PRIMA Maaktzelf uw Meeding I I verkoopt M. Kort-Takes Steeds gratis patronen bij eiken stol TEOÏÏW- IK lllllIM* i'-J. zijn. De zitting moest dus nu wel worden gesloten. UIT »t ZAND. Bij de aanbesteding voor den bouw van een B.K. kerk met pastorie te Amstelveen was laag st-: inschrijver de firma Doedens en Schilder te 't Zand (Zijpe) voor ruim 218.000 gulden. I- BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, Maart roert z'n stnart. Waarde vriend Harm Nou jong, nou jong, wat was het Zondag steen koud. Het was of we hier aan de Noordpool zaten! Ik meende nog naar de Holland-België-wedstrijd te gaan, maar Mie zai: „Teun, jai blaive thuis m'n jong, je zou er de griep mee oploope Nou, gelaik had ze en zoo heb ik dan de dag achter de kachel deurbrocht En je begraipe wel, ik kreeg praatjesgasten genog. Eerst P.iet van B'*eezand. Die zat te klagen, dat je er naar van werd. Hij zai: Ze koope 't Bolleland zoo duur, dat ze het met gouden iienïjes beleggen kunnen, en dan kennen wij er op wroeten en schrapen voor 'n loontje, daar we ook in den winter op moeten teeren. Je kunt nagaan, de m.uizen leg gen bij ons dood voor de kast," zai Piet. Nou ik moest hem nageve, ',t is hier op het Aardsche tranendal wel 'n beetje ongelaik verdeeld. En toen kwam neef Jan van de Klaine Sluis de kamer binnenstappen. Dié wist nieuws In de eerste plaats had ie an de Molen vaart 'n rat zien Ioopen en hij meende dat een rattenplaag wel dra in onzen Polder op komst zou zijn. Dat kom.t door die open winters, zij ie Dan had ie het o- ver 'n nieuwe ziekte die zeker pas uitgebroken was: de „boekenleesklept.omanie Ja verzeker de neef Jan, ik kwam er strak aan de Sluis een tegen en die leed bepaald zoo an de leesziekjte dat ie hardor) preekend over de weg liep. Gelukkig helderde Mie de geheimzinnige ziekte óp. t Zii had de lezende wandelvrijer ook bekeken en kwam tot de ontdekking dat 't een in de kniip zittend lid van de tooneelclub „Ormenio" was die bezig was z'n rol er in te pompen, want het was 'savonds tooneelwedstrijd van „Ynske Nou neef Jan moest toegeven dat ie zich dan verkeken had, maar hij zai: zoo verwonderlijk •vas zoo'n vreemde ziekte niet, want de lieele vereld heeft het te pakken, de een wringt de ich-oen, 'n ander de hakken Ja, zelfs de autobus •en hebben de kolder profiteerde neef. Ik zag er e Nieuwe Niedorp een midden in het weiland taan en die deed nou dienst als .kippenhok nto<u, misschien had de eigenaar gelijk het op de e manier te probeeren. Geen •wegenbelasting, een keurderij, geen benzineverbruik, het m-oet al aar gaan, als zulk 'n kippenhok niet rendabel is. En dan midden in 't grasland, het verhoogt het indelijk schoon. Dat is ook wat waard. Neef irak tenminste ook op van 't in wording zijndt, lantsoen an de Van Ewijcksluis. Fain, zai ie iin, Waar vroeger modderpoelen waren en mala am.ug koning was, waar mesitheuveltjes en \C.'s elkaar vredig afwisselden, daar is nu jor de vaderlijke zorgen van Gemeente- en Pol- ?rbestuur 'n fain terrein bij de oprit naar de euwe daik geschapen, waar ze van zullen ko en staan te kaiken. Het plantsoen is nog in ording, maar de plannen zijn er Wajt graszo- 'n er op van twee spie per stuk, of ze koopen 'n kje graszaad; de padén twee kinderwagenbreed i de beplanting? Een verzoek aan de burgerij: ii, die 'n stekje levert zal beloond worden met vrijkaarjtje op 'n bank in het plantsoen. En vereeniging voor vreemdelingenverkeer, die er nou vanzelf ook moet worden opgericht kan passend fonteintje of Venusbeeld cadeau doen •n benzine pomp is anders pï-actischer maar 3t zoo mooi. Efain, het effect zal enorm wezen: n tweede Riviéra. Want vreemdelingen zullen komen, en hun oogen uitkijken, naar schoone aspect van ons Ewijcksiuis-plant n. Zoo zal het worden, Harm! Tot ziens, Teun van den Polder. BINNENL. NIEUWS. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. mdagtniddag circa halfvijf is een auto, op naar Nijmegen, even voor het dorp Lent op Arnhemschen straatweg tegen een boom ge i :n, naar men zegt door het uitwijken voor ende kinderen. De vier inzittenden werden den wagen geslingerd. De heer Gerritsen uit n was op slag dood. De drie anderen kwa- i met een paar schaafwonden vrij. Het lijk is Elten overgebracht. Van de auto bleef niet, over. I VRIJSTELLINGBRIEFJES voor INENTING ïn meldt uit Zeeland ,t 's-Gravenpolder gingen deze week autobus- i vol met kinderen der bijzondere school naar la en Giesendam om aldaar van medici lariingen te kunnen krijgen om vrijgesteld te len van de verplichting tot inenting legen okken. Np men in naaste omgeving geen I ci meer vindt, die de briefjes wil afgeven t men het ver van huis. AAR HET VREEMDELINGENLEGIOEN GELOKT. Een Kerkraadsche jongen slachtoffer. groote ongerustheid verkeerde sinds Janua ri een mijnwerkersfamilie te Bleycrheide-Kerk- rade over de vermissing van een harer zonen, den 21-jarigen Willy Mohr, mijnwerker op de mijn „Julia" te Eygelshoven. Niemand wist waar hij gebleven was. Hij was zijn loon gaan vragen op de mijn en sindsdien kon geen spoor meer van hem ontdekt worden. Er werd zelfs aan een on geluk gedacht. Einde Februari ontvingen de ouders een brief, ge teekend Willy M., Ie Reg. Etranger, Sidi Bel Abbes, Algerie, d'Afrique, waarin hij mededeelde, dat hij nu in Amerika zit en niiet weet of hij nog ooit zijn ouders zal terugzien. „Wij waren", zoó vervolgde hij het schrijven, „des Zaterdags, toen ik het geld op de mijn gehaald had, in Aken en ietwat „angeheitert," toen wij een heer aantrof fen, die ons ongeluk werd. Hij zeide, dat wij in Fiankrijk goed geld konden verdienen, doch wij moesten ons verplichten om er twee jaren te blij ven. Toen wij nuchter waren, bevonden wij ons in Euskirchen. Daar lieten ze ons nog een paar dogen vrij en gingen toen naar Metz, wraar wij moesten teeken. Toen kwam de aap uit de mouw. Ik was soldaat bij het vreemdenlegioen. Ik moet nu vijf jaren dienen. Er zijn hier veel spitsboeven. Het is hier strenge dienstbij het minsfe vergrijp direct in de doos en dan 80 pond zand dragen. 8 uur per dag, en op steenen* slapen. De soldij be draagt per dag 25 centimes. Ik kan dus niet al te dikwijls schrijven. Spoedig gaan we naar Ma rokko." In een tweeden brief, 28 Februari, te Sidi Bel- Abbes gepost, vraagt de soldaat dringend ant woord. ..Binnenkort", zoo schrijft hij, „zijn wij afgeëxcerceerd en gaan dan naar Marokko. Wat het daar geeft, weet ik nietin ieder geval niel veel goeds We zijn hier met 32 Duitschc jon ge mannen van 2024 jaar. De behandeling is streng, maar eerlijk. lederen dag exerceeron, on danks de warmte van 711 en van 15 n.m Ook moeten wij Fransch leeren. Tc- i wij in O- Tï> kwamen, gingen wij: met den trein veder. Iedere week worden er een paar doodgeschoten. Ik ben nu voor den tweeden keer ingeënt en heb enkele dagen met koorts in bei gelegen." In een derden brief 3 Maart verzonden, schrijft de soldaat o.m. „het is hier niets goeds wij krij krij maar brokken brood en per dag 1 x middag eten. Datrom moet gij, als het gaat, waf sfuren. En dan volgt zijn verlanglijstje. „Ik kan nu maar zoo vervolgt de brief, „ens per maand schrijven. Als gij mij niet dikwijls schrijft heb ik geen rust. Het is hier nu ontzettend