Hel gestolen Kind. t*- f *1 mi ra flEEREN MA P0RT0RC0I J. E. S I S S 18e Jaargang- Vrijdag 14 Januari 1927. No. 4. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ISI WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT* COHN. J. BOSKER, WIERINGEN ÜITOEVER i VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.— ADVERTENTI8N: Van 1—5 regels 0.50, Iedere regel meer 0.10. BDREAUl Hlppolytnsboei Wleringea. TeleL Intercomm. No. 1(. BUITENLAND. FEUILLETON. OO No. 7. Dat ia van den schrik kinderen, antwoord - i Manus, die hen nu herkende. Ik heb gezien aan weinig stervelingen gegeven is te aan bouwen, iets wat ik zelf niet wilde gelooven. ik ben wel gestraft voor mijn twijfel. In 's hemels naam, wat hebt gij toch gezien? oegen allen nieuwsgierig. Den doode loopende als een levend wezen, heb met hem gesproken, hem aangeraakt. ebt gij de klok van het kasteel gehoord Twee uren geleden sprak Thijs zacht. Weet gij wat dit beteekent - Men zegt, dat de klok vanzelve een slag Bt hooren, iedermaal als een van de Van Her- isteins sterft. Arme mijnheer Eduard. 't Is laan met hem, voegde de pachter er met een cht bij. - Ik heb met hem gesproken, hier op deze ats. - Met wien Wat wilt gij zeggen - Met Eduard van Hertenstein, antwoordde doodgraver. Hij was zoo goed, zóó edelmoedig. 1 hart en zijn hand zijn nu kud en stijf als de d zelf. Hij is hier dicht langs mij heen in den w gekleed voorbij gegaan. - Ge hebt gedroomd, Manus, riepen de bonge len uit." Heeft hij u geantwoord Ik ben moede, sprak hij, het is itijd dat gij rustplaats in den grafkelder gereed maakt ik was nog niet overtuigd. Ik heb zijn hand geraakt Zij was koud als een lijk. Onmogelijk riepen allen, gij wilt ons wat maken, Manus. lUwelijks waren deze woorden uitgesproken hijs Franken stak me,t vertrokken gelaat en perendo tanden de hand uit in de richting de groote oprijlaan. Hij wees zijn makkers e bleekc figuur van Eduard, die langzaam de handen *op zijn hart en door lang lijden ökken gelaat, door de laan wandelde. Hij voorbij, de wildstroopers hadden juist den De Belgische Kroonprins en Prinses Astrid zijn van hun huwelijksreis, diei zij vrijwel geheel in cognito hebben weten te volbrengen, terugge keerd. Het paar gekiekt bij hun aankomst in Brussel. SPRINKHANENPLAAG IN ENGELSCH-INDIë. Heele wolken reusachtige sprinkhanen zijn op de Britsch-Indische provincies Goejarat en Kat- hiawar neergestreken. De bewoners der dorpen vertellen, volgens de „Daily Mail, dat de dieren de zon verduisteren en dat hun vlucht zich uit strekt over een gebied van 30 K.M. middellijn. De Hindoesche boeren vechten zoo goed zij kun nen tegen deze plaag, die den oogst dreigt te ver nietigen. Zij schudden de sprinkhanen uit de boo men en vertrappen ze dan. Maar daarbij blijft hot, want voor geweer salvo's zijn de dieren niet tang en ze worden er niet door belet, op het koe ren aan te vallen. In de kuststreek zijn reeds over veischeidene K. M. lengte de akkers totaal kaal gevreten. GEEN STUGGE ROOKER. Een zekere George Cant, te Belvoir, (Ierland) is een dezer dagen 103 jaar geworden. De oude baas is nog zeer levenslustig en mag zich in een goede gezondheid verheugen. Hij vertelde aan een jour nalist, die hem kwam interviewen, dat hij in zijn heele leven slechts eens had gerookt en wel 96 jaar geleden Hij weet daaraan zijn goede ge zondheid. GOEDE BUREN. De „Intransigeant" vertelt het volgende geval van goede nabuurtschap. Te Vincennes bij Parijs staan reeds