WOUDA's WOUDA's KaEvermeel 'Pctajf typ Ö?Lpicv AS a i ia Zelfrijzend Bakmeel TELEFOON 22, H.-HOEF. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER BURGERLIJKE STAND Geboren Johannes Wilhelmus, z.v. T. J. van Oosten en van M. van Elk Marijtje, d.v. P. J. Voorthuijzen en van A. C. van der Klooste Ja coba Josefina, d.v. M. Kramer en van A. Boon. Getrouwd Johannes Krijger en Cornelia Kla re Hoep. Blijkens de op 22 Maart j.1. vastgestelde kie zerslijst 1927—1928 welke lijst van 23 Maart t./m. 21 April 1927 op de secretarie dezer gemeente Voor een ieder ter inzage legt, bedraagt het aan tal kiezers voor de Tweede Kamer 2268 voor de Provinciale Staten 2212 en voor den Gemeente raad 2133. RAAD van j.1. Dinsdag alle gasten present en ze vallen zoo met hun neus in een vette scho tel immers Hulsebosch van Hillegbm en B. II de Vries moeten op Koninklijk bevel forensen en inkomstenbelasting dokken. En de vroede va deren slikkebekken naar de lapjes van deze „noodslachtoffers" 't smaakte naar meer, voor al omdat de disch opgeluisterd werd door muzi kale-, toóneelistische- en gymnastische dankbe tuigingen van de Tooneel-dilletantenbond, mu ziek- en zangvereeniging te Breezand en D.O.K. E.V. voor gemeentelijke bijdrage en het gebruik van een lokaal in school II. En de vaderen groeiden nog een el ,toen er tot slot een danklied werd gezongen van de Helder- sche collega's voor het geschonken Schoórsteen- stel, dat zal prijken in het, nieuwe raadhuis. En de heer Lubbert groeide boven alles uit, toen de voorzitter hem een extra pluim op z'n hoed stak voor zijn hulp bij Raad van Sta,te in zake 't belastingnoodslachtigkje „Hulsebosch." Zelfs, (als hij hier in de raadzaal geweest was) had de praeses de Inspectuur van belasjifigen Zwart omhelsd, ook al vóór 't succes in deze zaak. Hoe is 'I mogelijk De inspecteur is ors klassingsoog altijd het „zwarte schaap", maar de vadertjes waren zoo in hun hum, dat zij daar aan nu niet dachten Integendeel, ze hebben in eigen Gemeente ook te veel te doen met zwarte schapen, en om die onderdak te verschaffen wordt goedgevonden van „Het Witte Kruis" een terreinfje voor t. (dat is een prikkie) aan te koopen tot bouw van een arrestantenlokaal, 't Zoldertje krijgf 'f Wiffe Kruis in bruikleen voor berging van windk-ussens etc., zoodat de arrestant voor dóórligging niet bevreesd behoeft te zijn. De vaderen vloeien, na 't besluit tot de bouw van deze moderne Sing-Sing-gevangenis, over van royaliteit. Aan Schrama wordt ingevolge dc Landarbeiderswet een voorschot toegestaan van 3500 gulden voor grond en 't bouwen van een huis, mits vanzelf het rijk ook zijn voorschot pet ningen laat stroomen school III en de onderwij- zerswoning zullen van binnen grondig worden gerepareerd en geprepareerd met de modernste schilderijen wat naar schatting een gat in de Ge meentekas zal schoppen van ruim 2200 pop, dan krijgt S. de Graaf nog een gemeentetoeslag van 60 cent per week als tegemoetkoming voor heit ver voer van zijn kroost naar chool. Na al die zonneschijn begint de Raadshemsl ie verduisteren; Bij de aanvraag van het R.K. school bestuur voor uitbreiding en overkapping van hei speelterrein, pakken zich aan de linksche kant dreigende wolken samen en de Maartsche r- kz'ezingsbuien barsten los. De Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs