.WOUDA's WOUDA's Kalvermeel xrp „MrK: ÖapieA/ ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. WIERIN GEN. Tr XI. Bij het opmerken van dijt alles bespeurt ge wel, dat deze hoeve itoch niet eene alledaagsche moet zijn en dat is ze ook geenzins wij zijn op eene dusgenoemde Burcht- of heerenhof, ook wel hoofdhof, dinghof, of havezajthe genoemd De landerijen, onmiddellijk rondom deze burg gelegen, heetten daarom zaailand. De gro,otva der van onzen gastheer was een dier dappere Vaargenooten, die zich door aanzien en staal deze geheele kleine landstreek met de waarden verwierf, welke zijn wakkere kleinzoon n<u als hofhoeve bezit en beheersch,t. Een groot gedeel te van „de Ward" (de tegenwoordige Polder Waard Nieuwland) is echter zóó afgenomen da>t de Burchthoeve in gevaar kwam en men voor eenigen tijd reeds voorzieningen trof door een verdediging tegen het immer nader komende zeewater aan te leggen door middel van paal werk en zeegras. De bewoners der overige hoe ven zijn nu wel voor 't meerendeel vrije hanne- genoten, in't bezit' van erfrechten, maar zij be talen toch jaarlijks een zekere pach,t of huur, Eenige hoeven zijn echter als volkomen en ge heel eigendom aan den Banneheer getrokken, en worden door aan dien hof behoorende onvrij- en, daarom hofhoorigen, onder opzicht van meier, bewoond. Verkwikt en verfrischt, ten nieuwen tocht gesterkt, voldoen wij gaarna aan de uitnoodiging des gastheers, om met hem zijne hoeve eens rond te gaan. Een deur nagenoeg tegenover die, welke wij zijn ingekomen, voert ons naar buiten, en wan neer gij nu op den stand der zon let, zoo ziet ge, dat de ligging des huizes van het oosten tot wes ten strekteene navolging misschien der ligging van Wodans hemelzaal Walhalla, die, zooals de priesters en hunne boeken verklaren, in deze zelfde lijn is gebouwd. En nu zoeken wij naar de oorsprong van dat dompig krakend geluid, dat hier herhaaldelijk en gedurig ons oor getroffen heeft. Het s onder het afdak, waaruit die zware bal ken, wier topeinden door een anderen zwaren balk aan elkander verbonden zijn, een goed deel hoven het dekriet uitsleken. Daar binnen wordl een moeilijk werk verricht. Een paar vrouwen, wier bouw tot den stevigste, maar wier voorko men daardoor ook tot het mannelijkste behoort, zijn bezig met de steenen van den groven hand molen in wentelende beweging te houden, ter wijl eene derde onledig is met den slinkenden voorraad ongebroken graan gedurig aan te vul- Li en het zwellende meel in de daarvoor be stemde kist te scheppen. Wij zullen niet zoo on beschaafd zijn, om te spotten met de stoere bruine leden, met niet meer dan een enkel kort kleedingstuk zonder mouwen bedekt, of over het hooggegloeid gelaat en de stoppelige vlas blonde haren, stroomend van Zweet en bestoven met meel-; veeleer vinden wij het beklagens waardig, dat die zwaren taak aan vrouwen is opgelegd. Niet zoo vermoeiend, maar zeker weinig min der warm, gaat het in de afdeeling hier nevens toe het vuur onder den brouwketel moet het op een zwoelen dag als dezen den brouwmeiden ook niet aangenaam maken niemand kan liet hen echter verbeteren, en van een zoo gezech ten, als onmisbaren drank als het bier, mag het vooral niet aan ruimen voorraad ontbreken. Door den kleinen boomgaard heen, waar de appel- en peereboomen hunne rooskleurige en sneeuwblanke bloesems reeds als een