den geopend. Aan activiteit van de zakenmen- schen ontbreekt het dus niet. Naar men ons mededeelt zijn de uitvoeringen van „Apollo" voor kunstlievende leden vastge steld op 19 en 20 Maart a.s. De sluitingsfeesta vond van de dansclub „Tot ons Genoegen aldaar is vastgesteld op Woensdag 9 Maart. Algenieene vergadering van „Het Witte Kruis" afd. Wieringen, op Donderdag j.1. in ho tel De Haan. De Voorz. de heer Kaan opent de vergadering met een woord van welkom waarna de se?"de heer Van 't Hof, de notulen leest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt dat het ledental van 810 tot 852 is gestegen. De penningmeester, de heer De Beurs, doet rekening en verantwoording. De ontvangsten over 1926 bedroegen 3244.24, de uitgaven y 2901,27, alzoo een batig saldo van 342.97. De Heer N. Kuiper adviseert namens de com missie bot goedkeuring. De voorz. bedankt de commissie voor het nazien der rekening en te vens de penningm. voor zijn accuraat beheer. Volgt verkiezing van drie leden von het be stuur, de heeren van Kalsbeek, D. Minnes en v. d. Speek Obreen. De heer v. d. Speek Obreen heeft schriftelijk bedankt, wegens drukke werk zaamheden De heeren Minnes en van Kalsbeek worden her kozen terwijl in plaats van den heer Obreen werd gekozen de heer D. Lont Jz. Al deze heeren nemen hunne benoeming aan. Hierna brengt de heer L. C. Kolff verslag uit als afgevaardigde van de algem. vergadering. De begrooting voor het loopende 1927 wordt geraamd op 3170. Kornt in bespreking ontwerp reglement „Huis verzorging". De Huisverzorging stelt zich ten doel om in die gezinnen hulp te verleenen, waar de vrouw door ziekte tijdelijk verhinderd is haar werk te doen. Verzorgsters van verschillende godsdienstige gezindten zullen worden aange steld Het Bestuur zal bestaan uit 7 leden, waar van 2 aangewezen door het bestuur der Wit.te- Kruis-afdeeling. Minstens 3 leden zullen werk zaam zijn als bezoekdames. De bijdrage in de on kosten van de te verleenen hulp zal per eek be dragen bij een inkomen van 12 per week 50 ct van f 12 tot 15 per week 75 cent en vervolgens bij opklimming, totdat bij een inkomen boven 60 een bijdrage in de kosten verschuldigd is van f 12,50, Zes weken zal aan een gezin hulp worden verleend, tenzij het bestuur verlenging van dien termijn noodig acht.. Tndien in een go- zin besmettelijke ziekte heerscht, wordf geen ver zorgster gezonden. Na vele besprekingen wordt goedgekeurd dat het bestuur van het Witte Kruis circulaires ;al laten drukken, welke zal bevatten de bedoelin gen van „Huisverzorging". Deze biljetten zullen door den bode van het Witte Kruis huis aan huis worden rondbezorgd. Daama zal het bestuur gehuvule dames verzoeken de biljetten op te halen en dan tevens, door desgewenscht nadere inlichtingen te geven, leden trachten fe werven. Zaterdag-avond omstreeks acht uur iis de hou ten woning van K. van Leer, staande aan den Molgerdijkweg tot den grond toe afgebrand. Terwijl de man buiten was en de vrouw aan 't bed voor het kind was klaar te makentrok de kleine aan het tafelkleed waarop een schemer lamp stond. De viel brandend op de vloer en aan stonds vatten gordijnen en behang vlam. De vrouw gooide, zooals Van Leer vertelde, nog eenige kleedingstukken op het vuur, om deze te dooven, maar 't hielp niet. Ook de buren die mei Van Leer dadelijk water aandroegen zagen geen kans iets tegen de vlammenzee uit t<> richien die in de dubbele houten wanden gretig voedsel vond. Vele menschen waren inmiddels op de plaats des onhedls gekomen en met vereende klachten wist men een belendend woonhuis te beschermen. Het houten gebouw en inboedel van Van Leer waren verzekerd. Naar wij vernemen zou hij binnèn enkele dagen met zijn gezin naar Canada vertrekken. BEKENDMAKING KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Wieringen brengen ter algemeene kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinen ting zal worden gegeven in de verschillende scholen en wel Donderdag 3 Maart a.s., des namiddags 4 uur, in de school te Hippolytushoef Vrijdag, 4 Maart a.s. des namiddags 4 uur, in de school te Oosterland Dinsdag 8 Maart a.s., des namiddags 4 uur, in de school te Westerland. