let gestolen Kind. 18e Jaargang- Vrijdag; 21 Januari 1927. No. 6. I1||ËJ NIEUWS- EN AdVBRTENTIEBLAD VOOR SS! WIERINGEN EN OMSTREKEN BEEBED BUI PBRTÜRICÜ Tabaksfabriek ,.De Wakende L.oeuyv" J. E. K I 3 S J_,aat 12B - ALKMAAK BUUR BUL PRBIITiRiS igWIERMGER COUiMRTai COHN. J. BOSKER, WIERINGER UITGEVER 1 30, 70, 100, 120,140,150, 160.180, 200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. EEN OPVOLGER VAN JACKIE COOGAN. Het is bekend, dat Jackie Coogan te oud wordt voor de rollen, welke hij tot nu toe met zoo'n suc ces heeft gespeeld. Zijn opvolger wordt misschien ..Big Boy" Hij is drie jaar en heeft in Los Ange los zeer veel succes. VAN OUD TOT NIEUW. De voornaamste reden, die velen weerhoudt zich in het bezit te stellen van het vervoelmiddel van onzen tijd, de automobiel, vindt niet direct zijn oorzaak in de hooge aanschaffingskosten, maar meer in het feit, dat wij zouden kunnen aanduiden met he\t gezegde Bij een auto komt een auto. Het zijn juist de kosten van onderhoud benzine, olie, stalling en slijtage, die remmend op den lust van het q,utohouden werken. Al zijn de kosten van slijtage van de banden niet het grootst, zij mogen toch niet uitgeschakeld wor den. Bij een autoband zal de slijtage van hot z.g. ge wapende deel dat met den weg in aanraking komt, het grootst zijn en verreweg de meeste kee ren zal het voorkomen, dat een band wegens slij tage van het gewapende deel niet meer te gebrui ken is, terwijl het overige gedeelte nog in uitste kenden staat verkeert. FEUILLETON. *- O—O No. a Dat is onmogelijk, sprak zij met een vast heid, die door den toon harer stem werd tegen gesproken. O, ik voczag het wel, dat ik uw hart X'.iu moeten verscheuren, zooals ik op dit oogen blik doe maar ik hoopte te kunnen vermijden. 't Is voor hem, voor dien Franken, dat ik opgeofferd word riep Graham droevig uit. Ach, welk een vloek is de armoede toch. Thijs Franken Ja, hij is het, dien gij bemint, alsof ik dat niet wist. Zonder dat Zachtjes legde zij haar hand op zijn arm. Ik bid u, wees zoo wreed niet. Ziet u dan niet hoezeer ik lijd. Wat geef ik om Thijs, ik kan, ik mag heme niet hebben. Vergeet mij het ver leden is een droom. Gij zijt jong en God heeft u talent geschonken. Een nieuwe liefde zal u vroe per of later de oude doen vergeten en gij zult ge lukkig zijn, Charles, gij zult aan mij denken als aan een zuster, een vriendin. 7r zal een tijd ko men, dat wij van vroeger dagen kunnen spreken van de spelen onzer kindsheid waarin wij lachen, ja, lachen zullen over de droombeelden onzer jeugd. Zij trachtte te glimlachen maar dat ging bo ven haar krachten en zich op een kleine verhe venheid van den grond terzijde van den weg ne derzettende, weende zij, zooals slechts zij weenen kunnen, die beminnen zonder hoop. Ik begrijp u niet, sprak de jongeman hevig bewogen, gij stoot mij van u af en toch weent gij. Ts het dan uw vader, die mij te arm voior u vindt. Theresa Nooit heeft hij een woord daar over gespro ken. Dan zijt gij het alleen, die mij uit eigen be weging weigert. Ja, sprak zij op smartelijken toon. Vaarwelriep Graham en vlood weg. VERSCHIJNT ELKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. liet is een verdienste van Imil Nestier, te New York, een verbeterde methode van hot vulkani- seeren te hebben gevonden, waardoor hij in staat is dergelijke gedeeltelijk gesleten banden van oen nieuw gewapend deel te