tientallen van jaren naast elkander een kath. kerk en een lynagoge. De muur, die de kerken scheidt, veree- ïigt hen tegelijk elk is eigenaar tot op de halve likte. Een dezer dagen zou in de synagoge een Joodsch huwelijk worden ingezegend. De rabbijn wist zich een oogenblik geen raad er waren veel te weinig stoelen. De pastoor, zijn buurman hoorde dit en liet den rabbijn «onmiddellijk het ontbre kend aantal stoelen brengen. Den volgenden dag stuurde de rabbijn ze aan den katholieke geeste lijke terug met hartelijken dank, en met een bil jet van 50 franc voor de armen IS ER IN NOORWEGEN ZOOVEEL GOUD 7 Te Oslo is een maatschappij «op aandeelen ge<- vormd om in Noorwegen goud te gaan delven. Leiders zijn twee welgestelde kooplieden, die vroeger goudzoekers in Zuid-Afrika en Aljaska zijn geweest Zij beweren, dat Noorwegen een tweede Klondyke zal worden. DE NOODLOTTIGE BIOSCOOPBRAND. Uit Montreal wordt gemeld, dat de 77 slacht offers van den brand in het Laurier theater daar allen zijn herkend. Zij zullen weldra worden be graven. Van de 30 gewonden zijn de meesten in zooverre hersteld, dat zij naar huis konden wor den vervoerd ORININEELE INBRAAK. In den nacht van Zondag «op Maandag is te Hamburg een origineele inbraak gepleegd. De inbrekers drongen binnen in de gevangenis ..Hahnhövesand" en maakten er een groot aan tal kleedingstukken buit. De politie denkt, dat vroegere gevangenen, die met de omstandighe den goed op de hoogte waren, de inbraak ge- oleegd hebben. B1NNENL. NIEUWS. GAS VERSTIKKING. Woensdagmorgen is op het terrein van het iioogovenbedrijf te Velzen een ernstig ongeluk gebeurd. Vier arbeiders, in dienst bij een anne- iner van werken op het terrein van het hoogoven bedrijf, waren zonder voorkennis van het bedrijf in de gasleiding gegaan. Zij hebben daar het be wustzijn verloren. SMOKKELAARS - WEE. Maandagavond kwamen een paar smokkelaars zwaar beladen over den Nieuwkerkschen dijk on der de gemeente Goirle, doch zij bespeurden on raad en gingen verstoppertje spelen. Vlug kro pen zij in een sloot. De kommiezen hadden de mannen evenwel opgemerkt. Zij zochten lang en aven de hoop niet op. Eindelijk hadden zij de smokkelaars ontdekt. Een hunner had zoowat 'n 1111)' lang tot de schouders in het water gestaan Een wel zeer koud bad in den winternacht. De kommiezen namen een 14-tal flesschen likeur en 12 flesschen odeur in beslag. MOND- EN KLAUWZEER-BESTRIJDING. Men meldt uit Ameide Onder de varkens van den handelaar B. Ipen- burg, alhier, brak dezer dagen mond- en klauw zeer uit. Op aanraden van den Rijksveearts werd een nieuwe geneesmethode toegepast van den beer B., uit Leur. Door het varkensvoer werd het poedervormig geneesmiddel gemeengd. In 14 en de 19 hokken waren alle dieren aangetast. Na 2 dagen was de stijfheid verdwenen en de eetlust bij de zieke dieren teruggekeerd. Controle op deze proefnemingen werd, behal- vo door den Rijksveearts, ook uitgeoefend door dr. v. d. Plank, verbonden aan de veeartsenij kun dige faculteit der Universiteit te Utrecht. Aan genoemde inrichting worden de proeven voortgezeit. HOTELHOUDER DOOR MARECHAUSSEE NEERGESCHOTEN. De marechaussee te Zundert had reed9 lang vermoeden, dat zekere V., eigenaar van het hos tel „Het Wapen van Nassau", aldaar, de drank - wet overtrad. In den laten avond van Maandag i tren eenige vreemdelingen aan voormeld hotel per auto afgestapt en hierin meende juist de ma rechaussee een goede aanleiding te zien om een plotselingen