WOUDA's WOUDA's Ka! vermeel ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. De motie in stemming gebracht wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. De voordracht tot wijziging van de met de ge meente Helder en Anne Paulowna geslciten vleeschkeuringsovereenkomst wordt goedge keurd (jaarlijks verlengen indien niet 6 maan den van te voren opgezegd.) Kosteh aanleg rioleering Hoofdstraat 210 en Havenstraat 300 goedgekeurd. Voordracht tot verlenging van de pacht der wierwaarden in de Zuiderzee. De heer Kaan acht het beter alvorens verlen ging aan te vragen een onderhoud uit ,te schrij ven met B. en W. en de wiermaaiers ten einde hun meening te hooren. De heer Kaan is van moenlng dat de maaiers zich weinig dankbaar betoonen voor het werk dat door hen gedaan wordt en dai de grootste schreeuwers de groot ste bazen, wel eenigszins ontzien worden. De heer Oden vraagt of het niet mogelijk is de pacht geheel op te heffen. De heer Lub vraagt in welk opzicht de heer Kaan van de maaiers dank verwacht. De men - sehen komen hier hun belangen bespreken dat de woordvoerders voor deze menschen |in den strijd voor hunne belangen wel eens een woord te veel zeggen, is nitt zoo erg. De heer Lont is er ook wel voor de meening van de maaiers te hooren. De heer Bakker is voor opdoeken van de ex- plaitatie. Voorzitter is van oordeel dat het ,in dit geva. niet noodig is de meening van de maaiers te hoo ren, daar bij verschillende gelegenheden, in ver gaderingen enz., voldoende gebleken is dat de maaiers aan gemeentelijke exploitatie de voor keur geven. Van verlaging van pacht wil de regeering niets weten. De heer Minnis is van meening dat de winst te beschouwen is als een gedeelte van het arbeids loon. De maaiers krijgen wel een goeden prijs maar men moet niet vergeten, dat voor pacht landhuur en rijioon ongeveer 4.— per pak be taald moet worden. De voordracht to't verlenging van de pacht wordt tenslotte goedgekeurd. Voordracht aangaan kasgeldleening tolt een bedrag van 25000 rentende hoogstens 5'/2 af te lossen vóór of op 3112'27 wordt goedge keurd tevens wordt besloten tot het aangaan aangaan van een rekening courant, met de Bank van Nederlandsche Gemeenten. De verordening op de Keuringsdienst van Wa ren wordt aangevuld met de bepaling dat het verbieden is melk te verkoopen met een vetge halte lager dan 2.75 De provincie Noord-Holland vraagt in kóóp of erfpacht een gedeelte van den openbaren weg; kadaster C No. 3753 ter groote van 4.15 bij 4.80M. B. en W. stellen voor te verkoopen tegen 5. per M2 kosten overdracht voor rekening prov. De heer Kaan acht het beter om zoo mogelijk bii particulieren, een andere plaats hiervoor te huren. De heer Lub zegt dat door de opruiming inder tijd van brandspuithuisje en urinoir daar een belangrijke verbetering is ingetreden hij vreest dat wanneer daar thans een blok beton wordt neergezet dat deze verbetering weer teniet wordt gedaan en mogelijk wel weer aals urinotir zal dienst doen. Het voorstel tot verkoop aan de provincie wordt met 8 stemmen tegen verworpen. Voordracht aankoop grond aan den Gasthuis- weg (14 M2. tegen 92.15) wordt goedgekeurd. De aftredende leden der commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, de heer M. Minnes en Mw. C. M. Kolffvan Heurn werden herko zen, respectievelijk met 6 en 7 st. Op M. Kooij Mz. werd 1 en op Mw. T. Kat—Scheltus werden twee stemmen uitgebracht. Tot leden van de stembureaux werden benoemd te H.