voorzien, zoodayt men niet tot aanschaffing van een nieuwen band behoeft over te gaan. Deze behandeling kost on geveer een derde van den prijs van een nieuwen hand. In dit nieuwe proces, dat zooals gezegd een verbeterde methode is van het totnogtoe gebrui kelijke vulkuniseeren, ondergaat de band zeven eenvoudige bewerkingen, waarna de nieuw aan gebrachte rubber onwrikbaar met het oude van den band is verbonden. Allereerst wordt de ou de band met zorg schoongemaakt met een niet ontvlambare vloeistof. Na het aanbrengen van deze vloeistof wordt de band verhit door de vlam van een speciaal voor dat doel geconstrueerde toorst. Deze verhitting heeft tot gevolg, dat de vloeistof tot ongeveer op een diepte van 1/8 duim in de oude rubberlaag dringt. Hierdoor worden de zwavelachtige bestanddee- len, die bij het oude vulcanlseer-proces niet weg gewerkt konden worden, verdreven. De band-op pervlakte is nu zacht en veerkrachtig geworden. De «uittredende niet te gebruiken bestanddeelen woiden vervolgens weggeschraapt. Een door den uitvinder samengesteld mengsel wordt nu op bet opnieuw te wapenen deel aangebracht en smalle dunne reepjes rubber hierover heen ge trokken. Deze reepjes rubber worden in verschil lende maten gefabriceerd, zc«odat alle banden, van welke groote ook, -op deze manier met rub - her bekleed kunnen worden. De nieuwe rubber kon niet van de oude gescheiden worden. Zij vor men tezamen één homogenemassa. In de twee laatste bewerkingen, die de band ondergaat, wordt het opnieuw gewapende deel voorzien van groeven of merken. Deze nieuwe methode vindt reeds vele toepassingen en geeft niet te ontken nen voordeelen. Om de nieuwe met de oude rubber te verbin den is geen stoom noodig. Een enkele droge gas vlam verricht hier het werk. Iedere behandeling vereischt ongeveel 50 minuten, zooda.t een band binnen de 5 uur van -oud en versleten weer tot nieuw en bruikbaar vervormd kan woirden. Emil Nestier neemt op bet oogenblik proeven met het repareeren van binnenbanden. Hierbü' nomnt hij een mengsel van rubber en andere in- erediénten door den binnenband. Proeven moe ten nu bewijzen of deze methode eveneens vol doet. BINNENL. NIEUWS. VROEGE HARINGVANGST. Bij menschenheugenis is het niet voorgeko men, dat in de Zuiderzee in de eerste twee weken des jaars reeds zooveel haring werd gevangen (al houdt deze zich dan ook vooralsnog in het N. deel der zee op) en dat zoo vroeg bijv. van Bun schoten al een 60-tal schuiten in de vaart zijn lok is Zuiderzeebokking in de le helft van Janu ari een groote bijzonderheid. (Een Enkhuizer beeft zelfs een daggeld gemaakt van 600, ter wijl 6-span aldaar 100.000 stuks vingen.) Gewoon lijk ligt tot aan Februari en ook tot aan Maart ie visscherij stil. Men wacht dan op de voor jaars baring, die zich in Februari sporadisch begint ,te vertoonen, in Maart aangroeit, .terwijl AprilMei de vangst- en verzendingsmaanden zijn. Maar O Fanny, mijn arme zuster, snikte het jon ge meisje, welken zwaren last voor mijn hart zal de belofte zijn, die ik u gedaan heb. Toen zij bleek en met kloppend hoofd thuis Kwam, vond zij daar dokter Berghuis, die sedert den dood van Fanny zijn bezoeken nog niet go- staakt had. Nog uitgeweest en zoo laat sprak hij op vriendelijk en bestraifenden toon. Dat is dwaas- beid, mijn kind. Gij moet u tn acht nemen want rii zijt niet heel sterk. Beweging doet mij goed, mijnheer. Ja, maar niet op