Het gestolen Kind. ;EH BAM P0RT0RIC0 J. S. HEUSS BLAHKR Uil. 18e Jaargang. Vrijdag 18 Februari IP27, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ®|SlJ WIERINGEN EN 0.10. Taba k^iabi-i^k „De Wakende Leeuw" Laaf ISB - ALK MAAK No, 14. WIERINGER COURANT» JOBN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ^ADVERTE NT I N Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer BUREAU Hippolytushoei Wlerlnpea. Telei. lntercomm. No. II. 30.70 100,120,140,150,160.180,200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. den slechts den dood constateeren. BINNENL. NIEUWS. EEN MOEDIG ONDERWIJZERESJE. Over het verdrinken van den 11-jarige D. d. M., die onder Werkendam bij het schaatsenrijden in een wak reed, schrijft men uit W erkendam, dat eenige personen, die zich bij de plaats van het ongeval bevonden, geen hand ter redding uitata- xen. Vrouwen smeekten den mannen te water te gaan, maar niemand durfde dit wagen. Onver wachts kwam echter een jeugdig meisje aangere den, die aanstonds van haar fiets stapte en zich op de hoogte stelde van den toestand. Toen ze bemerkte, dat. niemand een poging tot redding durfde wagen en uitdrukkingen hoorde van: „ik wil niet verz.." enz., was haar besluit spoe dig genomen en tot ieders verbazing ging ze zich vliegensvlug gedeeltelijk ontkleeden. Wat die groote sterke mannen niet durfden, durfde het jonge meisje wel. Intusschen was ook de moeder van liet arme jongetje jammerend komen aansnellen. Geheel radeloos liep zij re gelrecht het water in. Zij werd echter spoedig op het droge getrokken en naar huis geleid. Moedig en vastberaden ging het jouge meisje, dat later bleek te zijn mej. Wilh. Timmermans, een oud-Rotterdamsche, thans onderwijzeres te Biesbosch, te water, nadat eerst eenige mannen haar een lijn om haar middel hadden gebonden. Eensklaps zakte ze naar beneden, maar dat kon haar niet afschrikken. Verder ging ze. Bij het wak aangekomen was haar zoeken aan vankelijk vruchteloos, maar ze gaf niet op. Staan de met. haar hoofd even boven water, vroeg ze haar een stok toe te werpen. Met deze stok haal de ze eerst het mutsje naar boven en vervolgens het drenkelinget je, dat echter op'het laatste oo genblik weer weggleed. Aanstonds liet ze den stok los, dook, en in beide armen bracht ze het jongetje naar boven, onder den uitroep „Man nen, hier is het kind." Vervolgens legde ze het >p een haar toegeschoven ladder. Men riep haar van den oever toe, uit het water te komen, doch 7.' antwoordde „Eerst voorzichtig den jongen naar bovee halen en dan kom ik." Toen was haar werk voltooid en liet ze zich uit het water sleepen. Bij in de nabijheid wonen de menschen werd zij van droge kleeren voor zien, waarna zij met de auto van den dokter uit Werkendam naar huiis werd gebracht. De dokters, die het jongetje onderzochten, kon- FEUILLETON. BIJNA EEN HALVE STAD IN BRAND. Te Girardot bij Bogqta in Columbia is een ge weldige brand uitgebroken, die de gansche stad bedreigde. Alleen door den gunstigen wind ge beurde het, dat de brand niet. het grootste deel Ier stad Girardot verwoestte. De brand was uit gebroken bij een petroleum maatschappij. De schade bedraagt reeds meer dan een millioen dollar. HET WEEFSEL VAN ONS LICHAAM. Pslam 139 vergelijkt het lichaam van den rnensch met een wonderbaarlijk kunstig bor duursel. De Kopenhaagsche nobelprijswinner prf. Krogh schatte in een voordracht te Utrecht de oppervlakte van de bloedhaarvaten bij 'n gemid delden mensch op 6300' vierkante meter en hare gezamenlijke lengte op 100.000.000 meter (2\s maal de omtrek van de aarde.) LOON DER POSTBESTELLERS. In het Post Orgaan worcLt een vergelijking ge maakt tusschen de loonen der bestellers in de verschillende landen door deze om ,te rekenen in de K.G. brood, die 'n besteller voor zijn loon in igen land kan koopen. Amerika komt. hier bo venaan met een loon overeenkomende met den nriis van 986 ICg. brood. In afdalende reeks volgen