-hoef D. Oden, P. Kaan Westerland J. Kooij Czn en M. Kooij Pz. Oosterland W. Hermans en M Bakker. RONDVRAAG De heer J. Kooij vraagt hoe ver B. en W gevorderd zijn mot hun pogingen tot verbetering van den toestand op Dam. Voórz. zegt zich van den toestand te hebben o- vertuigd en tot de conclussie te zijn gekomen dat de toestand werkelijk onhoudbaar is. Een zelf standig adres werd aan Zuiderzeewerken gezon den. Nog geen antwoord. De heer J. Kooij vraagt of het waar is dat men 5 jaar verschoond kan blijven van aansluiting bij de Waterleiding. Dit naar aanleiding van loo pende geruchten. Voorz. antwoord ontkennend. De heer Minnes .terugkomende op de missieve inzake steunverleening hoewel zich volkomen kunnende vereenigen met de aangenomen motie blijft toch vertrouwen stellen in de regeering en is van meening dat de missieve berust op ver keerde adviesen. Hierna sluiting. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het Provinciaal Waterleiding bedrijf hier alreeds de dupe geworden van een diefstal. Van hein do wagens met lood welke stonden op den verbin- dingsdijk waren de stevige sloten verbroken en 7 staven lood (300 KG.) ter waarde van f 200 ont vreemd. Van de daders nog geen spoor. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD Willem Tiel, oud 25 jaar, landarbeider en Antje Lips, oud 20 jaar, z.b., bei den mionende te Anna Paulowna. OVERLEDEN Trijntje Bakker, oud 44 jaar, dochter van Hendrik Bakker en van Dieivwertje Bood Grietje Komen, oud 38 jaar, dóchter van Jun Komen en van Maart je Strooper. In het gezin van Chr. Janson, Zuider-Molen- vaart alhier, is een geval van besmettelijke ziek te, roodvonk, geconstateerd. EEN PROTEST - VERGADERING I Donderdagavond had een protestvergadering plaats in de zaal van den heer Slikker tegen het Raadsbesluit, bvreffende een verzoekschrift van den autobus-ondernemer Naastepad om steun ter verkrijging van consessie, hetwelk echter'*bor kennisgeving werd aangenomen De heer A. Buy neemt het voorzitterschap van dt vergadering op zich en herinnert aan de raads verslagen in de bladen van Anna Paulowna, waarin vermeld, dat naar aanleiding van het ver zoekschrift Naastepad, de burgemeester voor stelt in comité deze zaak verder te bespreken en na heropening zonder dat er verder 'n woord valt, en niettegenstaande eersi een paar leden voor het geven van steun hadden gepleit, het vei zoek gewoonweg voor kennisgeving werd aan genomen. Sprker vraagt zich met vele ande ren af, hoe het mogelijk is, dat een burgemeester de ingezetenen niet steunt. Hij is toch de Burger vader Waarom sprak hij niet in het open haar welke grieven hij tegen Naastepad had Wat de autobus-onderneming van Naastepad betreft deze heeft ons inziens recht op waardee ring en steun van de Gemeente Het eerste jaar is het hem gegaan als met de meeste andere zaken die men opzet; het heeft hem geld gekost, doch het ging „Op hoop van Ze gen." Het tweede jaar werd het drukker; de dijk verbinding naar Wieringen kwam tot stand en Inj breidde de dienst uit. Toen pas kwam de busdienst van Prins. Hij begon dezelfde route ,te rijden als Naastepad; hij kreeg steun van de gemeente Helder en van eeni ge corporaties. Even later kreeg hij ooik de post, en hij verlaagde de tarieven. Het geleek op