dit uur, viel de adjudant haar knorrig in de rede, gij loopt smorgens al ge noeg zou ik denken. Waarom werkt gij ook zoo veel tegenwoordig Onze schulden zijn nu bijna geheel afbetaald. Wat wild gij dan met hot geld doen Theresa zag den doktor aan. Ach, riep deze plotseling, terwijl hij zichzelf een tik voor het voorhoofd gaf, dat ik oók zoo dom ben. Zeker kind, vader hoeft groot gelijk. Hoe bedoelt u Dat gij voor het gelid niet verlegen behoeft te zijn. Ik weet heel goed, dat gij u bezorgd maakt over het lot van de kleine Fanny. Gij weet toch immers wel, wat de vriend van uw zwager ge zegd heeft, de edele, helaas te vroeg gestorven «raaf Eduard Ja, dokter, maar ik heb van die woorden nog nimmer eenig bewijs gezien. Zie, dat bedoel ik juist met de uitdrukking dat ik ook zoo ezelsdom ben, want die bewijzen heb ik, tenminste eenigszins in handen. De laat ste maal, dat ik Eduard zag, drukte hij nog zijn vrees uit, niet meerderjarig te zullen worden. En, sprak hij, ik heb beloofd voor George's huis houden te zullen zorgen, voor zijn vrouw, en al? God ze hun geeft, voor zijn kinderen. Maar dok ter, dat kan ik u vast geven. En tegelijk overhan digde hij mij vierhonderd pond sterling, zooveel als hij gedurende zijn minderjarigheid had kun nen besparen, ik denk van het jaargeld, dat graa' van Hertenstein hem schonk. En onmiddellijk nam dok<ter Berghuis de bank noten uit zijn portefeuille en stelde ze aan Thc- i esa ter hand. Die angst was dus voorloopig ge ëindigd. Of Eduard nog meer had kunnen doen ADVERTENTIéN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. dan wordt ze voor de consumptie minder ge schikt. Nu doet zich echter het buitengewone ge val voor, dat enkele visschers de netten naar zee hebben gebracht en deze hier en daar zóó vol ha ring binnenhaalden, als maar zelden gebeurde on dat tegen den prijs van 6 per tal. Dit mag wel een meevaller voor den Zuiderzeevisscher worden genoemd. Mocht dit zoo blijven, dan zul len Zuiderzeevloten, die gewoonlijk goeddeels tot Maart stilliggen, spoedig uitgerust worden, al kijkt men in de kustplaatsen de kat nog wel eens uit den boom. ALS MEN PLEIT OM EEN KOE. Men meldt uit Deventer »n 1873, dus 48 jaren geleden, namen de belas tingambtenaren van het Rijk, te Enschede gesta- ttonneerd, 16 koeien in beslag, eigendom van nu weilen den heer S. M. de Leeuw, te Enschede, welke dieren waren aangetroffen nabij de grens te Glanerbrug en waaromtrent men meende, dat ze waren gesmokkeld uit Duitschland. De dieren zijn toen, als onbeheerd loopend vee, verkocht ten bato van het Rijk. De heer De Leeuw procedeerde daarop met het Rijk en werd na vier jaren in het ongelijk gesteld. Ofschoon het smokkelen niet kon worden bewe zen, erkende het Rijk den heer De Leeuw niet als eigenaar van het bewuste vee. De heer De Leeuw vermocht gedurende dertig jaren niet meer over deze kwestie procedeeren, doch vóór een tweetal jaren is de zaak weder opgerakeld, thans door den heer David de Leeuw, te Ensche de. Thans duurt het proces al weder twee jaren, in welken tijd het Rijk reeds twee keeren in het ongelijk is gesteld en veroordeeld in de kosten. De Rijksadvocaat, mr. M. Telders, ging van deze beslissing in appél en thans zal op 27 Januari a.s. de beslissende uitspraak vallen. Van de vele getuigen, destijds bij de zaak betrokken, zijn er nog slechts twee in leven. Voor de erven De Leeuw treedt als raadsman