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmel ding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Wieringen, 24 Februari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. f- De Secretaris, VAN DUIN. dat ie 'm met zulk zwetnmateriaal even weg zet! Maar we zulle afwachte wat ze er hier van te recht brenge! Bij de opening zal natuurlijk het be stuur van Witte Kruis wel voorgaan opi t ewa- tcr te springen en je zult secretaris Liefhebber zien rondspartelen als 'n goudvisschie. Jammer, dat het er met de jonge kwekelingen zoo slecht voorstaat. De jufrouw had korl gele den ook al jammerklachten, dat de ooievaar zoo weinig de Polder bezoekt, maar nou bleek me op de vergaring van het „Witte Kruis" dal de 1'oldersche Vrouwlui niks op 't bezoek van Iafig been gesteld zijn; van 'n Moedercursus wouë ze beelemaal niks weten. - Zie je, waar blaive dan ons jonge zwrem,mers Nou wil ik geen mensch beleedigen, ho^jvHarm en ik zou niet graag beweren, dat de mokers de jongskes, niet goed oppappe! Ver van datf Maar behalve de zwemmerij heb moeder heur spruit zooveel anders in te pompen, want dajt is 'n toer! Als moeder haar jong het sprookje van Assche- poester vertelt: „En de fee veranderde terstond de muizenval in een prachtig rijtuig dan vraagt de moderne zus natuurlijk: „Maar war- om liet de fee geen „Fordje" komen moes En de opvoeding zal binnenkort ook wel niet vol ledig zijn, als het kind de spreekwoorden niet kent: „Beter een nabije fie.ts dan een verre auto bus"; „Waar de carburateur van vofris, daar vloei cn de cylinders van over"; „Hij is een nagel in mijn ballonhand enz., enz. Wa,t denk je van deze „modern spreekwoorden Harm!?. Na tuurlijk jij houdt je bij hot oude, maar de wereld wordt anders jong. Hoe kun je het anders rij men, dat in 'n pauwenstad a'ls de Wieringer- waard 'n kalf geboren wordt, gelijkend op 'n ka meel;? dat wonder gebeurde bij 'n koe van Lim- pors en die mikt bet niet zoo nauw, maar was ',t bij 'n andere boer daar gebeurd, .hij had kroke- i''llentranen van schaamte vergoten! want een boer teelt daar kalveren van vorm en kleur zoo als hij ze hebben wal, maar een kameel 'n Schande voor de Wieringerwaard en ze zuchten vast: Limpers kan ze bruin bakken Zonder scheer me de gek, Harm, ze benne daar op 't gebied van veevernuft het neusje van de zalm. Ze hebbe nou in studie 'n verbrandingso ven, 'n „Crematorium" voor afgemaakte dieren, waarvan 't vleesch is afgekeurd. En wat er dan van die verbranderij overblijft, nou jong, daar rij ze je haren van ten berge Vet, beendermeel, ja zelfs bouilon; ja, nou geen bouillon waar wij ons aan vergasten, maar zoo fijne mest voor de vmchtboomen, dat als ik morgen 'n stekkie plant en ik trakteer het op 'n kop bouillon van 't crematorium, ik overmorgen er appels van kan plukken als 'n pompoen. Nou, de vrede TEUN. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, Maart 1927. Beste Harm. Jij most verleden week nog noodig de spot drai ven met jullie maanbrand op Wieringen. Ik ver nam ,toch, dat Zaterdaevend de rooie haan bij jul lie duchtig an 't kraoien was Nou waterleiding en brandkranen zain volgens mij op Wiering bi andnoodig. Efain, misschien komt de Natuur jullie wel te hulp net als in Amerika, 'n Man van de wetenschap beweert toch, dat Amerika lang zamerhand verzinkt in de Oceaan. Dat wordt dus nat teugen wil en dank en deer is Wieringen met z'n vuurspuwende keeten ook an toe Trouwens, ze beginne bai ons in den Polder ook van nattigheid te houwen. De drommel, ja. Op de vergaring van het Witte Kruis was dal zoo waar een wonder. Ze name deer aandeele in een nieuw badhuis te Uitgeest. Ze wille hier 'n zwem bad stichte Nou, jong,, wie weet of hier nog geen zwemkampioenen geboren worre voor de Olympi sche spelen net als die Zweedsche wereldkampi oen Arne Borg, die nou in Mokum staaltjes van zn vischachtige zwemkunst laat zien. Nou jong, het moet gewoonweg bar weze, jnaar z'n boddy i« er ook heelemaal voor ingericht, dat verteli ie lf. 