flEEREN BM P0RT0RIC0 J. B. K I S S BLANKE BAAL Het gestolen Kind. I" 18e Jaarjrans:. Vrijdag 4 Februari 1927 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Daat 1ÜB - ALKMAAR Geef my een pakje Douu/e Egberts Echte X Friesche Heenenbaai,, No. 10. WIERINGER COURANT JOHN J. BOSKER, WIERINCEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. Tabaksfabriek „Da Wakend» Ijeouw" 30, 70, 100, 120, 140,150, 160. 180, 200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. DANSENDANSEN Hierboven de historische Sophia-Moskee in i'onstantinopel, een meesterwerk van architec tuur. Deze Moskee werd eenige dagen geleden aangekocht door een (natuurlijk Amerikaanschei onderneming, die haar zal laten inrichten tot danspaleis. Waar gaat het heen BINNENL. NIEUWS. NIET AAN DEN STEMPLICHT VOLDAAN In 1925, bij de verkiezing van leden voor dc Tweede Kamer, bleven velen thuis, die zicli dan later voor den kantonrechter moesten verant woorden. Zelfs móesten er voor de niet. stem mers extra zittingen gehouden worden. En dan hoorde men hun verweer, dat meestal neerkwam op principieele bezwaren bezwaren, voortsprui tend uit hun godsdienstige opvattingen, enz. Hot vonins luidde dan 3 boete subs. 1 dag hecht. Maar ook die geldboete weigerde men te beta len, zoódat er niets anders overbleef dan het on dergaan van hcchtenisstraf. Eenigen tijd geleden heeft evenwel de ontvan ger van de registratie te Den Heng in opdrach van het Openbaar Ministerie bij het Kantonge recht den deurwaarders bekend gemaakt, dat ue niet-stemmers ook geëxecuteerd kunnen wor den, dat dus op hun inboedel beslag kan worden ^gelegd. Zoo gebeurde het, dat eenige weken gele FEUILLETON. O—O No. 13. Of ik r ze zeker van ben Bedrieg ik mij dan ooit, evenmin met den levenden als met de dooden Herken ik zelfs de geraamten op het kerkhof niet hoeveel te minder zou ik mij dan »n een gelaat kunnen bedriegen, dat twee leven dige oogen heett en een tong die spreken kar. Dien man niet herkennen, die mij een kroon gegeven heeft ik wist wel, dat het een ambte naar was. Ik mij in het hoofd gezet, ging hi.» voort, en sloeg tegen zijn voorhoofd, dat ik ze vroeger of later nog terug zal zien den 9oldaat, df-n ambtenaar en den advocaat. Hebt gij ooit getracht iets van Bet Pander: "omtrent die logeergasten te vernemen? vroeg mijnheer Berghuis. Ja maar dat heeft mij tot niets gediend weet gij. Tot loon voor al mijn moeite heeft zi; mij niets dan aardigheden gezegd, zooals lom perd, dronkaard, enz. Zij hield zich alsof zij al een uur geleden naar bed gegatn was, ,t.o»eii ik aan haar deur klopte. Maar zij was wakker, en ■aèl heel goed wakker, en dan denkt zij nog dal zij mij wtt wijs zal maken Maar als gij haar eens zoudt willen ondervragen, dan zou zij u on twijfeld de waarheid wel zeggen want in [stelt zij veel vertrouwen. Neen, neen. Waarom zou ik mij zooveel nioeité geven voor iets, dat mij eigenlijk niet ingaat? De doodgraver scheen erg teleurgesteld .'t Was u reeds de tweede maal dat zijn plan mislukte rc he-t gevoelen van den dokter te leeren ken- n. Hij 'schudde zijn hoofd en mompelde zoo ■ts van geen vertrouwen in hem stellen. Waar .jk sprak mijnheer Berghuis, ik be- [oef geen vertrouwen te schenken. Die zaak is Vteeï zonderling, ongetwijfeld de Egyptische raadselschriften zijn dat. ook en (toch, doe ik mijn best niet om ze te ontcijferen. Wat ik u ra- len zou isy-UW tong op dit