Het lestolei Kiid. 18e Jaargang. Dinsdag 22 Februari 1927. No. 15. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Ifllli WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT» ÖOHN. J. BOSKER, WIEKINGEN DITGETEK 1 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VBIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. A D V E R T E NT I N Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoei WierlnatA. ïeleh lntercomm. No. li. MODE. VOOR DE JONGEDAME VAN ZESTIEN. lle,t wordi hu langzamerhand tijd om te gaan denken aan Lentekieeding of, misschien ziou het beter zijn, te zeggen „tusschen-seizoen" klee- uing. Niemand wil thans nog zijn oude winter mantels en japorfnen dragen en, daar het mis schien nog een beetje vroeg schijnt om veel geld uit te geven aan nieuwe lente japonnen, kunnen we op één na het beste doen en een nieuwe jurk kcopen, die juist geschikt is voor deze dagen, nu er al een beetje warmte in de lucht kioimt. Het is juist dat onbestemde gevoel, dat iedereen aan spoort iets nieuws te kcopen en de kinderen on dervinden dat evenzeer als de volwassenen. De i'leesten hunner vragen dringnd om tenminste t ón nieuwe schooljurk en één nieuwe „beste." .Schooljurken zijn, natuurlijk, gemakkelijk ge maakt, daar zij tegenwoordig erg eenvoudig zijn en hetzelfde kan eigenlijk ook gezegd worden van avondjaponnetjes, welke, al gaan zij dan ook meer in de richting van uitgebreider en meer gegarneerde afwerking, toch in hoofdzaak en eenvoudige lijnen gebasseerd zijn. De schooljurk' afgebeeld onder No. 1275, wordt gemaakt van blauw wollen m^roccaine en wordt opgevroólijkt door een kraagje en vest van witt oigandi versierd tnet rushes van hetzelfde, zoo dat zij passen bij de garneering van de mouwen met de zeer modieus dichtgebonden manchetten. Het rokje is aan de zijkanten geplooid, terwijl elke serie plooien bekroond wordt dóór een zeer eigenaardig gevorind zakje. Deze jurk is geschikt voor meisjes van 1016 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opga ve van No. 1275 en met vermelding van den leef tijd Kosten 55 cents. Bruinkleurig zijden velvet is de stof, waarvan het andere toiletje, afgebeeld onder No. 1276, ge maakt wordt en champagne-kleurig georgette, wordt gebruikt voor het schouderstuk en de rok- garneering, welke beiden afgezet kunnen worden met goud galon. De tailelijn wordt een tikje ge accentueerd door een smallen ceintuur, die de wijdte van het rokje een weinig inneemt en van FEUILLETON. No. 19. Alleen dokter Berghuis had eenige onbestem de vermoedens maar het waren dan ook niet meer dan vermoedens en hij hield ze voor zich. Welk nut zou het gehad hebben, zoo hij slechts zijn persoonlijke gedachten, zonder eenig bewijs voor derzelver waarheid, geopenbaard had. Arm meisje, sprak hij bij zichzelven, terwijl h'J Theresa in het rijtuig hielp, dat haar naar Mansburg zou brengen, zoo jong en reeds zoo zwaar beproefd Maar God is rechtvaardig, de dag zal eenmaal komen, waarop zij gelukkig zal zijn. Jaren zouden evenwel verloopen, eer die dag aanbrak. i Op het kerkhof. Sedert onheugelijke jaren bezat Manus Sabel bont reeds en dat met zeer veel recht den naam, van de eerste en het beste onderricht te zijn van alles, wat er in het dorp omging. Behalve