MjQUpk'i WOUDA's KaSvermeel ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. op 10 April worden ingevoerd. 80 RUSSISCHE BOEREN DOODGEVROREN. De ongewone hevige sneeuwstormen, welke van midden December af in Centraal Rusland en in Seberië woeden, hebben enorme schade aan gericht en het verkeer op vele plaatsen onder broken. Volgens officieeje berichten uit Samara is het verlies aan menschenlevens ten gevolge van de sneeuwstormen aanzienlijk. Reddings brigades trachtten het verkeer te herstellen. In een dorp nabij Samara zijn niet minder dan 80 landbouwers doodgevroren. Vele dorpen en ste den hebben gebrek aan voedsel en brandstof, doch het spoorwegverkeer is op vele plaatsen gestremd. EF.N VERGEEFSCHE BEGRAFENISTOCHT. Toen Vrijdagmiddag 1.1. een aantal personen, onder wie de deken van, Worcester, zich op het kerkhof van het dorp Broadwas, bij Worcester, verzamelden om de laatste eer te bewijzen aan een zekere mrs. Chetwynd, die na een huwelijk van zeven maanden aan longontsteking was ge storven, kregen zij tot hun groote verbazing te hooren, dat 'de lijkkist en de bloemstukken, die er op waren neergelegd, te middernacht waren weggehaald Later bleek, dat Chetwynd, de echt genoot van den overledene, 's nachts met een auto voor de kerk, waar de lijkkist was neerge zet, was gekomen, den koster uit zijn bed had getrommeld, die do kerkdeuren voor hem open de en de lijkkist in de automobiel had go zet en zonder een woord ter verklaring was weggere den. Het bleek, dat Chetwynd zijn vrouw liever te Londen begraven zag, waar hij haar zelf heen reed. EEN MENSCHELIJKE VUURZUIL. Uit Karlsruhe wordt aan het Berl. Tageblattt gemeld, dat in de Badensche electriciteitefabriek een monteur in aanraking is gekiomen met een leiding, waarop een spanning van 100.000 volt stond. Het gevolg hiervan was, dat kortsluiting ontstond, waardoor de man in he.t volgende oó- genblik in een vuurzuil werd veranderd. Ten einde het lijk te bergen, moest het geheele net worden uitgeschakeld, zoodat het. geheele gebied van Karlsruhe een half uur zonder stroom was. DE BOLSJEWISTISCHE REGEERING schijnt bevreesd ,te zijn voior openbaarheid. Een treffend bewijs is het volgende Na den dood van Krassine vroeg zijn weduwe de Sowjetrcgeering om een pensioen. Deze antwoordde, dat „het ver mogen van den overledene, 3 millioen pond ster ling, belegd bij buitenlandsche banken, haar een voldoend weduwengeld toescheen." Te zelfder- tijd kregen mevrouw Krassine en haar dochter laat, naar Rusland terug te keeren. Mevrouw Krassine antwoordde, da,t het ruwe klimaat van haar geboorteland zeer slecht was voor haar ge zondheid, en voegde er aan toe, dat als men haar geen uitkeering toewees, zij de mémoires van haar man zou publiceeren, ten einde in haar on derhoud te kunnen voorzien. Waarop Staline onverwijld telegrafeerde, dat het pensioen was toegekend ZWARE SNEEUWVAL EN ONWEDERS. In het Zuidelijk deel van heit Rijnland heeft het hard gesneeuwd. Op de Bergen ligjt de sneeuw 30 cM. hoog. In het Alpengebied, alsmede in Italië, en het gebied om de Middellandsche Zee, hebben hevi ge onweders gewoed, die belangrijke schade heb ben aangericht. WIERIN GEN. IX. De voorlanden, die aan ons oog voorbijgaan, zijn zeer samengesteld en uitgebreid. He.t voornaamste gedeelte zijn de vennen ach ter de „Norder" of „Normer." Devennen achter Strude hebben meer geleden, doch tegenover de Rinkewil is een uitgebreide torp, die evengoed is als de vennen bij de Norder. De „Sellever" is grootendeels doorgraven voor