sl met een landgenoote. Het meisje nam echter spoe dig haar woord terug en weigerde hem te hu wen. De minnaar ontstak in woede en loste een revolverschot op de trouwelooze. Hij werd gear resteerd, doch spoedig wegens zijn groote nioreele inzinking, welke den dood tengevolge dreigde te hebben, weer in vrijheid gesteld. Het meisje ge nas vrij snel, was getroffen door den smart van deu jongeling en schonk hem opnieuw haar lief dè. Vrijdag vei'scheen ze als zijn wettige ech,tge- noote met hem voor het Assisenhof. De rechtbank, ontroerd door zooveel teederheid sprak den Pool vrij, daar zij het jonge paar niet wilden scheiden. MET STOFZUIGER GEDOOD. Te Zele (Vlaanderen) werd een dienstmeid door de electrische leiding van den stofzuiger gcduren de haar werk gedood de rechterarm en linker - hand waren verbrand. BINNENL. NIEUWS. DRIE KINDEREN DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. Telegrafisch is het ongeluk, dat Zaterdagavond het gezin van den heer H. Iviers, caféhouder, Noorderstraat 1, te Groningen, heeft getroffen en waarvan de drie kinderen, een knaapje van on geveer drie jaar en twee meisjes, tweeliqgen van 15 maanden, het slachtoffer zijn gew orden. In den vooravond hadden de eclitgenoote van den heer Kiers en haai* moeder, de kinderen op de slaapkamer gewasschen en verschoond. Er was een gaskacheltje van beneden naar boven gebracht, om de kamer te verwarmen. Toen de kinderen in hun bedje lagen, liet men de kachel nog even aan. Een poosje later, toen de kinderen sliepen, is de gaskachel weer naar beneden gebracht. Blijkbaar is toen verzuimd de kraan van de toevoerbuis af te sluiten. Omstreeks half twaalf kwam de moeder boven en rook zij een hevige gaslucht. Zij kwam tot de ontstellende ontdek king, dat haar drie kinderen, die in twee aan el kaar grenzende vertrekken sliepen, bewusteloos waren. De huisdokter, dr. Kijlstra, alsmede de politie- aokter, werden in allerijl ontboden en verleen den medische hulp. Met een zuurstof apparaat v- erd gepoogd de levensgeesten weer op te wak ken, doch het mocht niet baten. De kinderen wa ren reeds overleden. De verslagenheid der ouders, die zoo plotseling hun drie kinderen tegelijkertijd moesten missen, is begrijpelijker wijze zeer groot. Allenvege voelt men diep medelijden met de zwaar beproefde ouders. DOOR EEN TREIN MEEGESLEURD. Dezer dagen is te Almelo een ongeluk gebeurd dat wonder boven wonder goed afliep. Toen de trein van 9.25 naar Enschedé reeds in beweging was, wilde mej. v. d. B. uit Enschedé nog instap pen. Zij rukte het portier open, doch kreeg met een zoó'n gevoeligen slag van de deur, dat zij tus schen de beide wagens vloog. Daar bleef zij op de buffers en de trekstang hangen, waaraan zij zich in haar angst stevig vastklemde. Een der reizi - gers trok aan de noodrem, waarop de trein óp een afstand van 50 M. tot stilstand werd gebracht. De juffrouw bleek vrijwel ongedeerd, alleen klaagde zij over pijn in de zijde, maar toch kon zij haar reis vervolgen. De juffrouw liep proces verbaal op. De trein had 20 minuten vertraging. TN UTRECHT DE MEESTE WERKLOOZEN. In het orgaan „De Schilder", vakblad van den Bond voor Schilderspatroons vinden wij vermeld dat op 1000 inwoners er werkloos zijn in Amster dam 73, in den Haag 66, in Rotterdam 98 en in U- trecht 160, en