zijn eigen ondervinding en de opmer kingen die hij dagelijks deed, had hij een menig te overleveringen en verhalen van zijn vader o- vergeërfd, die, evenals hij, doodgraver van Pacht veld geweest was. Het voorgevallene in de kerk l ij gelegenheid van het huwelijk van juffrouw Moore, had hem stof tot nadenken gegeven en in plaats van naar de herberg te gaan, was hij een wandeling op het kerkhof gaan doen. Voor ieder, die hem kende, was dit een zeker lu wijs; dat hem het een of ander plan door het hoofd speelde, of dat hij het een of ander wilde overdenken In zulke gevallen was het kerkhof zijn studeerkamer en de grafzerken de boeken, die hij raadpleegde want al zijn gevoelens en gedachten waren geheel en al aan die plaats ge bonden. Voor Manus lag het einde der wereld achteren met een strik geknoopt wordt. Dit toiletje is geschikt voor meisjes van 816 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opga ve van No. 1276 en vermelding van den leeftijd. Kosten 55 cents* GEMEENTE WIERINGEN. Algemeene Vergadering van de Rundvee- l'okvereeniging „Oost- en West-Wieringen" te Wieringen op Vrijdag 18 Februari 'smorgens lOu. Aanwezig waren 19 leden. Bij afwezigheid van den voorzitter opent de vice-voorzitter den heer S. Veerdig de vergade ring en heette allen hartelijk welkom. Daarna werden de notulen gelezen door den sscr., den heer W. Mostert en onder dankzegging goedgekeurd. Bij de vorige week gehouden vergadering, wel ke door te weinig belangstelling niet kon door gaan, waren e boeken van den penninigm. nage zien en kwamen tot een voordeelig saldo van f 213,92. Hierbij opgeteld de nog te ontvangen gelden en afgetrokken de nog te betalen onkosten werd djit per 1 Maart '27 188.92. De Commissie tot nazien der boeken bestond toen uit de heeren N. D. Mulder en S. J. Rot gans. Zij stelden, na inzage, voor, de rekening goed te keuren, hetgeen dan ook algemeene in stemming' vond. Den heer J. Engel werd een woord van dank gebracht votor zijn accuraat be heer en tevens vóór de 5-jarige bijhoiuding hjler- van. De Controleur dankte de heer Engel nog persoonlijk vóór zijn plezierige samenwerking gedurende den tijd dat hij met hem mocht wer ken en sprak de wensch uit, dat des heeren En gels opvolger de voetstappen van zijn vóórgan- ger zou volgen. Thans volgde het' Jaarverslag van den Gontroleur. In het afgeloopen jaar, d.w.z. Laqtajtie-periode 1925-'26 werden door den Controleur-Stamboek- höuder van 162 koeien een volledige melkstaat berekend. Van deze behoorden er 40 tot de tweejarigen. De beste melkgeefsters waren Gretha, eig. P. Hellingman met 4722 Kg. melk; 164 Kg. vqt Gem. 3.47 in 314 dagen Paulin I, eig. M. Heij- bLok met 4729 Kg. melk 159 Kg. vet gem. 3.36 o in 307 melkd. Mathilda 2, eig. P. Hellingman met 4530 Kg. melk 165 Kg. vet gem. 3.64 in 328 melkd. Maartje 2, eig. N. Kool mqt 4441 Kg. melk 164 Kg. vetgem. 3.69 in 327 melkd Reina 2, ei eig D. Blaauboer met 4323 Kg. melk 143 Kg vet Gem. 3.31 in 335 melkd. de Wit te 2, eig. N. Kool met 4315 Kg. melk 152 Kg vet; gem 3.52 in 320 melkd. Emma2, eig. S S. Klein met 4302 Kg. melk 143 Kg. vetgem 332 in 357 melkd. De gemiddelde opbrengst per koe van deze gnoep was 3662 Kg. melk 120 Kg vetgem. 