de zoutwinning, terwijl het „Keizer-pool-land", benoorden den Over-oever, met elk hoog getij on veilig voor de weiderij is en enkel als „maje- komp" hooilandwordt gebruikt. Tegen den Oostkust van den Oever is het voor land, even als bewesten de Vennen voor de Nor der en evenals de Sellever weder doorgraven voior de zoutwinning Zoutland genoemd, vóór den Oever thans „Zoutplaat" Vervolgens heeft men ten Z.O. van den Over-oever de Stante-, Werpe- en Zooge-landen (thans Stontele-Werpe en Zeug) De Stante- «of State- en Werpelanden zijn lich telijk omdijkt. Op het Stanteland bevinden zich de winterhokken of kooien op de Werpe graast het schaapvee in den werptijd (oontijd) en op de Zoogelanden grazen schapen en lammeren in den zoogtijd Het zoog- (of zeug-) land is reeds onbetrouw baar en van het overige, door eene kleine geul (het Gaatje) gescheiden. Destijds kon men over de Zooglanden Ganckla- ga (thans de Gammels) bereiken, doch ook deze streek is meer een drijvend eiland geworden. Gancklaga, tot de Goo Texla behoorende, schijnt vroeger Romijnsche gebouwen, misschien ook een deel van de over de moerassen van Flevo aangelegde straatte hebben gedragen, waar van de bouwvallen in deze oorden niet zeldzaam ziin. Alles is hier echter, sinds de doorbraak van Texla veranderd en zijn de hoeven, wouden, beemden, velden en akkers eigenhoorigen en ree, alles behoorende t«ot de abdij van Fulda, ver dwenen. Het eiland is voor een groot deel een prooi van het immer toenemende Almere (Zui derzeebekken) geworden. Men zweeft er in een doofhof van pluimige rietschorren, hoog-begroeid drasland, biesrijke poelen, groene met gras over dekte moerassen, slibberige kreeken en met drijf- wier gevulde baaien, alles overzwemd, omlegerd, doortrappeld en benesteld van tallooze watervo gels, die hier fladderend en krijschend en dom pelend, en azend door elkander zwieren, en een vo-komene kolonie schijnen uit te maken. Wanneer wij de groene helling van den Over- oever door het Gaatje voorbij gaan zijn onze kóóplicden bezig de grootte te schatten van het aantal der op de buitenvelden grazcr.de kudden schapen. Wij zien dat ze door vrouwen en kin deren worden bewaakt. Het dorp in de N.O.-punt ligt achter een bui- tentorp verscholen, terwijl de hoeven op het kruinvlak van den heuvelrug, in groepen van twee of drie als vaar-bakens door de zeelieden bijna stuk voor stuk, bij name worden genoemd. Een oogenblik wordt het zeil gestreken ei worden de riemen genomen «om door eene, vah rijswerk samengestelde» vlotbrug te varen, waarover het verkeer tusschen Stante- en Zoog- land wordt onderhouden. Aanstonds varen wij tusschen Werpe- en Aperland (thans Ape- land in Waard Nieuwland) het Kleine Zwin in en tusschen de greitsteppen (thans nog genoemd „Grietstap") laat men den ankersteen vallen Aperland beteekent wilde-zwijnenland. Waar onze snik vreemde kooplieden aan boord heeft, is de schipper gehouden hier van melding te maken op „den Burcht" (thans de hoogte be zuiden de boerenwoning^ van Gebr. Snooij op Oud-Gest), het verblijf van den Schel.ta van de bannen Overoever en Heideland. Wij nemen hartelijk afscheid van onze koop lieden en de gezellen en dalen met den schipper af in eene opzij geschoten roeiboot en aanstonds stappen wij aan de punt van den Burg-Horn (de „Hoorne") aan wal. Ook wij dienen ons bij „den Banmeester des Graven te melden en langs een landpad, dat kronkelt tusschen witte klavervelden en achte loos na gestaart door grazende runderen, volgen wij den schipper naar „den Burcht." Met een houten hek opent onze schipper ons en toegang door den aarden, met struiken be- roeide omwalling tot de eigenlijke heem. He^ pad voert hier eerst over den akker, waarop g» nauwelijks den voet hebt gezet, of ge ziet ten schreeuwende gans, in vrij zonderlingen toe stand. Een stevig in den grond gestoken, van t-oven gespleten stok, klemt tusschen dien spleet •Ion kop van het ai-me dier, dat, moeilijk nog staande op de rusteloos trappelende en springen de pooten, allerlei vergeefsche pogingen doet, om zich zijner benauwde gevangenis te ontworste ion. Het is het bannerecht, om eens buurmans gans, die op onzen akker komt en er schade doet, aldus te behandelen, tot straffe van zijn zorge- loozen meester. Weet de gevangene zich los te worstelen hij mag weder gaan maar nijpt hem het hout te stijf om den kop, zoo moet hij er het leven aan laten, en zijn eigenaar heeft niet liet minste recht van beklag. Daarom wenden wij ons af van het arme dier, en vervolgen onze schreden over den akker en daarna óver de weide, waar het „immer-rund" nooit sterft, naar het eigenlijke erf, waar ge om zichtig moet zijn met het „ijzeren vee," opdat het u niet grimmig naar de bcenen schiet. Niet dat bonte, in 't stroo krabbende toom kippen, met zijn wakkeren haan niet die zwarte, wel door voede kat, die zich eene vreemdsoortige sluimer plaats koos op de daarbuiten omgeworpen karn- fon maar die beide minder vredelievende ruigharige honden, slechts met moeite door een in tijds op ons opmerkzaam geworden hofhoori ->e weerhouden, om hunne tanden even bars te bezigen als zij het reeds hun schorre keel doen. Volgens onze schipper moet op elke hoeve, ge regeld naar hare. 'omv ang, een bepaald getal van vee, en evenzeer van honden, katten en hoen ders aanwezig zijn. Sterft daar een van, zoo moet het terstond worden vervangen op deze wijze b'ijft de massa der runderen steeds bestaan als .iinmer-rund", en mag men het overige gedier te, met betrekking tot de duurzaamheid van 't £eheel, terecht noemen „ijzeren vee." Merk daarbij intusschen op, hoe wenschelijk hot is, dat haan, kat en hond zwart van kleur zijn, want een huis waar zulke dieren dieren te zemen wonen, wordt door den bliksem geëerbie digd. door het vuur ontweken, en loopt alzoo nimmer gevaar, om door de vlammen te worden verteerd. Voor eene zwarte kat heeft men echter arooite zorg te dragen, wanneer er soms een koortsige buurman onder de bannegenoten wordt gevondenwie met koorts behebt is, trachtte zich van zulk een dier meester te ma ken, en jaagt het zoo lang na, dat het dood blijft liggen daarmede is «ook de koorts ontwijfelbaar afgejaagd, en keert niet weder terug. De dief, indien hij het feit niet overlistig heeft aangelegd, houde evenwel zijn graan gereed, want zoo hij verklaagd wordt, zal men hem waarschijnlijk veroordeelden om de bij de achterpooten ópgehan gen kat zoo geheel met graan te overstelpen, dat er geen haar meer van haar zichtbaar is, en dé ldus gevormde graanheuvel zal den meester van het dier worden toegewezen, als rechtmatige vergoeding voor den hem gepleegden roof. Maar pas of hier treedt ons de Schelta te gemoet. Dunkt het u ook, dat het door de zon eebruind gelaat, met die lange blonde haren en dien rosachtigen maar zorgvuldig gespleten haard, nog wel iets rurws heeft er ligt in zijn ;eheel voorkomen, in zijn houding en tred toch een rustige statigheid, waardoor he,t hem wel is aan te zien, dat hij een der groote eigen-erfden zijn moet. Wordt vervolgd. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Johannes Jacobus, z.v. A. L. Kloos lerman en van E. J. van Lochem,. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OVERLEDEN Geertje Valens, oud 83 jaar, weduwe van Gerrit Heere. De Christelijke School, te Breezand, is we gens de vele griepgevallen gesloten. Aan den dienstplichtige Th. E. Conijn, is a?snog door den Ministèr van Oorlog een jaar uitstel van eerste oefening verleend. POLITIE. Gevonden een pak manufacturen en een horloge. Inl. worden ter Secr. verstrekt. Dinsdag 18 Jan. werd in café Slikker alhier een biljartmatch gehouden .tusschen 6 heeren van Oude Sluis tegen 6 van hier. Gespeeld werd op 2 tafels partijen van 100 pun ten libre en wel 24 partijen. De uitslag was Anna Paulowna 2124 punten Oude Sluis 2041 punten. De resteerende 12 partijen zullen a.s. Dinsdag in eafé Kreijger te Oudesluis worden gespeeld. De heer A van Rozelaar maakte de hoogste se rie 36; de heer Rozenbroek het hoogste gemiddel de in één partij namelijk 6,25. Het was een zeer gezellige wedstrijd. -- a.s. Zaterdag zal de Nutsvereeniging „Oefe ning Kweekt Kunst" weei4 een bijeenkomst hou den. Evenals vioirige malen staat er weer veel op de agenda en belooft het weer 'n gezellige avond Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer A. N. Kossen ter aac.de besteld. De baar was gedekt met bloemen en kransen, een van den gemeenteraad, een van de Middenstands vereeniging en een van de Kamer van Koophan- -V Tevens was deze Kamer vertegenwoordigd or den heer Schmalz. Ook vele Middenstands- lodef ,.#aren aanwezig, terwijl de overledene door ziji^flnderaadsleden naar zijn laatste rustplaats wera gedragen. Burgemeester Lovink hield een treffende rdde, waarbij hij de overledene schet ste als 'n humaan mensch, een man tevens die zich geheel gaf aan de belangen van de gemeen schap. Veel zal men in hem verliezen. Ook Ds. van Dijk voerde het woord en sprak woorden van troost tot de nabestaanden Een broer van den overledene dankte voor de be langstelling en daarmede was deze droeve plech ligheid afgeloopen. Inderdaad, veel heeft Anna Paulowna in den heer Kossen, .verloben. Hij was een raadslid, die een goede kijk op de zaken had en wiens woorden door alle leden werden gewaardeerd. Voor de Middenstand stond hij steeds op de bres en wij behoeven nauwelijks te zeggen da,t zijn plaats hier moeilijk zal zijn aan te vullen. Met rech,t, zijn devies was: Wanneer men arbeidt fier en trouw, Wordt lust wat last u wezen 2?ou. —Ter aanvulling van de vacature in den Raad ontstaan door het overlijden van den heer Kos ten komt in aanmerking de heer H. J«onker. GEMEENTE WIERINGEN. --Donderdagavond werden in Hotel de Haan landbouwvoordrachten gehouden vanwege de O jefabbrieken Calvé Delft. Ondanks dat hier ter plaatse de griep in erge mate heerscht, was toch 'n flink aantal personen ter vergadering aanwe zig. Helaas, de ziekte had ook een der aangekon digde sprekers aangetast; zoodoende was er één, ene de aanwezigen met zijn rede over „krachtvoe ders zou moeten bezig houden. En dat hééft hij op uitnemende wijze gedaan. Spr. liet voioiral uit kamen, dat de veehouders zooi dikwijls gebruik maakten van de aanbesteding van krachtvoeders door Coöperatieve vcrecnigingen, wa^ir dan bijna altijd alléén werd gelet op eiwit en vet en men acht zich dan goedkoop en best uit. Hioe ver gist men zich daar in. Juist inzake krach,tvoe- deis moet men kwalifeii hebben, al is de prijs dan soms ook hooger als van andere producten. En Spr. liet daarbij dan uitkomen