T. Het gestolen lied. 18e Jaargang. Vrijdag 1 Juli 1927 No 50. NIEUWS- EN AE WIERINGE/ EN TIEBLAD VOOR flEEREN RAAI PORTüRiCG J. E. HEUSS I-.aat L~sT) - Ai.k'MAAH RUNIE BAAI. PRUIMTABAK WIERINGER COURA VERSCHIJNT EI. K EN JOHN J. BOSKER. WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER A BONN E M ENTSPRIJS per 3 maanden 1. V V OM ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 BUREAU: Hippolytushoel Wlerlagnu Telel. Intereojum. No. lt. Tubaktsfabriek ,.D® Wakende Leeuw'- 30, 70 100, 120, 140,150, 160.180,200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. ËINNENL. NIEUWS. OPRUIMING ONDER DE RATTEN. Landbouwer De B., te Woensel bij Eindhoven, \ermiste den laatsten tijd v-oortdurend. jonge kuikens. Bij het opruimen van een hooimijt wer den door den hond van den landbouwer niet minder dan 23 ratten doodgebeten, terwijl ver der nog verschillende nesten met jonge ratten werden aangetroffen, benevens de vleugels beenderen van do vermiste kuikens. DE EERSTE MEIKERSEN VOOR PRINSES JULIANA. De heer Jac. Bouwman, fruithandelaar te 'l iel, heeft de eerste Meikersen aan Il.K.H. Prin ses Juliana verzonden. RAADSLID TE GORINCHEM MISHANDELD. Maandagavond, na de muziekuitvoering op de Groote Markt te Gorinchem, werd de heer I. C. Mortier, oudste raadslid, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur enz., nabij zijn woning in de Westwagenstraat door Jac. de S. heftig aangesproken en daarna met een knuppel zoo danig op het hoofd geslagen, dat een ernstige wonde ontstond en die- mishandelde met bloe dend hoofd tegen den grond sloeg, waarbij hij iijn heup ernstig bezeerde. De aanvaller, die in beschonken toestand verkeerde en ongunstig bekend staat, heeft na de mishandeling nog zijn woede gekoeld op de ruiten der woning van den heer Mortier. eD woesteling is in arrest gesteld. DE EX-KROONPRINS NAAR DOORN. A.s. Zondag wordt de ex-kroonprins van Duitschland, vergezeld van zijn echtgenoote, ex- kroonprinses Cecilia en kinderen, op huize Doorn verwacht voor een verblijf van enkele weken. VERLAGING POSTTARIEVEN. Gaan heden in. Wij vestigen er nog eens de aandacht op dat met ingang van heden het port der binnenland- sche brieven tot en met 20 gram wordt verlaagd op 7x/> cent. Het port der brieven naar Suriname en Gura- <;no wordt voor een gewicht tot en met 20 gram eveneens gebracht op 7Vz cent, dat voor do brie ven van Oost-Indiiö van eenzelfde gewicht blijft voorloopig gehandhaafd op 10 cent. FEUILLETON. k Atl, - No- 5-1 Ontmoedigd keerde Martha naar huis terug,1 Liet de gedachte dat Fanny in de wufte wereld was verdwaald geraakt en wel nimmer meer door haar zou worden bereikt. Clement Foster als reserve-officier bij het leger. Hij ontmoet Walter van Hertenstein. Dronken van het rooken en den wijn, kwa men de officieren schreeuwende, lachende en gemecne liedjes zingende, aan zijn deur kloppen Wie is daar vroeg hij. Uw kameraden, die u komen bezoeken. Doe opeen, George, beval Foster zijn be diende, die niemand anders was dan de jonge boschwachter, welke hem bij het voorgevallene niet Milo bijgestaan had. Dit jongemensch had ?ich aan Clement gehecht en was hem naar hot leger gevolgd. De deur ging open en de jongelingen stormden de kamer binnen. Welnu, heeren, vroeg Clement bedaard, wat kan ik u aanbieden Wijn, grog, koffie Naar den diuivel met uw koffie. Er zijn hier geen afschaffers. Neen, neen. Wat wilt ge dan vroeg Clement, die ge voelde dat hij driftig werd. U een weinig beweging laten laten nemen, jongetje, dat is goed voor de gezondheid. Zij naderden het bed. De