da.t in 1925 aan werkloosheidszorg op de 100 personen werd uitbetaald in Amster dam 38.50 in Rotterdam 45.83, in Den Haag 34,39 en in Utrecht 75.25 HET DOODEN VAN ZEEHONDEN. Onder overweging, dat het wenschelijk is, we der bepalingen vast te stellen omtrent hei toe kennen van premiën voor het dooden van zee honden binnen het watergebied van het Rijk is. te rekenen van 1 Jan. j.1., bij Koninklijk Besluit o.m. bepaald, dat voor het dooden van zeehon den binnen het watergebied van het Rijk een pro mie wordt, toegekend van 3 per zeehond. ZAL DE DOMANIALE MIJN TE KERKRADE SPOEDIG UITGEPUT ZIJN Tijdens de begrootingsdebatten in den Kerk- raadschen gemeenteraad, heeft de heer Kaken, wethouder van Volkshuisvesting medegedeeld, dat het dagelijksch bestuur der gemeente offici eel bevestiging had ontvangen van de meermalen verspreide geruchten, dat de Domaniale mijn te Kerkrade over 25 jaar zal zijn uitgeput, als per iaar 700.000 ton steenkolen zouden worden gepro duceerd, zoo ais nu het geval is. VERZAKKING TE KERKRADE. Een gemeente-terrein te Kerkrade, vertoont den laatsten tijd, tengevolge van den mijnbouw, zoodanige scheuren en verzakkingen, dat het ge vaarlijk is er op te bouwen. Een bouwvereeniging had reeds het oog op dit terrein laten vallen, om er ruim 80 arbeiders-woningen óp te bóuwen. De mijn Laura bleef aansprakelijk voor de huren, de regeering stelde bouwvoorschot in het ver schiet. Nu komt van dat alles niets. De direcfie der mijn en de Regeering trokken haar toezeggin gen in. paald op 14 dagen na Paschen. Tevens wordt be sloten aan het e.v. Concours deel te nemen. Hierna sluiting. Algemeene vergadering der Visschersveree- niging D.E.T.V. op Zondag 20 Maart des namid dags om 3 uur in het lokaal van den heer N. Kok. Aanwezig 46 personen. Voorzitter, de heer J. Tijsen opent de vergade ring en heet allen welkom. Deze vergadering, zegt voorz., is belegd naar aanleiding van een verzoek van eenige visschers tot het stellen van heer&i A, v.d. Welle en D. Jac. Mulder. Thans candidaten voor de aanstaande verkiezing van' imoefrii nog 5 candidaten worden verkozen en de leden voor den Gemeenteraad. Wat mij betreft, zegt spr., ik had er de voor keur aan gegeven om maar geen candidaten te stellen, doch bij een andere partij aan te sluiten en dan daar te trachten om een visscher, candi- daat en 'n beetje boven nan de lijst geplaatst te krijgen ik dacht dat men dan niet zooveel 9tem men zou versnipperen, maar de leden der D.E.T. V. wcnschen zelf weer met candidaten te komen en zullen wij nu uitmaken wie het zullen zijn en hoe de nummering zal worden. Na deze openingsrede volgt voorlezing ingeko men stukken. Is ingekomen een antwoord op een verzoek van D.E.T.V. om tijdens de aanstaande ansjovisteelt de lijn, waarlangs de sleepbooten van de Zuiderzeewerken met de bakken varen, af te bakenen De Visscherij Inspectie meldt than9 dat dc/.e een onderhoud heeft gehad met den Directeur Generaal van Zuiderzeewerken en is overeen ge- omen dat bakens zullen worden gelegd in een lijn waarlangs de booten zullen varen om zoo doende zoo mini mogelijk de netten te schaden. Hierna volgt stemming candidaten voor den Raad. Als no. op de 'ijst komt J. J. Tijsen 2. M. Koóij Pz. 3. .Tb. Lont Dz. 4. S. Zomerdijk 5. P. Bakker Jz. Niets meer aan de orde zijnde