'n Buitenmodel mesch is ie Hij heeft han den als schuimspanen, zij beenen zijn dun en lieht als boonenstaken en znn voeten zijn weer ?oo groot ajs waschborden. Nou Harm, je begraip Mijnheer de Redacteur liet is naar aanleiding van een artikeltje van Ds. Van der Veen in „Ons Blaadje", dat ik van U eenige plaatsruimte verzoek. Zijn Eeerwaarde schrijft daarin onder meer: Maar ik heb nóg iets op m'n hart. Er zijn hier al vrij wat „vreemden" in ons midden cn er zullen er straks zelfs heel vele komen. Men beschouwt deze menschen onder de Wieringers vaak als lastige indringers die azen op de Gemeentekas, menschen van min der soort dan de eigen brave bevolking. Ik ontmoet zoo voor en na heel wat minach ting voor de „vreemden". Wieringers, mag dat Strekt zich uw veelgeroemde gastvrij heid niet uit tot de armen van elders, die trachten hier hun brood te verdienen O, ik wcot wel, ze maken uw bestaansstrijd zwaar der, ik weet ook dat er onder hen zijn die niet goed oppassen. Maar vergeet niet hoe veel ze voorheen geleden hebben en hoe som migen door de ellende zijn afgestompt. Ver geet ook niet dat er onder onze eigen bevol king ook slechten temidden van goeden wo nen en dat ge onder de „vreemden" ook flin ke eerlijke karakters kunt ontmoeten, zooals ik bij ervaring weet. Wieringers, oordeelt niet hard oyer de vreemden, want dan oor deelt ge Uzelf. Erken in hen ook kinderen van den éénen Vader, vaak verarmd, soms verruwd, maar toch medemenschen. En gun nun een plaats ook op ons eiland. Nog altijd is God een God voor allen en niet voor de Wieringers alleen en nog altijd ds Christus woord van kracht„wat ge den minste Mij ner broeders zult hebben gedaan, dat hebt ge Mij gedaan." Wat Ds. Van der Veen schrijft is in vele deelen waar en ik zal de laatste zijn ojn de komst der vreemdelingen op Wieringen te veroordeelen. Le ven en leven laten. Doch „de vreemden" kunnen er zelf veel aan doen om van de Wieringsche gastvrijheid te genieten. De feiten, die echter in de laatste weken plaats hadden zijn allerminst bevordelijk voor 'n goede burgerlijke verstand- li uuding. Wieringen wrdt „berucht", en daar dient toch voor te worden gewaakt. Drie branden kwamen de laatste weken op Wie ringen voor. Oorzaak Nou ja. Het kwam zoo als 't kwam, De woning lag in asch en de Wie- ringer buren stonden duizenden angsten uit dat ook hun have en goed er aan zou gaan. Zoo iets is niet bevordelijk voor de verbroedering. Dan de diefstallen die hier ook in den laa.tsten tijd voorkomen; het vertrekken met de Noorder zon, zonder de schulden te betalen, dar zijn van die dingen, waar geen rechtschapen Wieringer waar geen een weldenkend mensch van houdt. U begrijpt mij goed. Er zijn vele „goede vreem delingen" onder en die zullen het hier ook best vinden, maar de „stompzinnigen" verknoeien 't voor hun en wij willen hopen, dat die „goeden* dan willen medewerken om het „beruchte" van Je Wieringer lijst te schrappen. Met dank voor de plaatsruimte, VERITAS. Wieringen, Maart 1927. PROVINCIAAL NIEUWS UIT WINKEL. Een paar weken geleden had een honderdtal leden van de Ned. Herv. gemeen te te Winkel besloten, maatregelen fe irefen waardoor het mogelijk werd weer een eigen pre dikant te krijgen. Thans hebben een aantal leden een openbare vergadering uitgeschreven, ton einde tegen dit besluit te profesteeren. Een aan tal predikanten is tot debai voor