dan Denemarken, Australië, Engeland. Zwitserland, Duitschlgnd, f.uxemburg, Servië, Frankrijk, Oostenrijk, Bel- ïiö terwijl de laagste plaats door Nederland in genomen wordt. met. 397 K.G. No. 18. Kleine Fanny gestolen. Wij keeren terug naar Pachtveld. Van de vele jongelieden, die naar de hand van Theresa Moo- re dongen, had nog geen enkele ooit zooveel in vloed op haar geoefend als Charles Graham. Hij bezat weliswaar niet de rijkdommen van Thijs Franken, den rijken boerenzoon, maar hij was edel van hart. De oude heer Moore had reeds lang Pachtveld metterwoon verlaten en zich te Londen gevestigd In het kleine huisje woonde dus niemand dan Theresa en een oude dienstmaagd, die met haar de zorgen deelde voor de kleine Fanny. Grooit was de verwondering in Pachtveld toen het, bekend werd, dat Charles Graham met The resa Moore zou gaan trouwen. Velen besloten daaruit eenvoudigweg, dat de organist zijn vor stand verloren had. Het aandeel, dat dokter Berg huis in die zaak had, verwekte niet weinig ver bittering tegen hem, want. niet alleen, da,t de bruiloft bij hem gehouden zou worden, maar hij verklaarde ook openlijk, dat hem speet, dat hij geen dochter had, die als bruidsjuffer de moedi ge Theresa, welke men zoo valschelijk beschul digd had, naar het altaar kon vergezellen. Op den morgen, die bestemd was voor de inze gening van het huwelijk, begaf de goede doktei zich met zijn rijtuig naar het huisje, waar The resa woonde, om haar en de oude dienstmaagd af te halen en naar de kerk te geleiden. Juffrouw Moore was zeer smaakvol gekleed, iets waardoor haar 9chóónheid niet weinig verhoogd werd Het zachtzinnige meisje had eerst dit fraalie toilet ge weigerd, uit vrees voor de praatjes, die in het dorp zouden opgaan, maar de organist had er op aangedrongen, dat zij het dragen zou. Moed, lieve Theresa, had Charles Graham BUITENLAND. GEMEENTE WIERINGEN. - Vergadering Gemeenteraad van 16 Februa n j.1. Afwezig de heeren M. Kooij en N. Engel. De voorzitter opent deze eerste vergadering in het jaar 1927 met den Raad een voorspoedig jaar toe te wenschen. Waar 1927 ook het laatste jaar is van de huidi ge zittingsperiode is het voor mij een aangename taak U een kort overzicht te geven van de vele besluiten door U in deze vierjarige periode geno men en de daarmede verbandhoudende werken eh verbeteringen die werden tot stand gebracht. Het eerste dier besluiten was wel die tot stich ting van het politiebureau annex waag en berg plaats motorbrandspuit en de daarmede gepaard gaande afbraak van den ouden waag, waardoor dit gedeelte van de ge,meente een belangrijke ver fraaiing en verbetering onderging. Een ophaal dienst voor huisvuil, bescheiden begin voor la(ter in te stellen reinigingsdienst, werd ingesteld. Aank.copen van grond voor noódzakelijke ver breeding van wegen kwamen tot stand, waar- lour de hoofdwegen in onze gemeente een belang rijke verbetering ondergingen en wel mede tio|t de beste wegen in Hollandsch Noorden kunnen gerekend worden. De toren van Oosterland werd voorzien van een bliksemafleider. Een brandput werd aangebracht in den Koogerweg en deze wog zelf voorzien van een steenslagbeharding. gezegd, terwijl hij haar aan zijn hart drukte, op het oogenblik, dat zij zich naar de kerk zouden begeven, nog een paar uren en gij zijt in onze -ustige woning te Mansburg. Om uwentwil zou ik wenschen, dat zij wat fraaier was. Heb ik niet uw liefde, Charles had zij blo end geantwoord. Ileb ik miet uw eerlijk hart, dat nooit bedrog gekend heeft En dat u ook nooit zal bedriegen, viel mijn neer Berghuis in maar ga nu, gelukkige schelm voegde hij er glimlachend bij, de domme 'heeft ;nij gisteravond gezegd, dat hij op zijn tijd zou passen. Haast u, of uw bruiid is eerder ie ee- der dan gij aan de kerk. Alles was voor hun vertrek gereed gemaakt De oude dienstmaagd had aan alles, zelfs aan de minste kleinigheden, gedacht. De eigenares van het huisje zou gedurende