hoe de pro ducten van de Oliefabrieken Calvé DelCt op zulk "n serieuse wijze worden saamgesteld. De ver houdingen voor verteerbaarheid enz. worden op di gelijke gronden overwogen en in toepassing ge bracht. Zoicx verkrijgt men krachtvoeders van uit nemende kwaliteit. Vele aanwezigen maakten van de gelegenheid let het stellen van vragen gebruik, die door spr. werden beantwoord. Het was een aangename en nuttige avond voor de veehouders. De heer J. Bosma van Zwolle, heeft naar men mededeelt, zijn benoeming tot Evangelist bij de Evangelisatie „Refroboth" alhier aangeno men. Woensdagmiddag werd voor rekening der Ned. Herv. Gemeente të Hippolytushoef aanbe steding gehouden van den bouw eener autoga rage De uitslag was als volgtP. Bakker Ez. -'oor 1365 Gebr. Hegeman voor 1115 S. Blauboer voor 1018 N. J. Poel voor 1000 J. C. Klein voor 998 P. Doves voor 977 J. C. de Vries voor 915 allen te Wieringen. Gegund aan J. C. de Vries. - Op de verleden Vrijdag in hotel de Haan ge houden verkooping van bouwterreinen van den beer A. Dijkshoorn Jz. werd een perceel aan de Klieftstraa.t tegenover .T. Huijbers gekocht door B H. Kraan en J. C. Klein voor f820. - Een terrein tegenover C. Kroon aan H. Smit voor f 750. Totale opbrengst f 1570. BINNENL. NIEUWS. VALSCH BANKBILJET VAN 20. Twee opgeschoten jongens hebben bij een win kelier te Lisse een velsch bankbiljet van 20 ter inwisseling aangeboden. DE VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 20. Op de markt aan het Noordplein te Rotterdam is gistermorgen iemand aangehouden, die een lalsch bankbiljet van 20, vervaardigd door 2 aaneen gelijmde krantenknipsels, heeft uitgege ven. De man is ter beschikking gesteld van de Centrale Recherche. TER BEVORDERING VAN KATWIJK'S ZONDAGSRUST. De gemeenteraad van Katwijk heeft gistermor gen opnieuw besloten tot verpachting van de rij wielbewaarplaats en de W.C.'s te Katijwk aan Zee aan den heer Parlevliet. Tot dusver was uit drukkelijk in de verordening bepaald, dat deze W.C.'s des Zondags geopend moesten zijn. Op voorstel van één der leden heeft de gemeenteraad met 1 stem meerderheid besloten genoemden Par levliet rijwielbewaarplaats en W.C.'s weer te verpachten, onder voorwaarde, dat de W.C.'s voortaan des Zondags gesloten blijven. EILERS KAMERCANDIDAAT Naar men aan de Leeuw. Crt. meedeelt zijn oud patiënten, vrenden en bekenden vna den be kenden Eilers, die beweert de tuberculose te kun nen bestrijden, in de weer om hem bij de eerst volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer candidaa.t te stellen. Eilers was reeds eerder hier voor aangezocht, doch had toen bedankt. Thans schijnt hij er wel ooren naar te hebben. PROVINCIAAL NIEUWS UIT NIEUWE NIEDORP. Vernomen wordt, dat ook de heer J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp zich als candidaat van de Vrijz. Dem. voor de Prov. Staten heeft teruggetrokken. Het voorbeeld 'an den heer Trapman van Schagen schijnt hier toe aanleiding aanleiding te hebben gegeven. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag had alhier een ongeluk plaats, dat nogal goed afliep. Toen de landbouwer J. v. Heerden en zijn knecht K. Bak met een schuitje vol bladen naar het land ging om te lossen, zonk hot schuitje, 50 Meter van den wal plotseling, zoodat beiden te water geraakten. Bak, die zwemmen kon, bemerkte Jat zijn baas zulks niet kon en zwom naar dezen toe om hom te redden. Van Heerden pakte hem om zijn hals, met 't gevolg, dat beiden in de diep te verdwenen, Gelukkig kon toegeschoten hulp de beide dren kelingen op het droge brengen. Blanke Boekweitgort ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. BRIEF van HARM aan TEUN Wieringen, datum postmerk. Waarde Teun. De prijs van de kipaiere gaat weer wat omhoog en den is het ook as 'n paal borver water dat de liefdesbarometer van mien Trui weer 'n graad of wat naar boven gaat. 