jonge kinde ren gedragen kunnen worden. Nu zijn zij even goed thuis in licht-geel, blad-groen en zachte mauve tinten, doch gelukkig is de afschuwelijke mode 'om kinderen in harde schreeuwende kleu ren uit te dossen, voorbij. Tegenwoordig worden Hechts zachte zachte pastel tinten voor hen uitgekozen Beide jurkjes, die hierboven zijn afgebeeld, zijn bedoeld voor een partijtje en het eene is pre cies even charmant, als het andere, hoewel bei den van totaal verschillend model zijn. Het eerste, No. 1227 behoort tot het type „schil de rijtje" en wordt gemaakt van heel licht rose taffetas. Het rokje is heel wijd en het wordt vol gens een gewone taillelijn, gehecht op een zeer eigenaardig, strak zittend lijfje, dat van voren opengesneden is en waaronder een geplooid vestje van georgette gedragen wordt. Hetzelfde geplooide georgette dient als garneering voor de mouwtjes. Een rosQtje, samengesteld -uit heel kleine zij den rozenknopjes versiert het geheel op zeer aardige wijze. Knippatronen zijn verkrijgbaar voor meisjes van 4-10 jaar. Leeftijd wordt verzocht op te ge ven. Kosten .55 cents. Het andere jurkje, No. 1228, is geheel geplooid, en wordt gemaakt van bladgroene crepe-de-Chi- no Het rokje is gezet op een pasje van ékrukant. FEUILLETON. No. 5. Hij stond bekend als iemand, op wien niets *an te merken viel dan dat hij graag wild stroop te, een gevaarlijke neiging in dien tijd, want de overheden waren zonder genade voor dergelijke overtredingen, die zeer strenggestraft werden. Allen waren het overigens eens, dat dit het cctlige gebrek van den jeugdigen pachter was. Thijs heeft u misschien niet zoo lief als ik, sprak hij diep beleedigd. Bedenk Therea, wat ik lijden moet als men op ongunstige wijze in mijn tegenwoordigheid zpreekt over haar, die ik uitverkooren heb, als de naam van haar, die ik aanbid, belasterd en beklad wordt. De dochter van den adjudant bewaarde het stilzwijgen en deed haar best om te begrijpen, 'vat Charles met die woorden bedoelde. Toen zij het eindelijk geraden had, steeg het bloed haar naar het aangezicht. Dat had ik nooit van u verwacht, Charles, sprak zij eerder verdrietig dan toornig. Ik wist, :lat gij jaloersch waartmaar niet, dat gij zoo onrechtvaardig zoudt zijn O Ccharles Neen riep Graham met verontwaardiging uit. Theresa De geheele wereld zou u beschul digen, ik echter niet. Mijn liefde is zoo innig, da1 in mijn hart geen twijfel kan opkomen. Als zoo iets wa^r was, zou ik ervan sterven. O, lieve vriendin, als ik u eens kon bewijzen, hoezeer ik vol trouwen in u stel. Geen van beide had een voorgevoel hoe nabij de tijd was, waarop dat vertrouwen op de proef gesteld zou worden. Van dien tijd af merkte men op, dat de wan- d"'ingen zich niet tot buiten de tuin van den adjudant uitstrekten. De oude krijgsman was verrukt den zoon van den ouden generaal in zijn huis te ontvangen. Hij beschouwde hem, zoowel als Eduard en de beide meisjes als kinderen, zonder te bedenken, dat de liefde dikwijls plot seling met haar vleugels twee jonge harten be- De strik met lange einde van zwart fluweel, geeft er een echt Fransch cachet aan. Dit jurkje is ge schikt voor kinderen van 2-8 jaar. Men wordt verzocht bij bestelling yan het knippatroon den leeftijd op te geven, alsmede No. 1228. Kosten 55 cents. Knippatronen verkrijgbaar aan het Bureau van dit Blad. MARKTOVERZICHT. Opnieuw werden er krachtige pogingen bij den