Het gestolen Kind. BEIEN BAAI P0BTDB1C8 J. B. 1111 S S BLANKE BAAI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR IB11I WIERINGEN EN ^MSTREKEN 18e Jaarsrang- Vrijdag 1 April 1927. No. 26. WIERINGER COURAlTifi dORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. 1ft- ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU fltippolytusüoei Wleringen. Telel. Intercomm. No. Ta baiss=fab ii ek ,.D« Wakende Leeuw" J_.aat L2B - ALKMAAR 30. 7r 100,120,140,150, 160. 180, 200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. Alweer eens een staaltje van de „onmogelijke' mogelijkheden in Amerika. Hierboven een over grootmoeder van. .42 jaar. Mevrouw Ruba Bedoya (op den grond) was reeds moeder met. haar 13e jaar en grootmoeder toen ze 26 jaar oud was. Haar dochter trouwde op den zeer jeugdigen leeftijd van 12 jaar en- z-co voort PROVINCIAAL NIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN Weinig rooskleurige toestand in alle bedrijven. Het dezer dagen verschenen verslag van de K. v. K. over 1926 is een boekje geworden van meer dan 100 bladzijden, d.i. weer uitgebreider dan het jaar te voren, een bewijs dat de werk zaamheden en bemoeiingen der Kamer geregeld toenemen. Voor het district der Kamer, omvattend 39 ge meenten met totaal 145241 inwoners, is 1926 geen gunstig jaar geweest. In de inleiding wordt o.m. gezegd ,Holland's Noorderkwartier mag zich nog steeds verheugen een belangrijk centrum te zijn voor den handel in zuivel- en tuinbouwproduc ten. Gedurende tal van jaren beijveren de procu- deiiten zich om door levering van goede kwali teiten den naam van het Noordhollandsche pro- FEUILLETON. No. 30. Wat is er dan voor verschrikkelijks met voorgevallen vroeg Carolina. Haar man haalde de schouders op en verklaar de plechtig, dat het geen onderwerp voo; ballet, maar voor een groot zwart drama was. De nieuwsgierigheid van signora Du Bast, want zoo heette zij op hel tooneel, werd hierdno" in de hoogste mate opgewekt. Evenwel kon zij toch de verzoeking niet weer staan, nogmaals een kus op het gelaat van de, kleine Fanny te drukken, die nu gerust in hel ledikan'tje lag te slapen, dat een paar dag-iri ge leden daar leeg stond. De danser glimlachte, toen hij deze bijzorheid opmerkte. De ondervinding had hem geleerd, dat het beter was, wanneer het hat met iets ge vuld kon worden, dan wanneer het overige leeg te moest blijven klagen. Zoodra zijn vrouw haar plaats bij den haard weder ingenomen had, ver haalde hij zijn avor\tuur en het middel, dat hij aangewend had, om Fanny uit de handen van Milo te redden. Da,t monster riep de vrouw verontwaar digd uit. Maar hoe zije gij zijn naam te weten gekomen Door heit kind zelf, dat onder het gewelf zijn naam gehoord heeft, die omstandigheid heeft mij het genoegen verschaft, hem eens ferm te doon schrikkne. Maar meer dan zijn naam schijnt zij niet te weten Waarschijnlijk zal men haar wel terugvor deren, zuchtte de danseres. Dat geloof ik niet, Carolina. Naar mijn ge dachte is zij het kind van arme lieden, die meer monden in huis hadden, dan zij te eten konten gevea. Hebt gij wel opgemerkt, hoe gretig zij van ons eenvoudig avondmaal heeft gegeten Haar kleeren zijn wel zindelijk, maar toch van gemee- ne stof, vervaardigd. Neen, neen, ging hij voort, cluct hoog te houden, terwijl handelaren onver flauwd er naar streven daarvoor een goed afzet gebied te vinden. In het afgeloopen jaar ging dit opnieuw met groote moeilijkheden gepaard. De verzenden» hadden n.1. te kampen met hooge tarieftnuren in vele Rijken, lage valuta's elders en al ware dit nog niet