Hel gestolen Kind. iËËREN BAA. J. E. K 1 S S PRUIMTABAK [BLANKE BAAI. 18e Jaar^an?. Vrijdag 15 April 1927. No. 30. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN E|l OMSTREKEN WIERINGER COURANT CORN. J. BOSKER. WIERINGEN UITGEVER i VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN: Van 15 regels 0.50. L>« Tabaksfabriek Wakende Leeuw' Laat L2& - ALKMAAR 30,70 100, 120, 140,150, 160.180,200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. Hierboven zijn afgebeeld de Engelsche schilde res de Markiezin van Queensbury, die in een ho tel in New York een atelier heeft ingericht, en haar model, den veelbesproken Charlie Chaplin. De komiek schijnt onder den druk der omstan digheden tamelijk grijs geworden te zijn. PAASCHTIJD IN VLAANDEREN. Felix Timmermans, beschreef den Paaschtijd in Vlaanderen volgender wijze in „Ons Eigen Tijdschrift" De lente komt Vlaanderen in gedreven oip liet water van stroomen en rivieren die gezwollen zijn en helder van de gesmolten sneeuw der ber gen. Ze komen van de bergen uit het Zuiden, waar de z.m al heet wordt en hunne wateren heeft doo.schenen, en ze gieten en stuwen hun open zonrioorzoende waters de laga landen in beken, s'ooten, vijvers en plassen. Fn al dit vloeiend nat, dat. ginder in het Zui den reeds de lente en de bloemen heeft gezien en geroken, murmelt de kikvorschen en bet nieu FEUILLETON. Zr'U »ir - r Npi. 34. Mijnheer Foster zag haar medelijdend aan. Als ik bedenk, hoe eenzaam en verdrietig uw jeugd voorbijgegaan is, kan ik mij de sterke gehechtheid, die gij aan dat kind beloont, wel oorstellen. Wat ik echter niet begrijpen kan is het geheimzinnige, waarmede gij haar geboorte omringt. Martha bloosde hevig. Om verslhillende redenen had zij vast, beslo ten de wijze geheim te houden waarop Fanny aan haar zorgen was toevertrouwd. Het bezoek in dit huis is pijnlijk, zeer pijn lijk voor mij-, antwoordde zij ontwijkend. Hebt gij u verzekerd, dat de kast dn de kamer boven nog verzegeld is. Ik zou wenschen, dat die kast zooals zij is, naar mijn woning overgebracht werd Ik heb den moed niet, eindigde zij met een ril ling, hier de zegels te verbreken. Mijnheer Foster verliet het vertrek om in de kamer van Pieter Quinn te gaan zien of aan Mar tha's verlangen voldaan was. Zoodra zij zich alleen bevond, lichtte zij den plank in den vloer op en nam niet alleen de sleu tols, maar ook een menigte brieven en papieren alle van de hand van haar grootvader, weg. Eer de advocaat terugkeerde, legde zij al dje papieren in een ledig kistje, dat toevallig daar stond en liet het in haar rijtuig brengen daarop legde zij de plank weder op haar plaats. De zegels zijn nog ongeschonden sprak mijn heer Foster binnentredende en zoodra Griffels gekomen zal zijn, zullen wij de kast naar de fraaie woning, die u thans toebehoort, laten o- verbrengen, juffrouw Martha. Maar gij hebt, zoo ik mieen, verscheidene van uw huurders willen zien en Ja, twee vooral wenschte ik te spreken. Mi- lo, de man, die het huis hiernaast gehuurd heeft. Hij wacht u. we gras wakker. En het gras vertelt het aan de madeliefjes, die met bourgogne op hun wit 'traags kijken. De wateren tokkelen de boterbloe- mien open, leggen sleutelbloemen, trekken het uscli ais zwaardpunten uit den grond, en au goede domme hoornen zuigen gelijk oiifaiiislur- ven met het sap de lente op, en duizend bütien Knallen open Re lente zit 111 het water, en voor de zon scüijn geelt, staan de perzikhoomkens ui in rooden moei, en groeit de Daaschpalm in de hoven. De lucht geniet van het water, kiaar en open worden de einders, zonder smoor en men ziet torens van verre steden. Er is zilver aan de horizonnen. Van achter de met molens geteekeiide verten komen de groote vluchten vogelen. En de kiekens leggen pater nosters van witte eieren. Nieuwe geruchten en geuren loopen uit bosch en beemd. De tijd van geven is gekomen. En als do zon dan eindelijk eens komt zien, ver schiet ze er van, dat er al ooo veel lente over Vlaanderen ligt getapijt. De boeren rekken zich hun beenen, zijn stram van 't zitten de blijde tijd van werken en zor gen duw.t de staldeuren open de ploeg blinkt en t zaad regent in de aarde. 