riuit voorzitter onder dankzegging vo.i de goede Op komst, de vergadering. en het is juist een fout op lage no.'s ie sienvnen; Op de eerste no.'s de stem uitbrengen, en de over schoten komen iminers op de volgenden Ook wordt de vraag van spr. bevestigend beant woord, dat ook vrijzinnige leden, hier njiat op de \ergadering aanwezig candidaat kunnen worden gesteld. De heer N. J. Poel stelt voor 12 candida ten te stellen, hetgeen wordt goedgevonden. Bij de eerste stemming verkregen een meerder heid J. Bosker, M. S. Bakker, J. Kooij, P. Kaan en J. Lojit; bij de tweede vrije stemming tevens de Op de kiezerslijst voor het komen 2114 kiezers voor. jaar 1927—K28 GEMEENTE WIERINGEN. Woensdag j.1. hield de Mandoline- en Viool club O.K.K. haar 5e Jaarvergadering ten huize van den heer P. Jongkind. Aanwezig alle leden. De Vice-voorzitster Mej. M. Kooij Cd. opent met een hartelijk woord van welkom de vergade ring De notulen worden daarna voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Hierna volgt rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, Mej. A. de Vries. De com missie van onderzoek bestaande uit de dames M Wigbout en G. Rotgans adviseerde tot goedkeu - ring, waartoe wordt besloten. Voorzitster dankt de penningmeesteresse voor haar accuraat beheer. Volgt bestuursverkiezing. Als penningmeeste resse wordt benoemd Mej. E. de Wit en als 2de penningm Mej. A. de Vries. Als secretaresse wordt herkozen Mej. J. Baijs Ed. als commissaresse de dames M. Wigbout en G. Rotgans, als bestuurslid Mej. Rika Koorn Del., en nis tijdeliik voorzitter do heer P. Jongkind. De eerstvolgende ledenuitvoering wordt be Op Woensdag, 20 April a.s. zal in het ge bouw der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage wor den aanbesteed Het verhoogen van een gedeel te van de oeverdijken en van den Noordcrhaven- dam te Den Oever, alhier, alsmede voor het wij zigen van de bestaande visschershaven, met bij- ko werken. (Raming 300.000.) j.1. Maandagavond vergaderde de Vrijzinnige Kiesvereeniging in Hotel Lont. Aanwezig waren 60 leden. De voorzitter, de heer O. J. Bosker open de de vergadering en las bij afwezigheid van den secretaris, den heer B. H. Kraan, de notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Waar de penningmeester de heer J. de Beurs tus schentijds had bedankt., werd ook door voorzit ter rekening en verantwoording gedaan. Er wat thans een batig saldo van f 64.62, de verkiezings kas, aldus voorzitter. Volgde thans bestuursverkiezing. Ilct bestuur is thans samengesteld als volgt: O. J. Bosker voor zitter, A. v.d. Welle, vice-voorz., B. H. Kraan secr. M. S. Bakker bestuurslid. En dan is er de vacatu J. de Beurs, penningm. Waar in geen vier jaar b' stuursverkiezing is geweest, stelt voorz. voor, dat het bestuur enbloc zal aftreden. De leden stellen zich herkiesbaar. Eerst zal dan in de va cature van penningmeester worden voorzien. Bij de eerste stemming werd geen meerderheid verkregen, bij de tweede stemming werd de heer L. Noorden verkozen,' die de benoeming aannam. De andere bestuursleden werden allen met groo te meerderheid herkozen en wel: de hr. O. Bosker 54 st.; de heer v.d. Welle 51 st.de heer M. Bak ker 58 st.; de heer B. H. Kraan 44 st. Op verzoek van den heer P. F. Kuut wordt het i.glement der vereeniging