Het gestolen Kind. 18e Jaargang. Dinsdag II Januari 1927. No. 3. NIEUWS- EN ADVBIITMfTIBBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT* 60 RH. J. BOSKER, WIERINGEM UITGEVER i VERSCHIJNT BLIBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTBNTIéN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAttf Hlppolytushoef WlertnfMu TeleL Interoomm. No. li MODE. DE GEMAKKELIJKE JUMPER. Onze oude vriend de jumper schijnt nooit uit de mode te gernken. Dezen winter is hij weer te ruggekomen even populair als voorheen en blijkbaar behoeft men geen vrees ite koesteren, zooals wij eens deden, dat hij ooit utt de gratie zal geraken Hij is thans evenzeer een onderdeel van onze garderobe geworden, als onze mantels, japonnen en hoeden. Veel der nieuwe jumpers van dit seizoen worden in vestmodel vervaardigd en bedoeld om gedragen te worden bij de goed zittende mantelpakken, die zoozeer in zwang zijn op het oogenblik. Een jumper van dat mo del ziet men afgebeeld onder No. 1239. Lamó of trocaat zijn twee stoffen die zeer bijzonder geëi gend zijn om vestjumpers van te vervaardigen, doch zij zijn nogal aan den duren kant en de meeaten onzer prefereeren de meer practÖ9che charme van crép-de-chine of satijn. Heel zacht rose satijn is gekozen voor dit model en opmerk zaamheid verdienen de modieuse kraag en do v. ijde motiwen, die afgesloten worden door een nauwe manchette. De jumper wordt aan de voor zijde gesloten dcnor middel van 4 kristallen knop pen, een kleinigheid, waardoor hij onmiddellijk in de eerste rijen der nieuw-modische jumpers geplaatst wordt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten *2, 44, 46 en 48 aan het bureau van dit blad onder opgave van NoL 1239. Kosten 55 cents. Het andere miodel, No. 1240 is eenvoudiger en is meer speciaal bedoeld om gedragen te worden met verschillende rokjes, die men heeft hangen Uil wordt, gemaakt von champagne-kleurig ma roccain en de garneering bestaat uit smalle op genaaide lintjes van donker-oranje, welke langs den kraag en de manchette loopen. Verder wordt, eveneens von donker-oranje een strikje aan den hals bevestigd en de oranje ceintuur, die doorge haald wordt in de taille, zoodait de nieuwe taille- lijn daardoor een beetje geaccentueerd wordt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de mater 42. 44, 46 en 48 aan het bureau van dit blad onder ongave van No. 1240. Kosten 55 cents. uige cijfers, om daaruit voor het jaar 1926 eenige gevolgtrekkingen te maken. In het jaar 1926 bedroegen de accijnzen van het vJeesch, of anders gezegd de vleeschhelasting 11.535.836,— en in 1925 11.625.375,—. Da<t ver schil is dus niet groot. Daaruit volgt, dat in de slachting van runderen geen groote daling is ge komen, dat dus het vleeschgebruik in den lande v\ einig is gedaald. Daar de prijzen belangrijk zijn gedaald, heeft men voor de accijns van 1926 meer koeien moeten slachten dan in 1926. Een nieuw bewijs, dat het vleeschgebruik meer vooruit, dan nchteruit is gegaan. Nog een andere vergelijking. De invoer van bevroren vleesch bedroeg in 1925 23.558 ton, of 23.558.000 Kilo en in 1920 20.615 ton of 20.651.000 Kilo, dat is dus 2.207.000 Kilo minder. Dus de invoer van bevroren vleesch neemt vlug belangrijk af. De markt van 7 Jan. droeg te SCHAGEN over 't algemeen een stug karakter, waarvan evenwel do nuchtere kalveren eene uitzondering maakte. Deze waren zelfs vlug, wat ook wel aan do prijzen is waar te ne men 12 22,—. Het tijdperk van vejtte scha pen is afgesloten. De uitvoer bepaalde zich alleen tot vette overhoudcrs prijzen tot 28,Voor de weide zeer stug f 20,— k 24,— «ooide slachtscha pen 25,— ƒ80,—. De vette koeien bleven vrijwel prijshoudend. Eerste kw. was evenwel een procent hoogre, z?oot- dat die tot 1,08 liep. Slagers deelden ons mede, dot deze kw. bij het slachten soms geducht tegen valt. Goede