hand van Walter van Hertenstein raakte Clement aan. Doch Walter vond geen reden om zich over c'eze gemeenzaamheid te verheugen; want e ferme vuistslag zond hem naar het and,ore einde der kamer. Geholpen door George, drong Foster ook «lc anderen naar buiten, sloot de deur dicht en schoof er een zwaren koffer voor. Dit gedaan zijnde, zetten de beide jonge lieder zich neer, de een op het bed, de ander op een EEN BESCHONKEN ARTS. Voor het kantongerecht te Hulst heeft gediend een zaak tegen een 34-jarigcn arts te Klooster zunde, die op 30 Maart als bestuurder van een auto, in staat van dronkenschap verfceerend, zoodanig heeft gereden, dat de wagen bij eei draai in de sloot terecht kwam. Ook werd hem ten laste gelegd, dat hij in staat van dronken schap een onderzoek heeft ingesteld hij een vrou wr-lijke patiënt. Dc zaak werd ten deele met ge sloten deuren behandeld. De eisch luidde voor het eerste feit 250 boete en een jaar geen mo torrijtuig mogen besturen en voor het tweede feit, vallend onder art. 426 W.v.S., zes dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte on middellijk tol 150 boete, zes maanden niet, mo gen rijden en zes dagen principieele hechtenis. BUITENLAND. DE REIS NAAR DEN „ERFVIJAND." Op initiatief van de „Deutsche Liga fur Men schenreclite", die het vorige jaar reeds een proef op kleiner schaal naam, hebben in Duitschland n in Frankrijk een tachtigtal families weder- keerig zich bereid verklaard, hunne kinderen voor een vacantie-uitstapje uit te wisselen. Gis teren zijn tachtig Duitsche jongens en meisjes naar Frankrijk vertrokken. Na een verblijf van vijf weken daar zullen zij met hunne Fransche kameraden terugkeeren, die dan eenige weken in Duitschland zullen doorbrengen. Zoowel de Duitsch als de Fransche spoorwegen hebben het welslagen van dit uitwisselingsplan door een zeer aanzienlijke verlaging van de spoorkosten 'ten zeerste bevorderd. SLACHTOFFERS VAN DEN BLIKSEM. Te München is de bliksem geslagen in een boom, waaionder een reisgezelschap een schuil plaats had gezocht. Een meisje en een jonge man werden gedood, terwijl een ander meisje zwaar werd gewond. In de buurt van Levvisham (Engeland) scho len 8 personen tijdens een onweer onder een iep. Cpeens sloeg de bliksem in den boom en allen vielen bewusteloos neer. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht, waar twee der getroffenen in een zeer ernstigen toestand bleken to verkee- ren. De anderen hebben brandwonden gekregen en hun zenuwen zijn geheel in de war. Menschen in de buurt zeggen, dat zij een vuur hol boven den boom hebben gezien. Dc boom is alleen van onder wat afgeschilderd. MOND- EN KLAUWZEER. Geen opheffing van het verbod van vleeschinvoer in Engeland. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat de Engelsclie minister van landbouw in antwoord op in het. Lagerhuis gestelde vragen verklaarde, dat hij wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in Zweden en Nederland in Mei, de opheffing van het verbod van invoer van vleesch niet in overweging kon nemen. DIE BOOZE RADIO. Dat de radio niet overal als een zegen voor de menschheid beschouwd wordt, zou kunnen blijken uit een bericht uit Slowakije, waarin gemeld wordt, dat eonigen tijd geleden de boe ren de lang aanhoudende droogte aan de radio toeschreven, waarbij het inderdaad zoo ver gei- komen moet zijn, dat zij met dorschvlegels een zeisen gewapend, de in de omgeving wonende argelooze radio-amateurs te lijf wilden. De gen darmerie is er aan te pas moeten komen om dc morrende bevolking, waarschijnlijk op niet al