WOUDA's WOUDA's Kalvermeel Blanke Boekweitgort ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. boven zijn verhecht, aaft éêft breed planken tus- schenvak, waarin het rook- en lichtgat is aan gebracht. Nadert de nacht, of stroomt de regen daarbuiten over de velden, of jaagt, in den win ter, de stormwind de dwarlende sneeuwvlokken onstuimig naar beneden, dan wordt <p«:opening gesloten met een schuifklep, die al, w&Jeich het gezin vijandelijk betoont, buiten houdt. Rechts zoowel als links tegen dqn wand, strek ken zich op den hoogen grond de andere banken Ensink, gevaarlijk in de buik verwonde, uiten wanneer men naar de overzijde ziet, over *NVan de daarop ontstane ontstentenis onder de De uitslag was als volgtKolven 18 deelne mers, le prijs de heer A. Rol2e pr. de heer K. Zijp 3e pr de heer A. K. Kaan 4e pr. de heer H. K. Koster serieprijs de heer Jb. Kaan Kz. Biljarten 26 deelnemers le prijs de heer K. Koster Hz., 2e pr. de heer K. ZIJP, 3e pr. de heer S. Sieswarda, 4e pr. J. Mooij. Een woord van hulde willen we hier aan toe voegen aan het adres van den heer Koster, die op 77-jarigen leeftijd nog met een eersten prijs is gaan strijken. Natuurlijk klonk oen daverend applaus door de zaal. Bij de z.g. Vlotbrug waren 30 deelnemers. Hier was de le prijs voor den heer J. Hoogland, 2e pr. de heer C. Haringhuizen, 3e pr. de heer K. Zan der 4e pr. de heer C. R. Blaauboer, 5e pr. de hr. W. de Carpentier. Laagste puntenprijs de heer K. Koster. DORUS RIJKERS 80 JAAR. Algemeene hulde. Men meldt uit Helder Den geheelen dag stroomden gisteren in de wo ning van den tachtig jarigen Rijkers brieven en telegrammen binnen. Ook vele persoonlijke ge- lukwenschen mocht de jarige in ontvangst ne men. In den namiddag maakte het plaatselijk hul- digingscomité zijn opwachting. De heer Henri ter Hall, voorzitter van het Dorus Rijkersfonds, was met zijn echtgenoote overgekomen, en sprak tref fende woorden. Van de Noord- en Zuid-Holland sche Reddingsmaatschappij ontving Rijkers een volledige radio-installatie. Uit alle deelen van Europa zijn telegrafische gelukwenschen geko men, uit Frankrijk, Duitschland, Italië, zefls uit Amerika. WIERINGEN. X Al dadelijk merkten wij, dat Schelta en schip per elkander meer hadden gezien en wij waren dan ook zonder veel omslag ge-introduceerd. Tot onze aanmelding bleken wij echter niet meer aan het goede adres te zijn. Het Stichtsche Bisdom (Utrechtsche kerk) bracht hier een ge heele ommekeer te weeg. Reeds stichtte het op den Overoever, op het omschanste paaislot, thans nog Paaisloot, den Tete-burcht (of Hoófdburg) tvaar vreemden-recht, thient-recht, schapbreuk- recht, selbarn- (zoutbrand-) recht e.d. behandeld v\ ordt. Des niet te min waren wij hier recht welkom en de Schelta verzocht ons hem te volgen. Terwijl wij met den Schelta optreden, werpt gij een blik op den uitwendigen vorm van het groote, geheel van naar beneden over elkander liggende planken opgetrokken gebouw, en het rieten dak, buiten alle evenredigheid hoog en spits, dat niet schijnt te dienen om het huis te dekken, maar dat die lage wanden veeleer moe ten zijn opgehaald met het doel om het dak te schragen. Ook de deur, waar boven snijwerk, schijnt onmatig groot toe maar nu wij den dor pel hebben overschreden en zijn getreden in den halle of zaal, op den van goed saamgestampte klei vervaardigden bodem nu erkennen wij zelf de noodzakelijkheid van een zoo ruimen