late liep van 0.85 k 0.95. Gros sierskoeien T).80 k 0.85. Verder werd er tot f 0.50 k 0.60 voor mindere soorten besteed. Var kens met eenige stagnatie, bleven tamelijk wel prijshoudend 0.65 0.70, voor goede slacht- vaikens, voor zouters 1 2 cent minder. MARKTOVERZICHT. Wij beginnen met de mededeeliing van ee- PEUILLETON. OO No. 7. De slimme oude wist zeer goed, dat allen nog op waren maar het lag in zijn plan te doen als n' hij heit niet wist. Na een oogenblik wachtens hóórde hij dezelf do stemmen weder in de gelagkamer en het ge zicht van Bet Panders, de kasteleines uit „Het Wapen van Her Hcrtenstein", verscheen aan een klein venster. Wat voor dronkaard maakt daar nu weer zoó'n geweld vroeg een schelle nijdige stem. Dronkaard antwoordde de oude met ver ontwaardigïng. Mijn keel is zoo droog als zwam ik heb na het eten nog geen druppel gedronken Herkent gij dan de ouden Manus niet, Bot Welken Manus Wel, Manus, >uw ouden vriend, Manus de doodgraver, verduiveld I Dezelfde, d|ie het graf vra uw braven man gegraven heeft en die het goed gedaan heeft ook, hoor Arme drommel 1 ij hield er zooveel van op zijn gemak thuis te zijn. Vriend of niet, dronken of nuchter, ik doe vanavond niet meer open, hernam de vrouw. Ik lig al een uur lang in bed. Een groote leugen, mompelde Manus: Ik raad u aan naar huis te gaan en hetzelf de te doen welterusten. Met deze woorden sloot Bet Panders het ven - s!er het licht in de gelagkamer verdween en de stemmen zwegen. De nieuwsgierige oude wist zeer goed, dat al? Bet eenmaal wa,t besloten had, er niets aan te veranderen vielmaar zijn nieuwsgierigheid werd er des te meer door geprikkeld. Ik zal tot morgen hier voor de deur de wacht blijven houden pruttelde hij, als het wezen moet. Als zij misschien slim willen zijn en mij bespieden, welnu, dan zal de oude Manus hun te knap zijn. Daarop met luider stem een vloek uitende, zoo dal de gasten van Bet Panders het duidelijk PROVINCIAAL NIEUWS- HET NUT VAN RADIO. TEXEL. Tijdens de feestdagen vertoefde naar men ons mededeeldt, een meisje van Terschelling le Utrecht en werd daar ernstig ongesteld. Tele fonisch en telegrafisch was het eiland dien dag niet meer te bereiken. Uit Hilversum werd tij dens uitvoering van 't radio-programma een oo genblikje aandacht van de luisteraars gevraagd voor een oproep. Gewezen werd op het feit dat de :amilie op Terschelling noodzakelijk direct met dit geval in kennis moest worden gesteld. Ge - vraagd werd, of geen der luisteraars 9oms een gelegenheid wist een bericht op Terschelling te brengen. Dit verzoek werd ook opgevangen bij de fami lie Reuvers nabij De Cocksdorp vandaar begaf men zich naar de kustwacht, die zich met de Biandaris op Terschelling in verbinding stelde, waardoor de familie van 't meisje in kennis kon woi den gesteld. Met de postboot kou men nog juist naar Utrecht afreizen. PURMEREND. Aan de Centrale Eierveiling al hier zijn in het afgeloopen jaar 2.935.000 eeneie ren en 2.005 000 kmoeneieren verkocht, dat is toitaal 4.940.000 eieren, tegen totaal 2.724.000 in 1925. DE PROEFPOLDER NABIJ ANDIJK. De Mi nister van Waterstaat heeft ingesteld een com missie van advies omtrent de landbouw-iechni- sche aangelegenheden betreffende den proefpol- der nabij Andijk en daarin benoemd tot lid en voorzitter dr. H. J. Lovink, lid der Tweede Ka mer, te Alphen aan de Rijn tot lid en secretaris Ir. J. F. Ligtenberg, eerst-aanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken te Den Haagtot leden ir. V. J. P. de Biocq van Kuffeler .hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken te Den Haag K. Bree - baart Jzn. te WinkelT. A. Hettinga, lid van de Provinciale Staten van Friesland te Leeuwarden dr. D. J. Hiasink, directeur van heit bodemkun- dig« Instituut te Groningen S. Smeding, rijks- landbouwconsulent en directeur van de rijks- landwfnterscbpol