teder- bonte sprei over den grond strooien, wijst de gastheer ons met zelfvoldoening op een vrij groot stuk weiland, vol van frisch groen gras, waar een aantal schoone gladde melkkoeien in weel de graast. Voor jaren was diit weivlak oneindig minder breed, doch de zee heeft hier voor slib bing en aanwas gezorgd. En starende iangs een schoonen, ongeknoltei> wilg, die zijn blauwgroene bladeren spiegelt ir den bruinen helderen weel, zien wij een der wusehvrouwen, met pijnlijk gelaat en de hand tegen de wang gedrukt, dien boom naderen. Met haastig ongeduld kerft' zij drie sneden in de schors en ontbloot daarmede een gedeelte van den stam, de schors alleen terugtrekkende, niet a'rukkende. Nu snijdt zij een klein spaandertje uit de ontbloote plaats, en wringt het, met die zenuwachtige overdrijving die een aan kiespijn lijdende verraadt, dn de ontstoken kies, in een verticaal vlak te doen draaien oim den hln der weg te nemen, die andere weggebruikers van do verblindende lichten zouden ondervinden. Op de nieuwe vinding is octrooi verleend. LAFFE AANRANDING. Toen een 15-jarige jongen -te Etten Dinsdagar vond te ongeveer half acht van het station huis waarts keerde werd hij plotseling door een on bekenden kerel van achteren aangevallen, die hem met een mes in het been stak. Hevig vq£.' schrikt zette de knaap het op een loopen en kwam met het mes nog in het been en bloedend thuis. Van het geval werd direct aangifte gedaan bij de politie NIEUWE COOP. ZUIVELFABRIEK. De Coop. Melkinrichting „Ons Belang" te 01 denzaal besloot tot stichting eener nieuwe zui velfebriek, waarvoor een crediet werd toege staan van 200.000. SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Resultaten in de praktijk verkregen. In het „Tijdschrift voor Diergeneeskunde" komt een verslag voor van een door den direc teur der rijksserum-inrichting gehouden lezing, waarin deze een kort overzicht geeft van de re sultaten welke men hier te lande verkregen heeft met het hoogimmuun serum tegen mond- en klauwzeer. De resultaten voor het geheele land samen vattend, kan men zeggen dat bij klein vee als pinken, kalveren, schapen, lammeren, varkens en biggen met dit serum een gunstig resultaat is verkregen en wel, omdat bij jonge dieren, bij tijdige toepassing, de sterfte kan worden voorko men en dat hij oudere dieren, welke niettegen staande de inspuiting ziek werden, als regel het verloop milder was dan bij de niet behandelde exemplaren. De inspuitingen van serum bij runderen voor tentoonstellingen, transporte, markten enz., zijn nog op een te kleine schaal geschied, dan dat hieruit voor ons land een gevolgtrekking kan worden gemaakt. PROVINCIAAL NIEUWS UIT WIJDENES. Onlangs verzochten de wethouders van Wijde nes ui't bezuinagingsmoitieven aan den raad om hun jaarwedden van f 100 ieder met f25 te ver minderen De raad echter wilde daar niet aan doch besloot wel om aan Ged. Staten te verzoe ktn, de jaarwedde van den wethouder waarne mend burgemeester te verhoogen tot f 125, die van den anderen wethouder te verlagen tot f75. Ged. Staten hebben besloten aan di,t verzoek niet te voldoen, omdat zij het in strijd achten met de gemeentewet dat niiet voor ieder der wethou ders de jaarwedde gelijk zou zijn. AUTOBUSSEN. De behandeling van aanvragen voor het exploi- teeren van autobuslijnen door een commissie uit Ged. Staten is Woensdagmorgen