in gang, omdat hij tegelijk een der beide openingen voor licht en lucht uitmaakt. De andere wijst zich ons van zelf, door het naar beneden vloei end schijnsel op het midden van den vloer, en herkennen ook in deze opening van het dak we derom den Oud-Germaanschen bouwstijl, die van de Romeinsche modellen, hier en ginds door het land verspreid, niet gediend beliefde maar zijn eigen natuurlijken ontwikkelingsgang ging. Dat is geen stijfhoofdigheid, al is er mis schien eenige overdrijving in het vasthouden aan het overgeleverde het is toch ook een be wijs van gezond verstand, dat men de gebouwen ontrekt naar de eischen van grond en lucht streek, en inricht naar de behoeften der bewo ners of in 't algemeen van wie ze zullen bezigen. Is nu ons oog aan den overgang uit den helde ren zonneschijn daar buiten tot de vrij minder helle lichtsfeer hier binnen gewoon, dan ontwa ren we een groote ruimte voor ons echter nic zoo uitgestrekt in de breedte, als het gebouw van buiten deed vermoeden, en dit ligt hieraan, dal het huis (op de wijze der latere kerken) door twee rijen draagbalken (vierkant-balken) in di ie ruimten is gescheiden. Die balken zijn naar de binnenzijde met een wand van planken be slagen daarom heet deze middelruimte, die mei het schip der latere kerken overeenkomt de dorsch of deel. De deuren, die gij hier in het voor gedeelte ter wederzijde in dien binnenwand ziet. geven den toegang naar de beide overgebleven ruimten, op zichzelf weder verdeeld |in bijzon dere af deelingen (even als zoo vele kapellen), die aan deze voorzijde ter rechterhand tot bergplaat? van brandstoffen, ter linker tot die van spijs- voorraad dienen. Stooten wij den voet niet!.. Wij zien dat ook de gastheer een trede opstapt, nu hij zich van 't midden der zaal zijwaarts wendt naar de zuidzij de of ter rechter hand deze kistvormige banken langs den wand staan op hoogeren grond. En r frehoon wij nu wel lust zouden hebben, ooi ons eens gemakkelijk neer te zetten op die dierenvel- len die daar als kussens dienen, en onze voeten te later rusten op de evenzeer met huiden beklee- den voetbank de gastheer voert ons daar voor bij, tot den brceden hoogen zetel, die midden tupschen twee langs den wand naar het dak stij gende, draagbalken of houten pijlers is opgericht, Waardeeren wij dat wel het is de eere plaats waar hij ons noodigt zich naast hem te zetten de hoogzetel die niet wordt ingenomen dan door hem en dien hij een plaats nevens zich gunnen wil. Ook hier is de wand achter den hoogzetel met eene tapijtachtige wollen stof bekleed, ter wijl beiden zich overigens geheel kaal vertoo- nen, slechts gekleurd dioor dat eigenaardige bruin, da,t ge reeds vroeger in de huizen hebt op gemerkt, en dat zijn oorsprong verschuldigd is aan den rook, die hier wel eens langer verwijlt dan onze oogen lief zou zijn. En terwijl wij daar bij onwillekeurig opwaarts zien, bespeurt men dat de opening daar niet eenvoudig taisschen het dakstroo is weg gesneden, maar dat het dak niet volkomen spits toeloop,t, en de sparren daar de op het midden van den grond liggende vuur plaats heen, dan ontwaart men dat de wand daar niet recht door gaat, maai* een diepen in ham of nis vormt, van niet minder breedte dan plaats der hoogzetels, en evenzeer door twee draagbalken bepaald. Ook hier zijn dak en wan den bekleed, en de grond is zoo verheven, da,t hij ecniger mate doet denken aan een altaar. Scherp