't Was in de leste dagen den ook beneden nul. Gien huus mee te houwen! t Kwam deur die vent an 't Centraal stasion van Amsterdam. Je het 't misschien wel lezen. Hij knoopte kennis an met 'n 24-jarige jongedóch- ter; 't was liefde op het eerste gezicht; en op de eerste wandeling vanaf het stasion naar de Sin gel wist hij haar te bewegen haar gooiden horlo ge en 'n gouden ring an hem af te staan. Nou, ze het hem vanzelf nooit weerom zien. Toe Trui dat lezen had, ware de repe gaar: „wat 'n gemee ne poen, die vent," zei ze. - En toe zei ik: „Wel nei mensch Ik viend het geweldig en ik besef nou pas wat 'n sukkel ik ben, vergeleken bij zoo<'n di plomaat. As ze hem vangen, den vangen ze de grootste leeperd van z'n tijd en ze kenne hém wel 'n baantje as minister geven. Ik zeg teugen Trui ik liew van jooi toe ik met je vrijde nooit' aars losmake kennen as 'n zakje sigare van 10 om 'n dubbeltje, en kiek nou zoo'n vent 's an Nou je begriept, ze gooide me van alles naar mien hoofd, maar diominé had 't kort leden d'r net over had: „de zachtmoedigen zullen het aard rijk beërven, en zoo docht ik: Harm, hou je taai en zeg maar niks, leet de bui over je hoofd drie- vo; Maar dat weet ik wel, om je zachtmoedigheid te bewaren, da's soms 'n heele toer. Want net 10e Trui me uutwasemde zag ik deur 't raam buur man martelen met zien Fordje; 't ding wou gien stap vooruut en tenlangelesfe riep ie: „ik wou dat t mirakel plofte. En ik zuchtte: „hoeveel auto mannen zouën dat dagelijksch niet roepen. Ja jr, den raakt de zachtmoedigheid zoek Weer ok de zachtmoedigheid wel zoek rake zal: bij de huuseigenare op Wiering. Nou al twiemaal achtermekaar slaat zoo maar in 't holst van de riacht as de bewoeners op stap benne de rooie haan uut de panne en gien mensch ken verklaro hoe 't an de gang kommen is. Maar de brandasteransie staat bij 't ramzalig overschot, krabt zich achter het oor en bromt Zit hier soms kruit in het vat RRa, ra, wat is dat Het beste Teun, en t«ot volgende week, HARM. 11 PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. 1 H.hoef av. 7 uur Ds. Van Beek. Westerland av. 7 uur Ds. Van der Veen. DOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. van der Veen. ïitnsdag a.s. av. 8 uur Bijbel-avond. EVANGELISATIE: Smorgens 10 uur de heer J. Bosma. 's av. 7 uur Jaarvergadering. Getrouwe opkomst verzocht. EEN BIJBEL IN BLINDENSCHRIFT. Hierboven is afgebeeld een bijbel, klaar om te worden gelezen door blinden. Het is de eerste bijbel, welke in brailleschrift verschenen is. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 20 Jan. 1927. Op de heden gehou den week-veemarkt waren aangevoerd24 Paar don 150 350 78 Geldekoeien (mag.) 250 k 400 8 Kalfkioeien 250 340 41 Nuchtere kalveren 12 25 431 Overhouders 24 k 29 3 Bokken en geiten 4 a 20 18 Varkens (mag.) 28 850 Idem (vette) p. Kg. 0.64 a 0.66 12b Biggen 14 20 23 Konijnen f 0.50 k 3.25 62 Kippen 0 75 a 2.75 47 Kg. Boter 2.10 k 2.30. Eierveillnp, Schagen, 20 Januari: Aangevoerd 156 partijen kipeieren; 26282 stuks en 11 partijen eendeiei en 528 stuks; Prijs kipeierèn 7.10 tot f8.- bruine eieren f 8.10 tot 8.40.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2