punt in toom te hou den een deurwaarder van dit besluit mededee- ling deed aan een familie te den Haag, van wie nt'ch de vrouw,nóch de man aan de stemming in '25 had deelgenomen. Alvorens toit zulk een executie kan worden o- vergegaan, zijn de navolgende handelingen ver- eischt van de zijde van den deurwaarder een beveleen herhaald bevelde beslaglegging de aanplakking een advertentie benevens het aanstellen van een deurwaarder, hetgeen geza menlijk ongeveer 80 gulden kost. De aangestelde bewaarder moet minstens acht dagen, nadat het bevel aan den betrokkene is medegedeeld, de woning bewaken. Maar hoe groot, was hier de verbazing van den bewaarder, toen hij na 10 dagen, met behulp van den huis sleutel de deur wilde openen, deze dichtbleef en de sleutel afbrak. Op de deur was een papier ge plakt Afwezig," maar bij buren kon men duide lijk waarnemen, dat de familie wél thuis was De politie werd gewaarschuwd, een smid ge haald en de deur, welke met grendels dicht ge maakt bleek te zijn, werd opengebroken. Toen wachtte den „inringers" een warme ontvangst, daar man en vrouw met stokken gewapend wa ren en den toegan gbelemmerden. De politie maakte hier spoedig een eind aan, waarna met de verkooping van het huisraad kon worden be gonnen. De koopers buiten-op straat, boden ver heneden de waarde en zoo ging b.v. een haard van ruim 100 voor 5 van de hand. Het. gevolg ïv.hs, dat door den deurwaarder voor een werke lijke waarde van 5 a 600 verkocht moest worden voordat hij het vereischte bedrag 3 boete en ongeveer 80 executiekosten had bereikt Waar uit maar valt op te maken, dat de niet deqxmer er niet voordeelig afkwam en dat men naar beier zijn drie guldentjes kan betalen of nog beter zijn stemplicht vervullen. OM SCHRIK AAN TE JAGEN De dochter van een landbouwer onder de ge meente Axel had reeds sedert gerui'men -tijd om gang met een jongeling, die zich niet in de sym pathie van de ouders mocht verheugen. Doch het meisje wilde echter haar liefde niet prijs geven. Toen nu Zondagavond het paartje huiswaarts keerde, werd hef met een paar geweerschoten be groet, die gelukkig niet troffen. Het paar nam de vlucht. Het meisje heeft, verder den nacht door gebracht bij kennissen, doch is later door haar vader naar buis gehaald. KERK-HUWELIJKSMARKT. Een lid van de An. Gemeente ,te Klazicnaveen was door het overlijden van zijn vrouw met ee nige kleine kinderen op deze levenszee achterge bleven als een schip zonder kapitein, zoo ver haalt de correspondent van de Asser Crt. Waarschijnlijk bezat de man ook niet veel .ini tiatief om een nieuwe levensgezel op te zoeken. Althans vroeg de voorganger van de gömeente van zijn spreekgestoelte af of een der huwbare vrouwen bereid was, den arme uit den brand te helpen. Eenige gegadigden hebben zich reeds aange meld. Of er nog een voordracht zal worden opge maakt is nog niet bekend. EEN EENSGEZINDE GEMEENTERAAD. ïn de gemeente Warder is, nu het soc. dem. Raadslid naar elders is vertrokken, en geen der •vorige candidaten van de lijst der S.D.A.P. een benoeming wenschte te aanvaarden, een candi- den. Denk er over zoolang en zooveel gij wilt maar spreek er zoo min mogelijk van. Als dit al les ter oore van den nieuwen burgemeester kwam, zou hij u uwe betrekking ontnemen. -r Dat durff hij niet, riep de grijsaard uit, de gemeenteleden hebben mij verkozen. Hij kon het u tenminste lastig maken, plagen, inbreuk