't Is de laatste groote vastendag, de veeriigsle dag. Er komt wat botermelksche pap en wat visch op de tafel. Zelfs de soldaten krijgen nu visch, den eenipen keer op 't jaar. Maar bij de bakkeis ziet het geel en zwart, van de goed Vrij dag vlaai en. 't Zijn pruimvlaaien zoo groot als mijn ta- fol, bruin-zwart in een rand van goud-gebagken brood, 't Zijn als schilden van vreemde volkeren en op eigen tafel komt er een haren goeden g- ur en heerlijken smaak verspreiden. De lekkernij - winkels zijn op gestapeld met chocoladen en suikeren Paascheieren, wiens buik kevuld met hartelijke smakelijkheden, doch zoo gemoderni seerd, dat er eieren het hoofd van Chaplin en Clemenceau voorstellen. Maar bij de nederigen zitten de vaders hardge kookte kippeneieren te schilderen met allerhan de inkten. Zij schilderen er gebrekkig, molens, paarden,-boomen, Lieve Vrouwkens, kruisen en ventjes op, maar het kleurt, dat het een lust is om te zien. De kinderen weten er niets van die zijn naar t veld gaan boterbloemen plukken, en vertellen van de klokken van Rome, die morgen weerko men en een weelde eieren zullen laten vallen. 't Is nu Paasch-Zaterdag. '^-Morgens heeft de Priester een nieuw licht geketst, en het wordt troomphantelijk de kerk binnengedragen. Het nieuwe licht is gekomen. God is verrezen. En ook de Lente en de vruchtbaarheid. De kinderen wor den door hun ouders gelast naar de wallen te gaan vanwaar men de klokken kan zien weer- keeren. Zij staan naar 't Zuiden te zien en zingen al reeds van Bim-Boem Befire dc- klokken leggen eire 'r Bim-Boem Beire dc klokken legg<en eire. Lang op den vooravond schijnen ze de klok- kennaderïng al te hooren. Er gonst gebommel door de lucht, en permentelijk hun kinderoogen zien ze komen. Ginder verre over de Ndthe zijn ze 't Is lijk oen onweerswolk, die opgiert. Zwart is dc horizon, en juichende klanken zware en En een vrouw, Margaretha Bright genaamd of beter gezegd juffrouw Gunton. Zij heeft mijn moeder trouw gediend. Ik zal haar hier zenden, sprak dé advocaat, ik ken uw welwillende inzichten jegens haar en ik heb de door u verlangde acte opgemaakt. Hij legde het papier op de tafel. Martha las het tweemaal aandachtig over en toekende het daarop. Toen de vrouw van den wever het kantoor bin nentrad, kostte het haar moeite 'een kreet van vreugde te bedwingen, nu zij die dochter van haar oude meesteres in het bezit' zag van hetgeen zooals zij zeide, ha'ar van rechtswege toekwam. Ik heb een schuld van dankbaarheid aan u te betalen, sprak Martha vriendelijk. Een schuld herhaalde Marf.e Gunton, een schuld Gij ziit mij niets verschuldigd. Marie sidderde. De herstelling van het kwaad ikomt wel wat te laat, sprak zij en reikte de vrouw het papier over, dat zij geteekend had maar het verleden kan ik niet uitwisschen al wat ik' doen kan is het te doen vergeten. Dit verzekerd u een onbe zorgd leven. Eenige minuten gingen voorbij eer de vrouw van den wever de juiste bedoeling van die woor den vatte toen zij die eindelijk begreep, gaf haar dankbaarheid zich door' eon tranenvloed lucht. Een jaarlijksch inkomen van veertig pond Ster ling was voor haar een ware rijkdom. Nogmaals Martha haar dank betuigende, ver liet zii het huis, brandende van verlangen om hei eehikkige nieuws haar rnan mede te deelen. Toen Milo bii juffrouw Ouinn binnen gelaten werd, naderde hij met een vrijpostigheid, die schuldigen somtijds aannemen om hun vrees tc verbergen. Hij had zelfs de onbeschaamdheid haar zijn hand toe te steken'. r Hij had haar jarenlang met zooveel gemeen zaamheid behandeld, dat hij nu niet eens be greep, welke afstand haar van hem scheidde. De kleindochter van Pieter Quinn deed alsof zij dit niet opmerkte. Zij had daarenboven noa andere redenen om met Milo goede vrienden te blijven. Gij waart, de vertrouwde van mijn grootva der sprak zij en zag hem .