de niet leden er niet voor gevoelden. De heer P Veerdig wilde even de gelegenheid te baat nemen om de veehouders erop te wijzen dat zij te laksch zijn wat betreft hun gemeen schappelijke belangen. Spr. wees er op, dat de belangen der landbouwers in het gedrang komen cn dit is hoofdzakelijk te wijten aan de gemoe delijkheid van hunzelf. Bij een volgende verga dering der kiesvereeniging is het de plicht der landbouwers deze te bezoeken waardoor kans bestaat dat meerdere praktische landbouwers in een raad worden verkozen die zoon-oódiig de be langen haar zelves betreffende, met kracht kun nen verdedigen. Dit punt verdient de aandacht van alle land - bouwers, en het is noodzakelijk dat dit in de organisatie der landbouwers grondig wordt be sprakken. Daar deze vereeniging zoo nauw ver bonden is met de landbouwbelangen acht spr. het tot zijn plicht hierop fe wijzen. Thans niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. op de gebruikelijke wijze de vergadering. Nadat de vergadering gesloten was bleef het bestuur nog even bijeen ,ter verdeeling der func ties. Den heer Jb. Dekker nam de functie van Penningmeester op zich terwijl verder het be stuur geen wijziging onderging. Zondagmorgen werd de nieuw benoemde Evangelist der Vereeniging tot evangelisatie „Rehoboith" alhier, de heer J. Bosma van Zwolle zijn ambt bevestigd door Ds. Hofmeester van Amsterdam naar aanleiding van Zachafia 4 vers 1—7. Dos avonds deed de heer Bosma zijn intrede voor een vol lokaal en sprak lover de tekst Za- charia 4 vers 6b. Door den aannemer Van der Valk, die al hier de waterleiding aanlegt is 50,belooning uitgeloofd aan dengene, die zoodanige inlich tingen geeft over den diefstal van de ruim 350 K G. lood van zijn bedrijf, dat kan leiden tot aan houding van de(n) dader(s). Zaterdag en Zondag gaf de muziekvereeni- ging „Harmonie" uitvoeringen voor kunstlieven de leden in ,,Concordia." Zaterdag was de zaal eivol, doch het bezioek van de gehuwden had grooter kunnen zijn. Het weer v\as echter slecht en ook de nog heerschende griep-epidemie zal vele getrouwe bezoekers van Harmonie hebben weerhouden, van muziek en tooneel te genieten. Want er is genoten. Niei al leen van de muziek, die op sublieme wijze werd uitgevoerd, maar ook van het tooneelspel: Ynske. De aandacht en het applaus van heit publiek, waren daar het bewijs van. Op den eersten avond waren ook een paar hee- ren van de tooneelvereeniging „Ormenio" van Anna Paulowna aanwezig, die „Ynske" al eens hadden opgevoerd en ook voor den too- neelwedstrijd zullen uitvoeren. Op den tweeden avond sprak Ds. van Beek de medewerkenden ,toe, roemde spel en muziek en sprak zijn beste wenschen voor de vereeniging uit. Harmonie kan dus tevreden zijn zoo haar goeden naam te zien gehandhaafd. Naar men ons mededeelt heeft de heer Roelof Post, wegens een persoonlijke kwestie met den voorzitter, zijn functie als secretaris van de zwemclub Neptunus" nedergelegd. EEN SCHANDE Terwijl in deze gemeente vele arbeiders werke loos rondloopen, heeft men bij he,t leggen van 't buizennet voor de waterleiding slechts twee Wieringers te werk gesteld en bij 't leggen van de kabel voor de electriciteitswerken: niet één Aan dit laatste zijn op het oogenblik 40 man bl'zig, ..allen van buiten. Zal men, als het op betalen aan komt de burgerij ook voorbij gaan!? De economische toestand op Wieringen wordt door de hooge heeren gewoonweg met voeten getreden. Een schande op, om dadelijk weer te dalen. Op de uiterste ijs- rand gingen zij met uitgestrekten hals slaan. Alsof zij het onder elkaar afgesproken hadden, greep de een den drenkeling met