oWOUDUs WOUDA's KaEvermeel ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. BINNENL. NIEUWS. SPORT. lijke wijze de bai. Dan trekt de APvioorhoedo fen aanval en Rozenbroek doelpunt met een pracht schot: 10; Hoe DOSKO ook moedig werkt, zij halen vor rust de gelijkmaker niet, ja de voor sprong wordt met 'n geweldig schot van Kerk hof nog vergróót tot 2—0Na rust vervangt DOS KO de links half; nu is het anders; DOSKA doet verwoede aanvallen en maakt drie verdiende^ HET AUTOBUSBEDRIJF DER NED. SPOORWEGEN. De aangevraagde concessies. Naar wij zoojuist vernemen, zijn door de N.V. A^g. Transportonderneming (het autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen) aan de Ged. Staten van Noord-Holland de volgende vergunningen voor autóbusdiensten aangevraagd Enkhui2en—Hoogkarspel—Hcorn Enkhui- zcn--Venhuizen-- Hoorn Alkmaar— Medem- blik Alkmaar-Oudkarspel. LEVEND VERBRAND. Vrijdagnacht is door onbekende oorzaak de groote boerderij te Eoniaga (Fr./ afgebrand. De ,.dienstbode en veertig stuks vee kwamen in de vlammen om. Het dienstmeisje, dat om he,t leven kwam, was de 17-jarige H. Visser uit Sloten (Fr.). De uitgebrande boerderij was bewoond door D. Keu- ning en was het eigendom van K. Boersma fe Drachten. HOE MEN ZIJN BEZWAREN KENBAAR MAAKT. Te Utrecht is Donderdagmiddag een persoon voor het stadhuis eenige raadsleden, die zich naar de gemeenteraadszitting begaven, aange klampt om over een of andere zaak zijn beklaag te doen. Toen hij zag, dat dit niet veel hielp, i eft hij door een luidspreker uitgebazuind dat hij nog 700 van de gasfabriek liad te vorderen en of daaraan nu niets te doen was. Antwoord kreeg hij hierop niet, doch wel ont- stónd een gróóte volksverzameling Ten slotte is de man met de politie mede naar het politiebu- eau gegaan, waar tegen hem procesverbaal is opgemaakt. INBRAAK. Te Zaandam is in den nacht van Oud- op Nieuwjaarsdag ingebroken in het kantoor van den heer P Molenaar aan de Zeemansstraat. De inbrekers slaagden er in, de brandkast open te snijden, doch kwamen tot de ontdekking, dat deze ledig was. Allen een bedrag van 17 cent aan getd en 10 aan postzegels wordt vermist. Een bedrag van 75, wat zich eveneens in de kast bevond is blijkbaar hun aandacht c.i'gaan Ook de rentezegels tot een bedrag van 100 lie ten zij onaangeroerd. EEN TREURIGE VECHTPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Jacob Catsstraat te Amsterdam een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen 2 broers. Hun moeder, die voor het raam stond, wilde zich naar beneden spoedden teneinde zich bij de vechtende te voegen, viel daarbij van een l.-oogen trap en bleef dood liggen. Zij werd gevonden, badende in haar bloed. Aanvankelijk rees het vermoeden dat de vrouw in het gevecht was geslagen en daardoor overleden. Het 'onderzoek van den of ficier van justitie wees echter uit, dat de vrouw door den val gestorven is. SLAPTE IN DE MANDEN-INDUSTRIE. Te Culemborg werd begin Dec. vorig jaar door de N.V. Handels- en Industrie Cie v.h. de Buck Langeraar aldaar aan haar mandenmakers ton getale van dertig, een loonsverlaging van 10 aangezegd, hetgeen door hen een dag o<f tien in beraad kon worden gehouden. Bij accoordne- rning hiervan zou de firma pogingen aanw-en - den, werk te bekomen. Het aanbod werd echter niet aangenomen waardoor de N.V. zich genoodzaakt gevoelde, 24 Dec. j.1. genoemde werklieden per 31 Dec. ontslag aan te zeggen. BRIEF van HARM aan TEUN I Wleringen, datum Postmerk. Waarde Tcuntje Het is weer het eerste