voortgezet. Werd behandeld de aanvrage van H. J. en H. Naastepad voor een dienst WieringenHelder. De commissaris van politie van Helder vroeg na mens het gemeentebestuur van die plaats slechts één autobusdienst op die lijn in dienst te hou den, n.1. dien van den heer Prins, die de verplich te post heeft en door de gemeente Helder wordt gesuhsideerd UKT WINKEL. Voor het kerkelijk leven in de Ncd. Herv gemeente ,te Winkel bestond tot voor kort zeer weinig belangstelling zoo weinjig zelfs dat de kerkeraad de predikants-vacature onver vuld liet. Thans is de kerkeraad tot een ander inzicht gekomen en heeft beslaten de gemeente leden op te roepen om te komen tot het beroepen van weer een eigen predikant. EVRDUISTERING VAN BELASTINGGELDEN}. In verband met geruchten, dat door den ge meente-deurwaarder en een ambtenaar ter sec retarie te Egmond aan Zee malversaties zouden g. pleegd zijn met belastinggelden van IJmuider visschers meldt men het volgende Burgemees ter Eyma bevestigde, dat bedoelde ambtenaar verdacht wordt loonbeslagen niet te hebben af- edragen en een onderzoek hieromtrent gaande is. Er zijn tamelijk groote bedragen mede ge moeid. De ambtenaar heeft vrijwillig de justitie in konnis gesteld van de door hem gepleegde han delingen. Hij is korten tijd in preventieve hech- onis geweest, doch wederom op vrije voeten ge beld. GEMEENTE WIERINGEN. haar de vingeren zoowel als het hout rood z'jn van bloed. Dit blijkt ook hare. bedoeling te zijn geweest. Met eene bijna bitse zelfvoldoening duwt zij het bloedig spaandertje weder in der plaats van den stam waar zij het uitsneed, drukt er de schors over heen, zoadat de breuk haast onzichtbaar geworden is, en keert zich da.n snel tot haren arbeid, met de rustige overtuiging, dat zij haar pijn gebannen heeft in een boom, die bij haar leeftijd wel niet zal worden omgehouwen en derhalve de pijn niet weder zal terug geven Wordt Vervolgd. BINNENL. NIEUWS. DE KROONPRINS op WIERINGEN. - Wij zullen thans ons verslag van het prinse lijk bezoek vervolgen. Mooi weer was het' Dins- g, 'n dag bij uitstek ook voor de zwerm pers fotografen, filmoperateurs en jóurnalisten die zoodat voor en dauw v^1^a „Wieron" belegerden Aan het dorp werd vanzelfsprekend ook Peet, de Wed. Keijzer, niet vergeten en Hoogheid po seerde met haar voor de fotograaf. Zij was ech ter niecht te spreken. Haar kapsel was immers niet in orde. Neen, haar mooi kapstel moest op en het moest dan overgedaan worden. Den vol- c pden morgen ontving de kroonprins een uit- f >odiging van haai* om bij haar met burgemees ter en mevrouw te komen koffiedrinken. Die uit noodiging werd natuurlijk aangenomen. Thanso prijkte Peet mef hef Noord Hollandsch oorijzer, de koffie was overheerlijk, oude koeien werden opgehaald, gezellig geboomd, en ten slotte op nieuw een kiek genomen. Vele vrienden en kennissen werden Woensdag morgen nog verrast door het bezoek van Hoog heid. Ook de drukkerij van dit blad viel de eer ten deel; Dat kon ook niet minder. Immers vroc ger kwam hij hier ook dikwijls binnenvallen en nam somwijlen plaats voor de zetmachine oim e- ven een paar letters uit te fikken. Nu kwam hij even 'n paar kranten halen en tevens zien, hoe wij het maakten. Tevens kocht hij een aan tal van zijn „Memoires" in prachtband, om die aen zijn Wieringsche vrienden cadeau te doen. Des middags half drie nam de Krrooprins