genoeg, zelfs met een invoerverbod voor een onzer belangrijke exportartikelen. Geen wonder, dat onder den druk dezer omsian diglieden te markt daalde, de zuivelboeren een ongunstige periode doormaakten en de financi- eeie resultaten van den tuinbouw in Noord-Hól land van dien aard waren, dat naar middelen wrdt gezocht, om den tuinders steun ie verlee- nen. Het bloembollenbedrijf werkte weliswaar be vredigend, doch deze cultuur, alhoewel van groo te beteekenis voor het districi, is nog niel derma te uitgebreid, dat daardoor de algemeene toe- tand kan worden goedgemaakt. Uitvoerig worden de Zuiderzeewerken in het verslag besproken. De resultaten der Noordzeevisscherij welke \a- genoeg alléén doos* motorbotters werd uiigeoe- tend, waren beter dan vorig jaar. De visscherij in de zeegaten en het Marsdiep viel niet tegen, dank zij de ruime ansjovisvangst De prijzen liepen door de flinke vangsten terug doch bleven steeds loonend. De palingvangst was ongunstig en de prijzen regelden zich naar de kleine vangst. De schelpvisscherij bepaalde zich voorname lijk in de wintermaanden tot ajikruiken en wul ken. De vangsten waren redelijk goed en de prij zen vooral van wulken geregeld hoog. Naar mos solen voor consumptie was geen groote vraag, wél als eendenvoer en naar zaadmosselen. Oes ters schijnen van de banken verdwenen, slechts een enkel exemplaar werd nu en dan gevangen. De vraag naar visch voor binnenlandsch was niet groot, terwijl de export voor België en Fran krijk geregeld verliep. De lage valuta maakte den handel echter moeilijk en dikwijls kwam dit oor de Nederlandsche verzenders schadelijk uit. De export naar Duitschland en Engeland on dervond geen belemmeringen, alhoewel de na- deelige gevolgen van den oorlog in den handel nog zeer goed merkbaar bleven. Gedurende 1926 zijn door het gemeentelijk zee grasbedrijf te Wieringen in totaal verzonden 4533 balen a 50 Kg. (v. j. 12078 balen gemaaid zeegras, vertegenwoordigende een waarde, bere kend naar groothandelsprijzen, van 24.355.50 66.632.37.) De oogst van 1926 was middelmatig groot, dóch van zeer goede kwaliteit. Er was niog zee - gras van den oogst 1926 in voorraad en het aan bod was derhalve grooter dan de vraag. Mede door de lage prijzen van het gevischt zeegras, was daarom de handel in gemaaid zeegras zeer stug 1926 was een ongunstig jaar. Naar ruwe schatting zijn in 1926 ,te Wieringen bereid 16.600 pakken gevischt zeegras ad 50 K.G. De handel is traag, zoodat nog een belangrijke hoeveelheid in de pakhuizen van de zeegras-ex ploitatie aanwezig is. De toch niet te ruimen oogst van gevischt zee erras werd, doordat in den stormnacht van 9 op 10 Odtóber vooral op Texel groote hoeveelheden eegras weder door de zee werden teruggenomen tot een zeer laag cijfer gereduceerd. Deze geringe hoeveehelid kon. in hoofdzaak door de onhete eken en de vraag in het buitenland, slechts voor een deel worden verkocht, meeren- k vrees niet, dat men haar terug zal vragen. Als dat evenwel gebeurde, Henri, zouden wij haar moeten afstaan. - Zeker. Ik zou niet op mijn geweten willen heb ben, ging de vrouw van den danser voort, een kind van zijn moeder te scheiden. Ik heb het nog niet vergeten wat ik voelde, toen God mij mijn kind ontnomen had maar ik zou nog liever honderdmaal weten dat mijn kind dood was, dan in de onzekerheid verkeeren, van wa|t er van haar geworden was. De danser was van hetzelfde gevoelen en bei den kwamen lovereen dat, zoo bij toeval het kind niet opgevorderd mocht worden, zij het als het hunne zouden aannemen. In elk geval besloten '.ij vast, er zich