nommer van deuze krant dat in dut jaar uutkomt en mij dunki ik mag den dc eerste wezen, die d'r 'n letterke in schriefit. ^'k Wenschk je veul zegen in 1927, jongen, al ben ik op 't oogenblik 'n beetje zwartgallig; het is doelpunten; Het is dan 32 voor DOSKO. ^})ier in huus kermis, want Trui het 'n beetje last AP houdt de moed er in en maakt gelijk, docb van griep en den is ze niet te genaken, juist vóór het einde maakt DOSKO nog 'n punv zoodat zij met 43 de overwinning heett. BOEKBEOORDEELINO. „Westfriesland's Oud en Nieuw." Bij de N.V. Drukkerij „West-Friesland" te Hoorn is verschenen de eerste Westfriesche bun del, uitgave van het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland", onder redactie van een commissie, bestaande uit de heeren Dokter Van Balen Blanken, thans te Bovenkarspel, vroeger te Spanbroek, Ruijterman te Hauwert, D. Brou wer te Enkhuizen, Jb. de Jong te Hoogkarspel en P. Schuurman te Graft. Het Historisch Genootschap is met deze uit gaaf wel geluk ,te wenschen, want verschillende personen hebben zeer interessante bijdragen, vooral op folkloristisch gebied, geleverd, terwijl mede is ópgenómen het bekroonde tooneelstuk- je ,Het kedoo" en bekroonde Westfriesche ge dichten. De bundel is in een mooi kleed gestoken op de voorzijde prijkt een teekening van het oude (thans niet meer gebruikte) raadhuis te Span broek. De prijs van 1.50 is voor deze 128 bladzijden «i: nks zeker niet hoog en wij wenschen gaarne den bundel in handen van iederen Westfries. GEMEENTE WTERINGEN. Breezand-nienws: Nieuwjaarsdag speelde Bree zand I tegen Anna Paulowna I aan de Spoor buurt. Ook thans wist B de meerdere te blijven en een 3—2 overwinning te behalen. Uit dezen strijd bleek tevens welke goede krachten B voor de toekomst bezit. B had 6 invallers, doch haar achterhoede was zoo hecht mogelijk gemaakt. Zoó kreeg de geheel uit jonge krachten bestaan de voorhoede de bal steeds goed aangegeven. Deze jonge voorhoede gaf blijk van weldoordacht samenspel, en gaf AP handen vol werk. De eerste aanvallen waren van AP, doch Molen kamp en Wiggers wisten het gevaar te weren B. Wiggers zet steeds de voorhoede aan het werk en spoedig weet v.d. Burg B de leiding te geven. De strijd blijft aantrekkelijk en het gelukt AP door Winter gelijk te maken. Later is het weer v.d. Burg, die B met 'n pracht kopbal de leiding opnieuw geeft. Na rust is B dadelijk weer aan 't woord en brengt Beun de stand op 31; dan is AP 'overwichtig; Mulder echter is po zijn post en keert de vele schoten. Toch moet hij eindelijk zwichten voor 'n kopbal van v.d. Berg die hier door uit 'n corner de stand op 32 brengt. Zoo komt 't einde met 'n verdiende overwin ning voor Breezand. AP-Nleuws: Zondag 'n vriendschappelijke match tusschen AP I tegen DOSKO van Oude Sluis. Beide ploegen hebben invallers; de leiding berust bij Dirk, daar geen ander was; en het was hem toevertrouwd; wel soms 'n leuke be slissing, maar voor het eerst valt T niet mee Beide partijen zijn tegen elkaar opgewassen. DOS TCO had 't beste spel maar de AP-aanvallen wa ren gevaarlijker. Éénmaal meenden wij DOSKO te zien scoren, maar v.d. Berg redde op ongelo.of- Zaterdag 15 Januari a.s. denkt de heer Toon Je Hoogh met zijn Heldersch Vrouwenkoor 't Vocaal Ensemble" een uitvoering te geven in Ho tol de Haan, alhier. Dit zal werkelijk een avond worden van groot muzikaal genot, van hoóge kunstwaarde. Immers dit vrouwenkoor bezit vermaardheid en kwam in 1925 tweemaal op in ternationale concoursen uit, te Delfi en