de afwezigheid van de oude dienstbode op de kleine Fanny pas sen want de oude dienstmaagd had er niet i >e kunnen besluiten haar meesteres alleen te late- gaan. De kerk was vol menschen en meer dan een hatelijke aanmerking werd gemaakt, toen dok ter Berghuis de van aandoening bevende Theresa uit het rijtuig hielp stijgen. Toen de plechtigheid geëindigd was, naderden eenigen van haar vroegere vriendinnetjes. Deze tamelijk laat komende belangstelling werd door haar met goedheid, doch tevens met oen zekere uitdrukking van verdriet, aangeno men. Charles Graham, die met trotschheid zijn jon ge vrouw geleidde, ging meit haar langs de plaats waar de dames gezeten waren. De dochters van Jen procureur lachten spottend, en keerden met verachting hun hoofden om, hoewel zij toch de O- rsten geweest waren, die zich gehaast hadden de plechtigheid te gaan bijwonen. De oogen van den dokter schitterden van toorn loen hij zag, hoezeer de jonggehuwde vrouw zich dit beleedigend gedrag aantrok. Zeg nu nog eens, dat die meid geen geluk hoeft, sprak de moeder van Thijs Franken, hard genoeg om door allen rond om haar gehóórd te worden, 't Is haar eindelijk toch gelukt, een man op te doen. Uw zoon zou wat blij geweest zijn, als hij haar had kunnen krijgen, gaf de oude dienst maagd ten antwoord maar niemand wil den zoon hebben, alleen om de moeder. Theresa begon te beven. Mijnheer Berghuisi Rioleeringen werden aangebracht te Den Oever en in de Belt waardoor de afwatering belangrijk w erd verbeterd. Een subsidie werd verleend voior het aanbrengen van een .torenuurwerk in de Ka pel te Den Oever wat voor de inwoners in dat gedeelte een belangrijke verbetering was. In Mei '25 verleendet gij uwe toestemming tot het op maken van een uitbreidingsplan waaraan nog niet begonnen kon wordden in verband met. de Z -Zeewerken. Een subsidie werd verleend voor de stichting van een Centraal Ziekenhuis te Alk maar. Na herhaalde malen behandeld te zijn trad de Gemeente in 1925 eindelijk ,toe tot het „Werkloosheidsbesluit 1917" waarvan wij thans de vruchten plukken. In Octpber 1926 werd be sloten tot aansluiting bij het Provinciaal Water leidingsbedrijf en tot deelneming in de liquidatie van de Coöperatieve Electrische Centrale. Hier mede mijne heeren, een greep uit het vele door U in deze vier jaren in aangename samenwerking met B. en W. tot stand gebracht. Met de wensch, dat het nog re^teerende van deze vierjarige peri ode onder eendrachtig samenwerken ten einde moge worden gebracht, open ik deze vergadering. De Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling van B. en W. dat het hun voorne men is de van hen afkomstige voorstellen en me- dedeelingen voortaan zooveel mogelijk schrifte lijk bij den Raad in te dienen opdat de leden be ter voorbereid aan de beraadslagingen deel kun nen nemen. Bij het opnemen van kas en boeken van den ontvanger bleken de inkomsten te bedragen J 11799.51 de uitgaven 140892.08 saldo in kas Uit de maandstaat zeegras-exploitatie bleek dat in December '26 werden verkocht 400 pak, in Januari '27 700 pak. Kennisgeving van mej. Jonker te Anne Pau- lowna dat zij hare benoeming tot onderwijzeres te H.-hoef aanneemt. Is op 16 Febr. '27 in dienst et reden. Bericht van Ged. Staten dat zij hunne beslis sing op de Raadsbesluiten tot aankoop grond voor verbreding Elftstraat, Gasthuisweg en Mek- kenstuinweg moeten verdagen. Op het herhaald verzoek van het Gemeentebe stuur van Wieringen om steun voor werklcoze arbeiders, heeft de Minister van Rinnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord Uw schrijven had bij mij den indruk gewekt, dat de toestand in Uwe gemeente ten aanzien van het arbeidsvraagstuk werkelijk ernstig was en ik vond daarin aanleiding der Commissie vioor workloózensteun (com(missie Zaalberg), te ver zoeken, Uwe wenschen nog eens nauwgezet te onderzoeken. Gelijk U bekend is, heeft de Com missie daaraan voldaan en eene bespreking ge