te zachtzinnige wijze, moderoer opvattingen bij te brengen. WILRIIMUE*. Raadsvergadering op 29 Juni 1927. Afwe zig den heer N. Engel. De voorzitter opent do vergadering en be noemt de heer D. Minnes, j. Lont en W. Hermans in commissie tot het nazien der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden de verga dering wordt daarna geschorst teneinde de com missie in de gelegenheid te stollen hare taak te vervullen. Na heropening rapporteert de commissie, bij monde van den heer D. Minnes dat de geloofs brieven in orde zijn bevonden en tot toelating an worden besloten. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. ededeeling van den heer J. Engel Jacz. dat nissi en van den heer T. Kort dat hij zijn be llij zijn benoeming tot lid van de schattingsoom- noeming tot lid van dc commissie tot wering van schuilverzuim niet aanneemt. Van D. Blaau boer en S. Zomerdijk dat zij hunne benoeming tot lid van de schattingscommissie aannemen ii van A. Vroone dat hij zijn benoeming van de commissie vim advies voor de werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling aanneemt. Van B. en VV. mededeeling dat de nieuwbe noemde raadsleden hunne benoeming aannemen Uit, het procesverbaal van opname kas en boe ren van den ontvanger bleek dat in kas was en moest zijn 5475.93' fc. Uit dc kas en backen van den kassier en de boeken van den administrateur der zeegrasex- .nloitatie bleek dat in kas was en moest zijn f 4391.09. In Mei werden verkocht 337 pak zeegras. In dc raadsvergadering van 3 Juni werd door den heer N. Engel een opmerking gemaakt over het bezwaar dat schippers en dergelijk zouden ondervinden van het. sluitingsuur voor winkels gesteld op 9 uur 's avonds. Reeds werd er op gewezen, dat gedurende den zomertijd een sluitingsuur van 9.30 geldt. B. en vV. zijn van meening dat er geen aanleiding i* de desbetreffende bepalingen te wijzigen. De bedoelde bezwaren ahoten zij zeer overdreven. Zelfs al zou het waar zijn, dat een enkele schip per des 's avonds na 9.30 uur de haven binnen komt, dan nog is het geenszins noodzakelijk daarvoor dadelijk dc voorschriften te wijzigen. Bovendien is het sluitingsuur, vergeleken bij andere gemeenten, hier laat gesteld, des Zater dags zelfs ou 11 uur. Het is dan ook te verwach ten1 dat de binnenkort in te vqeren Rijkswet minder ver zal gaan dan dc thans geldende olaatselijke verordening. Mede met het oog op die wettelijke regeling is dan ook van ons geen voorstel tot wijziging der verordening op de w inkelsluiting te verwachten. De Minister van Financiën heeft bericht dat de wierwaarden in de Zuiderzee weder voor de 'komende drie jaren aan de Gemeente kunnen N.V. Douwe Egberls we c.gberrs Tabaksfabrieken- l toel. Een mooie grap, mijnheer, sprak George. Het is juist niet de ontvangst, die ik ver wacht had, sprak Clement hitter, maar het is slechts een kwaad oogenblik, dat spoedig voor bij zal zijn. Den volgenden morgen was het schietoepe- ing geweest. Na afloop had een der officieren een speel kaart genomen en deze midden doo. geschoten. Een prachtig schotriep Walter van Hcr- h-nstein uit en zag Clement aan, weinigen zul len hem dat nadoen. - Inderdaad, denkt go dat Lach niet ik wed om honderd pond, dat gij zelfs de kaart niet raken zoudt. Op een voorwaarde en die is, dat gij nog fen tweede weddenschap aangaat, namelijk, dit ik hij het tweede schot den kop van den spijker zal raken, waarmede den kaart tegen den muur bevestigd is. Aangenomen, riep Walter. Welk een dwaasheid welk een pocherij mompelde men rondom Clementhij weet ze ker geen