toeziende, bemerkt men er ook eenige kleine beel Ion, met kleurige stoffen, met glaskralen en zil veren versiersels getooid. Dat zijn vroegere huis goden Woden- of Vodenbeelden, de beschermers van den haard. Intusschen heeft den waardigen gastheer ons niet binnengenoodigd en een eereplaats op den hoogzetel gegeven, om na de wandeling nog de lippen dor en de tong droog te laten vragen en preken Hij biedt ons een dronk. Wat kiest ge Klaar water is voor den arme maar lust u een afgietsel van verzuurde havergrutten Zoete of zure hui Versche of verzuurde melk Uit ho ring bereide blanke schuimende meed Krach tig bruisend bier Of zelfs koele wijn, van Rijn of Moezel aangevoerd En de oude man glimlacht goedkeurend, nu w ij onze keuze op een teuge klare hui bepalen. De goudgele paardebloem staat nog in weli- eon overvloed op de weide zegt hij „en zoo lang zij bloeit, is de hui een gezondheid bevorde rende en bloedverdunnende drank. Had ge de meed gekozen, zoo zou die gewisse- lijk zijn aangeboden in den met brons, of mis schien wel met zilver beslagen drinkhoren de hui wordt toegediend in een groen glazen beker, v aarvan de bewerking eenvoudig, maar toch net is. En als men nu, na den hariigen dronk, onder 't gesprek den blik naar de achterzijde van het vertrek wendt, ziet men daar den bodem, in zijne geheele breedte ingenomen door een hoogen beun, voorzien van een tralievormig hek, die hem van heit overige gedeelte des vertreks af scheidt. Daar staat evenzeer een vaste zetel, die met snijwerk is versierd, en waarvan de voeting in fantastische dierkoppen eindigt. Eenige zit bankjes staan daar rondom en het achtergebleven naaiwerk en eenige drade rige overblijfsels op den houten bodem maken htt duidelijk, dat die plaats het laatst door vrou- v en ingenomen is geworden. En dat wordt zij, bij tegenwoordigheid der huisvrouw met hare dochters en maagden, altoos dit is het bepaald voor haar afgesloten gedeelte, wanneer zij niet, hij feestelijke gelegenheden, op den hoogzetel nevens haren echtgenoot zit. Van hier uit ne men zij en de vrouwelijke leden deel aan het ge zellig verkeer, ook dikwijls zelfs wanneer drink horen en beker lustig in 't ronde gaan van hier uit geeft zij acht op de verzorging der stookplaats m het midden van het vertrek daar ook zelfs ontvangt zij een vertrouwden vriend des huizes, die het voorrecht heeft zich nevens haar te mo gen zetten bij vriendschappelijke meedeeling of gesprek. Wordt vervolgd de deur van het vertrek, waarin zij zaten, öpen en stond een tweetal gemaskerde kerels voor hen die naar alle waarschijnlijkheid de familie reeds naar bed gewaand had, om dan een goeden slag te kunnen slaan, aldus de „Asser Crt." Nu dat echter niet het geval was, kwamen zij tegenover de gebroeders Ensink in een hachelijke positie te staan. Er ontstond een worsteling, waarbij een der indringers zijn revolver en den 52-jarigen R. familie maakten de gemaskerden gebruik zich uit de voeten te maken. Alles had zich in enkele minuten afgespeeld. Alleen is komen vast t§ staan, dat de mannen door de voordeur, die als alle andere deuren, voor den nacht nog niet op slot gedraaid was, zijn binnengekomen. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. of het zal wel een mooien spannende wedstrijd worden, want heide clubs staan ongeveer op do zelfde sterkte. Dus wij zullen zien wie a.s. Zon dag de gelukkigste zal wezen. BINNENL. NIEUWS. HEIMWEE NAAR DE VENEN. Onder degenen, die indertijd uit de gemeento Em<men naar Eindhoven zijn getrokken, zijn er \orscheiden, vooral ouderen, die geplaagd wor den door heimwee naar de venen. D® jongeren passen zich gemakkelijker aan bi, de nieuwe toestanden. Een van de oorzaken dat iit den ouderen zwaarder valt, zegt de E. Crt is ongetwijfeld, dat er onder hen zijn, die niet op de fabriek geplaatst worden en medeleven van de verdiensten der kinderen, zonder zelf te wer ken. Het doellooze bestaan, zij het in veel betere om standigheden, geeft geen bevrediging en doet ver langen naar de noesten arbeid in het veen. Behalve degenen, die reeds terugkwamen, zijn -t nog verscheidene gezinnen, die voorenmens zijn tegen den aanvang der nieuwe campagne uil „het land der vreemdelingenschap" naar dat der vaderen terug te komen omden toestand voor zichzelf en anderen te verslechteren. VERJAARDAG EX-KEIZER. Ter gelegenheid van zijn verjaardag waren gis teren vele personen naa Hruize Doorn gekomen im den ex-keizer të complimenteeren. Het V. D -bureau meldt, dat de ex-kroonprins Woensdagavond te Doorn was gearriveerd. Onder de ontvangen bloemstukken bevond er zich een van de Koningin-moeder. WAPENS VOOR INDIë. Aan boord van het vrachtstoomschip „Merau- ke" van den Rotterdamschen Lloyd heeft de ri vierpolitie 125 automatische pistolen, 29.000 pa tronen en een kg. opium in beslag genomen. Men ontdekte, dat de wapens en de patronen mn boord waren, doordat enkele patronen op de ketels werden gevonden. Waarschijnlijk heeft men de wapens en de patronen in de bunkers verborgen en naar mate de kolen opraakten is de geheime lading verplaatst. Bovendien is een gedeelte in het Chineezen-logies gevonden. Men vermoedt, dat de lading reeds te Antwerpen aan boord is gebracht. Het schip is thans uit Indiö terugegkomen en waarschijnlijk heeft men daar de wapens en de munitie niet van de hand kun nen doen, -omdat de inlandsche politie in verband met de onlusten scherp heefit opgelet. AUTO TE WATER. Een splinternieuwe auto is Woensdagnacht, doordat de chauffeur verblind werd door de lich ten van een tegemoet bomende auto, op den Schiedamscheweg bij de Witte brug ,te water ge reden en totaal vernield. De chauffeur en de drie inzittenden, twee dames en een heer, wisten door den kap stuk te snijden, heelhuids den wal te bereiken het water is daar ter plaatse zeer op diep. DOOR GEMASKERDE INBREKERS OVERVALLEN. Toen Dinsdagavond de landbouwersfamilie Ensink, bestaande uit drie broers en een zuster, te Emmerhout (Drente) aanstalten begonnen te maken voor het naar bed gaan, ging plotseling BRIEF van HARM aan TEUN 1 Wieringen, Januari 1926. Mien goeje beste Teun. Toe ik jou leste brief lezen had, rees mien heer e berge.. Wou jij cannidaat voer de State worre Och mien jonge, wees wiezer en blief bij je Mie Den blief je teminste 'n degelijk mcnsch,; begin je an de pioletiek, den wor je ziek en spookachtig, roó erg, dat zelfs je hennen je niet meer ankicke. of voer je op de loop gaan. 