makerifbp uw rechten en voor - doelen. Dit zou een slechte zaak zijn, ging mijn heer Berghuis glimlachend voort, als men twee zulke gewichtige personen, als de burgemeester en de doodgraver van Pachtveld, meit. elkander in openlijke oorlog zag. Die reden kwam den ouden man zoo gewich tig voor, dat hij beloofde zich blindelings aan den dokter te zullen onderwerpen. Maar wat ik mij nog bovendien beloof, dacht Manus bij zich zeiven, en wat ik doen zal ook, is- ten minste een, zoo niet twee wakende oogen te houden op alles, wat die schoone heer Van Del den doen zal. Toen mijnheer Berghuis van den doodgraver •afscheid genomen had, bevond hij da.t hij nog een uurtje tijd over had, iets wat hem niet dik wijls gebeurde, en* hij besloot den weg naar het Wapen van Her.tenstein in te slaan. Hij had den man van Bet Panders is zijn laatste ziekte bijgc -taan en als zij in iemand vertrouwen zal stel- 'cn, dan moet het in mij zijn, dacht de dokter. Hij vond de oude vrouw in een vlaag van he vige gramschap. Graaf Richard had dienzelfder morgen zijn intendant gezonden om haar te zeg Ten, dat zij zoo spoedig mogelijk de herberg ver laten moest Hoewel haar voor die plotselinge uitzetting geen de minste reden gegeven was, be 3,ieep Bet Panders toch alles wat er gebeurd was. Ik ga niet weg, riep zij uit, nadajt zij alle.' urn den dokter verteld had. Laten zij mij een.' saaaisaoui apno ufipv uaxanp fiz spe uoaefSo.'. heeft mij beloofd dat ik mijn geheele leven lang hier zou blijven wonen haar man heeft dat ook gezegd en nu mag gebeuren wat er wil, ik ga niet Hebt gij ene bewijs van die belofte. Bet •oeg de dokter. Wa,t ik zeg is meer waard dan de eeden van veel andere menschen, moimpelde de kasteleines. Laat hij mij er maar met. geweld uitzetten, dan BUITENLAND. EEN PERPETUUM MOBILE. Volgens een bericht uit Zurich heeft een Zwit- srhers uitvinder een klok vervaardigd, die beweging wordt gebracht door de dagelijksche temperatuursverschillen. Een temperatuurswis seling van twee graden is voldoende om de klok automatisch voor een geheelen dag op te win den. Het model, dat zich in het polytechnisch Zurich bevindt, heeft daar reeds een jaar geloo oen zonder te worden aangeraakt. MODERNE ALCHIMISTEN. ZILVER UIT LOOD Bij Drobak (Noorwegen) moet een fabriek zijn opgericht voor het vervaardigen van zilver uit lood. De moderne alchimist heet H. Elstad. Vijf en-twintig jaar geleden heeft hij Noorwegen ver laten en daarop heeft hij door Zuid-Afrika, In- diö, Austalië en Amerika gezworven, waar hij naar goud en zilver heett gezocht. In Australië moet Elstad een erts, waarin lood en zilver met elkander waren verbonden, hebben gevonden. Dit bracht hem op de gedachte, dat zilver uit lood kan zijn ontstaan. Zijn in die richting geno men proeven schijnen bevredigende resultaten te hebben opgeleverd. Elstad keerde toen naar zal ik hem voor het geheele dorp te schande maken. Een schurk, dat hij is al was hij ook honderd maal graaf. Zwijg, Bet, zwijg zulke dingen mogen nieit gezegd worden, Waarom niet, als zij waar zijn, mijnheer Berghuis. Ik raad hem, mij niet tot het uiterste te drijven. Zoudt gij wel willen gelooven dat - Mijnheer Berghuis ik ben oud, arm en zonder steun maar ik zeg u en herhaal heit, dat graa Richard liever zijn beide handen in het vuur zou steken, dan mij te bedreigen, indien hij wist wat ik weet. Iets, dat betrekking heeft -op zijn overleden zoon, zou ik denken Neen, antwoordde zij kortaf. Als het zooiets was, zou ik vreezen dat gij niet veel van hem te wachten aoudt hebben, ging de dokter voort. De graaf is onderricht gewor ion van alles wat er in uw herberg voorgevallen Is in den nacht, toen zijn zoo stierf. Bet glimlachte ongeloovig. Om u te overtuigen, voegde de dokter er bij /al ik den naam noemen van den nieuwen bur gemeester van Pachtveld. Hij heet Gerardu? van Delden. Dat wist ik al, en ik bergijp hoe hij zoo vei 'ckomen is, die kruipende hond. die laffe vleier Dat is wel waar Bet. De oude vrouw bleef den dokter eenige oogen blikken aanzien. Wilt gij mij een dienst bewijzen vroeg zij ilotseling. Van ganscher harte. En zonder mij te vragen naar het geen gij •iet begrijpt want ik zal mijn woord houden heel wat beter dan de graaf. ïk zal naar niets vragen, Betje. En gij zult, naar graaf Richard gaan Ja. Bet Panders stond op en ,trad liet kamertje vhter de gelagkamer binnen, zorgvuldig de deur i hter zich sluitende. Toen zij .terugkwam, hield zij een ring met een buitengewoon schoonen saf- jur in de hand. Boven dien steen, die in den vrom van een hart geslepen was, bevond zich een kroon van zeer kleine diamanten. Mijnheer Berg huis verbeelde zich dat hij dien ring dikwijls BU1EAU: HIppolytushoei WierlngtB. Telef. Intereomm. No. II. daat van de eenige -overige candidatenlij^t. tot Raadslid benoemd. Het eigenaardige geval doet zich nu voor, dat alle raadsleden behaoren tot de neutrale vereeniging „Volksbelang". Geen hun ner is lid van een politieke partij. OM EEN BORD SOEP. Een 49-jarige zadelmaker, die sedert ongeveer anderhalfjaar met een weduwe te Rotterdam sa menleeft, vond Woensdag, ,toen hij in haar wo ning kwam, daar een anderen man aanwezig. Deze zat op zijn gemak een bord soep te eten, en hoewel bleek, dat deze man een broer van de weduwe was, die zeevarende was geweest en nu eens op bezoek kwam, maakte de zadelmaker zich zoo kwaad over het feit, da<t een ander van zijn soep kwam eten, dat hij een schaar greep en daarmee den zeeman aan hoofd en handen ver wondde. De zeeman is in het ziekenhuis aan den C col singel behandeld. De zadelmaker is aange houden en opgesloten. VERPLICHTE AANSLUITING BIJ DE WATERLEIDING. Ir» den gemeenteraad van Haskerland is Woens dagmiddag besloten tot aansluiting van gemeen te aan de waterleiding te Heerenveen. Dit besluit waaraan sinds het jaar 1912 werd gewerkt, kon genomen worden dank zij een jaarlijksche subsi die van 1000, gedurende 10 achtereenvolgende jaren te verleenen door het. Departement Joure van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Ondanks verzet van anti-revoluttotm^ire zijdff in den raad, is besloten de aansluiting voor be staande en nieuw te bouwen perceelen verplicht te stellen. Haskerland is de eerste gemeente in Fiiesland, waar men besloten heeft tot verplich te aansluiting. SCHOORSTEEN OMGEWAAID. Te Borne is de S0 meter hooge schoorsteen dei- steenfabriek van den heer Morselt omgewaaid. Door den Augustusstorm van 1925, welke Borcu- l'O verwoestte, werd de schoorsteen uit den lood rechten stand gedrukt en sindsdien was hij zoo blijven staan. 