op mr. Sanders t« Rotterdam. DE 100.000 INWONER VAN GRONINGEN. Vóór 1 April. B. en W. van Groningen stellen den gemeente raad voor den jongeborene, die als de 100.000ste inwoner van Groningen wordt ingeschreven een dodatie van 200 te geven en tevens een zilveren lejiel en vork, waarin datum en jaartal en bene vens het wapen der gemeente gegraveerd wordt. Over de som zal het kind eerst mogen beschik ken als het den leeftijd van 12 jaar heeft bereikt en dan voor een bestemming die B. en W. moe ten goedkeuren. Het zielental van Groningen bedroeg op 1 Jan il 99.587. Het accres is het vorige jaar ongeyeer 1650 ge weest, zoodat de 100.000ste inwoner vóór 1 April verwacht kan worden. PROVINCIAAL NIEUWS- HELDER. Het vliegongeluk bi] de Kooij. De korporaal-constabel Lievense, die p 17 dezer met een klein vliegtuig nabij het vliegkamp de Kooij is neergestort, is Woensdagmorgen in het hospi taal alhier aan de gevolgen daarvan overleden. DE REEDE VAN AMELAND. Door de stormen van de laatste maanden is de rede van Hollum zoodanig achteruit gegaan, dat de schepen elders een veilige haven moeten gaan zoeken. De helft Ronduit gezegd, daar liepen praatjes door het dorp, dat de jonge graaf van Hertenstein op den dng zijner meerderjarigheid, op den noodlottigen dog, dat de groote klok van het kasteel geslagen had, en hij ook gestorven was daar liepen praatjes, zeggen wij, dat Eduard toen een bij eenkomst had bijgewoond van drie als getuigen optredende personen in de herberg van Bet Pan dors. Wat was daar gebeurd Men sprak van een testament, geheel ,ten na-, deele van zijn ouders, die hem zoo afschuwelijk behandeld hadden. Men sprak van een testament ten behoeve van Mastland of diens wettige erfgenamen. Maar het fijne van de zaak wist niemand. Natuurlijk dringen die geruchten ook door tot op het kasteel. Gravin Van Hertenstein maakte zich onge rust over hetgeen zij hoorde, want 9edert der dood van Eduard waren tamelijk vreemde za ken aan den dag gekomen. Reeds bij zijn eerste bezoek in Londen vernajm grfaaf Richard van Hertenstein, dat het bij den bankier gedeponeer de kapitaal, benevens de opgeloopen renten, door een rechtsgeleerde, die van de noodike volmacht voorzien was, waren opgevraagd geworden. Zoo dra de graaf dit vernam, was zijn eerste woord vcrvalsching maad een vluchtig onderzoek o»- vertuigde hem alras, dat zijn hoop ongegrond was. Onder aan de akte las hij de onbetwistbare authentieke handteekening van Eduard van Her tensein, zijn zoon, door hem daaronder geplaa,tst op den eersten September, den dag zijner meer derjarigheid en ook van ziin overlijden. De teleudstelling was bitter voor de beide echt genooten. Nadat de gravin het praatje van haar kame nier vernomen had, had zij gezonden om dokter Berghuis. Hij kent natuurlijk de geheele geschiedenis dacht zij laat ik eerst trachten hem door over reding te doen spreken. Lukt dat niet, dan zullen wij anders handelen. De gravin wist niet met welk een vast karak ter zii te doen zou hebben. Ach dokter, riep zij uit. toen zij hem zag binnentreden. Welk een ongelukkige zaak. Is de graaf ziek vroeg de dokter haastig. BUREAUi Hippolytushoef WUrin|«a. TeloL lntercomm. No. lt. der eilandbewoners kan via deze rede geen han del met het vasteland meer onderhouden. Het heeïe Westelijke gedeelte van het eiland wordt vanuit Harlingen en Leeuwarden via de reede van Hollum van voedsel