Het gestolen Kind. 18e Jaargang- Vrijdag 7 Januari 1927. No. 2. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 1 W1ERINGEN EN OMSTREKEN PORTORICO J. B. HEUSS PRUIMTABAK gsWIEililGER COURANT* JORN J. BOSKER, WIERINGEM UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. A D V E R T E NT I 4 N Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. RURRAVl Hlppoljrtnshoei MTUrtagw. Telsf. latoreoaua. Ne. IA Tabaksfabriek „D« Wakende Leeuw" Laat - ALKMAAR 30.70,100,120,140,150, 160,180, 200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. Hierboven een eigenaardige foto van een Ame- rikaansche schoone, die, wanneer zij deelneemt aan het populaire „basket-ball"spel, zich tooit met alle mogelijke instrumenten, om haar schoon heid intact te houden. Men lefie vooral o<p hei „gasmasker ALGEMEEN HOOFDARTIKEL. DE ONLUSTEN OP WEST SUMATRA. Binnenland. Het Nieuwe Jaar is in onze Kolo- 'iën al weer heel slecht begonnen Nauwelijks was 1927 eenige dagen oud, *of daar bereik/ten ons a'i weder telegrammen, die melding maakten van nieuwe onlusten op West Sumatra. De Regeeringsverklaring, op 2 December 1926 juist voor het uiteengaan van den Volksraad, af gelegd, was in vele opzichten belangwekkend. De (Jinke, vastberaden toon, waarop de Regeering zich uitsprak over de maatregelen, welke ter stond en in de /toekomst genomen zouden wor den tegenover diegenen, die dergelijke pogingen om onze Koloniën in opstand ,te brengen, zouden willen ondernemen, geeft zeer zeker de overtui ging, dat men het communistische kwaad wil uitroeien, zonder terug te schrikken voor het ui terste krachtmiddel dat de wet toesfaat. Zij, die dus nieuwe plannen mogen koesteren, weten bij voorbaat al welk lot hen wachtNieuw Guinen FEUILLETON. biedt nog plaats genoeg voor eenige duizenden opruiers Zoo beoordeelde men in December j.1. de Re- geeringsverklaring die, bij monde van den heer Mr. Schrieke uitgebracht naar aanleiding van de November-onlusten op Java. Thans is opnieuw een uitbarsting gekomen nog geen twee maanden na de eerste. De zoon van den stationschef te Siloegkan werd zwaar gewond. Toen de assistent-resident van Sawah Lcentch na het wegbrengen van de gewonden en gevangenen te Silangkoen /terugkeerde, ston den bij de grens ongeveer dertig personen, die gesommeerd werden met de „handen op" één voor één naderbij te komen. De eerste maakte, toen hij halverwege was, een beweging van aan vallen, waarop hij onmiddellijk neergelegd werd. Op zijn lijk werden een revolver en een zak ko gels gevonden. De Europeesche wegopzichter Leurs werd op beestachtige wijze in zijn huis vermoord. Geluk kig bleven zijn vrouw en kinderen ongedeerd. De Negeri-sehrijver werd stervende, tusschen Ine dooden in zijn huis aangetroffen. Vier onder wijzers van de Gouvernements'-School werden vermoord, hun gezinnen werden in veiligheid gebracht. Geheel Siloengkan is door de manne lijke bevolking verlaten. De geheele streek van Soengai Lassie tot Sid- joeng Djocng is in opstand. Zondagmiddag 2 Ja nuari vertrokkeh drie brigades militairen uit Padang Pandjang in auto's naar Sawah Loen- fcoh. In de eerste auto zat Luitenant Simont naast den chauffeur. Bij de brug van Padang Siboesoek werd de auto hevig beschoten een schót tróf den luitenant Simóns, waardoor deze sneuvelde. De derde brigade ongeveer een half uur later aankomende, had niet minder dan twaalf aanvallen te doorstaan. De onzen leden laarbij geen verliezen, terwijl de tegenpartij aclit dooden had Vier werden er gevangen genomen. Wat moet er nu gebeuren Dat is de groote vraag. Moeten wij onze landgenooten in Indië bij voortduring laten blootstaan