doet de maat over- lcopen, want die vraagt voor schóól I en II een dergelijk stelletje aan. B. en W. zijn er voor Het gezang der stormvlagen begint; een lyrisch t eurspel in één bedrijf De heer Koorn komt op Tk vind 't van 't R. K. een hooge eisch 't Wordt jandorie een speelpaleis Dari roept men over 't slechte v. d. bollenculiuur Nou, ze bakken ze nou verduveld zuur Nee hoor, dat gaat boven mijn pit, Zoo waar ik hier op het kussen zit 'k Ga er niet mee accoord Zoo gooi je he,t geld maar over boórd Voorzitter: Och pa Koorn, wees toch wijs 't Is voorwaar geen hooge eisch Bovendien 't pleit is beslecht Ze hebben bij de wet het recht De heer Koorn: Wat zeg je Pe aanvraag is dus een wassen neus Voorz.: Zoo is 't precies! U is een reus De heer Keuris meewarig: JV.wij willen de guldens houwen, En 'n ander gaat er mee aan 't sjouwen Voorz: Kom, het voorstel is niqt schril, Kijk toch door uw goede bril! De „Openbare" vraagt 't ook hoor Niemand trekken wij dus voor De heer v.d Ham komt uit z'n hoek Ja, da,t kon ik wél bevroeden Dat is enkel een doekie voor 't bloeden De heer Komen stuift thans op: Heus, de bollen zijn geen strop Laat vriend Dick toch zoo niet praten Dat loopt te veel in de gaten Na dit vermaan brak de kalmte aan Koorn wil verkennen de speelplaats-ree En als 't mag gaan w'in optocht mee 1 Het drama is hiermee afgeloopen, de spelers draogen zich de zweetdruppels, terwijl de praeses regiseur van voldoening glinstert d,ait het voor- sfel er zoo mooi door is gerold. De benoeming van een onderwijzeres je gaat vlugger en Mej. Noorman haalt het er met vlag en wimpel door: 8 van de 11 stemmen En nu komt de Raad voor *n wereld-wonder Door het electrisch storen Werd Jonker een auto geboren 5^ In 't electrisch bedrijf waren Egyptische plagen f 50 keer storing in slechts twee dagen Toen nam de directeur 'n auto voor ',t bedrijf En jaagt nu den Raad de stuipen op 't lijf 500 pop vraagt hij voor olie, benzine en banden, Als het kan ook nog Purol vóór barstige handen De heer Koorn draait 'n slag om op zijn stoel van pa Kuiken rijzen de haren ten berge; 6 500 gulden, 5 bankjes van 100, 't is maar niks Met alle respect voor Jonkers werk laat hij fietsen En Kuiken stort zijn hart uil De gemeente is geen peerebooim Dat men maar heeft te schudden En de guldens rollen bij mudden De heer Komen put ook eejis in z'n bovenkamer en vindt in 'n verborgen hoekje ook nog in blóem lezing; dij laat 'm door Kuiken de loef niet afstrij ken; Eerst vond hij de 500 gulden hoog, ..maar bij hi*n zijn de bakens Verzet; het bedrijf zalbij de auto welvaren: Nu het zaaien, nu de tranen, Hard gewerkt en lang gewacht Maar daarna: de gouden granen, Juichend in de schuur gebracht. 't Inspannend fietsen, 't maakt Jonker dol Hij is dan niet frisch, niet helder, niet vol Pa Van den Berg is ook Voor dokken, Doch herr Keuris wil nóg even knokken. Verlaging van stroom prijs, verhooging van loon Voorzitter, hoe praat u zoo'n zaakje schoon En de voorzitter blikt in de oogen van de B. en W.