inval te doen. Tegen half vier 's nachts dnongen dan ook een paar marechaussee's plotseling het hoitel binnen. Nauwelijks echter had V. de dienaren der wet gezien of hij ging een hunner met een groot geo pend mes te lijf. De bedreigde marechaussee greep zijn revolver en schoot uit zelfbehoud in de richting van zijn aanvaller. V. stortte neer en was onmiddellijk een lijk. Het paiket te Breda is onmiddellijk van het geval in kennis gesteld. Het onderzoek is in vollen gang. Het slachtoffer V. laat een vrouw en /twee nog jonge kinderen achter. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Omwonenden bemerkten j.1. Zaterdagmiddag om 2 uur, dat de woning van C. Stolk, D.46 onder de gemeente Ridderkerk nog steeds geslioften was Dc veldwachter P. Kok, hiervan in kennis gesteld heeft zich daarom toegang -tot de woning ver schaft en vond het uit 7 personen bestaande ge zin, bewusteloos door kolendamp op den zolder te bed liggen Dr. A. A. Hoogzand, die spoedig ter plaatse was, wist bij allen de levensgeesten weer op te wekken, hoewel een der dochters des avonds om 9 uur nog niet bij kennis was. Door het doortas tend optreden van den heer Kok, die reeds, voor dat medische hulp ter plaatse was, alles in het T\erk had gesteld voor het terugroepen der le vensgeesten, is een groot «onheil voorkomen. ONZE BANKBILJETTEN. Die van f 40 en f 60 vervallen. Naar het „U. D." verneemt, zullen de bankbil jetten van 40 en 60 mettertijd vervallen, ter wijl nog een nieuw biljet van 50 zal worden ingevoerd. Hierin zou de «oplossing ,te zoeken zijn, waar om de biljetten van 20 zijn uitgegeven. VRACHTAUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Woensdagmorgen is aan den spooroverweg óp den Parallelweg te Delft een vrachtauto van de fa Hazenkamp, bestuurd door A. v. B., door den sneltrein, die te 10.02 uit Rotterdam was ver trokken, gegrepen. De auto werd eenige mqter9 door den trein meegesleept en zeer ernstig beschadigd. De chauf feur kwam wonder boven wonder mot den schrik vrij. De afsluitboomen van den overweg waren, naar het onderzoek heeft uitgewezen, niet geslo ten, doorda.t het wekkersein defect was en het uitzicht ter plaatse door een stilstaande lrein was belemmerd. tijd om hem te herkennen en dat was alles. Sommigen waren op de knieën gevallen, an deren waren half waanzinnig .tusschen de strui ken gevlucht en niemand van hen was later in 3taa,t zich te herinneren, hoe hij dien nacht was thuisgekomen. Toen Dunean, de getrouwe dienaar, des mor gens de kamer van znij heer binnen/trad, vond hij niets dan een lijk. Het edele hart van nduard van Hertenstein had dien nacht opgehouden te kloppen. Hij was geheel alleen gestorven, zonder dat ie- mond aan zijn sponde een gebed ten hemel zond zonder een enkelen traan te zien vloeien, die hem verzekerde, dat zijn nagedachtenis in eere gehouden zou worden. Hij stierf eenige uren nadat hij in het bezit ge komen was van het groote vermogen, dajt hem in staat gesteld zou hebben, velen gelukkig te maken. Zijn familie kon hem niet beweenen en betreu en, want zijn dood was voor haar het toppunt van vreugde maar zij liet het verlaten kind, da|t haar eindelijk zijn rijkdom en .titels naliet, op prachtige wijze begraven. Duncan en de twee dochters van den adjudant benevens deze waren de eenigen, die oprecht gemeende tranen ween den. Maar terwijl het verdriet van Theresa zich dcor een overvloed van tranen lucht gaf, weiger de Fanny eiken troost en scheen geheel