Dom. Deze laag bestaat uit helder wit keuken zout. VALSCHE BELASTINGAANGIFTE. Voor de rechtbank te Assen stond dezer dagen terecht een landbouwer uit Odoorn, die voor heit belastingjaar 1926 zijn aangiftebiljet voor de Rijksinkomstenbelasting -onjuist heeft ingevuld tn aan den Inspecteur der Directe Belastingen te Emmen heeft doen toekomen. In heit biljet was -door hem vermeld, dat zijn inkomen in he.t kalenderjaar 1925 5053.97 had bedragen, terwijl hem bekend was, dat bedoeld inkomen circa 5000 meer had bedragen. Het O. M. eisch,te een maand gevangenisstraf. Dezelfde verdachte heeft op zijn aangiftebiljet voor de vermogensbelasting ingevuld, dat het vermogen in 1925 52.200 bedroeg, terwijl geblc ken is, dat dit f 108.000 bedroeg. Het O M. eischte 14 dagen gevangenisstraf. ROOFMOORD TE DEN HAAG. Maandagmorgen is te 's-Gravenhagc, in het pt-rceel Bezuidenboutscheweg 165a, waarin is gevestigd de manufacturenhandel van den heer Wilk, een roofmoord ontdekt. Toen de twee kinderen van den manufac,turier die Maandag op de markt stond met zijn kraam thuis kwamen uit school, vonden zij in de keu ken hun moeder dood liggen in een grooten plas Moed. Wanorde in de keuken wees op een voorafge gane worsteling. In de kamer bleken kasiten enz. opengebroken, wat duldde op roof. De politie en justitie waren spoedig ter plaatse. Dadelijk na het ontdekken van de misdaad is de manufacturier gewaarschuwd. Bijzonderheden ontbreken nog. AUTO TE WATER GEREDEN. Drie personen verdronken. Ten gevolge van den dikken mist is Maandag avond aan den A-weg te Groningen een auto in het Hoendiep gereden. In de auto zaten drie hee- »en en twee dames. Twee heeren konden gered worden. Twee dames en een heer zijn verdron ken. De namen der slachtoffers zijn nog -onbe - kond. De Chauffeur is gered. LUCHTVAART. VLIEGONGELUK BIJ HELDER. Maandagmiddag ,te drie urn* is een Panderland- vliegtuig bóven het vliegkamp De Kcoy nabij" Helder neergestort, waarbij de bestuurder, de korporaal-konstabel Lievense, ernstig werd ge- w end. Omtrent de oorzaak van het ongeluk kunnen wij mededeelen, dat dit kleine, uiterst lastig te besturen vliegtuig op 50 m hoogte in een z.g. vril le raakte en in den Z.W. hoek van het vliegter rein den grond raakte. De bestuurder werd per ziekenauto naar het Marine hospitaal vervoerd. Het vliegtuig is vernield. WIERINGEN. VIII. Nog altijd bevinden wij ons aan boord en va ren langzaam, in O.N.O. richting het Zuiderzwin op. Het scheepsvolk, de kooplieden en wij als gasten, hebben het middagmaal, bestaande uit grutten en wat brei, bereid met schapenmelk ge nuttigd en worden verkwrikt door een- potje ger stenbier, de algemeene drank van dezen tijd. Het schaapvee, de koopwaar onzer handelslui, dat in het benedenruim geborgen is en de raven in hunne kooi zijn ook van het noodige voorzien en het dek is netjes afgespoeld. Kortom onze schipper en diens gezellen zorgen uitstekend voor alles wat zij medevoeren. Op het vei zoek van de kooplieden om de Mol- leger of anders de Westelinga in te varen, ant woordde de schipper echter kortweg „dat doen wij niet." Wij kunnen er slechts met „hoogwa ter" binnenvaren, en zouden er dan weer te mid dernacht aan den grond liggen en dat in een ten Noorden gelegen geulbekken" neen, aldus onze schipper, wij varen bij de Zoog (thans de Zeug) om en ankeren in het Kleine