Het gestolen Kind. I8e Jaargang. Dinsdag: 18 Januari 1927. No. 5. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 8 WIERINQEN EN OMSTREKEN kWIERINGER COURANT» J. BOSKER, WIERINGEM UITGEVER i VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG cd VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIöN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAVi Hippolytashoaf TeleL IntMCMUL Na. MODE. TWEE AARDIGE JURKJES. De etalages hebben volgestaan met buitenge woon aardige jurkjes in den laatsten tijd, want hst spreekt vanzelf, dat er altijd kans bestaat, dat een vriendelijke oom of tante met Kerstmis of onder de Kerstvacantie zijn nichtje een mooi jurkje ten geschenke geeft voor de feestdagen. En als het jurkje niet ten geschenke gegeven •wordt, dan blijft altijd nog de hoop, dat m-oeder de uitgestalde modellen goed bestudeerd heeft en dat zij ze, voor den halven prijs zal maken, wanneer zij bij de Januari uitverkoopen goed- k-v>p stof gekocht heeft. Het is goed een oog open te houden, vooral met betrekking tot taffetas, want taffetas is zeer in trek voor kinderjurken en er worden groote partijen van verkocht bij de opruimingen, en men heeft er niet veel van noodig om een aardig avondjurkje voor de meisjes te maken. Men doet het beste om een model te kiezen met wijd rokje, en een gladzittend lijfje, in navolging ▼an de cronoüne costumes, die wij zelf dragen, want een jurkje van dat model staat bijna ieder meisje uistekend. Neem bijvoorbeeld, het jurkje, afgebeeld on der No. 1245. Het is gemaakt van licht geel taffe tas en de eenige garneering bestaat uit gerimpel de strookjes van hetzelfde, die onder langs het rokje en boven langs den leuken kraag, die in plaats van mouwen, juist over den schouder valt gezet worden. Het lijfje zit strak en wordt een tikje ingenomen door zijdelingsche plooitjes in de taille, terwijl de wijdte, van het rokje in eeni ge series groote en kleine plooien wat wordt in geperkt. Het andere jurkje, No. 1246, wordt gemaakt van grijs-blauw crepe en wordt gegarneerd met borduursel in zilverdraad, terwijl een smal zil verlint om de manchette en den halls wordt ge legd. Den doorgestoken ceintuur in de taille zorgt voor een juiste verdeeling van de wijdte van het rokje. Men merke vooral op de zeer mo rt feuse noot, die in het geheel gebracht wordt door do zeer wijde mouwen, welke bij den pols strak om de hand sluiten. Knippatronen zijn verkrijgbaar voor beide jurk jes onder opgave van No.'s 1245 en 1246. Men ge- FEUILLETON. li OO No. 8. Dit is zeker dat eens op een morgen dokter Berghuis toestond, dat zij een uurtje in den zon neschijn vertoefde vóór de vriendelijke ouderlij ke woning. Theresa verheugde zich hartelijk over dezi ver andering. De genezing is niet ver meer af, dacht zij Helaas I dacht de nu er helderziende dokter 't Is de dood, die zich niet lang meer zal laten wachten. Weken gingen voorbij en de stille zieke ver zwakte al mee en meer. Alle hoop was vervlo gen. Iedereen wist dat zij sterven zou, behalve de oude blinde grijsaard, die uren lang aan het bed van zijn geliefde dochter zat, met haar hand in de zijne voor haar biddend. Het was een vreeselijke slag voor mijnheer Moore, toen dokter Berghuis hem op zekeren dag met zich mede nam in den tuin en hem zoo zach mogelijk mededeelde, dat zijn dochter niet meer dan eenige uren te leven had. Geen hoop meer stamelde de oude adju dant geheel ter neder geslagen. O, zeg mij toch dokter, dat er nog hoop is, God zal zoo wreed niet zijn een ouden vader zijn laatsten stenu te ont- neman. En Theresa dan sprak de dokter ernstig. Ja, da,t is wel zoo. Maar toch, wat gij mij daar zegt valt mij als een loodzwaren last op hals. Laat mij, laait mij alleen. De dokter verliet hem. Terwijl de oude man weende en