-tegenstanders en opèens ko-m,t hem in het ge heugen: Saul versloeg zijn duizenden, maar Da- vid zijn tienduizenden Hij zou het' paarden middel maai weer toepassen! TJeeren, ik heb het, hoezee, hoezee Wij gaan in comité Onder de wol .e ndan een blij -ontwaken Ja, dan zal het licht genaken De pipa's droomden, storing bedrijf 'n Auto was noodig, buiten kijf Dit brengt de vaderen weer in 't zweet De heeren Bakker, Keuris en V. d. Ham staan pal Niets brengt hun burgerzin ten val De anderen ach grooit verdriet Sturen „Naast" met een kluitje in hel niet De rest is kort! Koiorn pleit voor 'n verbeiering van waterafvloeiing in de Benedenbuurt; Van der Ham voor huisvesting Belgische arbeiders en voor Zóndagssluiting van de winkeliers Daarmee was het: „basta Bij de gehouden keuring van dienstplichti gen der lichting 1928 uit deze gemeente, werden ;39 dienstplichtigen voor den milairen dienst ge schikt bevonden en 3 voorgoed ongeschikt. POLITIE. Verloren twee portemonnaies met eenig geld. Gevonden een rijwielplaatje. Inl. worden ter secretarie verstrekt. Mej. M. H. Moorman, tijdelijk onderwijzeres te Wieringen, is met ingang van 1 April a.s. als onderwijzeres aan school I benoemd. Zondag j.1. behaalde onze plaatsgenoot' Jan Pennekamp te Rotterdam met de 3l/a K.M. veld loop met hindernissen de 2e prijs wat weer een schitterende prestatie mag heefen. Er namen aan deze wedstrijd 23 deelnemers deel. Ze zagen Jonker in 't nieuwe machien: Storing verhelpen, hulpe bien Voorzitter uw slag was raak Ontwaak dan m'n schapen, ontwaak nu, ontwaak BERICHT. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ilolland's Noorderkwartier deelt mede, dat door het Gemeentebestuur van Alkmaar, in verband met de omstandigheid dat de datum van de Voor jaarsveemarkt dit jaar valt op den 2den Paasch- dag, is besloten bedoelde markt dit jaar, bij wijze van uitzondering, te doen houden op WOENS DAG 20 April a.s. en de Paardenmarkt, welke op dien dag gehouden zou worden, een week te verzetten en te bepalen op WOENSDAG 27 APRIL d.a.v. BINNENL. NIEUWS. Kom, als je nu zoo zitten gaat, Dan zet ik je op de gevoelige plaat. Op het portret, pa Koopi, ben je een reus En alle menschen, ze kiezen je heus Maar ook de kiek kan z'n toorn niet luwen: De duvel zal de bollenmenschen halen, Ze willen immers ook geen lasten betalen Foei, Dirk, vermaant nu pipa Stammes, Dat heb je zeker van hooren zeggen, Maar ga nou geen windeieren leggen. Ze willen geen cent de gemeente ontduiken, Doch enkel hun rechten gebruiken. Geen weerstand meer, pa Raad was ziek 't Leek zoowaar wel krampkoliek Weg was de kracht, vol van gena Was nu op alles 't antwoord „ja Rezelman zegt: 'n auto is noodig; Keuris mom pelt: een auto is zeker nooidig; Van der Ham weet nog te stamelen, dat het zoo beroerd is dal Jonker de auto al had gekocht, en dat de Raad nu enkel maar „ja" heeft te zeggen; maar Van der Berg vraagt: „wanneer gaat het in"!? 1 Oc- t-ober van verleden jaar zegt voorzitter zachf, en daarmee is de kous af Na de strijd, het sterk verweren, 't Bloedig worstelen, bang en zwaar Dan het vreedzaam triomfeeren, Grooite blijdschap wacht ons daar B. en W. stellen voor: verlaging van den electri- schen stroomprijs en wel voor krachtstroom van 25 op 20 ets. per K.W.U. te brengen; en voor licht van 50 op 48 ets. Deze laatste prijs te splisen in een vastrecht, berekend naar 33 ets. per K.W.U. in 't laatste jaar afgenomen, doch tenminste naa K.W.U. en in een stroomprijs van 15 ct. p. K.W.U Nog een klein beetje heen en weer gepraat, doch men weet hoe het gaat De winst was verlee jaar 3600 pop Dus