Zwin. (Thans het Zwin in den Oosthoek van Waard Nieuw- land). De vloed brengt ons er van Zelf. De Felua- menschèn, gemoedelijk als zij zijn, lagen ztfch volgaarne bij de zienswijze van den schipper neer en aanstonds ging het gesprek wéér over alles wat in de omgeving werd opgemerkt. In tegenstelling met het landschap dat het ei land Wiron oplevert, wiens groenende stranden, met tal van bosschen en boschjes als achter grond, in breede helling zeewaarts afdalen, zien wij aan de andere zijde de grauwe, vieze heuvels, gevormd door doode boomkruinen, omfloerst door een dicht netwerk van aangedreven flab en zeegras. Aan de overzijde van het aldus'omschre ven droeve landschap van Ljud-warda, aan de overzijde van het Vlie is oogenschijnlijk nog ee- nig leven te zien, doch het is slechts dood en ver derf, dat daar door vloed of ebbe voortgedreven rondwaart. Eertijds bevonden zich daar de machtige ei ken-wouden de voorraad-schuren van de Friesche scheepsbouwers. Thans, door de golven ondermijnd, vormen deze eiken-bosschen, door hunne saamgegroeide boomwortels, geheele eilanden. Deze boom-eilan den nu, stevenen, wanneer de machtige takken door de stormwinden worden aangetast, als een schip heen en weer. En als de zeeman daar, door nacht of getij -overvallen, moet ankeren met de ankerplecht als naar gewoonte, naar de wind gekeerd, drijven deze eilanden, door de vloed in den stroom gebracht, op hem aan en drukken zijn schip, zoo de wind hem ongunstig is, op het strand of in den moerasgrond. En dan, aldus vervolgt onze schipper, dan is men, 5900 men er levende afkomt, overgeleverd aan de willekeur van de ambtsdragers die daar aan den Overoever, nog wel „in naam des Keizers het recht van „zeevang" uitoefenen. Voorheen was „het Hof van Jus Naufragü" het Keizerlijk recht van zeevang op de Stran den) gevestigd óp Grebbe. Sedert het vergaan van deze voorhaven, bleef in het onmetelijke moeras sengebied. waarin de gansche Vlie- en Zwinoe vers waren herschapen, slechts Wiron over, aan Welker Oostpunt men kon landen en welks bin- nenzwin achter de ZoogdUanden de eenigste vei lige ligplaats bood. En zoo werd op den O ver- Oever overgebracht het Hof van Jus Naufragü, het recht recht van Zeevang, destijds voor en in naam des Frieschen Koning Radböuds, nu ech ter door Keizer Karei aan de Utrechtsche Kerk overgedragen, uitgeoefend: „Zoo1 wie aan de oevers en stranden van het Vlie of daar buiten mocht stranden of schipbreuk lijden wordt zno mogelijk, gered, verzorgd en verpleegd cn schip tn goederen zoo mógelijk geborgen. Het beding is wijders dat de aldus aan wal gekomenen of gebrachten de lijf-eigenen worden en de aldus geborgen goederen het eigendom zullen zijn van hem aan wien het strand in eigendom be hoort ,o»f aan wien de uitoefening van het zee- vangsrecht is toegewezen. Hopenlijk zal de nieuwe rechthebbende, de utrechtsche kerk, haar recht op mildere wijze toepassen, op dat den Over-oever niet zal deel achtig worden, den vloek, die in het oog van den zeeman lag op de plaatsen, waar te voren dit recht op de meest barbaarsche wijze moest wor den uitgeoefend. Als slaven werden ze verhandeld, de stum- perts, die moegezworven hier in veilige haven meenden te landen, vervolgde onze schipper bit ter. En dan kwamen de tongen dor zeelieden los en volgde hun omslachtig verhaal. Eeuwen is het reeds geleden, toen onze voorvaderen, de k.