'k Hew 'i toch vuer mien eigen ooge zien, dat 'n peerd hier voer 'n melkwagen op hol sloeg, toe ze met witte kóeie- letters op de street klad hadde: „Leest Hef Volk! t Peerd had dus zelfs in de gatë wa<t poletiek is En kon je nou van al die hoogc vergarings van die hooge sinjeurs wat heil beleve, den was 't nog deer an toe, maar ze houwe heur confersasies op de moois,te plekjes: in Haarlem bij Blonmmendaal m 't Hagie hij de Scheefningsche boschjes of as 't nog hoioger is in Genéve bij de mooie meren; en den begriep je 't wel, he!? Ën groffe constructie fout is dat Voer zokke gewichtige vergaringe ïnoete ze 'n plaas uutzioeke weer 'n normaal rrensch liever drie minuten is, dan drie uur en den eerst zelle de onderhandelinge vlot van Mapei loope —Nou hewwe de heere rongddm mode-paleize, dangspaleize, tennisban e en weet ik wat nog meer bane, maar 't slot is de heere dronken 'n glas en liete de zaak zoo tie was; ze voele heelekedal gien haast, spreke u- re achter mekaar, rekke duit of dal nog wat en de koste worre betaald! Vanzelf, deer zurgt de regee- ring voer! 't Was toch veul beter, dal ze bij me kaar kwame in 'n plasie, weer 'sevends na acht elk fasoenlijk burger onder de wol leit, weer de auto's niet harder rije as tien kilometer en weer nog kalve met vijf poote en twie koppe geboren w órre; en dus ok nog wondere gebeure kenne Afein, leet ik nou niet ,te luid schreeuwe over de degelijkheid van 't platte land, want erg pluus is dat in de lest dage ok niet. Wel, wel, 'i is bij de knorhane of. Men rooft en steelt er op klaarlich tendag maar op los, teminste as je de kramen ge locve mag, en as 't nood geeft zien de schurke er ok niks teugen op je 'n looden pil in je bóddy te jagen. Ik hew .teugen mien Trui zeid As er zoo'n sinjeur binnenstapt en ik ben niet '1 uus en je denkt' maar half „die vent wil wat' al het ie z'n hangde in z'n diezek, .jij neemt de kienderekros en poest de plaat en leet de boel de boel maar, Wel ja, 't is 't beste wat je doen ken en zoo koud is het teugenwoordig niet. Ta, 'n gekke wereld, he Teun. Zit je midden in de winter en nou schrieve ze .van 'n warme golf over West-Europa. Maandag is dat begonnen en die warme golf komt bij IJsland vandaan Ia, 't is gien bak! De Zweedsche weerkundige Sandstrom vertelt er koudweg bij, dat we van winter dut jaar niks meer te vreezen hewwe 'n Strop voer de mantels en jassenwinkeliers, jo! ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. ONGEVAL BIJ VELDDIENSTOEFENING. Gistermorger had, naar het V. D.-bureau meldt tijdens een velddienstoefening onder Ede van het 22e regiment infanterie een soldaat het onge luk een ander soldaat met een losse patroon in de zijde te schieten. Hoewel het geval zich niet ernstig liet aanzien, is de gewonde toch onmid dellijk naar het Militair Hospitaal te Utrecht o- vergebracht. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE, 's Gravenhage, 27 Jan. De Minister van Water staat heeft heden ge-installeerd een commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek naar de beste wijze, waarop de door de uitvoering der Zuiderzeewerken te verkrijgen gronden zullen kunnen worden uitgegeven, daarbij lettende ee- neizijds op de geldelijke belangen van den Stiant en de belangen van de ontwikkeling van land en tuinbouw in de te finnen poldergebieden anderzijds op de belangen van de bevolking van Nederland in het algemeen en van de bewoners dor nieuwe polders in 't bijzonder. Des ministers inatallatierede werd beantwoord door den voorzitter van de commissie, mr. G. Ko ning, die daarbij den minister dank bracht voor hetgeen hij gedaan had in deze gewichtige aan gelegenheid. BRUTALE DIEFSTAL I Dinsdagnacht hebben tot heden onbekend ge bleven dieven een bezoek gebracht aan de schuur van landbouwer L. K. oneer Tilburg. Zij hebben kans gezien een partij koren van niet minder dan 600 KG. mede te voeren. De politie heeft fof he den van het spoor der inbrekers nog niets ge vonden. 