te Schagen M. F. Visser, hoog lceraar aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen en J. Wollendorp, directeur van de Chris telijke landbouwwinterschool te Haarlem, mer- mefir, BEVERWIJK. Staking opgeheven. Men meldt uit Beverwijk Do staking van metselaars en opperlieden bij den aannemer Schelvis alhier, die 5 Dcc. uitbrak, is opgeheven, zonder dat de elschen zijn ingewilligd. Deze ware voor metse laars 1 en voor opperlieden 90 ct. per uur. Maandag Is het werk weer hervat op het gewo ne contractloon dat hier bedraagt voor metse laars 70 en voor opperlieden 60 cent per uur, ter wijl verder de arbeiders verplicht zijn een indivi dueel contract, als bedoeld ln de landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbe drijven ln Nederland te teekenen. UIT BERGEN. Zondagmorgen is alhier de al leenwonende wed. K., wonende Kruisweg, dood in hare woning gevonden. De -overledene was 72 jaar oud. UIT SCHAGEN. Op de eierveiling alhier wer den in het 4de kwartaal van 1926 1.724.215 eieren aangevoerd in het 4e kwartaal van 1925 bedroeg die aanvoer 1.337.987. Dus in het 4de kwartaal van 1926 886.228 meer dan in 1925. PROV. HOND VAN DILETTANTENTOONEEL VEREENIGINGEN. Aan den tooneelwedatrijd van den Bond van Dilettanten-Tooneelvereeni gingen in Noord-Holland zal door 10 kamers r.ordtn deelgenomen. Uit Hollands Nocurderkwar tier nemen deel „Veni Vlni Viel" te Schagen, „Meuw Leven" te Dirkshorn. „De Roos" te Koe dijk, „Joan van Scorel" ,te Schoorl, „Ormenio" te Anne Paulowna. De jury bestaat uit de heeren ds. R. Murris en Joh. van Rusaum, belden udt Zaandam, en G. C. van Gulik te Alkmaar. u eesten kunnen hooren, gign hij weg dwars over en sloeg een smal pad in, dajt dioor het park liep. Dut was de kortste weg naar Pachtveld. Hij was evenwel nog geen honderd schreden voortgegaan o,i hij verschool zich achter een bosschie. De volle maan stond helder aan den wolken- ioozen hemel en verlichtte do groote oprijlaan van het kasteel en het begin van het smalle voet pad van de herberg tot aan het boschje, zoodav niemand ln of uit kon gaan, zonder dat Manus het zag. - - Ziezoo, dacht de doodgraver, naar alle kan Ion rondziende. Ik zal dan toch wel slimmer zijn dun Bet Panders. Zij mdeten zich al heel goed verbergen, als ik hen niet zien zal. Het graf zelf, voegde hij erbij, heeft voor mij geen geheimen. Manus zat reeds anderhalf uur op de loer. Meel malen had hij op het hooren van het een of an der gerucht gesidderd maar dan bleek het een tiert te zijn, dat tusschen de takken ln het kreu pelhout sprong, of een haas, die het pad overliep De nacht was zoo stil, dat de twaalf slagen van middernacht op den dorpstoren duidelijk zijn oor bereikten. 't Is toch vreemd, sprak. Manus, die voor hel eerst van zijn leven bang werd en een kioude ril ling door zijn leden voelde loopen, bij zichzelvcn ik ben zoo dikwijls op dit uur in den klokketoren geweest, en ik heb nog nooit gedacht aan. Daar het nutteloos wachten hem begqn te ver velen, maakte Manos zich gereed om te vertrek ken, toen plotseling de klank van de groote to - renklok van het kasteel ln de lucht weergalmde Hij luisterde.één slag, en niet meer. Het was, zooals wij gezegd hebben, een alge- mceg aangenomen geloof in Pachtveld, dat die klok geheel uit zich zelve één enkelen slag deed hooren, wanneer een Van Hertensteln deze aar de verliet, en Manvis geloofdo vast en zeker aan de waarheid van deze overlevering. Arme jongeling, dacht hij, alles is voorbij. Da' is wel de doodsklok, die voor hem slaat. Wie dal tens gehoord heeft, vergeet het nooit. Ik had wel eens op het kerkhoi willen zijn, am de ijzeren deur van het grafgewelf te zien opengaan, ter einde de ziel van den overledene door te laten Mijn vader heeft dat eens gezien, maar hij sprak er niet gaarne-over. Arme mijnheer Eduard. Het leedwezen, dat