den snavel bij den kop, een ander bij den vleugel, een derde bij hals, vleugel of poot, en zoo sjorden zij hem samen op het ijs. DE 100.000ste GRONINGER. De stroom van cadeaux voor den lOO.OOOsten Groninger en voor zijn vader en moeder houdt aan. Bleven tot voor eenigen tijd de aanbiedin - gen beperkt tot Groningen, thans zijn bij Burg. en Weth. van vtrschillende firma's in den lande aanbiedingen ingekomen van tal van artikelen. Burgem. en Weth. hebben echter aan de firma's medegedeeld, dat zij hier niet als bemiddelaar kunnen optreden. Een van de toekomstige Groninger vaders, dJ5p kans maakt op al die beloofde schatten, heeft, gedachten aan het spreekwoord „beter een half ci dan een ledigen dop," in een der Noordelijke bladen een advertentie doen plaatsen, waarin hij zijn winstkans te koop aanbiedt. Hij heelt bere - kond, zegt de advertentie, dat zijn zijn winstkans zeer groot is. Of er veel liefhebbers voor dit gokje zullen ko men PROVINCIAAL NIEUWS landen van Wiron en hunne bewoners in het bij betomen. INGEZONDEN STUKKEN. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veel ge lezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Toen ik heden Maandagmorgen met mijn vrachtauto van Westerklief naar de Gemeente- landsweg wilde rijden, kon ik bij de Hollebalg toT-ugkeeren, wilde ik niet in de diepe greppels terecht komen. De Heeren der waterleiding hebben daar den weg open liggen, zoodat men er niet voorbij kan komen. Zou het niet wenschelijk zijn, Mijnheer de Aannemer, dat als u dergelijke smalle wegen opengraaft op het elind der wegen een waarschu wingsbord te plaatsen., zoodat de menschen niet nutteloos in gevaar worden gebracht. We zullen hopen dat dit een waarschuwing voor U mag wezen, die afdoende uitwerking heeft. D. ODEN. Lid v. d. Gemeenteraad. Wieringen, 22 Februari 1927. UIT NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagavond werd alhier een staaltje van baldadigheid ver toond. Een kwajongen uit Oudkarspel had de aardigheid zijn klamp tegen de voorruit van de i](.t de ,g (de Hau Mj g autobus te werpen, met het gevolg, dat deze viiti ,„v h.wchikki WIERINGEN. XIII. DE OUDE KAPEL TE STROE. Sedert de Keizer de macht in handen der U- trechtsche kerk lag, is me nzach het lot van de ei nog dezen avond bij „de Stien" op Strude „recht" moeten worden gesproken. Als Schepen moet ik Lierbij tegenwoordig zijn. Indien ge -lust hebt, kunt ge meewandelen. Op het hof van dominee AJbi zult ge ook gaarne onderdak voor den verbrijzeld werd. Het is al meerdere malen voorgekomen, dat er tegen de bus een of ander voorwerp gegooid w erd, maar dit is zeker het toppunt van balda - digheid. Het is te verwachten, dat het jongemensch eens flink onderhanden genomen wordt. UiT LANGERnISVEENHUIZEN. In een ge houden ledenvergadering van de IJsclub Lange- rois is met algemeene stemmen besloten zich af te scheiden van den Ijsbond Hollands Noorder kwartier. UIT WAARD EN GROET. De kieisvereeniging Waard en Groet, voor de polderverkiezingen, stelde voor Hoofdingeland candidaa't de heeren S. van Splunteren, D. Molenaar, beiden in den Groetpolder. Aftredende heeren zijn J. Breebaart en J Vethman. Genoemde kiesvereeniging gaat aan het be ginsel uit, dat tegenover aftredende bestuursle den, steeds een gelijk aantal tegencandidaten geplaatst moeten worden. WAARD EN GROET. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Waard en Groet hebben beslo ten den Hoofdingelanden voor te stellen In de Waardpolder een nieuw electrisch poldergemaal te stichten met eene capaciteit van 80 M3 wafer- vrrzet per minuut, |met opvoerhloogte van 2.60 M. De gezamenlijke kosten werden begroot op een maximum van 40.000. SCHAGEN Het grasgewas van den Westfrie- sehendijk, in zooverre het behoort aan het Am bacht de Schager- en Niedorper Koggen, werd Woensdag j.1. in het openbaar verpacht. De op brengst voor 1927 bedreg 2636,tegen 2024 in 1926 De Langereisdijkdijk bracht 533,op, togen een gelijk bedrag in 1926. zonder gaan aantrekken. Ginds, tusschen het Gasthuis en het Slot door, die van hcoger hand is gesticht en ter beschikking is gesteld van den grooten Grietman Seerp, den ver trouweling des konings. Met aandacht hebben wij onzen gastheer gevolgd cn volgaarne nemen wij zijn aanbod aan. Aanstonds zijn wij op weg naar Strude. Eerst langs de Weere over de „tilke" (een losse brug) de Gestburcht op; het is de lusthof die toi hei daarachter gelegen heerlijke wildrecht behoort. De grooto Sijbrandes, de abt-overste van de Do- D h 6y grachten ümgeverl. Het pad mini-Albus-orde (Witte Heeren- of Witte Monni- J - 6 6 - ken-orde) is een havezate toegewezen in Alintlo, de Siep-heer-hove (Siep-heers-hof is perceel Sec tie D aan den Poelweg.) Sybrand en Seerp werken hier oim het birdst De een aan opbouw van kerken, gasthuizen en scholen; de ander aan bet leggen van dijken en voert ons naar en door de van heggen voorziene Norske - laan. flat Ter linkerzijde ligt des Keizers heerlijk wild recht Wildvennen, jagins en eendenkooien strek ken zich uit tot de heerlijkheid van den Konings- barcht aap de overzijde van de Kleitellen. Aan de voet van de Seerps-have in de Westc- do inrichting van de jnansen (mansen beteekent: |ine,.vanei j.Wn tusschen hone eeboomte on de Msman^ningen). De St. Maarten ITgrlch&geven^ C Öl/ en jc U recht&che Kei k) bezit ei op de W iron-eilan gj,ot Qnzen weg voert verder over de houvel- d(.n om en bij de honderd. ruggeen van Seerpshave en Daage en toen wij Ook is de oude Kapelle van Strude .omgebouwd de^e„w« Terklaan waren geaderd iag vóto n van een vriendel.jk choor voorzien. Van Secrps ons het Woud waarln de stc(fn deg is have tot de kerk is een breede kerkweg aangc- 0))gesteld en ter rechte,rzijde de hoogl terp; hel legd. - Een der aanliggende eigenaren trachtte kel.khof en de kcrk van Strude. Met een „tot er, de aan den kerkweg afgekochttebreedte wederzien" gaan wij uiteen; de Schepen naar den w eer gedeeltelijk tot zich te trekken. Toen een schepenraad en wij ter kerke of naar het bagijne- hofheorige hem hierop opmerkzaam maakte, ont stek de man dusdanig in woede, dat hij den hof- hoorige met een bijl te lijf ging. Hieromtrent zal ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Petronella, d.v. P. Borst en van J Wiggers. OVERLEDEN Maria Vlaar, oud 38 jaar echt .cenoQte van J. de Bree Lambertus Petrus de Haas, oud 68 jaar, echtgenoot van A. de Gróót. POLITIE Verloreneen rijwielplaatje in étui Gevonden een zwart lederen kinderportemon unie. inhoudende eenig geld. Inl. ter secretarie. Aan den dienstplichtige der lichting 1927, Th. E. Conijn, is door den Minister van Oorlog alsnóg voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens aanwezigheid van een bijzon der geval. In deze gemeente Is in het gezin van A. W. Sikking, Nieuweweg, een geval van Roodvonk waargenomen. - De kwestie Gemeentebestuur contra Naaste pad. Vrijdagavond j.1. had wederom een vergade- iiig plaats onder voorzitterschap van den heer Bviij, nu in het lokaal van den heer Borst te Bree zand ter bespreking van de houding van het Ge meentebestuur tegen den heer Naastepad inza kt zijn verzoek om, steun voor zijn consessieaan- vrage, hetwelk echter voor kennisgeving werd aangenomen. De vergadering was zeer druk