«rtrak aan. Zijn vertrouwde Marti ja, excuus, juff *011 v Iedere regel meer 0.10. lichte, heldere en brommende wapperen door dc ruimte. En zie daar komen de gaatjes in de donkere massa, ze trekt en rafelt uiteen, elke klok gaat naar haar eigen parochie, naar haar eigen toren tje en 't lijk een oplating van duizenden d/ujven, die seffens de weg naar hun hok weten. En hier zijn de onze terwijl de andere achter de bosschen verdwijnen. Ze wiegen en waggelen bovon en onder de3wolken, ze luiden en zingen, schudden een hagel van eieren uitze toeren eens even zoekend boven de stad, en strijken dan lenig naar omlaag elk naar zijn toren, waar ze terug aan de balken vastklampen. En dan be- vinnen ze te zwieren en ,te galmen dat de men- schenbeenen er van singelen en de menschenhar ten er vol vrede pan komen blij en gelukkig te kunnen meedeelen dat Go^ terug onder de men schen is. PAASCHLIED. Laat de grauwheid onzer nachten, God, nu zijn gezwicht Voor de koesterende krachten van Uw morgenlicht. Als een vogel onbevangen dien Uw hand bewoog, zingt ons hart zijn diep verlangen, God, tot U omhoog. Alle bloemen gaan ontsluiten tot dien nieuwen gloed wie zal nog de vreugde stuiten, God, van ons gemoed Uit bekommering en zorgen, laat ons diep verstaan 't wonder van den schoonsten morgen Christus opgestaan. Duco Vorster (Uit„Op Uwen Drempel.") BUITENLAND. HET KONINKRIJK VAN DE PANTOFFEL. De Russisch geleerde KasLoff beweert! in Mon golië een volksstam te hebben aangetroffen, die volledig door vrouwen geregeerd wordt. De ,heer der schepping" heeft daar niets in te brengen en de vrouwen zijn niet alleen baas in de algen» eene zaken, maar ook in huis. Zij doen aan veeiman- nerij en iedere vrouw heeft er een harem, waar in verscheidene mannen zijn, die haar als slaven moeten dienen. EEN DORP BEDREIGD. Volgens een bericht uit Bellinzona wordt het dorp Lestalle in Gracwbunderland bedreigd door een rotsmassa, die reeds enkele maanden gele den is los geraakt. Door de hevige regens van den laatsten tijd zijnreeds groote rotsblokken naar beneden gekomen. EEN BOOTRAMP OP DE ELBE. Te Wachwitz bij Dresden, is Zaterdagavond een boot met 4 personen, die over de Elbe wilde gaan, tegen een groote lichter gestooten, die aan den tegenovergestelden oever lag. De boot kan telde en kwam lo-nder den lichter terecht Van dc inzittenden konden er slechts twee worden ge red. De beide anderen waaronder een vadev van 5 kinderen, verdronken. BUREAU s Hippolytushoef Wlerlngcn. Telef. Lnteroomm. No. li. ópeciaal aanbevolen I lieeren-Baai 1 75ct.p^2pond rood zege) l Ook in on5-en halfoni pakjes TEXEL. Ongeluk op de reede van alhier. Dins dagmorgen heeft ter reede van Texel een ernstig ongeluk plaots gehad. Bij het houden van oefe ningen door Ilr. Ms. „Hatda" geraakte vermoede lijk de tros, waaraan een sloep werd gesleept in de schroef van de „Hadda" met het gevolg, dat v!e sloep ondersteboven werd getrokken en de in zittenden te water geraakte. Een daarvan, de ge huwde 24-jarige matroos le klas J. Tieken, is daarbij om het leven gekomen. Martha wilde ik zeggen, stamelde Milo, ik dachl dat gij den ouden heter kendet. Ilij had verschei üene helpers, mij, Bet, den kapitein en zekeren James, maar vertrouwen deed liij geen menscli. YVie is die man, van wien gij daar spreekt Welken man bedoelt ge vroeg Milo met zekere aarzeling. Den man, dien gij den kapitein noemt, sprak zii op strengen toon. 