-ene Usipeten, door den Romein ter krijgsdienst verplicht, in dienst dezer wereldverovcraars naar Brittanje werden gezonden. De nek dezer vrije Germanen boog zich echter maar al ite weer barstig onder het opgelegde juk en zij achten hunne blonde lokken niet gewassen om ze met den opgedrongen Romeinsche helm te dekken. Zij werden des niet te min in groote getale vervoerd naar he,t Noordeinde van het Britschc eiland, om het gebied tegen de Schotten te veroveren, doch gisten zich meester te maken van een gedeelte 'der vloot om daarmede ander maal de Oceaan over te steken en in Nederger- manië, waar zij zich tegen de Romeinen veilig waanden, te landen. Maar de winter wa9 geko men. De zwervers, aan volle ongenade van een wild «eizoen en een woeste zee overgegeven en geen zins zeelieden van aanleg of opvoeding, hadden nu 'n zwaarderen strijd met de elementen dan vroeger met hunne natuurgenooten. In een stikdonkeren nacht, waarin de woeste golven niet van de zwartbewolkte hemel waren te onderscheiden, wierp de loeiende storm hunne vloot uiteen. Van de meesten hoorde men niets meer. Maar toen de manschappen der bij elkan- ler gebleven schepen eindelijk den van „Norder" zoo vurig afgesmeekten morgen zagen aanbre ken, lag het land voor hun «oog. De kust van Texla was bereikt. Nog grooter echter dan hel gevaar der woeden de elementen, in volle zee, was dat der verrader lijke bollen in het zeegat, het bekken van het Vlie Wild kampten de aanstnoomende en keerende golven der branding met elkaar en verloren ha re brullende koppen in zwalpend schuim en zij zv\eepten de ontredderde vaartuigen al nader Ie gevaarlijke banken nabij. Van sommige schepen waren de zeilen aan flarden geslagen en moesten de riemen worden genomen. Dc bemanning was echter uitgeput en hunne armen misten de kracht om op te trekken tegen den geweldigen gang van den vloed. Zco werden ze naar binnen geslingerd om andermaal ien strijd te moeten aanbinden tegen de reusach tige boom-eilanden die losgerukt van de eiken wouden, den weg versperden. Al verder drongen de voorstevens tusschen de machtige grijparmen der boomwortels en de wilde Noordwester drong hen tenslotte meedogenloos de Friesche gron den op, waar de Noorsche zwerfsteenen weldra de bodem hadden doorgedrukt. De dag was echter nu voorhanden en als de zon door het wolkenfloers zou zijn heengebroken, zouden de zwervers, aldus was hun hope, wel worden opgemerkt. Zeer zeker, want de mannen van het Zeevangs gerecht, belust op buit, waren reeds uitgevaren. En de redding had plaats en opname in de Schans-huizen volgde en aan de verpleging wer den alle zorgen besteed. Het „Hof" zorgde voor alles, ook voor de rui me belooning der „redders Immers tegen hoo- gc bedragen werden de stumpers na hun herstel weder uitgeleverd aan doRomeinen. Voor een goede verzorging bestonden dus alle reden. Niet allen echter zouden dit wreede lot onder gaan. Krachtige en welgebouwde jongemannen ble ven als lijfeigenen ter beschikking van het Hof. Zij ontvingen van dit Hof vrouwen, terwijl de ildus gekweekte afstammelingen een leger van hofhoorigen vormden, waardoor het mogelijk werd de „opbouw" tot stand te brengen, die in volgende eeuwen plaats had. Voorwaar. In die tijden mocht in alle opzichten worden gespro ken van „het onherbergzame strand." En hoe zal het nu onze over-Oevenaren vergaan aldus onze schipper na zijn omslachtig ver haal, wanneer gewapende benden van de Noor mannen hier binnenvallen en stranden Daar kunnen zij plezier van beleven Ons schip was .tot de voorlanden van Wiron genaderd. (Wordt vervolgd. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Mijn beste brave Harm! Die wat zeit heeft ook wat te verantwoorden Dat kom ik nou an de weet! Wel, wel wat benne de maide bij ons gepikeerd, dat ik verleden week schreven heb van de maide op „sokke/' Begraip m u toch 's, ze kaike me niet meer an; heb ik deer nou zooveul an miszaid, Harm. Ik leet me hange as ik van sommige maïsies meer 'n maid make kan. Kaik 's hieronder: De nieuwe Taid: Zoo hebben én leeftijd én sekse hun eisch, Zal 't leven iets brengen van \t aaarsch Paradijs Ziezoo Harm, nou zulle de maisies toch niet meer denken, dat ik 'n verstokte ouwe brombeer hen; Sakkerju nee, ik kan me best indenken dat de jonges er soms om vechten; ja, Harm, er om vechten, adt doen ze bai ons. Als 'n Bheezander 't waagt z'n oogen naar 'n schoone van de Slui- zer Molcnvaart op te slaan, dan liggen 'n dozain denxgarders op de loer om de Breezander vrij- ferrh' af te rossen. Nou onder ons gezaid, vin ik dat wel wat „schunnig" en de Breozander boy's stellen nou vanzelf ok 'n legertje infanterie op om de vijand mores te leeren. N«ou nog 'n paar Chineesche vechtgeneraals Soen-T&jogan-Fang en Feng Yoe-Sjiang overkomme leete en de troe l ele kunnn^pok hier beginnen. Wat ik£)*ggen wou, ik heb nou lezen hoe de griep in on» land komen is. I kzal 't je even ver tellen, want dat bericht is de moeife waard Het kwam door 'n man, die 'n verre reis had ge maakt, een hond en een kater. Er was een man, die 'n verre reis had gemaak,t. Toen hij thuis kwam, luste hij geen eten, sigaren koffie en thee Hij beliefde alleen maar cognac en „dubbele". De dokter die kwam, zei: 't Is griep Dat is het voorspel van een belangrijke gebeur tenis in ons land. Het land was gelukkig en goed en er heerschte geen ziekte. „Als man tot man wat derik je ervan Zeker, we motte met den taid mee, maar alles heb zain grenzen. --Ik zeg het met den dichter Geen kind is 't, dat niet stoeien kan, Geen knaap is 't, die niet zwemmen kan, Geen jong'ling, die niet kussen kan, Geen meisje, dat niet blozen kan, Geen vrouw is 't, die niet koken kan, Geen man is 't, die niet rooken kan, Geen oma, die niet boeien kan, Geen opa, die niet kou.ten kan. .Vaar stoeien en zwemmen, die passen niet zaam Wél kussen en blozen in eerbaarheids naam Ook koken en rooken verdragen zich slecht, Wél kouten en boeien - dan is höt pas recht - De man bleef thuis en hij kreeg bezoek van ien journalist Hallo, hóe gaat 't -Dank je; ik ben verkouden ,zei hij. Hadsji, had sji toen de nieswolk over den journalist was heen getrokken, namen zij afscheid. Op straat liep een hond langs de jas van den journalist; en hij snuffelde met z'n neus in de neergelaten nieswolk. Toen tippelde hij naar huis en kreeg voor de deur den kater van de overzij in den staart te pakken. De De nond liep de trappen op. -- Bello, ga mooi zitten, zei de baas. En toen hij mooi gezeten was, kreeg hij 'n koekje. Hij hapte hel koekje van den baas z'n hand. Een gedeelte van de griepwolk die aan den houdenneus hing verhuisde naar den menschenhand en de m'n- hecr krabde op z'n neus, waarop 'n