Minister van Landbouw en Oorlog aangewend om iets voor de minder gegoede boeren ,te dóen. Men vraagt oorlog om aankoop van binnenlands vee, voor den soldatenpoit, maar volgens den Minister zou dat de uitgaven voor oorlog te veel bezwaren. Alleen voor het eerste halfjaar van 1927 zou dat 43000,zijn. Geef dan soldaten koeien vrij van accijns, dan kunnen wij better met het bevroren vleesch concurreeren, verzoekt men aan den minister van financiën, Dat gaat niet zegt deze, dan sluit de begroeting niet. U geeft wel aan de imkers accijnsvrije suiker voor win tel voer der bijen, antwoord men hierop en de schoenmakers aan de Langstraat krijgen hun wetje, om aan den invoer het hooifd te kunnen bieden. Maai de noodlijdende boeren krijgen niets. De markt is evenwel tamelijk stabiel. De koel en blijven op hetzelfde standpuntle kw. 1, h f 1,02 2e kw. 0.80 0.90 3e kw. tot 0.55 p. Kilo. Melk- en kalfkoeien al naar boter- en kaas- prijs, nuchtere kalveren al naar de behoefte mee brengt. Schapen waren op 30 Dec. willig, met goe den handel J-onge vette voor uitvoer 38, vette lammeren 27,weide overhouders 23,ét 26 Varkens prijshoudend, stug. BINNENL. NIEUWS. DE WEGENBELASTING. Nu het w etsontwerp inzake de wegenbelasting ook door de Eerste Kamer is aangenomne, laten v ij hieronder nog eens volgen hetgeen per jaar aan belasting verschuldigd zal zijn a. voor een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, onverminderd de rij- wielbelasting 3. 1). voor een motorrijtuig op twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter a indien hei eigen gewicht niet meer bedraagt dan 60 K.G., 10 Indien het eigen gewicht bedraagt meer dan 60 K.G., doch niet meer dan 120 K.G. 20. Indien het eigengewicht meer dan 120 K.G. be draagt 30 c voor een motorrijtuig op meer dan twie wie Ion, niet vallende onder do omschrijving van let ter a en ingericht voor personenvervoer indien het is ingericht voor het vervoer'' niet meer dan 7 personen, den bestiu'~~ grepen, per 100 KG. eigen gewicht minste 48. indien het is ingericht voor het vervoer meer dan 7 personen, den bestuurddr inbegrë - pen, per 100 K.G. eigen gewicht 8 d. voor een motorrijtuig op meer dan twee wie Ion niet vallende onder de .omschrijving van let ter c. per 100 K.G. eigen gewicht 6, doch ten minste 48. De belasting voor een motorrijtuig op meer loert, die gisteren nog van haar bestaan onkun dig waren. Het geheimzinnige huwelijk. Toch had de oude man on£<q]Liik. Zonder het te bemerken was er een kleine ver andering gekomen in de verhouding tusschen een tweetal der vier jeugdige personen, te weten tusschen den jongen officier George Mastland en de jongste dochter van den heer Moore. Zij waren iets meer geworden voor elkander dan broeder en zuster en toen eens, heit was op een der zonnige dagen, welke de natuur bijzon der gewillig aan de uitstapjes, welke het viertal maakte, George en Fanny een eindweegs achter waren gebleven, kwam het tusschen hen tot een verklaring. In den dagelijkschen omgang, dien zij hadden, leerden zij elkander kennen. Uit hun achting was ontstaan de sympathie de liefde. Als een blanken duif met zachten vleugelslag had deze koningin der menschenhanten ook van hun hart bezit genomen zij vond in hem den man harer keuze, hij in haar de vrouw naar zijn hart. Juist had de wederzijdsche verklaring tus schen de jongelieden plaats gehad, toen Eduard van Hertenstein, die