deze vergade ring uitgenoodigd, waarin men zal trachten aan te toonen, dat ook zonder predikant voldoende de zedelijke en godsdienstige belangen worden behartigd. SCHAGEN Voor de Pa asch tentoonstelling op b' April alhier, kunnen aangifte geschieden van vet vee in 8 afdeelingen, waarvoor aan prijzen beschikbaar is 600,\\«olvee, 4 afdeelingen, prijzen 92,50 varkens 2 afdeelingen, prijzen f 70,— pluimvee, 17 afdeelingen, prijzen 51,- watervogels, 4 afdeelingen. prijzen f 12,konij nen in 26 afdeelingen, prijzen 78,buitenge wone prijzen in 5 afdeelingen, prijzen 37,50. Secretaris is de heer J. H. Schene. ANNA PAULOWNA. Bij het bestuur van den polder alhier zijn plannen aanhangig voor een nieuw electrisch ge maal, dat geheel aan de eischen des tijds zal voldoen. -Zondagavond gaf de R.K. tooneelvereeniging St. Michaël een ui.tvoering in de zaal van den heer Kossen. Ondanks het ongunstige weer viel de opkomst niet tegen. De bezoekers hebben z,ich link geamuseerd met het echte kluchtspel: Ko ning Stoffel, de Eerste. Er werd onbedaarlijk ge lachen evenals om de daarop volgende klucht in een Spitsboeven. Tot aanvulling van den avond zong de heer Weijers nog 'n paar liederen: Drink en Vergeet" en „Goeden Nacht." Ook hij oogste een hartelijk appla/us. Een gezellig bal was het be -luit van dezen genotvollen avond. Excelsior-Nieuws: Zondag j.1. speelde Excel sior een competitie-wedstrijd tegen Sparta II te Schagen. Helaas moest zij met de gevoelige cij fors van 60 het onderspit delven. Ofschoon het terrein geheel onbespeelbaar was en het boven- dfen steeds regende, moest er toch doorgespeeld worden. Aangenaam was het niet Het was Zaterdagavond voor het laatsl in di seizoen dat de Nutsvereeniging „Oefening Kweekt Kunst bijeen kwam in hotel de „Vlas en Korenbeurs De opkomst was groot, waarover de voorzitter dan ook z'n blijdschap uitspreekt. De heer Stins opende de rij van voordragers met de lezing Uitkomstt" dan de heer Bakker met „Kinderliefde der Ouders. Mej. P. de Smit zong ter afwisseling: „Onze Jongen" Innig mooi was de vertolking. Dan trdaden de dajmes Schenk op met „Rika's List; de heer Op 't Veld piet Han KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. Plotseling kwamen de boekenwurmen in het gezicht. Een groot leger van de vreemdste die - ren welke de kinderen ooit gezien hadden. „Zij lijken veel op de dieren, die oom ons laatst liet eien door den microscoop," zei Mop. Bob nam zijn stok en ging vlak achter Annemarie staan. Het kleine meisje was dapper. Zij hief haar stof fer dreigend in de hoogte en wapperde met haar schortje toen de boekenwurmen naderden. Kshiriep ze, toen de eerste haar met zijn scherpe pooten aanraakte. „Kshien pats daar kwam de eerste slag van den stoffer op den kop van deri boekenwurm. Bop stak de volgende aan het einde van zijn stok en toen ging het pats pats totdal hun armen moe waren. „Oh, hier is de schaduwagentriep Mop plot seling. „Pas op „Het zou wel sterk zijn, als die man niet juist altijd moet aankomen, pats den laatsfen keer ook pats toen ik aan den grooten schoenmaak was riep Annemarie. (Wordt vervolgd.) nes verhuurt kaimers met een W.C. Lachen na tuurlijk. Dan gaf Mej. Schenk „Mies, de zwarte loes De Vroolijke Volendammertjes van de vier gezusters Smit en de drie gebr. Pennekamp en de heer Op 'i Veld hadden veel bijval, alsook de fopvoordracht van zes dames. Dan nog eens de heeren Op 't Veld en S,tins en dan als slot de pracht-tableau „Geloof, Hoop, l.'efde en Vrede.. Het was inderdaad mooi. Voorzitter sprak zijn hartelijken dank voor zoo veel medewerking. Ook maakte hij bekend dat er nog een avond ten bate van „Huiszorg" zou wor den gegeven als zich tenminste dames en hee ren wilden beschikbaar stellen. Dadelijk waren er liefhebbers en ook die de verkoop van kaarten op zich wilden nemen. Dan nog 'n dansje waar van oud en jong profiteerde. -- De jaarvergadering van onze Afdeeling Het itte Kruis was Vrijdagavond weer slecht be zocht en toch bloeit de vereeniging wam 36 nieu we leden waren toegetreden en slechts één had zijn kwitantie geweigerd. 