onderkruipen! Naasteed verlaagde zijn tarief toen ook, en handhaafde zich; hij bood de zware concurrentie zonder eenige steun van officieele zijde het hoofd. Dubbel recht daarom heeft hij ip onzen steun en medewerking. De heer Naastepad, het woord verkrijgende zegt, dat op de manier zooals de burgemeester het doet, de kroon gemakkelijk van iemands hoofd is te rukken Het is moeilijk zich te weren, als zoo iets in geheime zitting gebeurd. En als de men schen me nu vragen; Hebben ze zooveel tegen je, dan haal ik de schouders op en zeg: Enkelen ze ker wel, doch lang niet allemaal. Het stuk voor kennisgeving aannemen beteekent natuurlijk in de prullenmand Spreker zegt persoonlijk bij Ged. Staten te zijn geweest om zich te verweren tegen het bezwaar schrift van de Commissaris van Poltie v. Helder waarin vervat, dat één busonderneming genoeg en twee te veel was. De vraag werd mij gesteld, wie het eerst begon nen was; mijn antwoord was: „ik". Dan was de vraag, of het voor mij 'n middel van bestaan gaf, waarop ik antwoordde dat het dezen v. inter niet zoo best was, doch a.s. zomer het ar- beidersvervoer op Wieringen wel druk zal zijn. In 't bezwaarschrift gaf de sommissaris ook te kennen, als zoude ik de dienst' van Prins belem meren door steeds vóór hem uit te rijden. Een groote leugen was mijn antwoord. De commissaris wist niets te bewijzen. Helder wil natuurlijk de zaak van Prins in stand hou den. En het vreemde is, dat van Ged. Staten ook geen oproep in de bladen voorkwam inzake de bus-onderneming Prins, om eventueel tegen de> dienst bezwaren te kunnen indienen. Ik, al dus spreker, kon dus geen bezwaren inbrengen. En nu geeft me het eigen gemeentebestuur een lag in het gezicht. Zeker, op mijn dienst zal wel wat zijn aan te merken. Óp die van Prins ook VI?.ar heb ik dat nu verdiend.? Ik heb steeds met eigen middelen mijn onderneming staande gehou den tegen 'n zaak met f 8000 subsidie Thans heeft spr. nog eui adres aan Ged. Staten gericht, waarin hij het verloop van zijn onderne ming en de aantijgingen daartegen uiteenzei. Nog maals wijst spr. met nadruk op de geheime ver gadering. Dat zijn geen eerlijke middelen en hij hoopt dat de burgemeester lol ander inzicht zal komen en zijn verzoek opnieuw behandeld. Al de aanwezigen zijn voor het behoud der bus onderneming Naastepad en de heer C. Smit stelt n motie voor te richten aan het Gemeentebe stuur van Anna Paulowna: Ondergeteekenden ter vergadering bijeen, betreuren de houding van ten Bi: -gr--'cester en den Raad tegenover den heer Naast?pad en verwachten alsnog dat het Raadsbesluit zal worden herzien. Deze motie werd aangenomen, tevens namen de aanwezigen op zich met lijsten te circuleeren. Hierna werd de vergadering gesloten. trein tot stilsand werd gebracht, doch nief dan nadat de vrachtauto verscheidene coupéruiien had gebroken. In één der coupé's bevonden zich, naar de rei zigers aan het blad vertelden, enkele directiele den van de Nederlandsche Spoorwegen, onder wie ingenieur Kalff. Een dezer heeren werd door vallende glasscherven aan heit hoofd ge- vond en enkele andere passagiers kregen ver wondingen aan hoofd en armen. Zij werden in denlrein verbonden. Optast van de directie werd de mailtrein te Ril land Bath opgehouden, teneinde de directie gele genheid te geven daarin over te stappen. Een van de verbondenen, die eveneens met dezen trein de