3.29 vet. Tot de groep twenters of driejarige koeien be hóórden er 44 De beste melkgeefsters waren Neeltje 2, eig. D. Blaauboer met 5617 Kg. melk 171 Kg vetgem. 3.04 vet in 280 melkd.Ma lle I, eigenaar P. Hellingman me»t 5569 Kg. melk, 173 Kg. vetGem. 3.11 vet in 369 melkd. Jj- hanna I, eig. M. Heijblok met 5255 Kg. melk 193 Kg. vetgem. 3.67 in 338 melkd. Klara 9, eig. \V. Mostert met 5094 Kg. melk 174 Kg. vetgem 3.42 in 334 melkd. Dora 1, eig N. Kool met 5019 Kg melk 160 Kg. vetgem. 3.19 in 348 melkd Roza, eig. Jac. Doves met 5074 Kg. melk, 175 Kg. vetgem. 3.45 in 336 melkd.Pietje III eig. A Klein met 4986 Kg. melk 154 Kg. vet aan den grenspaal van het diorp. De oude man had reeds verscheidene malen de laan van hooge populieren, die langs het kerkhof liep, doorgeloopen, toen opeens zijn aandacht ge- uókken werd door een bevreemding, die zich op de trappen van het monument der Van Herten stein s nedergezet had. Het was een man, die blijkbaar nog ouder was dan de doodgraver. Zijn hoofd was door de jaren voorovergebogen en de lange haren, die onder zijn breedgeranden hoed hingen, Vielen wit als sneeuw langs den kraag van zijn zwarten jas neer. In weerwil van zijn nette kleeding, beviel de vreemdeling niet aan Manus. Hij hield niietd niet van die dikke, borstelige wenkbrauwen, die kou de grijze oogen en die diepe rimpels, waarmede het voorhoofd doorploegd was. Nog nimmer ston den hem de trekken rondom den mond aan, die gierigheid, list en zelfs wreedheid te kennen ga ven. --- Wie isi dat vroeg Manus zichzelven af, en wat zou hij hier willen 't Is niet voor niemen dal, dat hij daar ,op het kerkhof zit en mij zoo terluiks van onder zijn grooten hoed begluurt. Maar hij zal mij niet in de kaart kijken daar zal ik wel op passen. Manus zette zijn wandeling voort, nu en dan stilhoudende om hier en daar een bloem op het graf op 'te binden, of recht te zetten eindelijk stond het voorwerp zijner nieuwsgierigheid op on op een fraaien wandelstok met gouden knop leunende, richtte hij zich langzaam naar den doodgraver. Nu heb ik hem, dacht Manus. Een schoone kerk, begon de vreemdeling. Heel schoon, mijnheer, sprak Manus op on verschilligen toon. Er komen dikwijls vreemde lingen naar Pachtveld, om haar te bezichtigen ik ken die kerk reeds zestig jaren lang. Dan zijt gij zeker op deze plaats geboren Ik ben doodgraver van het dorp, evenals mijn vader voor mij geweest is, sprak Manus eenigszins trots. Kunt u mij zeggen, ging de vrager voort, v.at dit monument beteekent Die brand van begeerte om iets van de Van Ilertensteins te weten te kiomen, dacht de dood- gem 3.09 in 324 melkd.Geertuida I, eig. Wed J. Hermans met 4789 Kg. melk; 159 Kg. ve.t; gem. 3.32 in 359 melkd.Trijntje 2, eig. C. J. Kooni met 4724 Kg. melk 155 Kg. vetgem. 3.28 in 313 melkd.Terwijl n-og vermeldingswaardig is dat een tweetal dieren boven de 4 vet gaven. Dit zijn Sijtje eig. S. S. klein met 3991 Kg m., 164 Kg. vetgem. 4.11 in 365 melkd., Marie 7, :;ig. c.. in. Luiu mei o<i>( Jtvg. mem lol ivg. vei gem. 4.02 j£._ Hst gemiddelde van deze groep uie - en wua: 4tVo ivg. meik; 141 Kg. vet; Gem. 3.38 Tot de groep 4-jarige of derde kaifskoeien be noorden er 2o waarvan de beste meiKgeeisieio iun zAViu ipouii, eig. Li. Jac. xviUiUoi' met oouo lig. jneik176 Kg, vstgefö. 