't Is uit zijn handen, dat ik het kind ontving en hij is ook ongetwijfeld belast geweest, het mij te ontstelen. Speel geen ijdel spel met mij, Milo. Het lijden heeft mij wreed gemaakt. Ik ben niet meer het zwakke onderworpen wezen, dat gij gekend hebt; ik ben nu moedig, gewapend op een wijze, die m^ in staat stelt elk te verpletteren, die mij weer streeft of bedriegt. De moordenaar begon te beven en de gedachte kwam bij hem op, dat hij, door den ouden woe keraar te dooden, inplaats van zich te bevrijden slechts van meester veranderd was. Ik ben gereed om te straffen, Milomaar ook om te beloonen. Bij alles wat heilig isriep Milo uit, ik heb den kapitein niet weder gezien, sedert, .sedert Sedert wanneer Ik tracht mij het juiste tijdstip binnen ie brengen maar zeker niet sedert den dood var uw grootvader. Gij kunt mij gerust geloovf.n. Welk belang zou ik-er bij hebben u 'te bedriegen? En daarbij, feing hij voort en schepte gaandeweg meer moed, ik verlangde hem voor mijn eigen zaken te spreken. Ik heb hem overal gezocht, maar niemand had hem gezien. Er moet hem het een of ander overkomen zijn. En zijn kamer vroeg zij. Is nog evenals hij haar verlaten heeft. Alles wat ik heb kunnen bemerken is, dat hij een me nigte papieren verbrand heeft in don laaitsten nacht, dien hij doorbracht. De haard is vol asch. Gij moet hem terugvinden, sprak Martha na een poos zwijgens. Milo haalde de schouders op. Hebt gij de asch in den haard doorzocht Ja, Ja, daar ben ik zeker van. Gij bezit de listig heid van de slang, bij de wreedheid van den tij ger. Hebt gij niets, geen enkel teeken gevonden Milo glimlachtehij vond in Martha het door zicht van Pieter Quinn weder. Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde er een EEN GEMOEDELIJKE LEEUW. In den exppresstrein ParijsWeenen is Vrij dag grootte opwinding veroorzaakt, doordat in den bagage-wagen een lee-uw uit zijn kooi kroop. Op het station Amstetten keek de leeuw vroolijk uit de openstaande deur van zijn reisgelegenheid Zijn oppasser dwong hem in de kooi terug te gaan, zonder dat het bloed of moeite kostte De reizigers vervolgden opgelucht hun tocht. BELASTING OP DE PAGEKOPJES IN GRIEKENLAND. Het Grieksche ministerie van Financiën over weegt een wetsvoorstel, waarbij het zich laten knippen van een pagekopje met /la/ 1.50 be last wordt. Deze belasting moet dan tegen kwi tantie in de kapperszaak worden voldaan. Door de meeste vrouwen in de kleine Grieksche ste - den en op het platteland die nog lang haar dra- e-en, wordt kort haar nog altijd als een luxe be schouwd PROVINCIAAL NIEUWS oude smerige portefeuille uit. Tusschen de bladeren lagen drie stukken half verbrand papier. Hij legde die voor Martha op tafel. Ziedaar, sprak hij, dat bewijst, dat ik niet gelogen heb en dat ik niet weet, waar ik den ka pitein vinden kan. Als hij wist, ging hij glimla chend voort, dat gij zoo verlangend zijt hem te zien, zou hij op de vleugelen der. De verwonderde blik van Martha maakte op eens een einde aan zijn rede. De vleugelen van wat Ga voort, sorak zij Jroog. De vleugelen van het ongeduld, Martha, juf- touw Quinn, wil ik zeggen, God zegene u gij zijt de eenige vrouw niet, dtie den kaoitoin gaar ne ziett Waarlijk x Milo was niet onkundig van heit plan, dat zijn medeplichtige reeds vroeger opgevat had, om ie schoonzoon van Pieter Quinn te worden. Mar tha zou volgens zijn gedachte slechts al te geluk kig zijn, als zij h&ar hand aan den schoenen a- vonturier kon schenken. Haar ongerustheid omtrent het kind scheen liem minder voort te spruiten uit de liefde, die zij jegens hetzelve gevoelde, dan wèl uit haar gf - voelens omtrent den kapitein. Vroeger was hein hit ontwerp van dit huwelijk geheel onverschil lig geweestnu echter begeerde hij vurig, dat het tot stand mocht; komen, als zijnde een waar borg van zekerheid voor de toekomst voor hem, waarover hij zich, met het oog op het verleden, zeer ongerust maakte Martha radde zijn gedachten maar het lag thans niet in hanr bedoeling, hem uit dien waan te helpen. Daarom sprak zij op droiogen toon •- Welke ook mijn beweegredenen zijn mogen. Ik behoef er u geen verklaring van te geven, 't Moeit» u voldoende zijn ,te weten, dat ik zeer ver langend ben den kapitein weder te zien. Miio wees op de stukjes half verbrant panier, die hij op de tafel gelegd had. Juffrouw Quinn las die aandachtig na. Het wa ren blijkbaar stukken van een brief. Op een daar van stond ly Grange, 1 November. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1