prijsverlaging brengt geen strop Dus algemeene instemming Tot slot wedrr Naastepads huich gelichl En het bracht hem nog geen blij gezicht. Het .geleek het sprookje van 10001 nacht 'n Motie met 1000 handteekeningen van de burge rij kwam ter tafel; 'n penibele kwestie; het Bel gische verdrag was er niks bij. 1000 menschen vra gen de medewerking van den Raad ,tot behoud van Naastepad's autobusbedrijf en nogtbans de termijn van beroep was 1 Febr. verioopen Vóór Naastepad blijft Niets te hoopen De geheime notulen werden gelezen F;n wij hoorden het uit dezen De klaagliederen waren niet van de lucht. Wat 'n geween wat 'n gezucht 't Was 'n lijst van bange klachten De passagiers, die liet hij wachten De keurderij, die lie,t hij smachten Of vader en zoon soms dachten Tegen ons zijn er geen machten En zoo kwam de Raad er toe óp advies van den burgemeester niets ten gunsfe van den dienst van Naastepad te doen. Ten nadeele van Naaste pad behoefde evenmin iets te geschieden en het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Keuris heeft de vorige maal voor Naas tepad op de bres gestaan En nu 1000 handtee keningen, allen die Naastepad zijn toegedaan Wij blijven zoowat naakt bier staan Voorzitter heeft: 't over geweien en eed HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG DOOR DE EERSTE KAMER VERWORPEN. 's-Gravenhage, 24 Maart. Het Nederlandsch Belgisch Verdrag werd heden door de Eerste Ka mer verworpen met 33 tegen 17 stemmen. OP HET BINNENHOF. Heel vroeg had zich reeds een groote menigte belangstellenden op het Binnenhof verzameld, die tegen half twaalf was aangegroeid tot eenige duizenden, die in een groote carré op het Binnen hof waren opgesteld. Politie te voet en ie paard regelde de orde. De toegangen tot het Kamerge - louw werden vrijgehouden. In de parlementaire eschiedenis is een dergelijke enorme belangstel ling nog niet voorgekomen. Zoodra de tijding van de verwerping ui,t de bo venramen naar buiten werd geroepen, ging een luid gejuich op. De menschen wuifden met hun handen omhoog. Het gejuich bleef geruimen tijd aanhouden Daarna woelde de menigte' in op winding dooreen. Tot op de trappen van de ridderzaal waren de juichende menschen verzameld. De menigte bleef nog langen tijd toeven, niettegenstaande de po gingen van de politie om haar te verspreiden. De menschen bleven echter, tot de Kamerleden en de Minister het gebouw verlieten. Om -over half een was de menigte op het Bin - nenhof nog niet veel verminderd. Het wachten was op minister Van Karnebeek. Zijn aimbtgenoo- ten, die aanwezig waren gebleven en de Kamer leden waren achtereenvolgens verdwenen, maar minister Van Karnbeek verscheen niet. Volgens berichten uit het Kamergebouw zou hij Binnen door uit het Departement van Waterstaat zijn heengegaan, maar dat kon niet, meenden de foto grafen, want zij hadden de uitgangen op het Bin nenhof belegerd. Later zagen de fotografen den minister toch nog ontsnappen door een zijdeur naar het Depar tement van Binnenlandsche Zaken. Het beleg werd dus verplaatst. En de menigte, die meeren- deels uit nieuwsgierigen bestond, volgde trouw de bewegingen van de belegeringstroepen. De politie had moeite den rijweg onder de poorten ij te houden. Op den afloop hebben we niet gewacht, want tegen eenen was het beleg nog niet -opgeheven. Misschien zat minister Van Karnebeek al weer rustig in zijn werkkamer op hét Plein. Zij het voor het laatst. 