bad, luisterde Theresa, zich tegen haar droefheid verzettende, in stilte naar de hij gende ademhaling harer zuster. Zij weende niet. haar tranen hadden niet kunnen vloeien. Vergeeit mij niet als ik weg zal zijn, zuster, sprak de stervende vergeef mij het verdriet en den angst, die ik u veroorzaakt heb. Mijn kind, voegde zij er piet zachte stem bij, mijn kind, waak over haar, wees haar tot moeder. Spoedig lieve den leeftijd (van 6 14 jaar) op to geven. De kalgelden werden gelegaleerd aan de Zaan- K( sten 55 cents per stuk. damsche Harddraverijvereeniging. UIT 'T ZANDT, fiij koninklijk besluit van 12 Januari is aan de gemeento ',t Zandt oen voor schot verleend ,tot een maximum van 4280, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeen te uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed do8r landarbei ders, ter uitbetaling van het door twee landar beiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. MARKTOVERZICHT. In ons marktoverzicht van verleden week deelden wij iets mede over den gang van den han del van vetvee in 1926; wij willen nu eenigo cij fers opgeven van onze uitvoerhandel in runderen in dat jaar In 1925 werden er 7207 melk- en kalf koeien uitgevoerd tegen 2523 in 1926. Onze grootste afnemers waren België, Frank rijk, Italië en Spanje. Jongvee van 1 jaar en ou der ging in 1925 ten getale van 2107 en in 1926 van 1310. Onze grootste afnemer was Italië met 428 stuks. Van jong vee beneden 1 jaar ging in 1925 o ver de grenzen 2849 stuks en in 1926 2713; hier van gingen naar Italië 1330; naar Spanje 513; Ar gentinië 257 en Brazilië 73; Een volgedne maal zullen wo iets mededeelen omtrent wolvee. Van wolvee gesproken, dat had op Donderdag 13 Januari .te Schagen een goede dag. Wij had den de markt nog niet bereikt of wij hoorden al dat er vette lammeren waren verkocht voor f31 een prijs, die na de Engelsche sluiting nog niet be steed was. Weide-overhouders liepen van f20 tot f 25.50; oude vette schapen waren ook duurder f 27 a f 38; Overigens was de markt iets lager. Vette koeien, le kw. krap aan f 1; 2e kw. f 0.80 a f 0.90; 3e kw. f 0.50 a 0.60. Veel kwal was er-niet Vette varkens waren een paar cent lager, wat niet mee viel. Een tiental werden verkocht voor Thoville, Frankrijk. PROVINCIAAL NIEUWS- WINKEL. De heer KI. Breebaart Jz. alhier, se dert jaren lid van Ged. Staten van Noord-Hol land als afgevaardigde voor de Crijheidsbond, wenscht voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. HEEMSTEDE. Tusschen een mangel. Een 17- Ijarig meisje uit Bennebnoek, dat werkzaam was op een atoomkwekerij alhier, is met de hand in een mangel geraakt. Het lichaamsdeel werd zoo ernstig gewond, dat het vermoedelijk geampu teerd zal moeten worden. HAARLEM. Aan de gevolgen van zijn val overleden. De monteur T. Eikenaar uit Schoten die bij de werkzaamheden alhier voor de electri- citeii der spoorwegen uit een mast viel en daar bij een hersenschudding opliep, is overleden. SCHAGERBRUG. Alhier werden 5 rijwielen in beslag genomen, wegens het gemis van het ver plichte rijwielbelastingplaatje. Te Schagen een zelfde getal. SCHAGERBRUG. Bij den heer B. Schrijver al hier werden in den nacht van Dinsdag op Woens dag 1.1. 30 jonge, aan de leg zijnde kippen gesto len. Bij de politie is aangifte gedaan. St. MAARTENSVLOTBRUG. Bij den heer J. Bioersen alhier werden, vorige week ook een 40-tal kippen ontvreemd. IJSCLUB OPGEHEVEN. Te Zaandam is Zaterdag de vereeniging „De IJsclub", ter onderscheiding van andere clubs de Groote IJsclub" geheeten, udt gebrek aan be- langstelllng opgeheven. zal zij niemand anders dan u op aarde hebben. Gij belooft mij dat, nietwaar Ik beloof he.t u. Als de hemel u aan ons ont neemt, zal ik mij geheel aan uw kind toewijden, Ik zal het liefhebben, zoo als