had met den voorzitter van Uw College en den Hoofdingenieur van den Dienst der Zuiderzee werken. In verband met de inlichtingen, welke de Com missie mij heeft verstrekt, heeft het mij verwon derd, dat Uwe Voorzitter, gelijk blijkt uit het verslag van een onderhoud met hom, dat is op genomen in De Telegraaf van 11 dezer, eene voor stelling van zaken heeft gegeven, welke mijns inziens niet vrij van overdrijving is, bovendien onvolledig, en daardoor een minder juisten in- di uk moet wekken. Ontegenzeggelijk ondervindt Uwe gemeente voor het oogenblik moeilijkheden, welke zich oók naderde en greep haar hand. Intusschen k'on de oude vrouw, bij wie There»- sa inwoonde, niet aan de verzoeking weerstand nieden, om het huwelijk van haar kostgangster te zien inzegenen. Eerst meende zij de kleine Fanny mede te nemen maar vreezende, dat de tegenwoordigheid van het kind lastig zijn mocht, .u misschien tot nog meer praatjes aanleiding geven, kwam zij van dit voornemen spoedig tc- \ig. Zij riep derhalve het dochtertje van een buurvrouw, Catharina Burns, een meisje van waalf jaren en beval haar huis niet te verlaten, voor zij teruggekeerd zou zijn. Catharine beloof de het en de oude vrouw vertrok zonder de min- te ongerustheid. Zij was nog geen hlaf uur afwezig geweest, o? en man te paard kwam voorbij het huisje, hield stil, maakte zijn paard aan een hek vasit en trad (L keuken binnen, waar het meisje met hejt kind op haar schoot zat. Zonder te weten waarom, werd het meisje op hot zien van den vreemdeling door vrees bevan gen. Later duidde zij hem uit als een lange man, met donkere gelaatskleur, in het grijs gekleed, ;iiet hoioige rijlaarzen en een groote jachtzweep in de hand. Is dat het kind van Theresa Graham vroeg hij. Ja, mijnheer, stamelde het mesije. Zonder een woord meer te spreken, rukte hij het kind uit de handen van haar oppasseres en v ikkelde het in een groote doek, dien hij van de wieg nam. Zijn oogen, die hij op Cathahina ge vestigd hield hadden zulk een dreigende uitdruk Icing, da,t het meisje verstomd van schrif bleef zitten. Vervolgens nam hij een pistool uit zijn zak en richtte het op het arme kind. Als gij durft opstaan en om hulp roepen sprak hij met een zwaren vloek en op barschen toon, zal ik terugkeeren en u doodschieten, ver staat gij Ja, mijnheer. Hij vatte haar ruw bij den arm en wilde met zijn bedreigingen voortgaan, maar Ca/tharina had de oogen gesloten en viel buiten kennis op den grond. Heel goed, mompelde de man, het kind op nemende en naar de deur gaande. Een oogenblik later hoorde men den hoefslag van een paard, dat uit alle macht over den weg vnn Mastburg galoppeerde. Toen de oude vrouw na het einde van de plechtigheid thuis kwam, in de komende jaren nog in meer of mindere mate zullen voordoen. Evenwel acht ik jnij ver plicht U er op te wijzen, dat le. deze moeilijkheden, voor het oogenblik al thans, niet zoo' groot zijn als naai' buiten de in duik is gewekt, aangezien een aantal van hen, die nu werkloos zijn, deze en de volgende maand geleidelijk weer aan het werk zullen kunnen gaan bij eenige aannemers 2e. verschillende werklcozen, toen hun werk door U werd aangeboden tegen een niet 'onrede lijk loon, dit geweigerd hebben te aanvaarden, waaruit dus ook wel blijkt, dat nu niet bepaald van een noodtoestand kan worden gesproken en, 3e. Uwerzijds van den aanvang af n|ie,t de noodige maatregelen zijn getroffen ojm verschil lende van de moeilijkheden, welke U thans on- dei vindt, te voorkommen, althans zooveel moge lijk is. Door het verleenen toch op ruime schaal van vergunningen voor het bouwen van keten voor hen, die van elders kwa,men, zonder aan deze vergunningen de noodige waarborgen te verbin den, welke een spoedige opruiming piogelijk maakte, is de bevolking Uwer gemeente onnoo- dig in aantal vermeerderd, terwijl heit verleenen van steun er uiteraard ook toe zal hebben bijge dragen, dat. de arbeiders miet weggingen. liet