1 HET NEDERLANDSCH BELGISCHE VERDRAG De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: He,t Brusselsche middagblad Midi is zeer ont stemd over het onthaal, dat hef Nederlandsch- Belgische verdrag in Nederland te beurt valt, en uit deze ontstemming «p.m. als volgt De kwestie van het Nederlandsch-Belgische verdrag loopt naar haar natuurlijke einde het karakter der volkeren wijzigt zich niét en waar de Nederlanders zich door ons niet meer bedreigd achten, keeren zij terug tot hun egoisme en hun ne kortzichtigheid. Zij gaan het verdrag verwer pen. Ons kan dit weinig schelen. Wij hebben ne gen jaar gewacht op de ratificatie van het Ver drag der XXIV artikelen. Wij kunnen heel rustig ook de regeling van de huidige kwestie afwach ten. Maar de ondervinding zal ons leiden. Wij hebben nutltelooze concessies gedaan. De Schelde- kwestie zal in haar gheelen omvang moeiten her vat en opgelost worden in den zin der volledige eerbiediging van onze belangen. Nederland heeft blijk gegeven van weinig hartelijkheid en weinig verstand. Is het niet -ongehoord in den Bataafschen Se naat (bedioeld is de Eerste Kamer der Nederland- sche Staten-Generaal-corr.) het Belgisch annexi- onisme aan de kaak te hooren stellen Maar, mijne heeren, u vergeet dus dat België in 1918 het mooiste voorbeeld van eerbiedigiing van zij ne buren en van uw grondgebied heeft gegeven. Wij beschikten, en zouden nog kunnen be schikken overmeesterende macht (la force maitresse) tegenover u. Wij waren bij machte u té verpletteren, zon der dat gij ook maar een kik kondeit geven, en Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg weer te ne men. Niet alleen konden wij dit doen, maar wij hadden bovendien een reden om het te dloen de Duitsche aftocht door het „couloir" van Maas tricht. Wie zou zich tegen he.t „fait-accompli" en te gen ons hebhen kunnen verzetten Gij nie,t en ook niemand anders." Het blad vaart verder uit tegen de ondankbaar heid van Nederland ten -opzichte van de Belgen, TELEFOON 22, H.-HOEF. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER die zijn grondgebied niet hebben willen schenden cf verminken, en besluit met de nauwelijks be dekte bedreiging ,Wij zullen nooit eenige onrechtvaardigheid te uwen opzichte begaan, maar opent gij, dloor het verwerpen van een gematigd en „gezond" verdrag, niet zelf, met eigen handen, de sluizen van het hooge wa.ter, dj^ uw land wel zou kun - nen overstroomen LEVEND KALF MET DRIE POOTEN. Kalveren met vijf of zes pooten zijn hoewel ze niet bepaald eiken dag ter wereld komen niet zoo'n heel groote zeldzaamheid. Thans ech ter is op het bedrijf van den heer R. Middelveld te Hoogeveen, een kalf geboren met drie normale pooten, waarop het dier „naar omstandigheden" vlug vooruit kan komen. Als curiosum- is het nu eenige dagen oude dier naar de Veeartsenijkun- dige Hoogeschool te Utrecht Opgezonden. AANGEREDEN. Woensdagmiddag is op den onbewaakten over '•veg bij wachtpost 46 van de Staatsspoorwegen, op de grens der gemeenten BarendrechtHeer- iansdam, een boerenwagen, beladen met takke- bossen, door den trein, die om 12 uur 6 min. van Barendrecht in de richting van Dordrecht was vertrokken, aangereden. De bestuurder, Groene- veld, van