be zocht, ook de raadsleden Koom en Kuiken wa ren aanwezig. Nadat voorzitter wederom het doel van de ver gadering had uiteengezet en de heer Naastepad nog nadere toelichting omtrent zijn autobusbe drijf en zijn consessie-aanvrage had gegeven, ver kreeg het raadslid Koorn het woord. Hij zeide, dat als de vergadering eens wist, wat de burge meester in de geheime vergadering omtrent het bedrijf van Naastepad had medegedeeld, da,t zij dan de houding van den Raad zeer goed ver klaarbaar zou achten. De heer Naastepad roept met stemverheffing: .,En waarom vertelt hij in 't geheim, wat hij te gen mij heeft!? Waarom niet in he<t openbaar Dan kon ik mij verdedigen. Zoo is het gemakke lijk de kroon van iemands hoofd te rukken. De heer Koorn zegt, dat de burgemeester gaar ne een commissie uit deze vergadering te woord zal staan en deze wil inlichten, wat hij in de ge heime vergadering heeft meegedeeld. Enkele aanwezigen voelen hier wel wat voor, doch de heer Naastepad ontraadt dit; spr. is er bang voor dat de burgemeester ook een dergelij ke commissie om zijn vinger zal winden, en dan zijn we nog net even ver. Neen openbaarheid moet er zijn; laat de burgemeester op een verga dering ko dan vertellen wat hij tegen mij heeft, aldus spr., dan kan ik mij verdedigen en weet ik waar ik aan toe ben. Dit vond algemeene instem ming bij de vergadering en de heer Koorn beloof de het den burgemeester te zullen overbrengen. Mej. Buij verkreeg nog het woord en zeide dat de burgemeester bij zijn huwelijk gezegd bad gij hebt nu niet alleen 'n burgervader, dooh ook een burgermoeder! Welnu spreekster nam op zich mevrouw Lovink om een onderhoud te ver zoeken en de zaak Naastepad naa rvoren te brengen. Spreekster is overtuigt dat het aui obus bedrijf, dat door een inwoner wordt uitgeoefend, door de Gemeente dient te worden gesteund. De voorzitter sloot nu de vergadering met de BINNENL. NIEUWS. DE ZUIDERZEEWERKEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. In den loop van dit jaar zal er aan de Zuider ztewerken 'n bedrag van 13.000.000 worden be st eed. Men zal beginnen mét den bouw der slui zen ten Oosten van Wieringen in den reeds ge reed gekomen bouwput. Ten Oosten van de Middelgronden, ongeveer Z W. van Zurich, zal een omringdijk worden ge maakt voor den bouwput voor het stelsel van sluizen, dat daar in den afsluitdijk wordt aange bracht. Een begin zal worden gemaakt aan den groo ten afsluitdijk tusschen de bovengenoemde slui zen en den Friezen wal. De Friesche dijk «en N, ven Zurich zal worden verzwaard. Bij Medemblik zal men beginnen mot het ma ken van een bouwput voor het gemaal, ten dien ste van den nieuwen N. W. Polder. Een begin wordt gemaakt met het' leggen van Oen dijk van den Oever op Wieringen naar Me demblik. Er zal begonnen worden met het maken van een dijk van Wieringen bij de Haukes naar de Noord-Hollandsche kust en verder Zuidwaarts. Verder komen er nog tal van kleinere werken aan de beurt. REDDINGSWERK ONDER KRAAIEN. Zes kraaien liepen op een dun ijslaagje van het Dolderkanaal te Steenwijk, schrijft men aan de N. R. Crt. Plots zakt er éen door en spartelde j)i het water. Van schrik vlogen de anderen even KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. „Heb je het nu weer gedaan," hijgde het kleine medelijden met hem, pakte hem op en b >rstel- meisje, toen zij diichterbij gekomen was, terwijl de hem af, zoo vriendelijk en zacht, alsof hij het oude heertje zijn schoenen probeerde aan te een baby was. trokken, zonder dat zij het zag. „Je insecten, waardoor je vanmorgen door je .Die leelijke insecten van je zijn allemaal microscoop