raad met zijn geld. Clement nam een pistooi en schoot zonder zich te bedenken hij raakte de kaart juist in het midden. Dat is een, sprak hij. na een oogenblik wachtens schoot hij opnieuw dc kogel raakte den kop van den spijker. Twee. Voor den duivel, hij heeft hem geraakt iepen de officieren en zagen elkander aan. Het zou heel onvoorzichtig zijn om met tien jongen ruzie te maken, dacht de majooi. Walter mompelde zoo iets van naar de stad hij zijn bankier te 'gaan om het geld te halen Och er is geen haast bij bij gelegenheid «prak Clement onverschillig. Dienzelfden avond vroeg Walter van Hëiton- sfeir. een dag verlof. Hoe groot de som ook was, die zijn vader hem jaarlijks te verteeren gaf, as die nog niet toereikend voor zijn verkwis ting. Hij wist, dat het nutteloos zou zijn zich tot, zijn moeder te wenden haar geduld was reeds lang ten einde en haar beurs ledig. De woekeraars waren reeds al te goed met Walter bekend en bleef hem dus niets anders over, dan '.-ril beroep te doen op de edelmoedigheid van zijn vader. De duivel hale mij dacht Walter dat mid del heb ik reeds een, twee, drie'malen bepr-oe'ü Neen, geen stuiver, sprak de graaf str mg, toen hij het verzoek van zijn zoon vernomen li ad. Ik heb u reeds vroeger gezegd, dat het voor .,i_ laatste mbaal was, dat. Ik moet geld hebben, antwoordde de jon geling ik heb het aan een jongen zot verloren. Weder gespeeld zuchtte graaf Richard. Dezen keer is het mijn schuld niet, die Cle ment Foster Clement Foster de zoon van den baron Neen, de zoon van den een of anderen ver vloekten advocaat uit Londen, die zich in ons icgiment heeft weten in te smokkelen. Geld schuldig te zijn aan zoo iemand. Welnu, sprak de baron na een aagenblik nadenkens, ik zal je uit dien vernederende toe stand helpen, Walter, maar op een paar voor waarden. Spreek, vader. Eerstens moet gij de kennis met dien Cle ment Foster aanhouden. Gij schertstriev de jongeling verwonderd :iit, Gij zult hem hier brengen, ging de graaf voort, zonder zich aan dien uitroep te storen pij zult hem aan ons voorstellen. Verder zult gij hem naar uw voorbeeld vormen gij zult hem de baan der dwaasheden en ondeugden doen betreden, waarop gij sedert drie jaren zoozeer titmunt. Ik vriendschap houden met een parvenu Gij spreekt toch niet in ernst, vader Walter, zijt gij er op gesteld de goederen der Van Hertensteins eenmaal te erven Drommels Of ik er op gesteld ben Heb ik u oioit bedrogen Neon, maar ik begrijp niet Luister dan en denk goed na eer gij een be sluit neemt. Geen enkele pachthoeve van mijn goederen zal ooit uw eigendom worden als gij mijn raad niet volgt. Maar waarom, vader Vraag mij niet waarom 't is een verschrik kelijke en vernederende noodzakelijkheid, waar in gij u bevindt. Tot dien prijs zal ik u het geld worden verpacht. De voorwaarden zijn gelijk luidend met die van het thans beëindigde con- Iract, behoudens de volgende wijzigingen Art. 6 zal worden aangevuld dat ook ten be hoeve van Zuiderzeewerken, specie aan de wier waarden zal kunnen worden onttrokken. b. dat zal worden opgenomen een schadeloos stellingsclausule volgens welke alle werken of eigendommen van den Staat welke tengevolge van deze overeenkomst mochten worclen bescha digd, door de gemeente moeten worden hersteld en voorts de gemeente den Staat moet vrijwaren voor alle moeilijkheden en aanspraken met der den en voor alle schade welke het gevolg kan zijn van het gebruik maken van deze overeen komst. Er zal een bepaling worden gemaakt volgens welke de wierwaarden die tengevolge der uit voering der Zuiderzeewerken worden droogge legd of onbruikbaar \vorden, automatisch aan Je pacht worden onttrokken. Het verslag over den toestand en werkzaam heden der zeegrasexploitatie over '26'27 wordt ter inzage gplegd. Aan K. Halfweeg, C. Doesburg en C. Mulder Pzn. wordt op hun verzoek V2 ontheffing van hondenbelasting verleend. Eveneens aan C. de Wit thans wonende te Mcdemblik. Mej. M. E. N. Zwan, onderwijzeres te Hippo- •vtushoef verzoekt haar met ingang van 1 Sep tember ontslag te verleenen. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te ontleenen met ingang van den dag door hen te bepalen. Aan mej. Duij- velter wordt op haar verzoek overplaatsing verleend van de school t.e Oosterland naar die te Hippolytushoef. Een en ander op den dag door B. en W. te bepalen. Voordracht inzake het maaien van zeegras in 1927 wordt goedgekeurd met het uitreiken van consenten zal worden begonnen. 'Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de Heer H. G. Rump met 6 stemmen. Tot lid van de schattingscommissie den heer N. Koiorn met 9 stemmen. RONDVRAAG De heer Oden brengt over eon klacht van dc slagers volgens hen komt de keurmeester zeer laat en te weinig, het gebeurd dat zij eerst om 11 uur kunnen slachten. Oden waagt of hierin, in overleg met Helder, geen verbetering kan worden gebracht door de keur meester wat vroeger en een keer moer op Wie- ringen te laten komen. Voorzitter licht toe dat er onderhandelingen met Helder, gesteund door Anna Paulownn gaande zijn om de keurmeester dagelijks op Wieringen te laten komen. De heer P. Kaan komt terug op den verkoop \oorschieten, dat gij me vraagt. Ik zal u zelfs het dubbele geven. Walter stak zijn vader zijn hand toe de koop was gsloten. Onze lezers zijn ongetwijfeld nog niet verge- U n, dat het tweede afschrift van het testament van Eduard van Hertenstein zich in handen van mijnheer Foster bevond. Zoiodra Walter weder te Windsor teruggekeerd was, schreef hij een zeer beloofd briefje aan Cle ment Foster, waarin hij hot verschuldigde geld sloot en waarbij hij Clement uitnoo digdc hem <lion eigen avond te komen bezoeken. Goed, dacht onze held, maar ik mioet trach I.011 hem zijn geld terug te dioen winnen. Eenige dagen later had Walter niet alleen zijn honderd pond terug maar nog honderd boven dien van Clement gewonnen. Clement in nood. Het gevolg van den vriendsehappelijken om gang van Clement Foster en Walter van llerten- dem was, dat ieder van hen zijn vriend aan zijn familie voorstelde. Freule van Hertenstein scheen ten hoogste met onzen held ingenomen en zij beproefde op hem haar verleidelijkste glimlachjes. Mijnheer Foster van zijn kant was gevleid door de vriendschap, welke de jonge graaf aan zijn zoon betoonde. Er kwamen oogen blikken, waarin het hem werkelijk speet, dat het testament van Eduard van Hertenstein aav hem toevertrouwd was. 't Zal een vreeselijke teleurstellinog voor V .er van Hertenstein zijn, dacht hij, gelukkig bepaald, dat het testament niet geopend on worden, voor den dood van den ouden dan hebben wij naar alle waarschijnlijk tijd nog. e, vvas De ©enige, die dezen omgang afktoorzicht, Martha. Met de natuurlijke gave veitten, wan lie de vrouwen in zoo hooge matfcn, vreesde neer het hen betreft, die zij liefld. De invloed zij yoor Walter als voor een vj kwani haar van dat jongemensch op C.leifcri en vervuld© voor, noodlottig te zullen hoe Clement op haar met vrees. Zij had geiend opgestaan en den eerstens-wenk van zii^ eir niets van. vertrokken was. Zij beg^or(it Vervolgd.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1