aan verraderlij ke overvallen, of moeten er maatregelen getrof- •11 worden, waardoor den heeren inlanders de animo vergaat op te staan tegen de „orang blanda", maatregelen, zooals die genomen wer den in de tijden der Oost-Indische Compagnie Wie moet er tenslotte baas zijn in Indië Het bestuur in Indië is altijd van zeer vredelievenden aard geweest en ziet waar het thans heen gaat Wij gelooven, dat het niet verkeerd zou zijn, thans den oproerlingen eens flink de ijzeren hondschoen te laten voelen. Wellicht, dat derge lijke opstanden dan voor goed tót het verleden zullen behoor en l ;v No. 6. Het gezelschap nam plaats in het rijtuig en voort ging het in gestrektcn draf naar de kerk. Na de kerkelijke plechtigheid reed de stoet naar een fraai gelegen landelijke herberg op groo ten afstand, waar het feest was bereid. Onder de zware, lommerrijke boomen in den prachtigen, aangrenzenden tuin was de disch a ingericht Daar verscheen plotseling temidden der vreug de een groepje zigeuners en zigeunerinnen. In hun schilderachtige kleedij, met hun zwar te schitterende oogen maakten zij al aanstonds veel indruk -op de gasten. Zij zongen een lied, begeleid door guitaarspel en dans daarna brachten ze allen een luid Eljcn Eljen (zij leven dat zij leven op 't bruidspaar en de gasten uit, terwijl de aanvoerder, die met zijn langen, grijzen baard op een zanger geleek uit de middeleemven, .op de bruid toetrad en ver zacht haar de toekomst te mogen voorspellen uit de lijnen harer hand. Dokter Berghuis schudde het hoofd waartoe dienen die dwaasheden Maar hetzij Fanny de zaak meer opnam uit scherts, hetzij ze de arme menschen een drink geld wilde laten verdienen, zij stak den oude haar kleine geopende hand toe. De oude keek met grimmige blik naar de lijnen van de zachte hand dan schudde hij onwillig het hoofd en zei Dame, :k wil geen drinkgeld meer Doch George sprong op en riep Zeg op, zeg op Ik wil weten wat votor on zin gij te vertellen hebt. Heerantwoordde hij, spot niet met onzen kinst, die wij overerfden van onze voorouders eeuwenlang. Maar ik gebied u te vertellen, wat gij ziet in cle hand mijner vrouw. Ik deed het liever nietde bode van droeve BINNENL. NIEUWS. NEDERLANDSCHE BAGGERMACHINES IN DEN STORM. Spaansche bladen geven bijzon derheden omtrent het noodweer, dat op den Tweeden Kerstdag in de Golf van Valenqia, en verder langs de kust heeft gewoed en waarvan ook Hollandsche schepen veel te lijden hebben gehad. ,E1 Mercantil Valenciano" deelt mede, dat de baggermolen „Brittannia" van de N.V. Kalis Zo nen Oo.'9 Aannemings Mij. te Sliedrecht, die bij den storm van twee dagen ,te voren al van het buiten gelegen werk naar de binnenhaven was gesleept, groote schade heeft belioopen door het telkens stooten tegen den kaaimuur. Een onderbak raakte op drift. Men dacht eerst, dat het vaartuigje gezonken was, doch volgens latere berichten is het elders «op het strand ge worpen. Een sleepboot van de firma Kalis trachtte den baggermolen weer vlot te brengen, doch slaag de daarin niet. Ten slotte slaagde een boot van de Sociedad Iberia (Situlemeijer's Beton Mij.) vier kapitein alles op het spel zette, er in de bei de mannen, die twee uur aan het geweld der ele menten ten prooi waren geweest, te redden. De kapitein wierp hun een lijn toe en wist ze zoo door de kókende zee aan boord van zijn sleepboot te hijschen. Nog erger dan Valencla is Ca9tellon getroffen, dat meer naar het Noorden aan de golf van Va lencla is gelegen. Naar het Madrlleensche blad „El Sol" van daar meldt, stak er dus Zaterdags avonds tusschen 8 en 10 uur een geweldigen storm op uit het Noorden, die