is in het grondwerkersbedrijf geen gewoon te om dadelijk na het beëindigen van het werk om steun aan te kloppen. Al zijn de loonen niet hoog, toch weet men dat heit noodzakelijk is met de wisselvalligheden van het bedrijf rekening te iouden. Het besef van dien plicht wordt ernstig verzwakt, wanneer een Gemeentebestuur het re- lelijk vindt, om te steunen als er geen werk is. Er bestaat voor U dan ook geen enkele aanlei- ling, om, indien Uwe gemeente in noodlijdenden toestand mocht komen, deze te verklaren door het ge,mis aan goede trouw van de zijde der Re geering. Ik kan op grond van een en ander geen aan leiding vinden terug te komen op mijne afwijzen Je beslissing Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer Lub is van meening, dat ieder, diie het intervieuw in „de Telegraaf" onbevooroordeeld heeft gelezen, van meening Jnoet zijn, dat de toestand volkofmen juist is weergegeven. Om Zij ne Excellentie miet langer in de waan te laten dat Zijne jneening de juiste is, acht ik het wen- schelijk dat de Raad zich hierover uitspreekt stelt voor de volgende motie De Raad gehoord de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken v.an '201 '27, inzake steunverleening aan de Gemeente Wieringen van oordeel, dat het in bedoelde missive door Zijne Excellentie aangehaalde betreffende het aan een verslaggever van „De Telegraaf" dcor den Voorzitter verleende intervieuw, de goedkeu ring van den Raad niet kan wegdragen van oordeel dat in bedoeld intervieuw de toe stand van de Gemeente Wieringen, zoioals die was, is en in de toekomst waarschijnlijk worden zah volkomen juist is weergegeven, keurt de houding dcor haren voorzitter bij het geven van bedoeld intervieuw aangenomen, volkomen goed, en besluit deze motie ter kennis te brengen \ond zij Catharine, die weder tot zichzelf geko - men was, schreiende en weeklagende zitten en uut. duurde eenigen tijd eer zij een geregeld ver haal van wat er voorgevallen was, uit heit meisje Icon krijgen Toen zij eindelijk de waarheid ver nam, kende haar droefheid en schrik geen gren zen. Wat zou Theresa wel zeggen Met een bedrukt hart begaf zij zich naar het huis van dokter Berghuis, waar zooals wij ge- rtgd hebben, het bruilofstmaal gehouden zou worden. De waardige geneesheer behoorde ,tot het bestuur van het dorp en zij, evenals bijna ille ingezetenen van Pachtveld, stelde een onbe- caald vertrouwen in hem. Hij zou dien beoswicht wel vinden, dacht zij, als hij tenminste gevonden kan worden. Zij nam Catharine met zich mede. Laat mij terstond den dokter spreken, vroeg zij aan de huishoudster, die de deur opende. Dokter Berghuis verliet onmiddellijk de tafel; teen hij een oogenblik later terugkeerde, was hij Meek en aangedaan. Beste kinderen, sprak hij, en vatte de jongv gehuwden bij de hand, het verdriet is altijd dicht i het geluk Gij zijt thans gelukkig en ik ben genoodzaakt u een slechte tijding mede te dee- len. Mijn vader is hem iets overkomen nep Theresa uit. Neen, 't betreft hem niet. .maar. 't Was een harde slag voor Theresa, toen zij bet verdwijnen van Fanny vernam en niemand vvetende, die eenig boos opzet jegens het kind on koesteren, verloor zij zich in gissingen ora- irent het gebeurde. Zij hield van dat kind, alsof het haar eigen kind geweest ware het was het evenbeeld harer overleden zuster. Zou Fanny, die beloofde een- naai even schoon .te zullen worden, ook het on gelukkige lot harer zuster hebben Alle moeite, die de dokter aanwendde om den kinderdief te ontdekken, bleef vruchteloos. Het !>lan was te behendig gesmeed en met ;te veel stoutheid uitgevoerd. Men vond zijn spoor tot het dorp, waar hij zijn paard gehuurd had; maar daar hielden ook alle inlichtingen op. Zelfs de Lelooning van honderdvijfentwintig pond ster ling, die de dokter uitloofde, was niet in staat eenig licht over deze treurige en geheimzinnige zaak te verspreiden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1