Theresa reeds naar hui? had geleid, terugging om hen op te zoeken. Hij vond ze tezamen op een allerheerlijksi plaatsje in het bosch, stil gelukkig in de groot< weugde, waarvan hun hart zoo vol van was. En de verklaring, die George aan Eduard deed was bijna niet noodig geweest. Ik had reeds lang zoo iets vermoed, spral de jonge van Hertenstein. En, om u de waarheid te zeggen, verheug ik mij er hartelijk over. Gi. zijt toch beide niet zoo heel jong meer, dan dal ik mij ongerust zou moeten maken, dat gij ver lceerd handelt. Maar Eduard, viel George hem in de rede waar denkt gij aan -- Stil, mijn vriend Ik herken «opnieuw uw oprecht hart, maar ook uw driftig karakter. Stil Ik zeg u immers, dat ik er mij over verheug. Ik hoop van ganscher harte, dat gij werkelijk dat geluk moogt vinden in elkaar, hetgeen gij u voor spiegelt. Natuurlijk zult gij niet nalaten de goed reuring uwer verloving te vragen en aan Fan- dan twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig anders dan langs spoorstaven wordt voortbewogen, verhoogd. Die verhoóging ging bedraagt voor een rij- of voertuig me,t een eigen gewicht van niet meer dan 1200 kilogram 18 meer dan 1200 KG. en niet meer dan 4000 K.G. 60 meer dan 4004 Kg. 90. De -onder c en d en verder genoemde bedragen gelden voor rij- en voertuigen, waarvan de wit- len zijn voorzien van luchtbanden. Die bedragen «v'den verhoogd, indien de wielen van het rij, of voertuig zijn voorzien van cusbionbanden, met 30 pCt van massieve rubberbanden me.t 100 pCt. Onder het eigen gewicht wordt verstaan het gewicht van het volledig uitgeruste voertuig. HET WAS ALLEivN OM DE KLEEREN te DOEN Op de Heerengracht te Amsterdam is een trans portrijwiel ontvreemd, waarop vier doozen met verschillende dameskleedingstukken ter waar de van 217 gepakt stonden. Het rijwiel is in de Korte Keizersdwarsstr. te ruggevonden, doch zonder de 4 doozen. EIGENAARDIG ONGEVAL. Dezer dagen viel de brievenbesteller Koonen tc Kerkrade, van zijn rijwiel. Het toeval wilde, dat een zijner oogen werd getroffen door de ba leinen van een parapluie, dir door een passeeren- de vrouw werd gedragen. K. werd naar het hos pitaal overgebracht. Het oog puilde uit het hoofd, dat dik was opgezwollen. Thans kon ge constateerd worden, dat K. het oog zal móeten missen. DUNNE MELK. De Keuringsdienst van Waren te Zwolle heeft vastgesteld, dat de veehouder J. H., te Raalte, niet minder dan 75 (zegge vijf en zeventig pro cent) water in de melk had gedaan. EEN STROP. Zelfs de Ned. Herv. gemeente te Delft leidt schade door het Engelsche vleeschinvoerverbod. Ten bate van de de kerk worden z.g. „kerkscha- epn" geweid en verkocht. Verleden jaar bracht dit ten bate van de kerk een winst van 669, nu slechts 160 TRAGISCH. Na het eindigen van de godsdienstoefening in de Gereformeerde Kerk te Zaltbommel, in welke dienst ds. G. J. Geerlings Zondagavond zijn af scheidspreek hield, is hij plotseling overleden, toen hij zich ui,t de kerk naar huis wilde bege ven. Ds. Geerlings was 70 jaar oud. Hij heeft o.a. gestac te Oldeboorn en te Holwerd. R DE STOOMTRAM GEGREPEN. ..agmorgen reed een 40-jarige handelaar ^^ën op den weg van N. Amsterdam naar .