naar het Zuiden omliep en tot een cycloon aangroeide. De bag- germólen „Amerika" van .de firma P. A. Bos te Dordrecht zonk en de bemanning moest zich zwemmende redden. Vermoedelijk is het vaar - tuig tegen de Westerpier lek geslagen. De verde diging van den dijkmuur aan de Oostpier werd door den 9torm verwoest en de kraan, die zich ■>p de pier bevond, is in zee gestort. De Neder- landsche zuiger „Adam" en de bak „Bedo", die in de Oosthaven gemeerd lagen, sloegen los en raakten in nood. Schippers hebben mat gevaar v-cor eigen leven de vrouw van den kapitein van de „Adam" en haar dochtertje van 16 maanden die zich op de zuiger bevonden, van boord ge haald. Het vaartuig zelf is later op het strand geworpen. EEN EIGENAARDIGE TOEKOMSTIGE SCHOONZOON. De 20-jarige Van M. te Oss, die zich met haar aanstaande in een vroolijk gezelschap in een huis* in de Kantstéeg aldaar bevond, werd door haar ouders, die niet ingenomen waren met haar keuze, gesommeerd mede naar huis te gaan. De aanstaande schoonzoon verzette zich echter daar tegen en stak met een mes als een bezetene naar den vader en de moeder van het meisje. De va der kreeg een wond in het hoofd en in den schou der. De snede in den schouder is 7 c.m. lang en vrij diep. De moeder bekwam een steek in de t orat. De bruut is in arrest gesteld. WATER HULSTKAMP. Wij maakten reeds melding van het optreden van eenige individuen, die verschillende inwo ners van Tilburg voor min of meer igrooto bedra- cen wisten op te lichten door het verkoopen van kruiken Hulstkamp, die in plaats van jenever water bevatten. Hoe geraffineerd zij ,te werk gin gen, moge blijken ui|t het volgende Aangeboden werden kruikjes Hulstkamp in de origineeel verpakking, capsule en loodje wa ren onbeschadigd. Bij nadere beschouwing bleek evenwel dat in den bodem der kruik een gaatje uas geboord, hierdoor had men de kruik laten leeglóópen en ze vervolgens met water gevuld. Daarna waren de gaatjes met cement dichtge maakt. K. v. K. IN HOLLAND'S NOORDERKWARTIER In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Holland's berichten gaat zelden ongevloekt van een feest weg. Maar gij gebied het. Ik zeg u dan, schoone diimevoordat de zon honderdmaal zal zijn on dergegaan, ioept de hemel uw dapperen echtge noot naar zijn leger. Ik zeg u verder, dat God u een kind zal geven, tecgn hetwelk alle pooze machten der aarde zullen samen spannen. Maai de engelen des hemels zullen het omzweven en in den letterlijken zin van de gewijde Schrift zul len zij het bewaren, dat het niet stoot zijn voet aan een steen op den weg. Gij echter zult het zien met uw oogen, dat eenmaal na veel strijd de vrede zal volgen, dat na het lijden het verblij den zal komen. De oude hield een oogenblik op. Toen wendde hij zich als om heen te gaan, maar keek nog eenmaal op en riep God zegene u allen l God sterke u Hij vroeg geen aalmoes meer, hij hlejd zijn band niet meer op. Maar zwijgend giing hij, als een koning zoo t'Otsch, gevolgd door de zijnen, den tuin uit en verdween. De vreugde was heengegaan met hem. Wel deed de een of ander nog een poging de eerste blijde stemming terug te roepen, wel zong men nog een vroolijk lied, maar het was of in aller oogen te lezen stond de vrees, dat de woor den van den waarzegger in de toekomst vervuld zouden worden. Reeds waren drie maanden verloopen sinds dit feest. George was zoolang blijven inwonen bij zijn schoonvader, tot zijn verlof verstreken zou zijn, v. narvóór hij verlenging had aangevraagd we gens zijn huwelijk. Eduard was de trouwe gast in 't jonge huis - houden zijn liefde en vriendschap voor George schenen nog tóe te nemen