901 bewoners van An na Paulowna zijn nu lid, voorwaar geen klein ge tal; maar de vereeniging is ook nuttig-. an het verplegingsmateriaaï wordt een druk gebruik gemaakt. De vereeniging riep 'n cursus Eerste hulp bij Ongelukken" in het leven, voor 't geven van les stelde Dr. Olree zich belangeloos dosponibel en aan 13 dames en 4 heeren kon een getuigschrift worden uitgereikt. Echier voor 'n Moedercursus kon geen voldoende deelname ge vonden worden. Op de eerstvolgende vergadering zal het be stuur met plannen voor den dag komen voor het stichten van een zwembad. Aan de afd. Uitgeest zal steun worde nverleend door het nemen van twee aandeelen ad. f 5.in het gestichne bad huis door die afdeeling. Aan het gemeentebestuur wordi grond afge staan, 42 M2, achter het magazijn voor een arres- tentenlokaal Zoo help! de een den ander. Er was 't afgeloopen jaar 'n batig saldo van f 863.90. De begrooting voor 1927 is f 3458.40. In het gezin van P. Nuij, Stoomweg, alhier, is een geval van roodvonk geconstateerd. Breezand Wegens het enorm succes der vori ge malen gaf de Zangvereeniging „Vriendschap" Zondagavond nogmaals „Prinsesje" in de zaal van den heer Borst. En het publiek gaf blijk van symphatie want ondanks liet slechie weer was de zaal be9t bezet en had de vereeniging weder veel bijval te boeken, 'n Gezellig bal was het slot. -- Wieringerwaard. Zondag gaf de Zangveree niging „Apollo een openbare uitvoering met me dewerking van de Mandolineclub O.K.K. van Wie ringen in de zaal van Van der Woude. De opkomst was van dien aard dat de geheele zaal was bezet. En waar veel publiek is, is ook gezelligheid. Er werd flink werk geleverd. De zang gaf bink van goede instudeering; mooi en zuiver klonken de liederen, 't Succes was groot. Niet minder bijval had de Mandolineclub O.K.K. Aandachtig werd de muziek aangehoord en gaar ne zien we deze vereeniging hier nog eens terug. Beide directeuren, de heeren Van der Ham en Jongkind komt 'n woord van lof toe Hierboven Bisschop Pasqual Dias, secretaris van het R.K Episcopaat te Mexico, door de regee ring aldaar uit het land verbannen. Deze foto werd bij zijn aankomst te New-York genomen. Ons vervolg-geschiiedenis „Wieringen" moest wegens plaatsgebrek tot volgend nummer blij ven liggen. RED. VIJF ARBEIDERS BEDOLVEN. Iu de zandgroeve Nievelstein bij Kerkrede werden vijf arbeiders onder inslorlend zand bedolven. Met groote moeite slaagde men er in vier arbeiders, die licht gewond werden, le redden. De vijfde, de onge huwde J. Papsl, werd levenloos le voorschijn gehaald. IIET SIXL'K GEBROKEN. Zondagmiddag is Ie Swalmcu mej. Canoy uil Veii- lo. ten gevolge van het bickeu der stuuiinrichlii g vao haar auto, legen een boom terecht gekomen. Raar mede inzittende, een dame uit Roermond, kwam er met enkele schrammen at, de eigcuares werd in zorg- wekkeuden toestand naar het hospitaal le Roermond ovei gebracht. MARKTBERICHTEN. Opgave van de Directie van het marktwezen te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 21 tot en met Zaferdag 26 Februari. Kippen per stuk 0.50 k 3 kuikens per stuk 1 a 2,50 Eenden per stuk 0.75 k 2 Konijnen T-tr stuk f 0.50 k 4.50 Eendeneieren per 100 st. I 6. Kippeneieren (grooth.) 5.30 k 6,10 idem (kleinli.) 4.50 ü.50 boter (le soort) per half Kg- 1,05 a 1,15 2e soort 0.90 k 1. ALKMAAR, 28 Febr. 1927. Op de heden gehou den weekmarkt, waren aangevoerd 39 vette koeien 210 400 9 vette kalveren 70 k 150 per ned. pond 1,30 a 1,50 232 nucht. kaiv. klacht f 6 fi 20 806 vette varkens zware p. ned. pond 0.63 a 0.64 zouters 0.66 a 0.67.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2