-riïbonoord met zijn hondenkar, ,tóen achter hem, uit de richting Sleen, de stoomtram nader de. Vermoedelijk door den schrik sprong de hond plotseling op zij met het gevolg dat de wa gen omsloeg, de man op de rails terecht kwam en door den motorwagen werd gegrepen. Hij werd op slag gedood. De wagen werd ver nield. Ook de hond is gedood. ny's vader en aan uw eigen ouders. Papa is in Indië 't zou mij veel te lang du ren eer het antwoord kwam en alvorens te ver trekken wensch ik het huwelijk voltrokken te zien. Ik geloof ook wel zeker te zijn van zijn toe stemming. Wanneer dus Fanny's vader in onze verbintenis toestemt, dan zou ik het huwelijk niet al te lang willen uitstellen. Het drietal wandelde naar de woning van den heer Moore. Deze deed juist zijn middagslaapje en voor- loopig werd nu nog slechts Theresa deelgenoot© gemaakt van het geluk der jongelui. Den avond van dienzelfden dag, ook weer on der bijzijn van de twee vrienden, verklaarde Fan ny aan den blinden man, dat de jonge Mastland haar gevraagd had. En zie, onmiddellijk keurde mijnheer Moore het goed. Ik heb uw vader gekend als een deugdzaam en dapper man zijn zoon zal het niet minder wezen. Mijn kinderen, gij hebt mijn vaderlijken zegne en dat ook de hemel u zegene Vroolijk bleef men nog eenige uren bijeen. Alvorens afscheid te nemen, sprak echter Edu ard van Hertenstein het uitdrukkelijk verlangen uit, dat niemand behalve de hoogst noodige per sonen van dit huwelijk kennis zouden dragen. Gij weet het allen, lieve vrienden, zei Edu ard, hoezeer mijn familie mij haathoezeer men pogingen aanwenddt mij voor mijn meer derjarigheid in het graf te helpen. Maar God zal mij te hulp te komen, dat ik aan hun booze plan nen weerstand kan bieden en ze zelfs geheel er al in duigen werpen. Neen, den dood vrees ik niet, ging hij na eenip wachten voort, daarboven in den hemel wenkt mij en wacht mij mijn lieve moeder en de ge noegens der aarde zijn mij niets waard. Maar dit zeg ik u, dat ik alvorens te sterven nog eer daad zal verrichten, welke een ieder verbaasd zal doen staan Laat ik mij echter overtuigd houden van u aller betrouwbaarheid en dat voor loopig niemand van George's huwelijk af zal weten. Met tranen in de oogen beloofden allen dit. Ken schoone herfstdag brak aan. Dat zou de trouwdag van George en Fanny wezen. Heerlijk rees de zon «omhoog, verlichtend met haar zee van gouden stralen-bundels stad ne dorp, berg en dal, akker en weide. OM AAN TE DENKEN. Polshorloges zijn geen gelukkige uitvinding van de mode. Licht te beschadigen voorwerpen,, als uurwerken nu eenmaal zijn, behoorden niel anders dan opgeborgen in vest- ot borstzakje go dragen te worden. Maar de zaak kan ook voor de gezondheid na- deelige gevolgen hebben, gelijk in een gezin hier te Amsterdam gebleken is. Daar at men gestamp ten poteen der huisgenooten voelde een stukje glas in den mond en wat bleek Dat het dienstmeisje het voedsel had bereid, terwijl zij haar horloge om den pols had, met het gevolg dat het glas, zonder dat ze dit be merkt had, er was afgesprongen, in het eten te recht gekomen en daaronder mede was fijnge maakt. Er zal wel geen huismoeder zijn, die, dit lezen de, zich niet voorneemt, om -onder geen beding toe te laten dat haar personeel, in de keuken, een dergelijk gevaarlijk sieraad draagt. En....zelf het voorbeeld te geven. PROVINCIAAL N1RUW2S TEXEL. In een vergadering, de vorige weck door de visscherijvereeniging D.E.T.V. te Oude- schild gehouden, zijn tot bestuursleden gekozen de heeren C. M. Zegel, W. Dijker en S. Kuyper die reeds eerder in het bestuur zitting hadden. Niettegenstaande groote