de oude man te kennen gaf, as oprecht gemeend. BINNENL. NIEUWS. VROEG VERDORVEN. Bij een familie te Enschede werd sedert de Kerstdagen uit de woning een Bankbiljet van f 25 vermist Maandag na Nieuwjaar, toen men even een visite had gemaakt, bleken weer twee van die biljetten ontvreemd ,te zijn. De politie \ond bij haar onderzoek sporen, die er op we zen dat hier een jeugdig persoon aan het werk was geweest, die met de situatie in huis goed op de hoogte moest zijn. Een familie, tot de kennis een der vorige behoorende, had een 14-jarige zoon en deze bleek de dader te zijn van deze dief stallen. HIJ ging daarbij geraffineerd te werk. Wanneer d« bewuste dame bij zijn moeder op bezoek was, haalde hij den bulssleutel uit den zaak van haar mantel in de gang en verschafte zich daarmede toegang tot het verlaten huis. Het gestolen geld verstopte hij in een stuk land. Toen de jongen bemerkte, dat er wat voor hem opzat, nam hij een deel van het geld en Dinsdag 1.1.'na schooltijd. To Amersfoort heeft hij nog wat rondgezworven en is toen daar door da pólltle aangehouden. Hij is naar Enschede Q- vergebracht. Hij was in het bezit van een revol - ver, ook al gestolen uit het huls van de vrienden zijner ouders KLIPPER GEZONKEN. Zaterdagmorgen vertrok uit Breskens het klip perschip „Niets zonder God's Zegen van schip per W. Jongman naar Kadrand met een lading r-liouphnat. Ter hoogte van den vuurtoren van Nieuwesluis stiet het schip op een berm, waarhil het een lek bekwam. Korten tijd later begon het te zinkon, De bemanning vond den tijd zich in de roeiboot te bergen met medeneming van een klein gedeelte van Inventaris, zoodat gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren ztjn. PRESENTIEGELD IN BESLAG GENOHEN. Toen het communistische raadslid, de heer G. van Burink, Donderdag op hot stadhuis zijn pre- entiegeld wilde komen halen, werd hem mede gedeeld, me'dt het „Vad.", dat de deurwaarde» van de Personeele belasting er beslag op had ge legd. Te Rotterdam wordt een vaste som uitgetrok ken voor presentiegeld, welke som pondsponds gewijs verdeeld worden over de raadsleden naar verhouding van het aantal zittingen, dat zij hebben bijgewoond. En de verrekening vindt eens per jaar plaats. Het zal wel de eerste maal zijn, dat beslag is gelegd op presentiegeld voor het bijwonen van Raadszittingen. WIE MIST ZE 7 Aan de spoorlijn Hengelo—Oldenzaal zijn een gouden heeren- een gouden dameshrloge en een dito armband gevonden. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL. Voor de rechtbank te Tiet heeft terecht ge staan e»n 27-jarige man uit Vianen, verdacht \an het veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld. Een paar maanden geleden ging hij met een jonge dame per motor een uitstapji maken. In een gevaarlijke bocht te Goldermal- oen zag hij een fietsrijder voor zich, dien hij wil de passeeren, waartoe hij inplaats van ta rem men volop gas gaf. Het gevolg hiervan was »ea lichte aanrijding van den fietsrijder, die onder wijl was afgestapt. E®er was het gevolg voor de jonge dame, die van de duo-zitting sloeg en met een breuk in de ruggegraat werd opgenomen. Zij wordt nog steeds in het ziekenhuis te Culam - borg verpleegd en volgens verklaring van den ge- luige-deskundige, dr. J. Hocko Hoogenboom is haar kwetsuur ongeneeslijk. Tegen verdachte werd een maand gevangenis straf geëischt. i DE EX-KROONPRINS NIET naar WIERINGEM Naar aan de Tel. wordt medegedeeld is het ab soluut uitgesloten, dat de ex-kroonprlns Wil helm, wanneer hij ter gelegenheid van den ver jaardag van den ex-keizer in Nederland mocht komen, hiervan gebruik zou maken Wierfngen De ronde som, die de begrafenis hem zou op brengen, kwam op dat oogenblik niet zoozeer bij hom in aanmerkiDg, als het sterven van den jon- gon Van Hei-tenstein en hat verlies, dat de armen daardoor lijden zouden. Ik