niet van te ontdoen, voordat zij zeker wisten, dat het meisje gelukkig en het ge heim van de afschuwelijke poging tot moord op gehelderd zou zijn. Uit voorzorg schreef de danser, op verlangen zijner vrouw, een omstandig verhaal van de ma nier, waarop hij Fanny gevonden had, daarbij den naam Milo vermeldende, als behoorende aan (len persoon, die het kind had willen vermoor - den. Dit geschrift, benevens de kleederen, die Fan ny droeg en den zakdoek, waarmede haar armp jes vastgebonden waren, werden onder in den groioten kofl'er gelegd, waarin de beste costuums van signor Du Bast bewaard werden. Onder schurken. Pieter Quinn stond den volgenden morgen met een kloppend hoofd en knikkende knieën op. Voor de eerste maal in zijn leven was zijn zelf vertrouwen geschokt geworden. Het kwam hem voor, als ware hij in een nood lottig nét gevangen, waarvan de mazen onver breekbaar waren om hem te laten ontsnappen. Ziin eenige kans bestond, hierin, dat Martha, er niet in slagende vrienden te vinden, die baai- helpen wilden, haar pogingen opgaf of wellicht door wanhoop gedrevfm, dien nacht door zelf moord een einde aan haar leven gemaakt mócht hebben. Onder den invloed dezer liefderijke gedachte otroostte Pieter zich de ongewone uifgaven van deels tegen verliesgevende prijzen. Hooge productiekosten, veroorzaakt dóór het langdurige winterweer, waardoor veel moest worden bijgevoederd, gepaard gaande met een langzaam voortzettende daling der prijzen van vette lammeren en overhouders, voorspelden de Texelsche schapenfokkerij niet veel goeds voor de lammrenmarkten. Toen een veertien dagen vóór die lammeren- markten Engeland het invoerverbod voor versch vleesch uitvaardigde, was men op Texel pessi mistisch gestemd. Toch vielen de gemaakte prij zen op de markten van 17 en 25 Mei nogal mee. De daarop volgende markten kenmerkten zich door vluggen handel met steeds 'tërugloopende prijzen. De verkoop der „oude mokken' begon zeer laat, met stuggen handel en lage prijzen, later verliep deze handel tamelijk vlot, met oploopen- de prijzen. Bijna alle Texelsche wol werd verkocht voor 1,40 per K G. Slechts één groote partij, door verschillende eigenaren in combinatie verkochf, brachit 1,50 per Kg. op. Bestond er in 1925 een goede vraag naar „Stamboek-ooien en -rammen" in 1926 was deze, als gevolg van den doffen toe stand van het schapenfokkers-bedrijf, zeer ge ring. Het jaar 1926 was voor de Texelsche schapen- fokkers dan ook verre van rooskleurig, want, al was het aantal geboren lammeren over 't al gemeen grooter dan in 't vorig jaar, het eindcij fer kan doordoor niet worden goedgemaakt. NA DEN STORM. Een deel van de Enkhuizer visschersvlioot is Zaterdag, naar de „Stand." meldt, door een vlie gende storm overvallen. De E.H. van Enkhuizen 33 verloor de giek. Deze kwam neer op de opva rende P. de Leur en N. Postimius. De eerste be kwam een gebroken schouder, de tweede werd aan het hoofd gewond. Van de E.H. 10 en de E.H. 79 werden de zeilen vernield. Alle drie de schepen werden door het Rijksbe- tonningsvaar.tuig binnengebracht. ZINGENDE CANDIDATEN. De Anti-Stemdwang Partij ,te Velsen, die in eenige kieskringen voor de Statenverkiezingen met candidaten uitkomt, o.a. in den kieskring Velsen, hield Zaterdagavond in IJmuiden haar eerste openbare vergadering. De concertzaal „Tfooii" was, naar de Telgr. meldt, geheel bezet. Óp hel podium zaten de candidaten, waarbij 2 bekende stroopers uit IJmuiden. De candidaten zouden zingend optreden, doch het maken van muziek was verboden. Wel was daarop gerekend, want een der stroopers had zijn