hebt zitten kijken," legde Anneniarie weggeloopenuit. Vat zeg je daar," vroeg het oude minnetje .Oh, mijn prachtige beestjes, mijn boekonwur- en stapte haastig naar voren. Ongelukkigerwijs men,, mijn kleine lievelingen!" riep he't m-ini:e- aten de veters van zijn schoenen, die hij zoo tje uit. haastig aangetrokken had, nog aan elkaar vast- „Wui'pien, kleine gilde Annemarie. er knoopt. Hij struikelde en kwam hulpeloos zijn KOLOSSAAL en ze komen hierheen vootr de voeten van Annemarie terecht. Zij kreeg Wordt Vervólgd. hof, teneinde ons een behoorlijk onderdak den nacht te verzekeren. (Wordt vervolgd.) wensch dat de burgemeester aan het verzoek der aanwezigen zal gevolg geven en zijn meening in een openbare vergadering zal uiteenzetten. EEN AUTO VOOR EEN KOE. Zekeren Van L. was tor oore gekomen, dat een boer uit de omstreken van Gouda, die geregeld de Leidsche markt bezoekt, zin had om een auto aan te schaffen. Van L. wist, dat een chauffeur te Leiden nog een oude auto had. Van L. stelde zich met M. in verbinding en had er wel ooren naar, de auto aan den boer te verkoopen. De au to moest 160 opbrengen. De boer kon zich daar- mede vereenigen, doch zeide liever te willen beta Jen met een koe, welke 200 waard was. Hij nam er echter genoegen mede, als de chauffeur hem dci tig gulden toebetaalde. De partijen werden 'I liieraver eens en zoo werd de chauffeur eigenaar van de koe en de boer eigenaar van de auto. De dertig gulden zou hij, aangezien noch Van L., noch de chauffeu c 'ontanten hadden, den volgen den Vrijdag op de markt ontvangen. Toon nu de boer Vrijdag j.1., zooals was afgespra ken, de dertig gulden in-ontvangst wilde nemen, bleek geen van beiden bereid hieraan te voldoen Zij beriepen zich er op, dat de boer hen bedragen had; in plaats van f 200 bleek het beestje maar f 130 waard te zijn, zoodat zij, toen zij het verkoch ten, f 70 minder opbracht dan volgens den boer het geval zou zijn. Het boertje riep nu de hulp in van de Leidsche politie om alsnog in het bezit vin de f 30 te worden gesteld doch deze beduidde hem, dat zij zich daarmede niet kon inlaten en er voor hem niets anders overbleef, dan tegen Van L en M. 'n civiele vordering in te stellen. Vermoe delijk zal het boertje daartoe niet overgaan, ge- (tachtig aan het spreekwoord: Wie pleit om een koe, geeft er een toe. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 21 Febr. 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 32 vette koei- ■n 160 4 38 40 vette kalveren 70 4 140 Vet te kalveren per ned. pond 1,30 ii 1,50 176 Nucht. kalv. slacht per stuk 6 4 18 675 'vette Varkens zware per pond 0.64 0.66 Zouters ner ned. pond 0.66 4 0.67. Alkmaar, 19 Febr. 1927. Opgave van den markt meester der kleine markten te Alkmaar, betref fende de hoogste en laagste prijzen van sommi ge artikelen. Markten van Maandag 14 tot en mot Zaterdag 19 Februari. Kippen 0.75 n 2,50- Kuikens 0 75 4 2,25 Eenden 0.75 4 2 Konij nen 0.30 a 4 Eenden-eieren per 100 stuks 7- Kippen-eieren per 100 stuks (groothandel) 6.50 4 7,25 idem (kleinh.) per 100 stuks 5.50 4 7 50' Boter le soort per half K G. 1.10 4 1,20 Boter Per half Kg. 0.95 a 1,05 Jonge kippen 13 a 20 cent. DOOPSGEZ. GEM. fnsdag a.s. av. 8 uur Bijbel-avond. Donderdag 24 Febr. 8 uur: Iets over spiritisme en theosofie door Ds. Van der Veen. HUMOR IN WOORD EN BEELD: Julfrouw Waterleiding tot Mijnheer Wlerlng: Nou wij hier eenmaal vasten voet hebben gekre gen, zal ik en mijn lieve P.E.N. in jou straten 6n wegen wroeten zooals het ons goeddunkt en kan jij met je werkloozen op dak gaan zitten.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2