af scheid van „insel Wieringen en vertrok n gezel schap van den heer Coumou per auto naar Haar lem; daar zou hij dan zijn vader, den ex-keizer nog ontmoeten, en dan ging hij regelrecht door nnar zijn slot te Oels De Kroonprins én de Wieringers, zij kunnen o- ver het bezoek tevreden zijn; dewederkeerige blij ken van aanhankelijkheid was wel een getuige nis van hechte vriendschap. ANNA PAULOWNA. VAN EWIJCKSLUIS. De staking van puinlos- sers behoort weder tot het verledene. Nadat zij reeds een week had voortgeduurd, zijn Vrijdag morgen de stakers weer aan het' werk gegaan, echter onder aanzienlijk verbeterde omstandig heden. -• Wel was tijdens de staking enkele malen ge- racht door middel van „stakingbrekers" de ac tie der puinlossers to verlammen, doch geen der hiertoe aangewende pogingenjuocht zich in een durend succes verheugen. He stakers waren steeds paraat en wisiten steeds iin „invallers" te overtuigen, van hun ongelijk. De vóór de staking uitbetaalde loonen waren dan ook, het zware werk in aanmerking genomen, bijzonder laag. In tal van gevallen bleef meen ver beneden 3 per dag. Hiertoe aangezocht door enkele stakers, heeft de buigenieester dezer gemeente Donderdag 1.1. e-etracht bemiddelend op ,te treden, hetgeen dan ook met gunstigen uitslag bekroond is. Voor schepen met een inhoud van minder dan 250 M3. zal voortaan 60 cen(t per ML worden betaald, voor die boven 250 M3. 0.70. Hiervan uitgezonderd zijn de thans nog in lossing zijnde schepen, waar voor 0.62Vi per M3. wordt betaald. Waar tevoren voor alle vaartuigen, ongeacht de inhoud, slechts 50 cent per kubieke meter be taald werd. hebben de arbeiders met hunne ac tie in dit geval een niet onaanzienlijk succes we ten te behalen. Zaterdag, toen de smid Blom te Breezand 'n paard besloeg en hij een touw om een der achter nooten zou doen, gaf het dier plotseling den smid een geweldigen klap tegen het hoofd. De man zeeg neer doch kwatn spoedig weer bij hli had een wond vlak bij de slaap, welke -door dokter Olree werd verzorgd. Ofschoon de smid eenigen tijd rust zal moeten nemen, zal hij toch zeer waarschijnlijk geen verdere nadeelige gevol gen er van ondervinden. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Waarde Harm Het zal bai jullie op Wieringen weer 'n gewel dig geopsnij weze, dat de Prins er te gast weest nou jong, as ik er weer eens kom, kaike ze mei niet meer an. Maar dat ken ik je wel zeg gen wai geve bai ons in den Polder jullie gain graantje toe. Jullie heb je Prins gehad, ..best,, maar bai ons wordt 't ok van adel want wai krai ge een „jonker" in den Raad. Nou zal jai mis- chien zegge: ja, maar dat is toch niet door de Radio door Vas Dias omroepen, zoóas met de Prins. .Leet ik je nou ain ding zegge, dat ik 'n afschuwelaike hekel an de radio heb. .Nou jong op die evend dat de prins bij jullie kwam zat ik juist te kranten ,of daar 'n ains komt er bai de luidspreker zoo'n geschreeuw vandaan dat Mie 'pstoof en schold: jakkes, er zou 'n man door de rndió prate over 't „dierenraik. Jasses diie vent heb 'n stem as 'n kater. Maar wat bleek even later Dat de oorzaak achter main stoel zat Blanke Boekweitgort ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, II.