uitgaven, zooals het wegnemen van wrakstukken enz., is de vereeni- ging financieel 50 vooruitgegaan. Besloten is bij het Loodswezen een verzoek in tt dienen, teneinde een licht geplaatst te krijgen op den hoek van de z.g. lage glooiing aan het Honvtje. WEGEN OP TEXEL. Ren vraag aan Ged. Staten. Het lid der Provinciale ötaten van hoord-uol- Jand, de heer Thomassen heeit, naar „Het Volk" meldt, de volgende vraag ingestuurdr bij Ged. Staten „Willen Ged.t Staten aan de Staten mededee- len, of er naar hun opvatting reden is, enkele we gen op Texel op te nemen in het provincialenet van primaire wegen, of wel om «op andere wijze mede te weiken zoo mogelijk samen met het Rijk ten einde die wegen geschikt .te maken v>or het moderne verkeer. Hierbij is de volgende toelichting gevoegd De tegenwoordige verbinding van Texel met Helder maakt het mogelijk, dat voertuigen van allerlei soort genoemd eiland gemakkelijk kun- nyi bereiken Ongetwijfeld zou hiervan een veel drukker ge- 1 ruik wordtn gemaakt, indien althans de hoofd wegen aan behoorlijke eischen voldeden. Het tegenovergestelde is het geval, terwijl nief te verwachten is, dat gemeente- en polderbestu ren ooit in staat zullen zijn, de kosten van een afdoende verbetering te dragen. HOOGE PRIJZEN VOOR BOUWLAND. In een Donderdag te Grootebroek gehouden verkooping werd voor een stuk bouwland, uit stekend geschikt voor de bloembollenkweekerij, niet minder dan 9085 per H.A. betaald. Een lustig vogelenheir kwinkelierd© in de top pen der hoornen alles stemde tot vreugde. Reeds vroeg in den morgen reed Eduard van Hertenstein met zijn vriend Gerge Mastland de grafelijke stallen uit, gezeten in een vorstelijke koets, waarvoor twee vurige paarden liepen, snul vend en briesend. En achter dit rijtuig kwamen nog een paar an dere, even fraaie koetsen, waarvoor niet minder edele paarden gingen. Op elke koets had behalve de koetsier ook een livreiknecht plaats genomen. Tot groote verwc «.dering van den graaf en de gravin van Hertenstein, alsmede van Walter ei Emilie hadden Eduard en George zich buitenge» woon fraai uitgedost. Wat miocht dit alles beteekenen En hoofdschuddend keek de gravin den grafl» aan, terwijl Walter opnieuw tegen Emilie flui: terde Eduard is gek, stapelgek. Tot hun allergrootste ergernis echter sloegen de rijtuigen het breede rijpad in, dat naar hei Oosten liep en ofschoon men het niet met zeker heid kon zeggen, toch kwam heel spoedig h< vermoeden op „dat ze zeker weer naar den blin den adjudant gingen." Inderdaad, de lezer weet hetzij gingen daar heen. En ze vonden daar een klein maar vroolijk clschap, hetwelk verlangend hun kornst ver beidde. Fanny als bruid was eenvoudig maar sierlijk in het wit gekleed een krans van kleine witte bloemen hield den langen sluier vast, die voor Lnar gelaat en achterwaarts nederhing. De aandoenign van den dag had haar een bleek gelaat gegeven, waarop twee sterk roode wangen allerscherpst afstaken. Theresa deelde in de aandoening harer zuster. Als verdere gasten waren daar nog dokter Berghuis, die met een bedenkelijk gelaat naar de bruid keek voorts oude Betje Panders, waar van Eduard om voor ieder onbegrijpelijke reden uitdrukkelijk gewenscht had, dait ze aanwezig zou zijn. Ten laatste een broeder van mevrouw Moore, de overleden modder van Fanny, met zijn echtgenoot© en twee kinderen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1