reis naar Vlissingen wilde voortzetten werd dit geweigerd. Ruim een half uur later kwam de trein mat tal van gebroken ruiten en o- ver de geheele linkerzijde met boonenstroo ver sierd in Goes aan. De chauffeur van de vrachtauto is er, naar het treinpersoneel mededeelde, met geringe verwon dingen afgekomen. HET ARME EMMEN De gemeenteraad van Emmen heeft de behande ling van de begrooiting voor 1927 aangevangen Alle sprekers verklaarden deze onaannemelijk, omdat de gewone dienst sluit met een tekort van 316.000 gulden en de verplichte uitgaven lang niet te dekken zijn. terwijl rond één milliooen gulden voor werkverschaffing buiten de gemeen te op de kapitaaldiensit voorkonn. Wethouder Gorten verklaarde dat het Gemeente bestuur niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen. He,t is vast dat de begroofing niet zal worden aangenomen, voordat het Rijk dit te kort -overneemt. DE WEGEN - BELASTING I Gisteren is afgekondigd „St.bl." No. 26: Kon. Be sïui|t van 5 Febr., houdende vaststelling van de tijdstippen, waarop de verschillende bepalingen van de WegenbRlastingwet in werking treden. AUTO - BUS ln BRAND. De passagiers van een autobus der Z.-H. A.M., die gistermiddag uit den Haag vertrok, hebbm angstige oogenblikken doorleefd. Even vóór de tunnel der H. IJ. S. M. raakte de bus in brand. De inzittenden wisten zich nog door een nood deur te hedden. De chauffeur kion de vlammen niet dooven Personeel van de brandweerkazerne was echter gauw het felle vuur meester. Blanke Boekweitgort ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. werd een dag uitgesteld waar de dochter niet op ijd aanwezig kon zijn. Op den ochtend van den volgenden dag, waarop de doode begraven zou wórden stond deze plotseling van haar doodsbed op. Was de dochter geen dag lajter thuisgekomen zou de vrouw levend begraven zijn. ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond had vanwege de af deeling An na Paulowna der Bijzondere Vrijwillige Land storm een Bioscoopvoorstelling plaat sin de zaal van Hotel de „Vlas- en Korenbeurs." De aanwezigen hebben op dezen feestavond der af deeling zeer genoten. liet hooidnummer van 't programma was de „Landstorm film, welke oe feningen en „Landdagen" te zien gaf. Dan waren ter afwisseling talrijke kluchtnum mers aan de orde, waarom hartelijk werd ge lachen. Een gezellig dansje was het besluit. POLITIE Verloren een bruin lederen hand tasch, met inhoud Gevonden een „Ford" scliroefsleutel. Inlichtingen worden hjieriomtrent ter secretarie verstrekt. BINNENL. NIEUWS. ONVERANTWOORDELIJK. Op het station te Deventer is een driejarig jon getje uit Almelo tusschen de treeplank van een i ijdenden trein en het perron gevallen, doordat een reiziger uit den Haag, die nog op het laatste oogenblik wilde instappen, onverhoeds een por tier openrukte, ondanks het verbod van den rlienstdoenden chef. Nadat aan de noodrem ge trokken was, stond de trein stil. Gelukkig bleek het jongetje ongedeerd. Tegen den reiziger is pro esverbaal opgemaakt. DE GEVAREN VAN DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Door leden der spoorwegdirectie aan den lijve ondervonden. Woensdagmorgen heeft de directie van de Ne- dirlaridsche Spoorwegen zich persoonlijk kun nen overtuigen van het gevaar van onbewaakte overwegen en het risico, dat zoowel passagiers ier spoorwegen, als het gerij op den weg