te Haar lem en mocht daar telkens gelauwerd van we it rkeeren. t Vocaal Ensemble kwam voorname :iiK voort uit oud-leerlingen der diverse zangklas sen en telt verscheidene geschoolde stemmen, welke leerlingen zijn van de leerares in Solozang Mies S. Rootlieb uit Amsterdam. Solo-zangeressen zullen ook den avond van 15 dezer in hotel de Haan opluisteren. Wij willen ieder aanraden, die schoone zang van ee nvrou wenkoor willen hooren, bezoek de uitvoering vn 't Vocaal - Ensemble Zondag j.1. vergaderde in de zaal van den Heer N. Kok den pluimveevereeniging Wierin- gen. Na opening der voorz. de heer S. Koom, las lo heer A. Klein een uiteenzetting omtrent het en (staan en doel van de vereeniging, voor. Daar in verband naar zijn meening met de groote tus- henhandei op Wieringen in de eieren, meende hij da.t inplaats van de kip- -of eendhouders, de koopman met de winst ging strijken, vandaar dat men er veel voor voelde than coöperatief ei eren te verkoopen en te laten veilen. Hierover ontwikkelen zich uitgebreide discussiën. Tenslotte worden de Staturen en huishoude lijk reglement vastgesteld. Ieder, die lid der ver oeniging jvenscht te worden moet minstens 100 stuks pluimvee bezitten; het lidmaatschap zou ongeveer f 2 50 per lid bedragen; tevens f5.in- geld. Wordt besloten, alvorens me,t Purme- rend in zee te gaan, eerst nog eens te vergaderen met die afgevaardigden der veiling. Hierna sluiting door den voorzitter.; Kleine Jan kreeg zien Nieuwjaarsgroet van d'r met 'n draoi om zien ooren, omdat zien rappórte- boekje nou niet van hooge punten uutblonk. Ik zelf kreeg devolle laag, omdat ik 'n puntdreedgat in mien Zundagsche jas had. Ik zeg: mensch, dat zei me nog wel 's overkomme; want de Zuiër- zeewerke verfraaie hier alles met rije prikkel- dreed Ja, 't is grof, Teun, zoo langs den openbaren weg naar Den Oever, vier rije boven mekaar; je ken niet efkes met je fiets 'n kwinkslagje make o- je maakt bloedig kennis met dat cadeau van de Zui,rzeemiserre. Ja, dat benne nou de reuzen voordeele, die wij er hier van hewwe En op de dam naar Wiering, deer hé je het ban dielenspul. Zundag zoo maar weer menschke an houwen deur dronken kirrels! 't Is wa(t gauw, maa£ aars zou je zeggen dat ze uut Japan over waoid benne, want deer het de nieuwe Keiizer Hi- ro-Hito vieftigduzend bandieten uut de gevange nis vrijleten, uut blijdschap dat ie keizer worren Uut de brand ben je met zoo'n presentje Het is gelukkig dat 't nieuwe iaar alle mensch ke zooveul nieuwe moed schenkt, as dat ok niet t geval was zou ik 'n adres an de Twiede Ka mer richtte om om allien om de 25 jaar. iaar te vieren met punch oliebollen visiterkaar- t.jes en visites weer half Necrlacd op twie Janua ri nog ziek van is. .Phoe, het benne ok lang al legaar gien lollige tronies op den eersten dag Toen den heer J. Mars alhier, vanuit de W.-waard met zijn vrouw huiswaarts zou keeren, werd Ewijcksluis door een dronken individu een fiets naar het hoofd geslingerd. De heer Mars die zijn dcchtertje bij zich op de fieits had, wist de fieis ie ontwijken, zoodat deze achter hem terecht kwam Zijn vrouw keerde terug en wist langs café Wai boer de trap bij den dijk te bereiken, waar zij zich weer bij haar man en kind voegde. Even later re len de onverlaten hen weer voorbij, doch Heten hun thans met rust. Later zag her echipaar Mars de kerels bij 'n huis in de Hollebalg staan. Wel- icht zijn het dus geen -onbekenden die deze lage laad hebben gepleegd; het is te hopen dat zij hun verdiende straf krijgen. POST- en TELEGRAAFKANTOOR H.