3,IQ %l ih 348 melkd .iina, eig. P. J^porp piet 52U9 Kg. melk iYü ivg vetgem. 3.3ö in 278 m,eiku.Horst 2, eig. .tl. uajüLer met 018U Kg. melk 186 Kg. vetgem 3.59 in 326 melkd.Jannetje, eig. M. Heijbiok .net oio3 Kg. melk lo3 Kg. vetgem. 3 in 305 melkd.Aaltje 2, §ig. W. Mostert met 5072 Kg ra. 109 Kg vetgem. 3.33 in 280 melkd.Gerat je. ïg. JYi. HeijL»tuk met 4004 Kg. melk 100 Kg. vet gem. 3.41 in 280 melkd.Klara m, eig. N. K&oi met 4oö3 Kg. m.eik 184 Kg. vetgem. 3.93 in 310 melkd.De gemiddelds opbrengst van deze groep is 4396 Ivg. melk; 143 Kg. vet; gem. 3.25 Tot de groep 5-jarige en Oudere koeien behoor den er 53 dieren. De bests melkgeefsters waren nier van Trien, eig. N. Kool m,et 6953 Kg. melk 229 Kg. vetgem. 3.29 in 380 melkd. Geertje 4, eig. J. Rotgans (voorheen C. Kooijman; met 6861 Kg. melk 219 Kg. vstgem. 3.19 in 393 melkd.Roza, eig. P. Hellingman met 6737 Kg. melk 208 Kg. vetgem. 3.09 in 317 melkd. Grietje, eig. M. Bakker met 6672 Kg. melk 216 Kg vetgem 3.24 in 353 melkd. Juliaantje, eig. D. Jac. Mulder met 6676 Kg. melk217 Kg. vetgem. 3.25 in 368 melkd. Jannie, eig. W. Mostert met 6455 Kg. melk 229 Kg. vet, gem 3.54 in 280 melkd. Guurtje, eig. P. Hellingman met 6181 Kg. melk 234 Kg. vetgem. 3.61 in 510 melkd. Sieta I, eig. M. Rakker m,et 6483 Kg. ui elk 211 Kv. vet gem. 3.25 in 336 melkd. Geertje 2, eiv Jn. Rotgans (voorheen Kooijman met 64>3 Kg. melk 185 Kg. vetgem 2.87 in 312 n.elkd. De gemiddelde opbrengst van deze groep is 5283 Kg. melk 172 Kg. vet gem. 3.26 De gemiddelde opbrengst van allgroepen le- samerj is 4378 Kg. melk 144 Kg. vet; gem. 3.30% Thans overgaande tot de stamboekhoudenj kan worden medegedeeld, dat oiok hier van een vooruitgang kan worden gesproken. W aren vorige jaar binnengekomen 208 dekbe- v\ ijzen, dit jaar was dit aantal 282. Dus een ver- meedering die niet alle jaren voorkomt. Dit vermeerderde aantal vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de toetreding van zeven nieuwe leden tot de vereeniging. De toetreding van deze zeven leden, tot de vereeniging bewijst ten volle de vruchtbare resultaten, die zij voor hare leden afwerpt. Al meer en meer wordt zij beschouwd als een noodzakelijkheid, waarbuiten een rationeel ge - dreven veehouderij niet kan. Immers de tegenwoordige tijdsomstandighe den eischen dat de productie der dieren zoo hoog mogelijk opgevoerd worden. Alleen hoeveelheid en gehalte. Controleeren nismede de daarmeesamenhangende administra tie der dieren en het fokken, mejt goede waarde volle stieren werkt in deze mede. Op het oogenblik zijn dan ook 380 koeien in administratie. Aangehouden werden in 1926 6 stierkalveren Yv aarvan één in den loop van den zomer werd 'verkocht. Voor de fokkerij werden dit jaar ge bruikt vijf tweejarigie stieren n.1. Frans 10, eig. Stierenvereen. „West-Wieringen" Jonge Gerard fokker P. Hellingman, eig. S. J. Koorn Gerrit, lokker M. Heijblok, eig. Wed D. N. Mulder; Klaas fokker en eigenaar P. Veerdigen driejarige stieren te weten Niedorps Max 5, eigen. Wed. D. N. Mulder Gerard fokker S. Veerdig, eig. P. Veerdig Gerard fokker en eig. M. Bakker. Geschetst werden dit jaar 102 kalveren. Door het veelvuldig voorkomen van niet bestallen der dieren werd de geboorte wat verschoven en zoo doende is het