-HOEF. had, de keukenmeid van jullie burgemeester to® ze drie uur lang de aardappels moest warm hou we, om dat de prinselijke gast maar weg bleef wel, wel, wat zal ze hem wat titels gegeve /n heb he. Je moet ook maar zitten met je gebraden lap jes en ballen gehak. Ja, je ken soms leelijk in de fuik loope, net zoo as 'n brave broodbakker bij ons. Hij komt in 'n café te venten en ontmoet daar 'n gelukkige jon ge vader die z'n wereldburger had aangegeven, n bij hem 'n vriend als getuige. Er werd getrac- teerd, de bakker kreeg ook 'n neutje en het sloi was dat 't bakkertje 'n taart voor de jonge moe der zou schenken. Ongelukkig vergat ie to infor- meeren wie nou eigenlijk do vader en wie de ge tuige was. Hij bakte de taart en prat op zijn fijn cadeau kwam hij bij de vrouw, zooals het ncódlot wilde niet bij de jonge moeder dóch bij de vrouw van de getuige. Hij keek vreemd op dat zij hem zelf opendeed. „Alweer op de been, zei ie. ..,Och ja, zei ze, ik hou niet van lang liggen 1" (ze had n.1 juist griep gehad. ,,'n Presentje voor je, zei iel „Nou, bakker, dank je wel," zei zo hartelijk En de bakker ging, vroeg gelukkig niet naar do kleine, en de taart was heerlijk! Ja, 'n vergissing is menschelijk. TEUN. SPORT. A.P.-Nieuws. Zondag a.s. moet A.P. I naar Helder III voor de Comp. Daar Helder een van do zwaarste van de afdeeling is, is dit zeker voor A.P. hard werken. Maar door goed samenspel kan er veel gebeuren jongens. Veel succes hioorl T Kleine Sluis. Excelsior. Zondag zal de groote plaatselijke voetbalwedstrijd tusschen Excelsior en Breezand plaats vinden en wij zijn nu reeds nieuwsgierig naar den uitslag. Weten doen wij 't niet doch zeker is hetveel zal het niet sche len en asl het goed weer is, dan zal er zeker veel publiek zijn Succes I gaat Zondag naar Wieringerwaard I. Ook dat zal een spannenden strijd voor de S.'ers worden, want W. heeft zijn elftal zoo gewijzigd dat zij de wedstrijd van a.s. Zondag met gerust heid tegemoet zien. Hoe denken de S.'er9 er over? PRACHT DOOZEN LUXE POST jjt ixwA, Acfoijl fl6 iaeV, BOSKER' PAPIERHANDEL, H.HOEF I SPEENHOFF GERIDDERD. De dichter-zanger Speenhoff is, in verband met wat hij ten bate van de Belgische geïnter neerden en vluchtelingen heeft verricht, be noemd tot ridder in de orde van Leopold II. AUTO-VERLICHTING. Een vraagstuk, waaraan reeds velen hebben getracht een oplossing te geven, is, zegt de Telg., dat der auto-verlichting. Een nieuwe vinding op dit gebied is van den heer N. v. d. Wees 'te Delft. Door een eenvoudige en practische constructie, welke aan de stuurinrichting is verbonden, kun nen de lantaarns zoowel horizontaal als verticaal worden gedraaid. Zoodra door den bestuurder de richting der voorwielen wordt gewijzigd, verplaatsen zich ook de lantaarns automatisch in een horizon taal vlak, zoodat men bij het maken van boch ten in staat wordt gesteld, den weg vroegtijdig %9 overzien. Het is verder mogelijk de lantaarns -- Echter, ze behoefden niet to vechten, wam oen de Kroonprins in de vuurlinie verscheen, gal hij zich gewillig aan de lens over. Natuurlijk stond eerst 'n officieel bezoek aan '1 Gemeentehuis op 't programma; dan aan den oud-prinselijke' chauffeur Bruul en vervoljgensi aan den hoefsmid Jan Luyt die gelukkig op tijd van zijn reis om de wereld was weergekeerd. En smiddags daar had zoowaar op straat de ontmoeting plaats tusschen Mej. Marie Lonf die ven van Alkmaar was overgewipt, en Hoogheid >ertinen,t wilde begroeten Met opgeheven handen kwam zij op op hem af n dadelijk