ik u heb liefgehad. De stervende sloeg haar armen om den hals harer zuster, en kuste haardaarop richtte zij zich met een uitdrukking van angst en schrik overeind. En vader riep zij uit. O, Theresa, beloof mij bij de herinnering aan onze kindsheid, bij de liefde, die wij als zuster elkander toedragen, bij alles wa,t heilig is op aarde, zweer mij als zuster, dat gij voor onzen vader goed zult zorgen Theresa beloofde dat zonder zich te bodenken, zonder aarzelen. Het was ware heldenmoed, die besloten was in het hart van dat anders zoo la llende en vroolijke meisje. Ik dank u, sprak Fanny met een glimlach', gij hebt een goed en edel hart, zuster. Als mijn kind in het leven blijft, zult gij het somtijds naar mijn graf brengen, gij zult het zeggen dat Ik op 1 ntig jarigen leeftijd overleden ben, zonder den ♦iid gehad te hebben om gelukkig te zijn. Gij zult mijn dochter verhalen hoeveel ik geleden heb. De oude heer Moore trad de kamer binnen. Toen hij haar uitgeteerde amren om zijn hals voelde, barstte hij in luid snikken uit. 't Was hartverscheurend om te zien hoe de arme blinde met de hand het gelaat van zijn aangebeden kind betastte, als om haar trekken In zijn geheugen o brengen. Vergeet mij, vader, en schenk mij uw zegen, fluisterde Fanny. - Ik zegen u, Fanny, voor uw liefde, uw ge hoorzaamheid, uw toewijding. De stervende keerde zich naar zuster. Theresa, steun mij in uw armen. Gij zult u uw belofte herinneren, nietwaar T Vaarwel lievelieve zuster. Een engelenlachje vloog over haar lippen, zij strekte de armen uit, als zag zij een geliefd beeld, dat haar riep en de laatste ademtocht vloog over haar lippen. Wij leggen de pen neder, tranen kunnen niet beschreven worden. Het afgewezen aanzoek. i BUITENLAND. DE WRAAK VAN EEN TER DOOD VEROOR DEELDE. De rechtbank te Isjtip in Servië had onlangs twee Bulgaarsche komitadsji's ter dood veroor deeld, daar zij in 1921 hadden deelgenomen aan een aanval op een Servisch dorp. Tone de boide veroordeelden dezer dagen ter dood zouden wor den gebracht, eischten zij als laatste gunst af scheid te mogen nemen van enkele hunner me degevangenen. Dit werd toegestaan. Hierbij beet een van de ter dood veroordeelden een andere gevangene een stuk uit de wang, daar deze een voor hem bezwarend getuigenis had afgelegd. Toen de beide veroordeelden tenslotte naar de plaats van de executie werden gebracht, trok de zelfde veroordeelde plotseling een mes, dat hij in zijn stroozak verborgen had gehouden en stak het den cipier in het lijf. Een gendarme, die den cipier te hulp snelde, werd eveneens zwaar ge wond. Een groot aantal gendarmes was noodig om zich van de veroordeelden meester te maken en hem naar de plaats te brengen waar zij ten slotte zijn terechtgesteld. EEN KRASSE OUDE. Te Barkstene vierde dezer dagen zekere Geor- ge Cant zijn 103en verjaardag. Cant is een volkomen autodidact. Als boeren jongen moest hij reeds op 5-jarigen leeftijd „in zijn onderhoud voorzien". Hij kreeg (toen een penny en een stuk zwart brood per dag. Ofschoon hij het afgeloopen jaar nog wat gras maaide en wat aardappels plantte, heeft de dok- tei hem thans, zeer tot zijn spijt, lichter werk voorgeschreven. DE EERSTE VLIEGER. In 1560 onthoofd. Volgens een bericht uit Straatsburg zouden er in het Petrogradlsche Kremlin documenten ge vonden zijn over den eersten vlieger, die bestaan heeft. De onderzoeker, die dezer dagen uit Mos kou te Straatsburg teruggekeerd is, heeft met die documenten aangetoond, dat in 1560 een Rus, Nikitojka genaamd, een glijvlucht maakte van den top van den toren van Alexandroskaja Slo- boda kathedraal in tegenwoordigheid van tsaar Iwan den verschrikkelijke en veilig neerkwam op het voorplein vna de kathedraal. Nlkitsjka had een paar vleugels aan zijn ar men bevestigd