-HOEF. Lijst van onbestelbare brieven van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de !e helft der maand December 1926. P. Kramer Kz. Urk. (Afkomstig uit de Weeter- la nder bus). Nota Aanbevolen wordt om adres, afzender, >p de stukken te vermelden, opdat deze bij on- bcstelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Den moet je het hewwe, dat de balans niet sluui kde compagnon den zeit „veul zegen in ',t Nieu- >s***>collega, maar ik neem de beene den zeker met je gebakken oliebolle En den in die huze, weer vrouwlief op weg is om man te worren. Zalig nieuwjaar. De polkados weidt korter en korter; aanstongs is 'n kale knik ktr de leste mode; en het eenigste om onder scheid te maken is, dat wij 'n beerd van 1 meter "0 groeie lete. ..Wel te rusten HARM. Blanke Boekweitgort ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. zeide do agent. „Neen," zei Mop .twijfelend en De kinderen renden in de richting, dien de Bob zei „Ja, dat weet ik eigenlijk niet. Ik heb schaduw had aangegeven. „Kom, Mop," riep Bob, laatst een een droom gehad, die zoo erg mooi .laten wij hollen", en beiden liepen zij zoo hard was en nu zou ik hem graag terugzien zou zij konden, totdat zij werden tegengehouden door die daar zijn dc schaduw van een politieagent. „Hela, jonge- „Dat is mogelijk," zei de schaduwagent. „Daar man", zei de agent, terwijl hij hem tegenhield, aan den anderen kant is het land, waar alle „waar gij jij zoo haastig naar toe „Naar het droomen naar toe gaan, die nooit werkelijkheid land der droomen," zei Bob. „Maar daar ga je wórden." toch niet naar toe, zonder dat je er wat zoekt (Wordt vervolgd.) WIERINGEN. Wij willen bij het begin van het jaar 1927 te rugkomen op ons werk over de historie van ona voormalig eiland. Nu de winter is ingetreden en de lange win teravonden weer daar zijn, zuUen wij ons, door drukte onderbroken werk, hervatten. Er zijn eenige maanden voorbijgegaan, waar in wij gelegenheid vonden meerdere gegevens te verzamelen, welke wij nu achtereenvolgens ho pen weer te geven. De oudste gegevens vinden wij in het „Oere- Linda-Bok" (Over-dc-Lindenboek). Een be schrijving van Adela, dochter, zooschrijft zij, van een Oude Friesche Koningsfamilie, die reeds voor Christus regeerde en welker afstammelin gen de burgten bewoonden.van Lnwarda (Leeu warden) Stavuren, Medemalaca (Medemhlik) en Texla (Texel). Hunne Grevetmannen gingen o.m. over het Linda-Oord aan het Zuidvlie, waaron der Wyringa (Wieringen), waar de voorhaven gevestigd was van Staveren, en de vreemde sche pen moesten worden ingeklaard. Wij komen op dit werk nóg wel eens terug. Het handschrift, geschreven in heit Oud-Friesch, (vertaald door dr. Ottema te Leeuwarden) be- r ist nog bij de familie over de Linden te Helder. Hofdijk komt in zijn werk „Ons voorgeslacht" hierop terug en schrijft dat op het eiland „Wl- ron", een go (gemeente) op zich zelf, behalve het halve heit dorp Strnde (Stroe) zich een uitbreide landstreek bevond, met zaalhoeven, lijfeigenen enz., behoorende tojt de Utrechtsche kerk, welker eigendommen uitmaakten het dorp A-lintlo (D,-intelo later Dintele). Tn dien tijd had dus de Christusprediking reeds zijn invloed doen gelden. Willibrordus en Boni- facius of hunne volgelingen hebben ook hier et telijke eigendommen weten vast te leggen onder het beheer van de Utrechtsche kerk of de abdij L*an Fulda (Duitsland) waardoor het mogelijk werd de kosteen ie bestrijden voor kerkbouw, öiikaanleg e.d. Wij schreven