naarmate zijn zwak er ziekelijk gestel vermoeden deen, dat znij eir.de niet ver meer af zou zijn hij wandelde Veel mei den jongen officier en wanneer deze hem me en enkel woord zijn vrees te kennen gaf, dat hij eens wellicht zou sneuvelen in den dienst des vaderlands en dat zijn vrouw en 't kind, dat God hun misschien zou schenken dan onverzorgd ach torbleven, troostte hem de jonge graaf en zei, dat voor alles gezorgd zou worden. Ook op 't kasteel ging alles blijkbaar zijn ou den gang de plagerijen van Walter en Emilia Nóórderkwartier heeft de voorzitter er in zijn Nieuwjaarsrede op gewezen dat, ondanks do eco^ iomische moeilijkheden in het buitenland, zeer belangrijke hoeveelheden onder zuivel- en tuin bouwproducten werden geëxporteerd. Van eeni ge artikelen nam de uitvoer zelfs belangrijk toe, doch de prijzen werden danig gedrukt. In verband met de kanalisaticplannen werd opgemerkt, dat het tijd wordt, dat het tijd wordt, dat over de kanalen, aansluitende op de Wierin- germeer, spoedig een beslissing valt en de aanleg binnen niet al te langen tijd begint. Dit is noo- dig om té bereiken, dat de exploitatie van de drooggelegde gebieden zich van meet af richt op de aangelegen N.-H. landstreek en daarin ge legen handelscentra. Ten slotte bracht spr. eenige woorden van dank aan den secretaris der Kamer en diens personeel. GRIEP. Tc Tholen zijn Dinsdag alle Scholen gesloten wegens het heerschen van griep. DE GRIEP TE UTRECHT. De griep te U.trecht heeft reeds enkele slacht offers gemaakt. Drie personen van ongeveer 30- jarigen leeftijd zijn aan bijkomende longontste king overleden. DOOR EEN MELKAUTO AANGEREDEN. Het negenjarig zoontje van don veehouder J. nt, wonende in de Brockermeer, gem. Broek in Waterland, is door een melkauto aangereden. De jongen is spoedig aan de gevolgen overleden. BUITENLAND. BELASTINGONTDUIKING IN HET GROOT. Dezer dagen is te Hamburg een monsterproces tegen 28 beklaagden wegens belastingontduiking begonnen. Zij werden beschuldigd 35 millioeu K.G. suiker aan de belasting ,te hebben onttrok - ken en hierdoor het rijk voor 7 millioen mark te tiebben benadeeld. EIGEN RECHTER. Uit Warschau wordt gemeld, dat boeren in het dorp bij Czenstochoau een op heeterdaad be trapten dief op eeu brandstapel levend hebben verbrand De gendarmes hebben daarop 28 boe- *en geairesteerd, dij zullen terecht staan wegens mooTd. -i OOK GRIEP IN ZWITSERLAND. Ook in Zwitserland heerscht op 't oogenblik een griep epidemie.. Alleen te Genéve wordt het aantal op 28 000 geschat. FAMILIDRAMA. Naar uit Olmustz gemeld wordt is in Duitsch- Libau een vreeselijk drama gebeurd. Een wever wurgde 's nachts zijn vrouw en zijn 15-jarigen zoon. Vervolgens schoot hij zijn 17-jarigen zóón dood. Mqn vond den vólgenden morgen den man zelf hangende aan een strop, met een schotwond in het hoofd In een achtergelaten brief verklaart de wever zijn daad door ziekte te hebben mis dreven. -&X BELANGRIJKE UITVINDING OP SPOOR WEGGEBIED. De Oostenrijksche ingenieur Josef Drach ver- maakten het den jongen Van Hertenstein als 't ware onmogelijk eenige wreedzame uren tehuis door te brengen, al deed de gravin dan ook haar best den waren toestand te verbergen onder den schijn van goedheid en liefde. Eduard wist maar al te goed, wat dit alles te beteekenen had hoe men verlangde naar zijn dood, maar bovenal naar zijn dood vóór zijn meerderjarigheid. Temeer, daar Fanny, reeds eenigen tijd onge steld was en ofschoon haar ziekte niet van ern- stigen aard mocht worden genoemd, achtte dok ter Berghuis het toch raadzamer dat zij de reis niet zoo overhaast mee zou maken, maar den officier