en hield een parechute in de han den, waardoor hij den hodem veilig bereiken kon. De menigte, waaronder zich een Engelsche missie bevond, barstte bij het zien van dit „won der" in gejuich uit, maar de tsaar werd hevig verontwaardigd, beval den uitvinder voor hem te brengen en zei„Deze man is een toovenaar en zijn uitvinding is een bedenksel van den dui vel. Menschen zijn geen vogels en daarom mogen De tijd ging over die droefheid, eveu als over alle gebeurtenissen dezer wereld voorbij. Het vroeger zoo vroolijke huis was nu stil en droevig. De eenige wandeling, die de grijsaard deed, was naar het graf zijner zoozeer geliefde dochter Fan ny, het schoone kind, dat den .tijd nog niet gehad had het leven .toe te lachen. Eén vriend was mijnheer More en zijn dochter toch overgebleven, Charles, Graham, die geen dag voorhij liet gaan zonder hen een bezoek te brengen. De jonge pachter Thijs Franken was ook een trouw bezoeker, tot groot verdriet van zijn moe der, die zich aan den adel verbonden rekende, sedert haar zuster huishoudster -op het kasteel w as. De gedachte dat haar zoon, die naar de rijk ste partij in Pachtveld kon dingen, zich zooals zij hem noemde aan die kleine bedelaarster, van een Theresa het hof maakte, kon haar eigen liefde niet best verdragen. Maar door een zonderlinge tegenstrijdigheid raakte zij geheel in woede wanneer men in haar bijzijn durfde zeggen, dat Charles Graham, de jonge organist, eerder door de arme officiers dochter tot man genomen zou worden dan de rij ke en schoone Thijs. Graham had door zijn warme verdediging van Fanny en haar zuster een groot gedeelte zijner leerlingen verloren en toen de betrekking van or ganist van het stadje Mansburg hem nu aange boden werd, nam hij die aan. 't Viel hem zwaar de plaats te verlaten waar zij woonde. Hij begaf dch dan ook eiken dag naar het huis van den adjudant, die hem vriendschappelijk ontving Theresa lachte hem vriendelijk toe. Dikwijls had hij beproefd aan Theresa alleen tr zeggen, wat zijn hart gevoelde maar hij be merkte weldra, dat zij zorgvuldig alles vermeed wat aanleiding kon geven tot een gesprek onder vier oogen. Zij bemint Thijs, dacht hij met spijt, Het toeval was hem eindelijk gunstig. De moe der van Franken had haar zoon half gedwongen haar naar een kermis in de buurt te vergezellen en Theresa had toevallig diezelfden avond eenig afgemaakt werk thuis te brengen. Gij kunt niet alleen gaan, kind, sprak mijn heer Moore i het is reeds laat en do weg i9 lang. zij geen vleugels dragen." Hij gaf onmiddellijk last den vogelman te fnt- hoofden..en de ongelukkigo eerste vlieger Ni- kitsjka moest zijn uitvinding met den dood ba* koopen. Se non vero BINNENL. NIEUWS. BELASTINGONTDUIKING. Een landbouwer uit Klaaswaal, P. den H., if/m voor de Dordsche Rechtbank gedagvaard we gens het doen van onjuiste en «onvolledige o®Ra- ven als belastingplichtige bij de invulling z|ra$r biljetten voor de inkomstenbelasting en wel ovor de dienstjaren 1 Mei 1924—30 April 1925 en 1 Mei 192530 April 1926 de te weinig opgegeven be dragen waren niet enkele guldens, doch volgens het onderzoek van den Rijksaccountant bedroe gen die respectievelijk 4739.54 en 3660.17. Verdachte bleef bij zijn voor den rechter-cJi* missaris afgelegde bekentenis. Als getuige werd gehoord de inspecteur dar be lastingen, die verklaarde de beide aangiftebiljat ten te hebben ontvangen. Hij had aan den Rijké- dccountant opdracht gegeven een «onderzoek te stellen bij verdachte, in verband met zijn aan giften. Getuige verklaarde, dat sinds de door verdaeR- te gepleegde fraude bekend was geworden, oen 30-tal landbouwers uit de Hoeksche Waard, ge- wetensgelden 'als te weinig betaalde belasting hadden ingezonden. De getuige, koopman, kassier te Oud-Beierland verklaarde, dat