in ons vorige opstel da,t de dui nenrij onderbroken was geworden. Het vaste land van het tegenwoordige Noord-Holland strekte zich noordelijk daar na niet verder uit dan Oostmore. (Oosteinde van de Moerbeek of Kynsilon (de Keins tusschen Schagen en Keins- m er brug. Wat daar boven log behoorde tot de go Texla, vroeger één groot eiland dat echter boven Huis- d tin ia (Huisduinen) alweer was doorgebroken en nu de eilanden Huisdunia en Texla vorm den. De stroom welke deze eilanden van de vasten wal scheidde heet „do Richara" (thans de Zijpe en Oude Veer.) Wij laten Hofdijk aan het woord (Het is omtrent den tijd van Karei de Groote). ..Dan is Callinge (thans voor 'n deel Catflants- oog) de naaste plaats aan den anderen oever der Richara, in de goo Texla. Vette en vruchtbare ak kers, rijke tluweelen graslanden omringen do boeven, door de hooge zandheuvelen tot nog tóo voor de dreigende baren, door het breede duin woud voor de kille scherpte der zeewinden be schut; weidende runderen en schapen verleven digen de eentonigheid der vlakke velden, en de herder legt zich onder de breede takken eens kla terpopels, gerust, dat -op zijn vredig eiland hei ■ee in veiligheid grazen mag Lief tooneel van genoegen, van welvaart en vlijt, Bij den vreemdling met eerbied te naadren. Wij laten hem in die gegronde overtuiging, en wenden ons westwaarts langs den stroom, io; waar het zandig duin weer boven het bonte kreu pelhout rijst, om ons daar het mulle pad naar 't vorhte noorden te getroósten. Daar ligt Husiduna (thans Huisduinen) aan de geele zandhclling, nabij het vochtige strand. Drlf tig dringen de golven van heit Maresdiep hier tus schen het kleine en groote eiland door, om zich te vereenigen met de brakke binnenwateren; het groote eiland: want aan de overzijde van dezen breeden waterstroom doemt het eigenlijke Texla op, en geeft van verre genoeg te zien, om u tot overtuiging ,te brengen, dat het daar niet ont breekt aan bosschen, die ziich van de westeliike heuvelen oostwaarts «over de geheele vlakte uit breiden, al liggen er ook vlakke velden genoeg, waaronder de voormaligen van den Fries Ger- wic thans den Stifte van Fulda toekomen. Ik ge loof, dat gij best doet om den wijden, dikwerf ver bolgen plasch maar niet over te 9teken, en ook 't nederige Kinnum, op een derde eiland, door den Fliesroom van Texla gescheiden, stil te laten waar het ligt, daar het zeer waarschijnlijk de bezwaren van een uitstapjen derwaart niet bo- loonen zou Wordt Vervolgd. ANNA PAULOWNA. Zondag 16 Januari a.s. zal door de Afd. An na Paulowna R.K. Volksbond in de zaal van den heer W. Kossen een uitvoering worden gegeven, Opgevoerd zal worden „De Mexicaansche Zil vermijn", vroolijk spel van speculatiekooris in 3 bedrijven door Gerard Nielen. Dit spel werd met groot succes onlangs ,te Helder opgevoerd; geen twijfel dus, of ook het succes in Den Polder zal gróót zijn; laten velen dezen avond bezoeken. I DOOPSGEZINDE GEM. Dinsdag 8 uur: Godsdienstcursus; Donderdag 8 uur Lezing Ds. Van der Veen over Levensstrijd door Ernst Zahn; (schrijver Lucas Hochstrasser) Vrijdag 8 uur Jongerengroep 1924. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 3 Jan. 1297. Op de heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd 27 vette koei en 180 k 350 6 Ve»tte kalveren 75 k 160 p. ned. pond 1,40 a 1,80 32 nuchtere kalveren slacht 10 k 25 10 vette schapen 25 k 32 600 vette varkens zware p. ned. pond 0.68 k 0.71 j zouters 0.68.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2