10 hoort qe meer en meer in Noorwegen terug en kocht een leegstaande fa briek bij Drobak. Elstad beweert dagelijks 2 ton zilver te kunnen produceeren. Zijn zilver zou 3 kronen per K.G. moeten kosten. In wetenschap pelijke kringen staat men nog zeer sceptisch te genover de beweringen van Elstad. NOODLOTTIGE VERGISSING. In het ziekenhuis te Milaan heeft een verpleeg ster, aan 8 patiënten bij vergissing verkeerde in jecties gegeven. Vier hunner zijn reeds overle den de anderen verkeeren in levensgevaar. De verpleegster is gevlucht, SNEEUW IN ITALIë. Uit alle deelen van Italië komen berichten van zwaren sneeuwval. In de Appenijnen ligt de sneeuw op verschillende punten anderhalve me ter hoog. De telefoon- en telegraafleidingen heb ben ernstig geleden. Bij Ravenna is een dijk door gebroken, waardoor een grooit gebied over stroomd is De schade wordt op ettelijke milli- oenen lire geraamd. DE BEHANDELING VAN TUBERCULOSE. Dr. F. Sauerbmch, professor aan de Universi teit te Munchen, heeft dezer dagen te Karlsruhe bij gelegenheid van een wetenschappelijke bij eenkomst een uiteenzetting gegeven van de re sultaten van nieuwe mogelijkheden van opera ties bij_ chronische en acute longziekten. Hij ver klaarde, dat het grondgedeelte van de behande ling van tuberculose gelegen is in kunstmatige totstandbrenging van de inkrimping der lon gen en beschreef verschillende middelen om dit resultaat te bereiken. Hij beweerde 35 a 40 pro cent van de ge gevallen te hebben genezen, die door hem op een dergelijke methode waren be handeld, en bovendien toonde nog eens 30 a 40 procent aarv, dat lijders hun werk konden her vatten. De conclusies van dr. Sauerbruch zijn geba seerd op de resultaten van een zeer groot aantal geslaagde behandelingen. aan den vinger van den graaf gezien had, en dat ieze hem eens bij gelegenheid gezegd had, dat het het oudsAe erfstuk der familie was. Hé, riep hij uit, heeft graaf Richard zijn ring verloren Neen. Hoe komt hij in uw bezit D# oude vrouw legde haar hand -op haar mond als om hem aan zijn belofte te herinneren. Hij heeft dezen ring nooit gezien, sprak zij ich,t. Geen menschelijk wezen behalve ik heeft hem in de laatste dertig jaren onder de oogen gehad. Geef mij uw hand. De dokter deed wat zij hem vroeg. Beloof mij dat niets ter wereld u dien ring van uw vinger zal doen nemen, voordat gij hier teruggekeerd zult zijn. Dat beloof ik u. Ga naai graaf Richard herinner hem aan de belofte, die hij en zijn -overleden vrouw mij gegeven hebben. Zeg dat ik hem uittart, hem uittart, verstaat gij, om mij uit dit huis tc zetten en zorg dan dat hij, terwijl gij spreekt, den ring ziet. Wat verder. Bet Niets, zijn geweten zal hem het overige zeggen. En als zijn geweten niet eens sprak, Bet Dan zipu zijn vrees zooveel te harder spre ken, gaf de oude vrouw ten antwoord, en wel ?oo hard, dat hij genoodzaakt zou zijn toe te ge ven. Reken maar dokter, dat gij met al uw ge leerdheid op dit oogenblik toch n-og heel onwe tend zijt, voegde zij er glimlachend bij. Dat beken ik. Ik heb graaf Richard sedert zijn kindsheid gekend. Ik heb zijn arme vruw tot aan haar dood behandeld, en ik kan niet be- g rijpen, welk geheim er aan dien ring verbon den is, die graaf van Hertenstein mij gezegd heett dat eenig was maar ik zal doen wat gij verlangt Bet. en dat wel zonder te vragen. Ik dank u, want ik zou mij niet bij graaf Ri hard hebben kunnen vertoonen, hij zou mij be schuldigen den ring gestolen ,te hebben. En tegen mij zal hij zooiejs niiet durven zeg gen gij zijt voorzichtig, Bet. Wordt vervolgd*

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1