warm wij moeten nu van 6 uur des morgens tot 4 uur des middags sla pen en den overigen tijd maar excerceeren en in de bergen marschen maken. Ik heb altijd veel honger. Stuur mij toch zeker een „pakketje" als ik ooit zal terugkomen, zal ik alles dubbel ver - goeden." „Wij hebben", schrijft „de Maasbode", aan welk blad wij het bovenstaande ontleenen, „reeds meermalen er op gewezen, dat in Duftsch-Neder- landsche grensgemeenten ronselaars voor het vreemdelingen-legioen opereeren en slachtoffers trachten te vinden. Het bovenstaande wordt door feiten gevestigd. Misschien is het de moeife de waard om te onderzoeken of Willy Mohr ont voerd is. Een en ander zij tevens een waarschu wing voor anderen." VERDUISTERING VAN GEMEENTEGELDEN. Men meldt uit Doetinchem De gemeente-secretaris van Hummeloi en Kep- pel wordt verdacht van verduistering van ge meentegelden. Zaterdag is hij door de politie ge arresteerd en gevankelijk naar Doetinchem over gebracht. Naar wij vernemen heeft verdachte reeds bekend zich aan de gemeentegelden te heb ben vergrepen. Het vermiste bedrag wordt in totaal geraamd op 1200. De aangehoudene is ook penningmeester van :1e Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en had als zoodanig een kas van 125 gulden onder zich, die eveneens verbruikt zijn. De arrestatie, diei als een loopend vuurtje rond ging, bracht het geheele dorpje in opschudding. Naar verluidt is van particuliere zijde aangebo - den het tekort te dekken, zoodaf de gemeente waarschijnlijk geen schade zal lijden. BOTSING MET EEN AUTO. De ongeveer 20-jarige Egbert Bos, wonende aan den Deventerweg te Apeldoorn, die Zondagmid dag circa één uur op zijn motor uit de Molenstr. kwam rijden, om langs den Deventerweg zijn rit te vervolgen, zag juist bij het vereenigingspunt dier beide wegen een auto, komende uit de rich ting Zutphen Een botsing leek onvermijdelijk. De heer Bos poogde nog om de autó heen te rij den, maar hij kwam daarbij te slippen en werd door de auto over een afstand meegesleurd. De auto, waarin o.m. dr. Rensen uit Arnhem zaten, kwam door te veel naar rechts aanhou den in de sloot terecht en werd beschadigd. De motorrijder, die zwaar gewond naar het Zieken huis werd gebracht, is reeds spoedig na het on heil overleden. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De betalingen aan de Raden van Arbeid van oremiën ingevolge de vrijwillige ouderdomsver- zekering kunnen voortaan ook geschieden doórfvoïge van een door Ford aangekondigde prijsver storjting of overschrijving op de postrekeningen laging van goedkoope wagens. Enkele modellen van die raden. zullen met 175 dollar in prijs worden verlaagd. LAAG WATER OP DE WADDEN. Tengevolge van den hevigen oostelijken wind is de waterstand op de Wadden zoo laag, dat de postboot „Waddenzee" sinds Zondag het eiland Ameland niet kan bereiken. JAQHT OP EEN DOLLE KOE. Zafffdag, vroeg in den ochtend, is in Utrecht in de Rijnstraat bij 4e veemarkt een koe losgebro ken eiiÉfcp hol geslagen. Het dier rende de stad in en bevtfftd zich weldra in de Choorsrtaat achter volgd dóór veel menschen, die het dier wilden vangen. Juist kwam daar de politieagent Stulen. Hij aarzelde geen oogenblik maar ging het dolle beest achterna en probeerde het bij de horens te grijpen. Herhaalde malen had hij de koe beet, d-och evenzooveel keeren werd hij door het woe dende dier omhoog geworpen. De koe rende het Domplein op Weer probeerde de agent het te grij pen en nu scheelde het niet veel of hij werd in de etalagekast van een lederwinkel geslingerd. Ein delijk overwon hij. Hij greep het dier stevig bij de horens en wist het neer te leggen. In een 'oogwenk was nu het dier gebonden en werd op 'n veewagen naar de slachtplaats ver voerd. De agent, die zoo'n sterk staaltje van vol hardingsvermogen had gegeven, werd in over spannen toestand door burgers naar het hoofdbu reau overgebracht. Hjj was aan de knie verwond en kon zich, na verbonden te zijn, naar zijn wo ning begeven. Een flinke kerel VAN BEDELAAR TOT MILLIONNAIR. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een bede laar, die bij de rush naar de diamantvelden een ijke concessie wist te veroveren, .thans in eenige dagen millionair is geworden. Reeds de eerste week brach.t zijn consessie 7000 dollar op. Een ander wist in den tijd van twee uur in het' bé zit te komen van een 105-karaatdiamant. Zoo" js het >ortuin hun in de mond gevlogen. EEN NOODLOTTIGE TRAP. Bij een voetbalmatch, Zondag te Parijs ge speeld, kreeg éen der doelverdedigers per ongo luk een trap tegen zijn keel, waardoor hij even la ter is overleden. Den dader trof geen schuld. „AVONDLICHT." (Naar aanleiding van de advert. in 't vorig no.) Dit is de naam van een Vereen, van Diaconiën van de Ned. Herv. kerk in de classis Hoorn, wel ke zich ten doel stelt het in sfand houden van Te huizen, waar ouedn van dagen en invaliden alge heele verzorging en levensonderhoud geniejteh. Sedert de oprichting is er een bedrag bijeenge bracht voldoende om de bouw van heit eerste Te huis te kunnen betalen. Maar nu ontbreekt nog het bedrag voor de meubileering en striktt nood zakelijke dingen. Daarom zal nu een verloting worden gehouden 25000 loten a 50 ct. Helpt ons! Heeft u misschien een geschenk, in welken vorm ook, het zal welkom zijn DE COMMISSIE. ANNA PAULOWNA. - Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Or menio" in de tent van Veerburg „Ynske, tooneel spel van Jan Fabricius voor den tooneelwedstrijd van den Prov. Bond. Reeds vroeger heeft deze vereeniging dit stuk opgevoerd en hebben wij daar verslag van gegieven. Toch vonden' wij, dat1 de spelers nu ietwat ncr veus waren; misschien kwam dat omdat zij zich nu door de jurie gadegeslagen gevoelden. Maar de vorige maal was het spel lós en vrij nu eenigzins gedwongen en naar ons dunkt wat te deftig. Zigeuners behouden hun vrije losse na tuur, ondanks alles. Overigens, de rolvasthcid liet niets te wenschen over; Een woord van lof bovenal aan JeHe; deze was subliem. Ongeveer 200 belangstellenden vulden de zaal Gedurende het jaar 1926 werden in deze ge meente niet minder dan 54 bouwvergunningen verleend een hoog aantal vergeleken bij voor - ïfgaande jaren 19ï>5, 32 1924, 33 1923, 26 J922, 17. Voor 1927 bedraagt dit aantal reeds tol 15 Maart 30, w.o. 6 vergunningen voor het hou wen van eten bloembollenschuur (in 1926, 12.) De schaiakclub „Anna Paulowna" mag zich in steeds meerdere belangstelling verheugen. Be droeg het aantal leden bij de oprichting 9, thans bedraagt dit reeds 1.6. POLITIE. Ver loren een lederen taschje met twee bankbiljetten, een sfempel en een torn- mesje. GEMEENTE WAERINGEN. De Afd. Wieringen S.D.A.iP. komt voor de a.s. verkiezingen in actie. Binnenkort zal Mr. Duijs hier komen spreken, terwijl dan des middags 'n paar wagens met propagan disten' van Helder een rondrit over Wieringen zullen makenen hier en daar hu speechs zullen afsjteken. -- Past op je Rijwielplaatje. De belastingambfe naar en Rjjksveldwacht alhier hebben Zaterdag eens extra controle op de fietsers gehouden en naar wij vernemen een vijftal sportmenschen verbaliseerd, wegens het niet hebben van een be lastingplaatje. Denk om cle fiscus —Politie: Gevonden een witte