verplet terd als iemand, die den laatsten band ziet ver - >r riten, die haar nog aan het leven hecKt. En in waarheid. George was nog niet zoo hoog geklommen in den militairen stand, dat hij zijn huishouden uaar behooren zou kunnen onderhouden. De ou de heer Moore had voor eigen kring zijn niet te groot pensioen geheel noodig en Eduard, zoo als George zijn dierbare vrouw niet eens, maar honderd malen had medegedeeld, zou voor alles zorgen. Helaas, die edele jongeling lag nu dood ter neder. Wat zou er van haar worden, als Ge orge eens sneuvelde, en wat zou er van het dier baar kind worden, hetwelk de hemel hun schen ken zou Fanny was de wanhoop nabij. Walter van Hertenstein had nu niets meer te reczen. Hij had, nu de baronie en het vermogen zijns broeders op hem waren overgegaan, het Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" J-aat. tSö - ALKMAAR 30, 70, 100, 120, 140,150, 160. 180, 200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. recht zoo trotsch en onbeschoft jegens de bedien den zijn3 vadefs aan ,te stellen, als hij slechts verkoos. Hij kon dan ook niet lang het bedroef de gelaat van Ducan voor zijn oogen zien. Hij zand hem weg, nadat hij zijn vader -overgehaald had, hem het getuigschrift, waarop de .trouwe dienaar alleszins recht had, te weigeren. Walter en graaf Richard zouden later die «ondankbaar- beid duur moeten betalen. Maar het geslacht der Van Hertensteins is altijd een bijzonder geslacht geweest, sprak de oude doodgraver, Toen het lijk van Eduard in den grafkelder werd bijgezet. Zij hebben nooit gedaan zooals andere menschen doen. Geboorte en dood. liet scheen wel dat in het huis van den ouden heer Moore het zonnetje van geluk nu lang ge noeg had geschenen. De feestklanken der trouwpartij waren nu ver vangen door jammerklachten. Men hoorde er niet meer op welluidende stem van den jongen graaf Eduard van Hertenstein, men hoorde er niet meer het vroolijke lachen van den knappen luitenant Mastland, van diens jonge vrouw Fan ny, van Theresa, maar zuchten en tranen. Reden te over. Eduard had men begraven in den ijzigen fa- in'lie-grafkelder der Van Hertensteins. Van George hoorde men sedent geruimen tijd niets en hoe langer hoe meer bekroop aller hart dc angst, dien men niet uit durfde spreken met woorden, dat aan George een ongeluk overkomen moest zijn. Dat verdriet en die angst waren, zooals van zelf spreekt, voor Fanny de grootste hinderpaal om haar geschokte gezondheid te kunnen her stellen. De dokter, als eenige mannelijke bezoeker van het droevig beproefde huisgezin, zorgde er voor dat op alle mogelijke manieren inlichtingen en uasporingen werden gedaan, die zouden kunnen 'eiden tot ontdekking van George, hetzij dan le vend, hetzij dood. Maar die pogingen bleven vruchteloos. Het eerste gedeelte van zijn reis was gemak kelijk na te gaan doch toen was hij vertrokken van een plaats, te voet, meenende in het volgen- ie dorp nog den postwagen te kui De auto werd door de locomotief naar den o- verweg teruggesleept en later door een politie auto op den weg gebracht. Ongeveer 3 jaar geleden is op denzelfden over weg, onder vrijwel gelijke omstandigheden, een dergelijk ongeluk gebeurd. GRIEP. Op Urk is de openbare school (de eenige aldaar) met 550 leerlingen voorloopig gesloten wegens het groote aantal zieke kinderen, laatst 320 ab senten. LAAG WATER. Een contrast. Als een sterk contrast bij vorig jaar is vermel denswaard dat te Papnerden, waar een jaar ge leden de dijk door het water bezweek, de Rijn thans zoo laag staat, dat een tjalkschip aan den uond zit en gelicht zal moe/ten worden. STEENKOLEN AANGEBOORD. Volgens „De Tel." is ten Noorden van Groenlo •en eteenkolenlaag aangeboord ter dikte van ruim anderhalve meter. De steenkool zou van uitstekende quialiteit zijn en zou een hoog gas- gehalte hebben. ZIJN KIND GEDOOD. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft terechtgestaan de havenwerker J. W. uit Maas tricht, die door de rechtbank aldaar wegens dood slag op zijn kind veroordeeld was tot 4 jaar ge vangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij zijn drie jarig dochtertje Henriejtte op het hoofd heeft geslagen en tegen een deur «of muur heeft eworpen, tengevolge waarvan het kind een sche delbreuk heeft gekregen en 8 dagen later is over leden. Verdachte ontkende. Zijn .vrouw had het ge daan, verklaarde hij, maar hij had de schuld op zich genomen. De vrouw daarentegen deelde mee, dat haar man het kind niet k-on uitstaan en bet meermalen mishandeld had. Haar man was dronken van de kermis thuis gekomen en had oen het kind uit het bedje genomen. De moeder zelf deugde echter ook niet voor het kind, zooals de advocaat-generaal opmerkte. Het meisje was reeds tweemaal uitgehongerd in het ziekenhuis opgenomen. Buurvrouwen vertelden voor het Hof da,t ze le moeder hadden hooren roepen „Loopen moet Daarop volgde een bons alsof hot kind viel. Bewoners van aan den weg gelegen pachthoe ven herinnerden zich duidelijk, op den aangege ven dag den jongen officier te hebben zien voor bijgaan langs den Rijksweg. Een officier kwam daar niet zoo dikwijls voorbij, zoo verklaarde men aan de politie, en de beschrijving, welke zij van den jongeman gaven, stemde geheel en al overheen met het signalement van den vermiste. Maar in het andere dorp was hij dien dag niet angekomen en de koetsier zoo goed als de pos tiljon en anderen, reizigers van den postwagen, wisten me;t alle zekerheid mede te deelen dat zoo iemand met hen de reis niet had meegemaakt. De dokter verborg den vruchteioozen uitslag zijner pogingen aan de beangste familie hij troostte ze voortdurend met de ijdele hoop, waar in hijzelf geen vertrouwen koesterde, dat van- lng of morgen een alles verduidelijkende oplos ing van dit geheim zou plaats hebben. Wij zijn eenige maanden verder. In het huis van den heer Moore hoort men het zwak geluid van een schreiend kinderstemmetje; de jonge officiersvrouw is moeder geworden van een allerliefst meisje met blond haar en blauwe oogen, waaraan men bij den heiligen doop de namen gaf van Everdina Georgette Fanny. Vooreerst toch moest zij heeten naar den ede len jongeling, die, hoe geheimzinnig ook, beloofd bad, voor haar te zorgen terwijl zij voorts do namen moest dragen, aldus oordeelde dokter Berghuis, van vader en moeder. Maar zooals het meer gebeurt, niet de eerste, noch ook de tvveede, doch de derde zou de ge bruikelijke naam der kleine zijn Fanny, niets meer, niets minder. De jonge moeder scheen de ziekte, waaraan zij voor de geboorte der kleine lijdende was, te bo ven te komen. Was het misschien, dat het zien van het lieve engeltje, dat God aan deze treu - r ..de familie had geschonken, haar gemoed weer opbeurde Of herleefde in haar de hoop, dat haar man vellicht reeds heel spoedig weer teruggevonden zou zijn Of wel, dat zijzelf hem naar zijn garnizoens plaats zou kunnen vólgen

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1