sprak de zakenmensch weer uit haar Immers, zij was vroeger de leverancierster van petten, dassen en zakdoeken van den kroonprins Nu had zij haar zaken voor kort overgedaan, loch dadelijk plaatste zij zie hnu weer achter de toonbank van haar vroegere winkel en in min der dan geen tijd had zij den kroonprins 'n rol reptisien, enkele knotten wol en een pulover verkocht. De prins was dus in de kleeren gesto ken en ging verder zijns weegs. Te Den Oever was het 't gezin van winkel air Gorter, van den kantoorhouder Bruul waar de prins binnentrad en als oude bekende hartelijk erd ontvangen. Ook op straat was het nu deze, rjan geene, die de kroonprins aansprak en de hand drukte De 'pastorie te Oosterland, waar Hoogheid vijf iai'cn zijn bivak had opgeslagen was thans aan to beurt; vertrek voor vertrek werd betreden. En zijn ontboezeming was, toen hij z'n vroegere woning verliet: „ik heb spijt, dat ik hier ben bin nengetreden. Inderdaad, het zag er sjovel uit bet behang hing in lappen bij de wand neer ,al- 'es zag even vuil en uitgewoond. Kleine Jan kneep de kat in zain staart en die gaf zoo radiomuziek uit het „dierenraik.". 'n Feit is het, dat de mensche worde dioor al die radio-deuntjes mesjokke. De hooge dunne bas van onze Breezander Harmonie had ook zoó'n Maas-solo door de luidspreker hoord, en nou Meest ie evend an evend alles aan mekaar vast om die radio-muzikant te overtroeven en zelf ok eerdaags door de luidspreker z'n kunsten te ver tonnen. Weet je wie ook 'n aandachtig gelioór MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 3 Febr. 1927. Op de heden gehou- len veemarkt waren aangevoerd 9 Paarden 150 350 2 Stieren 175 k 280 4 Geldekoeien (mag.) 140 a 270 62 Idem (vette) 250 ét 405 10 Kalf koeien 230 350 5 Vaarzen 150 1S0 2 graskalveren 28 291 Overhouders 22 k 28 8 Varkens (mag.) 18 k 26 78 Idem (vette) p. Kg. 0.60 k 0.67 86 Biggen 14 a 20 21 Ko nijnen 0.50 a 4 37 Kippen 0.75 k 2.25 60 Kg. Boter 2.20 a 2.40. SCHAGEN, 3 Febr. Aanvoer en prijzen waren heden 23494 kip-eieren bruin 7.20 k 8.10 wit f 6.80 a 7.80 kleine 5.60 a 5.90 ;469 eend-eieren 7.40 a 7.70 EierveilinQ „Helder". Donderd. 3 Febr. 1927: Wit 7.10 a 7 80; Bruin 7.80 a 8.30. Aanv. 10780 st. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. H. hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Den Oever half acht Ds. van Beek. DOOPSGEZ. GEM. Sfroe voorm. 10 uur Ds. van der Veen. (Collecte met open schaal.) Dinsdag a.s. av. 8 uur Bijbel-avond. EVANGELISATIE: II hoef v.m 10 uur de heer Bijvanck v. A'dam BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna Gerda, d.v. Pieter Reijer Smid en Alida Bakker; Elbert, z.v. Meijert Mulder en Neeltje Wagemaker; Maria Theresia, d.v. van Jan Hegeman en Mathilda v. Campenkouit; Lam raechien, d.v Berend de Vries en Immina Bugel, Cornelis, z.v. Gotrnelis Rotgans en Willemijntje Half weeg; Een levenloos aangegeven kind van Wiggert de Jongh en Maantje Tijsen. Overleden: Franciscus Lossie, 72 jaren, echtg. v. A. Keijzer; Hylkje Tromp, oud 37 jaren, echtg. v. E. Kuut; Anne Rotgans, oud 1 mnd., zoon van S. Rotgans en G. Jac. Hegeman. Simon Klein oud 83 jaar, wed.n. v. Maartje Lont'. Ondertr:. Jacob Kuut en Elizabeth van Daalen. zou gehad hebbe as ze voor de luidspreker staan Grtr. Elbertus Joh. Kiela en Dieuwertje Boersen

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2