vlieg zat Een deel van de nieswolk die van den mijnheer, be doeld in de eerste alinea van dit schrijven, was neergekomen op den journalist, die den hond had besmet en den kater, en nu mijnheer's hand, be zette mijnheer's neus en het achterstuk van de vlieg, die hij eventjes raakte. De vlieg vloog naar de keuken en omhelsde de meid. De kater vlucht te voor den hond weg naar zijn huis; daar was bestuursvergadering van een dameskrans. --Gunst, wat 'n lieve poes, zeiden de dames en zij streken hem de griepbacillen bij duizenden van zijn rug De journalist toog intusschen naar de provinci ale staten; en boven op de perstribune niesde hij machtig. Een hecle nieswolk daalde neer in de zaal, waar zoo menig glimmend schedeldak dc overheid met waardigheid bestraalt. Een uur la Ier hadden tien menschen de kriebl in de keel. De staten leden kwamen thuis, na den portier van het Provinciehuis, de chauffeur van de taxi en den conducteur van den trein besmet te heb ben, en adn op de koop toe vrouw en kinderen de gezondheid benam. De dame9 van het kransje, die de bacillen had den gekregen van den kater, gingen naar huls Fon er van bezocht een nichtje. Daar het versch In het Nieuwjaar was, kuste tante haar nichtje en om van de schrik to bekomen, liet nicht dezen halve kilometer-wedstrijd deel te nemen. Hoewel zij geen prijs konden behalen, kwamen zij toch njet eere uit den strijd; immers Jan kwam no. 5 en Jo. no. 7 aan de eindstreep Onze huid® aan deze flinke kerels. GEMEENTE WIERINGEN. kus weer afkussen door een benijdenswaardigen jonkman. Die stond met een gelukkig hart, maar met een gezicht als een walmende lamp voor zijn klas: Hadsji jongens, hadsji op Sumatra hadsji zijn dg grootste rivieren hadsji Twee dagen nadat de «onderwijze geniesd had die door het nichtje met griep gekust was, dat besmet was geworden door de dames van het krasje, die den kater hadden gestreeld, welke vas weggejaagd door den hond, die met zijn neus had gesnuffeld aan de jas van den journa list, die in aanraking was geweest me.t den mijn heer in eersten aanhef bedoeld, schreven de bla den, dat het land door een griepepidemie was aangetast." Ziezoo, Harm, nou weet jij er al les van. De groete van TEUN ANNA PAULOWNA. -- Zondagavond gaf de Afd. Anna Paulowna R. I\. Volksbond een feestavond in de zaal van den heer Kossen met medewerking van de (t>ooneel- club „Excelsior" van Helder. De opkomst was zeer groot en de voorzitter, de heer Van edn Berg, sprak daar bij de opening z'n blijdschap over uit. Vervolgens werd dan opgevoerd het echte vlioqlijke kluchtspel „De MexicaaUische Zilver mijn, 'n aanschouwelijke speculatiekoorts in drie bedrijven. Geweldig sloeg het spel in, en wij kun nen ook niet anders zeggen: „alle nollen werden op uitstekende wijze vertolkt. Toch willen wij bij uitzondering een compliment geven aan Bertus Riem, de hoofdfiguur en zijn zoon Jacob. Beiden waren uitmuntend en de jonge Jacob belooft veel voor de tóekomst. Na elk bedrijf weerklonk een krachtig applaus De voorzitter bracht bij zijn sluiting hartelijk dank aan Excelsior voor het ge gevene en aan het publiek voor de aandacht. Een gezellig dansje kreeg men na. -Zondag j.1. trokken onze plaatsgenooten Gebr. Pennekamp naar IJmuiden om aan de tieneneen De aangekondigde uitvoering van 't „Vocaal Ensemble" in hotel De Haan op a.s. Zaterdag ia met hot