voorgelezen. Komt aan de orde candidaatstelling voor den Cu meenteraad. De zitting hebbende vrijzinnige le- n zijn, alfabetisch genoemd: M. Bakker, J. Bos leer, P. Kaan, J. Kooij, J. Lont Cz., D. Minnes. Het bestuur stelt voor een 10-ial candidaien op de lijst te plaatsen en voorz. herinnert er aan dai degenen die thans de presentielijst hebben getee kencben aan de stemmingen deelnemen ook stand vastig zich bij de candidaatstelling van de verga dering gullen neerleggen en de lijsten teekenen. De beer G. Wiegman Stroe n.m. weigert stembil iet. Hij wordt dus beschouwd als geen lid der ver eeniging te zijn. De beer P. Veerdig, vraagt naar het vrijzinnig werkprogram voor de raadsleden. Hij zou gaarne ien, dat de raadsleden wat meer voeling met de kiesvereeniging hielden Voorz. Wij hebben geen program. Indertijd is dat lror den heer M. Kooij nog eens voorgesteld; die ïou met een ontwerp voor den dag komen doch hij heeft het nooit gedaan. Bovendien, wat de vrij innige raadsleden in de afgeloopen periode heb ben gedaan, is goed geweest; de vrijzinnigen heb ben er nooit veel mee op aan de leiband te loopen en dat is hier minder noodig ook. De heer B. Kat zou inplaats van 10, 15 candida ten willen stellen; Hoe meer hoe beter, zelfs de ondersten kunnen nog stemmen lokken. De heer C J. Bosker ontraadt een te groot aan tal Het geeft aanleiding tot voorkeurstemmen E zullen worden gekozen uit een tiental, welke ae meeste stemmen op zich hebben vereenigd. de ze zijn S. J. Koorn, M. de Haan, D. Minnes, P. Veerdig, II. Bakker, Jb. M. Tijsen, J. N. Bruul, Br. Kat, N. Koorn Jz. en P. Hellingman. (Mej. A. Wig bout had ook een tamelijk aantal stemmen, doch bedankte voor de eer; jammer, we hadden gaarne 'n vrouwelijke candidaat gezien. Thans verkre gen een meerderheid: S. J. Koorn, M. de Haan; II. Bakker Jz., Br. Kat en P. Hellingman. Ten slotte had de nummering plaats en de uit slag was als volgt: No. 1 M. S. Bakker (aftr.), 2 J. Bosker (aftr.) 3. P. Kaan Cz. (aftr.) 4. J. Lont Cz Stroe (aftr.) 5. S. J. Koorn Stroe, 6. M. de Haan H. hoef, 7. J. Kooij Cz. (aftr.) 8. Br. Kat H.hoef; 9. II. Bakker Gest, 10. D. Jac. Mulder, Elft, 11 A. v.d. Welle Polder; 12 12 P. Hellingman, Gest, Hierna werd de vergadering door vuorz. gesloten Het was opmerkelijk hoe het Oosteinde ruim gt hoor had gegeven ter vergadering te komen. De veehouders van Stroe, Oosterland en Gest en Elft waren sterk vertegenwoordigd en hadden dan ook 'n overwicht in de vergadering. Hippoly.tus- Ivoef was wat de Middenstand betreft slecht opge komen en ook Westerland schitterde op 'n paar na dóór afwezigheid. (O, die eeuwige lakschheid.) —j.1. Zaterdag en Zondag gaf de muziekvereeni- ging „Apollo" in het café van den heer Koster te Oosterland haar gewone ledenuitvoeringen. De zaal was beide avonden flink bezet. Werden de muzieknummers verdienstelijk ten gehoore ge bracht, ook het Tooneelspel met zang „West Frie sche visschersVhad alfe aandacht van de aanwezi gen en de spelers mochten een spontaan applaus oogsten. Beide avonden 'n gezellig bal na. Een immer woestrijdende chauffeur van een vrachtauto, die buizen vervoerd, voor de waterlei ding moest een turfkar waarvoor een paard stond aangespannen, te Den Oever passeeren. Natuur lijk botste hij in zijn dolheid tegen de kar aan, zoodnt deze