te verklaren, dat niet meerdere zijn opgenomen. Het stamregister werd dit jaar bijgewerkt met 24 ingeschreven dieren tegen 18 in het vorig jaar. De uitbreiding hiervan is een verheugend feit. want zij zegt ons, dat hoe langer hoe meer vol - bloed dieren wórden verkregen, met voldoende productie. Van de 27 aangevraagde dieren voor de zomenkeuring van het V. R. S. werden goed gekeurd en opgenomen 16 dieren. Jn het afgeloopen jaar werden door den Con troleur 85 melkmonsters van niet leden onder zocht. Overgaande tot de bestuursverkiezing arriveer de den voorzitter, den heer C. J. Koorn. Deze nam de leiding van den heer Veerdig over. Bij de hierna volgende stemming werd eerst gakozen de heer N. Bakker, die voor de functie bedankte, waarna bij herstemming den heer Jb. Dekker gekozen werd. Deze nam de functie op zich. Als punt 5 kwam in bespreking de a.s. tentoon .•--telling. De rubrieken werden weer ingedeeld als vorige keer, terwijl de toen gekozen commis sarissen ook nu weder de functiën weder op ich namen. Door 14 leden werd een bedrag beschikbaar ge steld voor eventueele prijzen terwijl de contro leur bij de niet verschenen leden eens navraag .:al doen of zij hierin ook ,mede willen werken. Uitdrukkelijk werd er op gewezen dat de leden der fokvereeniging beter hun bijdrage hieraan kunnen geven, daar dit meehelpt de prijzen voor hun eigen vee te verhoogen. Besloten wordt uit de kas te trekken voor prij zen een bedrag van 50. De heer M. Bakker zag bij de groep jmelkkoei- en gaarna eenige prijzen meer. Hiermede zal in de voorafgaande Bestuursvergadering der veree niging rekening gehouden worden. Indien mogelijk zag de vereeniging gaarne een bijdrage der Hoïlandsche Mij. van Landbouw afd Wieringen. In de rondvraag stelde de heer Mostert voor de Controleur een loonsverhooging te geven. Dit werd gemotiveerd door de uitbreiding der Vereeniging n.1. de toetreding van zeven nieuwe leden. De heer M. Bakker vond een loonsverhooging van 2.een beetje te zwaar voor de kas, te meer daar dit jaar ook extra kosten worden ge maakt voor de tentoonstelling en sielde voor ƒ1. Dit werd algemeen goedgevonden. Verder kwam ter sprake de toetreding der ver eeniging tot lid van het V. R. S. De heer Mostert wees er op dat op grond van de fokvereenigingsadministratie, dieren als volbloed in het sitalmboek konden worden opge nomen, wanneer de vereeniging lid was van het V. R. S. Ilienop werd echter afwijzend beschikt, daar een gering percentage ld was van het V.R.S., en raver. Opgepast dus. Ja, mijnheer, antwoordde hij, zeker Dit ge- denkteeken hoort toe aan een onzer oudste ge slachten van deze geheele streek. Er is geen plaats in den omtrek, waar gij niet den een of anderen steen zult vinden, die den naam draagit win Hertenstein. Hertenstein, herhaalde de onbekende, djien naam heb ik meer gehoord. Ik herinner mij, toen ik nog een kind was, graaf Van Hertenstein ge zien te hebbenmaar die moet nu allang dood zijn. Kunt gij hem u nog herinneren Dat geloof ik wel, sprak Manus, een wejinig scherp, ik heb hem begraven, graaf Johan, den vader van den tegenwoordigen graaf. Hij was de :;1 echtste niet van zijn geslacht, 't Is nu al veer tig jaren, dat hij dood is. *t Is een zonderling ge slacht, waarin men