door verdachte gedurende ge noemde jaren jaarlijks een bedrag van 4500 aan coupons van effecten was ontvangen. Het O. M. gaf te kennen, dat door verdachte een ernstig feit was gepleegd, dat «onder da land bouwers in den Hoekschewaard indruk heeft eemaakt, zooals uit de verklaring van den In specteur der Belastingen blijkt. Spr. was van meening, dat in deze geen geldboete, maar ge vangenisstraf moet worden opgelegd, en requi- reorde tot vcroordeeling van verdachte tot 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger verzocht met het oog op ver- dachte's leeftijd en zijn gebrekkigen toestand (verdachte beweegt zich op krukken) oplegging eener geldboete of voorwaardelijke veroordeel Ung. - EEN KUITENPRIKKER. Op de Laan van Nieuw Oost Einde to Voor burg is een meisje door een jonge man met ee« scherp voorwerp in een been geprikt. ZOUT IN NEDERLANDSCHEN BODEM. Een laag van meer dan 300 motor. Nadat reeds bij de boring Hupsel welke door ds Nederlandsche Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken „Heerlen" ten Noor den van Groenlo wordt uitgevoerd, een zoutlaag ter dikte van bijna honderd meiter was aange hoord heeft volgens de „Tel." deze Mij. thans bR haar boring Meinsink, ten Westen van Groenlo, een zoutlaag aangeboord van meer dan 300 mo tor. Het onderste gedeelte van de zoutlaag is aoq niet bereikt, daar de boring zich nog in het aoul bevindt. Hoeveel de dikte van de zoutlaag de 300 meter zal overschrijden, valt n-og niet te zeggen, Ter vergelijking diene, dat do dikte van do zout* laag die thans is aangeboord, gelijk is ongeveer aan driemaal de hoogte van den Utrechtschelf Graham zal u vergezellen. Theresa gaf geen antwoord. Ik ben een weinig haatzuchtig geweest sprak de jongeling, toen zij hot pad naar de kerN insloegen. Ik wist, dat mijn bijzijn u tot la9t zou zijn, Theresa, en toch heb ik het niet over mij kunnen verkrijgen neen te zeggen, 't Is zoo lang dat ik op een gelegenheid wachtte. Niettegenstaande de «onverschilligheid, dia zR v 11de voorwenden, beefde het arme meisje herig. Zij raadde wat haar vriend verlangde te zeggen. Gij weet, dat ik u bemin, hernam Charles n* een oogenblik zwijgens, maar hoe innig, boe tee- der ik u liefheb, dat weet, dat kunt gij niet we ten. Ik was nog bijna een kind teen dat gevoel reeds in mijn hart opkwam gij waart nog een zeer jong meisje, vroolijk en zorgeloos. Hóe dik wijls hebben mijn makkers mij een droomer, een druiloor genoemd, als ik hen verliet om in de een zaamheid beter aan u te kunnen (Tenken. O, dat varen gelukkige droomen. Van knaap ben iK man geworden en mijn liefde is met de jaren toe genomen mijn hart is er geheel van doordron- een geworden, zoodat er geen plaats voor ieta anders overgebleven is. Maar gij zult mij niet te- rugstooten, nietwaargij hoort mij bedaard, zon der toorn aan ik beleedig u immers nieft, The resa Mij beleedigln sprak zij zacht, wie ziou niet antwoordden op zulk een liefde Hij sidderde geheel om de woorden waarop zij v aren uitgesproken. Mijn vriendin Theresia, mijn geliefde, ik behoor u, heel en al toe. De betrekking, die ik ga aanvaarden, gevoegd bij het weinige, dat ik van mijzelve bezit, geeft mij de zekerheid in on- ze behoeften te kunnen voorzien. Ib ben jong, iK heb een weinig talent, als gij wildot, zouden wij gelukkig kunnen zijn. Uw vader zou ons niel verlaten. Ik zou hem tot zoon verstrekken en dé kleine Fanny, het door u aangenomen kind uwe* zuster, kimt gij toch ook bij u houden. Nooit, ge durende uw geheele leven, zal het u berouwen, mij bemind te hebben. Ik zou een lafaard, een ou» dankbaren moeten zijn, zoo ik u ooit een enkelen traan deed storten. Lieve teeder, geliefde There sa, stemt gij toe Wordt VervolgG.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1