4 SMOKKELENDE KINDEREN Den laatsten tijd worden in Zuid Limburg weer groote hoeveelheden gedistilleerd over de grens gesmokkeld Het zijn vooral Duitsche kinderen soms van 10, 12 jaar of jonger, die zich met deze smokkelarij ophouden. Al spelende komen zij de grns over en brengen dan een of meer liters jenever of likeuren onder hun kleeren mee. ANNA PAULOWNA. Naar we vernemen hebben de heeren D. Kooij Cz. en W. Peereboom te Wieringerwaard en J. Jongejan alhier, die onlangs bij publieken verkoop eigenaar zijn geworden van ruim 8Va TI A. wei- en bouwland, afkomstig van den heer K. Gijzen, dit ;thans uit de hand verkocht aan den heer H Pennekamp alhier. Hedennacht omstreeks 1 uur brak er brand uit in een perceel bewoond door den heer Groen- leer in den Stoomweg. De brandweer met auto spuit was spoedig ter plaatse. Echter de wind rakkerde de vlammen dusdanig aan, dat het huls in minder dan geen tijd was afgebrand. Op Woensdag 23 Februari 1927, des voorm. te 11 uur zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken, in het gebouw der Zuiderzee werken te 's-Gravenhage, Zeestr. 102, worden aanbesteed Het bouwen van twee duikers van gewa pend beton nabij Van Ewijcksluis in de ge meente Anna Paulowna, met bijkomende werken (Ra;ming 70.000. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. v\ esterland 's avonds 7 uur Ds. van Beek- Oosterland voorm. 10 uur Ds. van Beek.. DOOPSGEZ. GEM. If.hoef v.m. 10 uur Ds. Van der Veen. Jeugd - herdenking. Dinsdag a.s. av. 8 uur Bijbel-avond. Onderwerp: De persoon van Jezus. Die, zwalkers, ze buge voer je as je de winkel in kom as 'n knipmes; ze overladen je met moffen handschoenen, wollen sokken en zoo al meer, haast voer niks, as ze d'r maar af benne. en ze zuchten met tranen in de oogen: „zoo 'n winterlooze winter is ee nstrop Nou, besjoer Teun; tot volgende week HARM GEMEENTE WIERINGEN. Aan het leggen van de waterleidingbuizen wordt ook thans te Wieringen druk gewerkt. Reeds zijn in de Normer t bij de woning van O. Lont (Vet) reeds vele buizen in den grond ver dwenen. Succes-Nieuws. Zondag zal de uitgestelde wed strijd SuccesExcelsior worden gespeeld, als er tenminste weer geen deel van de jongens door de griep zijn aangetast. Wij twijfelen er niet aan WIE DOET HET ME NA 7 Hierboven een Amerikaansch worstelaar, vroeger bokser, die even laat zien, dat hij over de noodige spierkracht beschikt. Munn, zoo is zijn naam, draagt hier 6 sportl ui enschen, die tezamen over de 405 kilo wegen. Voorwaar geen kinderspel MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 27 Jan. 1927. 9 Paarden 150 k 350 8 geldekoeien, mag. 140 a 220 80 idem, vette 250 425 16 kalfkoeien 210 a 350 51 nuchtere kalveren 10 a 22 265 Overhouders 24 36 4 varkens, mag. 25 40 65 idem vet.te per Kg. 60 a 64 ct. 87 biggen f 13 ét 22 33 konij nen f 0.50 a 3 77 kippen 0.75 k 2,25 66 Kg. boter 2,20 a 2.35. Eierveiling Schagen, 27. Jan. Aangevoerd wa ren 143 partijen kipeieren, 24580 stuks, 11 par,tij en, 506 stuks eendeieren. De prijs liep van 6.90 tot 7.80 bruiine eieren 7.40 8 jonge kipei eren 6.10 a 6.20. Helder, 27 Jan. 1927. Marktbericht veiling heden: Ongewogen wijt 7.50 8.30, middenmarkt f 7.90 Ongewogen bruin f 7.90 k 9.-, middenmarkt f 8.45. Aanvoer 6103.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2