niet lang leeft. De grafkelder schijnt nog kort geleden geo pend geweest te zijn, merkte de vreemdeling aan. Ja, voor den zoon, mijnheer Eduard. Arme ongeling, iedereen had hem lief. Hij is juist op den dag van zijn meerderjarigheid gestorven, 't Was de oudste zoon van den graaf, het kind van djn eerste vrouw. De ddchter van De vreemdeling hield eensklaps stil, zonder den volzin te eindigen. Hij was op het pent ge veest) meer bekendheid met het geslacht der Van Tertensteins te verraden, dan hem voor zijn oog merk dienstig was. Van den een of anderen rijken koopman uit Honden, vulde Manus den zin aan. Met zijn geld werden de eigendommen der Hertensteins te- Mggekocht. 't Is jammer, dat haar zoon niet ge- 'cefd heeft, om dat alles te erven. Was hij niet gehuwd Neen. Gedurende dit geheele gesprek had Manus eermalen getracht den man, met wien hij" sprak vlak in het gelaat te zien maar bij elke poging van dien aard hadden de grijze oiogen hem zulk en blik toegeworpen, dat hij genoodzaakt was rijn hoofd om te draaien. Het gebeurde niet dik wijls dat de oude doodgraver op zulk een wijze verlegen werd, maar nu gebeurde het toch. Ik zou hem wel eens zonder dien hoed wil- i»n zien, dacht Manus. Misschien, ging hij hard op voort, als viel hem plotseling een gedachte in, msschien zou mijnheer de kerk eens van binnen willen ztien. Er zijn verscheidene merkwaardige graftombes in en daar mijnheer nog al belang schijnt te stellen in zulke dingen Het aanbod werd koeltjes geweigerd. Al voortwandelende hadden zij de ruïne van een achthoekig gebouw, vroeger de kamer van het kapittel, bereikt. De ruïne was aan alle zijden met klimop begroeid, waartusschen hier en daar het rijke beeldhouwwerk, fijn uitgewerkte kolom men en de geblazoeneerde wapenschilden der ou de abten uitkwamen want vóór de hervorming had de kerk aan een abt toebehoord. Tegen den muur aan de zuidzijde was een een zame graftombe. Geen enkele steen daarvan deed den naam, den ouderdom :of den rang kennen van hem of haar, die daaronder rustte. Een witte rozen struik, die tot "een verbazende hoogte opgegroeid was, scheen daar eenmaal door een vrienden hand geplant te zijn. Maar het was reeds in Sep tember en slechts een paar bloemen versierden de takken. De vreemdeling plukte er een af. Ter wijl hij den arm oplichtte om de bloem te pluk ken, was Manus beter in staat hem in het gezicht te zien, dan hij 'tot hiertoe had kunnen doen. Ik ken hem, dacht hij. Van wien is dit graf vroeg de ander, ter wijl hij de bloem in zijn knoopsgat stak. Van Mary Meachem. En wie was dat Een van de liefste meisjes uit Pachtveld. Ik erinner mij haar nog zeer goed van ,toen ik nog i n jongeling was. Zij was de roem, de trots van ■ris dorp. Arm meisje, zij is jong gestorven en hoeft verlangd, da,t men haar hier begraven zou. Gn toch is het hier, zooals ge ziet, de meest afge- 'egen plaats van het kerkhof. Een vreemde keus. Allen, die jong sterven, merkte Manus op wijsgeerjgen toon aan, hebben vreemde gedach ten. 't. Is niet daar, ging hij voort op een toon die duidelijk deed zien, dat hij sprak zonder te be denken wat hij zeide, het is niet daar, dat zij be graven had moeten worden. (Wordt vervolgd.)»

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1