volgen, wanneer zij beter zou wezen. Wanneer zij beter zou wezen De dokter met zijn scherpen blik, door jaren lange praktijk geoefend, wist maar al ,te goed, dat dit niet zoo gemakkelijk, misschien zelfs nooit meer gebeuren zou. Helaas hij sprak de waarheid. George vertrok na hartelijk afscheid, ook van Eduard, die hem nog eens verzekerd had, dat hij nergens ovei ongerust behoefde te zijn. Daar bestond in het geslacht der Van Herten- steln's een traditie, waaraan 'het volk der land streek, waarin de bezittingen waren gelegen, vast geloof hechtte. Te weten deze wanneer de groote jorenkjik van het kasteel één enkelen slag deed weergal men, zonder dat de tijd voor het halv.e of heelc lur was gekomen, dan was dit het onfeilbaar teeken, dat een der Van Hertensteins door den dood werd opgeroepen. Zelfs Eduard, bekend met de overleveringen van zijn geslacht, had daar dikwijls aan gedacht. Het volk uit de streek, het domme onontwik kelde volk, beschouwde die nklokslag van den rrooten toren als in noodzakelijk verband met ien dood van de Van Hertensteins de meer be schaafde personen, de wel-opgevoeden, de weten schappelijk ontwikkelden, gaven er niet de be- 'oekenis aan van oorzaak en gevolg, maar leg den de zaak uit als een toevallig samentreffen tusschen het verscheiden van den betrokkene en eenige onbekende reden, wat deed het er toe 't Was een feit en daarmee uit. Voor het overige hield Eduard zich vast over tuigd, dat zijn dood niet ver was alleen hoopte hij met een vast vertrouwen, zooals wij reeds ge zegd hebben, dat God hem zijn meerderjarigheid zou laten btreiken en hij beleefde dien dag Zoo stonden de zaken op den avond van den eersten September, waarop, zooals de lezer zich herinneren zal, de oude doodgraver Herman Sa- beibont, bezig zijnde met de herstelling van den schandpaal, bedacht hoe de rechtmatdeg erfge naam der Van Hertensteins, de jonge graaf, mis schien juist zou sterven op den zelfden avond ook, dat de oude doodgraver den weg had gewe zen naar de herberg van Bet Pandera aan de drie vreemdelingen, die hem daarna hadden ge- vi aagd en die volgens de overtuiging van den ou den menschenkenner een officier moesten wezen een overheidspersoon en een advocaat. De nachtelijke verschijning. De begeerte om een verklaring te bekomen van hetgeen er bij Bet Panders plaats vond, gaf den ouden doodgraver moed en kracht om de drie lange mijlen af te leggen, die Pachtveld van „Het Wupen van Hertenstein" scheidden. Het wa9 on geveer tien uur, toen hij voor de herberg aan kwam, waarvan tot zijn groote verbazing deuren en vensters gesloten waren. Dat is al heel vreemd, dacht hij. Zou Bet Panders nu al naar bed zijn Maar dat kan het geval nog niet zijn. Wij zullen eens zien. En door nieuwsgierigheid gedreven, hield de oude Manus zijn oor tegen de dikke blinden, die voor üe vensters geplaatst waren. Een dof ge mompel van stemmen bereikte zijn -oor. De officier, de burgemeester of wat hij is en de rechtsgeleerde zijn daar alle drie bij elkander, mompelde hij, maar waarom Drommels ik moet toch weten wat daar gaande is. Daarop het venster verlatende, ging hij, een van zijn gewone liedjes neuriënde, rechjt op de deur aan want Manus Sabelbont zou nooit aan de deur eener herberg geklopt hebben, zonder een deuntje te neuriën dat zou voor hem even vreemd geweest zijn als een soldaat die scherm de zonder degen. Hé, daar binnen riep hij, toen het liedje uit w as, en klopte met zijn knoestigen stok op de de ar. 't Is zoo prettig niet om hier onder den bjoó en hemel te staan wachten. Zijt gij nu al naar oed Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1