daarvan ondervinden, schrijft het „Dagbl. v. Rotterdam". Een vrachtauto beladen met boonenstroo slak ion overweg bij Rilland Bath, een van de hoofd- v\ egen op Zuid-Beveland over, toen trein 303 van Rozendaal naar Vlissingen daar te ongeveer half 12 passeerde. De bagagewagen achter de locomo tief ving den schok op. Van den wagen werd de treeplank finaal afgerukt, terwijl het vioorgedecl- te van de auto in den bagagewagen terechf kwam. Daarop werd het achtergedeelte van de auto tegen de volgende wagen geslingerd. Pas- -jgiers trokken aan de noodrem, waardoor de DE ZWEM - MANIE. Hoeveel malen is in den laatsten tijd niet gepro heerd het Engelsche Kanaal over te zwemmen Thans is het breede St. Pedrokanaal de gelief koosde plaats. Hierboven is afgebeeld de 17-jari- ge George Young, de eenige van de 102 deelne mers, die de tocht volbracht. De jongeman uiige put op 'n daragbaar - maar 100.000 gulden rijker PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. H hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Doopsbediening Den Oever nm. 2 uur Ds. Van Beek. DOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. van der Veen. itnsdag a.s. av. 8 uur Bijbel-avond. EVANGELISATIE: H.hoef v.m 10 Bevestiging Eerw. heer J. Bosma. Bevestiger Eerw. heer Hofmeester v. A'dam. Ohocf av. 7 uur Intrde van Eerw. heer J. Bosma GEREFORMEERDE KERK, BELT: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 Ds. v.d. Marei v. Krabbedam De STATENVERKIEZINGEN. De r.-k. candidatenlijst in den kieskring Helder luidt J. Byrger, Harenkarspel S. van Nuland, chagen C Kramer, Zuidscharwoude; J. H. Nij- oels, Helder W. C. van Breda, Helder en Jb. Gioen, Zuid-Scharwoude. UIT WIERINGERWAARD. De heer W. Bijl, 2e kaasmaker aan de Goop. Zuivelfabriek „de Vol harding", alhier, is benoemd tot ls,te kaasmaker in Spijkerboor. MARKTBERICHTEN. PURMEREND, 15 2 '27. WEEKBERICHT. Aanvoer 22734 Eendeieren per 100 7,90 a 8.30 19657 Kippeneieren 70 K.G. 9,20 63/64 Kg. 8.40 a 8:60 60/62 Kg. 8 k 8.40 58/59 Kg. 7,50 a 8 56/57 Kg. 7,20 a 7,50 50/52 Kg. f 6k 6.50. SCTIAGEN, 17 Febr. 1927. 12 Paarden 150 a i 300 10 geldekoeien, mag. 140 k 210 7 idem vette 250 a 380 35 kalfkoeien 200 a 325 332 nucht. kalveren 8 a 20 347 Overhouders 26 a 35 6 bokken en geiten 3,50 a 12 94 varkens elte per Kg. 0.60 a 0.64 16 biggen 14 k 22 12 Konijnen 0.70 a 4 68 Kippen 0.50 £t 2,50 eenden 0.6 0a 1,25 62 Kg. boter 2,20 k 2,40. EIERENVEILING, Schagen. Aangevoerd wa ren 193 partijen, 33714 kipeieren, 13 partijen eend eieren 616 stuks. De prijs der kipeieren liep van f 7,10 a 7,50 bruine eieren van 7,50 7,70 jon- eg kipeieren 5.40. Heldersche Eierveiling, 17 Febr. Aanvoer 9336 kipeieren, 260 eendeieren. Prijs wit ongewogen f 7.10 a 7.80; bruin ongewogen f 7.50 a 8.10. NOG JUIST BIJTIJDS In Brezany was de vrouw van een koopman o- vcrleden. Haar begrafenis was vastgesteld, doch WIERINGEN. XII. KAART VAN NOORD - HOLLAND, OMSTREEKS DE 10de EEUW. (De beschrijving is ook over dezen tijd.. Wij kunnen hier op Oude-Geest (Oud-Gest) nog wel eens wat mee moeten maken, aldus on ze gastheer op onze wandeling. Hier, recht vooruit in he,t dal, ligt onze Kaage- lel. (thans de Kaagele van fam. Heijblok. Het is de ligplaats van booten en Kaagen, aarmede wij het verkeer met de waarden onder houden, dioch de geul van het kleine Zwin naar de Kaagelei, door de Waerd, is zóó diep gewor