dames - zakdoek; een roode kinderzakdoek; een fcn ipmes. Verloren: eten zwarte Dames portemonnaic in houdende een gouden armband. Inl. bij den Gem. Veldwachter. a Dinsdag; j. I had alhier de jaarlijlrsibe Stieren-keir ring plaats, vamvege de Rond van Fo kvereenigingen Aangevoerd waren vijf één jarige Stieren n I. van S. Veerdig: Mtax N S Rakko.rHans - S. J Koorn Cor 2. P. Veerdig: Max. M. BakkeriVtax Zij werden op afstamming goedgekeurd en kunnen dus voor fokv ereenigingsvee gebruikt werden. Voor het N. R. S. werden de 2 aangevraagde ech ter n. I. van S„ VeerdigMax. N. S BakkerHans niet goedgekeurd. Ter opluist ering waren ook nog verschenen de twee driejarige Sti eren der Siiercnvereenigin g. BUITENLAND. CONCU RRENTIE AUTO - INDUS1?RIE In Amei ;ika wordt een zeer scherpe concurren tie in de automobiel - industrie verwacht tenge KINDERRUBRIEK BOB EN MOP IN DROOMLAND. Annemarie bracht de schaduwagent echter spoedig weer in een goed humeur. Hij maakte zelfs een touw, dat heit oude heertje om den wurm vastmaakte. „Kom mee, Mops." riep Bob. Wij zullen helpen trekken." „Hier heb je nu den droom gevonden, jongeman, waarnaar je zoolang heb gez gezocht," zei de agent. Bob en Mop keken verbaasd. ,Ze waren hem allemaal vergeten „Zochten jullie naar een droom," vroeg Anne- mariei." „Dan' kunnen jullie veel i beter met ons mee teruggaan om door de telosci )óp te kijken, want daar kuil je veel verder doo r zien." »Dat zou heerlijk zijn," zei Mop. Toen g ingen i'.ij allen tezamen naar de telosooop. De kit ideren hielpen het oude ma nnetje om den wurm te treklten en Annemarie en de schaduwagent kv /amen achter- aan- l V J'i lu (Worc lt vervol »d.) DE WIJZE KASTELEIN. In de omgeving van Ribarac woont een wijs kastelein. Tenminste, de man heeft op zijn uit hangbord laten schilderen „Verbruikers, weest matigBedenkt, dat wie 4 glazen bier drinkt een liter binnen heeft, en dat 2 liters nog niet genoeg zijn voor een rondje. Van 2 rondjes vervalt gij tot zinnelooze woordenwisse lingen, en van woordenwisselingengen komt ru zie. Van ruzie komt vechten en bij vechten komt politie. Dan komen arrsetaties en het eind van het lied is brommen of een. zware boete. Daahom weest matig en hebt uwe medematigen lief DOOPSGEZ. GEM. Woensdagavond: Doopsgez. Zusterkring. Douderd iv. 8 uur: Lezing Ds. v.d. Veen Tiet Tweede leven door Ernst Zahn. Vrijdagav 8 uur: Godsdienst - cursus: „Het le ven als Zinnebeeld". De gelijkenissen v. Jezus. MARKTBERICHTEN. Opgave van de direct/ie van het marktwezen te km aar, betreffende de hoogste en laagste prij zen van sommige ar,tikelen. Markten van Maan dag 7 12 Maart Kippen 0.75 a 2,75 Kuikens la 2,50 Een den 1 a 2 Konijnen 0.30 a 3.75 Eendeneie ren per 100 stuks 5.25 Kippeneieren (grooth.) J 4.85 a 5.35 idem (kleinh.) per 100 stuks J 4.50 a 5.50 Boter le soort, per half Kg. 0.95 a 1,05 Boter 2e soort per half Kg. 0.80 a 0.90. ALKMAAR, 14 Maart 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 31 Vette koei en 200 a 380 4 vetite kalveren 80 a 130 vet te kalveren p ned. pond 1,30 a 1,50 217 Nucht. kalveren slacht 6 a 18 548 vette Varkens per ned. pond f 0.64 a 0.66 Zouters 0.62 a 0.63. Hoe de Amerikaansche congresleden officieel worden „gemeten" en psycho-physisch onder zocht, vóór ze zitting nemen. AW M - u .Beltstraat WIERINGEN. W Hiermede berichten wij de ontvangst van onze nieuwste stoffen voor Alleenverkoop der bekende Humkemöllera Lexis Corsetten. Amsterdam met en zonder elastieken buikband vanaf f 3.90. „HET WITTE HUIS" Keizerstraat 84-86 HSLDEï":.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2