harmonica met slagwerk meegebracht. Na een rede van C. Bonnet, uit Hilversum, o- ver „Stemdwang en Staat", trad een lid der fa milie Oversteegen zingend op. Hij zong eenige liedjes, getiteld „Weg met den stemdwang" en „Kiest hem." De Oversteegens zongen heit refrein mee, dat o.a. luidde Koppelman, da,t is zijn naam, Hebben jullie dat nu goed verstaan, Wil je vrij uit stroop en gaan, Kiest dan onzen candidaat. De liedjes werden in de pauze in de zaal ver- Kocht. Eenige ingekomen telegrammen werden voorgelezen, o.a. van de Deurwaardersvereeni- -ing „Grijpt als 't rijpt", de Reedersvereeniging te IJmuiden, de Politievereeniging „St Joseph", maar zij bleken alle gefingeerd en dooi* de hee- en 2elf opgesteld te zijn. Zoowel Rijks- als gemeentepolitie was aanwe zig. De vergadering had echter een kalm ver loop Voor den aanvang maakten de candidaten een rijtoer door de plaats, waarbij de stroopart met een hoogen hoed op in het rijtuig zakten. Als er candidaten van de Anti-Stemdwang Partij gekozen worden, zijn zij van plan in de Statenvergadering zingend op te treden. INGEZONDEN STUKKEN. LEGER DES HEILS. (Stichter William Booth.) Men schrijft ons Bovengenoemde instelling, (niet te verwarren met anüere zoogenaamde Legers,) het oude Le ger des Heils, dat reeds veertig jaren zijn arbeid, die reeds duizenden tot maatschappeiijken en geestelijken zegen is geweest, uitoefent houd van 26 Maart tot 9 April zijn jaarlijksche zelf- verloocheningsaan vragen. De opbrengst dezer collecte komt voor de helft ten bate van het werk in Nederland Het leger is grooten dank verschul digd aan allen, die in het verleden zoo ruim hulp boden, en doet ook nu in het vaste vertrouwen op verdere hulp een beroep op die hulp. Vrien delijk verzoeken wij aan allen, die hun gaven voor dit doel willen schenken, die alleen af te gveen aan collectanten, gekleed in de welbeken de Uniform, met roode band om de pet of hoed en voorzien van een volmacht, geteekend door W. H. Howard, Commandant. BINNENL. NIEUWS. EEN IJSPALEIS TE DEN HAAG. Naar het V a d mededeelt rijpen er plannen om in den Haag een ijspaleis te stichten. Tus- schen het centrum van de stad en Scheveningen is een complex grond vrij gekomen, doordat het bedrijf, dat er op uitgeoefend werd, geliquideerd is. Men heeft reeds contact gekregen met het buir tenland en dé ondernemers zijn vol goeden moed. Ongetwijfeld zou een ijspaleis de aantrekke lijkheid van den Haag, kunnen verhoogen. Door eenzijdig drijven is het amusementsbe lbedrijf en zoo aan handen en voeten gebonden, jdat Scheveningen dringend behoefte heeft aan I nieuwe atnusementen. Het is daaropi te hopen, dat de ondernemers zullen slagen. ZICHZELF GEOPEREERD. Te Reuver (L.) heeft een Duitscher, die zichzelf van een gezwel wilde opereeren, zich een slaga der doorgesneden en zich bovendien nog vreese- lijk verwond. Hij is naar het Gasthuis St. Joseph te Venlo overgebracht, zijn toestand is zeer zor gelijk. GEVAARLIJK SPEL. De 7-jarige Tr. B. te Naarden klom tegen een schutting op, waarvan de bovenrand van spij kers was voorzien. Plotseling gleed zijn klomp uit en bleef de jongen met zijn handen aan de spijkers hangen .Deerlijk verwond werd hij door buren uit zijn hachelijke positie verlost. een morgenblad te koopen, en las gretig de ko lom door, waarin de ongelukken vermeld ston den. Bah, sprak hij, toen hij geëindigd had, en schudde teleurgesteld het hoofd, diei zottin heefi uog zelfs den moed niet gehad, in heit water te springen. Ook dat valt mij nog 'tegen. De woekeraar vermoedde weinig, dat Martha op datzelfde oogenblik