wil hier niet langer blijven dacht hij ver drietig. Op hetzelfde oogenblik, dat Manus zich verwij deren wilde, bemerkte hij een man van hooge gestalte ln een mantel gewikkeld, die zeer lang zaam de oprijlaan doorliep. Terstond nam de nieuwsgierigheid van den grijsaard weder do o- verhand hij vergat den dood van den jeugdigen erfgenaam en het verlies, dat de armen zouden lijden, en hij bleef met open mond en wijd geo pende oogen staan. De zonderlinge wandelaar bereikte weldra de plaat», die zich in rechte lijn voor Manus bevond. Een onwlllekcurigo beweging van den oude deed de takken ritselen, de wandelaar keerde zich om en het bleeke lijkachtige gelaat van Edu ard van Hertensteln, door het schijnsel der maan ver'lcht, zag den doodgraver aan. In 's-hemels naam, mijnheer Eduard 1 sta melde de grijsaard, wat doet ge hier 2 He,t spook zag hem met glazige oogen aan. De tanden van den grijsaard klapperden van angst en het koude zweet parelde op zijn voor hoofd. Gij hebt gehoord dat mijn voorvaderen mii tot zich geroepen hebben 7 sprak het spook met holle grafachtlgo stem. Ik heb het gehoord. Maak mijn plaats gereed in den grafkelder der Van Hertensteins, ik verlang naar rust. Bij het noemen van den grafkelder der Var Hertensteins had hat wezenlijke of ingebeelde spook de hand ln de richting van Pachtveld uit gestrekt. Manus, die zijn oogen niet vertrouwde had den moed die hand aan te raken. Een stuk oisch had niet kouder kunnen zijn, dat was wel gelijk de hand van een lijk. Met een dof gekerm viel Manus achterover ir flauwte het voorwerp van zijn schrik gang stil zwijgend voorbij. De doodgraver en Eduard waren nieit de eeni ge personen, die op dit late uur op de been wa- -on. Thijs Franken en zijn makkers, partij trek kende van de verwarring, die op het kasteel hoerschte, waar men alk oogenblik verwachtte, dat de jonge erfgenaam der Van Hertensteins den geest zou geven, waren op een strooptocht uitgegaan. Nadat zij zich eenige uren met de jacht vermaakt hadden, waren zij op den terug weg naar huis, toen een hunner over het lichaam van den ouden Manus struikelde. Wat ls dat riep de jonge pachter uit. Een moord I Door het jankend gehuil der honden werd hij nog meer ln zijn vermoeden versterkt. Stil, stil 1 riep Jan Wuoters, een der andere wildstroopeis, roep uw honden terug, Thijs 1 Zij zullen ons al boschwachters op den nek Jagen, Die beesten gehoorzamen slechts aan u 1 Bij mijn leven 1 riep hij daarop uit, dat is oude Manus. Wie kan hem in dien toestand gebracht hebben 1 Niettegenstaande zijn gebreken was do oudd man toch bemind bij de jongelieden van helt dorp. De pechtlge ernst, die over geheel zijn wezon verspreid lag, zoodra het de uitoefening van zfjn bediening betrofzijn voorraad van liedjes en zijn komieke spreekwoorden vermaakten hen. Hoewel hij de schrik van menigeen hunner in zijn kindsheid was geweest, zou toch geen enke le er aan gedacht hebben, hem het minste leed te doen. Hun eerste zorg was hem op do boen td helpen. Ik zie geen bloed, merkte Thijs aan, en hij ademt nog krachtig. Aha 1 ik dacht wel dat dit hem ziou doen bijkomen, ging hij voort, nadat hij den oude een flesch met brandewijn aan den lippen gebracht had. De doodgraver uitte een diepen zucht. Waar zijt gij gekwetst, Manus 1 vroeg Jan, Aan het hoofd Zomder te antwoorden bleef de grijsaard met wijd geopende oogen voor zich uitstaren, als ver achtte hij de een of andere vreeselljke verschij ning uft den grond te zien oprijzen. Wel 1 fluisterde hij eindelijk. Weg 1 is weg 1 vroegen de wildstroopers. Ik heb hem gezien 1 Ik heb hem goziell. Wie dan toch 1 Ijskoud, Ijskoud, ging de doodgraver met een rilling voort, koud als het graf. Dat zal IE nooit vergete. Gij zijt dronken, riep een van de jongelieden uit. .T (Wordt vervolgd^

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1