Heerjansda.m, wist zich door ijlings van den wagen te springen te redden. De wagen werd op de buffers van den trein een eindweegs medegesleept en ten slotte geheel versplinterd. FAILLISSEMENTEN. Upden is in staat van faillissement verklaard C. Kruin, te Wieringerwaard. Rechter-comm. Mr. N. Muller, Curator Mr. A Schenkeveld. GEMEENTE WIERINOEN. In het café van den Heer S. Veerdig werd vanwege de Koomsch Katholieke Kiesvereniging Woensdagavond een vergadering gehouden en zijn tot candidaten voor den Gemeenteraad ge steld de heeren 1. N. Engel Jz., (aftr.) 2. J. Engel Jacz, 3. Jac. Boersen. Het eerste kievitsei werd alhier Woensdag dooi den Heer N Scheltus in de Klievervennen (ach ter Oosterklief) gevonden. Het werd aan den Edelachtbaren Heer Burgemeester K*olff aange boden. —Naar men ons meldt heeft de heer M. Minnes het woonhuis aan de hoofstraat ihans bewoond door den heer P. de Haan) verkocht aan de direc tie van de Zuiderzeewerken voor de som van 8000 gulden. Eindelijk wordt dan ook op Wieringen een gvmnastiekvereeniging opgericht. Het Besfuur van de Vereen „Omhoog heeft de organisatie op zich genomen, een stel turnwerktuigen aange schaft en een bekwaam leider gevonden in den heer Pennekamp van Anna Paulowna. Nu is verder het woord aan de Wieringers. Mo gen zij in groot ge-tal de lessen volgen, opdat on ze eigen gym weldra met eere genoemd zal wor den. Men zie ook advertentie in dit blad. -- Zaterdag 2 April zaï het Wieringerkinder- koor onder leiding van den heer Toon de Hoogh een uitvoering geven in Hotel de Haan. Behalve gewone zangnummers zal ook een can ta.te worden uitgevoerd en verschillende zang spelen. Tevens zal een soliste optreden. Een ge notvolle avond staat ons te wachfen en wij t wij- fel en niet of de zaal zal overvol zijn PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. H hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Oosterland najn. 2 uur Ds. Van Beek. DOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. van der Veen. EVANGELISATIE: II.hoef v.m. 10 uur de. Heer J. Bosma. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN,24 24 Maart. 9 Paarden 150 a 350 6 geldekoeien, mag. 140 a 220 87 idem, vette J 250 a 400 55 kaltkoeien 170 a 320 11 pinken j 90 a 100 365 nucht. kalveren 8a 17 269 over houders 24 a 41. Bokken en gei,ten 6 k 12 9 varkens, mag. 26 a 34 57 id. vette, per K.G. 0.58 a 0.62 172 biggen J 14 a 24 15 konijnen f 0.50 a 3,25 23 kippen J 1 a 3 183 Kg. boter 1 60 a 1,90. EIEREN VEILING SCHAGEN, 24 Maart 1927. Aanvoer 63492 Kipeieren en 8376 Eendeieren. De prijs der kipeieren was 55/57 Kg. 4.50 a 4.60 58/60 Kg. 4.60 a 4.80; 61/63 Kg. 4.80 5.10 64'6ö Kg. 5.10 a 5.40. Bruin 4.80 k 5.00 WJt gem. 4.50 a 4.90kleine 4 a 4.40. Eendeiren 4 a 4.30. PURMEREND, 22 Maart 1927. Weekbericht. Aanvoer 187290 Eendeieren per 100 4.20 k 4.40 93307 Kipeieren 70 Kg. 5.60 a 5.80 65/66 Kg. 5.40 a 5.50 63/64 Kg. 5.20 k 5.30 60/62 Kg. j 4.80 a 5.20 58/59 Kg. f 4.40 a 4.60 56/57 Kg. f 4 20 a 4.40 53/55 Kg. 4.10 k 4.30. HELDERSCHE EIERVEILING, 24 Maart 1927. Aanvoer 109 partijen, 18364 kipeieren, 981 eend eieren. Prijs ongewogen wit 4.50 k 5. ongewo- gen Bruin f 4.90 a 5.60 Eend'eieren 4.50. PRACHT DOOZEN LtUtE POST -je da.ax, Li BOSXLR-s LO.lXSAJJUEL 1

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2