deerlijk werd gehavend De voerman, de heer Jurrie Lont maakte zich boos óp deze schrik van den weg en greep de chauffeur in de borst en gaf hem te verstaan kalmer fe rijden en onmiddellijk de schade te betalen Voor er grootere ongelukken gebeuren is het te enschen dat de politie eens ingrijpt. ANNA PAULOWNA. Zaterdag gaf de Vereeniging „Geestelijke Vrij heid" een uitvoering met medewerking van het tooneelgezelschap „Intiem Tooneel" van Bergen in de zaal van Slikker. De voorzitter, de heer Crum, opende met een har lelijk woord van welkom en vond het jammer dat de opkomst niet grooier was. Echier hij hoop le dai dii aan de genoegelijkheid van don avond niets zou afdoen. Dan werd „Ghetto" Joodsch treurspel in drie bedrijven door Herm. Heijermans voor het voet licht gebracht. Een stuk dat inderdaad zware ei- schen aan de spelers stelde. Het contrast iusschen de Jood en de Christen kwam in het spel sterk naar voren Mooie vertolking vóóral gaven de Christin Rose (mej. J. Schoen-Kwak) en de jodin Eslher (Mej. N. Grootenboers-Slot. De directeur van het „Intiem", die zijn dank uit sprak voor de belangstelling en het applaus ver zocht het publiek nog een kleine extra bijdrage; er was te weinig ontvangen en het bestuur zou genoodzaakt zijn het tekort t edekken. Zoo werd per open schaal 'n colle-.-tfe gehouden. Als toegift gaf de heer van der Vliet nog een bij drage „De Brand in de Mijn, een diepaangrijpen de schets, die veel bijval verwierf. Een gezellig bal was het slot. —Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging O.B.K. na langen tijd van rust weer eens 'n openbare uit voering en wel in de zaal van den heer Kossen. Opgevoerd werd het kluchtspel ..De Gevolgen van 'n Leugen!" Gelachen, gegierd is er om deze dolle klucht Als men veronderstelde dat de kos ter zich achter het gordijn had opgehangen, dan had het lachsucces zijn hoogtepunf bereikt. Alle eer aan de vereenging. Niet minder dan zes nieu we krachten, voor het eerst op de planken, werk ten mede en dan zulk een succes Bovenal lof aan den heer Visser, die weer eens bewezen heeft een flink leider te zijn. Het bal hield de aanwezigen nog langen tijd ge zellig bijeen. A.P.-Nieuws: Zondag trok AP II naar Scha- gen III om daar voor de Competitie een wedstrijd o spelen. Helaas AP moest na hard werken het KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. Toen de heele club het huis van het oude heer tje bereikte, was de boekenwurm veilig opgebor gen in ceii museum. „Nu zouden jullie zeker ens door mijn telescoop kijken, zou ik denken," sprak het oude heertje. „Dolgraagzei Bob. „Oh, wat leuk," riep Bob, nu zal ik misschien mijn droom terugzien en zij keek het eerste door de telescoop. Maar het was zóó mistig, /lat zij gauw plaats maakte voor Bob doch hij was niet veel gelukkiger. Het ou de heertje keek bezorgd. „Jullie moeten ook in de goede richting kijken," sprak hij „laten wij de punt naar beneden richten." Hij verstelde de •elescoop en de kinderen klommen op een lad der, zoodat zij er doorheen konden kijken. „Ik zie iets," riep Mop. „O, kom hierheen het komt hierheen met een reuze-vaart Kijk eens Bob (Wordt vervolgd opgeven met 2 0. - jr, Excelsior-Nieuws: Zondag speelde Excelsior 'n vriendschappelijke wedstrijd op eigen terrein te gen S.v.S. II van Helder. Met 32 kwam Excel sior zegevierend uit den strijd. PROVINCIAAL NIEUWS. De groote voorjaarsveemarkten zullen wor den gehouden te Alkmaar op Maandag 18 April, te Hoorn op Maandag 25 April, te Furmeiend op Maandag 2 Mei en te Schagen van den eersten Donderdag in April tot half Juni. In den polder WAARD en GROET wordt een proef genomen met een nieuwe stof ter beharding van de grintwegen om ze stofvrij te maken. De uitkomsten vermelden wij later. 