voorzien, wat voordeeli- ger is dan via Holwerd naar Nes. De afgebrok- Kelde reede is op het oogenblik in een zoodanigen toestand, dat zij nauwelijks schuilplaats kan bie den aan schepen, die er bij stormweer komen binnenvallen. Onder de bewoners van Hollum circuleert een lijst, ten einde den minister van Waterstaat over dezen noodtoestand te kunnen adresseeren. HELDER Een stranding. Woensdagavond on geveer 6 uur werd van den vuurtoren te Helder opgemerkt dat in de richting van de Razende Bol lichtseinen werden gegeven. Ongeveer zeven uur gingen de reddingboot en de sleepboot „As sistent" naar buiten. Het bleek dat twee vis- s.chersschepen, de Texel 15 (schipper Vlas) en de Texel 95 (schipper Schagen) op de Razende Bol gestrand waren. In verband met den diepgang kon de reddingboot „Dorus Rijkers" ze nie-t be reiken De opvarenden, vier man, die geheel wa ren uitgeput, werden gered en te Helder binnen gebracht en vandaar naar Oudeschild overgeva ren. HOORN. Sporen van een oude Pottenbakkerij. Bij het bouwen van een huis op de Turfhaven alhier zijn 20 poenen gevonden, vroeger gebruikt bij het bakken van aardewerk en tegels. Men neemt aan dat eertijds daar een pottenbakkerij geweest is. Ook waren ongeglazuurde tegels ge - vonden, die echter de werklieden weer onderge spit hebben. Getracht wordt er nog eenige van terug te vinden. De vondst is afgestaan aan het We»t-Frie9ch museum. BUITENLAND. ZOMERTIJD. In België zal de zomentijd in den nacht van 9 Weineen, antwoordde op drogen toen me vrouw Van Hertenstein, hij is nooit ziek. Hij moest van ijzer zijn om zulke schokken te weer staan mijn arme zenuwen lijden er anders on der. Zoo jong, dokter en reeds zoo slechtEn dan, terwijl hij reeds met den eenen voet in het graf stond. Mijnheer Berghuis nam een stoel en zette zich bedaard neder. En welke is dan die ongelukkige zaak, me vrouw Zoo jong, zoo slecht, een voqt in het graf van wien spreekt gij dan toch Gij weet wel, wat ik bedoel, viel zij hem drif tig in de rede. Waarlijk, mevrouw, ik begrijp er niets van ik ben een practisch man, heel langzaam van begrip en als gij mijn gevoelen wilt vragen of mijn raad wilt inwinnen, moet gij duidelijk spro ken. Dat zal ik, antwoordde zij trolts. Gij hebt al heel wat jaren onze familie behandeld, dokter. Die eer heb ik, mevrouw. Hoe komt het dan, dat gij tot de armoede van ons geslacht hebt medegewerkt Wan,t ar moede noem ik een schande. N«og eens, mevrouw, ik begrijp u niejt. De ar me jongen, wien uw zoon Walter eenigen tijd ge leden in een oogenblik van drift den arm gebro ken heeft, gaat in beterschap goed vooruit. Is het dat wat gij mij verwijt Daaraan dacht ik niet eens, viel de gravin liem haastig in de rede ik ben er zeker van, dat het kind er wanhopig over is en daarbij die knecht was brutaal geweest, of lui, of had iets anders gedaan, wat weet ik er van Waar ik van spreken wilde, is van het testament, dat mijn zoon Eduard ^heeft gemaakt voor dien Gc- ore-e Mastland. De dokter glimlachte. Gij zijt met alles goed bekend, ging zij voort rij bezocht hem alle dagen. Misschien, antwoordde de dokter en hierbij ?ag hij haar vlak in het gelaat, misschien vond hij bij hem de liefde en de sympathie die hem hier geweigerd werden. Zij bloosde, maar antwoordde nie(t. Nog eens, vreg zij. U wilt mij de zaak du9 niet vertellen Wordt Vervolgd .1

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1