aan de welvoorziene ta fel van mijnheer Foster gezeten was en met hem rle maatregelen besprak, die genomen moesten worden om haar rechten .op het vermogen, Jiet welk haar ontvreemd was, te doen gelden. De eerste bezoeker, die Pieter Quinn ontving, was Milo, zijn medeplichtige. Deze was het eindelijk met zich zelf eens ge worden omtrent hetgeen hij den ouden man zou zeggen en had een verhaaltje uitgedacht, waar van hij zich voornam in geen geval af te wijken. Wel, vroeg de oude knorrig, wat voert u hierheen Zeg eens, sprak de andere knipoogend, ik heb uw -orders gevolgd. Mijn orders Ik heb geen orders gegeven. Uw begeerte, uw verlangen dan ik weet wel, dat gij nooit ronduit zegt, wal gij meent, gij zegt altijd juist zooveel om begrepen te woi den, zonder dan zelf gevaar te loopen. 't Verwon dert mij, dat gij zoo wantrouwig zijt jegens een oud vriend, dat is niet goed, mijnheer Quinn dat kwetst iemand.s gevoel. Gevoel, riep de woekeraar ongeduldig en met minachting uit. het is voor de eerste maal «lat ik van zoo iéts hoor spreken met betrekking tot den een slang en een wolf. Waar zijt gij toch heden zoo boos om vroeg Milo verwonderd. Ik heb gedaan wat gij verlangd et, voegde hij er met. gesmloorde stem 'dj, dat mormeldier is bezorgd. Op betamelijke wijze Dat zou ik denken. De man deed deze woorden door een gebaar vergezeld gaan, dat de oude onder elke andere omstandigheid zou hebben doen lachen. Ditmaal echter bleef het gelaat van Pieter Quinn onbeweeglijk strak. Ik ben van gedachte omtrent dat schepsel veranderd, sprak hij. Martha heef.t zooveel ge weld gemaakt over haar verdwijningKort om, ik wil, dat gij haar terug haalt. Haar terug halen Vanwaar Vanwaar gij haar gelaten hebt. Milo dacht een oogenblik na, eer hij anjtwoord de. Eindelijk kwam hij tot het begrip, dat de woorden van den ouden Quinn slechts een list waren om zijn gehoorzaamheid te beproeven, óf om hem de toegezegde belooning te onthouden. Komaan patroon, sprak hij eindelijk, geen gekheid. Ik ben niet gestemd om gekheid te maken, bromde Pieter Quinn mei een woedende blik op Milo. Ik zeg u, dat ik van gedachte veranderd hen, dat ik het kind terug wil hebben. Begrijpt gij mij nu Waarlijk, ik begrijp er niets van. Eerst spreekt gij zus dan weder zoo. Gisteren moest ik. haar ergens brengen, vanwaar zij niooït weer om zou komn en heden mioet ik haar terughalen. Ik mag sterven als ik weet, waar ik mij aan hou den moet. Waar is zij Te oordeelen naar de kracha van den stroom moet zij nu al een heel eindje voorbij de Lóndónbrug zijn. Niettegenstaande zijn vurig verlangen om we der in het bezit van Fanny te komen, die hem tot onderpand van den vrede tusschen hem en zijn kleindochter moest dienen, kon de oude woekeraar toch een glimlachje van voldoening niet onderdrukken, toen hij vernam, wat er van het gehate kind geworden was. Hoe Gij wilt toch niet zeggen, dat gij haar in de Theems geworpen hebt riep hij uit. Ik Welzeker niet, antwoordde Milo, die het glimlachje van den ouden man had opge merkt en daaruit het gevolg trok, dat alles in orde was. Denkt gij, dat ik u zulke dingen zou mededeelen In de Theems geworpen Jawel, dat kunt gij begrijpen. Zij is met een schuit ver trokken, ziedaar alles. En hij kon zich niet weerhouden over zijn ei gen aardigheid in een schaterend gelach uit te barsten maar dat gelach veranderde weldra in een dof gebrom, toen het gelaat van Pieter Quinn uog altijd even donker bleef. Milo begon nu in derdaad te vreezen, of alles wel in orde was. (Wordt vervolgd,)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1