den, dat er gemakkelijk zeilschepen in kunnen oplaveeren. Wanneer de Noormannen, welke ons herhaalde malen door het Vlie voorbijvoeren, het in de gaten krijgen, krijgen wij die onge- enschte bezoekers ook hier. Het is daarom dat wij hier een Weere opwerpen (de Vleugel-Weere A 659 om des noods, tegen de Zeeroovers stel ling te kunnen nemen. De Kerkelijke Bisschop van Utrecht heeft de sreheele Noordzijde van Weeren voorzien. Het wordt de Weeromerie geheeten. De „Kfftnpen" buiten de Weeromerie zijn ook door opgeworpen aarden wallen, in staat van verdediging ge bracht. Al wat daar buiten ligt is de Uteromerle. De uteromerie - stranden wordt omgeven door de Balteus of Balchen, hier natuurlijke stroomaf- scheiding, welke de grens van het rechtsgebied vormen. Wiron wordt ten Noorden begrensd door de Wirom-balch (thans Wierbalg.) Wij gaan langs de Statten (schaaps-steden of kooijen) naar de Matten (maden of mieden, af gezette winter-w eilanden). Vanaf deze hoogte /iet ge in het noorden, aansluitende in het Var- roth (ligplaats tegen de Var-(voor)-torpen) dt Wirombalch Westwaarts gaan en sluit geheel Breehorn in. Bij Bretheim buigjt de Balch zich Zuidwaarts tusschen Breehom en Amsmehorn (West-wal). Tusschen de Puntwaerd (Piewerd) ;n Amsime-boek (Amekok) bij het dorp Auisme- hom is de Balch doorwaadbaar. Voorheen ging hier de Balch over in de Olde Balch (thans Hol- ie-balg) en scheide Alintlo of Aluido (Wester and) van de middeneilanden Beostam Westanne 'thans Hippolytushoef e.o.) en Strude (thans Stroe) (Strude-kamp, het eersi geslichte dorp.) De Olde-Balch (Hollebalg) is echter ver and en de Balch gaat na bij Amsmehoek (Ame- iok) benoorden Dam op Westerland) over in de lieuw gevormde geu 1 „het Ajnsmediep (het Am- deldiep). Bewesten Alintlo of Aluido (Luide- and of Lutjeland) vloeit het Amsmediep in het Muichen-diep (thans Ulichendiep of Ulikendiep. Dit is een geul tusschen Aluido (Lutjeland) en lus-luido of Husloitho (thans het z.g.n. Loth- meer, buiten en binnen de AJmsteldijk van den Ynnapaulownapolder. Het Aluido-diep (Aluichendiep of Ulikendiep -aat aan zijn zuid-einde over in het Oude - diep 'hans Oude Veer) en de Oude Sloot (thans Vlolendiep en Oude Sloot). Het Oude diep komt ïit in de Zipe (thans Zijpe) en de Oude Sloot in Ylede-laca of Midden-meer (thans Wieringer- meer). De Mede-laca wordt ten Zuiden begrensd loor de „Weeren" van de vesting Mede-ma-laca of Midden aan M.cr (thans Medemblik) n ten Oosten aan Ganchlaca (thans dé Gammels ri de Zuiderzee). Ganchlaca is door een riviertje, de Fennapa (thans de Ven bij de Geldersche Hoek) geschei den van het Gelze-wald (thans de N.O.-hoek van vVest.friesland). Wij zien over de Balch achter het land van Varoth (bij den Oever) de Zuid-hoek van Ljud- warda (Lutje-waard) en geheel in de verte nog de werblijfselen van het dorp „Nesse" (thans Nes- serzand op Lutje-waard). De rook welke gij achter de Voorterpen (Var- terop) op ziet stijgen, toonen U dat men in de Dalmerschen (thans de Marskewal tegen het lal achter de Bierdijk) met volle kracht aan het Solbarnen (zoutbranden) is. Het geboomte, dat ge door de rook heen op den achtergrond ziet, is het Kerkspil van Strude. De hoeve op het Bagijne-land, aldaar huisvest de Monniken, welke deze branderijn voor kort hebben ingesteld. Wordt Vervolgd.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2