't ZAND. Aan den heer P. Tuin alhier, is na onderhandsche aanbesteding, als laagste inschrij ver, opgedragen den bouw van een verplaatsbare woon- en directiekeet te den Haukes, Wieringen. Noodlottige Mijnontplóffing. Te Cwm (in Wales zijn de plaatsnamen bijna alle „onuitsprekelijk" heeft een ontzetlende gas ontploffing plaats gehad, waarbij 50 mijnwer kers het leven hebben verloren. Hierboven het wegbrengen van 'n slachtoffer door de reddings - ploeg. Verschrikkelijke tafereelen speelden af. DE ZUIDERZEE - WERKEN. Achterstelling van gehuwden Het lid der Tweede Kamer de heer Hiemstra heeft den Minister de volgende vragen gesteld: Is het juist dat ihans aan de Zuiderzeewerken ie Den Oever uitsluitend ongehuwde arbeiders te v. erk worden gesteld, op grond, dat de personen, met de aanneming der arbeiders belast, de z.g. keetbazen, bij de te-werk-sielling van ongehuw- den belang zouden hebben, omdat dezen in de ke ten van die keetbazen hun intrek nemen Indien inderdaad bij de te-vverk-stelling van ar beiders de gehuwden bij de ongehuwden ten ach ter worden gesteld, omdat daarmee de belangen der keetbazen worden gediend, wil de Minister dan pogingen doen, om aan dezen toestand een einde te maken 1 DE OPBOUW VAN DRENTHE Installatie Stenncommissie. -Minister Kan zal a.s. Vrijdagmiddag in de ver gaderzaal van zijn Departement het dezer dagen opgerichte Comité lof sleun vuor den opbouw van Drenthe installeeren. HERV. GEM. Woensdag 23 Maart Herv. Zusterkring. DOOPSGEZ. GEM. Woensdag Jongerengroep 1925 -1926. Donderdag half acht Avondpreek (laatste avond beurt voor den zomer Zaterdag 8 uur Kerk-concert (Zie adv. Vrijd. a.s.) Bijeenkomst Jongerengroep 1924 uitgested. Gereformeerde Kerk, Belt. Vrijdag 25 Maart av. 7 uur Ds. H. Steen v. Helder Bidstond voor het gewas en visscherij. BRAND OP ZE E! De Engelsche Tankboot „Black Sea" geraakte bij New York in brand. Hierboven een afbeelding hoe het schip verhaald wordt om te irachien het met de brandbluschmiddelen aan te pakken. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 21 Maart 1927. Opgave van den di rectie van het marktwezen der kleine markten fe Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prij zen van sommige artikelen. Markten van Maan dag 14 Maart tot en met Zaterdag 19 Maarf. Kippen 0.50 a 2,75 Kuikens 1 2 Eenden 0.75 a 2 Konijnen 0.30 a 4 Eenden-eieren per 100 stuks 4.25 Kippen-eieren (grooth.) per 100 stuks 4.25 k 4,75 idem (kleinh.) per 100 stuks 4.50 5.50 Boter le soort per half K.G. 0.95 k 1,05 Boter 2e soort per half Kg. 0.90. LKMAAR, 21 Maart 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 32 Vette koei en f 210 k 375 6 vette kalveren 60 k 120 per ned. pond 1,30 a 1,50 264 Nucht. kalv. slacht 6 n 18 597 vette varken*» o. ned pond f 0 63 0.65 Zouters 0.83 a 0.61.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2