oogop do in groote mate heersch®nd© griep, tot nadere aankondiging uitgesteld. - De Muziekvereeniging „Apollo" had Zondaga ond op haar entree-uitvoering in de zaal van Jurrie Lont te Den Oever een flinke opkomst te boeken. Dc vereeniging gaf een welverzorgd pro gr.imma ten beste. De muzieknummers werden zonder uitzondering flink ten uitvoer gebracht. liet blijspel „Mijnheer de Senator" bracht vele koddige momenten op het tooneel, waarom har telijk werd gelachen. Een gezellig en druk l al was het besluit van dezen avond. De arbeider K. Stadig, werkzaam bij de basalt loFserij te Den Oever kreeg gisteren een klap in het gelaat van een der stoomliercn. Onder het oog en bij do neus onstkxnd oen groote verwonding Dadelijk werd de getroffene naar Dr. Piccardt ver voerd, dlo de wonden hechtte. Hoewel hqt zich ernstig liet aanzien, zal Stadig toch zeer waar schijnlijk z'n oog mogen behouden. De Muziekvereeniging „Harmonie" heeft be sloten to Hippolytushoef een nationaal Concours te organiseeren voor Harmonie- en Fanfarecorp sen op 26 Juni en 3 Juli a.s. Half Februari zal „Harmonie" uitvoeringen reven voor kunstlievende leden. Behalve een con eert zal dan worden opgevoerd „Ynske", tooneel- spel in 3 bedijrven van Jan Fahricius. PRACHT D002EN LUXE POST 'XJjpAJÜit BOSKER' PAPIERHANDEL, H.HOEF I DE GRIEP e Jn Dost. gem. Oosterhout zijn de scholen geslo ten v egens de hee? schende griep. - Op de scheepsv erven to Kinderdijk wordt al les stil gelegd wegens de griep. In ,s Gravenzande komen ongeveer duizend gö- ullcn van griep voor PREDIKBEURTEN. DOOPSGEZ. GEM. Dinsdag 8 uur Godsdienstcursus. WoensdagavondZ'jsterkring Donderdagavond 7.30 Avondpreek. MARKTBERICHTEN. Opgavo van den marktmeester der kleine mark ten te Alkmaar, betreffende dc hoogste en laag ste prijzen van sommige artikelen. t Markten van Maandag 10 Jan. tot en met Za terdag 15 Januari. Kippen per stuk 1,25 i 2,75 Kuikens per stuk 0.75 a 3 Eenden per stuk 0.75 a 2 Ko nijnen per stuk 0.50 a 4.25 Eenden-eieren per RH) stuks 6.50 Kippeneieren (grooth.) per 100 f 8 a 8.90 idem (kleinh.) f 5.50 a 9 boter le soort por half Kg 1,05 a 1,20 2e soort 0.90 a 1 Slnchtdulvcn 0.15 a 0,20 Jonge kippen 1,50 ft 2.75. ALKMAAR, 17 Jan. 1927. Op do heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd 2e vette koeien 230 a 380 5 vet'to kalveren f 60 a 130 per ned. pond 1,40 a 1,60 28 nuch- tt ren kalveren slacht 10 a 24 559 vette var kens zware p. ned. pond 0.64 a 0.66; zouters p. ncd. pond 0.64 a 0.66. KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. „Het spijt mij vreeselijk" zei Mop, terwijl zij naar de gebroken eieren keek. „Oh, dat geeft niets, lieve kind", zei de oude dame. „Ik zal spoe dig weer van nieuwe eieren droomen." „Ach, zij is natuurlijk een kokkin 1" riep Bob uit. „Wel neen" zei de oude dame, ik ben geen kok kin ik heb een snoepwinkeltje en een oude kat, oen noode. Hier zijn we bij mijn winkel. Willen iiillie misschien even binnen komen De kinderen waren verrukt en zij hadden er voel plezier in om de oude dame een beetje te helpen met het afwegen van zuurtjes, voor al de kleine jongens en meisjes uit Droomland, die ze kwamen koopen en Bob bestudeerde angstvallig ieder gezichtje in da hoop, dat hij zijn eigen mooi "n verloren droom terug zou vinden. - Word! wvolgd

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2